't H. Familiefeest van de Atlantinns Om hst Parlement Het Oreol-Hsrtegitem en de nieuws taksen in Belgis De Feesten van Leisrdes Be Ellende in feeriika Ti BEAURAING Hei Heilig Jaar ri M. Calvin ÖO0UDOE De Gezinsvergoeding in Frankrijk De Spaansche vluchtelingen in de militaire Schoei XXXIX JAARGANG NUMMER 7 Kerkstraat, 9 én 21 Aalst. Telafoon 114.' DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nulfel-De Gendt Rubflclteit Bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan AS, te Brussel r- Rue de Richelieu, Parijs *- Bank Buldlng/Kingsway, 20 Londres W. C. Z\ 1 ZONDAG 8 JANUARI H- Severinus Zonop7,45Zonat4,10 MAANDAG 9 JANUARI 1933 H. Julianus Zonop7,45Zonaf4,ll V. M. 11 L. K. 3 Wij vieran 't feest der H. Familie rvan Nazareth en zoo ook het feest van allo christfine families, waarvan het Heilig Huisgezin, dat bestond uit Jezu», Maria en Joaef. het voorbaeld is, Wij moeten leven naar dat voorbeeld Zoo leven is de redding van en voor de huisgezinnen en ook wel de welvaart der gansche samenleving. Dit hoogfeest dient met bijval gehou den te worden, want de Pauzen dezer iaatsts tijden vestigden onze aandacht op de H. Familie, door God op aarde geplaatst om Ons dö familiadeugdsn voor te houden en aan te lceren. Wilt ge nador kennis, maken met die Familie, 'k Zal u zeggen dat ze in geen grooto prachtstad dezer werold was gehuisvest, dat noch geleerdheid, noch fortuin, noch macht, noch tijdelijk genot er. welvaart or bij en inwoonden. Ze woonden in een nederig oord, waar Jozefs werkwinkel bekend stond, waar men Maria's spinnewiel hoorde ronken en waar een Jongen den naam droeg van den Timmermanszoon, Wealde heerschte niet in dat huis gezin, immers zskwaman uit het verre Egypte, waar ze in ballingschap ver toefden, en waar zij, bij gemis aan werk, dikwijls nood hadden geladen. In alle geval, de man is een toon beeld van matigheid, arbeidzaamheid en godsdienstzin, da vrouw is eens neerstige arbeidster, die altijd bezig is met en in haar huishouden en nooit kwaad spreekt van of over anderen. De zoon is een echt voorbeeld van onder danigheid, godsvrucht en naasten liefde. En alhoewel zij de weelde niet ken nen, stemmen ze nochtans af en uit een adellijk geslacht- Meer nO£, hun voorvader was een Koning, en zelfs een Koninklijke profeet, Men noemt ze de H. Familie Niet te verwonderen, want die nederige werker is de vertrouweling van 'e He mels geheimen die werkzame huis- mosder is da moeder van 't Mansch- gev.'Orden Woord, en de Zoon is het Menschgeworden Woord zelf, de darde persoon dar H. Drievuldigheid, de Godmansch 1 God woont in dat huis 1 En waar God troont daar blijven buiten zorgen voor morgen dia geen zorgen mear zijn bekommernissen die van de we reld gewagenlasten te zwaar om te dragen. De plichten worden er goed gekwe ten, da huiselijke deugden bewaarden beoefend, de goede werken in eere gehouden en hooggeschat en van het geringe heeft men altijd nog iets Over voor het goede te doen, Onverschilligheid in zake godsdienst heeft er geen plekje kunnen ver overen. Het hatelijk en te veel verspreid en beoefend plichtonverzuimen kent men er niet 1 Men wil niet dat Gods recht- veerdige wraak over de familie neer- ploffe En men haeft gelijk. Men moet niet uitroepen als men tenden raad ia Hij of Zij is boven ons hoofd gegroeid, we hebben nietsken meer ta bevelen, beo te raden of ta zeggen, We moeten onzen mond dicht houden en zwijgen dat we zweeten. 