28 Om de Ziel van 't Kind D8Verschijningen van Beauraing Woensdag Dec. 1952 De Studiedagen van den Boerenbond te Leuven L ANDBOUW- COM WE VAN AALST Het Heilig Jubeljaar De Oorlogsschulden De Tentoomtellingstrein Landbouwbsianren XXXVII! JAARGANG NUMMER 297 Karkstraot, 9 «n 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgewr J. Van Nuffel-De Gendt RubTlcltèlt Bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Perijs Bank Buiding/KIngsway, 20 Londres W. C. 2. Onn. Kinderen Zonop7,46Zon af 3,59 E. K. 4 V. M. 11 Dc socialisten 2ijn dulvalsch kwaad Dmdat da kiazingen nicfc uitgevallen eijn gelijk ze 't gowensoht en gehoopt hadden. En nog eiken dag vallen ze in hun bladen uit tegen da priesters en da olericalen omwille van den Strijd die gevoerd werd. en meer be paald tegen wat zij noamen da zwen del Om desohoono ziel van 't kind» Even redsneeren en de feiten be kijken, m Niemand kan dit loochenen, ook on- 2e tegenstrevsrs nieL indien za recht» zinnig zijn het is enkel en alleen de sehuld van da liberalen en de socialise ten dat de ziel van 't kind in den strijd werd geworpen. Een tijd vóór de klazing had geen enkele «clerikaal» er aan gedacht de godsdienstige kwestie zoo op den voorgrond te plaatsen; het zou er veeleer gegaan zijn om sooiale belan gen, Vlaamsche kwestie en anii- Communisme. Doch en 't is aan goed geweest die heéren van links hebben te vroeg hun inzichton en plannen bekend ge maakt. Zij voerden in 't schild een ha- vigen strijd tegen godsdienst en «cle ricalism®», en vooral tegen de katho1 lieke scholen niet zoozeer tegen de s ubsidies dan wel tegen da soholan zelf. En zoo hebben zijzelven za mo gen dat niet vergeten den kiesstrijd verplaatst op godsdienstig terrein. Als het hun nu tegenvalt, moeten ze 't zelf maar weten doch ze moeten aan ons niet verwijten datgene waar zij zelf do eerste schuld van dragen, Ze zijn niet tegen den godsdienst, OCh neen. nooit geweest, noch in Rus land, noch in Spanje, noch in Frank rijk, noch in Mexico, dat zijn maar gedachten van ons» Ze hebban het alleen tegen de mis bruiken en ze willen dan godsdienst zuiveren, en in den grond meenon ze het beter met den godsdienst dan da priesters en de geloovigen zelf. Nu ook weer zoo ze zijn niet tegen «de ziel van 't kind», en niet tegen het godsdienstig onderwijsenkel maar tegen de politieke drijverijen en da politieke uitbatingen op godsdienstig terrein. Daar mo6t nog al wat gebeurd zijn onmiddellijk vóór de verkiezingen in de Katholieke scholen werden congé* dagen toegestaan aan de kinderen om propaganda te gaan maken, Da kinde ren en de ouders werden bang gemaakt alsof het laatste oordeel was uitgeba zuind nonnekans stonden met wa gentjes, geladen met hun meubelen, gereed om te vluchten de katholieke ondefwijzars habben gevochten met kflsseisfceenen en matrakken en revol vers..* LaCht niet Dit alles staat ta lezen In de socialistische bladen, en zelf in de voornaamste. In hun kolonnen zoe ken ze alle feiten op en met clichés illustreeron ze hun bevindingen. He- melsche deugd? Als een advokaat daarmee een proces moet winnen Povertjes hoor Wie er belachelijk voorkomt, zijn vefcl meer zij die dit alles opzoeken en aandikken dan de zen die ze belachelijk willen maken En laat het misschien waar zijn dat sommigen in den strijd wat te hevig en weieens onvoorziohtig geweest zijn langs den kant der katholieken, zegt eens rechtuit, roode of blauwe heeren zult gij alles goedkeuren wat aan uwen kant is gebeurd En langs welken kant zou er meest ideaal geweest zijn Bij u was het zuiver politiek gedoe de katholieken echter, zagen een gevaar voor hunnan godsdienst het heiligste wat zij be zitten =- en daarvoor maakten zij zich warm' En nu hebt ga 't nog eens ondefvon den vergeet het maar niet te rap de katholieken schenen wat ta slapen dcch wennear hun geloof bedreigd