II Februari 1858 II Februari 1933. Pans Pius X! herdacht De Kroning van GEMEENTERAAD van AALST Lieven met de Anti~Klerikale Socialisten dan net de Katholieken Waar drijft de Frontpartij naartoe De Bond van Eigenaars legen de hnishuurwei Dramatische ontploffing te Neunkirchen De overgave van de c Zeven Provinciën XXXIX JAARGANG NUMMER 37 Kerkstraat, 9 én 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen UitgéTer J. Van Nuffel-De Genat Publiciteit Bulten het Arrend. AALST S Aflentschap Havas, Adolf Mnxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/KIngsway, 20 Londres W. C. 2. Z0NDA6 12 FEBRUARI H. Eulalia Zon op7,07Zonaf5,04H MAANDAG 13 FEBRUARI J 1933 H. Godfried Zonop7,O5Zonaf5,O50 L. K. 17 N. M. 24 Heden 12 Februari herdenkt do gan- sehe katholieke wereld de lie verja ring van de kroning van den groeten Paus Pius XI. Elf jaar is het geleden dat Pius XI plaats nam in do rij der Pausen wier namen zoo roemrijk in de wereldge schiedenis zijn aangeschreven. Pius XI ging de waardige opvolger zijn van Leo XIII, van Pius X, van Benedietus XIV. Elf jaar geleden... Het tijdstip was toen al bewogen. De huidige crisis be stond toen nog niet, maar aan den ge zichteinder zag men toch reeds zwarte wolken bijeen scharen. De volkeren werden ongerust want er broeide iets in de verte. De katholieke wereld, do arbeidsbe- volking had de oogen gevestigd óp Ro me. Zal de nieuwe Paus den toestand trodden?. Redden misschien niet, maar bij zal van af den eersten dag van zijn Pon tificaat al zijne krachten inspannen om i'n den toestand te verhelpen, met een bewonderenswaardig werkkracht- zal hij alle groote vraagstukken van den tijd aanvatten. Paus van de Missie-aklie, die 'onder zijn beleid niéuwe banen opging en n.l. de inlandsche geestelijkheid tot het be. stuur der Kerk inriep. Paus der Katholieke aktie, die bin- non de grenzen van de kristenhcid heel het geloovige volk eendrachtig mobili seert en weerbaar maakt en het lec- kenapostolaat in het leven der kerk als een onmisbare levensfunctie heeft in geschakeld. Paus vauf den Vrede, die het testa ment van zijn stervenden voorganger «Ik geef mijn leven voor don Vrede...» op den dag zijner kroning overnam en als leuze koos «De Vrede van Chris tus in het rijk van Christus». Paus Aran de werklieden, die zich met het lot der nederigen bekommerde en de encycliek «Rerum Novarum» aan de katholieken, aan gansoh de wereld her. innerde, zc nog uitbreidde en klaar en duidelijk zijne inzichten te- kennen gaf. Paus der Jeugd, die wilde dal de giootste krachtinspanningen zouden gedaan worden om de jeugd op de rech te haan te houden, om van de jeugd la ter een macht te maken, waartegen de vijanden van den godsdienst te pletten zouden loopen... En niet alleen de katholieke wereld, de gansohe wereld hoeft Paus Pius XI .verstaan. Zijn stem heeft gedrongen in aller igeeslen en harten, en daarom juicht eenieder, den Groeten Paus toe. B;e wereld vierd de lie verjaring van zijn troonsbestijging en brengt huid' aan zijne werking die zich in alle mid dens doet gevóelen. Heel de kerk bidt opdat Hij nog lang •moge regeeren en zijne weldoende po gingen moge uitstorten, als een regen yan zege en vrede, over gansch de we reld. «De Volksstem» wil haar deel ne men in de blijken van hukte en gene genheid aan den H. Vader gebracht. Daarom richtte zij tergelegenheid van het II. Jaar eene bedevaart in naar de Eeuwige Stad. In groot getal zullen hare vrienden en lezers de reis onder nemen en aan de voeten van den groo- ten Paus Pius XI de hulde brengen van hunne kinderlijke liefde en hunnen eeu wigen trouwt Het is opgevallen hoe in de meeste steden van het Vlaamsche land Limburg uitgezonderd de Vlaamsch Nationalistische partij overhelt Paai* de SOCIALISTISCHE PARTIJ en zich meër en meer verwijdert van de «Staatskatholieke partij. Men kant da feitenUT© St IViklaag, werd de VI. Nat.