De Gemeente- Financiën 4 Zaterdag Maart 1955 NAAR LOURDES (Frankrijk) voor iwes frank l De Gentsche Floraliën in 1933 De gevechten tusschen Japan en China HET WOELIGE DVITSCHLAND De Maand Maart Bij de Liberalen Gesubsidieerde Zendingen XXXIX JAARGANG NUMMER 53 Kerkstraat, 9 en 2i Aalst. Telefoon il4. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt /fitblToItelt bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Papijs. Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. O, 2. H. Casimirus Zonop6,30Zonaf5,36 E K. 4 V, M. 12 •r tea omzendbrief van M. Poullet Voor vereffeni-ag van de schulden aan den Staat f De li. Poullet heeft lot. do gemeente besturen een aanschrijving gericht ui {verband met. hun financieeleii toestand. Eet voortduren, van de ckonomische ikrisis werkt verwarrend op de openba re financiën. De regeering, om het be narde oogenblik te boven te komen, be perkt haar begrotingskredieten voor .1933 tot het strikt minimum en doet nu een dringenden, oproep lot'de ge meente-overheden opdat zij dit voor beeld zouden navolgen. Het komt er ook voor hen op aan "evenwicht te brengen in hun begroo- itingen door inkrimping van de uitga ven en desgevallend door op nieuwe bronnen van inkomen beroep te doen. Derhalve is een nauwgezette aandui ding van de gemeenteschulden en der- zelvcr. aanzuivering dringend noodzake- lijk. Die minister van Rinnenlandsche Za ken vraagt vervolgens aan de gemeen ten de definitieve regeling van wat zij ;aan de schatkist nog verschuldigd zijn wat betreft de onderwijzerspensioenen waar die aflossing niet mogelijk is 'door de gewone geldmiddelen, waar over de gemeente beschikt, dient zij 'daartoe leening aan te gaan bij het Ge meentekrediet of elders. Wat daartoe voorzien was op de gc- hveentebcgiootingen voor 1932 dient Zoodra mogelijk betaalbaar gesteld. Wat van die achterstallige vordering 'overblijft, dient vereffend door een lee ning op ten hoogste tien jaar. Ook de voorscholLèn door den Staat raan de gemeente gedaan om hen toe le laten hun verbintenissen ten opzichte .van do werkloozen na le komen, dienen (geregeld. De eerste voorschotten dag- teekenon roods van begin 1932. Niet enkel moest die schuld worden vereffend ook dienen begroölingsmaat- regpien getroffen omdat de gemeenten Voortaan op eigen kracht de uilkeering zouden kunnen waarborgen van de bij gelden, die zij aan do werkloozen toekennen. Wat op dit gebied op de begrooling voor 1932 was uitgetrokken, dient on verwijld aan het Gemeentekrediet afge dragen. Het overige, net als voor °dc 'achterstallige onderwljzcrspensioencrï, dient vereffend door een Jcening op ma ximum tien jaar. Er kan natuurlijk aan een van beide leeningen verzaakt worden, indien de begrotingsmiddelen cTit toelaten, ver klaart minister Poullet, die ten'slotte de burgemeester verzoekt de gemeente raden onverwijld bijeen ie roepen om de yereischte maatregelen le treffen. Wij vernemen dat bot plaatselijk komiteit der Oost-Vlaanderciis Bede vaart naar O. L. Vrouw van Lourdes een besluit genomen heeft dat onge twijfeld al onze stadsgenooten zal ver beugen. Inderdaad, met het doel zooveel luis ter mogelijk te geven aan het jubeljaar, '1933 en eenieder de gelegenheid to gun- hen deel te nomen aan de bedevaart naar Lourdes, lieeft dit komiteit beslo ten een groote loterij in te richten wier ^alrijke prijzen reiskaarten zouden zijn .voor een bedevaart naac Lourdes (langs Parijs en Lisieux); EEN LOT KOST SLECHTS 2 FRANK Het gemeentebestuur heeft zijne toe- fclemming gegeven .voor het inrichten dezer loterij. De trekking zal in het openbaar ge ls chied-en op Maandag 27 Maart e.k. te 20 u. in de groote zaal van den Werk- hianskring, Zonnestraal alhier. Voegen wij hierbij, ter inlichting, dat deze loterij zonder winstgevend 'doel is ingericht. Het aantal toegeken de reiskaarten zal in verhouding zijn jmet het aantal verkochte loten. De winnende nummers zijn niet uit- keerbaar in geld en de gewonnen reis kaarten zijn slechts geldig voor het 'jaar 1933. f^ata der bedevaarten r van 9 tot 17 Mei e.k. en van. 3 tot 11 Augustus e.k. De loten zijn te bekomen: bij E. JI. ïmpens, Onderpastoor, St.Martensplaats fen in de Drukkerij De Volksstem I Kerkstraat, 2J- j Bezoek aan de reeds uitgevoerde werken De Voorzitter en de Leden van den Beheerraad van de Koninklijke Maat schappij voor Landbouw en Plantkun de, te Gent, hebben, Donderdagnamid dag de talrijke personen die voor de verschillende prijskampen der Flora- lieën prijzen schonken, uilgenoodigd de lokalen van het Feestpaleis van hel Park te bezichtigen waar. de Tuin bouwtentoonstelling zal gehouden worden van 22 tot 30 April aanstaan de. De bezoekers, onder welke de heer burgemeester. Vander Stegen en zijne gade, De Vos, arron.dissementskom- missans, De Tourmenchaux, konsul van Frankrijk,, Harlmanu, konsul van Denemarken, Van Oost, konsul van Porzie, Vando Voorde, voorzitter der Academie van Schoone Kunsten, P.leys voorzitter van de Fransche liandelsku- mer zich bevonden, werden ontvangen in de Scchiari-zaal, door graaf de Ker ch ov-e de Denttergem, Voorzitten van de Koninklijke Maatschappij voor Landbouw en Plantkunde, met de leden van het inrichtingscorciteit der Flora liën. Na eenige woorden van verwelko ming door den Voorzitter, begon dade lijk het bezoek der lokalen. In de groote hall, die, zooals in de Floraliën van 1978, voorbehouden Is voor de schoone Azalea-verzamelingen van de Belgische bloemisten, laat een breede wandelgang toe, een ruimen aanblik over .gansch do Belgische af- deeling te hebben. De Fransche inzen ding, die de inzendingen bevat van de bloemisten uit Parijs en do omliggen de voorgeborohlen, alsmede de won derbare platenverzamelingen van de Fransche Riviera, zal in den linker vleugel van de groote hall met fijnen smaak en kunstzin opgoslcM worden. In de zalen op de eerste verdieping van het Azalca-Palace, worden de voortbrengselen van den Engelschen Tuinbouw vereenigd en evenals in de Floraliën van 1928, zullen de tuin bouwkundigen van de. overzijde van bet Kanaal verschillende ontwerpen tot het aanleggen van tuinen tentoon stellen, die door schilderachtigheid zullen uitmunten. Uit do zaal, de warme broeikas ge naamd, is de Winlervelodroom se dert eenige dagen weggeruimd. Reeds worden schikkingen, getroffen tot het uitgraven van een ruims kom, die zich zal bevinden te midden van de eerlijke orchideeönverzamelingen en warme- kas-pTanlen welke van alle kanten aangekondigd worden. Daar zal men ook de inzending van de hovingen van Monte Carlo die zich als zeer be langrijk laat voorzien, kunnen, be wonderen. Ten slotte zullen de Nederlandsclie Afdeeling en deze van de Koninklijke