10 mmnmm Donderdag Jan. 1955 Het moedige Belgis voor de krisis Dood van Prof. Dr lemaire Een reisifihk stort neer Dood van Baron Descamps-Davïd Ds Socialistische Yroüwen betospn te Brussel Oyer de nieuwe Belastingen De ff®ng@re§§ van cme Prinsen Belgisshe automobilisten in Frankrijk Voor onze Huismoeders VOLKSFILOSOFIE XXXIX JAARGANG NUMMER 16 Kirkstraa», 9 én 21 Aalst. Telsfoon 114. DAGBLAD 20 Centi»m»n Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arrond, AALST Agentschap Havas, Adolf ffinxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buidlng/Kingsway, 29 Lcndres W. C. 2, H. Marius Zonop7,39Zonaf4,25 L, K. 19 N, M. 25 Een Franschman schrijft over* de krisis een belangrijk artikel waarin wij het volgende vinden, tot lof. van Bel gie: «In dezen tijd van kris,is is Belgie een voorbeeld van geduld en moed. Dank zij de hardnekkige krachtin spanning der Belgen, is hun land het minst 'beproefde onder al de landen. Zooveel schokken en stooten, zooveel storingen, zooveel teleurstellingen, hebben \oor die natie de natie der hardnekkige bedrijvigheid de nood lottige gevolgen niet gehad, die men duchten mocht. Men zal .in de Vereenigde Stalen schoon op te komen hebben tegen de slechte betalers, die den vervaldag van '15 December ontweken hebben, opge sprongen van verontwaardiging tegen over al die onrechtvaardigheden. Belgie ma.g met verachting de on verdiende beschuldiging in liet oog zien, die men hem naar het hoofd slin gert. Zijne faam van spreekwoordelij ke eerlijkheid lijdt er niet door. Na het voorbeeld van getrouwheid aan zijne verbintenissen, dat het gaf in 1914, slaat liet boven alle verdenking. Spijts allen schijn, is er een feit, dat alle gehenrtenissén overheerscht, die wij elkaar zien opvolgen. Met een weinig goeden wil vanwege elke natie met een weinig begrip van hetgeen men winnen zou bij eene verstandhou ding, zouden alle moeilijkheden op korten tijd overwonnen geweest zijn. Ach indien men wilde, wat zou het nieuw jaar nuttig, vruchtbaar en her stellend kunnen zijn Indien men wil de, welk voordeel zou het de wereld kunnen aanbrengen 1 Het ware liet 'jaar van den arbeid, van den handel, van den terugkeer tot het moraal, tot het commercieel en het zedelijk even wicht. De volkeren hebben genoeg afge broken. Zij hebben zich zelf kwaad genoeg berokkend met er aan anderen le will mi toeDrengen. zij noDnen amir genoeg het recht afgekocht, om zich uitsluitelijk met het werk van den her opbouw te kunnen bezig houden, dat voortaan hun cenigste bezigheid zijn moet. En elke mensch, die wat gezond verstand heeft, vraagt zich af gaat men eindelijk in vrede werken mogen? In vrede koopen en verruilen In vre de dat verdienen waarmede men leeft, waarmede men de belastingen betaalt, waarmede men de verliezen uit het verleden herstelt Gaat men in vrede kunnen sparen en in vrede het open baar en privaai-fortuhï herstellen Ziedaar wat met reden gevraagd wordt door den middelbaren Belg en de.n «middelbaren Franschman volgens de uitdrukking, in de mode gebracht door Ilerriot, maar waarvan het vaderschap toebehoort aan den geleerden Belg Quelelet. Dat is al wat, ze vragen. De groote bekommernis van het. gezond en werkzaam deel van elke natie, is in kalmte en veiligheid te mogen werken.» Hierin vindt men ook het bewijs dat de huidige staatshoofden de schuld zijn van al de groote moeilijkheden, waartegen de volkeren te kampen heb ben Iaat ons in vrede en kalmte ar