wordt schieten ze wakker. Ons landje is nog op verre na niel rijp voor «xpe rienties, die in andera landen genomen worden ten nadeele van de landen zelf. Er heersoht verdeeldheid In sommige rangen der katholieken wilt ge een1 heid bewerken an samenwerking, doet gelijk den laatsten keer laat uw echte gezichten zien en doet uwe in zichtan kennen* Ge bewijst er ons een grooteren dienst mee dan ge zelf wel d3nkt Of wilt. Zie vervolg onderaan volgende kolom Nieuwe vragen gesteld aan do Verschij.nlng Zaterdag, Kerstavond, was de toe deed van volk rond de grot van Beau raing ontzaglijk. Mieer. dan zes dui zend menschen waren er samenge stroomd en allen waren zeer, ingeto gen. Het geleek r.eeds eens werkelijke bedevaart. iD>e kinderen Degeimbre en Voisin hadden veel moeite om hunne gewone plaats te bereiken. Dank zij de verbetering van den or dedienst konden de geneeslieeren bet verschijnsel in gunstiger voorwaarden nagaan. Er waren er niet minder dan zeven en twintig, onder wie verschei dene die niet tot den katholieken gods dienst behooren. Elk der kinderen had een ge-iuige bij zich. en onmiddellijk begonnen zij hun Rozenkrans te bidden. Toen zij het eerste «Wees Gegroet» van hel vijfde tientje begonnen, bo. den zij al de verschijnselen van den staat van vervoering. Zij baden zeventien tientjes en dan riep Gilberte Voisin (13 jaar oud) uit «Indien Gij de Onbevlekte Maagd zijt, zult gij ons zulks bewijzen Er; volgde een indrukwekkende 'stil te en André De-geimbre (15 jaar) stelde dan dezelfde vraag. De arme gebrekkeiijken dié zich dicht de «ziende kinderen bevonden, riepen herhaaldelijk O Heilige Maagd, laat ons zien, iaat ons hooren, laat ons wandelen enz. Nog zes' Wees-Gegrootjes' werden gebeden. De kinderen zijn. alsdan tot hun gewonen toestand teruggekeerd en begaven zich naar dé Grol, waar zij voor de genezing der kranken een tientje baden en lofzangen aanhieven, die door de ontzaglijke menigte wer den herhaald. De formaliteit van de ondervraging heeft plaats gehad in het bijzijn van de geneesheer-en. Albert Yoisin zegt een bevestigend antwoord te hebben gehoord op dc herhaalde vraag aan elft Verschij ning gesteld. Geen der meisjes; heeft deze bew. ring bevestigd. Doch alle kinderen waren het eii om te verklaren dat de Heilige Maagd schooner was dan gewoonlijk».. And.erzij.ds wordt gemeld, dat Vrij dagavond Fernanda Voisin op bare vraag Waarom komt Gij hier, van de verschijning ten antwoord zou hebben gekregen Opdat men hier ter. bedevaart zou komen. Zondag m.et Kerstmis 'en ook Maart dag 2e Kerstdag was er veel volk te Beauraing. Als gewoonte begaven de kinderen zich naar de grot, doch de verschijning toonde zich gedurende die twee dagen niet. Nieuwe maatregel I-Iet bestuur van het pensionaat der Zusters van de Christelijke Deer te Beauraing heeft besloten, dat de toe gang tot het gebied van het pensio naat tot nader bevel zal verboden zijn aan alle 'bezoekers. Enkel de genees- heeren zullen er de gastvrijheid ge nieten om hunne waarnemingen te vergemakkelijken, voor en na wat de kinderen hun visioen noemen. Geeiï andere uitzondering op dien régel zal geduld worden, zelfs niet ten gunste van de geestelijken, iji afwachting dat het Bisdom het gepast vindt een on derzoek in te stellen. Jeugddag Maandag namiddag, te 3 uur, vin gen in de feestzaal van St. Pieterscol- lcge te Leuven de jaarlijksche studie dagen aan door den Boerenbond inge richt. Het programma staat natuurlijk in het-teeken van de, crisis die den landbouw nog steeds, teistert en van het standpunt door, dèïi georganiseer- den boerenstand te dier zake ingeno men. Naar traditie is de éérste dag voor behouden aan de jeugd. Vooraf wérd: in de kerk van O. L". Vr. ten Pfédikhoeren een lof gezongen en hield E. II. CLEYMANS, Algemeen Se cretaris van bet JW-K.A. eé'n inslaande kanselrede. ■De