DE GRIEP Vrijdag Febr. 1955 Nieuwe aanslag op President Roosevelt Het Japansch-Chineesch Conflict Dood van Mgr Peeters Vicaris*generaal te Luik De Parlementaire Vergoeding HET GCRE [VEDER De Krisis in Amerika Rsnd het Parlement Bijna 1 millioen Katho lieken in Belgisch-Cor.go KAMER XXXIX JAARGANG NUillMÊR 47 Kerkstraat, 9 én 21 Aalat. - Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 J,U?ZKJ'Bll8?Itswa*y.G,2a<1Lndrea w. C. 2. Publiciteit bulten het Arrend. AALST Agentschap Haeas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel - Rue de Wchehau, PanJe. - H. Mathias Zonop6,46Zonaf5,23 N. M. 24 E K. 4 De £riep *s besmettelijke en aan stekelijke ziekte, veroorzaakt door eene bijzondere baciele die sedert verschei dene jaren werd afgezonderd en bestu deerd. Het is eene kwaal, welke vooral voorkomt in den Winter en in het begin der Lente. Het is nogmaals uil Engeland dat de griep naar't vasteland is overgekomen. Veel gevallen van grippale longont steking werden waargenomen. Daar het beter gedaan is de bevolking in (e lichten en op de hoogte te stellen der desgevallend te nemen voorzorgen dan haar nutteloos te verschrikken, mee- ncn wij wel te doen met eenige beknopte voorschriften neer te pennen over het geen er te doen valt om de griep te ver mijden. Hoe kan men zich best tegen de griep vrijwaren Griep is veroorzaakt door aanwezig heid in het bloed van aanstekelijke kiemen. Tot hiertoa is de schuldige mi- krobe nog niet afgezonderd. Deze kiemen worden overgezet en uit gezaaid door tusschenkomst van den dampkring. Da wind verplaatst ze van land tot land. Indien men berekent dat sommige luchttochten een snelheid van 50 km. per uur bereiken, is men nog niet verwon dert, indien op eenen dag de griepgolf uit Engeland naar Belgie overgestuwd wordt. De mikroben van de griep vestigen zich op de luchtwegen en verteringsor ganen, hetgeen ons uitlegt hoe in tijde van griep de afsc.ieidingen van de slijm vliezen van den mond, de luchtpijpen en de longen, deze van maag en darmen besmettelijk zijn en de ziekte kunnen voortzetten. Het is bijzonder langs de ademhalings. organen, de maag en de darmen, dat de kiemen van de griep in het bloed^ drin gen. Oorspronkelijk woekert de mikroob in de slijmvliezen van neus. keel en luchtpijpen. De afscheidingen dezer vliezen worden ingezwolgen, geraken in het ingewand en zettsn de ziekto voort. Praktisch trekt men uit deze vaststel- lingan eene gevolgtrekking met tiet oog op de voorbehoedende bestrijding van de kwaal, De wegen langswaar de kiemen ver moedelijk indringen, rein houden, het is te zeggen aldus geleidelijk de kiemen bij hunne inkomst vernietigen en hare ver. dare woekering onmogelijk maken. De verzorging der huid, namelijk hst behoorlijk wasachen van het lichaam en het regelmatig nemen van baden, is heilzaamst om besmettelijke ziekten af te weren, doordat aldus kiemen inet de vuilnis op het lichaam gebracht, recht streeks verwijderd worden- Anderzijds doet de bading de huid- klieren goed werken. Immers het is bewezen en vastgesteld dat de zweet- en vetklieren van de huid een aanzienlijke rol vervullen in het verwijderen der mikroben. Sommige personen voegen bij het wa ter van het bad geurige grondstoffen reukwerk, gekruide, alsook alkoholische wateren. Hare werking is ook antiseptielr, 'tis te zeggen kiemdoodend en gezond. Indien een ziekte dreigt, griep b. v. wordt de grootste liehsamsreinheid aan bevolen. Een dagelijksch bad en voor wie het niet kan doen, een ruime wassching des lichaanis is altijd geprezen. Deze zal geschieden met een anti- septieke zeep, terrezeep, lysol- of reso reinezeep, De mikroban wstke desgeval lend op de huid zouden blijven, zijn er mede vernietigd. De slijmvliezen van mond, neus en keel, de i rie inhangswegen der besmet ting, moeten ook rein gehouden worden. Dagelijks des