't Menschelijk op zicht staat daar binnen in dis families niet bekend* Men durft zioh toonon en doen wat godsdienst en zedenleer ons oplegt of aanraadt. Daar geeft man eene ohrislene op voeding aan de kindaren. Men kweekt geen modepoppen, geen suikerventjes, geen halve pannen 't Voorbeeld der ouders treft en wekt en gaat de kinde ren voor in het geringste doen en laten, De wederzijdsche liefde bestaat en blijft voortduren tussclien de ouders en de rechtschapen liefde vertroetelt het kroost niet, maar maakt er leden van zoo sterk en zoo godsdienstig mo gelijk voor de samenleving en voor de H. Kerk, O mochten al onze families meer ge lijken aan da Heiliga Familie van Na zareth en mochten onze ouders en kin deren beter de deugdsn beoefenen, eigen aan hunnen staat, 't Zou dan zoo slecht niet gaan in onzen boozen wereld en men zou meer deugdenrijke vreugde scheppen in 't leven, meer vertroosting in 'fc stervensuur en «- kerder zijn van zijn eeuwig welzijn. Zoo bekome en geve on3 Jesus, Maria en Jozef 1 MARC. Rechtspleging inzake eohtscheiding Do socialistische} senatofi Lebeau heeft bij den Senaat een wetsvoorstel ingediend tot wijziging van de rege len van rechtspleging inzake.echtschei ding. Dit voorstel heeft voor doel de .uitspraak van; echtscheidingen te be spoedigen* Steun veer tarweproducenten Senator Hcnault heeft een wetsvoor stel ingediend om de tarweproduccn- ten ter hulp te komen. Dit voorste bepaalt De pachtprijs van de tarwegrö'adën mag niet 3 fr. per aar overschrijden'. Die gronden worden van grondbelas ting vrijgesteld al den tijd dat onder havige wet van kracht is. De ïnland- s'che tarweoogst Wordt vrijgesteld van overdrachts- en andere belastingen. Op de vervoerkosten wordt een korting van 60 t.h. toegestaan (spoorweg en buurtspoorweg)Geschillen worden voorgelegd aan de vrederechters* D.e bezaaiingen dienen aangegeven, uit erlijk voor 1 Augustus van elk 'jaar. Bedrieglijke aangiften en dito hande lingen worden gestraft met 1.000 tot *10,000 fr. boete. De nieuwe belastingen De regeering heeft tengevolge Van een overeenkomst met de tabakfabri kanten de verbruiksbelasting vastge steld als volgt: voor de sigaren op 8 pet. in plaats van 10 pet.; voor de si gaartjes op 10 pet.; voof de pijptabak op 20 pet. in plaats van 25 pet.; voor de sigaretten op 30 pet. in plaats yan 35 pet. De kleine bierbrouwerijen! 'zouden tot een hoeveelheid van 2.000 kgr. aan de nieuwe suikerbelasting ontsnappen. De zegelrechten zouden met een op- decicm worden verhoogd. VERSCHENEN. Klein Liturgisch kalender, ten gebruike der Geloovigen van h6t Bisdom Gent. Boekhandel J. Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, n. 21, Aalst. TE VERKRIJGEN in den boekhandel Van Nuffe!-De Gendt, Kerkstraat, 21, Aalst het boek «Que se passe-t-ii a Beauraing van Dccter Maistriaux, met foto's der kinderen, grot en plaats der verschlj.nlng. Prijs 2 franken. De vertegenwoordigers Van de Lti- xemburgsche Automobiel Club, van het Verbond der eigenaars van nijver, lieids-auto's en van de Motor-Union werden door M. Dujong, minister van Financien van het Groot-Hertogdom Luxemburg ontvangen, om den minis ter te onderhouden over den terugslag •dien de verhooging van de taksen op de essence zal hebben op hei veJCvoer in het groot Hertogdom. M. Dujong verklaarde