op-eningszitting' werd voorgezeten door M. PAREIN, voorzitter van den Boerenbond. -Aan de bestuurstafel hadden verder plaats genomen Mgr Luytgaerens, Alg. Secretaris, Mgr Jap sen, afgevaar digde van Z. Em. Kardinaal Van Roey, E. H. Cleyma'ns, voornoemd, EE. EE. Colpaert en Colen van het Hoofdbe stuur, E. H. Engelen, bestuurder, van den Bo,eren jeugdbond. M. DEPREZ, voorzitter der 'jeugd afdeeling van Deerlijk zet het stand punt van den Boeranjcugdbond in de algenneene boerenbeweging uiteen. Na hem betoogt E. H. ENGELEN Welk standpunt de boeren jeugdbond op godsdienstig ge-bied .moet innemen. In sectievergaderingen werd gehan deld over recollectiedagen van de boe ren jeugd, over proefvelden, over de organisatie der jonge tuiniers en bloe misten, over fruitkweekersorganisatie. Een zeer interessante tentoonstelling was in dc lokalen van den Boerenbond ingericht. De dag werd besloten met een ge- moedelijken liederavond. het Hét jubeljaér vangt op 2 April 1933 aan door eene godsdienstige plechtig heid die te St-Pieters zal plaats vinden. Die Heilige Vader omgeven door het Heilig Collegie en door, het diplomatiek korps bij den Heiligen Stoel, de afge vaardigden van den Romeinschen adel en van katholieke instellingen zullen er op tegenwoordig zijn. Men voorziet ook de tegenwoordig heid van e-enige gedecoreerden van het orde van Christus. Draadloos zullen de plechtigheid en de pauselijke zegen uitgezonden wor den. Godsdienstige plechtigheden' "zullen tijdens het jubeljaar ih de basiliek van liet H. Kruis van Jerusalem plaats vinden, waar relikwiën van de passie van O. II. onder meer hout van liet kruis, nagels, enz. bewaard worden. De datum dier plechtigheden is_ nog niet vastgesteld. TEN BUREELE DEZER, Kerkstraat, 21, Aalst, noch ie verkrijgen almanak ken met blok (Huisvriend), in allo prij zen. Wet 100 genomen groote* vermin dering Handen af van onze scholen, handen af van ons heilig geloof! Ge spreekt en schrijft veel over gelijkheid en recht vaardigheid doch soolang gij onze soholen niet erkent, bezocht door da meerderheid Onder da kinderen, en zoo lang gij niet op gelijken voet stelt het katholiek en officieel onderwijs met gelijke subsidies, gelooven we niets van al uwe groote woorden en machts spreuken. Aan de vruchten erksnt men dsn boom. Zal Frankrijk toch betalen Paul Boncour, de nieuwe1 minister- Voorzitter van Frankrijk, heeft een bezoek gebracht aan M. Walter Edge, gezant dér Vereen igde Staten te Parijs De New-York Herald een blad dat doorgaans goed is rngelicht over al wat het Amerikaansch gezantschap betreft, schrijft dat Paul Boncour aan Edge verklaard heeft, dat de Fransche regeering vurig wensclit eene prac- tische formuui te vinden, welké haar het middel zou, verschaffen om de kwestie der schulden opnieuw aan de Kamér voor te leggen met het oog op de regeling van der, vervaldag van Jo December. Anderzijds heeft Herriot' op eene ra- dikaal-soclalistisoh vergadering te Lyon verklaard', fier te zijn omdat hij gevallen is bij het pogen de handteeke- ning van Frankrijk t.e doen eerbiedi gen. Hij beschouwt als onaannemelijk dat, voor een bedrag van 480 millioen, de goede betrekkingen verstoord wor den met een land, dat 75.000 gesneu velden op Franschen boden heeft ge had. Hij verklaarde dat zij die tegen de betaling hebben gestemd, 300 millioen aan Hongarije hebben gegeven en twee milliard om wankelende banken té on dersteunen. Hij vreest dat niet-beta- ling erge gevolgen zal hebben. H.erriot beeft verder verklaard, dat hij zich niet bij het bessluit der Ka mer zal neerleggen cn dat hij onver poosd den strijd zal voortzetten, opdat Frankrijk 'zijne Ycrbijitenissen zou na- léven. Op tweeden Kerstdag houdt Landbouw-Comice van Aalst jaar lijks zijne Algemeene vergadering ui den Katholieken Kring, Groote Markt. Dit jaar mocht het Bestuur zich ver heugen