Kunst en Film Het Land waar d'Appelsienen bloeien 25 De verscherping van Japansch-üiiineescfi Conflict Zaterdag Febr. 1955 Pe Militaire vergoedingen In de Kamer-al deelingen OIXZE SPOORWEG Het Heilig Jaar Kömmunistische drijverijen in Fiorinage VOJLKSOWT WMMKELtHG Donderdag 2 Maart 1933, VOORDRACHT OVER: door FELIX TIMMERMANS XXXIX JAARGANG NUMMER 48 Kerkstraat, 9 êft 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gandt publiciteit bulten het Arrond. AALST 1 Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, P*rU* *-= Rank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2« nrMTTnBiniiniMWWITSlliIBBIWMBimiiiii MÉifar—lifiTlTBiilHIIIM MHliTlTABirTllirilTiTrriBBBMBrWBfW H. Walburgli Zonop6,44Zonaf5,25 EK.4V, M. 12 De kinematografie is niet ontstaan uit een behoefte van kunstenaars op zoek naar een nieuw en meer geperfection- neerd middel tot expressie. Veel eer werd ze geboren uiteen verlangen naar kunstvervalsching, tot kunstnabootsing. Tot dan toe bezaten slechts enkele uit verkorenen de vaardigheid om de wer kelijkheid af te beelden. Met de fotogra fie was ze gemeen goed gewerden. Maar daarmee was men nog niet voldaan. Dit beteekent niet dat de fotografie niet populair zou geworden zijn, zelfs een kind kan met een gemakkelijk toestel in een half uur tijds leeren fotografeeren. Toch is de behandeling niet zoo mecha nisch, dat de eene fotografeerende ama teur niet een bevredigender uitslag zou kunnen bekomen dan een andere. Hij lukt niet meer dan een anderé, maar hij is handiger, hij ziet meer en juister dan een andere. De uitvinding van de foto grafie heeft niet het talent, de vaardig heid gepopulariseerd- Hetzelfde is waar voor de film. Ieder een kan filmen. Er zijn filmtoestellen voor amateurs in den handel, waarmee even prachtige uitslagen kunnen worden bereikt en die even gemakkelijk worden gebruikt ala een fototoestel. Toch zal niet iedereen even prachtige uitslagen bereiken, het toestel is slechts een mid* del. Het proc'ukt wordt dan ook niet leu ter mechanisch bekomen, het blijft af hankelijk van liet gehalte en de vaardig heid van hem die het bedient. Die ver schillen natuurlijk moeten we uitzonde ren, die eengevolg zijn van vakbekwaam heid, dus van zuiver technischen aard. We zien dan dat alle verdere verschillen kunnen worden herleid tot een verschil in standpunt. We verstaan onder het verschil van standpunt bij de film de keuze van de opeenvolging van onder werpen, zoowel als de keuze van het beeldvlak en de opeenvolging en den duuJ daarvan. Die keuze kan eindeloos verschillend zijn, doch daartusschen is er maar een beperkt aantal mogelijk om een schoonen uitslag te bekomen. Dit aantal is in ieder g^val objectief uit te maken. in iedere situatie moet het schoonheidsgevoel ruimtelijk en in den tijd af te scheiden zijn door de grenzen van het beeldvlak en de lengte van de «Met oplettendheid, oefening en intel ligentie, beweert John Kooy in het a Boek van de Film» kan men altijd en in elke situatie een aantal of een der schoon hei Jsmonumenten opsporen. Zekere regels kunnen vastgesteld wor den, die voor alle gevallen en voor ieder een geldig zijn en waarvan de toepassing altijd den verwachten uitslag oplevert. Het is dus duidelijk dat foto en filmca mera in de ruimte en den tijd selectief kunnen werken en dat deze keuze, hoe wel mechanisch plaats hebbend, schoon heid zichtbaar maakt. Zij brengen geen schoonheid voort, zij kiezen alleen