beiden 1 Een zware slag komt dd katholieke Universiteit te Leuven ta treffen. Een harer, beroemdste leeraars in de ge neeskunde en meester heelkundige, M. Dr Lemair-e is Dinsdag morgen in de kliniek der Eerwaarde Zusters Fran- ciskanessen, Naamsche straat, aan de gevolgen eener blindedarmontsteking overleden. -D,e heer Prof. Lemaire geboren te Havay, den 15 Maart 1875' doceerde in het burgerlijk gasthuis Sint-Picter de heelkundige kliniek en polikliniek. Reeds in 1901 trad hij in het leeraars- korps der Hoogeschool. Zijne hooge faam was verre in den vreemde door gedrongen en zijne wetenschappelijke werken over genees- en heelkunde wer den in vele Hoogescholen als leiddraad der studies genomen. Professor Le maire werd door. de overtalrijke ge- neesheeren, welke hij te Leuven ge vormd heeft, -en door zijne studenten eene hooge vereering toegedragen, ter wijl de Akademische overheden en de m-edeprofessors hem in de hoogste ach ting hielden. Hij was tevens een recht schapen man, een voorbeeldig .christen. Verscheidene huizen in puin Dociten en gekwetsten Te Rochecorbon is «en. rotsblok langsheen de baan van Tours naar Vouvrau, op den oever van de Loire, losgeraakt en op vier huizen gestort.. Twee menschen werden onder de in storting begraven. Toen men er, na bo- venmenschelijke pogingen in gelukte, een der ongelukkigen te bevrijden was de dood reeds ingetreden en men vreest dat men den tweeden bedolvene niet zal kunnen levend boven halen. Tien gekwetsten werden naar bet gasthuis gevoerd, waar een reeds den geest, gaf. Latere berichten melden uit Tours dat het een buitengewoon groote rots blok is, die los geraakt zijnde, verder g-egledcn is en aanzienlijke hoeveelheid aarde en steencn nredegesleept beeft en dan op de huizen is terecht gekomen. Onmiddellijk nadat dc rotsblok was neergestort ontstond er in een dezer huizen brand en spijts spoedige hulp ging 't gebouw gansch in vlammen op. Een tweede gedeelte der rots dreigt even-eens naar beneden te komen. Al de voorzorgsmaatregelen werden getrof fen om te beletten dat er nog slacht offers zouden vallen. Het aantal slacht offers in deze ramp beloopt tot 8, waar van drie dooden en vijf gek .vetston, Tc Brussel overleed Dinsdag baron Ed. Descamps-David, katholiek Staats minister, oud-senator, ondervoorzitter van den S-enaat. Hij werd geboren te Beloeil op 27 Augustus 1847," deed zijn studiën in het Onze Lievtf Vrouwkolle- gie te Namen en aan de Lcuvensclie Hoog-eschool. In 1881 werd hij aan de zelfde Hoogeschool tot hoogleeraar in het internationaal recht benoemd. Als voorzitter van den I-Ioogeren Kolonia len Raad, maakte hij deel uit van het Internationaal Koloniaal Instituut en van den Interparlementairen Raad. Ook bezocht hij menigmaal de hoogesehojen. Te Deuven wijdde hij zich aan poli tiek. Eerst werd hij tot gemeenteraads lid gekozen en later tot provincieraads lid voor Braband. Op 14 Juni 1892 werd hij tot katho liek senator gekozen. Iedere daaropvol gende kiezing bleef hij herkozen. Ver leden jaar heeft men nog den 40-cn ver jaardag der intrede van baron P.es- camps in den Senaat gevierd. Hij was er de ouderdomsdek-en en werd in 1922 tot ondervoorzitter gekozen. Gedurende zijne lange loopbaan als senator heeft hij talrijke belangrijke- redevoeringen uitgesproken, onder meer over de kolo niale politiek, over de inrichting van den Senaat, over liet oprichten van <een wederlandsch arbeidsambt, enz. Hij stelde