Verkorting van den Arbeidsduur Gemeentelijk Krediet Da Ramp van de AÜantip ï- lf| II Woensdag Jan. 1955 Reis van den h. R. Maeyersoen naar Engelsch-Sndlë 0e verdediging eazer Oostergrens Hef MijnerkerslGcn XXXIX JAARGANG NUMMER g Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114, DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit Bulten het Arrend, AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan .13. te Brussel - Rue de Richelieu, parijs IBank Buidlng/Kingsway. 20 Londres W. C. 2. H. Iginus Zonop7,44Zonaf4,14 Y, M. 11 Lt K. 19 Binnan kort eullen in Geneve do ver tegenwoordigera der voornaamste in- lluatrieelo landon bijeenkomen op eene vergadering die door do Interna tionale Arbeidsorganisatie is uitgs- ichreven om te beraadslagen Over het vraagstuk van de verkorting van den arbeidsduur, Deze vraag is door de Pal iaansohe regcoring naar voren gebracht: Mus» solini eisohte dat eena buitengewone conferentie zou worden bijeengeroe pen ten einde onderlinga besprekingen te voeren en tot een akkoord te komen over een verkorting van dei arbeids duur. Dit do9l heeft men weliswaar nog niet bereikt, maar de ondervinding heeft tot nog toe geleerd, dat -men ge woonlijk eenzelfde kwestie op - twee achtereenvolgende conferenties be sprak, dus zou normaal gesproken het tot stand kernen van een overeen" komst meer dan twee jaar duren en nu kan deze periode belangrijk verkort worden. Nadat dan de afzonderlijke conferentie de verkorting van den ar beidsduur heeft besproken, zal ge tracht worden om op de eerstvolgende vastgestelde Conferentie, die omdat de zaak zco dringend is reeds in de maand Maart 1933 gehouden wordt, eene internationale overeenkomst af te sluiten. In verband met het onderwerp dat behandeld zal worden, zijn er natuur lijk eena heele massa vraagstukken die in de buitengewone konferentie ter sprake zullen komen tn die aanleiding zijn voor langdurige debatten. De voornaamste vraag zal echter wel sijn Of het voorstel practlsch uitvoerbaar is en welke de gevolgen zullen zijn van eene practische doorvoering van een dsrgelijken maatregel verkor ting van de 48-urenweek tot de 40 urenweek met betrekking tot het scheppen van meer arbeidsgelegen heid. overeenkomst waarschijnlijk ook wel goedgekeurd worden. Door de tegenstanders van een in ternationalen overeenkomst betreffen# de de verkorting van de srbeidsduu wordt bijv. vaak beweerd dat het al leen voor ieder bedrijf afzonderlijk te beoordeelen is, of een dergelijke maat regel SUC098 zal opleveren, maar bij ,een gelijktijdig internationaal doorvoe ren voor alle industrien zou het even goed ©en mislukking kunnen worden. Afgezien drarvan dat in het laatste geval de verschillende industrien ook verschillend belast zouden worden en zocwel arbeider als patroon benadeeld zouden worden en nog afgezien van het feit dat in wezen het verkorten der arbeidsduur uniform moest zijn kan het doervoaren van dezen maat regeltcoh nog aangepast worden aan de behoeften van ieder bedrijf afzon derlijk. Zoo is het bijv. mogelijk zooals in een rapport van hot Internationaal Bu reau van den arbeid wordt medege deeld, do arbeidsduur per dag te ver korten of de werktijd per week te be* perken, een ploegenstelsel in to voeren zoodat om beurten een gedeelte van het personeel vrijaf heeft. Het invoeren van een 7-urIgen ar- boidsdag zou voor de arbeiders in de continubedrijven een 42-urige ar beidsweek beteekenen en dat zou in