Zaterdag STAD AALST - ST MARTENSKERK ||de en I2de Februari Om het Parlement Fan Engeland naar Zuid-Afrika De Hollandsche Kruiser a Zeven Provinciën NAAR LOURDES (Frankrijk) voor twee frank ingehaald De man zender programma De terugkeer van den ex-Keizer naar Duitschland Febr. 1935 KAMER De Ouderdomspensioenen De Kongareis van onze Prinsen XXXIX JAARGANG NUMMER 30 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114, DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gsndfc publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf, Maxlaan ,13, te Brussel s— Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 29 Londres W. C. 2. Heden Zaterdag, Hde Februari, p.al het 75 jaar geleden zijn dat O. L. [Vrouw verscheen te Lourdes aan Bcr- ïiadettc Soubirous, het nederig werk meisje der Pyreneën. Deze gebeurtenis zal te Loundes gedurende dit jaar met dankbaarheid herdacht en met buiten- gewonen luister gevierd worden. Bij zondere bedevaarten worden ingericht. Ook Oost-Vlaanderens Bedevaart zal met meer bijval dan ooit hare bede vaarten te doen lukken. Zij wil reeds geen enkele poging ongedaan, laten om den aanstaanden feestdag zelf zoo plechtig mogelijk te vieren. Het beeld van O. L. Vrouw van Lour des zal op luisterrijke wijze ter ver horing uitgesteld worden. Zaterdag, 14en Februari, te 7 ure 's morgens: Plechtige offerande van enne prachtkaars; daarna Solemneele Mis, gezongen door de bedevaarders 'en door al de geloovi.gen. Daaronder: Al gemeen e Communie. Na de Mis vevee- Iring der relikwie van O. L', Vrouw en Loflied door al het volk. Zondag, 12e Februari, te 4 ure 's na middags zeet Solemneel Lof met. gele- genheidssermoen door Z. EL H. Deken. Het bestuur van de Bedevaart doet hen warmen oproep tot al de bedevaar ders en de vrienden der Bedevaart, als- look gansch in het bijzonder tot al onze zieken die eenigszins in de mogelijk heid zijn, opdat allen deze godeliijke diensten zouden willen bijwonen. Men wordt ook dringend verzocht het kenteeken der Bedevaart op te ste ken en het zangboekje mede te bren gen. Wij rekenen op eene talrijke op komst en op -eene vurige innige deel name aan deze godsdienstige Plechtig heden. ter eere van O. L. Vrouw van ÏLcurdes. -W*- HOV luvnriisvil UIIUUI'WI JS -De ministers de Broqueville, Lippens Sap en Van Isacker, hadden Donderdag morgen een onderhoud over de toevoe ging van bet technisch- en het land bouwonderwijs bij het ministerie van openbaar onderwijs. Twee uur lang werd beraadslaagd over de verschillende vraagstukken, die hiermede verband houden cn waar over verslag zal worden uitgebracht bij den kabinetsraad, die ten slotte over de praktische regeling van de kwestie te beslissen heeft. Men'weet, dat bij Koninklijk Besluit ïn December een dienst van bet tech nisch onderwijs werd opgericht. Deze zal bestaan uit de minister van open baar onderwijs, en arbeid en nijverheid 'en van landbouw en zal alle verdere kwesties te regelen krijgen die bet tecihnisc.il onderwijs aanbelangen een maal dat het met de andere onderwijs- afdeelingcn onder het gezag van één "enkelen minister zal zijn vereenigd. Net als voor de andere onderwijsafdee. lir.gen zouden dan de betalingen door den minister van openbaar onderwijs worden gedaan. Over de beginselkwesties rijzen geen moeilijkheden op, maar feitelijk dient de zaak inog praktisch te worden uit gewerkt. Een plan is voorbereid door minis ter Lippens doch moet nog na dei: on derzocht worden. Men legt het erop aan de liervorminj te kunne» uivoeren, zonder dat er voor den staat nieuwe lasten zullen uit voortvloeien. Men denkt dat vrij spoedig beslis singen zullen intreden. De Huishuurwet Bij liet Ministerie van 'Justitie is een raadgevende kommissie ingesteld met opdracht advies uit te brengen omtrent de vraag of er gronden zijn om beschermingsmaatregelen tc tref fen ten behoeve van bewoners van vaste goederen of van gedeelten van vaste goederen die no-g onder toepas sing van de buisbuurwet vallen en, in voorkomend geval, ten behoeve van be woners van andere vaste goederen of gedeelten van vaste goederen'. Indien de vraag bevestigend wordt bcan!