Liever door een socialist dan door hun eigen zelve. 16 HET PAUSFEEST ^uTTTie r Donderdag Febr. 1953 De Kongoreis van obzs Prinsen Ue Strijd tegen de WerMoosgeid De komende aanvulling van t Heilig College G 0 N e 0 u XXXIX JAARGANG NUMMËR 4© K«rkstraot, 9 ên 21 Aalsi. Telafoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgeter J. Van Nuffal-De Gendt RublIcltsIS bulten het Arrond. AALST 5 Agentschap Havas, Adolf IVIaxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway. 20 Londres W. C. 2. H. Onesimus Zonop7,01Zonaf5,10 L K. 17 N. M. 24 ja, er komt beweging in de katholieke fangen. Het katholiek bewustzijn in Belgie groeit aan in diepte en in levendige over tuiging. Zondag hebben wij den Pausdag ge vierd. En wij hebben kunnen aanvoelen dat de katholieke wereld voor dien dag eerbiedige attentie heeft, en dat het Pausfeest voor de volgende jaren zal groeien tot een warm gevoelden katho lieken dag. Wij houden van onze vlag, die ons heilig is en duurbaar. Wij vieren zoo gaarne onze nationale, onze historische dagen. Wat behoort dan da feestdag niet te zijn van onzan geestelijken Koning, van ons ailer Vader dsn Paus- Van de centrale persoonlijkheid der oude Katholieke Wereldkerk. Van Hem die bekleed is met het aller hoogste gezag op aarde' Van de Rots, de bovennatuurlijke gra- nietsterke Petrusrots, waarop de Katho lieke Kerk is gebouwd. Van den Sleuteldrager van het Rijk der Hemelen. Van Hem die ais opperste laeraar In zsken van gelooi en zeden tot de werald zoo onfeilbaar spreekt als God zalf, de opperste en onfeilbare Waarheid. Van Hem die den herdersti I draagt over de gansche katholieke wereld, ovsr kardinalen en bisschoppen, priesters en kloosterlingen, geleerden en kunstenaars menschen van genie en actie, over hon derden millioenen, die naar Hem opzien als de Goede Herder die zijn enorme kud de hemelwaarts weiden moet. Wat een macht, wat een gezag gaat er uit van dien nobelen grijsaard in witten toog, daar, hoeg in het Vatikaan Waarlijk,'t is niet zonder reden dat Hij gekroond wordt met de tiara, de drievoudige pauselijke kroon dat men voor hem neerknielt en hem den voet kust. Wat ean geluk voor ons een Paus te Itfl-zjfèan I Fgn rlrarren hef tfeefiteUiJr- oppergezag Hoe vaak hebben vooraanstaande pro testanten die katholieke eenheid benijd, in tegenstelling van den doolhof van hun versplinterd protestantisme 1 Wat zijn de schismatieke kerken va- zalen geworden van de wereldlijke macht en is hun godsdienstig leven verstard en onplooibaar geworden 1 Wat missen die godsdiensten de cen trale levenskracht en levenslust van het Pausdom 1 Ge moet met protestanten omgegaan hebben om de enorme weldaad van het Pausdom te beseffen. Aan den Stedehouder Christi betuigen wij den allerdiepsten eerbied, de nederig ste gehoorzaamheid- Hoe meer wij die gevoelens beoefenen, Vee dieper wij den katholieken geest be grijpen en hoe meer wij den geestelijken rijkdom genieten van den onzeggelijken schat des geloofs. Maar wij moeten ook den Paus lief hebben. Hartelijk, innig liefhebben als onzen geestelijken Vader 1 De ziel van de katholieke gemeen schap is de liefde. En'tis de liefde fot de zijnen waarvan het hart van den Paus overstroomt. Men moet maar zijne encyclieken en brieven, zijne toespraken en particuliere gesprekken overwegen, om den warmen hartslag van het Pauselijk vaderhart aan te voelen. Geen gezag ter wereld leeft zoo tnnig met de zijnen, jubelt en weent er zoo vereenigd mede, De toespraken van den Paus tot onze arbeidersjeugd, tot de leden van den