morgens en des avonds eens goed den mond spoelen en de keel gurgelen met boorwater 3 t. h. of een oplossing kalium kioraat 3 t. h. Azijn, citroensap, met water verdund, is ook geprezen, Campher snuiven is ook goed. De neusholte inwrijvea mei camplnrzalf o gomenol-olie houdt het slijmvlies rein en vernietigt de mikroben- in tijde van griep zal men aandachtig op de voeding letten. Wie goed gevoed is en zijn eten wel verteert, zal meer wearstandskraoht ver- toonen. Spijzen eten die gemakkelijk omgewerkt worden drie uren tusschen de maaltijden laten een goed glas bier nemen bij het eten of een glas wijn. Zorgen voor dagetijksche lieaamsont- Zia vervolg ondoraaji volgoride kolom In een postzendi.ng aan het staatshoofd gericht ontdekt men een bom Men meldt uit Washington aan het Reuteragentschap t Het dagblad Washington Post deelt mede dat een tweede aanslag op liet leven van president Roosevelt werd voorbereid. Men heeft inderdaad m een postkantoor te Washington een post- zending ontdekt, gestuurd aan hel adres van Roosevelt en waarin een hom zat. Hoe de bom ontdekt werd De bom die in het postkantoor te Washing,ton ondekt is ,-tvn die bestemd was voor Roosevelt blijkt te bestaan uit een granaatbuis, omwikkeld met irroest prikkeldraad. Het pakje dat de bom bevatte was te Wavertown in den Staat. New-York afgegeven. Toen de postzak op liet kantooi' te Washington aankwam viel er een pak je uit. Men ontdekte toen dat dit pakje een bom bevatte. De toestand van Cermak De gezondheidstoestand van den h. Cermak, de tijdens den aanslag op Roo sevelt getroffen burgemeester van Chi cago is ernstig gewórden en geeft aan leiding tot ongerustheid. Gaan Japan en Engdland samenwerken? Londen, 22 Februari. De Mor ning Post» spreekt zich uit voor een nauwe en hartelijke samenwerking tus schen d-e beide eilandenrijken Japan cn Engeland. De Volkenbond is volgens het blad tc eenzijdig ten gunste van China geo riënteerd. Een te scherp optreden te gen Japan zou dit rijk tot overeenstem, ming met Rusland, den aartsvijand van Engeland kunhen dwingen, iDe liberale «News Chronicle» schrijft dat de Volkenbond het niet eerbiedigen van door hem goedgekeurde aanbeve lingen. nïet kan dfridefl. De betrokken Staten dienen in de êerste plaats den uitvoer van wapenen naar Japan te ver bieden. Voor China staat de zaak an ders, aangezien dit land de wapens voor zelfverdediging noodig lieeft. De .«Daily Telegraph» schrijft dal thans meer dan ooit gezond versland noodig is. De ontwapeningsconferentie en meer in het bijzonder de onderhan delingen over de ontwapening ter zee loopen ernstig gevaar. Het is een kwes tie van beleid den invloed van den Vol kenbond zoo te bewaren, dat hij te ge legener tijd de rol van vredesfactor kan •pelen. Een ultimatum aan China iDe reg-eering van Man Toheou Kouo heeft het inzicht een ultimatum aan de Ghineesche regeering te zenden de ont ruiming van den Jehol door de Chinee- sche troepeij eischend. Het ultimatum, zal aan Nanking en aan Peking gezon den worden en er op drukken dat zoo geen gevolg aan die vraag gegeven wordt de krijgsverrichtingen oogenblik- kelijk zullen aanvangen. Schermutselingen Londen, 22 Februari.Men bericht uit Peking dat schermutselingen plaats vonden tusschen de Japansche voor wachten en Chineesche detachementen vrijwilligers. Te Nanking wordt nog steeds gevocht-en. Anderzijds hebben Japansche vlieg tuigen Kaïïu, Pei Pisaoé, Nanking Chao, Yang en andere steden gebora bardeerd. Dit bombardement zou gebeurd zijn om de Chineesche troepen moreel te be ïnvloed en. Japansche versterkingstroepen Uit betrouwbare bron werd te Pekin_ vernomen dat twee nieuwe Japansche brigaden uil Mockden naar de zone van Kin-Tchehou zijn gezonden. De Kiesstrijd Acht lijsten toegelaten De kieskommissie van Duitschiand heeft vt>or de kiezingen van den o Maart