Maatschappij voor Landbouw te Ant werpen, waarvan een krachtige in spanning verwacht wordt, den rechter vleugel van de groote hall innemen. Het inrichtingscomiteit der Flora liën heeft ter gelegenheid van dit be zoek dc groote "nero-trap ingewijd, die in de Sechiari-zaal opgericht werd en die thans volledig klaar is. Men heeft er gelukkig aan gedacht de honderden bekers en eere-teekenen, die, nadat zij 1e Brussel en te Antwerpen, tentoon gesteld werden, te Gent teruggekomen zijn uit te stallen. Hier werd aan de bezoekers, 'door den "Voorzitter van de Koninklijke Maatschappij voor Landbouw en Plantkunde, en mevrouw de gravin de Kcrchove de Denterghem, een thee partij aangeboden, waar de heer graaf de Kerc-hove de Denterghem, in naam van den Beheerraad der Koninklijke Maatschappij van Landbouw en Plant kunde en dor Floraliën, de aanwezigen bedankte, die een oogslag hebben willen werpen op de werken tot hier toe uitgevoerd, onder de kundige lei ding van den heer De Wilde, inge nieur-bouwkundige, die do vorzeke- ring geven zal van een overgroot suc ces van ds Floraliën, die binnen eeni ge weken met groolen l.uister zullen geopend worden. braak van de Chinccsche lijnen ten ge volge gehad en wellicht zal daardoor de provincie Jehol voor China verloren gaan. De Chineesche generaal Fun-Ticn- Tyen is namelijk naar de Japanners overgeloopen en heeft Tsjin Fong over geleverd. zoodat gansch 't verdedi gingsstelsel van generaal Tang-Hou- Liang in duigen yalt4 De Japanners trek-kon vooruit De Japansche troepen van de briga de van generaal Matlori, die Pei- Tsjarig-Jin-Tse, liet Chineescii hoofd kwartier, veroverd hebben, zetten de Chineezen. na, die in wanorde voor hen [uitvluchten. De cavallerie-b'rigade van generaal Mogi, rukt harerzijds vlug vooruit en zij heeft reeds Pao-Tsjon-Tsjing bezet, niet ver van Tsji-Feng. Ook dc brigade van, generaal Mal- soeda rukt aan op Tsj'-Fcng en heelt Thiu-Piu veroverd, dat op haar weg lag. Het. persagentschap Reuter verneemt uit New-York: Uit Tsïn-Tsjeu wordt gemeld, dat de Japanners Tsji-Feng veroverd hebben. De brigade van. 'Alawakara, die naar. Ling Youan optrekt, zou Yeh-Pai-Sjen bobben bereikt, op onguveer 30 kilo meter van de hoogte van Ling-Youan. Japansche aanvallen afgeslagen De cavalerie van generaal Mome trekt uit het Noordoosten op. ten einde zich aan te sluiten bij de brigade van Matsoeda. Aanvallen der Chineesche troepen in deze streek zijn afgeslagen en 10.000 man Chineezen zijn de .Wes telijke bergstreken ingedreven. Op het front "van Llngjoean is ook hevig gevochten. De infanterie van ge neraal Hal tori lieeft de plaatsen Jent- jikau en Tasjenglzoe ingenomen, nadat aanvallen der artillerie en van de lucht macht de Chineesche verdedigingslinies hadden uiteengedreven. Matlori rukt nu verder, op naar Lingjoean; de Chinee zen blijven hier nog vinnigen. tegen stand" bieden. Het doel van deze nfdcc- Hngën der Japansche troepen is op liet oogenblik in de eerste plaats Peilsjang, waar zich het hoofdkwartier bevindt van de negentiende brigade van Tsjang Hsuliang. Dc Japansche troepen con- centreeren zich voor een algemeenen aanval op de Chineesche stellingen in deze streek. Volgens berichten uit Chineesche bron zou de brigade van Haltori de stad Pcitsjang al hebben ingenomen na een lievig gevecht, waarbij ton slot te de