- woord, dient de kommissie ook te be raadslagen omtrent de wijze waarop die bescherming verwezenlijkt behoort te worden. Zie vervolg onderaan volgende kolom Pc vliegtocht zonder tussche-nlanding De luchlvliegers Gayford en Mic-h-o- letts, die Maandag te Londen op ste lgen om 'het wereldrekord in Rechte lijn en zonder, tusschenlandiog' te ver overen zijn in hun proefsr.uk geslaagd. De vlucht ging ini de Zuidelijke ricihti<ng en de vliegers hoopten' Kaap stad te kunnen bereiken in eene vlucht. Zoo ver kwamen z© niet zq waren verplicht te landen te Walfisb- Bay eene kleine haven ia<n do Weste lijke kust van Zuid-Afrika yeij ten Zuiden van Belgisch Kongo. Zij hebben dus het weroHrokord in rechte lijn zonder tusschenlandin&dat tot hiertoe op naam stond van Board man en Polando, met He. vlucht New- York-Istamboul, 8000 km. in 49 uren, met drie honderd mijlen geklopt. Het toestel Mystery», waarmede de tociht werd ondernomen, is in 1931 ge bouwd en in October van dat jaar maakten Gayford en Bett er een vlucht ineens mede naar Kairo, vanwaar zij in étappes terugkeenden. Den 15 December moesten de vlie gers even voor zij Granwell bereikten, eene noodlanding maken in een omge ploegd veld, waarbij het toestel eenige schade opliep. In Januari 1932 zouden zij den tocht naar Kaapstad onderne men, doch het aanhoudend slecht we- dec leidde tot uitstel lot, November. Tn November cn December behelte slecht weder opnieuw het vertrek en tot over maat van ramp werd luitenant Bett ziek en overleed dem 17 Januari van dit jaar Nioholetts werd zijn opvolger. Het toestel kan bijna 5000 liters benzine medevoeren en weegt 7500 kgr. Voor de wielen zijn speciale banden vervaardigd, die bij de genomen proe ven een druk van 33,000 kgr. bleken te doorstaan. Men had te Cranwell een speciale baan van een mijl lengte aan gelegd, waarvan het zwaar, toestel is ■Qatrcrfno-nr. Squadronleader Oswald Itober Gay ford wordt den 18 Mei 40 jaar oud. Hij is seiner bij de marinereserve geweest en bracht hot in .den oorlog tot tijde lijke luitenant ter zee 3e klas. In 1919 kwam hij als waarnemer bij de lucht macht. hij werd vlieger en diende on der ander te Ko'nstanlinopel, in Irak, Egypte en den, Soedan. In 1928 Was hij" de aanvoerde? va'n den vliegtocht van de luchtmacht van Kairo naar Kaapstad. Het jaar daarop maakte hij eene reis door Britsch West- Afrika om geschikte landingsterreinen en vliegkampen voor watervliegtuigen aan te wijzen. ZOO PAS VERSCHENEN Les der rières apparitions de Beauraing, door Dokter Maistriaux, vervolg van het eerst verschenen boekje Que se passé t-il a Beauraing Prijs 3 Frank. 3e Vlaamsche uitgave van dit werk jen is verschenen. Wij vernemen dat het plaatselijk komiteit der Oost-Vlaanderens Bede vaart naar O. L. Vrouw van Lourdes een besluit genomen heeft dat onge twijfeld al onze stadsgenooten zal ver heugen. Inderdaad, met het doel zooveel luis ter mogelijk te geven aan het jubeljaar. 