het kader van deze internationale Verder zou misschien de opmerking gemaakt kunnon worden dat het ver korten van dsn arbeidsduur een ver hooging van do productiekosten zou kunnen veroorzaken ook al zou men afstand doon van de thans nog niot be- sleahta kwestie dat het loon van 6sn 40urenvveak even hoogzou moeten blij ven als than3 een 48uriga arbeidsweek daar de bedrijven zich zouden moeten aanpassen bij da nieuwo arbeidsme- thode, daar ook de sociale lasten be duidend hooger zouden zijn en ook da administratiove arbeid aanmerkelijk zou moeten worden uitgebreid, Bij een rationeele exploitatie def be staande bedrijven zullen tooh derge lijke gevaren vermeden kunnen wor den daar verkorting van don arbeids duur nog absoluut geen verkorting def bedrijfstijd behoeft te beteekenen. Ook een vermeerdering van admini stratieve arbeid zou te voorkomen zijn door een zeer geëigende organisatie, terwijl bij een eventueele mogelijke verhooging der sociale uitgaven door tussohenkomst van den staat eon uit komst verkregen kunnen worden wan neer het budget voor werkzaamheden belangrijk verlaagd zou kunnen wor den... Zou da verkorting van den arbeids# tijd, eoo wordt misschien gevraagd, een noemenswaardige vermeerdering van da arbeidsgelegenheid meebren gen Da mededeelingen van het bu reau van den arbeid antwoorden op deze vragen met een ruwe schatting, daar ingevolge het gemis aan ervaring de juiste oijfers moesten ontbreken. De Duitsche Rijksregeering onder voorzitterschap van den voormaligen Duitsohen Minister van arbeid Dr. Henrich Brauns en da ingestelde Com- missia van deskundigen, was in 1931 van oordeel dat oen zeer belangrijk aantal werknemers productief werk verschaft zou kunnen worden, als de arbeidstijd verkort werd* In Tcheko-Slovakie zouden volgons het plan van de Masaryk-akadamie in Praag, bij invoering der 40uriga ar beidsweek en door hat organiseeren van publieke werken aan ruim 300.000 menschen productief werk zou kunnen verschaft worden, terwijl de afgevaar digde Guardia in het Huis van Afge vaardigden beweerde dat in de Veree- nigde Staten voor 2 1/2 miljoen men schen meer werk zou zijn te vinden, wanneer aan allen die in Nijverheid, Handel en Bankwezen werkzaam zijn een maand vakantie zou worden gege ven zonder behoud van salaris, dit wil zeggen wanneer praktisch de vijf da- gen-week zou worden ingevoerd. En toch over het problema dat tot uitdrukking komt in vakantie zonder behoud van loon ver het loonvraag- stuk, over de kwestie of verkorting van den arbeidsduur gepaard zal gaan met loonsverlaging, metsen dien overeen komstige verlaging van het weekloon zullen bij de aanstaande besprokin gen te Geneve harde noten gekraakt worden, daarbij een eventuaele on- eenigheid over dit punt misschien het geheele plan van de internationale ver korting van den arbeidsduur schip breuk kan lijden. BM— Vifliift-itiffflrn Do 'commissie der Versterkingen lioèft gisteren morgen, 9 Januari/ver gaderd onder het voorzitterschap van den Minister van Landsverdediging. De Minister heeft geoordeeld dat de ■aan dit organisme toevertrouwde op dracht thans vervuld is, vermits het plan betreffende d-3 defensieve inrich ting van het grondgebied door de re- gcering vastgelegd, aan ,do Kamers medegedeeld en door dezelve goedge keurd wérd. Hij heeft laten opmerken dat bet et thans om gaat de uitvoering van dat programma, overeenkomstig de ver klaringen zijner voorgangers, onver- poosd voort