eveneens belang in de schoone 1-etteren, doch liet is voorals als politiek man en hoogleeraar dat baron Dos- camps eene groote figuur is geweest. Bij de laatste verkiezingen beeft hij zijn kandidatuur voor d-en Senaat niet meer gesteld. Hij wou rust nemen. Hij was daarbij 85 jaar oud. Met baron Descamps verdwijnt een man; van groote verdiensten. Tegen de nieuwe belastingen De socialistische AFGEKONDIGD IN HET STAATSBLAD VAN ZONDAQ ye'rvolg Toepassing van de taks op de belegde kapitalen Die nationale crisisbijdrage ver schuldigd op de inkomsten uit belegde kapitalen werd geind volgens onder staande aanslagspercentages g 1 t.h. wanneer de grondslag lagen is dan 25.000 f r. 2 t.h. van 25.000 tot 50.000 frr. J 3 t.h. van 50,000 tot 100.000 fr, A t.h. van 100.000 fr. en meer. De nationale crisisbijdrage verschul digd op de inkomsten uit onroerende eigendommen wordt op eenzelfde basis berekend en- mag ten laste van de huurders worden gelegd. DE REGISTRATIERECHTEN De vaste registratierechten die gin gen van 2,75 fr. tot 5,500 fr., zullen voortaan bedragen 3 tot 6,000 fr. de gegradueerde, die schommelden tus schen, 2 fr. 75 en 137,500 fr. worden 3 tot 150,000 fr.; de evenredige klommen op' van 0,11 t.h. tot 11,32 t.h. en gaan nu van 0,15 t.h» tot 11,50 t.h. De kosten van registratie voor schen kingen onder levenden, van roerende of onroerende goedere, zijn g-ebracht Op 5 t.h. voor de schenkingen in rechte lijn. Op 15 t.h. voor de schenkingen tus schen echtgenooten zonder kind-eren Op 20 t.h. voor de schenkingen tus- schen broeders en zusters. Op 24 t.h. voor de "schenkingen tus- schen oomen of moeion en neven of nichten; Op 26 t.h, voor de schenkingen tus schen groot-oomen of groot-moeien 'en. ldein-neven of klein-nichten. Op 28 t.h. voor de andere schenkin gen. Öd Successierechten Wat de tarief van de successierech ten betreft dit wordt ganschgewi i z io-d (voor de successief van ten hoogste 10.000 fr. in rechte lijn tus3chen echt genooten met gemeene-kinderen of af stammelingen) tot een maximum van 60 t.h. (voor successies van meer dan 10 millioen tusschen personen, die niet tot elkander staan als «chtgcnooLen, ouders en kinderen, broeders en zus ters, oomen, moeien, neven en nichten, gToot-ooms, -tantes, kleinneven en kleinnichten) •P,e vrijstellingen gelden, nog wan neer bij overmaking aan een erfge naam in rechte linie of tusschen echt genooten met gemeene kinderen of af stammelingen het zuiver aandeel van don erfgenaam of van den echtgenoot 700 fr. niet overschrijd, wanneer erfe nis of overmaking gaat naar alle an dere erfgenamen, begiftigden of lega tarissen, in de -erfenissen, waarvan net zuiver bedrag 3,500 fr. niet over schrijdt. Wa betreft de sucessiereehten en de rechten "wegens overgang bij versterf zijn de bepalingen van het huidig be sluit van toepassing op' de «rfenissen opengevallen na den 3in Dec-ember 1932. De termijn van vier maanden voor de betaling der successierechten en der rechten van overgang bij versterf, wordt tot tweo maanden verminderd. Hypotheekrecht en overdrachttaks De evenredige hypotheekrechten zijn vastgesteld op 0,35 t.h.; 4,10 t.h.; 2 De ministers hebben Dinsdag namid dag e-en Cabineisraad gehouden, onder het voorzitterschap van graaf de Bro- queville. «Die raad heeft zich bezig gehouden met de orde der parlementaire werk zaamheden en heeft ook verschillende zaken van administratieven aard af gehandeld. Na do vergadering werd geenc