Boerenbond, tot de bestuursleden der katholieke.kerk, de audiënties die Hij verleent aan de peigrimsscharen, en de private gesprfkknn die Hij voert met geestelijken cin particulieren, dragen alle den stempel van de teoderste bezorgdheid van echte vaderlijke liefde- Personen dia de overgroote eer en he geluk te beurt vallen in gesprek mei Hem te mogen treden, zijn vaak getui„ van de tranen die in zijne oogen welden als Hij met weemoed spreekt over de gogsdjenstvervolgingen dit Zijn hart overstelpen van droefheid. Wie zal de smart peilen dié de Vader van de Christenheid ondervindt bij he anti-godsdienstig treurspel dat ten aan schijn der gansche wereld in Rusland, Spanje en Mexico zich afspeelt Hooren wij genoeg naar den noodkreet die opstijgt uit het Vatikaan, en die deze landen tot bezinning roept Rusland weigerde den Paus zelfs ant woord te geven als zijn staatssecretaris op da meestbcleefde wijzeden leider van het Bolsjewisme vroeg met het Vatikaan in onderhandeling te treden tot het ver zachten van den godsdienstoorlog- In de Russische scholen worden de leerlingen aangespoord om in wedsfrijd de meest belachelijke caricaturen ie tee kenen van den Paus. En als Hij, na een engelengeduld ein delijk krachtig protesteert tegen de on duldbare tirannie, waarmede Mexico het katholieke geweten verkracht, zal de regeering van dit land Hem antwoorden met het streng sluiten van kersen en hei getal priesters herleiden tot sen onmoge lijke geestelijke bediening. Maar slaan wij niet te veel aandacht op die landen. Ook op ons land loert de Loge met ""êr'ztjn's'tVrke plannen gesmeed om het eeuwenoud katholiek Belgie teontchris- tenen met de meest radicale middelen, Hst succes van de Loge zal van ons afhangen. En slechts op één voorwaarde. En die isof wij de geniale werken van onzen huidigen Paus al dan niet zullen involgen. Die wenken zijn«en Intens gods dienstig en grootmoedig zedelijk leven. En algemeen behartigen het zoo drin gende missiewerk. De grootsche organisatie van de socia le standen. Alle pogingen aangewend met onver droten ijver- en inzake toepassing tot een gazon de, tot een christelijke democratie. ledereen werker, iedereen apostel en zaaier van het goede zaad, algemeens katholieke actie I Dat zijn de richtsnoeren die de Paus, in forsche lijnen met klem de katholieke wereld steeds voorhoudt. Wij kunnen maar één antwoord heb ben Den Paus te volgen in strlktc- gehoorzaamheid, in diepen eerbied, in warme liefde. Laat dan de wereld nog zoo'n heksen ketel worden, en «en vulkaan van anti godsdienstige uitbarsting. Hij zal het laatste woord spreken, dat altijd zelfde historische woord der twintig eeuwsche katholieke zegepraalt Non praepalebant ds poorten der Hal zullen niet Over weldigen. •Te Goquilhaivill Zondag avond zijn prins Leopold en prinses Astrid aan. boord van liet s.s. «Luxemburg» ie Goquilhalvillc toege komen. Ilen viel zoowel vanwege de inlan ders als van de Europeesehe bevol king een geestdriftig onthaal len deel. Eeno afdeeling der koloniale troepen bewees de militaire eer. De heer IDuchène, gouverneur van de provincie van den Evenaar wachtte onze prinsen op. Na de tradilioneele voorstellingen begaven prins Leopold en prinses Astrid, vergezeld van de aanwezige overheidspersonen zich naar de residentie. Aan boord van de ■"«Luxemburg» w'erd ter hunner eer 'o j.9 pro een ifcestmaal aangeboden. Des anderen daags morgens vertrok fcrijis Leopold naag Eal?