te zetten, zoowel wat be treft de voltooiing van de Maasstelling Luik en Namen) als de effectieve in richting van de grensverdediging (hoogvlakte van Herve en lijn Maaseik- Hendrikkapelle-Aarlen)'. Bijgevolg heeft hij, naar het eenslui dend advies van het hoofd van den Al gemeenen Legerstaf en van de aanwe zige leden, besloten de commissie te vervangen door een technisch comitcit der. Versterkingen, dat gelast is in ge meen overleg met den Algemeenen Le gerstaf, en onder het gezag van den minister, de maatregelen ter verwezen lijking van dit programma bij te wer ken. Werden door den minister aangewe zen: tot voorzitter van dit comiteit, luitenant generaal Termonia, komman- dant van het 1ste Legerkorps, tol leden: luitenant-generaals jonkheer de Galla- tay, inspecteur-generaal der Infanterie, Blancgarin, commandant der genietroe pen en der Versterkingen, en Cumo'nt, inspecteur-generaal der Artillerie; tot secretaris: majoor Baele, van den Al gemeen vn Legerstaf. Het Hoofd van den Algemeenen Staf en li-et Technisch comiteit zullen uen minister- vergezellen op zijne studie reis, welke is vastgesteld op 20, 21 en 22 Januari. Tijdens deze reis zal de minister te Aarlen liet- 10e Linieregi ment (Ardenner Jagers) inspecteeren ■en tevens onderzoeken hoe dit korps dient aangepast aan de bijzondere op dracht welke het tic vervullen heeft. 0e minister heeft aan de leden van do commissie dor Versterkingen de er kentelijkheid der Regeering betuigd voor de taak welke zij bij het uitoefe nen van hunne belangrijke functies hebben volbracht. 2de brief 19-10-'32. De boot glijdt rond 7 u. in liet ka naal van Suez. Nu zien we voor eerst liet vasteland Azië. Alles i3 nieuw. Al les is zoo wonder, en niettegenstaande de drukkende warmte kunnen wc niet nalaten voortdurend de beide zijdon van het kanaal, Afrika en Azie, te be wonderen. Links Arabic, met bruinachtig zand aan de oevers en wit in dc verte waar. moerassen en Oasen vlekken- op dén gezichteinder. Hier is de natuur schoo ner, wilder dan- op don Egyptischen oever waar we hier en daar boomplan- tages zien en énkele dorpjes samenge steld uit hutten die half onder don grond verborgen zijn. 'Het landschap verandert gedurig op uitgestrekte eenzame vlakten vol gen nu jnooie blauwe moeren waar op we voor eerst de' ontelbare vluchten roze Flamingos zien. Dan weer som bere bruine duinen waarop de warmte trilt on den indruk geven van verstik king en verlatenheid. Achter Ismailé dat verscholen ligt In zijn gulden tuinen een nieuw meer te gen avond bereiken wo Suez, We zijn in -de Roode Zee.; 20-10-,32. Geen land meer te zien zoover liet oog reiken kan.. We Teven als in oen oven. P;e warmte dans't boven liet schip. De hemel tint zich met alle kleuren. Bij zonsonder gang is de zee rood met groenen weer schijn. Wonder schouwspel yoor ons. 21-10-'32. Nog steeds In de Roode Zee Vandaag verdient ze weer haar naam, want bol der roode weerschijnen flitsen over de blauwe wateren. Nu en dan duiken er vliegende vissehen op, als schitterende zilveren vlinders, om wat verder in zee te verdwijnen. In Ge verte ztemwe «Pórt Soedan* op de Egyptische kust, terwijl wo nu tor hoogte zijn van «Mekka» in Arabië. «Port-Soedan» ligt te blakeren in de zon. De kust is wit en lusschen liet la chende groen rijzen er blinkende witte huisjes. In de verte zien W& een berg keten, waarvan de toppen gesluierd zijn door oen roze mist. Wat een heer lijk kleurenspel in tegenstelling met de diep-blauwe zee Een pier schiet vooruit In Zee. Van op liet dek zien wo ganscli de stad. Gil- zwarte negers met kroezelhaar slente ren er gemengd met blanken en Mula- ten langs de kaai. 