Chineezen in wanorde vluchten, achtervolgd door de Japanners, Gïftgasbommen Van de zijde van het Chineesche hoofdkwartier wordt medegedeeld, dat de Japanners bij hun luchtaanvallen op Tsjaujang en Peipiau met gif.tgas ge vulde bommen hebben geworpen. Generaal Tang Joe-lin, gouverneur van de provincie Jehol, lieeft hiervan officieel medëdeeling aan de Nanking- regeering gedaan en verzocht, een on derzoek naar zijn verklaringen te wil len instellen. Het Japansc-he vliegtuigmoederschip- «Ilosjo» is bij Tsjinwanglau aangeko men, gevolgd door twee andere Japan sche oorlogsschepen; in genoemde ha ven zijn er thans tien. Woe-Koeng-Foe gevallen De Japansche voorwacht is Woe- Koeng-Foe, om .45 km. yan Ling Joeam binnengerukt. De Japansche brigade Alawahara, die oprukt naar den bergpas van Ling Joenan, heeft Jeh Pai Sjoe, op 30 km. van den pas bereikt. Omsingelingspoging mislukt Na een lange artillerie-voorbereiding ving de voorname Japansche "aanval, waaraan 20.000 manschappen deelna men, bij den dageraad aan, op het front van Ling Joe'ran. De aanval werd gesteund door een poging tot omsin gelen, langsheen de lijn Moekden-Jjan- haikwait. De Chineesche officieren verklaren, dat de aanval afgeweerd werd en dat het oms'luitingsmanauver mislukte, daar de Chineesche voorlijn verlengd werd in de richting van de zee. 400 Chineezen en 500 Japanners zou den gevallen zijn. Op het middehfront is alles kalm. De stad Ling.wan door de 'Japanners Ingenomen Men s'ëint uit Tokio, aan ïïet Iteute'r- agentschap, dat de Japansche troepen na een verwoed gevecht, de stad Ling. Wan ingenomen hebben. Japansch luchtbombardement Volgens de laatste berichten uit Pe king werd de stad Pepo-T3joenan ge bombardeerd door vier Japansche lucht vaarteskaders van elk acht vliegtuigen. Dit is het verschrikkelijkste bombar dement dat de Chineezen sedert het be gin der vijandelijkheden hadden te ver duren. Het verraad van een Chineesch generaal Een VBrraad in de Chineesche ran gen heeft Donderdagmorgen de door zie vervolg onderaaQ vorige ko|omt Sedert gister 150 aanhoudingen Berlijn, 2 Maart. Gisteren en van nacht zijn te Berlijn wegens aanspo ring tot daden van geweld of staking, verspreiding van verboden geschriften, verboden collecties cn verboden wapen, bezit, alsmede deelneming aan verbo den vergaderingen en andere politieke delicten 150 menschcn aangehouden yan, wie er 80 voor een nader verhoor, naar het hoofdbureau van politie zijn gebracht. .Drie personen wTerden. gedood en 5 andere ernstig gekwetst in den loop van politieke botsingen le Berlijn. De hoofdopsteller van de «Vorwarts» aangehouden Berlijn, 2 Maart. Iri de zitting welke vandaag door het kabinet is ge houden, is besloten den rijksdagafge vaardigde en hoofdopsteller van de «Vorwarts» wegens een door hem oïi- derleekeh.de verklaring in den sociaal- demo.cralis'ohen persdienst- in verzeker de bewaring te stellen om hem aan een verhoor te onderworpen. Onderdrukking van hat Marxisme De geheele sociaal-democratische pers van Mecklenburg-Swerln verboden Schwerin, 2 Maart. De minister van binnenlandsche zaken van Meck- bnburg-Schwerin heeft vandaag de ge heele sociaal-democratische pers in Mecklenburg-Schwerin voor den lijd van 3 tot 9 Maart verboden. Volgens een V.D.