in eene buitengewone talrijke opkomst der leden. Ongeveer 130 land bouwers waren aanwezig. De Voorzitter, Mijnh. Louis CAI.LE- BAUT, de sympathieke Burgemees-, ter van Nieuwerkerken opende de ver gadering; hij gaf verslag over de werk zaamheden van het verloop-en jaar, hij legde den toestand der kas uit en ieder een besta.tigde met het meeste genoe gen dat deze jaarlijks met een goe den boni sluit. Men ging dun over tot de herkiezing van den helft van het Be stuur, de uittredende leden werden met eenparige stemmen herkozen. Na eenige woorden van lof en dank aan den heer PFE1FER, aftredend staatsagronoom, stelde liij dezes op volger den heer COULIER aan de ver gadering voor en drukte de noop uit dat den heer Coulier evenals zijnen voorganger zich steeds ten dienste der landbouwers en vooral ten dienste der leden van liet Landfiouw-comice zou stellen. Hij deelde mede dat dit jaar onder de leden van het Landbcuw-Co* mice eenen prijskamp voor voederbie ten zal uitgeschreven worden'. Drie soorten geselectionneerda zaden zullen ter beschikking van de mededingers gesteld worden. Verders herinnerde de geachte voorzitter aan de aanwezigen', dat er jaarlijks eene studiereis uitgeschre ven wordt. Verleden jaar bezochten wc de proefvelden van CAPELLE boven Rijssel in Frankrijk.'Dit jaar wordt er ee,n bezoekt gebraClit aan eene Ardeén- sche Hoeve tegen LAROCHB in. Lu xemburg. Het zal eene gelegenheid zijn voor de deelnemers een der schoonste hoekjes van onze prachtige, Ardennen te doorkruisen. Na nog een woordje vari dank aan de ;zoo talrijk opgekomen leden gaf hij het, woord aan Staatsagronoom Coulier. M. Coulier dankte de aanwezigen' voor het hartelijk onthaal dat hem te beurt viel. Hij zal zetelen den le en 3e Zaterdag van iedere maand, van 10 tot 12 ure 's morgends in liet .PAVILJOEN, Groote Markt en zich gahsch ten dien ste stellen der landbouwers om deze met zijnen raad in de uitbating yan hun bedrijf te helpen. Dir. Veearts VAN DER SCHUEREN gaf dan eene zoo interessante als diep ingestudeerde voordracht over de MELK Deze voordracht met de meeste aan dacht aanhoord oogstte veel bijval, en bracht veel nuttige wenken aan de melkboeren. Na beide sprekers bedankt le hebben sloot den Voorzitter de vergadering met eene -prachtigen tombola van vier. loten prachtkiekens. Elen half uurtje poos werd verleend 'om de tafels voor het Vriendenmaal te stellen. Hier lieten zich dë lekkere spijzen op eene onberispbare wijze bereid door Eduard Clément, dien patroon van den Katholieken Cerkel lekker smaken. Den heer Voorzitter CALLEBAUT nam nogmaals het woord en stelde een heildronk voor aan den grooten Land bouwers vriend den E. H. DE VIS, pas toor te Meire en aan den Eere-Voorzit ter van 't Cornice, heer Baron Loiiis de Béthune. Beide heeren dankten en beloofden steeds het beste hulmer krachten aan den ophelp' van den landbouw te wij den. Beiden spraken een woord van welverdienden lof aan den ieverigen en onvermoeibaren Voorzitter Af. Cal- le-baut onder wiens wijs en onbaatzuch tig voorzitterschap het Landbouw-Co mice van Aalst zoo heerlijk groeit eri bloeit. Nog menig glaasje werd geledigd eh elk trok terug naar zijne gemeente met de vaste hoop zoo nog menige verga deringen te kunnen bijwonen. *t Doet deugd aan hart en maag deel te maken van 't Landbouw-comiee van Aalst. Zijne ronde door liet Groot Hertog dom Luxemburg voortzettende heeft de Trciri, tij diens zijn oponthoud in de Statie van. Ettelbruck, de groote eer genoten van bet bezoek aijner K. H. de Prins Félix van, Luxemburg.. De Prins heeft zich lang in de ver schillende stands opgehouden en de tentoonstellenden van harte gelukge- wenscht voor het puik voorstellen hun ner produkten alsook voor de gedane krachtinspanning tot het nauwer ver binden der wederzijdsehe betrekking tusschen de beide vriendenlanden. 