Het Heilig Jaar Minister VAN ISAGKER te Aalst 28 f Zaterdag Jan. 1955 1 SURE WINTER KAMER De Duilsehe Warboel De Kongoreis van onze Prinsen Prins Chigi ie Brussel Ter nagedachtenis van M. Joseph Maens de Hase XXXIX JAARGANG NUMMER 24 Ktrkstraat, 9 ên 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Ceatiemen UitgeYer J. Van Nuffel-De Gendt PubltcKelt bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adoir IHaxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu. Parijs Bank Buldirtg/KIngsway. ZO Londres W. C. g. H. Julianus i Zonop7,2yZon af4,39 E, K. 2 V. M. 10 Aanspraak van den Paus Op het oogenblik dat Hij de Pause lijke Bulle ter aankondiging van het buitengewoon Heilig Jaar, ter gelegen heid der negentien honderdate verja ring van de verlossing van het Menaoh- dom, dóór den dood van Jezus Chris tus, overhandigde aan den Aposto'i- achen Protonotarius, die er lezinf» van gaf in de vier bijzonderste batilleken van Rome, sprak de H. Vader de vol gende Voorden uit welke hek doel be palen dat door het Jubileum moet bereikt worden: Hat is inderdaad een woord van vrede, zegde de Heilige Vader, van zeer verheven vrede, welk de lezer der Bulle in de wereld gaat., verspreide.! de vrede, in dan heogsten en breedsten zin, waarin hij kan opgevat worden. En indien de vrede het geheim is en de voorwaarde van alle goed, indien schier gansch de vrede het goede in zich draagt, indien eohier alle vrede een voorwaarde is van het gced, dan is zulks vooral waar voor dezen grooten vrede, die nog een anderen zin bevat dan dezen der bevrediging tussohsn mensohen en volken. Want deze uitwendige vrede, hoe groot hij ook kan schijnen en hoe be langrijk hij in de werkelijkheid kan zijn, is slechts van geringe waarde in vergelijking met den inwendigen vrede al was het maar de vfade van een en kele ziel met God. En nochtans hij schijnt veel grooter nog, wanneer men denkt aan de vrede der gansohe we reld, waartoe het menschelijk geslacht geroepen is. Dit is de vrede welke de Goddelijke Verlosser is komen bren gen op de wereld, door den kruisdood te sterven en aldus ons eeuwig heil te bewerken. Het is die vrede dien de Heilige Vader wil verkpndigd zien tij dens het nakend Buitengewoon Heilig Jaar. En het wachtwoord moet dat gene zijn waardoor Hij het aan de wereld verkondigd heeft: Wij tan- bidden u, Christus en loven U, omdat Gij door uw kruis de wereld verlost hebt. In den oorsprong zelf der Jubilees, in het Oud Testament, zegde de Heilige Vader verder, vindt men dat het Ju beljaar een jaar was van vrade, van herstel, van schuldenvereffening. In het nieuw Testamant is deze zin nog verhevener geworden en is het Jubel jaar een jaar geworden van geestslij ken vrede, vsn inwendigen vrede, van geestelijke vruchten, van kwijtschel ding der straffen door de- aflaten. Er is meer nog. De Heilige Vader kan niet vergeten dat Jexus-Christus gezegd heeft «Mijn Rijk is niet van deze wereld Hij kan niet vergeten dat het Hem niet toebehoort te zeggen wat er moet of kan gedaan worden in zaken welke aan Zijne bevoegdheid ontsnap pen. Doch Hij is er ook zeker van dat niemand Hem kan beletten God te bidden opdat Hij dezen zegen van vrede zou laten nederkomen niet al leen bij de mensohen, maar ook op de naties, en dat deze zetfe ook een zali gen terugslag zou hebben op sociaal, politiek en wederlandsoh gebied. Nauwelijks is de oproep van den Paus bekend gemaakt of reeds zijn er talrijke aansluitingen, namelijk in En geland. Een Engelsoh Protestantsoh blad schrijft namelijk dat op het geluk kig initiatief van don Paus, talrijke niat-katholieken zullen antwoorden Het noodigt den aartsbisschop van Canterbury uit, om zonder vrees van te kort te blijven aan zijne waardig