Dubbel Extra of Janverdi Win! 250,008 franks Ea3manz233 De oorlogsschulden De Klokken van Lourdes In ongenade bij Mussolini MADELEINE De Chineesche bandieten lu iLMÜ 7 Januari. H. Lucianus. Marte laar. Hij was een priester der kerk jvaW Antibchiëlèn werd te Nikomedie gefolterd. Vermaard om zijne welspre- koudheid' en zijne kennis heeft hij tij dens dc vervolging van Galcrius Ma- xiinianus den marteldood ondergaan en es te Helenopolis begraven. De H. Joan nes Chrysostomus heeft zijn lof ver kondigd, Dc Bijzondere crislstakS. «h Naar ons uit bevoegde bron wordt medege deeld is er nog geen besluit genomen inzake de progressiviteit van dc bijzon- de re crisislaks. De kabinetsraad, die vermoedelijk Maandag of Dinsdag a.s. zal vergaderen, zal Waarschijnlijk een bèshiit nemen. Een nieuw Passiespel in Oberam- mergau. In het bekende dorp Ober- jgammergau zal in 1933, bij gelegen heid van dc herdenking van het Pest jaar 1633, waaraan de Passiespelen haar ontslaan te danken hebben, de «Voorgeschiedenis» van de Passiespe len worden opgevoerd. Het plan daar- \oo is ontworpen door den Burgemees ter van Oberammorgau. Dc bekende dichter Leo Weiszmantel beeft dit thema nader uitgewerkt. Ook bij gelegenheid van de groole jubileum- opvoering in 1934 zal het Voorspel van (Weiszmantel opgevoerd worden. Valsche briefjes van 100 frank. In de streek van Dendermonde werden valsche briefjes van 100 ff. in loop ge bracht. liet watermerk is verschillend met dat van dc echte briefjes; ook de helm van den mijnwerker, in den lin kerbovenhoek van de valsche briefjes is niet zoo duidelijk als on dc c.cjile briefjes. Dc afreis van de «AlbertviMc» De «Alhcrlville» zal den Vrijdag, I3 Ja nuari a.s. 's middags, uit Antwerpen nuar Belgisch Congo vertrekken. Een bijzondere trein, ten gebruike van dc passagiers en de vergezellende perso nen, zal, denzelfden dag, ten 9 u. 15, de Noordstalie van Brussel verlaten, in beslomnifng voor dó 'inschcpingskaai, hungaar 22, te Antwerpen. Overlijden van Calvin Coolldge. ITocr ,GuiJtidgc, oud-president der Ver. stalen is overleden tengevolge van een bloedvatvcrslopping, in zijq eigendom ie Northampton. De Griep to New-York. Tc New- York zijn opnieuw 85 personen aan longontsteking en 19 aan griep over leden. In bet geheel zijn er te New-York in een week 502 personen aan ne eerste en 215 aan de tweede van deze ziekte gestorven. De grootste boekerij ter wereld. 1 Volgens het jaarverslag der bibliothe carissen is de boekerij van het Ameri- k; ansrh Congres de grootste ter wereld j Zij bevat 4,477,431 banden, Ongeachti de millioenen manuscripten, muziekj stukken en gravuren. In 1932 zijn ie-l deren dag 505 boeken aan verzameling toegevoegd. Om de jaarlijkscbe toene ming van het aantal boeken te kunnen vei-werken, zijn boekenplanken noodig, die te zamen 5,500 meter lang zijn. De lengte van alle boekenplanken in de ge- ihoele bibliotheek bedraagt 128 kilome ier. In den Senaat te Washington, werd bet vraagstuk d-cr ooriog3ehulden be sproken. In verband met de houding van Frankrijk tegenover de jongste betalingen, meende senator Borah dat Frankrijk gelijk had eerst een herzie ning van het schuldenvraagsluk te. ver wachten alvorens tot de bclaling over te gaan. De Vereenigde Staten zouden trouwens aan Frankrijk te hebben ver staan gegeven dat men tot de herzie ning van het regelen der schulden be reid was. M. Borah beeft zich verder uitgesproken ten gunste van eep infla tie-politiek. DE SCHEEPBRAND IN HET KANAAL Het ministerie van Marine heeft y_iL Cherbourg telefonisch bericht ontvan gen, dat, volgens een bericht van den gezagvoerder van de «Pollux», de «Mi- notaure» en twee sleepboolen erin ge slaagd zijn aan bet achterschip van de «Atlantique» sleeptrossen te bevestigen De Nedcrlandsche sleepboct «Pioode Zee» en de Engelsclie sleepboot «Stim- son» hebben trossen aan de voorzijde van het schip vastgemaakt. De- sleepboolen