Het Rood- Groen schepencollege gevormd Alleen een negatieve bantl vereenigl tie besturende partijen de haat tegen de Mialhotieke partij en Mr Nichols was er als de kippen bij om dat te bewijzen zijn verweer tegen de Liberalen, verplichtte hem heel zijtte antiklerikale stelling bloot te leggen- Hij was de eerste om te spotten met de Ziel van het Kind (Wel is waar veroor loofde de Kristen Demokraat, M. Bocqué zich ook die grofheid), maar M. Nichels voordeden hoogen toon- i Ik zie M. Nichols reeda met een kaarske in de processie» zei hij, spottend en dergelijke wansmakolijkhoden waron schering en inslag in de rede van den achtbaren toekomstigen heer Burgemeester. IVat sleehl die taai af tegen de schaamteloos heid van ABrBoeqnë die cyni.k durfde beweren dat da Fronters nooit den persoon van Mr Moyersoen in den kiesstrijd hadden aangevallen, Ms Wr Mtocqné dan heelemaal beroofd van het oordeel des onder scheids of teeik begrip heeft hij van eer en eerlijkheid MM ij s:al er voorteaar voor zorgen om de zittingen van de Gemeenteraad op '»i hooger peil ie bren gen-, dat heeft hij reeds gisteren betvezen Taksen op de Auto-voertuigen Onze Bedevaarl naar R0ÜIE Geer aar dsber gen Bond van het Heilig Hart Brand in eene Fabrieli te Anderlecht Doodelijk verkeersongeval te Antwerpen Mislukking van de Socialistische opruiing XXXIX JAARGANG NUMMER 25 Kerkstraat, 9 en SI Aalst. Telefoon 114, DAGBLAD 20 Geatiemen Uitgever J. Van Nuffel-Do Gondt PubïToftelt bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf fflaxlaan .13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. Bum-iiiii ZONDAG 29 JANUARI H- Frano. van Sales Zon op7.28ZonDl4.4l MAANDAG 30 JANUARI I933 H. Martina Zonop7,26Zonaf4,42 E. K. 2 V. M. 10 Mr NICHELS is het nog niet gewoon in den Nieuwen HLWELiJKENSTAAT Wij zull.n in ons volgend nummer verslag uitbrengen over het verloop van de zitting. Wij willen echter onze lezers niet laten wachten op het bij- zonderste nieuws en van nu af aan onzen Indruk mededeolen. De stemming voor de Schepenen was eentonig, werden achtereenvoh gans gekozen met 12 stemmen (7 socialisten en 5 fronters) MM. NICHELS, DE NEVE, FLIPS en Mevr. GRAVEZ. Na deze stemming werd de bespreking geopend. Dat ze rumoerig ging zijn was te verwachten. Dat echter deze zitting zoo'n vieze voorsmaak zou geven van wat ons te wachten staal in 't vervolg, dat hadden we niet voorzien. M. Schellbout en na hem M. Moyersoen hebben het zeer wel gezegd Neen..., Alfred is bet nog niet gewoon in den nieuwen huwelijkenstaat, Hij weet nog niet hoe zich deftig te houden. Mevrouw Graves zelf moet er ovnr gebloosd hebben; en a propos van Mevr, Graver, wat denkt zij van de teugeloosheid in zake herbergen en danszalen, door M. Nichels beloofd in geval hij de democratische kandidaat burgemeester wordt? Voor Mr Bocqué is het de schuld van IVSr Moyersoen. dat de huidige combinatie er komt Hij is te zeer Dictator gewenst. Dus nog steeds hetzelfde refreintje Waarop Mr Moyersoen het iieel gemakke lijk had te antwoorden Dat hij steeds bestuurd had met de volledige goedkeuring van Socialisten en Fronters,hetgeen Mr Nichels onmiddellijk en vooral met de medewerking van Mr De Neve, Mr De Neve was zelf een tikje aangedaan, toen Mr Moyersoen er bjj- vo gde: en ik beklaag ma niet over die medewerking De vraag van den Heer Schelfhout en deze van den Heer Moyersoen, betreffende het akkoord over de benoemingen, was blijk- baar