's Anderdaags in DIEKIRCH, greep' er om 3 uur eene officieele ontvangst' plaafé gedurende dewelke de beste vriendschappelijkheid heerschte onder, de bezoekers, dé tentoonstellenden 'en het Bestuur van TEX II. Alen bemerk te onder andere AI. ij. Th eis, Burge meester, M. A. Hansen, Volksvertegen woordiger en Raadslid, MAL Jacohv ori C'.ostges, Raadsleden, AI. Wailer, Sekre- taris, alsook het Bestuur van het Na tionaal dagblad en dejr Landwirt yan Diekirch. Het schijnt ons nuttig onze lezers in té lichten dat reeds verscheidene in schrijvingen geboekt zijn voor TEX III van de toekomende Lente alsook voor TEX IV geroepen om de Neder landen- te bezoeken rond liet zelfde tijdstip. De Firm's welke belangstellen in die nieuwe wijze van handels pro paganda, en zij zijn/ talrijk, kunnen slechts maar om ter best hunne be langen bevorderen met zich spoedig- op de lijst der toekomende tentoonstellen den op te schrijven. ■Wij hoeven nog de aandacht onzer teizers te vestigen op het feit dat de tentoongestelde produkten, totaal ver schillen met die van TEX I welke da laatste Lente Belgie doorkruist heefik Het is derhalve met het doel aan dert Trein zijne regelmatig 'aantrekkelijk heid te behouden dat liet algemeen Be stuur (145, Leopold li-laan, Brussel)] voor iedere ronde ijvert voor nieuwe en andere deelnemers. Meer dan 100 niquwe producten zijn tegenwoordig alzoo tentoongesteld, wiens belang nog vermeerderd dooi» menige degustaties en aantr-ïlvkelü.k- heden. Electrificatie der Spoorwegen in Italië Om kolen uit te spar.en, waarvoor Italië volkomen van 't buitenland af hankelijk is, spant de Italiaansche re geering zich in om zooveel mogelijk de spoorwegen te •electrificeeren. Het mi nisterie van verkeerswezen heeft thans plannen ontworpen om in den tijd van 12 jaren nog 4.365 kilometer te electri ficeeren. De kosten zjjn beraamd op milliard Jire,, Voeding der aanvettende Runddieren Het is klaar dat de landbouwer ec moet op uit zijn de vetspieriode tot haar minimum te brengen, in andera woorden het aanvetten moet gebeuren op den kortst mogelijken tijd. Daarom moet hij alleen die dieren aanvelteii welke -daartoe best geschikt zijn, zoo als dezo welke gezond zijn: met goe den eetlust, klein en dun heendergestelf die lang en breed zijn en daarenboven een dikke en losso huid hebben. Verder moet de stal -een regelmatf- gen warmtegraad (van 15 tot 18 gra den heibben) waar de dieren op 't go- mak kunnen rusten en die niet te hevig verlicht is. Goede rus!, ou slaap be vorderen immer het aanzetten van vcL Op de voeding vooral dient gewaakt. Men zal in de mate van het moge lijke wortel- en knolgewassen alsook granen en zaden koken, en verder het stroo snijden. Alen zal ook niet te veel waterachtig voeder geven als boelen, pulp en aardappelen. Djoorgaans zijn 18 tot 22 kgr. aar, dappelen per dag voldoende. Zei-den gieve mon racer dan 40 tot 45 kgr. pulp, en nooit meer dan 25 tot 35 kgr. voederbeeten. Het is aanbevelenswaardig dezo wa terachtige voeders zooveel mogelijk af wisselen; dat bevordert den eetlust der dieren. In hun bereik stelle men cén goed stuk klipzout; de hoesten likken daar aan, wat het aanprikkelen van den eeL lust voor gevolg heeft. Bij deze voederstoffen dienen na tuurlijk krachvoeders gevoegd en voor al het Remy's voeder) A.B. dat 20-25%) eiwit, 3 tot 5% v-et en 50 tot 55 L%j koolhydraten inhoudt. Het vraagt geen voorbereiding, 'en nu in den winter kan men hot mengen met gemalen wortelen, rapen, boeten of pulp. Mén mag dagelijké per kop 3 tot 4 kgr. voeder A.B. toedienen, doch het is zeer moeilijk de juiste' hoeveelheid to bepalen; dit hangt af van hot verle- ringsvermoge'ti en den eetlust van het dier, wat de landbouwer door prvaring moet leeron. Wie deze -doenwijze volgt kan' 'gé-* £usjt or goede (uitslagen, rekenen. AIPIT*

De Volksstem | 1932 | | pagina 1