hebben koers gezet naar Havre. ;.v iDe klokken der basiliek van Lourdes zullen voortaan elek.trisoh worden ge luid; een motor zal bet werk doen1, waar vroeger vier mannen voor. noodig waren. Het tijdelijk ziekenhuis', dat in 1910 werd opgetrokken, wordt gesloopt en op dezelfde plaats wordt dit jaar nieuwe inrichting gesticht in denzelf den stijl als bet hoofdgebouw. De eet zaal van het asyl wordt belangrijk ver. groot. De koepel van dc Rozenkranskerk wordt hersteld, evenals de trappen van het terras. Berichten uit Weenschc bron melden dat M. Turali, de gewezen sekretaris- generaal der fascistische partij, die op bevel van M. Mussolini opgesloten was in een dorpje uit de omgeving van het Gardarneer, zou ontvlucht zijn en in den vreemde zou verblijven". Volgens de Weerver bladen zou M. Turati een schuilplaats gevonden hebben bij de •anticfasclstische middens in Frank rijk. 12de Vervolg Do honden, die uitgeput waren door dc langdurige en woedende inspan ning, gehoorzaamden en gingen hij gend en bevend aan den kant van den kuil liggen, waar thans hun meester op zijne beurt instapte. De eikenhouten plank gaf een hol len klank af onder zijn voeten. Is het een koffer En als het een koffer is, wat kan het dan bevat len vroeg hij zichzelven af, terwijl bij knielde om eerst met zijne banden en vervolgens met zijnen zakdoek de aarde te verwijderen, die gedeeltelijk de koperen plaat bedekte, waarop hij thans gegraveerde letters zien kon. Eensklaps ontsnapte er een doffe uitroep aan zijne lippen, terwijl zijn gelaat ontsteltenis uitdrukte, 't Is eene lijkkist 1 riep hij, én die lijkkist draagt den naam van mij nen broeden 1 Voor wij met ons verhaal voortgaan moeten wij eenen terugblik werpen in liet- verleden en kortelings de daadza ken mededeelen, die onze' lezers die nen le kennen, om zich een i-uist be grip le kunnen vormen van hetgeen volgen zal. Twee en twintig jaar, voox* het tijdstip, waarop onze geschiedenis voorvalt, had graaf Maximiliaan de Vraagt mat ffl 0 fi het boenwas HiDiUi het biljet der tombola der Tentoon stelling van Brussel 1935. Iri alle dro gerijen te koop. In 't groot Rmskopf Gent; - ,437/2 Pater Julien Roland, zoon van kolo nel Roland, uit Rijsel, werd in de om geving van Tsjang Tsjoen door Chi neesche bandieten gevangen genomen. Nadat de bandieten hem geheel hadden uitgekleed, brachten zij hem verschil lende slagen toe. Zij dwongen hem, ondanks de ontzettende koude, hen door dc sneeuw Le volgen naar het kamp' van Lère, waar hij getuige was van vrec-se- lijke foltertooneelen, Be bandieten sne den verscheidene Chineezen, die zij in het kamp gevangen hielden, de ocren af. Den vierden dag van ".ijn verblijf in het kamp, maakte bij gebruik van de verwarring, welke ond.ïr" de bandie ten ontstond ten gevolge van een aan val van geregelde troepen, om te ont vluchten. Gekleed in lompen, welke hij onderweg bad opgeraapt, ilaagde bij erin na een vermoeienden tocht Tsjang Tsjoen wederom te bereiken. Om aan de vraag- van talrijke Klienten te voldoen heeft de BROUWERIJ DE GHEEST van AALST besloten het Oiabbel Exïra Oe Gheest, door alle Aalstenaars gekend onder de naam Janverdi, weer uit te leveren. Wij denken dat het onnoodig is nog den roem te maker, van dit van ouds gekend, zwaar en lekker bier. Wij geven aan de Janverdi-liefhebbers slechts eenen raad, namelijk niet te lang te wachten hunne bestelling te doen aangezien de voorraad Jandverdi niet al te groot is. Het Dubbel Extra zal uitgeleverd' worden in 'vaten en in flesschende Klienten welke zouden ledig champagnefiesschen hebben (groote of kleine) kunnen ze in de Brouwerij laten vullen en stoppen. De bestellingen worden van heden af aanvaard in de Bureelen der Brouwerij, waar de inlichtingen betreffende de prijs ook te bekomen zijn. 2/85HET BEHEER DER BROUWERIJ DE GHEEST N- V- VERKEERSONGEVAL TE OENDERIVIONDE Donderdag in, den voormiddag kwam