aanstaande de lijsten van ach partijen toegelaten, te weten: dezer der nationaal-socialisten (Hitier)de so- ciaal-demokraten; de kommunisten van het centrum; van het gevechtsfront Zwart-Wit-Rood (omvallend de Dvutsch nationalen en de Staalhclmen) ae Beiersche volkspartij: der D.uitsche po pulisten, en der Wurtembergsche land liedenfederatie. Koelt zal een Hoheinzollcrn In Beleren regeeren M Held, 'voorzitter van den Beier- sclicn raad, heeft te Rosenheim hij Munchen in een kies rede de geruchten besproken betreffend een monarchis tisch herstel in Duitschiand. Hij riep Uit Kooit zal een Hoherzollern. in Bei-eren. regeeren en men moet de za ken niet te verre drijven. Duitschiand is Italië niet. Het Duitsclie volk dat. met een geduld zonder voorgaand»! den nood dezer laatste jaren heeft gedra gen, verdient niet dal geweld tegen hem Worde aangewend. Hier zinspeelde M. Held op de inzich ten welke aan d-e Reichsregeering wor den toegeschreven in geval de uitsla gen van 5 Maart Piet. aan hare ver wachtingen zouden beantwoorden. Ten slotte verklaarde spreker In Beie ren zijn we gewapend tegenover alle gebeurlijkheden. Een tweede Hitler- putch zal zich te Munchen niet meer voordoen. In de Saar De Hitleristen aangeklaagd in een verslag aan den volkenbond In haar driemaand?!ijksch verslag dat Dinsdag avond werd afgekondigd door de zórgen van den Volkenbond, verklaart de regëeringskommissie der Saar. dat de pulicie tijdens eene huis zoeking op 3-November 1932 in de bu- rcelen der nationaal-sobialistiscUa par tij, dokumenten beeft ontdekt welke bewijzen dat deze partij op liet Saar- gebied een bedrijvigheid uitoefent wel ke in strijd is met de reglementen. Uit het onderzoek van die dukumenten is 'namelijk gebleken, dat er twee militai re groepen werden gevormd. IDe Saargroep draagt liet nummer van het regiment van het oude Pruisisch le ger dat eertijds in garnizoen lag te Saarbrucken. Dieze groep' maakt een brigade uit met de groep van de Pallz, en de zetel ervan is te Neustadt geves tigd. De brigade bestaat uit vier afdee- lingen, elk bestaande uit 17 seklies welke minimum 70 man tellen. Do le den ervan doen dag- en nachtmarchen bestudeeren de kaarten, hanteeren wa pens en oefenen zich In den verbin dingsdienst. De regeeringskommissie heeft bijgevolg den 8 November 1932 de ontbinding uitgesproken van alle na- iionaal-socialistischc vereenig in gen. Mgr. Peelers, huisprelaal van Zijne Heiligheid den Paus, vicaris-generaal van hét bisdom Luik, die naar Leuven was gekomen om een. bezooM te bren gen aan zijn broeder, droeg Woensdag morgend de H. Mis op m de Sl-Jacobs- kerk te Leuven, toen hij almctcens in eenzakte. Toen men hem ter luilp snol- de warén alle zorgen, overbodig; do dood was ingetreden. Mgr. Peeters werd geboren te Den- dermond-e, den 11 November 1880. Hij maakte den. oorlog mede als almoeze- nier, bij het 3e artillerie, en werd erg getroffen door den gasaanval bij den slag van Merck-en. Mgr. Peeters was vikaris-generaal Ie Luik, sinds 1924. Het stoffelijk overschot werd overge bracht ten huize van M. Macs, voorzit ter der Rechtbank van Eersten Aanle, te Leuven, familielid van den aflijvig* Wordt er de nationale krisisbelasting op toegepast In de vergadering met gesloten deu ren, die d-e Senaat Dinsdag hield, is de vraag gesteld geworden of de nationa le krisisbelasting ook toegepast zou worden óp de parlementaire vergoe ding. Het antwoord blijkt neen le zijn. Het Bureel van den Senaat heeft de zaak voorgelegd aan juristen, die ant woorden, dat de parlementaire vergoe ding dient beschouwd als een vergoe ding voor onkosten verbonden aan de uitoefening van het mandaat. En daar de vergoedingen voor werkelijke on kosten aan de nationale krisisbelasting ontsnappen, zal dit ook wel met de par lementaire vergoeding bet geval zijn. In Belgio De winter