- De re,geering van het financieel her. stel, samengesteld onder het teeken der financ-ieele en economische krisis, van bij haar ontstaan gedwongen tot den strijd tegen menigvuldige stoffe lijke moeilijkheden, heeft het even wicht der begrooting verwezenlijkt. In zake van.pensioenen en werkloozen- Steun konden inkrimpingen lot stand gebracht worden, die oe uilslagen in zake van budgetairc besparingen ver kregen, komen volledigeu. 't 13 een eerste sukses, dat moet aangevuld worden. De werkloosheid, hoewel aan het afnemen, is nog steeds drcig-end Men kent do verschillende maatregelen die reeds getroffen wer den om dezelve te keer te gaan groo ve werken., hebslel dor wegenis, elek trificatie der lijn Brussel-Antworpon, zijn zoovele domeinen waar de han denarbeid tot staking verwozen, zal kunnen aangewend worden. JZie vervolg onderaan volgende koiorn Bijzonderheden uit het leven van le benoemen kardinalen Z. H. Exc. Mgr Angelo Dolci werd den 12 Juli 1867 te Civitella d Agliano (diocees Bagnorea) geboren. Na zijn theologische studiën pries ter gewijd, promoveerde hij lot doctor in de theologie en de beide rechten. In 1906 trad hij in diploinatieken dienst van de Curie in hoedanigheid van apostolisch delegaat in Ecuador; Bolivia en Peru. Ilij werd tevens be noemd tot tilulair-aarlsbisschop van Nenizi (Klein-Azië.)j In Zuid Amerika bleef hij tot 1910. In 1911 werd hij. aartsbisschop van Amalfi, doch' trad; in 1911 opnieuw in den dipïomatieken dienst als aposto lisch delegaat le Constantinopel.waar- bij hij tevens tot lilulair-aarlsbis- schop van Hierapolis werd benoemd. Van 1918-1922 was hij bovendien ad interim» met de hooge functie van apostolisch delegaat in Perzie belast. Einde 1022 werd hij tot nuntius te Brussel benoemd, doch nog voor hij zijn ambt daar kon aanvaarden, in ge lijke functie: naarj .Boekarest ver plaatst. Z. II. Exc. Mgr Piel'ro Fumasoni Biondi werd den- 4 September 1872 te Rome geboren, den 14 Novemoer 1916 lot tilulair-aarlsbisschop van Dioclea benoemd eri op 14 December 1922 be last met de hooge 'functie van aposto lisch delegaat bij de Verceaigde Sta ten van Amerika. Z. H. Exc. Mgr Maurilla Fossati werd op 24 Mei 1876 le Arona (dio cees Novara) geboren, op 24 Maart 1924 tot bisschop te Nuovo benoemd, op 2 October 1929 tot aartsbisschop te Sassari en als zoodanig naar Turijn verplaatst op llen December 1980. Z. H. Exc. Mgr Rodrigo Villcneuvc, werd op -2 November 1883 le Montreal geboren op 3n Juli 1930 tU bisschop van Gravelbourg (Kahada)benoemd tot Z. II. Exc. Mgr. El ia Dalla Costa werd op 14 Mei 1872 te Villaveria (diocees Vicenza) geboren, op 23 Mei 1930 tot bisschop van Padua benoemd en op 19 December 1931 lot aartsbis schop van Florence. M;gr Innitzer's benoeming op 20 September van het afgeloopen jaar lot aartsbisschop van Weenen, zullen on ze lezers zich nog wel herinneren. Wij hebben toen verschillende bijzonder heden omtrent zijn kerkelijke loop baan meegedeeld. De aartsbisschop Werd op 25 Dec. 1875 te Weiperl (Bohemen) geboren, in 1902 priester gewijd, was van-1911 tot 1932 professor in do exegese aan. de Universiteit le Weenen en verwierf zich wetenschappelijke bekendheid als doorvorscher van het II. Land.Zijn. lei dende werkzaamheid in de Ooslcnrijk- sche Leogcsellschaft vond in de katho lieke kringen groote waardeering. Tn het derde kabinet-Schober van September 1929 werd bij minister voor Sociale aangelegenheden. Zooals gezegd, werd hij in Septem ber 1932 tot zijn tegenwoordige hooge waardigheid verheven. Er blijven echter steeds werkloozen. Er zijn ook menigvuldige handelaars en nijveraars voor wie de krisis we zenlijk verpletterend