schoonheid die reeds aanwezig was,maar eerst zichtbaar wordt door afzondering een proces, niet ongelijk aan dat het* welk de natuurwetenschap zich dagelijks laat voltrekken, wanneer ze een in de naiuur gecompliceerd en met de andere verschijnselen gecombineerd verschijnsel in hei i boratorium afzonderlijk en in zn veren toestand trachi teweeg te bren gen- n Ik vind die bewering niet heelemaal juist, als zou de filmkunst in het geheel met scheppend optreden. Ook de andere kunsten gebruiken slechts elementen, vormen om er nieuwe vormen, nieuwe schoonheidscombinaties mee voort te brengen. Dit scheppend organisatiepro ces kan ook door de film worden bereikt, b. v aoor nieuwe tegenstellingen, ge voel*- en intensiteitsmomenten tegen over mekaar te stellen. Ik vind dat men da film gerust een soort vusieele roman mag noemen, die wel niet meer het ge- dachtencrmplex van den eigenlijken reman bezit, maar tpch nog in het zich veruitwendigen van gedachten in het gebeur it, n zeker in het artistiek vol brengen van dit gebeuren maaanspraak maken op kiinst. R, Devos. Het wetsvoorstel van den h. Marck goedgekeurd door de kommissie Elke militair die 12, 13 of 14 maanden dienst doet kan aanspraak maken op 200 fr. vergoeding Donderdag namiddag heeft de Ka merkommissie van landsverdediging zich bezig gehouden met het wetsvoor stel dat door den lieer Marck werd in- gediend, en waarbij do niet gehuwde1 soldalen, evenals do gehuwden weer recht zouden hebben op de vergoeding van 200 frank per maand, wannéér ze meer dan acht maanden moeten die- j nen. Het ontwerp werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De h. Fieuliien werd aangesteld tot verslaggever. j De Kameraf deelingen vergaderden Donderdag namiddag, vo-oü onderzoek der verschillende begrootingen van fi- nancieelen aard 's Lands middelen, onwaarden en terugbetalingen, gewo ne begrooting van nijverheid en arbeid, gendarmerie, enz. De begrootfngen werden aangenomen in 4 afdeelingen en verworpen in twee, dit vooral ten gevolge der afwezigheid van de leden der meerderheid, en waar de socialisten, dus de baas waren. MM. de Liedekërke, Van Caüwelaert, De "Vleeschhauwer, Mergel, Van Belle en Hub in werden verslaggevers be noemd. MM. Eckoieers en Van Wallcghem gesteund door M. de Pierpont, protes teerden in een der afdeelingen tegen het niet uitkeeren der subsidiën in 1932 aan: de technische scholen. Zij vroegen vermeerdering van het krediet voor 1933 met het oog op liet inrichten van leergangen voor werkoloozen. M. Hub i n ltloeg erover dat het plan voor groote openbare werken, door de Kamer bijgetreden. aanzienlijk werd verminderd. Spreker liad hét verder ook over het Albert-kanaal. In zake van «de.aanvraag tot waar borg van den Staat, voor eene leening van 15 millioen, voor betaling van liet achterstel der. kosten-van, het Paleis der Schoone Kunsten, uitto M. Pierard de meening, dat hoe lefbaar het werk der ondernemers ook we ze, het thans' geen oog.enblik is. om de -waarborg van den Staat voor die Ipcning ie verleeïien, nu de Staaf, zelf zijne uitgaven voor do Schoone Kunsten inkrimpt. Er werd ook aangedrongen, opdat het krediet van 800 millioen voor het steu nen der nijverheid, wel -degelijk zou worden, aangewend om de bedrijvigheid der nijverheden in de haml te werken, en aldus 'den werkloozenlast te vermin deren. - M. Marquct drong er op aan, opdat de hotel-SGhool te Brussel van privaat tot ofïicicele instelling