Naar het einde van de ffereldkrisis MADELEINE Om zijnen dorst esns goed IB 18SSCÏ10P Is men nog best mei Oud op flesschen Daarbij 'tis steeds dan roem geweest Oer oude Brouwerij a DE GHEEST Krisfene Arbeidersjeugd B Februari. H. Agatha, Maagd en Martelares. Zij was eea edele jonk vrouw uit Catania in. Sicilië. Zij werd daar ten tijde van keizer P,neius onder id en rechter Qurn-atianus gefolterd. Zij ontving ruwe vuistslagen werd in den kerker, geworpen, op de pijnbank uiige, rokt en vreeselijk verminkt in haar ftiaagdclijk lichaam. Een. verschijning van den H. Petrus in den kerker genas hare wonden. Daarna werd zij op scher ven en gloeiende kolen gewenteld en is biddend in den kerker gestorven. ZOO PAS VERSCHENEN Les der rières apparitions de Beauraing, door Dokter IVIalstrfaux, vervolg van het eerst verschenen boekje Quo se passé t-il a Beauraing Prijs 3 frank. 2e Vlaamsche uitgave van dit werK Hoopgevende voorteekens «Le Matinj». deelt belangwekkende bijzonderheden mede in verband met de wercldkrisis. Het Parijscli blad gaat uit van do Cijfers, die betrekking hebben op de scheepvaart over de kanalen van Pana ma en van Suez. Deze cijfers zijn als 'een weerspiegeling van den stand van den wereldhandel. Van 1930 tot 1932 verminderde het bedrag der geheven doorvaartrechteni in het kanaal van Panama gestadig. Zoo bedroeg het gemiddeld dagelijkseh. cijfer voor de eerste der elf maanden: in 1930, 71.000 dollar; in 1931, 62,000 dollar; in 1932, 53.000 dollar. In 1931 beliep het gemiddeld dage lijkseh cijfer voor Oktober en Novem ber 58.000 dollar, dus -4.000 dollar min der dan dat voor de elf eerste maan den. Üo krisis verergerde dus. Daarentegen stegen de dagelijksche ontvangsten in 1932 tot 55.000 dollar in October en 58.000 in November, dus hooger dan het gemiddeld cijfer voor de elf eerste maanden van dat jaar. De cijfers betreffende het Suez-ka- naai zijn gcli-jkloopend. In 1931 luidde do gemiddelde maan- drlijksche nottqtonnema.at voor het igansehe jaar, 2.502.000 ton, terwijl dat cijfers voor November en December onderscheidenlijk slechts 2.412,000 en 2.482.000 ton bedroeg. In 1932 daalde het gemiddeld cijfer op 2.361,000 toii voor het gansche Jaar, maar het .bedroeg voor November December 2.519.000 en 2.586,000 ton, dus een merkelijke verhooging. Deze twee vaststellingen, de eene in het Westen, de andere in het Oosten, toonen een verbetering van den. alge- •mcenciii ekoiiomischcn toestand aan, en staven de ïiiecning. dat liet ergste van de krisis voorbij is. Ook in Frankrijk, zegt «Le Malin», doen zich hoopgevende teekens voor. Zoo, bijvoorbeeld, breiden de weverijen van Reims hun voortbrenging uit en •werven zij nieuwe werklieden aan. En liet is een welbekend ekonomisch feft, dat de vermindering der bedrijvigheid; in de weverij een voorteeken is van de krisis, zooals het tegenovergestelde be tere tijden voorspelt. Men mag dus optimist zijn, op voor waarde dat de pogingen der ekonömi- 8ehe werkkooifercntie niet verijdeld worden door Marxistische proefne mers of andere dwepende wereldher vormers. AUTO-ONGELUK TE SEVENEEKEN Vrijdag morgend, kort na 9 ure, reed De Vos A., van Seveneeken, Oude Veld- straat per rijwiel huiswaarts. Achter hem kwam een auto aangehold; deze laatste verwittigde den wielrijder maar le laat. De Vos wend aangereden! nn op de straalsteenen geslingerd, bij be kwam