heid, de vingerwijzingen te volgen van den Eersten Bisschop van het Chris tendom en ook dergelijken oproep te doen* Dan zal het jaar 1933 inderdaad een eoht vredesjaar zijn, besluit het blad.» binel klaar zal zijn mei zijne ontwerp begrooting, namelijk in Maart. Vier communisten werden door het h ooggerecht van Leipzig veroordeeld tot straffen gaande van een jaar vangenis tot vier jaar opsluiting. Zij hadden gepoogd zich meester lo maken van documenten der Rijksweor en hadden commuislische propaganda gevoerd onder de rekruiten. Ontploffing in een kruitfabriek Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak is een kruitmolen, in gebruik bij de buskruitfabriek van Wolff en Co, te Walsrode, in de lucht gevlogen. Twee arbeiders werden tengevolge van de hevige vlammen en den ontzag lijken luchtdruk gedood. Hun lijken zijn een honderdtal meters verder ge vonden. De knal was e enige kilometers ver ii) den omtrek hoorbaar. In Belgie P,e treiige vorst houdt aan 1 in garis'cli Beigië zijn (is rivieren en ka nalen dichtgevroren. Talrijke perso nen zijn reeds aan'de gevolgen van de koude bezweken en ook verkeersonge lukken hebben zich voorgedaan. Te Klein-Sinaai kwam do _.78jarige Van Bauwel, welke alleen een huisje bewoont langs de Groote Baan, naar Koewacht, naar het dorp om brood. On derweg werd hij bevangen door de he vige koude en sloeg ten gronde. Jachtwachter Van Moerbokè vond hem bewusteloos ten gronde liggen en droeg hem een huis-binnen. De toestand van den ongelukkige is bedenkelijk. Liefhebbers* hadden zich op het ijs gewaagd dat de vaart van Kieldrecht nu ar de Quile waters voor het oogen- biik dekt. Te St. Gillis-Waas, kwam een zekere Ivens van 'Cappelle-brug in cën put terecht. Gelukkig- kon hij door zijne makkers uit zijn neteliger* toe stand verlost worden. De scheepvaart ius3chen Luik en Antwerpen onderbroken Tengevolge van het ijs, is de scheep vaart op al de kanalen, lussclipn Luik en Antwerpen, onderbroken. Het ijs is van 4 tot 12 centimeters dik. Op de Maas is de scheepvaart in de richting van Luik, totaai onderbro ken. In Frankrijk Ook in Frankrijk houdt de koude aan en daalt nog gedurig de tempera tuur. In de Alpen vriest het 20 graden'. In Duitschland In gansch Duitschland doet de vorst zich erg gevoelen; in Silezic on Saksen heerscht bittere koude. In Italië Uit Rome komen dezelfde berichten toe over de heerschende koude. Uit Venetie meldt men aan de bladen dat nabij San Vito in do Dolomieten, eene slede door een trein werd verrast en verpletterd. De voerman van de sle de en zijn paard werden op den slag gedood. In Rumenie In Rumenië zijn door dagcnlangen sneeuwval 20 spoorlijnen afgesneden. In de D.obroedja zijn tal van dorpen geheel afgezonderd. Verscheidene goe derentreinen en twee passagierstreinen zijn op weg naar Dobroedja blijven steken. Zitting van Donderdag 26 Januari De zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. POM GELET. Voortzetting van het debat over de Fiskale maatregelen en de volmacht der regeoring M. JENNISSEN, liberaal, antwoordt aan de collectivisUsclie opmerkingen, en verwijt aan de socialisten de waar heid te verdraaien, door te beweren dat het doficiet kon worden aangevuld door het terugeischen van t'c veel betaalde oorlogsschade, en de inning der ach terstallige belastingen. De regeermg heeft haren plicht gedaan, zegt rede naar en ik wetisch mijn vriend M Jas- par geluk. M. Jennissen heeft het verder over de belastingen en verheugt zich over hunne progressiviteit. Bestatigende dat de socialisten zich vijand verkla ren van alle diktatuur, verhoopt hij dat zij die houding zullen bewaren. M. JASPAR, minister van Financiën weerlegt de tegen hem uitgebrachte beschuldigingen. De fiskale