Aanslag tegen M. Roosevelt Werk der IMische Missieactie in Congo 17 HET HEILIG JAAR Vrijdag Febr. 1933 Ontslag van het Kabinet de Broqueville af De Bezoldiging van het Personeel der Techniscke Scholen L XXXIX JAARGANG NUMMER 4j Kerkstraat, 9 én 21 Aalst. Telefoon 114."— DAGBLAD - 20 Centiemen - Uitgerer J. Jan Nuffel-De G.nit Fublloltelt 6uHen het Arrond. AALST, Agentschap Havas, Adolf Maxlaan A3, te Brussel Rue de Richelieu, ParUe Bank gufdlng/KIngsway. 20 Londres W. O. 2, H. Theodulus Zonop6,59Zonaf5,12 L K. 17 N, M. 24 DE BUL QUOD NUPER De plechtige afkondiging van het bui tengewoon H. Jaar en de voorlezing begint met de woorden "Quod Nuper», bracht een zeer groot aantal geloovigen naar de St Pieterskerk. Lang voor dau aanvang van de korte, eenvoudige, maar zeer indrukwekkende plechtigheid, hadden zich op liet voor plein van de kerk duizenden om dan kan sel geschaard, waarop de deken der apostolische protono'ari], prelaat Wil pert, de bul zou voorlezen. Uit de aan wezigheid van talrijke filmoperateurs, dis voor het opnemen der pleolitighei d in woord en beeld grooie installaties hadden aangelegd, bieok de geweldige belangstelling, die er in de geheels we reld voor de ceremonies van het aan staande Heilige Jaar bestaat- Nadat Z. H. de Paus in de groote troonzaal van het Vatikaan had plaats genomen en de vice-camerlengo der H Roonische Kerk, oe auditeur-generaal van de Eerwaarde Apostolische Kamer de Deken der Apostolischs Procotarii en de prelaten van de Eerwaarde Aposto lische Kamer zich in de zaal haddên ver zameld, overhandigde de regent der Apostolische Kanselarij de bul aan den H. Vader. De Paus hield daarop eens korte toe» spraak over de verheven gebeurtenis, welke ging plaats vinden. Over de bui die den waren vrede verkondigde, den vrede tusschen de afzonderlijke indivi. duen, en tusschen de volkeren, vooral dien heerlijken vrede, welke den Verlos- sar der werald aan het Kiu,s met Zijn kostbaar H. Bloed zoo duur voor de menschheid heeft gekocht. Daarna gaf da H. Vader toestemming. hemel te richten, meer In 2lehzelt te keeren en meer te denken aan de oneindit ge liefde welke Christus de wereld be» wezen heeft. Tever.s spoort da H. Vader de geloovi gen aan tot groote wederliefde Jegens den Goddelijkfn Verlosser voor zijn lijden en dood, Z. H. herinnert vervolgens aan de grooie, wareidhervonnende gebeurte nissen. welke elkander in den loop van het verlossingsjaar, dat wij in het komen de jubeljaar gaan herdenken, zijn opge volgd. Ta beginnen met da instelling van de HEucharistie lot aan de nederda- ling van den H. Geest over de apostelen en de wonderen welke het begin der pre diking van het H, Evangelie op aarde hebben gekenmerkt. De blijde herinnering aan daze ge beurtenissen moet aansporen tot gebed en boete voor ons zelf en vooi het ge heele menschdom. Moge dit H. Jaar, aldus gaat de H. Vader voort, vrede orengen aan da zielen, vrijheid aan de Kerk, welvaart, voorspoed en eensge- slndheld aan de volkeren. Mogen alle geloovigen In den loop var. dit Jubeljaar dikwijls en met innige vroomheid «n vertrouwen naderen tot de HH. Sacramenten der Biecht en der H. Communie, mogen zij in 't bizonder op Goeden Vrijdag het Lijden van Onzen Heer Jezus Christus aandachtig en ir.nig overwegen, Daar ai'eet, in Rome ze'.f de Jubi'eum- aliaat kan worden verdiend, Is het de vurige wensch van den H Vader, dat de geloovigen in groote getarle naar dit middelpunt der Christenheid komen, om daar de kostbare relieken van net Heilig lot afkondiging van de bui en overhan- Lijden te vereeren bij Hem. hun gemeen- digde bij het" verheven document aan den Deken van de Apostolische Proto- aotarii. Mgr Joseph Wijpert. Onder plechtig kiokgetui van alia ker ken van Rome dat een kwartier «an hield, begaven da aanwezig» kerkelijke hoogwaardigheidsoekleeders zich, nadat Z, H. de Paus zich in aijiia