Tien jaar Radio-Arbeid 25 De Nieuwe Hoofdstad van Mandciiourie Donderdag Febr. 1955 EEN BELANGRIJK WETSVOORSTEL HET HEILIG JAAR Ze! És Paus een bezosk brengen aan da Sc la S^nta KAMER De Gemeentebedienden en de Nationale Krisisbelasting Onzettende Ontploffing te Sanghai De Kangoreis van onze Prinsen XXXIX JAARGANG NUMMER 46 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. - Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 G.atiem.n - Uitg.Ter J. Van NufM-D. Gendt Publiciteit bulten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf lïlaxlaan .13, te Brussel - Bue da Wchelieu. Bank Buidlng/Klnasway, 20 Londres W. C. 2. H. PetrusDamianus Zonop6148ZonBf5,22 N, M. 24 EK.4 Laatst verscheen het Juli-nummer Van het gekende vlaamseh maand* schrift «RADIO-» als het eerste num mer van den tienden jaargong. Het ia niet zonder genoegen en fierheid, dat vie bovenaan het titelblad van onder, havig nummer deze vermelding heb ben geplaatst..," aoo aagt het blad in alle rechtmatigheid. Indien thans de tijden aan hot rijpen zijn voor de ka tholieke radio in Vlaanderen, indien thans allerwegen aandacht wordt ge ichonken aan deze belangrijke kwestie indien niet alles op r&diogebied is ver loren gegaan onder de wakkere en slu we handigheid der tegenstrevers van al wat christelijk is-.., dan is dat in de eerste plaats te danken aan de helder ziende waakzaamheid en bovenmen- schelijke werkzaamheid dier enkelen die sinds een tiental jaren onverpoosd hebben geijverd om radio in katholiek Vlaanderen in te burgeren en ta red den wat moest gered worden* «Twijfelt op dit oogenblik niemand meer, aldus «Da Morganpost" van Ant werpen Op 15-11-31, aan het onmetelijk belang der Katholieke Vlaamsche Radio, toch is er een tijd geweest amper tien jaar geleden dat weini gen vermoedden in welk een verove ringstocht de radio slagen zou- Buiten gewoon doorzicht en sterke liefde wa ren noodig om katholieke actie ten bate van radio door te voeren. Dit doorzicht en deze liefde kenmerkten den vroeg gestorven West Vlaamschen pionier Juliaan Vandepitte, grondleg» ger van den K. V. R. O.» Het stoutste initiatief van wijlen Juliaan Vandepitte in dienst van zijn ideaal, was wel de oprichting, tien jaar geleden, van een Vlaamseh maandschrift over radio, in een tijd dat de radio nog alles moest worden. Maar juist ook dit maand schrift hielp da radio in Vlaanderen werden wat hij worden moest: uitge sproken sociaal, kultureel en ook gods dienstig, wars van alle bedriegelijke neutraliteit* Hadden de Katholieken dit streven vroeger begrepen en ge steund, dan hadden de tegenstrevers er gewis niet in gelukt de wagen te ver sperren zooals Ondertusschen is ge beurd. Juliaan Vandepitte stierf in 1928 hij mocht de vruchten van zijn werk niet aanschouwen... maar verloren was het toch allerminst. Zijn beslistheid en zijn ijver voor hot radio-apostolaat werden opgenomen door zijn broeder Eerw. Pater Leopold, der Paters Kar melieten. die onverdroten de heraut werd der radio-beweging in alle lei dende Vlaamseh Katholieke middens. Tc6t kwam ook Nonkel Jan van K.V.R.O. en slaagde erin niet alleen de vele neefjes en nichtjes warm te maken voor onzen omroep, maar ook da be langstelling der ruime msssa op te wekken voor het radio-belang. Thans is da Katholieke radio-beweging in Vlaanderen beslissend hare wegen aan het opgaan. De tegenstanders mogen zich inspannen wat ze ma willen, sohaamteloci en naar willekeur misbruik maken van de macht welke ze in onze radic* wereld steeds nog in handen hebben 1 Er wordt dubbel