smokke larij werd steeds streng beteugeld en de belastingschuldigen werden ge waarschuwd tegen de handelingen van sommige oud-fiskalo ambtenaren die er een stiel van maken, dé wet te doen ontduiken. Wat het personeel der financiën be treft, dit is een keurkorps dat ten vol le zijn plicht doet. DE HEER VOORZITTER deelt mede dat het eene dagorde heeft ontvangen onderteekénd door MM. Rcnkin en Max en luidende De Kamer, haar vertrouwen uit sprekende in de regocring gaat over tot de dagorde M. PiE BACKER, Vlaamsch nationa list, beknibbelt de politiek der regee ring. De socialisten onderbreken meer maals zijne rede,'wat oen volledig ge harrewar verwekt. Spreker heeft het vooral over de mi litaire uitgaven die volgens hem nut teloos zijn of waarvoor liet minstens thans niet het oogonblik is. M. LAHAUT, communist, zegt dat moesten de arbeiders tot beroering overgaan, de socialistische burge meesters hen. zoowol door de gendar men zouden doen aanhouden en uit eenjagen als de burgers-burgemees ters. (Protest Fij de socialisten.) De werklieden zegt spreker, moeten doen zooals de oud-strijders het ZONDAG a. s. zal de heer VAN ISACKER minister van Arbeid, het woord voeren op het ban ket der Koninklijke Harmonie Al Groeiend' Bloeiend te i uur in den Katholieken Burgers- kring. Korte Zoutstraat. Alla Katholieken worden verwacht. Onmiddellijk inschrij'- ven bij den H. Karei Van den Bossche, Capueienenlann, T/S. Een der treinen is door een troep parlement overrompelen om hunne wolven aangevallen. De reizigers had den de grootste moeite zich de uitge hongerde dieren van hot lijf te houden. Ook op den Donau is de toestand be denkelijk. Twee ïjsbrekers zijn in het ijs blijven steken. De scheepvaart in de Zwarte Zee is geheel gestremd. Se dert verscheidene dagen zijn geen schepen uit Rumeensclie havens meer vertrokken. Er zijn tal van S.O.S.-seinen opge vangen, maar het is niet mogelijk de in nood geraakte schepen hulp te ver- leeneii. De afgedreven visschers gered Op gevaar van riun leven zijn de rodders van Blokzijl erin geslaagd de o]» een ijsschots in Je Zuiderzee afge dreven spieringvisscliers behouden te rug aan wal te brengen. In Griekenland In Macedonië sneeuwt liet overvloe dig; in Ukranië zijn alle verbindingen onderbroken. De trein Slamboul-Alhe- ne is aan de grens in de sneeuw blij ven steken. Negen dooden ©n elf gekwetsten te te Keglerheim Te Keglerheim had een bloedige bot sing plaats tusschcn politie en kom- munisten. Een zoogenaamd anti-fascistisch verbond had een betooging ingericht, gevolgd van een meeling, waar een ge- gewezen luitenant van de rijks weer de leden aanzette tot weerstand en ge weld. De aanwezige politieagenten wilden hem het zwijgen opleggen erv de zaal ontruimen. De anti-fascisten weigerden en de politie ontbood versterking. Wannéér deze aankwam werd zij op revolverschoten onthaald. De politie schoot herhaaldelijk terug. Er vielen negen dooden en elf ge kwetsten. Verdaging van den Rijksdag De Djuitsche regeering zou pogen te bekomen dat de Rijksdag voor gerui- men tijd zou uiteengaan, bij voor- beeld tot he oogenblik waarop het ka- Zie vervolg onderaan vorig© kolom, rechten te doen gelden. M. BUSET socialist, komt lerug op' zijne argumenten, dat de werklieden, belast worden om schenkingen te doen aan de rijken. Hij belooft aan den mi nister van financiën hem alle fiskale bedriegerijen en ontduikingen, te laten kennen waar hij zelf op de hoogte van is. Volgens spreker zou een oud- minister die sinds drie jaren zijne be lastingen schuldig was eerst verleden week dezelve hebben gekweten. M. Buset beweert dat men zoo wel 600 miljoen zou kunnen invorderen. Verder zegt redenaar dat er in het land tegen de maatregelen der