particuliere vertrekken had teruggetrokken in pro cessie naar het atrium der Vaticaansche basiliek, waar Mgr Wilpert, omgeven door het geheele domkapitel en een groo te volksmenigte, de bul voorlas. Een haif uur later werd de bui voor gelezen in de basiliek van St Paulus en in den loop van den namiddag in de ba- silieken van St Jan van Lateranen en van Santa Maria Maggiore. Wat de Bul behelst In de pauselijke Jubileum-bui. welke de pauselijke bul «Quod Nupern bracht, kondigt de H. Vader, die reeds onlangs dit buitengewoon H Jaar, ter gelegen heid van hat negentionde eeuwfeest van hei Goddelijk Verlossingswerk aan de wereld had beioofd, otficleal het Heilig Jubeljaar aan Het Heilig Jaar za! beginnen, zooals weet, op Passie Zondag, 2 April 1933 en wordt gesloten op den tweeden Paasch- dag, 2 April 1934. 'tls waar, aldus luidt hut dan verder In de bul, de geschiedkundigen kunnen niet met volstrekt# zekerheid het juiste jaar van den dood van den Goddeltjken Verlosser vaststellen. Het negentiende eeuwfeest van Kristus' Kruisdood is echter te vol beteekenis vooj de mensch heid, om het zonder meer voorbij te laten gaan- De Pauj noodigt dan de geloovigen uit in den loop van het Heilig Jaar de aardsche zorgen en beslommeringen, die in den tegenwoordigen tijd de menschen zoo zwaar drukken, ten minste eanigs- zins te vergeten en op den achtergrond le stellen, om de oogen meer naar den sctieppalljkan Vader, die hun aoo van tiarte alle goed loebldt. Passend zou hst ook zijn, aldu sda H. Vader dat do pelgrimstochten naar het H Land. in den loop van dit Jubeljaar talrijker zijn dar, gewoonlijk het geval is Teven. wenscht Z H da' overal, waar buitengewone relieken van het H. Lijden worden bewaard, deze mi! bijzondere vroomheid zullen worden vereerd, üe volle aflaat wordt verleend aan alie te'oovtgen. die, na gebiecht en ge communiceerd te hebben, driemaal de vlet gruoti* basilieken da Sint Pieter, St Paulus. Si Jan van Lateranen en Santa Marta Maggiore bezoeken en daar de voorgeschreven gebeden verrichten. Ten slotte wekt de H. Vader de geloo, vigen op om de glorieuze basilieken van het H. Kruis en van dt Scala Sancta vroom te bezoeken. fj ad are voorschriften Dezer dagen zullen, zooals men weet, nog drie andere bullen worden afgekon digd. in de eerste dezer bullen worden alle aflaten die anders buiten Rome kunnen verdiend worden, ingetrokken evenals de bijzondere volmachten, wélke door den H Stoel zijn toegestaan, om van de voorbehouden zonden en censu' ren le absolveeren. De tweede bevat buitengewone mach ten voor de Romeinsche poenitentlarii en biechtvaders gedurende het Jubeljaar terwijl de derde bul bepalingen inhoudt betreffende het verdienen van aflaten door buiten Rome wonende kioosterlin gen en ailcn die zich kunnen beroepen op bestendige verhindering, da zieken ziekenverplegers, gevangenen, enz Een telegram uit Rome meldt nog dat de plechtigheid van het voorlezen der bul in de St Pteterkerk, door talrijke filmoperateurs is gcfilmdi terwijl het luiden der klokken van de Sint Pieters kerk en van de overige kerken van Rome voor d» klanktilm ia opgenomen Verdeeling van den Werktijd Woensdag morgend vergaderde on der het voorzitterschap van den heer Mahaim, de kommissie door de regee- jring ingesteld, tot bestudeering van de kwestie van den duur der verdeeling vaji den arbeid in de nijverheid. Zij keurde het verslag Gotlschalck goed waarin de besluiten worden sa mengevat die tot dusver zijn aangeno- men en die aan do regecring zullen Worden overgemaakt. Vervolgens had een langdurige ge- dachtenwisseling plaats over het on derzoek, te voeren door het arbeids- toezicht en het algemeen mijnbestuur. naar den toestand op gebied van tech nologische werkeloosheid. Ten slotte werd overeengekomen dat dit onderzoek beperkt zal blijven tot de nijverheden welks door de techn'sche diensten daarvoor