gewaakt en dubbel gewroet om het Katholiek radio-leger slagvaardig op ta richten. Da dag d Katholieke radio-verov.ring komt on afwendbaar 1 Onder dü strijd rs der eerste ure staat ook steeds nog het koene maandschrift «RADIO» op de bres en huldigt zijn tienjarigen radio arbeid met versoharp'.en strijdlust en jeugdige daadkracht. AI'Jo militianen die 12, 13 of 14 maan den dienst doen kunnen aanspraak ma ken op de vergoeding van 200 fr. Door volksvertegenwoordiger. Mavck werd zoo pas een wetsvoorstel inge diend, met onbetwistbare democrati sche strekking, de schrapping voor ziende van het woord «gehuwde* in den tekst van art. 52 litt. J. der militiewei; zooals dezo werd gewijzigd door do wet van 30 December. 1932. In de toelichting leest men g Artikel 52, littera J, der jongste mi- litiewet heeft aan al de militianen die 12, 13 of 14 maanden actieven dienst moeten volbrengen, eene maandelijk- sohe vergoeding toegekend van 400 fr. te rekenen va.ni af den dag waarop z:j, acht volle maanden, onder, de wapens zullen zijn. cDjie beschikking onderging echter, krachtens de wet van 30 December 1932 houdende uitvaardiging van ver schillende maatregelen ter verzekering van het bcgrootingsevenwicht enke le belangrijke wijzigingen. Inderdaad, gezegde vergoeding word, aldus, op de helft verminderd, zal, voortaan, niet meer toegekend worden als op aan vraag» en kan nog maar slechts aan gehuwde militianen worden toegekend. Na overweging, is het ons duidelijk geworden dat op deze laatste wijziging, zonder uitstel dient te worden terugge komenin andere woorden dat, wat het toekennen van de maandelijk- sche vergoeding betreft, geen onder scheid mag blijven bestaan tusschen gehuwide en ongehuwde militianen. De toestand der ouders en, vooral, die der moeder-weduwe van heel wat ongehuwde militianen is immers en toch zeker in de huidige omstandighe den zoo weinig rooskleurig als die der gezinshoofden van sommige ge huwde militianen welke trouwens niet zeer talrijk zijn en de afschaf fing der maanide.lijksc.he vergoeding is, diensvolgens, voor de eersten, mins tens zoo pijnlijk als zij, voor dc laat- ste'n, zou zijn. Wij hebben dan ook de eer Ued. voor te stellen uit hoogervermeld artikel - zooals het werd gewijzigd door de wet van 30 December 1932 het woord «gehuwde te schrappen, opdat, voor taan alle militianen weer het in die be schikking voorzien voord-eel zouden kunnen genieten. Ons voorstel kan voor gevolg hebben eene uitgave welke op 15 rnillioen zou kunnen beloop en*. IDoch wij meenen dat *s lands mid delen voor dewelke betere dagen schijnen in aantocht te zijn dezen nieuwen, zeer beperkten en volkomen verrechtvaardigen last zullen kunnen dragen. (w. get.) II. MARCH. Het wetsvoorstel is vervat in een eenig artikel dat luidt «In artikel 52, littera J, der militiewet. zooals liet werd gewijzigd door de wet van 30 De cember 1932 wordt het woord «ge huwde» geschrapt.» Mede-enderfceekenaars: Mundeleer, Allewaerl en Amelot.) Nader vernemen wij dat de regee ring zich zal aansluiten hij het wets voorstel door den h. Marck ingediend. Rome, 21 Februari. In den loop van 't Heilig Jaar zal Z. H- de Paus verm edelijk een bezoek brengen aan de kapel, waar meer dan vierhonderd jaar eleden een groot aan-i tal relikwieën uit hert leven en lijden van Christus waren geborgen. Deze kapel, he- heilige der heilige ge naamd, is gebouwd om de Heilige Trap te bergen, de trap n. I, welke Christus besteeg om het paleis van Pontius Pila- tus binnen te treden. Even voor d? groote plundering van Rome werden een