zeer hinderend voor de fronters, Zij wilden, durfden maar niet antwoorden. Maar als er van Katholieken kant er naar gegist word, dat dit akkoord behelsde een benoeming van een fronter, tegen een benoeming van een socialist, was l'eufant terrible, M.Nichels er wederom bij om ja te knikken. Het blijft voor ons een raadsel hoe de fronters metal hunne eischen van Vlaamschahoogere beschaving, bet met deze eiachen kunnen overeenbrengen Mr NICHELS tot Burgemeester te maken. Wrj Besluiten 1) De Fronters hebben niet een, eens poging gedaan om hunne houding te verrechtvaardigen zij hebben niet eens gesproken van hunne hoop n' beter bestuur te geven aan de stad Hun akkoord betracht maar één negatief resultaatMr Moyersoen weg. 2) De fronters durven niet het akkoord over de benoemingen bekend meken. 3) M. Nichels heeft, tol schande van de fronters, van af de eerste zitting getoond hoe hij, door spot en smaad, de godsdienstige gevoelens van de bevolking wil eerbiedigen 1 Veel heil, Fronters, met uwen stuurman Hier en daar werd er verwondering over uitgedrukt dat de hoofdtaks loc- neemt met 10 bij-deciemen voor de vrachtauto's 8 bij-deciemen voor de camionetten en slecht3 2.5 bij-decismen. voer de personenwagens. Echter kan men gezonde redenen doen gelden tegenover deze takseering. a) De vroegere taksen troffen ve< 1 zwaarder do wagens der privaat-perso nen dan de voertuigen met rnjvovheids- doeleinden. Men kon bijgevolg, deze taksen niet blijven opjagen, indien men wilde beletten dat de belastbare stof verdwijne. Vroegere takseeringen 1. Wagens voor privaat-personen, tot 24 P. K., 40 frank per P. K.; boven 24 P.K.,,60 frank per P. K. Er bestaat daarenboven, een bij laks, gebaseerd op do waarde, in de nieuwe regeling zal deze bji-taks schommelen tu3schen 212.50 en 2.500 frank. 2. Wagens met luchtbanden: 30 fr. per 100 kgr. Daar 100 kg." nagenoeg met P.K. overeenstemmen ziet men. zelfs zon der rekening te houden met het gebrek aan.takseering «ad valorem» dat hol taksverschil van zulkon aard is dat, on. danks de ongelijke verhooging van bet getal bij-deciemen, de vrachtauto's nog minder getakseerd zijn. dan de wagens voor privaat-personen. 3. Camionetien Tot 24 P. K., 24 frank per P. K.; boven 25 P. K., 30 fr. per P. K. b) De vrachtauto's gebruiken en ver slijten het baannet, in dezelfde mate als de eigenlijke automobielen; het is bijgevolg billijk dat beide omtrent Zie vervolg onderaan volgende kolom Vervolg DINSDAG 25 APRIL, v- 9ste Dag. Nizza 192,940 inw. Aan de rotsach tige kusten van Provence, voorzien van een tal van diepe baaien (o.a. golf van Marseille) is een bijna onondcr- broken lijn beste havens (Marseille, Toulon, Nice). Hoofdpl. dép. Alpes-Maritimes Bisdom Schoon Observatorium Gezond klimaat, welke in den winter tal van vreemdelingen aantrekt. Ligt op de druk bezochte kust der; Middellandsche Zee. (Zie hierna kor te beschrijving der Corniche De «Corniche» is dc weg, die langs de Middellndsche Zee Frankrijk met Italië verbindt. De weg loopt langs Marseille, le Ciotat, Toulon, Frejus Cannes, Antihes. Nice en Monaco.Geen sterveling die van deze oorden niet hooren vertellen of gezien heeft 1 Men leeft er in 'een Paradijs, in een eeuwi gen zomer. Winter kent men er niet de Alpen bevrijden, de streek tegen de koude en 'de> nabijheid der zee verkoelt de lucht en bevrijdt van de brandende stralen der zon. Marseille Toulon en Nice zijn de bijzonderste zeehavens van de Middellndsche Zee. Le Ciolal, Frejus, Cannes, Antibes, Nice en Mo naco zijn verblijfplaatsen waar ieder jaar talrijke vreemdelingen zoowel uit de Oude als uit de Nieuwe Wereld ko men vertoeven. De streek is ook gekend voor hare gezonde lucht. WOENSDAG 26 APRIL. 