* gekozene uit de partij gesloten, omdat hij met de Katholieken samenging. TE OENDÈRRTONÖE kroeg het den Heer Segers aan den stok met Joris De Leeuw. 'X'o Denderleeviw en in andore steden sluiten de Frostters kartel mei; de Socialisten! Men weet bovendien hoe Herman Vos,en laatst nu Thomas De Backer, zeer scherp, socialistische neigingen vartoonen. En we hebben deze week in Het Land van Aalst gelezen dat de Fronters een groote PROPAGANDA op touw 2atten voor ïi©t versprei den van. liet vrijzinnig Id lad De Sclielde waarvan de hoofdredacteur dezelfde sooialisesrencle Herman Vos is. Waar wil de Franipariij heen Het'is eene vraag die ons bezorgd maakt, vooral wanneer we zien dat men- schen, die men gewooniijk voor «beginselvast» aanziet, zooals de HEER GRAWEZ (1) en anderen, zondor schijnbaren wederstand dis zwenking naar links laten gebeuren. Voor vele Katholieken, die oprecht hoopten dat vro'sg of laat er eene ver smelting van Vlaamsche Nationalisten en Katholieken zou plaats grijpen is die zwenking eene ware ositgooclieSing. Daar ia echter een besluit uit te trekken o;jp cl© ofjfic±©©l© leiders van. de Vlaamsche Nationalisten valt er niet meer te rekenen. Zij gaan alleen t© rade toij hunne verbittering;. Alleen de versterking; van de Katholie ke JF»artij geeft voldoende waarborgen aan de geloovige bevolking, omdat de Katholiek® F»artij de eenige politieke vesting is van de zuivere kristelij ke ge dachte in ons land. (1) Hot schijnt nochtans dat Mr Grarez bij de stemming over het akkoord met de socialisten, is blijven zitten. ■De h. Jaspar, minister van Finan ciën, heeft Vrijdagmorgen eene talrij ke afvaardiging ontvangen van den Bond van Eigenaars die hem wcnsch- ten to spreken in verband met, ie thans van kracht zijnde ihuishuurwet en de wetsvoorstellen welke bij het parle ment aanhangig zijn. De afvaardiging voerde aan dat de huishuurkommissie, opgericht door het departement van Justitie, onlangs heeft bekend dat er geen' woningkrisis meer bestaat; zij drong derhalve aan op een terugkeer lot het algemeen recht, en opdat de re- geering zou stelling nemen tegen elke nieuwe grendelwet. Do afvaardiging verklaarde dat er ongeveer 1.500,000 eigenaars in het land zijn, welke door de grendelwet sedert den wapenstil stand, volgens (hunne berekening, 52 milliard hebben verloren.. Zij voeren ook aan dat de .gezintien van eigenaars in hot algemeen verbruik voor een ge zamenlijk bedrag van 33 milliard tus- sc.henko.men. Door de inkomsten' dezer, reeks burgers, en meteeen hunne koop kracht te verminderen z-ou een gevaar opduiken voor het financieel en ekono- miseft herstel. Tenslotte werd ook nog protest aah- geteekend togen het feit dat de aanvul lende grondbelasting ten laste van de eigenaars wordt gelogd. De minister beloofde de afvaardi ging dat hij het vraagstuk aandachtig zou besturen. 100 tot 200 dcoden. Honderden gekwetsten Een stad van 40 duizend inwoners grootendeels verwoest Berlijn, 10 Februari. Volgens te legrammen uit Trier en Neunkirohcn aan het "VVolff-agentschap, is een gaz- meter te Ncunkirchen in het Saar,ge bied ontploft. Een overgroot aantal gekwetsten is •naar de gasthuizen gevoerd. Het aantal dooden is nog niet ge kend. Het midden- en grootste gedeelte der stad moet ontruimd, gezien het ge vaar voor gazbevangi'ng. D,anr men nieuwe ontploffingen vreest is de toegang tot de plaats der ramp streng afgezonderd. Alle telefoonverbindingen zijn. on derbroken. Al de