mede deeling aan de pers verstrekt. De ministers hebben nieis medege deeld over hetgeen er werd behandeld Zij verklaarden gewoon weg dat het eene zitting van administralteven aard was. Wij vernemen verder dat de minis ters begonnen zijn met het onderzoek der begrootingen, ©e lieeren Tïyraans en Dcvèze waren niet aanwezig. Te Lobito en te Banana De paketboot «Leopoldville» hebben de aan boord den lïertog en de herto gin van Brabant, is Maandag morgend om 6 ure te Lobito aangekomen. Van zoohaast de boot aan di kaai lag ontvingen onze prinsen het bezoek van Mgr. de Hemptinne, Apostolisch Vikaris van Katanga, op doorreis te Lobito -en van M. Ileenen, broeder van den gouverneur van Katanga. Prins Leopold en Prinses Astrid maakten vervolgens eene korte wande ling door de stad en keerden to-en te rug aan boord om er officieel den gou verneur van Benguela en de officieren der Portuge-esche kanonneerboot «Res- publica» te ontvangen. Hierbij waren ook aanwezig M. Ca- brai, bestuurder van den spoorweg van Benguela en de Portugeesche overhe den der stad die aan de prinses bloe men aanboden. De «Lopoldvillc» verliet Lobito om 10 ure begroet met een salvo van 21 .tQJVmXE/lHrvlor»- X6v-r-—-*a Banana, waar gouverneur-generaal Tilkens de prinsen opwachtte bij hun ne aankomst in dc Kongoleesche wale- vrouwen hebben Dinsdagnamiddag te Brussel eene straatbetooging gehouden tegen de nieuwe belastingen. De optocht welke op de Emile Jacq mainlaan werd gevormd zette zich rond half drie in beweging. De stoet werd geopend door twee ruiters dragers van kartels met als op schrift Recht op leven Vivre Dan kwamen de uitvoerende komitei- len van de socialistische vrouwengroe- peeringen, geleid door de dames Spaak P.ejardin, Isabelle Blum, Brunfaut, Vandervelde, enz. enz. Een groep van socialistische manda tarissen volgde de lieeren Vandervelde, A. Waulers, Volckaert, Van Roosbroeck De B'ruyne, Renicr, Brunfaut, Fischer, Uylrocvcr, I'icrard, enz. Vervolgens kreeg men een groep van ruim honderd vijftig vaandels dc mees te van vrouwenorganisaties, waarop dan, in groote groepen, de afvaardigin gen uit alle voorname centra van het land aantraden, die uit de Vlaamsehe gewesten vooraan. Maar een beperkt aantal muziek- Zie vervolg onderaan volgende kolom j t.h. Terwijl ook de griffierechten aan zienlijk gewijzngd- zijn en de ovcr- draehtslaks, de factuurtaks, de taks op de roerende verhuringen -en op het vervoer en de weeldetaks worden ge bracht op 250 p. duizend; 0,60 per hon derd; 1,25 p.h.; 2.50 p.li.; 5 p.li.; 7 p'.h. 9 p.h.; 25 centiemen per kgr.; 2.5 cen tiemen por kgr. korpsen nam aan de belooging deel. De verkoopers van roode bloeme- kens hadden blijkbaar goede zaken ge maakt en de portretten van. Vandervel de waren sterk in de mode. Strooibiljetten werden er uitgedeeld en zeer talrijke spandoeken werden in den stoet medegedragen. Onder het zingen van socialistische strijdliederen trok men in goede orde langs dc hoofdlanen, van de stad. ©e optocht duurde ruim drie kwar tier. Het Fransche Staatsblad bevat de aanvullende bepalingen van de Fransch-Belgischc overeenkomst van 1931, tot het vermijden van dubbele belastingen. De Fransche regeering wordt ge machtigd om desgevallend bij verorde ningen dc taksverhooging vast Tc stellen, die noodig is om bet bedrag van de Fransche rechten gelijk te ma ken met dit van de Belgische taksen, voor de Fransche automobilisten, die een rijvergunning