9 ONS SPOGilWEGMATERIAAL m Donderdag Febr. 1935 EEN RAADSEL CONGO Os ramp van de «Atlanticfise» 08 iCsngsrais van om© Prinsen De toestand in Dnifschland Socialisten aan 'f werk UIER KABINETSRAAD Graaf Apponyi overleden DE XXXIX JAARGANG NUMMER £4 Kerkstraat, 9 ên 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-Dê Gendt Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf. Maxlaan ,1S, te Brussel Fue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway. 2Q Londres W. C. 2. H. Appolonia Zonop7,12Zonaf4,58 V. M. 10 L K. 17 Hoe betitelt men die mcnschen, die: 'zich uitgeven voor betere kristenen dan de katholieken, maar liever met anti- klerikale socialisten heulen, dan mee gaan met de katholieken. Die hun geweten wurgen, om de roe pende verwijten niet- te hooren van 'hun ne bedriegclijke misstappen Die .een. politiek titeltje en zeteltje stellen boven godsdienstovertuiging Die Christelijke naastenliefde en rechtvaardigheid aam de zolen, van hun ne schoenen lappen Die verstandiger beweren te zijn dan onze Bisschoppen, en de; Paus. san Rome Hoe heeten' die Hoe betitelen, we die menschen' T Die in 't schild voeren de geheimzin nigste cn meêsl-achterdochtige 'drijf- veeren om hunne politieke machine te ttoen mam oeuvre er-en Hoe heeten die lieden, dier Al hunne dwalingen verbloemen 'on der een uiterlijk van «hooger optillen der maatschappij Hoe heeten die mcnschen, «dje bewe ren demokratiscber, rechtvaardiger, te kunnen besturen Hoe heeten die mannen die willen doen gelooven dat ze heden, zijii wat ze gisteren waren Hoe heeten ze Hoe noemt m-en die verlichte bollen der XXe eeuw, die- Roepen en schreeuwen: «alleen wij, Zijn hij machte, alles, door ons hel derziend initiatief, te verbeteren, te volmaken, aan te wakkeren cn, in te •richten. Iloe heeten die fijnerds die hoog vliegers Die zes jaar lang in den bal Ion zaten en geen -enkel zakske inilia 'lief kondenuitwerpen, en nu Picard gaan den loef afsteken, om hooger, hooger te vliegen dank aan 'i reuzen- Initiatief dat nu in eens van hen zal uitgaan Hoe heeten1 die jannen Die in zake onderwijs en benoemin gen geen klaren wijn durven schenken aan de Christelijke bevolking van Aalst. Welke naam past.hen Hoe -noemt ge ze Het is aan -ons, Katholieken, niet Imogelijk die heldere leiders te volgen, te betrouwen, na te loopen, aan te kle ven, te aamhooren of te helpen De antwoorden op 't raadsel zijn al te raak duizendmaal neen, neen, reen dat zijn ze ons niet wmard. Constateur, In 1931 was door het Parlement 'een krediet van 600 millioen ter beschik king van de Nationale Spoorwegmaat schappij voor de vernieuwing van haar rollend materieel, en hoofdzakelijk voor de bestelling van metalen rijtui gen. Buiten dit rechtstroeksche doel, was er oen onrechtstreekse!!, namelijk de mildcring van de werkloosheid in. liet metaalbedrijf. Immers de vervaardiging van die rij tuigen zou toelaten een lieelen- tijd ar beid te bezorgen aan werkloozen. Bij de aanbesteding deden zich evenwel mo-eilijkheden voor. Kleine fa brieken beklaagden zich over de bepa lingen uit het lastkoliier, die naar zij beweerdlen, uitvielen ten gunste van de goed toegeruste fabrieken. Stappen werden gedaan bij de toenmalige mi nisters Ren kin en Van Isacker en, ten einde niemand uit te sluiten, werden Sommige partijen uit de bestelling on derverdeeld. En aldus kwam nnen er toe den .bouw van 800 rijtuigen te ver deden o-nder acht grootc Fabrieken. :en de 200 andere toe te kennen aan acht andere firma's. Echter bleven klachten bestaan sommige fabrieken zouden al den tijd hun gansche personnel aan het werk kunnen stellen -hebben, terwijl dit met andere niet het geval was. Vrijdag a.s. moet nu een. nieuwe aanbesteding plaats hebben, die ander maal slaat op duizend 'rijtuigen. De kleine fabrieken mcenon nu aanspraak te mogen maken op de toekenning van 200 rijtuigen plus de vervaardiging