ruilen van de statie zijn stuk geslagen en de treinen kunnen er niet binne-nloopcn, gezien de puimen die den toegang beletten. Berlijn, 10 Febr. Later seint men: De ramp van Ncunkirchen kost hon derd tot twee honderd dooden. Er zijn honderden gekwetsten. De stad, die 40.000 inwoners tplt, is grootendeels verwoest* Uit Batavia wordt gemeld dat de ontmoeting van het eskader met Hr. Ms. «Dé Zeven Provinciën» zich ont wikkelde volgens het ontworpen pro gramma. De bom, die uitgeworpen werd, woog 50 kgr.. en is gevallen, op een nog niet bekende plaats. Die bom heeft brand veroorzaakt maar tot op dit oogenblik zijn de gevolgen, niet ernstig. Bij het begin van de operatics ont wikkelde zich de ontmoeting overeen komstig het van tevoren ontworpen programma. Hr. Ms. kruiser «Java», bleef met de torpedojagers, onderzee booten gereed om in actie te komen op verren afstand, terwijl de Dornier: Wall-vliegbooten, over «De Zeven Pro vinciën» heenvlogen. Bij deze vluchten werd de boom uitgeworpen. Na radiotelegrafischen eisch van overgave van den eskadercommandant ging de bemanning ongewapend :n de booten. Inmiddels voer het eskader in formatie op' naar het muiterschip. Hr. Ms. «De Zeven Provinciën»; is. thans wederom onder, commando yan de officieren. Wij vernemen nader dat een bom van het type van 50 kgr., zooals er een geworpen werd, beschouwd moet wor den als behoorend tot het minst ge vaarlijke soort wapen dat niet veel schade kan aanrichten op een zoo groot schip als «De Zeven Provinciën». Indien de overgave van het muiler schip niet onmiddellijk gevolgd zou zijn, darn had men een zwaarder bom •geworpen', n.l. een van 200 kgr. ge wicht, van welke soort do vlicgbooteri er verscheidene meevoerden voor alle om s 1 and igh eden'. Reeds 21 dooden In zijn uiteenzetting in don Voiik?- raad! heeft schout-bij-nacht Osten o.m. nog medegedeeld, dat de aanval ge schiedde in drie doelen. Deze beston den uit ten eerste een aanval met bom men uit Dornier Wallviiegboolen, ten tweede een aanval met oorlogstorpedo's en ten derde een aanval met geschut. Deze volgorde werd door de overhe den. gekozen door de overweging eener zijds, dat de boom-aanval reeds daar voor, n.l. bij de nadering van de vJieg- booten, een dieper indruk maakt en anderzijds uit de overweging, dat de kruiser «Java», bewapend met middel baar geschut en hebbende een betrek kelijk lichte pantsering, niet mocht worden blootgesteld aan het zware ge schut, dat De Zeven Provinciën voert. Volgens geruchten zijn van de zwaar gewonden nog drie personen overleden, waardoor het aantal dooden stijgt lot 21. De dooden worden met den torpe dojager «Ever Is en.» aangebracht op het eiland «Onrust» om daar begraven te worden. Do gewonden: kwam on yrijdag- javond te Batavia aam Wordt in gewone omstandigheden de naam «Lourdes» heel dikwijls uit gesproken. en is het met «Rome» wol de best bekende aller namen, toch is het zonder twijfel, dat beide hoofdste den der christen wereld gedurende het jaar 1933, nog veel meer dan in ande re omstandigheden zullen vernoemd worden, en dat het aantal pelgrims van dit jaar voor Rome en voor Lourdes, alle records van vorige jaren zal slaan. Lourdes een afgelegen stadje van 8000 inwoners, dat zoo ineens eene vermaardheid verwerft bovon dia der groote wereldsteden Lourdes, voorheen afgelegen aan den voet der hooge Pyreneescha ber gen, en dat op enkele jaren tijds het rendez-vous oord wordt van de katho lieke wereld Lourdes 1 wnarheen alle lijden naar ziel en lichaam zijn toevlucht neemt in vaste overtuiging dédr hulp en troost te vinden Lourdes dat niet alléén vurige christenen, maar duizenden onver schilligen, ja ongeloovigen