aanvragen, geldig in het Fransch-Belgisch grondge bied. Deze maatregel was reeds sedert lang gevraagd, met de bedoeling het wederzijds autoverkeer in beide lan den te vergemakkelijken en le vermij den dat dubbel fiskale taksen de auto mobilisten zouden treffen aan beide zij den van de grenzen. De nieuwe bepalingen gelden in do eerste plaats voor de eigenaars van au to's wonende in liet grensgebied, op een afstand van ten hoogste 10 km., aan beide zijden van de grensscheiding Deze zoogenaamde «grensvergunning», onderworpen aan bepaalde regelen, is geldig voor den duur van 6 maanden en vernieuwbaar. Zij wordt verstrekt door het beheer van de rechtstreeksche belastingen in Belgie, mils betaling van een vast recht van 5 frank. Anderzijds zijn dc toeristen uil bei de landen, die'aan den anderen, kant van dc grens, tijdelijk op reis zijn, ontslagen van allo belastingen, die liet autoverkeer of het autobezit treffen, in de gansche uitgestrektheid van het ge bied waarvan sprake. Speciale rechten, zooals cijnzen, enz. zijn echter uitgesloten van deze ont slaging. De ontslaging daarvan kan echter bekomen worden voor een of meer reizen van een totaal van 90 da gen. per jaar. Het verloop van dien Ier- mijn wordt dag per dag vastgesteld in een bijzonder boekje, dal men bekomt, voor den prijs van 10 frank. Bij hot oversteken van de grens moet dit boek je voorzien worden van een visum. Itet is dan geldig voor den tijd van Heerlijke Gerechten CUSSY 503 gram suiker met 14 eiers ia eon tefl doen* Kloppen bezijden Lot vuur tot het deeg styf is. 200 gram rijstrneel bijvoegen, 125 gram boter en wat vanille. Goed alles dooreenmengen on in een platte vorm gietuMi, die we vooral' gebo terd en bebloemd hebben. Uit den vorm halen. Laten afkoelen hut bovenste met abrikozen- confituur bestrijken en glanzen met gevanil* leerde siroop. LIKEURENSOES 50 gram boter en 75 fram bloem mengen, er 4 deciliter kokende molk vlug bijmengen, 100 gram poedersuiker. 5 dooiers en 1 glas li* keur (anisette, kirsch of Curasao) bijvoegen. Het ot sneeuw geklopje wit van 5 eiers bijvoe gen. In een geboterde en gesuikerde vorm gie ten en 1/4 uur in oen ovon laten bakken. HONIGPOLENTA. In 1 liter melk 50 gram maïssemoulo (polen ta) gieten; voeg er een snuif zouten 100 gram suiker bij. Laten koken tot het verdikt. Verder opeen geoliede schotel gieten en laten koud worden. Langwerpige ruitjes uitsnijden en ze bestrijken nut kom'g, Men dieue er een sauspan besseusiroop by op, VAN1LJESCHUIM 112 liter me k met 100 gram suiker laten ko ken. bij vlug roeren voegt men er 2 lepels pud ding powder bij, dia in 3 dooiers en een weinig melk opgelost zijn. Bij het eerste opkoken, van 't vuur wegnemen en er het tot sneeuw go- klopte eiwit bijvoegen. Giet in een vorm. Laten koud wor.den, zoo mogelijk in ijs,Uit den vorm halen en op een ronde scholol schikken. We 6ieren den ring met kleine biscuits. GEKLOPTE EIERDOOIER 1/4 liter melk met 6 klontjes suiker, circa 39 gram warmen. 1 of 2 dooiers in een kom slaan, een druppel oranjebloesem water bijvoegen en al roerende de melk ingieten. Uitstekend voor herstellende zieken alsook, bij geval van verkoudheid, OPGEVULDE VIJGEN 100 gram amandels pellen. Ze fijn hakken. Een rijpe perzik door het zeef doen en bij die puree 100 gram suiker en de amandels verwer ken. Versche on rope vijgen uitkiezen. Langs onder een insnijding makenen een deel van 't binnenste uithalen en liet bij de puree voe gen. De puree iu de vijgen brengen. In een slakom opdienen. GEDROOGDE PRUIMEN 599 gram pruimen wasschen, 1/4 uur laten wovrten.MBerndiTaaMl "eruit '«u"Ta«t°af'ko'ü" Ion. ZOMERSNEEUW Het wit van 6 eiers ferm kloppen. 