van portieren, banken cn nnd3re cn- dcrdeelen. Kamerleden Leclercq en Bcdart hitten Dinsdag den wensch om, in verband hïormede, -den ministlir van Verkeerswezen dringend te mogen in terpelleer en. Wet einde van het mandaat van den gouverneur-generaal Binnenkort verstrijkt het vijf-jarig mandaat van .generaal Tilkens, gouver neur-generaal van Bel gisch-Congo. Dus most in zijn vervanging worden voor zien. Zal men hem wel vervangen! Dit is een vraag, waarmede men zlcli op het oogenblik nog al druk bezig houdt in koloniale en ministerieelo kringen. !De oenen die'nken, dat'er geen gouverneur-generaal noodig is vermits alle belangrijke vraagstukken toch te Brussel wordlen beslecht en de minis ter zich gemakkelijk rechtstreeks -wen den kan tot de vier provincie-gouver neurs, die de kolonie telt. Anderen mcenen, dat men zou beter doen een gouverneur-generaal to be houd-en, maar te verzaken aan do vier provincie-gouverneurs'. Nog anderen zijn er stellig van. overtuigd, dat een gouverneur-generaal liefst buiten de kdoniale bestuurskringen dient geko zen. Er zijn er .ook die meenen, dat voornamelijk een magistraat uit de ko lonie of volgens anderen, een terri toriaal ambtenaar voor het ambt het meest aangewezen is. Inmiddels weet de minister nog niet wat doen. Generaal Tilkens zal einde Maart terug zijn in Beigie cn kandida ten voor zijn opvolging zijn er genoeg. Tusschcn de mogelijke kandidaten voor de opvolging van generaal Til kens worden genoemd: M.M. Moeller, gouverneur der Oostelijke provincie generaal de Meulemcester, oud-gouver neur; Duchesne, gouverneur van den Evenaar. Henen, gouverneur van Ka tanga; Posliaux, ondergouverneur, enz. Aanhouding van een der leden van de bemanning te verwachten Parijs, 7 Feb. Volgens de «Petit Parisian» ging gisteravond te Bordeaux het gerucht, dal het door den veilig heidsdienst geleide onderzoek, te za- men met. de voor de onderzoekskommis- sie afgelegde getuigenverklaringen en de waarnemingen aan boord van de «Atlantique», de politie op een spoor geleid hebben. Dit spoor zou leiden in de richting van een- der leden van de bemanning van de «Atlanliquo» en de onderzoeksrechter zou dan ook diens aanhouding verzocht hebben. Een verklaring van den voorzitter van de onderzoekskommissie Bordeaux, 7 Febr. - Do h. De Bou- raine, voorzitter van de onderzoeks kommissie inzake de brandramp van de «Atlantique» heeft aan. een] dag bladschrijver een onderhoud toegestaan waarin hij o.a. verklaarde, dat hij voor het onderzoek volstrekt beroep heeft moeten doen op het gerecht. Inlichtin gen zijn toegekomen uit Italië, D.uitsch- land -en Engeland. Op een vraag van' den 'journalist', of men denkt de hand op den schuldige te kunnen leggen, antwoordde de h. De Bourai-ne, dat hij hoopte, van wel. Deze schuldige moot volgens den voor zitter van de kommissie van onderzoek een bruut zijn1, handelend uit wraakge voel tegenover eem overste, ofwel een misdadiger, werkend voor rekening van e.en of andere nationale of vreem de instelling. Over drie weken of ten hoogste een maand zal de h. De Bou- raine zijn. onderzoek kunnen afslui ten en zal hij waarschijnlijk de toela ting hebben zijn bevindingen aan de pers bekend te maken. Alles wc'l aan boord van de «Luxembourg» Zooals voorzien is het kroonprinse lijk paar Zondag te 17 uur te Boeloen- goe aangekomen, aan boord van het stoomschip «Luxembourg». Bij hun aankomst werden prins Leopold cn prinses Astrid verwelkomd' door den h. Huygon, beheerder te Bocloengoe, die hen de daar. verblijvende Europea nen voorstelde, waarna zij de omge ving bezochten. Maandagochtend hebben zij Boe- loengoo verlaten met bestemming naar Bagata, waar zij om dri/3 uur in. den namiddag aankwamen. Alles wel pan boord. De communistische partij uit de, kiezingen geweerd Men meldt uit Berlijn, 7 Februari r: De leiders der communistische par tij, beweren te kuinnen