10e Dag. Van Nice loopt de spoorhaan langs Antibes 20 km. In den trein plaatse men zich aan den linkerkant om de prachtige landstreek op de kaap den Antibes en de Golf der Engelen te kun nen beschouwen. Antibes 20.000 inwoners. Schoon panorama op de Alpen. Badslad en ge kend om zijn wintersport. Van Antibes voert het spoor ons naar Cannes (40.000 inwoners). Is na Nice de bijzonderste winterstad van Zuid-Frankrijk.Rond de 70.000 vreem delingen bezoeken, jaarlijks de stad en brengen er ec;\ "deel van den winter door. Cannes is gelegen in een dal en is dus tegen den wind (mistral) die in het Zuiden nogal blaast, geheel be schut. Die; badplaats is prachtig. De volgende stad is Frejus (4.200 inwoners). Is eene oude Romeinsche haven door de rivier Argens besproeid. Men kan er nog de overblijfsels zien van een oud Romeinsch circus. Saint-Tropez. Na Frejus is Saint- Tropez het bijzonderste stadje dat we eerst ontmoeten. Het telt 3750 inwo ners. Handelshaven aan de baai van denzelfden naam. Men bezoekt en bet stadhuis in Renaissance-stijl, en het standbeeld van den bailli van Suffren. Vooraleer ta Toulon aau to komen ontmoeten wij nog Hycres. Is niet zeer belangrijk maar als men de statie uit rijdt, leidt u de spoorbaan doorheen het schoon woud van Bormes (sparre- boomen en kurkboomen)In de verte bewondert men de puinen van het kasteel van Bormos. Toulon. 100.000 iiiwoneïs'. Bijzonder schoon© ligging aan de zee. Is de grootste militaire liaven van Europa. Toulon bestond reeds in de IVe eeuw. De stad werd door de Araben verwoest, later heropgebouwd en versterkt door Lodewijk XIV. De stad bezit schoone parken, brec- de lanen en merkwaardige gebouwen. La Ciotat. Vooraleer te Marseille aan tb komen, rijden wij nog door La Ciotat. Bij de kust ontwaart men een klein eilandje, Het Groene Eiland dat veel wordt bezocht. Dat is de laat ste halt vóór MARSEILLE. t Vervolgt. ZOO PAS VERSCHENEN Les der rières apparitions de Beauraing, door Dokter Mais-triaux, vervolg van het eerst verschenen boekje Quo se passé t-il k Beauraing Prijs 3 frank. De Vlaamsche uitgave van dit 2 werk je zal welhaast verschijnen en zal hier aangekondigd worden. even zwaar worden getakseerd. Welnu, thans zijn dc vrachtwagens in. .velerlei gevallen, no,g begunstigd. Voorbeeld: Wagen van 3,200 kgr., taks 1,920 frank; automobiel, 32 paar den, waarde 85,000 'frank, taks 2,550 frank. c) Die automobielen der particulie ren werden, daarenboven medegerekend als belastingsbasis, in zake persoon lijke bijkomende belasting, lielgeen niet het geval is voor de voertuigen welke voor nijverhei.dsdoeleinde die nen. Na zooveel steden: en dorpen in Vlaanderen, is het de beurt aan Gee. raardsbergen om, ter gelegenheid van de wijding der vlag* van den Bond van 't H. Hart. binnen zijn muren de grpol- sche troepenschouwing van de II. Hart- bonders en Xaverianen van ons bisdom te houden. Die massabetooging gaat door op Zondag 13 Augustus 1933. Een hoofdkomiteit, waarvan de Z.E. H. Deken van Gecraardsbcrgen het voorzitterschap waarneemt, en ver schillende hulpkomiteiten zijn druk in de weer om van dien dag iets indruk wekkends, iets onvergetelijks te ma