eene groolo wonde aan aan het hoofd waaruit hij veel bloed verloor. Zij rijwiel was gansch ontredderd. Een onderzoek is ingesteld. yoorbij- BRAND IN EENE GARAGE TE BERCHEM Vrijdag avond te 8 uur, is brand uitgebroken in het gebouw Van Vae renberglei, 102, te Berchem, waar- de autogarage vani M. Biesman is geves tigd, en gewoonlijk een 50-tal auto's bergt. In de garage staat' 'een! woonhuis, waarvan het gelijkvloers door. de bu- teelen wordt ingenomen en de verdie ping bewoond is door de bewaakster. Deze was even in de buurt gegaan en had op het vuur een pot vet achter gelaten. Vermoedelijk is het vet oyer-' geloopen, heeft vuur gevat en den brand veroorzaakt, die door gangers wend opgemerkt. Het vrijwilligers-pompierskorps 'en ook de politie werden verwittigd. Het vuur had ondertusschen gansch het woonhuis in beslag genomen en de taak der brandweer bestond er dam ook in, de garage te vrijwaren. Na een half uur flink werken was men het vuur meester. Gansch de in boedel van het woonhuis werd de proof der vlammen. De schade is aanzienlijkv BRAND TE WORTEGEM Vrij'dagmiddag is brand ontstaan In de woning van René Gabriels, gelegen aan den steenweg naar Petegsm. Het huis stond weklra in lichtelaai en slechts enkele voorwerpen konden wor den -gereid. Van he woonhuis bleven slechts de rookende puinhoopen over. Buren trac-htten te vergeefs het vuur ie blusschen. 37slc Vervolg. Op dat oogenblik liet ziclï een ge luid van een rijtuig op de binnenplaats hcoren. Madeleine liep; haastig tiaar het raam. Mevrouw de Brennes riep zij met schrik uit, toen zij moeder en dochter uit het rijtuig zag stappen. Wees bedaard, mijne dierbare Ma deleine, ik zal die dames met eene vol maakte koelbloedigheid ontvangen wees verzekerd- dat er over u niet ge sproken zal worden. Weldra zult gij dit huis verlaten. De plaats der toe komstige gravin de Challin is niet meer bier. Op bet oogenblik dat Paul deze laat ste woonden uitsprak, werd de deur van het salon geopend. De markiezin en Leonic vertoonden zich. Mevrouw de Brennes stak den jongen man de hand loe, uitroepende: Wat hoor ik daar, mijn beste jon gen! Gij zij't hier reeds langer dan een uur Paul drukte achtereenvolgens de hand van de moeder on die van de dochter en antwoordde Inderdaad. Ik heb hier gewacht in gezelschap van mejuffer Madeleine,"die wel zoo goed ïs geweest mij niet alleen .to la left. BELANGRIJKE GELDVERDUISTERING TE MEGHELEN Door eene belangrijke bankinstelling werd Vrijdag, bij het gerecht klacht in. gediend ten laste van den gewezen Be stuurder van haar Bijhuis tei Mechclen. Bedoelde beheerder was in het bezit ge bleven van «Kasbons» der Bank en plaatste deze bij verschillende inwo ners der stad. Hij bemachtigde aldus een som van ongeveer 5 millioen frank en benuttig de dit geld tot het dekken van verlie zen die hij bij ongelukkige beursspe culaties had ondergaan. Naar verluid werden- de «Kasbofrè» ep zulkdanigo wijze opgesteld en afgele verd dat zij als gelidig dienen te wor den aanzien. Van de betrokken perso n-en zou dus geen enkel eenig verlies ondergaan. HEVIGE BOTSING TE KORTRIJK Vrijdag mongend omstreeks 4>0 ure, kwam de heer Albert Messelier, hande laar uit Kortrijk, op den Audenaard- schen steenweg per auto gereden Daar Swevegem toe. Gekomen aan den hoek der lie Juli. laan, week hij uit voor een gespan en kwam terecht op een vrachtauto