dat de fiskale maatregelen, door Belgie genomen, noodzakelijk Waren en dat liet Groot- Hertogdom zulks niet lieeft kunnen be letten. De auto-eigenaars" liet opmerken dat de verhooging der taksen eene ver mindering van verbruik zal teweeg brengen en diensvolgens eerder een negatieven uitslag yoor den fiskus zal opleveren. De minister antwoordde dat de ver mindering van het verbruik slechts voorbijgaande zal zijn en dat er na enkele maanden eene herneming zal plaats hebben. Men beeft gezegd dat deze taksen slechts tijdeiljk zullen zijn, doch aan gezien Belgie waarschiijnlijk ook U-ter deze inkomsten zal noodig hebben om zijne begrooting in evenwicht te hou den, zullen deze taksen dan ook wel van toepassing blijv n. Anderzijds wordt uit' Luxemburg gemeld, dat men aldaar verrast is ge weest door het feit dat onder de fiskale maatregelen, door dc regeering getrof fen geen verhooging der accijnsrechten voorkomt en zich alles bepaalt bij een verhooging van de verb ruik taks op den alkooi. Zulks wordt -uitgelegd doordat de LiixemburgschC regeering zich krachtig heeft verzet tegen eene ver hooging der accijnsrechten. Intusschen zal liet verschil van de alcoholprijzen in Belgie cn Luxemburg den smokkelhandel op de Belgisch- LuxemburgscTie grens aanwakkeren, zoodat de tolbeambten op deze grens zullen moeten versterkt worden, wat «enigszins paradoxaal blijkt, aange zien cr een Belgisch -Luxcmburgseh economisch verbond bestaat. De Belgische regcering heeft ten an dere de conventie opgezegd, die zij drie jaar geleden nopens liet alcohol-re giem met Luxemburg had gesloten* Een legaat van den Paus zal er op) aanwezig zijn Ter gelegenheid der 75e verjaring yan de verschijningen van, O. L. Yrouw: van Lourdes, op 11 Februari aanstaan* dc, worden er grootsche plechtighedejj op touw (gezet, waarvan Mgr Gerlien reeds den H. Vader* op' de hoogte heeft gebracht, hem vragende eene betuigc- nis Zijner, Vaderlijke bezorgdheid te schenken nan liet Heiligdom van Lourdes, waar Mgr' Ratti. alvorens den stoel van Petrus- te beklimmen, twee maal op bedevaart is geweest. Z. H, de Paus heeft dan ook eene beslissing getroffen welke alle katholieken zal verheugen. Hij zal eerlang een. legaat aanduiden als officieel vertegenwoor diger van den Paus op 'net Macia-Ju- bileum van Lourdes. Naar het schijnt' beleven de Vèreë- nigde Staten ijselijke stonden. Een Belg van daar teruggekomen, verklaart dat de ellende, welke er hecrscht, alle Europeesche inbeelding te boven gaat. De werkloozen, en vooral de onderwij zers, die na den oorlog geen werk kon den vinden, lijden honger, in den vollen zin van het woord. In lompen gehuld, uitgeput door ontberingen, loopen zij bedelend de groote banen af. De open bare- liefdadigheid, die allen officieelen steun mist, is onbekwaam dc afge smeekte hulp le verleenen. VRIJDAG AVOND De 'menigte stroomt nog altijd tal rijker en talrijker naar Beauraing. Men dacht dat na de verschijningen, de be zoeken aan de grot zouden verminde ren. Er is niets van. Autobussen bren gen iederen dag nog talrijke personen uit alle hoeken des lands te Beauraing aan. De familiën der «bevoorrechte» kin deren sluiten op sómmige: uren van den dag hunne deur; zij zijn in de on mogelijkheid gansch den dag bezoeken te ontvangen en uitleggingen te geven. Iederen avond begeven zich dö kin deren Degeimbr-e en Voisin naar de