is opnieuw ingetreden en schijnt een nieuw" offensief te nemen. Men voorziet nog hevige kouden cn; overvloedige sneeuwvallen. In de Naam.sehe Vrdenneh. sneeuwt; het geweldig; de sneeuw ligt lot 30 cen timeters dik. Hef verkeer is moeilijk- In Frankrijk In verscheidene si reken van Frank rijk is het wederom bijtend koud. De thermometer is tot f> graden on der zero gedaald en in de streek van Lyon loeit een lievige Noorderwind. Tusschen Bédarrides en Socgeies zijn telefoonpalen. door den storm af gebroken en op de spoorbonnen terecht gekomen. In. den nacht van Dinsdag op Woens dag, viel er overvloedig sneeuw le Parijs. Een meter sneeuw in Polen In ganscli Europa wordt »een toene ming van koude en van liet slechte we der vastgesteld. In Polen werd op verscheidene plaat sen het verkeer onderbroken, door de sneeuw-, die een meter hoogte bereikt Ook in Noord-It-alie, tc Florence erf te Venetie viel zeer veel sneeuw., In Spanje De zware sneeuwval in geheel Span je heeft het verkeer ontwricht. Op den weg van Madrid naar Santander is het .verkeer niet meer mogelijk. Daar de bergpas van Escundo geheel onder de sneeuw ligt, waren dc autobussen, die den dienst San tander-Burgos onder houden, gedwongen naar haar vertrek punt terug te keeren. Op 80 km. van Madrid staan de Irei- nen ingesneeuwd cn kunnen riiet meer vooruit komen. lasting. Nie's dat slechter is In tijde van heerschende ziekte, dan verstopiheid. Een lepel Karlsbadzou4, een purgeers- pil, een j?Ns rhabarbervvijn met maldef- gear is altijd goad. Dertirf grammen rhabarber, tien gram men maldergeerworteien op een flescb Spaansche wijn getrokken en daar 's middags en 's avonds een glas van ge- nonen. Moet men meer eten in tijde van griep dan anders Neen,doordat elke overdaad een maag- onrsteltenis kaa veroorzaken, hetgeen geleidelijk een verzwakking van lichaam bat^ekent. Twaalf miljoen arbeiders zonder, bezigheid Verslagen uitgaande van verschillen de departementen geven gestadig nieu we aanduidingen over de uitwerksels van de grootste ekonomisciie slapte uit de geschiedenis van de Vereenigde Sla- ten. Het vreeselijkste gevolg van de zen toestand is ongetwijfeld de vor ming van een leger werldoozen, dat ge raamd wordt op 12 miljoen eenlingen. Dit cijfer kan echter niet offic.eel vast gesteld worden, daar de Amerikaansche regcerfng geen- statistieken over de werkloosheid laat opmaken. De raming berust nochtans op gegevens welke te vertrouwen zijn. JD'e federale hand-elskommissie zogt alzoo in haar verslag, dat het regel matig leger der werkloozon onophoude lijk aangroeit door andere werkloozen, die als verstekelingen in de treinen meereizen om ergens bezigheid te zoe ken. Men oordeelt dat 2.000 zulke ver stekelingen gedood en dat er 33.000 toe vallig gekwetst werden tijdens dc ne gen eerste maanden van 1932. Het is vooral de landbouw welke ergst getroffen is door de krisis. D-c loonen der veldarbeiders welke in 1932 met 25 ten honderd werden verminderd, onder gingen nog een afslag in 't begin van 1933 cn zijn de laagste welke sedert 34 jaren werden geboekt. Volgens eene statistiek van het departement Bij de socialisten De socialistischeKamergrocp ver. gaderde Woensdag onder voorzitter schap van M. Hallet. De kwestie van het absentisme werd andermaal opgeworpen. Een muiwkeu rig onderzoek werd dienaangaande ge daan door den sekretaris der groep. Men deed opmerken dat zekere man datarissen op sommige zittingsdagen Verhinderd zijn door politieke of syn- dikale propaganda. Er werd bepaald dat deze die bij belangrijke stemmingen afwezig zou den zijn, daarover uitleg zouden geven aan. den voorzitter der groep. Het bureel der groep zai voortaan be last worden met de aanduiding der le den die do verantwoordelijkheid zull-en dragen der debatten (begrootingen of wetsontwerpen) De groep is besloten te