der Compagnie Shell, gevoerd door Kamiel Guillemyns, uit Iseghem, die juist, ach teruit reed om zich in de 11e Ju'.iiaan le begeven. De auto van M. Messelier werd vrij erg beschadigd- Hij mag van geluk spreken dat de windscherm van zijn auto van onbreekbaar glas was ver vaardigd, zooniet had hij zeker ;crge kwetsuren opgèloopcn'. De tijd moet u vreeselijk lang toegeschenen hebben, zei Leonic een voudig. i.0 volstrekt niet, dat verzekeï ik Wij zijn dus weer thuis, hervatte mevrouw de Brennes, en ik ben er van overtuigd, dat gij ons gaarne een vrij willige oponthoud zult vergeven. Daar wij niet wisten dat gij hier waart, heb ben wij ons ook niet gehaast om naaft huis te keeren. Leonie ontdeed zich thans van hoed en mantel. Zij gaf beiden aan Madelei ne over met de woorden: Bren'g dat, als ik u verzoeken mag naar mijne kamer, dan behoef ik JuslF- ne niet te bellen. Madeleine bloosde hevig, terwijl zij op Paul een vluchtigen blik sloeg. Ga zitten mijn waarde Paul, sprak ■de markiezin. Wij wachtten reeds met ongeduld op een bezoek van u. Gij hebt het zeker erg druk gehad, niet waar mijnheer Maar thans zijl gij volkomen vrjj, n-iet waar hervatte Leonie op vroolijken Loon. Weet gij wel, mijn heer Paul, dat gij mij nieuwsgierig hebt gemaakt Ik, mejuffrouw, en hoe dat Door ons te beloven eene vertrou welijke mededeeling te doen. - Heb ik van eene vertrouwelijke mededeeling gesproken Zeker; hebt gij dat, on zelfs moet. Zorsrfjstjrusft Deapotheken zijn al Ier. open tot 's middags. Zal 's namiddags alleen open blijven, de apotheek van M De Valleneer, Esplanade. N. B. —De apotheken sluiten dagelijks om 20 uren. Voor de IKuSualiteiten Z*1 allien open zijn van 's middag» tot 8 uro 's avonds. Da Apotheek VolksverheffingKorte Zout straat, 28 11en Februari in St. MartinuskerK Zaterdag aanstaande, Hen Februari •zal het 75 jaar geleden zijn dat O. L, Vrouw verscheen te Lourclcs aan Ber nadette Soubirous, het nederig werk meisje der. Pyrenoën. Deze gebeurtenis zal te Lourldes gedurende dit jaar met dankbaarheid herdacht en met buiten- gewonen luister'gevierd worden. Bij zondere bédevaarten worden ingericht. Ook O'ost.yiaandërens Bedevaart zal met meer* bijval dan ooit hare bede- vaarten te: d'oen -lukken. Zij wil reed geen enkeilc" poging ongcd.aO.ri laten om denaanstaanden" feestdag zelf zoo plechtig mogelijk te vieren. Het beeld-van O. L. Vrouw van Lour, des zal óp luisterrijke, wijze ter. ver eering uitgesteld worden. Zaterdaig, llen Februari, te 7 ure 's morgens: Plechtige offerande van eene prachtkaars; daarna Solemneele Mis, gezongen door de bedevaarders vn door al de geloovigen. Daaronder: Al- emeene Communie. Na de Mis veree- ring der relikwie van O. L. Vrouw en Loflied door al het volk. Zondag, 42e Februari, te 4 ure 's na middags zeer Solemneel Lof met gele genheidssermoen door Z. E. II. Deken. Het bestuur van de Bedevaart doet een warmen oproep tot al de bedevaar, ders en de vrienden der Bedevaart, als ook gansch in het bijzonder tot al onze zieken idie éénigszins in de mogelijk heid zijn, Opdat allen deze godelüjk diensten) zouden willen bijwonen. Men wordt ook dringend verzocht het kenteeken der Bedevaart op te sti ken en het 'zangboekje mede tei bren gen. Wij rekenen op eene talrijke' bp. komst en op' eene vurige innige deel name aan deze godsdienstige Plechtig heden ter eere van O. L. Vrouw