herberg zaamheid verschaft en daardoor zelf den sleutel dar vurigheid of van het geloof steekt op de deur van zooveel harten Lourdes dat het geheim bezit van het mensohelijk geluk en aan allen die het zoeken den weg aanwijst Om het te vinden. Lourdes, ja, de magneet* naald die altijd aanwijst «persoonlijke heiligheid» en de zekerheid van den hemel... zal gedurende 1933 op een gansoh bijzondere wijze aangewezen zijn om de pelgrims te ontvangen, die Maria's voorspraak komen afsmeeken. Het was rond den middag van den H Februari 1858, bij het kleppen ven het Angelus, dat deOnt v'-Ute Maagd aan de kleine Bernadettc. ubirous in de rotsholte der Massabiellabergen voor hat eerst versoheen. Thans is het op 11 Februari 75 jaar geleden sedert die eerste verschijning plaats greep. Wat is er sedert die 75 jaer omgegaan in Lourdes 1 De bed ding van de Gave moest 400 meter ste- dewaarts herlegd worden om het Esplanadeplein groot genoeg te maken Om da duizendkoppige massa plaats genoeg te verleenen voor de bode vaart- oefeningen en de procsssiën 10.400 kubieke meter rotsblokken deed men aen stukken springen Om de Rozenkranskerk en de orypte te kun" nen bouwen Het mirakuleuze water der fontein werd naar de piscienen en de baden afgelsid en geeft thans iederen dag 120.000 liter water De stad werd omgebouwd tot een bedevaartplaats die meer dan 50.000 vreemdelingen kan herbergen, en de gansche bevolking van Lourdes en omstreken leeft heel en al door en voor de pelgrims En O- L. Vrouw voorzeker heeft woord gehouden 'K Zal salving hier geven aan ieder die lijdt Hoe zou men anders uitleggen die buitengewone toevloed ven bedevaar* ders uit alle landen van de wereld, ware het niet dat in veel gevallen door Maria's voorspraak, rijke hemelgena- den worden uitgedeeld Hoe verklaart men anders, dat doodzieke menechen de vermoeienis eener zoo lange reis souden trotsearen wisten ze niet hier in Lourdes gehol pen te werden of ten minste verduldig heid en gelatenheid te vinden Waartoe zouden zoovelen de noc* dige uitgaven voor een zoo verro ver plaatsing met 6 dagen verblijf te Lourdes willen doen, hadden zij niet dat onwankelbaar vertrouwen in de «smeakende Almacht» van Onze Lieve Vrouw, alsdan dat ze wel aangenamer uitstappen konden inrichten voor een zelfde bedrag Neen, Onze Lieve Vrouw heeft de christen wereld niet talogsn noch beschaamd, maar boven alie verwach tingen in, het lijdend menschdom meer geholpen, dan maar iemand onzer had durven vermoeden, Men zou zelfs mogen zeggen dat hot aantal bedevaarders regelmatig acn- groeide naar de hoeveelheid genaden door tusschenkomst van onze hemel- sche Mosder bekomen en dan wijst de barometer steeds maar hooger op. In het jaar 1901 brachten speciale treinen 240.000 bedevaarders aan. Hat 50® jubeljaar der verschijningen kende een buitengewonen toeloop 602 bij zondere treinen stoomden de statie Lourdes binnen mat meer dan 500.000 pelgrims. Maar indien we, in de jongste jaren, meer dan een millioen bedevaarders aantroffen, wat zal het jubeljaar 1933 geven Onze christen bevolking weet wel, dat O. L. Heer zeer gevoelig moet zijn aan do hulde, de eer en da liefde dia men zijne Heilige Moeder toedraagt en aan het vertrouwen dat men in haar stelt en Onze Lieve Vrouw kan niet ongevoelig blijven aan al die blijken van vriendelijke genegenheid. Daarom juist was het jaar 1908, het vijftigste jaar der verschijningen zoo vrucht baar aan genezingen en zielegenaden als niet een te voren. Meer dan 800 ge vallen van lichamelijke begenadigden werden in den loop van dat jaar aan net bureel voorgelegd. Met wat betrouwen dan zullen onze bedevaarders der Mei- en der Oogs- mkand den