1933 en eenieder de gelegenheid tc gun nen deel te nemen aan de bedevaart naar Lourdes, heeft dit komiteit beslo ten een groote loterij in te richten wier talrijke prijzen reiskaarten zouden zijn voor een bedevaart naar Lourdes (langs Parijs en Lisieux)] EEN LOT KOST SLECHTS 2 FRANK Het gemeentebestuur heeft zijne toe stemming gegeven voor het inrichten dezer loterij. De trekking zal in het openbaar ge schieden op Maandag 27 Maart e.k. %tc 20 u. in de groote zaal van den Werk manskring, Zonnestraal alhier. Voegen wij hierbij, Ier inlichting, dat deze loterij zonder winstgevend doel is ingericht. Het aantal toegeken de reiskaarten zal in verhouding zijn met het aantal verkochte loten. De winnende nummers zijn niet uit- keerbaar in geld en de gewonnen reis kaarten zijn', slechts geldig voor, het jaar 1933. Data der bedevaarten vari 9 let 17 Mei e.k. en van, 3 tot 11 Augustus c.k. De loten zijn te bekomen: bij E. H. Irnpens, Onderpastoor, St.MirtenspIaats en in de Drukkerij De Volksstem Kerkstraat, 21. Batavia, 10 Februari. Het eskader dat de kruiser «Zeven Provinciën», (het schip door muitende matrozen be stuurd), achterna zette, was' samenge steld uit kruisers, onderzeebooten en watervliegtuigen. Het haalde dezen morgen de «Zeven Provinciën» in cn gaf bevél aan de muiters zich zonder voorwaarden over te geven en na 10 minuten de witte vlag te hijsehen. De muiters antwoordden; daarop «Laat ons met, rust» Juist na 10 minuten, vloog een wa tervliegtuig' boven het schip en liet eene bom vallen, die doel raakte. 18 muiters werden gedood op den slag en 25 erg gewond. Er is brand ontstaan op het schip'. Verdere inlichtingen ontbreken nog. Do kommissie is Woensdagnamid dag bijeengekomen onder voorzitter schap van den heer Descamps, eere- vrederechter. Zij heeft 'net vraagstuk in zijn geheel overwogen en de uiteenzet ting gehoord van verschillende voor stellen. Een nieuwe bijeenkomst' zal plaats hebben over. acht dagen. Wc willen alleen een o,ogenblik blij ven stilstaan bij een indruk die de re devoering van. Hitler teweeg bracht. Men beweerde idat hij geen program ma had. Maar 't is nog inlet lang geleden, dat iilbïl iim, ïjueie vim ue me&sfb ptogiHnn- mas aanklaagde. Men' had genoeg van al die groote mannen met program- mas. Warein het geen programma- en leuze mannen die tot hiertoe overal den scepter zwaaiden; en wde zou nu dur ven vooruit komen e^i zeggen, op de krisis Wijzende: Dat"' is mijn werk 2 Maar wiens werk i.3 het dan En niettemin sprak Hitier] va'n zijn programma. En in dat programma staat '5 Bescherming der Kristen- en der fa milie gedachte. Ehwel, dat alleen is reeds *t beste programma dat men kan voorstellen Want 't is juist dat, wat in de ande re programmee, waarmee men den bcel in! de war stuurde, ontbrak; de be scherming der kristen- en dei; familie- gedac-hte. Als dit de basis is, zal er 1arï nog spraak zijn van politiek, finantieel, so ciaal en ander geknoei? Zal dan de ge dochte van vrede deze van oorlog niet verdringen Men kan bet anders uitdrukken: zen der godsdienst geen' heil Men heeft het anders geprobeerd, men doet nog poginigen om het volk te ontkristenen, en de uitslag is; op weg naar den on dergang. XX. Hij wil enkele dagen keizer zijn en dan afstand doen ten bate van den ex-kroo.iprins De «New-York American' bevat het volgende bericht dat uit Londen werd verzonden Do ex-keizer zou zoo pas aan fami lieleden, die in het buitenland vertoef ven hebben meegedeeld dat hij wenscht naar Duitschland terug te keeren al was het slechts voor enkele dagen.len einde zich aldus te rehabiiitocren voer het Duitschc volk. Daarna zou hij al- stand doen van den troon ten bate van den ex-kroonprins. De ex-keizer, zou o.a, dit hebben, verklaard Ik ben een b'uid man geworden en ben zeer vermoeid. Daarom zal ik en kele dagen na mijnJ terugkeer; in Djuitschland afstand doen van den troon ten behoeve van; mijn zoon den ex-kroonprins. Dez© laatste zal zelf oordeelen of het betaamt dat hij af- Zio vervolg onderaan volgende kolom Versoh. van O.L.V. te Lourdes