van Lourdcs. Autobotstng. Eene autobotsinj heeft ziin Vrijdag middag, rond half een voorgedaan op de kruising van ,de St. Jobstraat en de Léo de Bethunelaan en de Capuoiencnlaan tusschen den auto gevoerd door Bruggeman Georges, wonende le" Gent én Romende uit de richting der Leo de Bcthunelaan en de auto gevoerd door een AalstenaaT "en komende ujt de richting der St. Job straat om zich naar Nieuwerkerkcn te begeven. Er bestaat ernstige stoffe'.ij kc schade. Zekeren Overfelt Erbert van St. Agatha^-Berchcm die gezeten was in den auto Bruggeman is door de bot sing gekwetst aan den rechter voorarm. De Politiq' kwam onmiddellijk Ier plaats om de verantwoordelijkheid vast te stellen. Groote belangstelling. De opvoe ringen van het vroolijk spel: Vadertje Langbeen, op 12 en 13 Februari in den Stadsschouwburg, gaan een verzeker den bijval te gemoet. De tooneellieflieb- bers, welkej zinnens zijn, een der ver tooningen bij te wonen, doen. best hun ne plaatsbewijzen op voorhand te be spreken. Men kan kaarten bekomen van af heden Zondag morgen om 10 u. in bet lokaftl der Cathariniste'n, Het Paviljoen»,Groote Markt. Telef. 520. zij zeer gewichtig zijn, want het be trof, zeidet gij, uw geluk. Het geluk is een zeldzaam' iets men wenschtbet, men wacht er op, men verhoopt het, en dikwijls komt het toch nipt. Indien iemand minder gegronde redenen heeft dit te zeggen, dan zijt gij het I riep de markiezin uit. Voor u is het geluk gekomen... Het geld geeft genot, maar geen geluk, zei Paul. Het geld i3 de koning der wereld merkte Leonie op'. Duid mij niet ten kwade, mejuf fer, dat ik van eene denkwijze ben, geheel tegenstrijdig met de uwe. Och, kinderen lief, redetwist toch •niet, viel de markiezin in de rede. Wij wachten op de beloofde mededee ling. Alles wat u betreft, boezemt ons belang in. Spreek dus. Ik zal u dan gehoorzamen, ant woordde hij, maar gij zult in uwe nieuwsgierigheid teleurgesteld wor den, want het betreft hier minder, u eene mededeeling te doen, dan wel u eenen raad to vragert. B^ad herhaalde de markiezin. Gij zijt de vriendin mijner moe der geweest, vervolgde Paul, en gij hebt mij steeds veel toegenegenheid betoond, 't is dus niet meer dan billijk mevrouw, dat ik u kom raadplegen,wan neer mijne, toekomst. op het spel staat. De markiezin keek hare dochter aan Feestdag van de Heilige Dorothea Heden Zondag 5n dezer, wordt de Feestdag gevierd van de H. Dorothea, pa trones van de hoveniers en bloemenkwee kers. De jaarlijksche plechtige Mis aan het altaar der H. Dorothea, te 10 u. Maandag 6n, op den Feestdag zelf, te 9 u. Zielmis voor de afgestorven leden* GEWEST AALST Verslag over onzen Gewestelijken Studiedag van 29 Januari Vérleden Zondag hebben wij dus weer eans een Gowestelijko Studiedag, gehad, zooals wij er alle 4 maand een houden. Esn 50tal aanwezigen mag bevredigend ge noemd worden, aangezien alleen bestuursleden en studiekringers uitgenoodigd werden. Wij zijn zooals 't past bij KA Jotter sdagen begonnen met een gedialogeerde H, Mis om 9ure, in de Kapel der Eerweerde Zusters der aangenomen school van Mijlboek ons heel bereidwillig afgestaan door den Eerweerden Hee- Pastoor van Mijlbeek, Vandaar uit trokken wij naar het prachtig versierd KAJ-lokaal der afdeeling Mijlbeek, waar wij ons vergaderingen hielden. Onze eerste vergadering begon om 10 ure natuurlijk met. iiat KAJotters gebod