pelgrimstocht naar Leur» des ondernemen 1 Ja, 1933, zal een bijzonder jaar zijn van hulde en eer en liefde, maar daarom ook van hemelschen zegen. Wie Maria's voorspraak noodig heeff en wie zou durven beweren dat hij die missen kan moet dit jaar mede naar 't heiligdom aan dtn voet der Pyreneën. Alle hinderpalen dient men uit den weg te ruimen alle moeilijkheden moet men over het hoofd zien alle geldelijke berekeningen moeten op kant geschoven geen beloften Om later te verwezenlijken, maar het ijzer gesmted terwijl het heet is, de genar den gevraagd, terwijl ze gemakkelijk te bekomen zijn. 1933 is het 75 jubeljaar der verschij ningen.., en dus Ook voor het lijdend menschdom moet het een jaar van jubel en vreugde, van hulp en van troost zijn omwille der menigvuldige zegeningen die de hemel op ons allen zal neerzendsn. Onze goede Aalstersche stad en de christelijke Denderstreek spanden al tijd de kroon, en maakten ieder jaar eene sterke eerewacht uit rondom de grot van Lourdes dit jaar willen ze alles overtreffen wat ze tel hiertoe gegeven hebben en Maria ter sere, en lijdende harten en zislen ten bate, zul len se ginder aan Maria's voeten bidden en smeeken om door de «Troosteres der bedrukten» den vrede en den troost in menigvuldige huisgezinnen te doen heerschen, Naar Lourdes dusweze hel wachtwoord van alle Mariavereerders! Naar Lourdes zij de verzuchting aller lijdenden 1 0p Vrijdag 10 Februari 1933. De zitting wordt geopend te 7u45 onder voorzitterschap van den heer Burgemeester Moyerscen. Alle .Ldc-n zijn tegenwoordig. Do heer Burgemeester leest ren soli rijven van M. Flips (soc.) schepen van Openbare werken, waardoor deze omwille van zij'ne talrijke bezighe den zich verplicht ziet zijn ontslag in te dienen van schepen en gemeente raadslid. In naam van den gemeenteraad drukt de h. Burgemeester zijn spijt uit over hot besluit van den h Flips. Deze lieeft altijd met veel nauwkeurigheid zijn amibt van schepen van den burgerlijken, stand vervult. M. Guns die de eerste plaatsvervan ger is op de socialistische lijst wordt aangesteld als gemeenteraadslid en legt den eed af. Vooraleer over te gaan tot de kic- zin.g an een sohopen legt de h. Burge meester volgende verklaring af: Mevrouwen, Mijne Hceren, Vooraleer over te gaan tot de benoe ming van eenen niiuwon schepen, denk ik de aandacht, van den gemeenteraad te moeten yest'gen. op de zware verant woordelijkheid die op het nieuw be stuur der stad /.al wegen. De zware crisis die we doorworste len, de vertraging in de inning der in komsten, de uitvoering v m zekere openbare werk-m die i o Vis mot eenpa righeid van stemmen door den vroe- gcren gemeenteraad zijn aangenomen, de terugkeering der gelden die aan de stad door den Staat zijn ver schoten, zullen niet alleen strenge be zuinigingen eisehcn. maar tevens drin gende maatregelen om te voorzien in de noodwendigheden van de stadskas. Volgens onze meening zou die ver antwoordelijkheid beter gedragen wor den door een bêstuur boven partij-po litiek, dan door een bestuur samenge steld uit vertegenwoordigers van twee. partijen met moedwillige uitsluiting der twee anderen dio toch op eene stem na in dezelfde verhouding staan. Zulk bestuur zou ook beter beant woorden aan den wil van het kiezers korps dat aan geen enkele partij do meerderheid schonk en tevens niet is geraadpleegd over liet gesloten ver bond. In onze meening dus voor Ie beant woorden aan de noodzakelijkheid v..n den dag, zou ieder partij, Katholieken, Socialisten Vlaamsche Nationalisten én Liberalen een vertegenwoordiger noe men in liet Schepencollege. Daar zou den we &amen be,stucm buiten of be-

De Volksstem | 1933 | | pagina 1