1/4 liter room afzonderlijk kloppen. Voeg or 150 gram suiker en het wit van ei erbij. Oerder ren de- ciltter witte porto, 2 soeplepe's rosewator, en vul met dat mengsel champagnebekers op ieder-' beker een gepralineerd viooltje dien op met droge biscuits. OPGEVULD GEWONNEN BROOD 1/t liter melk met 1 GO gram suiker op een vaniljestok laten kokon, in een diepe schotel gie en. Er beschuiten In laten weeken en na we< ken er een laag confituur snie en tusschen 8 beschuiten. In geklutste eiers met wat suik.r dompelen ea takken gelijk een eierkoek. één In het Volkshuis werden de betoog- slers toegesproken in het Nederlandsch jaar. door Mevr. Ileyman -en Kamerlid Ecke- Aezc overeenkomst moet echter nog Iers, in het Fransch door mevr. Blum binnen den korst mogelijken tijd, van en oud-minisler yandervclde* 1 beiden zijden bekrachtigd worden. Waarom zijn er altijd meesters 1 Omdat zoo Jan de meester van Pier niet blijft, Pier de meester van Jan zal worden. Want gelijk blijven ze niet. Alles verandert gedurig onder zulk oogpunt. Wat gezegd wan .- de politiekers deu gen allemaal niet Dat de eenen toch nog meer deugen dan de anderen. Dnt wil zeggen dat ge met den besten min zult betalen dan met de anderen. En 't gnat met dit betalen gelijk met de rest: die een put maakt voor een ander, valt or zelf in. Geloof dus de politiekers nief die beloven dat de anderen zullen betalen. Dal betalen zit ineen gelijk een horlogiewerk, Ge wordt in die kwestie verkocht waar dat ge bij staat. Met minst betalen speelt ge het zekerst. Waarin ligt dé kracht der socialis ten en kommunisten In de misstappen hunner tegenstrevers. Men moet veel meer het slechte of verkeer de voorbeeld vermij den dan het goede te ge ven. Daarbij dit komt dan wel van zelfs, het goede voorbeeld. Leefde de groote meerder heid volgens de godsdienstleer, (m de kiezin» gen bewijzen dat dit het geval niat is), de so ciale en ekonomische moeilijkheden waren rap opgelost. Er waren twee uiterst belang rijke punten die uit het oog verloren worden. Ten eerste de gewe.dige kracht en bestand die de godsdienst verschaft aan dezen die hem beoefenen en ten tweede de overweldi* geude invloed die de hoogere klassen uitoefe nen. zoo ze goedheid aan macht willen paren. Tegen die twee hoedanigheden kunnen socia lisme en kommunisme niets. Koe zou het met het kapitaal kunnen gaan Gelijk met veel getde dingen die men betreurt, als men ze niet meer heeft. Dit moge wel zonderling klinken, omdat er nu zooveel en gemakkelijk kapitaal te krijgen is. Doch a's de spaarders, die eigenbjk het kapitaal bijeenbrengen, zullen beseffen dat men het hen ontfutselt, door het te belasten, lam ta leggen of op eene andera manier, zou zal het met sparen of meer voortbrengen ge daan zijn. En zelfs eene ijzorebolchevistis che macht zal de productie niet opdrijven en zoo overvloed of kapitaal teweeg brengen. Zon der kapitaal zou men dan ook geen kapitalis me meer hebben of miseruik van het kapitaal. Maar een ander misbruik zou ontstaan want een misbruik ligt niet aan een zaak, maar aan den mensch. Doch bemerk nu dat met het kapitaal ook de groote voordaelen van het kapitaal zouden te loor gaan,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1