De Kinder Theofiël per velo van Appels naar Dendermonde gereden, zijn vrouw zat voor he-m óp de buis. Een honderd tal meter van d<e kom der stad alwaar; de kalseide hersteld is en met een 'dikke laag zavel bedekt, gleed de velo uit en De Kinder met zijne vrouw vie len ten gronde. Op hetzelfde oogenblik kwam aldaap een auto gereden ge stuurd door den genaamde Schreller 'Dominicus, Hollander. Hij deed al wat hij kon om beide voornoemde personen niet te overrijden. Tie vrouw ontving een geweldigen slag op hel hoofd; een auto komende van Dendermonde en gestuurd door Malfliel, zwenkte ook af om de gevallen, personen niet te 'raken en botste op het voertuig van Schreller Een onderzoek is ingesteld door, de plaatselijke policie. DE GEHEIMZINNIGE ZAAK TE ASPER Er is nog steeds geen licht in de ge heimzinnige zaak le Asper, waarbij de kinderen Juliaan en Antoon Van Puy- enbroeck in. den nacht va 30 op 31 De cember j.l. het leven inschoten ön hun ouders half verstikt gevonden werden. Men weet, dat door de- geneesheeren bloed getrokken werd van de slacht offers, en een eerste ontleding zou uit gewezen hebben, dat. er eéii kleine hoe veelheid koolzhur. in bet bloed werd gevonden. En dan moeVmen zich afvragen'zou er dan toch verstikking, en geen ver giftiging, in hét' spel zijn Koolzuur, immers, is zwaarder daii lucht, en het is best mogelijk dat de kinderen, die in het schip in de.alkoof sliepen, onder de ouders, bet eerst en derhalve het meest van de koolzuuruit- wasemingen te lijden hadden, en mo gelijks zooveel weerstandsvermogen niet hadden dan hun ouders. Verders moet men nu nog bet onder zoek afwachten van de ontleding der aangeslagen eetwaren. BRAND TE SINT NIKLAAS In den afgeloopen nacht omstreeks i uur werd de brandweer opgebeld voor een brand, die was uitgebroken-in de stallen van den h. Van den Bossche- Vereeken. Toen de brandweer ter plaat se aankwam, bleek hel vuur reeds zoo n omvang te hebben aangenomen, dat aan blusschen niet meer te derken viel Men moest zipih dan ook bepalen tot het nathouden van het woonhuis dat gespaard bleef. Die stal is geheel uit gebrand. Een koe kwam in de vlammen om. De schadö wordt door .verzekering gedekt. INBRAAK IN DE KERK VAN &CHEUT Donderdag morgen werd vastgesteld dat tijdens den nacht dieven de kerk van Scheut, Ninoofschen «taenweg, .te Anderlecht, hadden' geplunderd. Het tabernakel was opengebroken en de kelken en cibories gestolen.. De dieven moeten zich 's avonds le voren in de kerk hebben laten opsluiten. Zij.hebben teii plaats een'beige zijden halsdoek met roode, strepen achter gelalen, evenals een stukje van het lercfther van. het p'ennemes, waarmede het taberna kel waarschijnlijk opengebroken werd De policie heeft een onderzoek inge steld ei! volgt een ernstig spoor. Vadan mejufvrouw Jeanne de Viefville gehuwd. Jeanne telde vier en twintig jaar. P.e graaf, die er acht en dertig was, bewoonde reeds het hotel in -1e Garan- cièrestraat, waarheen hij nu ook zijne jonge vrouw bracht. Hij.trouwde Jeanne de Viefville om dat zij tot eene zeer goede familie be hoorde en een fortuin bezat, dat oven groot was als het zijne, maar hij ge voelde voor haar niet de minste liefde, en hij liet dit, eenige maanden na de echtverbintenis, maar al le wel blijken door de jonge gravin te veronachtza men, hoewel zij in alle opzichten be koorlijk was door zijn zelfzuchtig en driftig karakter den vrijen teugel' te geven en meer dan ooit zijne drift voor verre reizen en schoone avontu ren te volgen, alsof zijne nieuwe loop baan hem geene nieuwe en dringender plichten oplegde. Maximiliaan had twee zusters en eenen broeder. De oudste van zijne zusters was ba rones de Garennes geworden, bijna tezelfdertijd dat de tweede den burg graaf de-Ghalïn huwde. Gilbert de Vadan, zijn broeder, die tien jaar jonger was dan hij. gevoelde een onweerstaanbare roeping voor wetenschappelijke en geneeskundige