aantal relikwi ën in het altaar van daze kap?! verborgen, waar zij gerust hebben tot 1905, toen de Duhsche J suiet Pater Grisar, rne:. bij zondere machtiging van -den Paus de bergplaats opende en de relikwiën weer aan het l.cht bracht. Zie vervolg onderaan volgende kolom De voornaamste hiervan zijneen g-oot deel van hef H uiig Kruis' een deel van de - z-t.el wel e Christus gebruikte bij het Laatste Avondmaal, een van de na-gel n, waarmede Christus aan he» Kruis werd ges'a *en, een deel van de lans waarmede de zijde van den Zalig maker werd doorsteken, s'uk ken van de spons, waarmede Hij met gal gelaafd w-rd, doelen van de geeselkolom, enz. Verder bevind z ch onder de relikwi» een oud schilderij, voorstellende Christus op den troon, hetwelk volgens ''e 1 gende door Sf Lucas, den evange*- lis* is begomen en door een engel is afgemaakt. Zeker is in ieder geval dat di schilderij van voor de 8e eeuw stamt Tit ens d regeering van lnnoccntius III ^1197—1216) is het schilderij bedekt met een beschermend raamwerk van zilver, hetwelk nu nog aanwezig is. De relikwi en zijn thans onder de ver schillende basilieken van Rr me verdeeld en zullen ge urende het heilig jaar wor den uitgesteld. Indien de H. Vader tlldons het Heilig J ar inderdaad een bezoek brengt aa-> de kapel, zal Hij vermoedelijk op de kn eën dan H. Trap bestijgen. Aangezien de kapel juist buiten he* Vatikaan ligt, is deze niet meer door de Pausen bezocht sinds 1870 toe -» Pius IX d trap besfeevoor hij de gevangene werd van liet Vaticaan. Zitting van Dinsdag 21 Februari (Die zitting neemt aanvang om 2 pre, M. PONCELET, voorzitter. Verklaring der Riegeering M. de BROQüEVILLE, eerste minis- ter herinnert aan. de gebeurtenissen van Woensdag en verklaart dat dat al cle ministers eensparig waren om aan het verzoek van den Koning te voldoen, ten einde het moeilijke werk van het finan cieel herstel voort te zetten. Alle mi nisters zijn volmaakt solidair om de maatregelen die noodig zijn voor de redding van het land. Al de ministers zoowel de liberale als dc katholieke zijn gebonden door de verantwoordelijkheid die zij op zich hebben genomen. De te genwoordige regeering heeft mandaat gekregen vam het kiezerskorps, hetwelk zij in' de mate van haar kracht zal ver vullen. De regeering zet dus haar werk voort en rekent er op voortaan op den hech ten steun der meerderheid te mogen re kenen. (Toej. rechts). M. MAX (lib.) neemt het woord na mens de liberale groep. Woensdag, aldus spreker, was ik verrast bij de tijding van den val van het kabinet, doch was evenzeer ver heugd toen onmiddellijk daarna het nieuws kwam dat de regeering aan. bleef Dje liberale groep blijft de regeering steunen, en heeft zelfs geen oogenblik zijn vertrouwen aan. de regeering ont nomen. LINKS. Geef u over in hem en een strop aan den hals. M. MAX. Alvorens mijn woorden te foeoordeelen, laat mij' eerst spreken. Uit hetgeen gebeurd is kan nochtans een goede les getrokken worden. Wan neer de regeer ing oordeelt dat over een zaak de kabinetskwestie moet gesteld worden, zon-de regeering misschien wel goed doen1 indien dit duidelijk werd verklaard. In dit opzicht moet -erkend worden dat velen commentaren der pers in dit opzicht onrechtvaardig zijn geweest. Hadden mijn liberale vrienden ew-eten dat de re geer ing ontslag zou nemen, dan hadden zij dit natuurlijk verhinderd en' tegen de motie Hén on gestemd. In 't algemeen mag gezegd worden dat ook wij de mcening van den Koning deelen, dat nl. de financieele saneering van het land au et mag ge sehorst worden