is, en welker per soneel da:g in, dag uit leeft, immer on der de bedreiging van het spook der afdanking. «De regeering heeft begrepen dat er ook aan dien kant Iets moet gedaan worden. M. Jaspar, in den loop van jongstleden kabinetsraad, zou een plan van tusschenkomst voorgebracht hebben, dat zou toelaten in veel geval len nijverheden te redden die met on dergang zijn bedreigd, niet alleen door het tijdelijk stilstaan, der zaken, maar ook door de Inkrimping van het kre diet. M. Jaspar zou er aan gedacht heb ben, een organisme in le stellen dat, aan de nijverheden welker leefbaar heid zoude herkend wezen na onder zoek het krediet zou verlcenen, dat hunne activiteit zou verzekeren en,hun zou toelaten, betere dagen af le wach ten. Het nieuw organisme zou beschik ken over een kapitaal van ongeveer 600 miljoen. De voorstellen van M. Jaspar werden goed onthaald door de regeeringslcden, en zij zullen wellicht binnen kort worden samengevat in liet kader van een wetsontwerp, waarover de Kam ex uitspraak zal ta doen heb bes. De fronters hebben den strijd voor de gemeente verkiezing-en ge opend met, alom 'n geel boeksken te verspreiden over den cp> bouw wr:n de stad. Dat boekske bevatte voor het domme volk van Aalst een les in stedenbouw. Al wat er sinds jaren gedaan was in Aalst, was niemendal. Zij, de fronters, gingen dat allemaal veranderen. Zij alleen bezaten het recept om den opbouw van de stad te ver« wezenlijken... 'EU SSU Nu hebben zij het bestuur der stad in handen, zij moéten drie schepenzetels krijgen.... maar die slimme mannen... willen niet het schepenamhi van Openbare Werken, het ©enig dat hen in de yeietjetihaid moest stellen hun programma te verwezenlijken. Waar zijn al die mcoie plannen heen? Waarom nemen zij de Openbare Werken niet in handen Zij immers wisten hoe die moes< ten ingericht worden 1 En wat gewordt er met het geel boekske vj". r -T' .r.j .v> t Is het ook het verlangen naar 'n beter bestuur dat hen een socialist doet verkiezen boven hun eigen zelve Aankomst van de Leopoldville Nieuwstijdingen uit de Kolonie De Belgische stoomboot Leopold ville» van de «Compagnie Maritime Beige is Dinsdag morgen te 9 uur le Antwerpen toegekomen, onder, bevel van commandant Mommens, en werd aan afdak 22 gemeerd, waar heel wat familieleden en kennissen, de terug keerenden afwachten. Aan boord bevonden zich 53 passa- -A" l.-l O O r.n i/tt-n. «ia JiilHJjiJ O Hi Te Lobïto waren ingescheept !10 passagiers van te klas, 30 van 2e en 26 van tusschenklas. De lading bedroeg 2370 ton en be stond uit 757 ton palmnolen, 361 ton copal, 371 Ion katoen, 778 ton koper, 214 ton koffie, 28 ton cacao, 12 tori caoutchouc, 6 ton ivoor, 6 ton was, 15 ton sesam, 15 ton suiker, 23 ton tin erts, 104 ton palm-olie, 153 ton hout en 10 ton andere goederen verdeeld in kleine hoeveelheden. We vernamen dat de stoomboot «Leopoldville» tijdelijk uit de ver keersbeweging gaat genomen word-en, en dat de Thysville haar in dienst za! vervangen. De passatgiers brengen de volgende tijdingen mee Gouverneur-generaal Tilkens zal In de maand Maart voor goed naar Belgie lerugkeeren. Over zijn opvolger was men in Congo nog jij volslagen onbekendheid. M. Jeati Sépulohre, bestuurder van den Essor du Congo en van de Imbelco werd op 2 Februari te Elisa- belhstad terug verwacht. Uit Kivu wordt het overlijden ge meld van M. Lecharlier, een der stich ters yan, het maandblad Centra Afrique De feesten te StanIejTstad inge richt op Wapenslilslandsdag. ten voordeele der plaatselijke goede wer ken lieten meer