Zonop7.09Zonaf5.02 L K. 17 N, M. 24 assMa Zitting van Donderdag 9 Febr; De zitting vangt aan om 2 ure 30, ondei; voorzitterschap van M. Poncelct. Termijnverrichtingen De Kamer zat de bespreking voort van het wetsontwerp op de termijn- yerric.htin.gen, debat dat van louter, teohnischen aard is. M. COELST, katholiek, is van mee ning, dat m&iï ofwel de terinijnmarkt moet afschaffen, ofwel denzelfden be houden met zijn gevolg, der exceptie van spel. Die zich riskeert moet er de gevolgen va-n dragen. M. JANSON, minister van Êechiswe- ze'n zet nogmaals de beweegredenen van iliet ontwerp uiteen, do beursspe- lers beschermen tegen henzolven, en de wisselagenten beschermen tegen het faillissement hunner klienten. D.e minister doet ook uitschijnen dat de afschaffing der termijnmarkt een aanzienlijk verlies zou beleekcnen voor. de openbare schatkist. M. Janson verdedigt het ontwerp', re kening houdend van, de opmerkingen Verleden week ingebracht door M. Bo- dart, en zet opvolgenlijk de velschillen de artikelen uiteen. De Vergunningen Er wordt thans gestemd ove? de dag orde voorgesteld als besluit aan de in terpellatie van M. Doms en anderen over de afschaffing der vergunningen. De eenvoudige dagorde, voorgesteld door MM. Maenhaut en Masson wordt aangenomen. De Vlaamsche nationalis ten stemmen met do meerderheids Dagorde De Kamer regelt vervolgens hare werkzaamheden voor do eerstkomende week. M. HALLET (socialist)1 vraagt Wan neer de bespreking der begrootingen zal kunnen beginnen iDie heer VOORZITTER verklaart dat de begrootingen Woensdag zullen wor den ineergeleigd. Ordemotie M. BORGINON (Vlaamsche nationa- hii nrvinmnf ia 7A?f. ,-?_af. Yele leden u.sr,.rnn oman der Kamer met verwondering cn sp«j' de benoemingen hebben, bestatigd in de Vlaamsche diensten der Kamer. Na een prijskamp die den graad van bekwaamheid der kandidaten1 moesLbe- wijzem, wérd daarvan; door liet bureel geene rekening gehouden. De le, de 7e en de 21e van 'den prijskamp werden benoemd, onder voorwendsel van vol doening to geven aan de drie groote partijen die aldus den koek onder el kander "hebben; gedeeld. De Vlaam-sch Nationalistische gi'oep, zegt M. Borginon, spreekt veel meer Vlaamsch in de Kamer dan de libera len, en hun kandidaten mochten' ook wel kans hebben. Hetgeen gebeurd is, VerminderG het aanzien van het bureel. Spreker ver hoopt dat de Kamer het onstichtelijke der feiten zal inzien. Instemming bij de Vlaamsche' Na tionalisten en de rechterzijde. Dc heer VOORZITTER zegt dat de 'feiten aangeklaagd door M. Borginon in' geheim komiteit moeten onderzocht worden. Dit gebeurt gewoonlijk bij de bespreking der Kamerbegrooting. In dien nochtans het onderzoek door een voldoende aantal leden wordt gevraagd zou het onverwijld .geschieden. Herneming van het Debat Het debat over de termij nvcrricli- tihgen wordt hernomen en men hoort nog M.M. JANSON, MEYSMANS en BO- DART die de terugzending vraagt van het ontwerp naar de kommissie. Hiertoe wordt dan ook besloten. Mededeel iog De heer VOORZITTER deelt mede dat tien leden ihet onmiddellijk onder zoek der feilen door M. Borginon aan. gehaald bobben gevraagd. «Dit zal dan toekomende week in geheim komiteit geschieden. De zitting wordt .geheven om 5 ure. Om misbruiken ta keer te gaan De minister van Sociale Voorzorg enl Volksgezondheid meent de personen, die het ouderdomspensioen vragen, op nieuw aan de hun opgelegde verplich tingen te moete herinneren, namelijk, bij het indienen hunner aanvraag uit1 eigene beweging aan de ontvangers de? belastingen al hun bestaansmiddelen op t.e geven, van welken aard ze ook mocihten zijn, het bedrag' en de oor sprong ervan. Hij vesigt inzonderheid de aandacht van de belanghebbende op? artikel G7 van de wet dd. 14 Juli 1930, luidende als volgt: wordt gestraft met een gevangenisstraf van acht dagen tot een. jaar, ieder persoon die, willens en wetens, valsche aangiften doet oril de bij bedoelde wet voorzi ;ne voordoe-- len, le genieten of te laten genieten. Bij toepassing van. deze wettelijke bepaling heeft, de Algemeeno directie der ouderdomspensioenen. 