't Is oen typisch Afrikaanse!! hoekje. In Port-Soedan gaan er jaarlijks dui zenden Mahomedanen scheep, op bede vaart naar het heilige Mekka. Hier zijn we halfweg van Aden, wc varen nu woer in volle zee. /Dezen avond biedt de zon ons een van hare onbeschrijfelijke feerieën die zich voor onze betooverde oogen af-1 spoelden. Op liet oogenbiik dat de zon aan den gezichteinder in dc zee duikt, schiet er •een .groene straal op, blijft er ^en oogenbiik zwoven en gaat dan on.merk-1 haar over in gouden, geele en licht blauwe schakeeringen op dit oogen blik is de zee inkt zwart. Zacht ^aal hel blauwe over in teer roos. dan oranje er heldergroen. Een grijze wolk sliert over de oranje zonneschijf, ze kleurt blauw, dan rood, en over doze verva gende opotheozo trekt den nacht zijn grauwe sluier. 22-10-32. Gansch den dag danst dé gloeiende zonnehitte over het witte dak. Enkele rotsen duiken op uit de zee. We zijn nu dicht bij Aden». Dezen avond weer een onvergcotbaar mooie zonsondergang die door iedereen onvermoeid bewnderd wordt. 23-10-'32. We zijn door de straat-van «Bab-cl- Me-udeb» en komen nu in den «Indische Oceaan». Om 6 uur 's morgens landt onzo boot en gaan we aan wal. Na de II. Mis gehoord te hebben m een mooi klein kerkje, nemen we het ontbijt bij een Belg. die zich daar ge. i dienst vestigd heeft. Het huis is gebouwd uit groote stee- nen, en gamsch omringd met oen veran da, alles is er op ingericht om de warmte te weren. Aden is inderdaad eien der warmste De door het vuur zwartgebrande zeereus in de haven te Cherbourg. De machienen zeer weinig beschadigd 03 arbeidersploegen van liet arse naal van Cherbourg en. de leden der bemanning welke aan boord van de Allantique gebleven zijn, gelukten er in tot bij de machienen door l- dringen die zee? weinig beschadigd zijn. Zij hebben het vuur van een ketel aangestoken eri hopen aldus de hulp-, machien in gang te zetten waarmede zij het water uit het ruim moeten pompen"'. Reeds zijn een groot aantal electri- sche. kabels aan boord, gebracht om toe te laten de werkzaamheden bij nacht zoowel als bij dag door té zet ten. Hartroerende Plechtigheid to Cherbourg In aanwezigheid eener diepontroer- de menigte heeft Zondag namiddag te Cherbourg^ op' liet dek van de «\tlan- tique d-3 kisting plaats gehad der slachtoffers van het geteisterde schip. De half verkoolde lijken van 2 manschappen, die konden vereenzel vigd worden, werden eerst opgehaald uit de romp van het schip, bij middel eener katrol. "Vervolgens haalde "een offieier-mekanieker in drie dekens d-3 verkoolde beenderen op van niet mees te- herkennen slachtoffers. 0e vijf doodskisten, bedekt met de driekleurige vlag, werden neergezet in de rouwkapel van <le zeevaartstatie, in aanwezigheid van kommandant School's, kapitein Gaston en van den Voorzitter der Handelskamer. De E. H. Guyard, der Schippersparochie, las het de Profundi? en de gebeden der stervenden. De Atlantique helt nog steeds' fel over langs den eenen, kant en een pompschip stort nog altijd, langs do openstaande luiken, stroomen water uit in het schip. De brand scheen Zondag' eindelijk geblus'oht, toen op eens de kurken wanden der koelka- m.ers ontvlamden. Yoor de ontploffing der mazoutyergaarbakken bestaat nu