ken. Z. Exe. Mgr Coppselers heeft zijn hooge bescherming aan dit initiatief toegezegd en zal de feestelijkheden met zijn vercerende tegenwoordigheid opluisteren. Geeraardsberg-en, dat reeds heinde en. verre bekend staat om zijn jaar- lijkschc -beto-oging op den vooravond van het H^.Hartfeest, ep. de ermee ge paard gaande bloemenhulde", rekent vast op dc tegenwoordigheid van alle H. Hartbonders en Xaverianen van bet bisdom Gent, het Payotlenland, en het Z. O. en liet midden van West-Vla ande ren. Overkort zullen1 langs de pers, cn in 't bijzonder, aan de EE. HII. Pastoors en Bestuurders van H. Hart bonden na dere inlichtingen verstrekt worden. Vrijdag morgen, omstreeks 3 ure, brak een hevige brand uit in de fabriek der firma De Keersmaccker, Zonen en Co. Scheikundigestraat te Anderlecht. Dadelijk werd het alarm gegeven en weldra waren bevelhebber. Vandcrmei- ren en kapitein Foussoul met hunne manschappen ter plaats. Gelukkig kon er, niftUegenstaanae de vorst, nogal gemakkelijk water gevonden worden en spoedig stonden een half dozijn lansen van. 65 mm. op den vuurpoel ge richt. Op dat oogenblik hadden dc vlam men reeds eene groote uitbreiding ge nomen en stond ganseh de fabriek in lichtelaaie. Niettegenstaande de bitte re koude vingen de pompiers moedig de reddingswerken aan. Gedurende ruim vijf uren werd er ononderbroken te gen de vlammen gestrelen, en einde lijk, om 8 ure 15 konden een groot, deel der heldhaftige pompiers naar hun ar senaal terugkeeren, terwijl nog erne ploeg te plaatse bleef om de nog roc kende pninhoopen volledig te blus- schen. Vrijdagavond verwekte? een vreese- lijk verkeersongeval dat den dood van het slachtoffer voor gevolg had, heel wat beroering op hst reeds zoo druk ke kruispunt der Volks- eri' Schelde- stralen. De 56-jarige wielrijder Ernest Melis, woonachtig Lange Lozanastraat, 45, komende uit de Nationalestraal, reed in de richting van het beeld van Mar- ïi ix. Plots werd hij verrast door een taxi auto, komende van de Zuidstatie, waar in zich 4 personen bevonden en die ge voerd werd door Karei Sogers, 47 jaar. De ongelukkige wielrijder sloeg ten grende cn verdween onder den auto. Men snelde van alle kanlen hot slachtoffer ter hulp en droog het eéne nabijgelegen apotheek binnen. Aldaar stelde Dr. Van Egge, welke de gewonde de eerste zoTgcn toedien de, eene schedelbreuk vast. Eveneens waren den ongelukkige,! de twee boe nen gebroken. rje dokter oordeelde zijn toestand hoogst bedenkelijk en deed den gewon de naar het St-Elisabethgasthuis over. brengen. Rond 9,15 u. is het ongeluk kig slachtoffer aan zijne wonden be zweken. vaarden, had ongetwijfeld hst onont beerlijk financieel herstel voor twee of drie maand vertraagd. Het land kon zich dergelijke weelde niet getroosten- Men varlieze daarenbovon niet uil het oog dat d* Kamers hst recht be houden, de thans govolgda politiek bij te treden of af te keuren. Nu reeds staat het buiten kijf dat de openbare me8ning de socialistische leiders,niet haeft gevolgd. Wia-'om n) Omdat hunne campagne al te dui delijk docr kwade luim wordt ingege ven en trouwens op geen enkel ernstige beweegreden steunde b) Omdat het gezond verstand onzar bevolking zich niet heeft laten beet nemen aan den hollen praat noch aan de verdachtmakingen der socialisten c) Omdat d8 Regeering door haar taaie houding, het bewijs haeft gala- verd dat zij haar plicht wil vervullen en zich geenszins bekommert om de afdreigingen van de uiterste linker zijde Zeker is het waar dat zekere ver keerde voorstellingen, welke door da socialisten werden verspreid, ingang vonden. Deze leugens moeten in het openbaar worden aangeklaagd, A. De Regeering zou de verbintenis hebben aangegaan «geenerlei maatregel te treffen welke van aard is aanleiding te geven tot eene verm> deing van de koopkracht der werkende klasse, hetzij door het verlagen der loonan, hetzij door de verhooging van de levensduurte.» 