zou worden her vormd, en- toegankelijk gesteld voor personen van beider kunne. Men heeft de rekening van "winst en verlies, voor het dienstjaar 1932 vast gesteld. Onze spoorwegmaatschappij ligt, financieele lasten inbegrepen, met een déficiet van 285 tot 290 miliioen. De eigenlijke rekening van nitbating ondergaat 186 millioen verlies. Het ge- heele deficiet zal gedekt worden met eene som te ontnemen aan liet reserve fonds, dat, op 1 Januari laatstleden, 404.511,203 bedroeg. Om t>en gebeur lijk tekort te dekken, zal het jaar 1933, omtrent 145 millioen roserve hebben, bevattende de intresten: van het reser vefonds. In T932 heeft men vee! minder ont vangen, omdat men, als gevolg der krisis, veel minder koopwaren te ver voeren had. Gedurende de drie laatste maanden van het dienstjaar, is de uit bating bedrijviger geweest. IY verzen, dingen van metaalproducten naar het Oosten zijn aanzienlijk tusschen geko men in het vervoer. De rekening uit bating voor de maand December 1932 heeft slechts 3 millioen verlies gege ven, wanneer dit verlies in December 1931, 23 millioen bereikte. Nadien is de trafiek wederom verminderd. Naar alle waarschijnlijkheid zal het verlies in Januari 1933, van 10 tot 15 millioen bedragen. Dit is in alle geval veel min der dan in dezelfde maand van verle den jaar (32 millioen). Februari van verleden jaar was de slechtste maand (43 millioen verlies). Voor het verloopen dienstjaar hoeft men geen programma van groote be stellingen, tol nu toe voorzien, tenzij do electrificatie der lijn Brussel-Ant- werpen, in grondbegin besloten. Dit werk zal ten minste 100 millioen kos ten. Deze onkosten zullen gebeurlijk door eene leening moeten gedekt wor den. In 1932 heeft men veel besparingen kunnen doen. Het personeel in dienst der maatschappij, dat 91.000 man be droeg in 1931, is op 86.000 gebracht .geworden. Wedden en loonen werden met 10 verminderd. Verscheidene maatregelen van inrichting en rationa lisatie der diensten, liet verminderen van het verbruik aan brandstaffen en dit van den prijs der sloffen over het algemeen, hebben een gelukkigen weer klank gehad op de uitgaven van uitba ting, die van 3 milliard op 2 milliard 600 millioen gedaald zijn. Men meldt uit Rome aan de [«Maas bode»; li; Naar bier, uit igoede bron verluidt, zal het aanstaande openbare consistorie op 16 Maart worden gehouden in de St. Pieter, ten einde een zoo groot moge lijk aantal geloovigen gelegenheid te geven, erbij tegenwoordig te zijn. Bovendien gaat hier het gerucht, dat de H. Vader do oude traditie weder zal opnemen en evenals voor 1870, op Paasch-Zondag persoonlijk in de St. Pieter een pontificale Hoogmis zal ce- lobreeren, om daarna gelijk ten tijde van Paus Pius IX gewoonte was, het op het St. Pietersplein verzamelde volk van do groote loggia uit den apostoli- 8ohen zegen «Urbi et Orbi» ie geven. In verband met dit gerucht verkla ren de Roméinsche bladen, dat de H. Vader na de verzoening tusschen kerk en Staat geheel vrij in Zijn optreden is en vari de zijde der Italiaunschc auto riteiten in alle opzichten medewerking zal ondervinden, bij het voltrekken van groote ceremoniën, buiten het Vaticaan. Italië, aldus bedoelde bladen, zal het zelfs op prijs stellen, de geheele wereld te toonen welk een groote harmonie er heerscht tusschen de geestelijke en wereldlijke autoriteiten en, met welk een sympathie de katholieke pelgrims uit de geheele wrercld in Italië ontvan gen