het be langwekkendst worden geacht, bij voorbeeld de glasblazerijen de <w rijen en do mekaniekbouw. De uitslagen van dit onderzoek zul len natuurlijk grootendeels afhangen van den goeden wil, waarmede de be- drijfshoofden de gewenschte inlich tingen zullen verschaffen. Op voorstel van professor Baudhui is besloten, dat het arbeidstoezichl een aanvullend onderzoek zal voeren voor de nijverheden -die in tegendeel een werkkracht gebruiken, die than grooter Is dan vroeg»er, bijvoorbeeld d automobielnijverheid, .iet radiobedrijf en het spektakelwezen. Do uitslagen van dit tweevoudig on derzoek zouden belangrijk zijn, dien zij vergeleken konden worden bij die van de nijverheidtelling waarto thans wordt overgegaan. üe wensch werd uilgesproken dat de regeering zoo gauw mogelijk overgaan tot het openbaarjnaken yan de tellingsuiLslagen. De Koning weigert het ontslag te aanvaarden Gisteren namiddag werd in de Ka mer gestemd ovet de dagorde;, Vooi gesteld door heer Henon tsoe.JJ 1°°- peade over de interpellatie betredende de goedkeuring der verkiezingen van do gemeente Hastières. Eerst werd gestemd over de eenvou dige dagorde, voorgesteld door. heeren Feuillien en De Géradon. Heeds in die eerste stemming heb- ben een aantal liberalen zich met de socialisten vereenigd en tegen de ue- geering gestemd. De «envoudig dag orde werd verworpen met een tiental stemmen. Bij de tweede stemming over de dagorde Henon hebben dezelfde liberalen met de socialisten samenge spannen en deze dagorde doen aanne men) met 82 stemmen tegen 08. Op' die wijze werd voor de tweede maal de Re geering in de minderheid gesteld. Na de stemming riepen de socialis ten Ontslag 1 Ontslag 1» Toon stond heer do Broqueville. Eerste Minister, recht en legde de volgende verklaring Alhoewel dezo stemming droeg over eene zaak die op zichzelf van wei nig belang is, meent do regeering hieraan een zulkdanig belang te moé ten hechten dat zij haar ontslag aan den Koning zal aanbieden. Deze verklaring bracht groote ont roering in de Kamer teweeg. Al de li berale ministers hebben de regeering in hunne stemming gesteund. Het ontslag van de Regecring In de zen henarden crisistijd egi, dat, met het oog op de gebeurlijke internationale leeningen, hot crediet van Belgie in het buitenland zou dienen verstrekt en het vertrouwen verhoogd, zal onge twijfeld een betreurenswaa'rdigen toe stand scheppen met het oog op den finamoieelen toestand van het land. Deze stemming volgde een half uur tje op het neerleggen van het budget van 's Lands Middelen, door heer »Tas- par. Minister van Financiën, begroo- ling die sluit met een boni vaü 150 miljoen. IDe ontroering in de parlementaire middens was buitengewoon groot, en ongetwijfeld was de ontroering in het land zelf, bij het vernemen vatf het ontslag der Regeering nog groote?; Graaf de Broqueville bij den Koning Pie eerste minister, graaf de Broc- queville, heeft zich na de vergadering der liberalen naar het paleis van La ken begeven en wel te 6,30 uur. De eerste minister heeft den Koning op de hoogte gesteld van het geen ge beurd was. Een hardei les voor de liberalen Aan het einde van dit onderhoud heeft Zijne Majesteit aan graaf de Brocqueville een schrijven overhan digd van den volgenden inhoud Waarde Eerste Minister, Ik ontvang zoo even uw brief waar in u het ontslag der regeering mede deelt. Het land zou niet begrijpen dat het lot van eene regeering, welke zich voor taak heeft gesteld den financiee- lcn en economischen toestand der na tie te herstellen, afhankelijk zou ge steld worden van de kwestie der vali datie van de kiczing van oen dorp. In die voorwaarden kan ik het ont slag der regeering. welke gij presi deert niet aanvaarden. Ik verzoek u en uwe collngas, on vermoeid het moeilijke werk voort te zetten dat gij hebt ondernomen. Daarop alleen komt het aan in het huidige uur. Geloof mij