en daarna het KAJotterslied .gezongen om er de geestdrift in te houden. Na een ltorl welkomwoord bijzonder aan de mannen van den buiton die toch gekomen waren, niettegenstaande de koudeword er onmiddellijk overgegaan tot da belangrijke dagorde. Onze vriend J. Van Langenhove hield korte aanspraak over dé nooden der ar beidende jeugd, en hoe wij alleen (de KA^b weging) dio nooden volledig kunnon verhelpen door .té zijn voor de jonge arbeiders Eerst eón luchtje gaan schoppen en intus- schen veranderden de flinke typen der Afd. Mijlbeke de vergaderzaal in koffie-huis. Wij lieten ons de koffie gomaalct door d bereidwillige Eerweorde Zusters goed smaken evenais ons meegebrachte boterhammen. Daarna nog wat ontspanning en om 2 u. be- gonnen wij onze pamiddag vergadering Onze makker Karei Goris legde ons nu bij zonder uit. wat ons werk moest zijn gedurende de 4 volgende maanden. Namelijk dees Dat wij in onze afdeelinhen ideale typen van bestuursleden en leiders moeten vormen. Dat wij zouden streven naar ideale kajotters- vergaderingen en kajotterswerking in onze af deelingen. 't Schijnt dat de mannen hot begrepen heb ban want ze juichten den spreker hartelijk toe Nu drukte onze Gewestelijke Proost, E.Hoer Duerinck er bijzonder op. dat als wij den ar beidersstand willen brengen tot een algeheels verheffing, wij eendrachtig moeten samen werken, dit allea uit liefde yoor O. L. lieer, Voor Hem, met Rem en in Hem. - Om de vergadering te sluiten, werd nog een hartelijk woordje van dank gestuurd aan de mannen voor hun aandacht, aan de kajotters van Mijlbeek voor hun corvee's en aan onza vriend Karei Goris vóór zijn gepaste en harte lijke woorden, ons toegestuurd. Als slot hadden wij nog een kort lof in do Kapel met opdracht van ouzo besluiten geno men op dezen studiedag, om meer dan, ooit te werken voor ons edel kajoiters-ideaal De Arbeidende stand aan Kristus». Mst veel geestdrift en niéuwun moed (rok iedereen naar huis met het vaste gedacht to wérken en tc lijden als het moet voor de K.A. J en dan ook voor Kristus. KOLONIALE KRING, - Er wordt aan de leden herinnerd dat de leeszaal open iederen Zondag van 11 172 tot 12 1/2 ure, ten lokale «Café Panda* Kerkstraat, 11. Ter lezing Koloniale bladen, tijdsohriftorf en boeken. en deze kreeg eene blozende kleur. Zoudt gij niel denken, mevrouw, nu ik in een onafhankelijken staal ver keer, dat ik verstandig deed met te trouwen Leonic's hart begon hoorbaar tc kloppen!. Geen twijfel meer Nog slechts korten tijd, en zij zou burggra vin de Chalin zijn en millioenen bezit ten... - Zeker zoudt gij daar verstandig mede doen, antwoordde de markiezin. Ik kan u wezenlijk niet genoeg aan sporen, om zoo spoedig mogelijk zulk eert wijs besluit te nemen. - Dat dacht ik ook. en reeds bij voorbaat meende ik te kunnen rekenen op uwe aanmoediging. Tot mijne blijd- chap' zie ik dat ik niet misrekend heb. En thans, geachte mevrouw, is mijne belofte vervuld en hebt gij de beloofde mededeeling vernomen. rIs' dat alles riep zij uil. 