wegens de validatie van een dorpskiezing. M. VANDERVELDE (soc.)l felici teert M.M. Max en de Broqueville, dio beiden ernstig hebben kunnen blijven, wanneer zij hun verklaringen aflegden. M. Poullet blijft minister, we kennen zijn. opofferingsgeest. M. Devèze ook voelt zich niet geraakt door de stem ming verleden Zondag uitgebracht door de persvereeniging waar hij vele vrien den telt. Men ziet ook in do regeering nog steeds M. Lippens, die buiten het Parlement het parlementarisme heeft bestreden. Ik breng hulde aan uw ge duld, heeren liberalen. De crisis is ge ëindigd zooals men moest verwachten; wanneer men een gevaarlijke rivier oversteekt moet men eendrachtig blij ven om niet door den stroom meege sleurd te worden. De meerderheid heeft sedert de kie zing nog niets gedaan. M. DEVEZE. Dan ziet ge niet goed. M. VANDERYELDE. De laatste crisis is komiek. !Door u wordt liet par lementarisme geschaad. Wij zullen de ze instelling verdedigen omdat liet d democratie is. (Toej. links). M. de BROQÜEVILLE. Zooeven heeft M. Yandervcldo gesproken den opofferingsgeest van M. Poullet. Welnu, ik houd er aan hulde te bren gen aan den vlijt van. dezen minister, die thans reeds 2300 van de 2600 bur. gemeesters heeft benoemd. Hij neemt zijn beslissingen in volle lecht en ge lijkheid. Ik daag u uit de eerlijkheid van M. Poullet in twijfel te trekken. (Toej. rechts) Ik ken anderzijds de eerlijkheid mij ner tegenstanders, niemand zal hier mijn woorden betwijfelen. Morgen kan de socialistische partij even goed het slacht offer worden van de Jong-Tur- kcn. Dc rechtspraak van M. Poullet zal verder toegepast worden. We gaan dus voort en zullen het land dienen in de mate onzer krachten. (Toej.) P,e voorzitt-er deelt mede dat een mo- Er is een kategorie van gemeente- bedienden die alhoewel vast benoemd nog immer geen pensioen statuut kre gen zooals dit met het S taatsper son eel wel het geval is. Wel is er een ontwerp van .statuut aanhangig bij de Kamer- maar tengevolge van de ontbinding dient alles wees van voren af aan be gonnen. Menige gemeente trouwens legt op dit gebied, de grootste onverschillig heid aan den dag. Immers het staat hen vrij, ook zonder wet een pensioenrege ling uit te vaardigen. Trouwens zij zouden alsdan enkel het voorbeeld na volgen van de partikuiiere ondernemin gen die volop bezig zijn met vormen van pensioenen voor hun personeel. Rijst nu echter de vraag hoe de na tionale krisisbelasting op het perso neel van de gemeente zal worden toe gepast. Immers de wet waarbij die krisisbe lasting wordt ingevoerd maakt een on derscheid tusschen de beambten van openbare besturen waaronder de ge meentebedienden worden gerekend en de anderen voor de beambten is dc taks hooger. Geldt dit nu ook voor het gemeentepérsoneel dat geen .statuut bezit 2>,c minister van financiën zooals blijkt uit onderrichtingen die bij zond aan verscheidene gemeenten antwoord de van niet. Hij verklaarde dat wat namelijk' de gemeentebedienden betreft, het ver hoogd bedrag van de nationale krisis- bijdrage slechts op hun bezoldiging toepasselijk is voor zooveel zij tevens de vastheid van ambt alsmede een pen» sioenstatuut genieten, gelijkaardig aan dat hetwelk dc staatsbeambten genie ten. De gemeentebedienden die hoewel vast benoemd, niet een speciaal pen sioenstatuut genieten en diensvolgens onderworpen zijn aan de algemeene wet op het pensioen der nedienden of ar beiders zijn dus te belasten voor de krisisbijidrage volgende verminderde percentages». Die maatregel dient goedgekeurd. Aan den anderen