grot. Zij mengen zich aan de me nigte die daar bijeen schaart en hunne stem voegt zich bij die der zingende scharen. Dit was Vrijdag avond weer het geval. Na een zekeren tijd te heb ben gebeden, trokken de kinderen huis waarts. De verschijning vertoonde zich niet. Uitgifte van een bijzondere munt Men meldt dat ter gelegenheid van het Heilig Jaar- buiten de medalie welke gewoonlijk wordt geslagen, de Vatikaanstad eveneens eene reeks mun ten zal uitgeven. Men voorziet even eens de uitgifte eener reeks postzegels. Denkelijk zal de Italiaansehe Staat uit hoffelijkheid tegenover den H. Stoel eene bijzondere reeks postzegels uit geven. Dit was trouwens ook het geval tiideus het. HeiJier Jaar van 1925. De Puitsche Cargoboct «Ruhr» die de eerste hulp aan de opvaren den van de «Atiantique» verleende. Oud-President der Vereenïgde Staten, wiens overlijden we in een vorig .nummer gemeld hebben New-York, 6 Jan. De teraardebe stelling van oud-president Goolidge zal plaats vinden te Pleymouth, in den staat Vermont, Zaterdagmiddag te 3 uur. Dje kerkelijke lijkplechtigheden heb ben plaats le Northampton in Massa- chutssetts, te halfelf 's ochtends, Gekwetsten te Cherbourg aangekomen Cherbourg, 7 Jan. De sleepboot «Abeille 24» die aan het slepen van de «Atiantique» deelnam, is te Cherbourg met twee gekwetsten aangekomen, een radiotelegrafist yan de «Abeille 24», een dergenen die op «Atiantique» klau terden om er het paviljoen op te hech ten ep. die de borst werd geplet tijdens een manoeuver en luitenant Evens die vrijwillig terug aan boord was gegaan en die de voet gevat werd tusschen den sleepboot «Abeille» en de «Atiantique». De voet van de luitenant werd ge plet. Zijn beenen zijn echter niet ge broken zooals eerst gedacht werd. Commandant Schoofs die zich aan boord van de «Abeille 24» bevond ver trok om het convooi terug te .vervoe gen. Men besloot het brandend -schip naar Cherbourg te brengen, daar de zee slecht is. Er bestaat buitendien wedij ver tusschen do Hollandsche booten. Ook de wensch bet vuur zoodra mo gelijk te bestrijden, heeft Commandant Schoofs er toegebracht af le zien van zijn eerste voornemen het schip naar Le Havre te loodsen. Zoodra de «Atian tique» te Cherbourg aan de kaai zal liggen, zullen de pompen den brand be ginnen te bestrijden. Het wrak naar Cherbourg gesleept Het stoomschip «Atiantique»" wordt thans gesleept door de Nederlandscha sleepbooten Roode Zee, Lauwerzee en Witte Ze'e de Duitsche sleepboot Sim- son cn de Fransche sleepbooten Iraise, Abelle 21 en 22. De leiding van de sleep berust bij den kapitein van de Róodof Zee. Vrijdagochtend om kwart over? elven' is de bestemming Havre gewijzigd iri Cherbourg. Tiaar het weer ongustig is* kan de sle'ep eerst Zaterdag le Cher bourg aankomen. Het benedenste gew deelte van het schip brand nog steeds^ De Berging van het wrak De Fransche minister van handel verklaarde in en onderhoud met de Pa ris-Midi, dat het wrak weliswaar niet» veel meer waard is, doch toch nog mil— lioenen frank kan opbrengen. Het in* ternationaal gebruik brengt mee, dati de romp van het schip behoort aait dengene, die het wrak het eerst pjjj sleeptouw heeft genomen. Bij de berging van hel wrak van dS «Atiantique» zijn een Fransche en een Nederlandsche sleepboot nagenoeg te* gelijk daarmede klaar geweest. Een Fransch oorlogsschip, dat' bij de werkzaamheden tegenwoordig