studiën. Nadat bij schitterende examens had afgelegd, nadafhij op alle kampstrij den bekroond was geworden, genoot hij, ondanks zijn betrekkelijk jeai.gdi- gen leeftijd r:eods een gunstige be kendheid als heelmeester en als schei kundige. De beide broeders hadden elkander niet verlaten. Gilbert bewoonde de tweede verdie ping van hét hölel in de Gaoancióre- straat. De graaf vèrdeelde zijne Toegene- geoiheid tusschett hem en cijne t^etde zuster; Carcfliêne dé Chalin. Daarentegerf zag hij sléchts zelden de baronnes de Gnrennes, wier koel en overheerschend karakter geens zins met het zijne kon overeenstem men. Door baronnes. de Vadan te worden, had Jeanne aan de wenschen harer familieleden toegegeven, zonder eeni- gen tegenstand, maar ook zonder geostdrift. Daar zij niemand haar hart had geschonken. geloofde zij dat zij ongetwijfeld bp ren man zou beminnen en wellicht zou zij hom ook hebben liefgehad, indien de koelheid van den graaf deze liefde niet belet had le ont kiemen. Weldra opende zich voor de oogen van Jeanne een nieuwe gezichteinder. D.e jonge vrouw begreep thans, wat bet jonge meisje zelfs niet eens ver moedde. j Eenige maanden na haar huwelijk, kwam zij lot dc overtuiging, dat zij nimmer gelukkig., zou wezen.. Men heeft mij opgeofferd zonder «het le willen, Zegde zij bij zich zelve; weln.u, ik zal die opoffering moedig ERNSTIGE ZAAK TE WAALEM Donderdag namiddag gebeurde te Waalem een ongeval dat de gemeente in rep en. roer bracht, De 19-jarige Frans Onzia',. metser- diender, «wonende Kloosterstraat, 71, le Waalem, is een eerste bandiet, die een drietal maanden geleden zelfs op zijn vader had willen schieten. Donderdag morgen nu was hij naar Mechelen gekomen waar hij zich bij een wapenbandelaar een revolver aanschaf te. 's Namiddags ging hij met zijn re volver op zak de herbergen af cn zei dat hij een meisje ging neerschieten, doch dat de laatste kogel voor hem- zelfs zou wezen. iDe veldwachter van Waalem', Her man Aerts, op de hoogte gesteld van de wilde kuren van den bandiet, wilde dezen aanhouden, doch slecht bekwam het hem. Tweema'al schoot de jeugdige moordenaar op den veldwachter geluk* kig zonder hem te treffen, en vluchtte dan weg, nog steeds schietend. Daar veldwachter Aerts niet gewa pend was, verwittigde hij de gendar men. Deze achtervolgden den boosdoe ner en daar hij ook hen bedreigde, schoten de gendarmen hem neêr. De jonge schelm werd irn3tig ge troffen in den buik en door een voor bijrijdenden vrachtauto opgeladen en r.aar het stedelijk gasthuis van Meche len overgebracht. De dokters kunnen zich nog niet uitspreken over den ernst der toegebrachte wonden. Het parket van Mechelen ging Don derdagavond nog ter plaats ohv een na der onderzoek in te stellen. het hier een geval van kleptomania geldt. De man ham doorgaans zendin- mede. die als «monsters zonder waarde» aangezien waren'. Thuisgeko. men opende hij de pakketten en borg den inhoud in een kast. Van dit oogen- Klik "had hij geen belangstelling meet yoop de aldus verzamelde voorwerpen, Het gebeurde soms, dat de zendingen h'eelemaal geen. «monsters zonder waar de» Waren, want een der pakjes bevattö zelfs twee briljanten ter waardevan ongeveer 40.000 frank. Dit alles werd bij de huiszoeking weergevonden, Het bleek tevens dat de postbode, aldus reeds een vijftal jaar. handelde. Bij zijn ondervraging kon hij geen Verklaring geven over zijn zonderlings handelwijze. De man blijft evenwel aangehouden en inmiddels wordt het onderzoek voortgezet. DOQDELIJK TRAMONGEVAL TE ELSENE Donderdagochtend moest de G9-jari- ge Lodewijk Richard uit de Jagersdreef te Krainihem, op' boodschappen langs den Elsenschen steenweg, waar hij dour een elektrische tram, over een af stand van een tiental meter meege sleurd en levensgevaarlijk werd ge. wond. De man had van het voetpad moeten afwijken omdat aldaar juisl door een vrachtauto kolen werden om. gekanteld. ZINNELOOZE