regee ring geene andere oppositie zal zijn dan deze in de Kamer. Er is geen spraak van werkstaking. Hij herhaalt nogmaals dat het niet te verstaan is dat men zooveel nieu we lasten legt als er zooveel fiskaal bedrog kan beteugeld worden. M. GELDERS socialist., beknibbelt vooral de verbruiksbelastingen. Hij verwijt aan M. Carton de Wiart te durven spreken van misbruiken in pensioenen enz. wanneer er honderden fiskale misbruiken door de vingeren worden gezien. Mevr. Lucio DEJARDLN' komt ook op tegen de verbruiksbelastingen die het huiselijk budjet van de arbeiders be zwaren. M. CARTON, katholiek, weerlegt de socialistische beweringen in zake van familievergoedingen en kroostrijke gezinnen en. neemt verder warm dezer verdediging. Men hoort nog M. JACQUEMOTTE die zijn gewonen uitval doet tegen de regeering, het kapitaal en de bour geoisie, enjde ziTling wordt rond 7 ure geheven. Over de dagorde van Vertrouwen in do regcoring zal Woensdag worden gestemd. ZOO PAS VERSCHENEN Les der rières apparitions de Beauraing, door Dokter Maistriaux, vervolg van het eerst verschenen boekje Quo se passé t-il k Beauraing Prijs 3 frank. -gjaM z TIP usa oAafhin oijosiubbia Q<J Je zal welhaast verschijnen en zal hiec aangekondigd worden, Van IVIatadl naar Leopoldville Prins Leopold en Prinses Aslrid ko mende van Matadi, kwamen Dinsdag om i ure namiddag per bijzomle.cn trein aan te Moerbcke. Zij werden bij het afstappen ontvangen door M. J gneux territoriale bestuurder die hun M Hubaille voorstelde, bestuurder der Kongoleesche suikerfabriek, alsook oe andere aanwezige personlitciten. Na de voorstellingen werden ooor écn meisje aan prinses Aslrid bloemen aangeboden. De hertog van Brabant wijdde ver volgens verscheidene uren aan het be. zoek der instellingen der suikerplan- lage terwijl de prinses zich in gezel schap van M. Bousin bestuurder van den Kongospioorwëg, en van M. Pe:- gneux, naar Cattier begaf. De hertogin van Brabant aldaar aan gekomen, doorliep te voet de Europce- schè stad cn het inlandscli dorp der arbeiders. De prinses tijdens deze wandeltocht, toonde veel belangstel ling voor de werking van hét Koningin Elisabeth fonds in Kongo en den graad van ontwikkeling der materieelo le vensvoorwaarden der inlanders, voor al voor wat aangaat hunne voeding en hun woonstverblijf. Prins Leopold van zijnen kant bij Sijn bezoek aan de suikerplantage stel de veel belang in de bebouwingsmetho- den, met moderne machienen. Hji vertoefde lang bij de suikerriet velden. Na alle gewcnschte inlichtin gen nopens de suikerteelt te liebbon ingewonnen, vervoegde de prins, prin ses Astrid te Cattier en. samen werd de tocht voortgezet naar Thysville, waai; zij om 17,50 ure aankwamen. Zij werden er ontvangen door M. Pei- gneux, bestuurder van Thysville, om ringd van Mevrouwen Pcigneux, Marc- chal Dupegroux en M. Maréchal, be stuurder der uitbating van den Kongo- spoorweg. Pje eer werd bewezen door een detachement troepen in garnizoen te Thysville. De prinsen lieten zich dan de perso naliteiten voorstellen: Pater Philippart Dominé Jeunings, do regeerihgsambie- naren, de dienstoversten van den spoor weg en der Sufricas, en derf bestuur der der maatschappij der planterijcn Van Lancker. De hertog en' de hertogin begaven zich te voet naar de residentie, warm toegejuicht door de Europeesche en in- landsche bevolking- Woensdag morgend bezocht de prins de instellingen en plantcrijeh. der maatschappij Van Lancker «palmen, koffie, olieslagerijen) keerde des mid dags naar Thysville terug waar hij do prinses vervoegde die inmiddels het hospitaal van Thysville, de zending der EB. PP. Redemptoristen en de school voor Europeesche kinderen, had be zocht. De Grootmeester der Opperste Orde