24 personen bij het parket aangeklaagd, die ver waarloosd hadden sommige bestaans middelen, waarvan het bestaan hun geenszins onbekend was, op de geven. Het dossier van iedere huidige gerech tigde op den toeslag wordt voort geve rifieerd en al de personen, yoor wie het; zal worden vastgesteld dat zij al hum bestaandsmiddelen niet zullen, hebben aangegeven zullen aan het parket wor den aangeklaagd. Nochhans zal er geen rechtsvervol ging worden ingesteld tegen de be langhebbenden die voor T Maart e.k. uit eigeïL beweging en door middel van een aangeteekenden brief hun eerste aangifte zullen hebben gerectil'ieerd. Deze rectificatie waarop in de voorko mende gevallen het n. van: het hoekje van het pensioen, dat de belanghebben de geniet, dient vermeld moet naar het' ministerie van Sociale Voorzorg alge- meene directie der Ouderdomspensioe nen, 33 Karmelietenstr., Brussel, wor den.gezonden. Vermelde datum vcrsLre- kc n -Zal—da-.i op-dar in.gr normaal «arden voortgezet. Op de.n Congostroom Volgens een; radio-bericht uil gezon den van de Luxemburg,» vaarde het schip Woensdag middag te 2.30 ure Bolobo voorbij, zonder er aan te leg gen. De nacht werd doorgebracht le Yumbi. Des morgens werd de vaar tocht voortgezet met Lukalela als be stemming, alwaar de boot des av nds wordt verwacht. Prfns Leopold denkt aldaar enkele uren. le vertoeven. stand doe vari den. troon ten, bate van zijn oudsten zoon. Doch ik blijf mij verzetten tegen het afstanddoen van. liet recht der fa milie Ilohenzollern op den troon van Duitschland. Want in dit geval zou het kunnen gebeuren dat het huis vari Beieren aanspraak zou maken op den troon en zouden de Hohsnzollerns on der voogdij komen te slaan van de Wittelbachs. Ik ben niet heerschzuchtig en daarom zeg ik ronduit dat ik te oud geworden iben om opnieuw den troon te bestijgen.» De ex-keizer vreest ook' dat zijn vrouw Ilcrmina door liet land niet zou aanvaacd worden als. keizerin1* Het aanplakken der K/einhandelspr ijzen Het Koninklijk Besluit Het. Staatsblad van 9 "Fabruarl kon digt het volgende Koninklijk Besluit af. op voorstel van den minister van Arfcêïd en Nijverheid genomen - Gezien de wet van 30 Juli 1923. betreffende het aanplakken der klein* hr.ndelsprijzen vfln zekere koopwaren en voedingsmiddelen van allereerste noodwendigheid, is besloten Iedafe kleinhandelaar in rund- of varkensvleesoh is er tce verplicht het publiek, door middel van een prijslijst, voor elke vleeschsoort op een klaar en zichtbare wijze in te lichten omtrent de verkooopprijzen der verschillende stukken. Deze lijst dient op zu'ko wijze ga- plaatst en de aanduidingen groot ge noog om gemakkelijk van buiten door da klanten to worden gelezen. u Zonder te letten op de algemeene prijslijst, waarvan 'nooger sprake la, dienen de te koop gestolde stukken van een etiket voorzien, dat duidelijk de juiste benaming van het stuk ver meldt, alsmede den prijs per eenheids gewicht. Al de officiers van de rechterlijke policie, alsmede het personeel door den minister van Arbeid en Nijverheid aangeduid voor de kontrole over do kleinhandelsprijzen, zijn er mee be* last de inbreuken vast te stellen bitreffende bovenvermelde bepalingen* «Dit besluit treedt in werking den vijfden dag na de uitgifte er van in hot Staatsblad-»

De Volksstem | 1933 | | pagina 1