waarde eerste minister uw zeee toegenegen (Get.)1 ALBERT, De toekomst Het gevolg van den Koninklijken brief zal ongetwijfeld zijn dat het ka binet de Broqueville aan blijft. Het is evenwel mogelijk dat M.Poul- let, die bij de vorming van het minis terie zijne medewerking slechts voor een bepaalden tijd had toegezegd, van dezo gelegenheid zal gebruik maken om zich terug le trekken. Natuurlijk is daarover nog niets beslist. Indien dit werkelijkheid zou worden, dan zal M. Carton de Wiart minister van binnenlandscho zaken worden. Deze laatste zal dan opsre- volgd worden als minister van sociale voorzorg door M. Bodart, katholiek ka merlid voor Charleroi. Maatregelen tot regelmatige uitbetaling Ten einde den goeden gang bij de technische onderwijsinstellingen niet te hinderen heeft de minister van ar beid en nijverheid. M. Van. Isacker, reeds in do eerste dagoi van Januari de noodige besluiten aan de goedkeu ring van den Koning onderworpen, waarbij aan de betrokken instellingen als voorschot 3/12 van de jaarüjksche toegekende suhsidien zal worden uit gekeerd. Deze som zal eerlang worden uitbe taald. Met het oogmerk om aan. het onder wijzend en administratief personeel de regelmatige uitbetaling te verzeke ren. van de toelagen, welke door den. staat daarvoor worden ter beschikking gehouden, heeft de bevoegde m.nister eveneens besloten dat de bedragen, welke vereascht zijn voor do uitbeta ling van de bezoldigingen, maande lijks ter beschikking zullen! worden gesteld van de besturen van de tech nische onderwijsinstellingen!. Deze laatsten zullen dan ook worden ver zocht op dezelfde wijze dc bezoldigin gen te storten op de postcheckreke- ningen, die ten name van de leden van het onderwijzend personeel zullen worden geopend. Verder ontvingen, de gouverneurs Van; de provinciën de noodige onder richtingen om de provinciale en ge meentelijke overheden er toe te bren gen soortgelijke maatregelen le tref fen, teneinde de 'regelmatige uitbeta ling le verzekeren van het aandeel van provincie en gemeente ïq. do wedden van het onderwijzend en admlrustra lief personeel van de technische on derwij s i n.s te 11 i n gen. Zeer terecht merkt de «Standaard op Het initiatief van den minister zal de schoolbesturen, door regelmatige maande! ijksche uitbetalingen der toe lagen in slaat stellen hun personeel regelmatig de maandwedde uit te beta len). Door het feit dat de minister do souchen der postwissels zal ontvangen zal hij zich van de regelmatige uit betaling kunnen vergewissen. Geven provincie- en gemeentebesturen nu nog gevolg aan den wenk op dezelfde periodisch© «wijze de bezoldiging te doen storten, dan zal kort en goed een einde zijn gemaakt aan al den laster en de verdachtmakingen der tegen strevers ten opzichte van het bloeien, de vrij technisch onderwijs, New-York, 16 Februari. Een aan slag werd gisteren gepleegd tegen M. Roosevelt den nieywgekozen prcsiuent der V. S. M. Roosevelt ontscheepte te Mkunyj (Florida), terugkeerendo van eene reis riaar do eilanden Bahama. Hij word er, ontvangen door een talrijke menigte en bezocht de stad per auto. Vooraleer; afscheid Le nemers, wilde de h. Roose velt de menigte bedanken, toen eens klaps vijf revolverschoten op hem werden gelost. 5 personen werden ge kwetst. De mairc van Chicago, M. Sermack die naast M. Roosevelt stond verkeert in ergen toestand. M. Roosevelt werd niet getroffen). De dader werd op staanden voet aangehouden. Het is een Italiaan Gui- seppe Zingara. Hij verklaarde reeds' vóór 10 jaar den koning van Italië le hebben willen vermoorden. Het speet hem dat M. Roosevelt aan zijne kogels ontsnapte. Ik wil alle koningen cn allo presidenten vermoorden, yosgdo hij er bij. Nadere berichten M. Rooaevelt had slechts 5 minuted aan de menigte gesproken, Als zijno rede gedaan was vielen de scnolerr. Tusschon, de 5 gekwetsten bevonden zich de maire