van Malta, Prins Chigi Albani della Ro- vera, is Donderdag morgen tc 7.30 uur te Brussel toegekomen langs de i u- xemburgstatie. Hij was vergezeld van markies d'Af- f 1 ito, baron dc Vesque-Puttingen burg graaf Henri a Gressac de Solcnte. In de statie werd hij opgewacht door de Belgische ridders van het Mal tezer Orde met aan hun hoofd den prins de Ligne, gezant van Belgie bij bet Quirinaal cn baljuw van het Mal tezer Orde in Belgie. Prins Chigi, heeft in den loop van den morgen eene vergadering bijge woond der Belgische Maltezer-ridders. Dos middags vergezeld van zijn ge volg begaf hij zich naar het Graf van den Onbekenden Soldaat, alwaar: hij een prachtigen bloemenkrans heeft neergelegd. Zie vervolg ooderaan volgende kolom Met droefheid vernamen wij cnlangr» het overlijden te Rabat (Marokko) rvan. een Belg die, sedert 31 Juli 1914, nis als eenig doel bad zijn land ten beste te dienen. Joseph Moons do Hase, oudste van vier gebroeders, allen vrijwilligers voor de verdediging van. het Vaderland, was gewoon soldaat bij het 2de Linie- regiment, bij den aanvang van den oorlog. Zijne werklust on. dapperheid ver wekten terstond dc aandacht zijner overheid, hij werd achtereenvolgens korporaal en sergeant. In November 1914 kreeg hij zijne benoeming tot hulp-onderluitenant hij openbaarde zich van moet aan nis volmaakt menschenloidcr, moedig en krachtdadig, doch zacht cn rechtvaar dig tegenover zijn manschappen. Hij' word daarom door hen bemind cn ge-- volgd. Luitenant in September 1916, kapi tein in October 1918, nam hij doel aan al do verdedigende cn aanvallende be wegingen van.zijn regiment, trad steeds op als ware aanvoerder Van liem geen passender persoonsbeschrijving dan deze eenvoudige maar- schoon®, vermelding op de legerorders «Jonge officier, bijtend en gloedvol, aan het- front sedert het begin dér, vijandelijkheden steeds bereid om het voorbeeld te geven» Heeft tatrij- ke bewijzen van ijver en moed gele verd, bij liet aanvangen van den strijd, tijdens, de aanpassingsperio- de en gedurende 'iet gansch© offen sief in Vlaanderen.» Die Koning beloonde zijne ïiéldliaL» tigheid: hij vereerde hem met het Kruis der Leopoldsorde, dat der Kroonorde en het oorlogskruis. Na den oorlog was Joseph Moens de Hase er nog steeds op uit om zijn land te dienen. Hij begreep dat Belgic's welvaart grootendeels afhangt van dc ontwikke ling zijner Kolonie; en gedurende né gen jaar was er in Kongo geen betere mijnbouwkundige inzake navorschin- gen. Het leven in dc Congoleoschê wilder,, nis ondermijndo echter zijn gezond heid; -hij keerde terug naar Beigi?.-Zijn ondernemingsgeest zocht weer naar een ander, meer gezond arbeidsterrein. Hij vertrok naar Rabat voor rekening cener Belgische landbouwmaalschap- pij; daar overviel hem dc dood, dien hij nochtans zoo dikwijls op het oor logsveld getrotseerd had. Wij, zijne oud-waponbroeders, groe ten met weemoed het heengaan van één der onzen, den minzamen, zaeht- moedigen dapperen en eenvoudige.»» ka meraad ,1 Een Wapenbroeder. Hij werd aldaar opgewacht door ge neraal Blancgarin. In gezelschap van prins Chigi be vonden zich prins Charles de Merodc, baron de Troostenberg, kanselier detj Orde, graaf della Faille de Leverghem^ gewezen gezant van Belgie lo Rome. Heden Vrijdag is prins Chigi cn den anderen leden der delegatie in het ko ninklijk paleis een olTiciecl maaltijd, aangeboden door Koning Albert en Ko ningin Elisabeth, die heiden doel uit maken van do orde. Ook minister Hyman*?, burgemeester) Max, de II aliqansche ambassadeur en de pauselijke nuntius zullen de dele gatie ontvangen. Prins Chigi is te Brussel afgestapt ten huize van prins Charles, do Mé-» rode,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1