zullen worden. Het is in Italië op het oogenblik in derdaad wel heel anders dan (en tijde Van de liberale magonnieke regeerin gen, die den godsdienst verachtten en de pelgrims bespotten. Naar voorts nog wordt gemeld, zul len bij het aanstaande openbare con sistorie slechts vijf van de zes 'nieuwe benoemde kardinalen te Rome aanwe zig zijn., daar dö aartsbisschop, van Weenen, Z. H. E. Mgr. T. In.nitzer, de roode baret uit de handen van den Oos- tenrijkschen hondskanselier ontvangen zal, Kardinaal Inniter zal dan eerst op een later te houden consistorie den rooden hoed van den H. Vader ontvan gen. Dit is geheel overeenkomstig een, ou de traditie, volgens welke sommige ka tholieke staatshoofden het voorrecht hebben hun tot kardinaal gecreëerden lan.dgenooten. de baret op te zetten, zoo als voor den oorlog keizer Franz Joseph zoo vaak ge,daan heeft. Dit voorrecht zal dus thans ten deel vallen aan den tegenw-oordigen Oostenrijkschen bonds kanselier. In het begin van Maart zal uit Rome een bijzondere delegatie vertrekken, om, eveneens overeenkomstig aloude traditie, de roode baret naar Weenen te brengen. iDeze delegatie bestaat uit een prelaat, die als pauselijke «Ablegato» fungeert, een officier van de pauselijke Edelgarde en een tweede prelaat, die de functie van secretaris vervult. De apostolische delegaat in Amerika, de titulair-aartsbisschop van P.oclea, Z. H. E. Mgr Fumasoni-Biondi, die even eens tot kardinaal gecreeerd zal wor den, zal op 25 Februari uit Amerika ■naar Italië vertrekken. Mgr Dolci, tot nog toe apostolisch nuntius in Roeme nie, is reeds op weg naar Rome. De «Messagero» wijst erop. dat alle Roemeensche bladen er hun vreugde en voldoening over uiten, dat voor het eerst, een apostolische nuntius m hun hoofdstad tot het kardinalaat verheven wordt. Naar uit het Vaticaan verluidt, zal Z. H. de Paus deelnemen aan de voor het Heilig Jaar voorgeschreven bezoe ken aan de hoofdbasilieken van Rome. Aangenomen wordt, dat de H. Vader op verschillende dagen de St. Pieters basiliek zal bezoeken, waarschijnlijk voor de eerste maal op 17 April. In gansch Borinago hebben de kom- munisten 's nachts plakbrieven uitge- plakt, waarin de bevolking uitgenoo- digd -wordt tot den opstand voor den anti-militaristiscben strijd. Zij roepen de socialistische jonge wachten cn vol wassenen op om deel te nemen aan de belooging welke Zondag ten 10 u. 's morgens doorgaat te Petit-Wasmes. De aangekondigde redenaars zijn And ré Houllez, Vanexlerghem en Arthur Pe- Pocher, Duitsch kommunitisch volks vertegenwoordiger. Deze plakbrieven zetten vervolgens de soldaten aan tot ongehoorzaamheid en tot dienstweige ring om te protesteeren tegen het voed sel in de kazernen en tegen het «uithon- geringsplan» der regeering. De socia listische jonge wachten worden uifge- noodigd om aan deze betooging deel te nemen in uniform. De revolutionaiec oproep is onderleekond: Glineur, te 8 insr an '1 Groen B&renitt, Si .9orix*lrant, ,1 fitst Die Voordracht wordt ingericht in samenwerking met het Rome-Comiteit ter gelegenheid van de Rome-Bedevaart van 1? tot 27 April a.s. INGANG VRIJ. Taferedl van verschrikking in een der Chi.neesche steden, door de Japanners gebombardeerd. Slachtoffers van den wroeden, onzinnigen oorlog De opmarsch der Japanners naar Loensjoea Uit Tokio, 23 Februari Dc bezetting van de Pei Piao door de 'Japansehe troepen werd bevestigd. Verschillende gebouwen, onder meer arsenalen, hebben