bewijzen, dat de Regeering het inzicht 20u hebben de communistische lijsten voor de a.s. algemeenc verkiezingen ongeldig te doen verklaren. In de Regeeringsmiddens verzekert men, dat deze berichten uit- de lucht gegrepen zijn. Weer bloedige onlusten tc Berlijn en elders TJit Berlijn, 7 Februari De nacht van Maandag op Dinsdag te Berlijn, is nogmaals gestoord gewor den door bloedige onlusten. Te Gharlotteinburg, om 2 uur 's mor gens, school een inazi een workman, dood. De moordenaar vluchtte achter volgd door verschillende arbeiders. Hij sprong in een taxi, terwijl hij nog vijf maal zijn revolver afschoot in de rich ting van zijn achtervolgers. Een jonge main werd gewond. In eene andere wijk hoofde de poli tic vuurschoten lossen. Wanneer z:j ter plaatse kwam vond zij een nazi zwaar aau de heup' gewond ten gronde. Van de daders was geen spoor meer te vin den. Rond vier liu? werd te Berlij-n ook nog een communistisch autovöerder vermoord. Ook in verschillende provinciesteden hadden erge onlusten plaats. Te Bonn werden na een communistische hetoo- ging, twee der manifestanten door na zi's erg. verwond. Te 'IIarbur.g-Wilhelmsburg werd een "workman, die van een socialistische voTgadering huiswaarts keerde, j-edood en zijn makker gewond «door 'nazi's, die eerst een communist erg geslagen Lad- d-en. Deze man kon hun eohler ont snappen-en hi een lokaal bescherming vinden. In een spijshuis' van Hamburg werd Maandag avond ieen nationual-sueialist door een revolverschot gediad. De da der die van uit de straat gesch -ten had, gelukte er in te ontkomen. Noch «Stahlhelmen» noch Racisten in de R'eichsweer Uit Berlijn 7 Februari Een nota van het agentschap Wolff, logenstraft zekere berichten, versche nen in de buitenlandschc pers, volgens dewelke d<© Rijksregeering zinnens zou zijn, om de «Stahlhelmen» en de Racis tische stormtroepen, in de Rijksweer op tc nemen. Daar is «heelemaal geen spraak vaii, zegt de nota, «daar de Rijksweer een lichaam moet blijven, uitsluitelijk on der toezicht en ten dienste van den Slaat». De nota eindigt in de volgende termen Bet is nutteloos, de 'inzichten; der Duitsche Regeering uit te leggen, als voorbereidende maatregelen, voor het geval «ecner mislukking van ds Ontwa peningsconferentie. De toekomstige be wapening van Piuitschland, zal bepaald worden volgens den graad van bewa pening, der legers onzer buurstraten. Er ïs dan ook in geen geval kwestie van? Duitsche ontwerpen in dien zin, maar alleen van hetgeen de huren van D'uitschland noodzakelijk achten voor hun eiben veiligheid»'. 't Valt niet te loochenen, maar de so cialisten worden echte ongeluksvogels. Hier in Belgie hebben ze nog de pil niet geslikt die de kiezers hen op 27 Novem ber 1.1. gedraaid hebben. De pil, tus- scihen. haakjes gezegd, was niet bitter genoeg, en de kiezers zullen het onge lukkiglijk ondervinden, zooals in de zaak der erfenissen. Wacht maar, ge zult die roode vriendjes leoren kennen. Doch 't- is vooral in Dencinarken, 't ecnigstc land, buiten Rusland, dat een socialistisch ministerie heeft, dat de socios een potsierlijk figuur maken. Denk «eens, 't recht tot staken heb ben ze voorgesteld voor con jaar af te schaffen. Zij die met het staken er ge komen zijn, vindien, eens aan 'L bewind, dat het middelkcn' niet meer deugt. De deensche kroon hebben ze moeten laten zakken, en hoe riepen zo hier in Belgie niet, tijdens de inflatie van 20, Legen de financiers en kapitalisten, omdat de frank zakte. En iedereen wist locli wel dat ze met «hun drijverijen, 't gold op d.e vlucht dreven. Ge ziet het hoe onmachtig ze zijn konstruktief werk te leveren. 