van Chicago en twee vrouwen. De toestand der gekwetsten is niet gevaarlijk, behalve de rnairo van Chicago die zich in den coma be vindt. M. Roosevelt verloor zijne koelbloe digheid niet. Hij lichtte zich in naar, den toestand der gekwetsten en tele foneerde zelf naar. zijne cchlgonoole om haar het nieuws mede le doelen en haar gerust te stellen'. Na den aanslag hadden' hog 18 aan houdingen plaats. Na den aamslag werd Zingara' (loon de menigte en door de politie aange houden. He politie moest den moorde naar tegen de woede der menigte be schermen. Zingara Is Italiaan van geboorte, metser van stiel en werkte reeds ge ruime® tijd te New-York. Do aanslag heeft "n gansch" Amcri<_ ka groote ontroering verwekt. M. do Broqueville vraagt 24 uren bedenktijd Brussel, Tf Febr. M. 'da Broqueville heeft aan den Ko, nvng gevraagd 2 4 uren te mogen na denken alvorens een antwoord te ver strekken op de weigering lou het aan vaarden van het ontslag van het cabi net. Heden Donderdag morgen zaT e? le '11 uren een cabinetsraad gehouden worden. De ongehoorde llchtzkinlghold der liberalen De hoeveelste flater Is het nu? "Voor dat de beslissing van den Ko ning was gekend seinde men reeds hel volgende i Men mag wel zeggen dat het ont slag der regeering ongeveer is geko men als een donderslag. Niemand ver wachtte zich er aan, ook waarschijn- i lijk n/iet de liberalen die de motie van vertrouwen hebben gestemd. Ook in de liberale kringen oordeelt men dat de dertien Kamerleden d:e met de socialisten stemden een flater hebben begaan. Wanneer er een blun der kan begaan worden, mankeeïen de liberalen de gelegenheid niet, aldus zegde een liberaal. Een andere was nog kategorisclisrj Het is idioot, aldus sprak hij, dat een kabinetscrisis wordt veroorzaak! we gens een gemeentekiezlng. Ministerraad van Donderdag morgen Brussel. 16 Februari. De minis ters vergaderden'dezen morgen, te li ure onder voorzitterschap van den eersten minister M. de Broqueville. Na kennis genomen Le hebben van het schrijven van den Koning werd eenparig beslist dat alle leden hunne medewerking zouden voort blijven verleehehL Men mag dus zeggen dat de 'crisis ïs opgelost. Alle piinis.lers blijven op Zfo vervolg onderaan volgende kolom i Dt hulp welke do M.M.A. (Medischs Mlssieaotie) wil verstrekken is van tweeërlei eard. Eenertijds voor de Missies dat be staat uit gensesheeren en hulpdienst der geneesheerenvroedvrouwen en verpleegsters Anderzijds groepeeringen stichten ven Domes en Jufvrouwen uit alle standen die zich beijveren om de laze' rotten en de kraamgasthuizan te voor alen met alles wat den zieken kan ge* nezen, helpen en troosten. Veel goed heeft dit werk reeds tot stand gebracht, zoo getuigen Hunne Hoogwaardigheden Van Hee, Aposfco- lisoh Vicaris van Kwango Met diepe vreugde juichen de Katholieke Mission* narissen van Congo, den prachtigen bijval toe van het edeis Werk der Medische Missieactie. En Mgr Classe, Apostolisch Vicaris van Ruanda: Deze hulp aan de Mis sles. zoo 6oht apostolisch, bewijst meer en meer diensten aan de zaak van God «n van ds zielen. Geen ander wsrklng ievsrt meer noch rijpers vruchten aan den Miss'onnaris. Zulke jroepeofing van Dames on Juffrouwen kw.sm lot stand in onze goede stede. Ten bate van dit edel apostolisch werk verzoeken wij om uwe liefdadige hulp. Wij vertrouwen of op dat gij ons doo' zult begrijpan en ons uwe waar* d«er!ng bewijzen door onzen oproep te beantwoorden. Uwe almoezen en uw werk kunnert aan hondorde moeders en zuigelingen het teven redden, Ean dezer dagen zullen Ued. ten huize lijsten arngebodan wordan tol geidelijken steun van het werk. Mogen we Ued. verzoeken een milde almoes te sohsnken om aanstonds werk ta kunnen leveren voor de Missies in Congo, Namens het Bestuur De Eere-voorzitstef, De Voorzitster, Mad. R. Moversoeo. «ad. Buray du San'

De Volksstem | 1933 | | pagina 1