1. De Regeering ging NIMMER dergelijke verbintenis aan. De leiders van de meerderheidspartijen hebben er zich bij bepaald te verklaren dat zij, in de mate van het mogelijke, zouden trachten het financieel herstel te ver zekeren, zonder de verhooging van de levensduurte in de hand te werken. Do Regeering slaagde ruimschoots in deze poging. 2. DE SOCIALISTEN ZIJN HET, die de ONVOORZICHTIGE BELOF TE hebben gedaan, het financieel evenwicht te herstellen zonder nieuwe lasten en zonder strenge besparingen. Dit waren louter KIES BELOFTEN. Deze laatste hebben echter den kiezer niet kunnen overtuigen, daar hij vol doende gezond verstand bezit om te weten welke waarde aan dergelijke be lofte moet worden gehecht. 3. Om het even welke belasting leidt ten slotte tot eene vermindering van de inkomsten van al de klassen der bevol king, zalf van deze die niet recht streeks door de bslasting werden ge troffen. Inderdaad, het geld dat, onder vorm van belasting door den Staat wordt geheven, moet natuurlijk ergens wor den gevonden. Indien het aan den Staat niet werd gegeven, dan ware het: Cffwel uitgegeven In dit ge val zou het rechtstreek! ten goede ge komen zijn aan werklieden cf hande laars, die, op hunne beurt, dit geld voor dagelijksche uitgaven zouden aantf«w3nd hebben Ofwel belegd In dit gaval sou het aanleiding hebben gegeven tot •ene aanvraag tot bewerktuiging, hat- geen ona tot voorgaand geval terug brengt Qfwefl benuttigd, onder vorm van krediet aan de zakenwereld, en in dit geval zcu hot eveneens van aard aijn, ondernemingen waarvan de voor raad uitgeput i3. in do mogelijkheid te atellen nog een zekere bedrijvigheid uit te oefenen* Elke vermindering van de inkomsten der hoogere klassen oneer samenle ving beteekent bijgevolg eene evenre* dige vermindering van de winsten onzer machtige, middelmatige, of ge ringe handelaars, en tevens eene da ling van den benuttiglngsraad vanwege onze nijverheden. Het is slechts na enkele maanden dat de onrechtstreeksche gevolgen van de overdreven belastingen tot uiting ka men. Laten wij verhopen dat, midde lerwijl, de economische omstandighe den zuilen verbeteren en aldus den terugslag onaer huidige fiscale maatre gelen verzachten. 6. De Regeering zou de volmacht hebben gevraagd, omdat zij vreesde dat, noch de Kamers, noch de openbare mee ning, de fiscale maatregelen zouden aanvaard hebben. Déze bewering is eveneens onwaar* De huidige Rageering vroeg geen vol macht, zoOela de drieledige Regoering van 1926. Zij wensohte sleohts de noo- dige macht om de modaliteiten tc bepa len van do belestingon welke door de Kamers werden gestemd. Waarom deed gij dil Omdat het Parlement niat over den gewenschten tijd bsschikto om een zco ingewik keld ontwerp in al zijn bijzonderheden te onderzoeken. Het feit. tóór de ten uitvoerlegging der fiekalo besluiten, ten parlementaire bespreking te aan- i Zie vervolg onderaan vorige kolom.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1