't Is daarom dat ze zeker, de kon- struktieve oppositie uitgevonden heb ben Twee dingen kunnen ze goed Den anti-klerikaal uithangen, cn met- welk recht Ten tweede, zware lasten Zie vervolg onderaan voïgendo kolpnj Zitting van Dinsdag 7 Februari De zitting vangt aam om 2 u^e ondeï: voorzitterschap van M. PONCELET, Ondervragingen De Kamer zet de bespreking voort der ondervraging van M. Doms lot den minister van landbouw en. middenstand over. de afschaffing der vergunningen. M. BAELDE, liberaal, kan geene vol doening nemen met de verklaringen van riem heer minister. Deze is overigens niet logisch met zich zeiven. Hij verklaart liet stelsel der vergunningen gebrekkig cn wil het niettemin in stand houden. De vergunningen stollen ccne schreeu wende ongelijkheid daar dor Belgische burgers tegenover de regeering. De maatregelen die de minister nu zinnens is le nemen worden door M. Baelde niet goedgekeurd. Zij zullen volledig den kleinhandel do oden. De e-enige remedie ligt in den vrijen ruilhandel zomder meer. M. SANDRONT, katholiek, vestigt de aandacht op den toestand van den Belgischen landbouw. Het gevaar dat dienzelven bedreigt vergt de volledige eu onverpoosde waakzaamheid en aandacht van het ministerie. M. MATHIEU, socialist. Leg een wetsvoorstel «rueer M. DOMS, zegt dat het vergunning stelsel slechts verkapt protectionisme is. Het jaagt de prijzen op cn wat van eene zijde aan de landbouwers wordt gegeven wordt hun aan de andere zij de ontnometn. M. MATHIEU. soc., is vari meening dat de landbouw zijne redding vinden moet in de vermindering der voort- brengslkosle-n env der pachtprijzen1. De ondervraging is gesloten. Er zal Donderdag over de dagorde van M. Doms gestemd worden. M. GOBLET, liberaal, ontwikkelt zij-me stelling en klaagt erover dat me nigvuldige gemeenten van het Walen land ten onrechte in de eerste en de tweede kategorie werden gerang schikt, wat een aantal stoffelijke na deel en medebrengt. Spreker beweert dat zulks niet, het geval was met de Vlaamsche gemeenten en er aldus eene ongelijke behandeling bestond vanwe ge dc regeering. M. BKLOR, socialist', spreekt :iri denzelfden. zin en heeft liet meer in hot bijzonder over dc belastingen.. M. JASPAR, minister van financien zegt dat er van «geen onrecht sprake kan zijn. Dc klasseering de? gemeenten' ge schiedde zooals het moest en de Vlaamsclie gewesten werden geens zins bevoordeeligd. De minister belooft nochtans reke- m'ing le houden van de voorgebrachte opmerkingen en de kwestie aan een nader onderzoek te onderwerpen. Thans is liet de beurt aan do inter pellatie van de heeren IIOYAUX en DELATTRE tot den heer minister van binnenlamdsche zaken over den ongo- lukkigen toestand waarin sommige gezinnen van werkloozen te Bray (Le vant de Mons) zich bevinden ten ge volge van liet afsinijden van water, en eleclriciteit. MM. JACQUEMOTTE en IIOYAUX zetten beurtelings' uiteen dat de voor- genomén maatregelen geenszins to rechtvaardigen zijn, schetsen den on- gelukkigen toestand de? betrokken huisgezinnen, zonder water cn zonder licht. M. POULLET, minister van binnerf- landsohe zaken, zegt dat hij den heer gouverneur van Henegouwen heeft aanzocht zich met de zaak le bemoeien De-Jöiin'istcr vermeent dat het gebrek aan water vooral voortkwam uit den vorst dien wij gehad hebben. Voor wat de afsluiting van den eloctrischen stroom betreft, daaraan hebben ver scheidene huurders van kwaden wil de schuld. M. DELATTRE is erg gelukkig dat de lieer minister zich de zaak wil aan trekken doch zegt dat M. Poullet ver keerd of partijdig nopens de feiten in gelicht werd. M. POULLET belooft nogmaals aan de zaak zijne a and acht te schenken en de zitting wordt gelieven om 5,30 ure. leggen, ten bate der gemeenschip Tusschcn door, om hun onmacht te verbergen, kletteren ze tegen den. oor log. Maar ze voegen er niet bij dat hun i roode Engelsche vrienden zich stilaan! baas spelen, in Thibet (China) en hun Russische roode vrienden in Mongolië. Ja, met die roode vrienden zult ge eerder op 'nen schupstoel zi.Hcn, dan im den rooden! hemel, De leden der regeering vergaderden; Dinsdagmorgen in