'Ja, mevrouw, dat is alles. -Maar, merkte mevrouw de Brcli- nes op, wanneer men u zoo hoorde spreken, zou er slechts kwestie zijn yan een. onbestemd plan. Verschoon mij, mevrouw. Mijn be sluit staat vast, het is onherroepelijk. En even als uw besluit genomen is', hebt gij ook zeker reed.3 eene keuze gedaan stamelde de markiezin met bevende stem. - Ja, mevrouw. - 'i Is zeker, jiiet onbescheiden u Le AALST MIJLBEKE RADIO-AVOND. Donderdag aanat., om 7 1/2 uur stipt, in den Volkskring der Moorseluaan, zal de heer Van de Pitte, uit Gent. zijn gekende Voordraeht met Liehtbeelden geven, ever hst uWonder- land van Koning Radio». Leden van hat Diividsfonds hebben vrijen ingang. Niet» leden betalen 2 frank. Onder de aanwezigen zal een K. V, R. O.- uurwerk worden vorloot. Wij rekenen op de aanwezigheid van alle radio-liefhebben. Boerenbond - Groote R?arkl Heden Zaterdag avond en Zondag morgen zal er in de Café MUNICH- SPATTENBR AU getapt worden Berioht aan de liefhebbers 1 162 LIGGENDE WIPMAATSCHAPPIJ Sint Sebastiaan 40. Korte Zoutatraat Aalst Groote Sehieting op Zondag 5 Febri 1933 500 franken vooruit nl«g j 5,50 fr. Terug- 10 fr. Gr» aftrok. Begin 3 uur, einde rond 7 ure. Gewone voor waarden. ijzonder aanbevolen aan da vrienden van de stad en omliggenda. b aandag 6 Februari Vriendenschieting voor do leden. VOETBAL Kaar Geeraardsbergara Eindelijk is da 5 Februari daar, met zijt prooten schok Eendracht—Goeraardsbergen, Of de sportliefhebbers onzer provincio reikhal zen naar het verloop van deze uiterst gewichtig* partij Spelers van den Eendracht, do promo» tietitel staat op 't spel. Werpt u geestdriftig en vlug den lastigon strijd in. Valt doordrijvend den bal aan. Gaat cr moedig op lo», van de eerste minuut af. Geeraardsbergen is voorze ker sterk op zijn plein, doch onklopbaar zijn de Sportkringers niel. We moetea winnen Supporters, met honderden mee naar den Ouden berg Zorgt nog heden voor uw reis-» kaartje en voor uw ticken. We gaan ons hardnekkig weren. Wit en Zwart. Men verzoekt ons het overlijden td melden van Mijnheer Kdmond BRABM Echtgenoot van Mevrouw CONSTANCE VAN ERTVELDE geboren teNieuwerkerken den 16 Augustus 1879 en godvruohtiï overleden te Aalst den 2 Februari 1933. voorzien van de H. H. Sacramenten De Plechtige Lijkdienst, gevolgd van de teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 3 Februari te 9 ure in de St Jozefskark. Men vergadere ten gterfhuize Cumontstraat, 3, to 8 3/4 u. Vrienden en kennissen die bij verge telheid geen doodsbericht ontvangen hebben, worden verzocht dit als dusda nig te willen aanzien. vragen of deze keuze gevallen is op eene-n. persoonfdie wij kennen. Leonie en haar moeder durfden, bij na geen adem halen. De vraag is volstrekt niet onbe» scheiden, sprak Paul glimlachend, liet betreft hier eenen persoon die gij niet kent. Een persoon, die evenveel achting, als liefde verdient. Ik bemin haar, reeds lang, maar ik heb moeten wachten tot. ik geheel en al mijn eigen meeslcft was. Moeder en dochter stonden beiden tegelijkertijd op. Hunne laatste hoop was vervlogen... Mijn beste jongen, zei de markie zin met blijkbare gemaaktheid, ik wensch dat uwe keus u geluk moge aanbrengen. Dat zal zijn! hernam Paul, wiena gelaat verhelderde. Men gelooft altijd wat men. hoopt', zei Leionie op drogen toon. Dat de he mel u behoede voor teleurstellingen. Hij begreep dat zijn bezoek lang ge noeg geduurd had en verliet daarom het huis, zonder Madeleine terug ge zien te hebben, en zonder dal moeder, of dochter een enkelen voet verzetten om hem uit te laten. Welnu, wat zegt gij er van sprak mevrouwt tot Leonie, die haren/ zakdoek krampachtig tusschen de ha'm den wrong. - i'l yervolgk

De Volksstem | 1933 | | pagina 2