prot-esleeren tegen dc anti-parlementaire manifes- tatic van zekere leden der regcering, zooals M. Lippens en tegen de hande lingen waardoor de regecring het par lementair werk saboteert. Leden die zullen trachten de mede hulp te bêkicwmen van katholieke en libe rale parlementairen, zullen voetstappen aanwenden bij den minister van rechts wezen om le protesteeren tegen dc uit drijving van talrijke vreemdelingen. Eene andere afvaardiging zal bij den minister van P. P. T. verzet aanteke nen tegen de willekeurige inbeslagne ming van T.S.F. toestellen. M. Dolvigne werd gemachtigd tol het neerleggen van zijn wetsontwerp op de optelling der nijverheden, (met liet aantal gebezigde werklieden, werk loozen, enz.). De missionarissen im Belgisch-Con- go, in het mandaatgebied van Ruanda- Urindi, hebben in "net afgeloopen jaar 1931-1932, niet minder dan 50.268 II. Doopsels toegediend aan personen, die in stervensgevaar verkeerden. In totaal werden gedoopt 78.353 vol wassenen en 49.769 kinderen. Het aantal H. Communiën dat werd uitgereikt, bedroeg 13.162,736. De katholieke bevolking vermeerder de met 123.139 tot 939.51G, terwijl van679,783 catechumenen zich op het ont- koophandel is de metaalnijverheid ook] vangen van het H.doopsel voorberei- verro van rooskleurig. De uitvoer van den. ijzer en staal verminderde in 1932 met 'het I 41 ten honderd, vergeleken met den J uitvoer van 4931» De zielezorg is toevertrouwd aan 753 priesters, waarvan 715 Europeanen en 38 jnlandsche prj.eslcrj»* Zitting van Woensdag 22 Feb. De zitting vangt aan om 3 uur 15, onder voorzitterschap van M. PONCE- LET. Bescherming den titels van hoogep onderwijs De Kamer gaat over tot de hoofde lijke stemming over liet wetsvoorstel op de bescherming der titels van het hoioger onderwijs. Het ontwerp wordt gestemd door 144 stemmen tegen 4 en 15 onthoudin gen. De Koloniale leening Men gaat dan over tot de bespre king van het wetsvoorstel, den Minister van Koloniën, machtigende, om eene door den Belgischen Staat gewaarborg de leening aan te gaan. M. VANDERVELiDE, zegt dat hij, tegenstander zijnde van alle Kolonisa tie, nochtans het feit van het bestaan der Kongokolonie aanvaardt. Waren Wij ginder niet, er zouden andere blan ken zijn. De krisis in de kolonie is scherp, cn men ziet zich genoodzaakt om eené leening te kunnen plaatsen de waar borg van, den Belgischen Staat in le roepen. De socialistische groep zal het wetsontwerp nopens die leening in elk geval niet stemmen, daar zulks éene betuiging wezen zou vau vertrouwen in de regeering. Spreker beknibbelt het, dat vroeger, in de goede jaren, het geld werd ver spild, terwijl men nu in do kwade jaren op den bodem zit der Kas. M. MATHIEU, socialist, zou willen het ontwerp verder grondig bespreken en M. 'TSCHOFFEN, minister, is hier mede t'akkoord. DE VOORZITTER echter doet op merken, dat het onaannemelijk is, daarop in te gaan, daar de noodigc do cumentatie nog niet is gepubliceerd. M. MIRLOT, socialist, zegt dat de oppositie daar voor niets tusschen is. M. GLINEUR, communist, doet een uitval tegen het kapitalisme, dat alleen voor doel he-eft, zegt hij, de negers uit te buiten. (De bespreking wordt daarop ge schorst, en de stemming verdaagd, wat voor gevolg heeft, de Kamer te doen le dig loopen. Het is dan nog nagenoeg voor do banken, dal M. CARTON DE WIART, minister van maatschappelijke voor zorg, eenrgen uitleg geeft over het ont werp, betreffende de arbeidsovereen komst en de toepasselijkheid der schik kingen uit de koloniale wetgeving. De zitting wordt geheven om 5,15 u. ZOO PAS VERSCHENEN Les der- .nières apparitions de Beauraing, dooi? Dokter IVtaistriaux, vervolg van het eerst verschenen boekje Quo se passé t-IS h Beauraing Prijs 3 frank. De Vlaamsche uitgave van dit werk<« Jen i9 versohenen.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1