Kabinetsraad, ondeï) voorzitterschap van den h. dc Broque- ville, Eersten minister. Volgende olli- cieele mededeeling werd verstrekt aan de pers «De h. Ilymans, minister van Bui- tcnla;ndschc Zaken, heeft verslag uit gebracht over den stand van onze bui tenlandschc betrekkingen. De Raad hoeft besloten (le volgende week de bespreking aan te vatten van de vraagstukken betreffende liet on derwijs, welke op liet regeeringspro- gramnia voortkomen. De minister van Financiën, de li. Jaspar, «heeft den budgetairen toestand voor 1933 uiteengezet. Het begroolrngs- evenwicht is definitief vcrz ïkerd. Eerst daags zal de begrooting bij het Parle ment worden Ingediend. Dc regeering zal zich verzetten tegen) elk voorstel dat .eene verhooging der uitgaven zou voor gevolg hebben.» In aansluiting met dit eommtniquö, en in verband met den budgetairen toestand kunnen we nog melden aat ip de verschillende departementen, do r.co. dige bezuinigingen werden verwezen lijkt om den nieuwen last le oragen voorspruitende uit het feit dat het moederland v,oor ongeveer 180 millioen zal lussehenkomen in. dc lasten die op de kolonie drukken. Wat het onderwijsvraagstuk betreft zullem de hh. Lippens, minister van Openbaar Onderwijs; Sap, die het land bouwonderwijs in zijne bevoegdheid heeft, en Yan Isacker, onder wiens be- voegheid het technisch bestuur van het beroepsonderwijs valt, een eerste onderhoud hebben. Deze besprekingen zullen plaats hebben onder de leiding van den Eersten minister. In de omgeving van don min isle? Lippens wordt gezegd dat deze een ont werp heeft voorbereid waarbij het mi nimum aantal leerlingen, zoowel voor het officieel als voor het vrij onder wijs, van 25 op 35 per klas wordt ge bracht. Welke besparing uit dezen maatregel zou voortvloeien is nog niet vast te stellen, te meer daar hier slechts trapgewijze kan. te werk gegaan wor den, De lï. Van Isacker, zal den Raad waarschijnlijk ook wel op de hoogte hebben gesteld van den stand der on derhandelingen met Du its oh land inza ke de conlingenteering van den kolen- invoer. Zooals men weet liep liet ak koord op 31 Januari ten «iade en wer den onderhandelingen aangeknoopt, welke op vermelden datum nog geen. uitslag' haddein opgeleverd, Van Belgi sche zijde werd dan aan 'Duitsclilr.nd voorgesteld het statu-quo voor do maand Februari te behouden in afwach ting van eene nieuwe overeenkomst. Do minister van Arbeid en Nijverheid heeft thans pas het antwoord van Duitseii- Iand op dit voorstel ontvangen. Het blijkt ongunstig te zijn maar het gaat gepaard met een tegenvoorstel dat thans door de Belgische betrokkenen wordt onderzocht. De ondcrhand«Min- gen zullen dus voortgezet worden. Dinsdag namiddag te 3 ure 30 is graaf Apponyi, eerste afgevaardigde van Hongarie te Genievc, in den ouder dom van. 87 jaar te Geneve overleden. Aan het sterfbed bevonden zich de gra vin en hare twee dochters. De aflijvige was een der best geken de Staatslieden van Hongarie in 't bui tenland. Hij was een befaamd redenaar die met evenveel gemak in zes ver schillende talen het woord voerde. Op 2Gjarigen ouderdom werd hij volksver tegenwoordiger mi zetelde sindsdien onafgebroken in het Hongaarseh par lement. In 1901 werd hij voorzitter der Ivarner, doch nam spoedig ontslag om de leiding der oppositie op zich te ne men. Van 190G lot 1910 was hij lid der regeering als minister van openbaar, ouderwijs. In 1919 was hij de leider der Hon- gaarscbe afvaardiging voor de onder handelingen betreffend de vredestrak taten. In 1921, toen liij 75 jaar oud was nn zijn jubilee vierde van 50 jaar po litieke bedrijvigheid, werd hij de be roemdste van de levende Magyaren ge noemd. Naderhand, in al de omstandig heden, waarin Hongarie beroep moest doen op den goeden wil van het heelal, werd graaf Apponyi vooruit gezet. Ilij werd' aldus een zinnebeeld yan de IIon.- gnarsclKe natio*

De Volksstem | 1933 | | pagina 1