dan 32.000 fr. zuivere winst na men ziet, er bestaat nog solidariteitsgevoel tusschen de kolo nialen. Zitting van Dinsdag 14 Febr. 1033 De zitting vangt aan om 2 ure onder het voorzitterschap van eten heer liO.V- CEJ 14T. Rouwhulde De h.eer Voorzitter kondigt lu't over- lljlen aan van den soeialigtischcn oud volksvertegenwoordiger Brenez en brengt hulde aan de nagedachtenis van d-en afgestorvene. Algemeene Insl'emm.ng. De smokkelarij aan do grens •Do kamer hoort thans de interpel latie van M. MABNHAUT (katholiek) tot den heer Minister van Financiën over den sluikinvoer van vee en zwij nen aan de Nederlandsche grens. M. MAENHAUT klaagt over het na deel dat berokkend wordt aan de Bel gische veekw'eekers, door de smokke larij op groote schaal van vee en var kens aan do Nederlandscho grens en vraagt de versterking dex douanokorp- f£Q, Sedert maanden lang komen dag.en nacht kamions, aulotraklors en andere voertuigen over de grens, in volle vaart met smokkeldieren. Do plichtigen laten zich weinig ge- legen aan de vuurschoten der tolbe ambten. Die toestand berokkent aan zienlijke schade aan onze veefokkers. M. Maen.haut vraagt dat de heer mi nister onverwijld ernstige en afdoendo maatregelen zou treffen om dien toe stand te doen ophouden. M. MIAIIEN (liberaal) stemt in mef _de_ wnmvla» - schaal, en de smokkelaars richten aan de grens een echt schrikbewind in De schatkist van het land lijdt hier door ook aanzienlijke verliezen. Spreker hoopt op een krachtdadig ingrijpen. M. RAE^DONCK (katholiek^ spreekt in denzelfden zin ais M. Maen- haut. M. JASPAR (minister vaïi finan cien) erkent de feiten door de sprekers aangeklaagd. Menigvuldige maatrege len werden reeds genomen en de tol— brigaden versterkt. Hunne aktie-mid- delen zijn echter volstrekt onvoldoen de. Een ontwerp ligt ter studie voor do hervorminlg van gansch het stelsel, voornamelijk voor wat betreft het ge bruik dat do tolbeambten mogen ma ken van hunne wapens. De agenten die hun plicht verraden en met de smokkelaars meedoen, zijn voorzeker de uitzondering.zegt de heer* minister, doch dit valt niet te ontken nen dat, het langdurig verblijf in eene zelfde lokaliteit, voor de tolbeambten niet Is aan te raden. Immers, zij krij gen er alzoo betrekkingen dio dikwijls invloed kunnen hebben op hunnen dienst en plichtbesef. Wanneer wij echter tot verplaatsin gen willen overgaan, of dezelve noodig oordeelen, zegt M. Jaspar, komen es veelal invloeden tusschen die ons be letten te handelen zooals liet zou moe ten zijn. De heer minister belooft krachtda dig op te treden om aan den aange klaagden toestand een einde to stellen* De vrije tijd der warkloozen Hierop volgt dan de interpellatie der heeren Pierard, Collard en Buset tot den heer minister van openbaar onder, wijs en tot den heer minister van maatschappelijke voorzorg en volks gezondheid. over heigeen door do re geering werd gedaan of hetgeen zij zinhens is te doen betreffende een deugdelijke benuttiging van den vrijen tijd der werklooz-en en inzonderheid van de jeugdige werkloozen van 14 tot 16 jaar. M.M. LIPPENS, minister en HEY- MAN, stemmen in met de meening van M. Pierard. M. PIERARD dringt len slotte r.og aan op de inrichting van" technische leergangen voj^r werkloozen. M. CARTON do WIART (minister van maatschappelijke voorzorg) ver klaart dat de regeering niet is voorbe reid om aan de ondervragers te abt- woorden en vraagt de verdaging va£ het debat. De ondervragers es de Kamcp Stern?* man hiermede in,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1