de Chineezen alvo rens torug te frekken, vernield. Volgens een nader bericht uit Moelc- den rukken dc Japansehe troepen uit Pei Piao thans naar Loensjoea op on der groolen tegenstand der Chineezen Volgons den Chinccshen legerbevel hebber werden bij de gevechten in de nabijheid van Tsjaujang .300 man Ja pansehe troepen gedood en gewond; de verliezen der Chineezen waren bijna even groot. Minister-president Soong hoeft ver klaard, dat d-o Chineesehe rcgecring "haar goedkeuring heeft gehecht aan een binnenkort uit te geven Joening voor het heil van het land» ten bedra ge van 20 millioen dollar, welk bedrag bestemd is voor bekostiging van den 'strijd in Jehol. Japan verzoek Jehol te ontruimen Tokio, 23 Februari. De Japansehe regeering heeft aan haar vertegenwoor diger bij de regecring van Nanking verzocht, mondelings aan die regee ring h<et verzoek over le maken de pro vincie Jo.hol le ontruimen. De Japan sehe regeerin.g eischt namelijk, dat China zijn troepen zal terugtrekken, tol, achter den Groole-n: Mucr. Nog geen ultimatum Peking, 23 Februari. Heden mid dag hadden de 'Chineeseheoverheden van Tehang Tohoun niet het minste ultimatum ontvangen. In de goedingè- lichte Japansehe middens, vorklaarC men dat een algemeen offensief dëii Japansehe troepenmachten morgen zal loskomen op verschillende punten van het Oostelijk en Zuidelijk front van Jehol. Steden gebombardeerd Londen, 23 Februari. Volgens de laatste snel berichten van Tchao Yan, ontvangen hebben Japan sehe vliegers de volgende steden ge bombardeerd Nanlin, Pei-Pao en Tchao Yan in den Jehol niet ver vaïi de grens gelegen. iPlie verrichting heeft voor doel de communicatiemiddelen van. den vijand le vernietigen. De telcfooncentraleii van Nanlin en Pei Piao werden ver nield. De telegraaf van Tchao Yan werkt ïiog steeds op normale wijze. De vliegtuigen namen de wijk onder het vuur der Chineesehe troepen. De Japanschfe brigade bevolen door generaal Suzuki opgesteld op de posi tie nabij de lijn van Sou Tohoun ver plaatst zich naar het westen eene com pagnie te Sou Tehoun achterlatend. Een ander detachement bevindt zich op de grens van Jehol en is gereed' om in actie te treden. De levering van wapens aan Japan Oude Duitsche kanonnen uit NieuW Zeeland Onder een lading oud ijzer, to Auck land ingeladen, op een vrachtschip naar Japan, bevinden zich, naar Reuter ver neemt, verscheidene oude Duitsche ka nonnen op affuiten. Negon dezer kanonnen werden sedert den oorlog te Wellington bewaard, doch omdat gaon enkel openbaar lichaam in Nieuw-Zeeland ze als oorlogs-lrofee wenscht to bezitten, zijn zij nu ver kocht en zullen zij, naar beweerd wordt, in Japan gesmolten worden voor de vervaardiging van nieuwe wapenen. De leider der oppositie in 't parle ment, M. Holland', heeft eon interpolla- lio ingediend, waarin, hij den eerste, ministcr vraagt of liet verschaffen vart oorlogstuig aan landen die vijandig begeiuovcr elkaar staan een schending beteekent van het Volkenbondpact. Ilij stolt voor een proest iu te die nen bij de Britsche regeering teg-?n het feit dat Britsche fabrikanten munitie leveren aan China en Japan. Tallocze Chineesehe burgers on soldaten worden godood tengevolge do bom bardementen van zekere Chineesehe steden door de Japansehe troepen en vlieg- machienen. Op onze photo ziet men de getarrorlseerde bevolking terugkee rt na de beschieting die dood en vernieling zaaiden..*

De Volksstem | 1933 | | pagina 1