was, kon als scheidsrechter optreden cn de commandant van het schip heeft aart den kapitein van do Nederlandsche sleepboot meegedeeld, dat hij 10 mi nuten na den Fransehman is gekomen* Wat betreft de oorzaak van den brand deelde de minister mede, dab kortsluiting waarschijnlijk is. Overste Poudero-ux, die den brand op de Geor ge Phillipar heeft onderzocht, acht heB uitgesloten, dat de brand op de Atian tique gesticht is. Hij de'elde mede dat aan boord va3 de Atiantique een stroom van 220 V. werd gebruikt. Het is daarom mogelijk, dat de geleidingen zoo heet worden, daB de kleinste vonk voldoende i§ om eeiï brand te veroorzaken. Zullen de grensarbeiders ervan versto ken blijven Het Fransch parlement bereidt een algemeen wetsontwerp voor op de. fa milievergoeding. Waarschijnlijk zal de wet over kor ten .tijd worden gestemd. Artikel 74bis van het wetsontwerp, bepaalt, dat de familrevergoeding al leen zal uitgekeerd worden aan de ar beiders die in Frankrijk wonen. Indien clit ontwerp -ongewijzigd wordt gestemd zullen 75.000 Belgische arbei-1 ders, die in Frankrijk arbeiden doch in Belgie wonen uitgesloten worden van den familiestbun. De patroons' zullen voor hen in de kompensatiekassen een bijdrage stor ten, maar de grensarbeiders zullen van j de voordeden, versloken blijven. Op dit oogenblik genieten 3/4 der Belgische arbeiders, die ïn Frankrijk werken, van de familievergoeding. I Van het arrondissement Kortrijk en Doornijk zijn er ruim 35.000 arbeiders die 3 fr. per dag en per kind familie steun ontvangen, 'Uitbetaald door de patronalt^ kassen van het textiei-kon- j sortium. Door dc nieuwe wet zullen de patro-! nale kassen geschorst worden, met het - gevolg dat duizenden arbeiders hun vergoeding zullen moeten missen. Wij mogen hopen dat de Belgische regeering niet zal talmen onderhande lingen aan te knoopen met Frankrijk om de belangen van deze 75,000 arbei-! ders .te behartigen^ Op weg naap Europa Madrid, G Jan, Volgens «La Na- cia» zou de boot, waarmede de 29 ko ningsgezinde gevangenen uit Villa-Cis- neros ontvluchtten, do «Brise» zijn. Did schip zou misschien naar Europa eii misschien naar Engeland stevenen. Jaarlijksche promotie en eed-aflegging der jonge officieren Vrijdag namiddag had de jaarlijk sche promotie plaats tot den graad vani onderluitenant aan de leerlingen deïj Militaire School, plechtigheid welke gevolgd was van de eedaflegging door, de jonge officieren. Ten 2 ure stonden! do leerlingen der 92e promotie (artil lerie en -genie) in blauw uniform met langen mantel, op de koer opgesteld. De rekruten der 92e en 93e promoties waren onder de wapens, evenal3 de 77e en 78e promoties (voetvolk en ruiterij); de «anciens» der 89e en 90e promoties waren aanwezig als toer schouwers. Wanneer het vaandel der militaire School verscheen, werd de krijgseec bewezen. Kolonel Wiener ging vervol, gens luitenant-generaal N-eefs, bevel- heber der school te gemoet, terwijl het muziek van het 9e linie de regbnents- marsch speelde. Do eene na den ande re, namen de 34 leerlingen der 9e pro motie het vaandel met do linker hand vast en zwoeren, trouw aan de Grond wet. Na een verzorgde defilee, hield gei! neraal Neefs een korte aanspraak lot de ouders der jonge officieren, en de schoone plechtigheid nam oen eind^ met den. Groet aan het Vaandel,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1