geen vrees meer. Heden P.insdag zal de paketboot waarschijnlijk JLn.. droog dok kunnen gebracht worden. Zopdag hield de onderzoekskom- missie zich vooral bezig met de studie der techniek in de toekomst en der doelmatige bestrijding van scheeps branden. VOOR 5 JAAR 30 SRliliionnairs 2 070 Families in vreugde dank zij de lotenleenlng van het 4 trekkingen per jaar voor een totaal van 30 millioen fpank Gedurende vijf jaar, 414 loten jaarlijks van 25.000 fr. tot 5 millioen. TREKKING BINNEN EENIGE DAGEN leder obligatie brengt neg een interest op van 5 p.c. netto. 49 sleden, van d-3 wereld. Ze is gebouwd op een vulkaanrots. Niets groeit 1 Niettegenstaande de stralende zon alles er doodsch, het leven is er als verzengd, het regent er haast nooit, on dus is het water er zeldzaam en duur; het wordt van huis tot huis gedragen door kameelen. 't Is gedistilleerd zee water, zelfs voor den kuisch moet men het koopen. Na het ontbijt makén we een uitstap naar de stad der inboorlingen gelegen in een bergkom, 't Is er stik heet vuil. Men heeft er den indruk In een wildernis te zijn. De naam Helle poort» die men 'eertijds aan deze stad gaf paste haar wonderwel. Boven de stad zweven sombere vogels, 't zijn gie ren, daar aangebracht door de PARSIS 'om er d-3 lijken van hun afgestorvenen, die in. de «toren van stilte» gelegd wor den te komen verslinden. Zijn doen er ook, en uitstekend, den reinigheids- Zïe vervolg onderaan volgende Kolom Rond 11 uur gaan we terug naar liet schip. Langsheen dc kust zien we de zoutwinningen die het zout voor Indio voortbrengen. Onze volgende landing zal te «Bom bay» zijnt Vt Vervolgt.;, Een akkoord bereikt M. Van Isacker, minister van Nij verheid en Arbeid had Maandag mor gen een onderhoud met de afgevaar digden van de Werkliedensyndikaten, ovor de gebeurlijke verlenging der sta bilisatie van bet Mijnwerkersloon. 's Namiddags werd eene afvaardiging der bazen door den minister ontvan gen.. Dit onderhoud duurde van 3 tot 5. ure. Na afloop dezer bijeenkomst word dé volgende mededeeling gedaan «Mon weet. dat de loonen van de mijnwerkers beheerd worden door eene konventie, welke in 1920 opgesteld en in 1926 gewijzigd werd. Het akkoord van de"n~7, September 1.1., dat een einde aan da werkstaking steldo, stabiliseerde de loonen tot einde Oktober. P.it akkoord werd eene eerste maal verlengd lot 31: December. De werklieden hebben een uieuw-a verlenging tot 31 Januari gevraagd. Do minister ontving dezer dagen herhaal delijk do vertegenwoordigers van r!o bazen en van do werklieden om deze kwestie te onderzoeken. De volgende formuul heeft tot eene overeenkomst geleid «De bazen zijn t'akkoord om dc loo nen tot 31 Januari 1933 te verlengen op uitdrukkelijke voorwaarde dat de werklieden zich verbinden geen verde re verlenging meer te vragen. Do werklieden nemen do verklaring d?r bazen aan op voorwaarde dat het werk tot herziening van de konventie ieverig voorlgezet wordt, derwijze dat hot einde Januari geëindigd zal zijn.»; Er dient opgemerkt te worden dat, daar de akkoorden van opvolgenllijko stabilisatie alleen maar zekere uit werksels der konventie van 192G bob ben doen schorsen, deze door dit feitj niet afgeschaft is. TE VERKRlIJGEN in den boekhandel J. Van IMufFel-De Gendt, Kerkstraat, 21, Aalst het boek «Que so passe-t-ii a Beauraing van Docter Maistriaux, met foto's der kinderen, grot en plaats der verschij-ning. Prijs 2 frankem

De Volksstem | 1933 | | pagina 1