kant evenwel loont deze toestand aan, hoe sommige go meenten nog te kort schieten wat be treft het behartigen van dc belangen van hun personeel en hoe dringend noo dig een ingrijpen van den wetgever is. 81 dooden, 120 gekwetsten Londen, 21 Febr. Men meldt uit Shanghai aan het Reutêr-agébtschap Een vergaarbak van gazoline, die nende voor het vulcanise e-ren van caoutchouc, is ontploft in een fabriek elegen in het Oosten van Shanghai. Tot nu toe werden 60 lijken en 70 «kwetsten geboTgen. Men denkt dat er twee-honderd doo den kunnen zijn. Vele personen zijn vermist. De fabriek werd totaal vernield. Bij na al de lijken waren on herken nel ijk verkoold. Later seint men De ontploffing vrih den vergaarbak met gazoline heeft cone fabriek met twee verdiepingen in de buurt gelegen, algeheel vernield. De fabriek vormt nog maar alleen een hoop verbrand hout, gehavende machiencn en verkoolde lijken. Er waren feitelijk twee ontploffingen. De eerste bracht een brand te weeg en de tweede deed het ketelhuis springen. Honderd-zestig vrouwen die boven die plaats aan het werken waren, wer den in een waren helschen vuurpoel geworpen. Shanghai, 21 Febr. Men bericht dat de balans der slachtoffers van de twee onlpftflTingen luidt Dooden 81; zwaar gekwetsten 50; licht gekwetsten: 70 en vermisten 10. Men kon .de oorzaak der ramp niet bepalen. De eigenaar der fabriek is ver-, dwenen. Bij de aankomst te Lisara Men weet dat liet Belgisch kroon prinselijk paar Zondag te Lisala aan» gekomen is, aan boord yan de «Lu*» xembourg». Een groote .betooging werd te dezei) gelegenheid op touw gezet. Prins Leo pold en prinses Astrid werden bij hun aankomst verwelkomd door de h. Ma- quet, distrikt-kommissaris en Mgr. De Boeck, apostoliek-yikaris, terwijl de garnizoentroepen, die langs den oever opgesteld waren de eer bcwczpli. De tachtig Europeanen, die aldaar verblij ven, hadden post gevat aan de lan dingsplaats en een dichte massa in boorlingen bevonden zich achtec de troepen. Na de «erewacht geschouwd te heb ben, werden do Europeanen aan onze prinsen voorgesteld. Het jonge dochter-, tje van den substituut van den proku- reur des konings Merckaert bood een bloemengarve aan de prinses, terwijl het muziek van. de missie het vader- landsch lied speelde» De nieuwe staat Wiandchourie wil eene moderne hoofdstad. Ziehier het plan dor nieuwe stad, die Shinking zal heeten. De strijd in Jehol Toebereidselen der Japansche vloot Londen, 21 Febr. Men meldt uil Tokio aan het Reuleragentschap De bemanningen van de Japansche vloot hebben van admiraal Okada, mi- tie van vertrouwen is ingediend door njsfer Van de vloot, order ontvangen zich op elke gebeurlijkheid voorbereid M.M. Max en de Gérardon. De vertrouwenskwestie wordt gestemd Met 94 stemmen tegen 79 on 1 ont houding (M. Delille), wordt de motie van vertrouwen aangenomen. Dc zitting wordt daarop 5 pro. te houden. (Die Japansch-e min is te van oorlog heeft de publicatie verboden van alle berichten aangaande de krijgsverrieh- eheven te tingen in Jehol, met uitzondering yan'dat haar houding door. ganscb het land i de officieele mededeelingen, [beaamd wordts Alhoewel men gelooft dat dc voor naamste krijgsverrichtingen der Ja pansche troepen niog niet begonnen zijn, acht men het mogelijk dut het te Tchao Yang Fou voorgevallen incident dezelve zal doen ontketenen, G&nsch Japan is het eens met de ver.» dwljning uit don Volkenbond Tokio, 21 Fob. Nu dc rogeerihg haar besluit aan den raad van den Vol kenbond heeft doen kennen, schijnt het

De Volksstem | 1933 | | pagina 1