GESNAPT BIJ MECHELEN Gendarmen die op patroelje waren; ontwaarden niet ver van Nijlen, een verdacht persoon, die op de vluchl sloeg, zoodra hij hen had gezien. Men zette hem achterna en gelukte er in, niet zonder moeite hem aan te houden. Het is zekere Alfons Bertets, 20 jaar, afkomstig van Nijvel, sedert 6 maande ontsnapt uit het krankzinnig, gesticiht van Zelzate. Bertels verklaar de dat hij sedert zijn ontvluchting tal- j rijke dieflen had gepleegd te Antwer- pen, Kessel, Nijvel en Berlaer. Hij werd ter beschikking gesteld van het parket van Mechelen. DE AANGEHOUDEN BRIEVENBE STELLER) TE ANTWERPEN Ee.n geva«i van Kleptomania Wij hebben voor enkele dagen de aanhouding gemeld van een briefdra ger, wonende te Zwijndrecbt en werk zaam aan het hoofdpostkantoor te Ant werpen, die beschuldigd werd van ver duistering van poststukken. Het gerechtelijk onderzoek zou thans tot de vaststelling geleid hebben, dat DIEFSTAL TE BRUSSEL Bij middel van braak en beklimming is een onbekende in de woning gedron gen van M. Athemar Devalkenaar wo nende Wolleslraat te Brussel en beeft er voor 125.000 fr. geld, juweelen en' andere voorwerpen gestolen. IET OP ER IS MAAR ÉÉN ECHTE E LIXIR WACHT U voor ontilbare NAMAAKSELS aannemen. Indien het geluk des levens voor mij niet is weggelegd, dan zal ik ten minste.ee.n kalm geweten hebben, ik zal de blijde zelfvoldoening smaken, dat ik mijnen plicht heb vervuld. Ik zal eene eerbare vrouw blijven. Graaf Maximiliaan, wij hebben het reeds gezegd, reisde veel en liet Jeanne dan steeds te Parijs achter. Zonder de .tegenwoordigheid van Giloert in het 1 hotel zou zij geheel alleen creweest zijn; j Deze afzondering moest noodlottige! gevolgen- hebben. Even onverschillig als Maximiliaan ten opzichte vin zijne vrouw was, even innemend eri hroeder- j lijk beloonde Gilbert zich voor zijne I schoonzuster. Jeanne werd ziek. De graaf bevond zich te Florence, waar hij avonturen naliep. Gilbert telegrafeerde hem zoo spoe dig mogelijk terug te komen, daar de toestand zijner echtgenoote elk oogen blik onrustbarend kon worden. Maximiliaan anwoordde «Erhsligè zaken weerhouden mij tej Florence. Ik hoop dat de ziekte niet; dien keer zal nemen, waarvan gij i spreekt. Daarenboven zou mijne tegen- j woordigheid in geen enkel opzicht den toestand wijzigen. Zij is derhalve over-j bodig. Jeanne kan onmogelijk in beter handen zijn dan in de uwe. Zijt gij J niet een der lichten van de hedendaag- sche wetenschappen Indien Jeanne niet door u gered wordt, dan zal ook geen mensch baar kunnen redden.» Toen Gilbert dit onhartelijke, ja bijna ruwe antwoord gelezen had, hui verde hij. Arme vrouwI mompelde hij, mei een beklemd hart en vochtige oogen... Misschien zou het voor haar beter zijn haar te laten sterven; maar ik heb hier de dubbele taak van broeder en genees heer te vervullen. Zij moet' leven en zij zal ook leven 1 De ziekte nam echter met eene he vigheid toe, waarop dokter Gilbert niel gerekend had. Weken lang moest hij met de uiter ste krachtinspanning worstelen tegen den dood, die reeds aan de sponde der zieke zat. Meer dan eens meende hij dat de we tenschap machteloos was, maar bij verloor den moed niet, en zijne toewij ding behaalde eindelijk de overwinning op den dood. Toen Maximiliaan, na eeiie afwezig- beid van vier maanden, to Parijs te rugkeerde, vond hij Jeanne, h-oewel nog een weinig bleek, toch volkomen her steld. Ik was er reeds bij voorbaat ze ker van, zegde hij tegen zijnen broe- ber. Gij ziet, dat ik volkomen gelijk had door op u te rekenen cn niet eene stad te verlaten waar ik mij zoo uitste kend vermaakte. Gedurende de ziekte en het herstel van de gravin, had Gilbert zijne schoon-, zuster nog beter leeren kennen, dat hij haar te voren kende. Nooit had hij eene reinere ziel, een liefhebbender kart eri rechtschapener, karakter aangetroffen* *4 (Vervolgt,

De Volksstem | 1933 | | pagina 2