-bericht lieert de po litie le Kiel beden een huiszoeking on dernomen in bet communistische vak- vereenigingshuis. in totaal zijn 25 amb tenaren der K.P.D. aangehouden. De politie te Zwickau heeft tal van huiszoekingen bij communistische amb tenaren gedaan en verscheidene hun ner aangehouden. De RepuWikeinsche vlag verdwijnt van de Staatsgebouwen Vervanging door de kleuren van het Keizerrijk Berlijn, 2 Maart. De Republikein- scho zwart-geol-goudcn vlag zal spoe dig van de Slaat- en gemeentegebou wen van Pruisen verdwijnen, waar zij vervangen zal worden door, de zwart, wit-roode vlag, (dc kleuren van 't Kei zerrijk) die geheschen zal worden naast de Pruisische vlag. Een dekreet der Pruisische regee ring zal desbetreffend eerlang afgekon digd worden. In het Karl Llebknocht-huls Berlijn, 2 Maart. Alles is rustig op de Bulowplaats waar zich liet Karl Liebknechthuis bevindt, zetel der com munistische partij, die door de, Hi.tle- ria'nen werd bezet. Het gebouw schijnt verlaten te zijn; de deuren zijn gesloten en geen agent houdt de wacht. Op de muren werden j afgerukt waren, de tcekens in bet zwart' geschilderd der Hitlerianen. Boven op den bouw wappert het vaandel der Ilit lenanen, waar de voorbijgangers ver wonderd naar opkijken. Twee schupo's wandelen op de plaats en doen het volk voortgaan. De bezetting van liet hoofdkwartier; der communisten door dc Hiilof>anon is een waar incident van eenen burger oorlog. Maar dc snelheid en de gemak kelijkheid waarmede die bezetting ge beurde en de rust die thans op de Bil lowplaats heerscht, toont aan hoe wei nig de communisten kunnen reageeren en dat de Hillerianen de meesters van den toestand zijn. 'nadat de communistische plakbrieveri De nieuwe Rijksdag zal bijeenkomen in de Garnizoenskerk van Postdam Berlijn, 2 Maart. De op 5 Maart lë verkiezen rijksdag zal zitting nemen in de garnizoenskerk van Potsdam, in verband met de onmogelijkheid om m het rijksdaggebouw te vergaderen. Waarschijnlijk zal de nieuwe rijks dag slechts kort zetelen om dan voor langen tijd uiteen te gaan. Een enkele zitting zou voldoende zijn voor het afleggen van de regee- ringsverklaring en voor liet nemen van het besluit om voor oen langdurig tijd vak met vakantie to gaan. Volgens de Deutsche Ailgorneïne Zeitung» zal de kommunistische par tij ongetwijfeld aan deze rijksdagzit- ting niet mogen deelnemen. Het blad voegt er verder aan toe, dat sommigen zelfs" veronderstellen, dat in bet nieu- parlement, kommunisten noch socialis ten zullen zetelen. Wat Van der Lubbe verklaart Amsterdam, 2 Maart. De Berlijn- sche korrespondent van «De Telegraaf» beeft zich naar het hoofdbureel van politie aan de Alexanderplatz bege ven voor het verkrijgen van nadere in lichtingen omtrent de identiteit van, Van der Lubbe, den brandstichter, van bet rijksdaggebouw. De journalist heeft het verhoor kun, nën bijwonen, waaraan de brandstich ter juist onderworpen werd. Van der Lubbe heeft het volgende verklaard: «Alvorens mijn plan uit le voeren heb ik hier heel mijn leven ovei} nagedacht. Ik kan mij niet goed alles meer berinneren. Sedert verscheidene jaren ben Ik geen lid meer van eenigo partij. Ik ben geen overtuigd kornmu- nist, maar ik voel mij gedrongen over al het kapitalisme le bestrijden. Ik heb geen spijt van hetgeen ik gedaan heb; ik verdedig mijn opvattingen. Ik weet wat mij le wachten staan, maar liet ia niet de eerste maal dat mij iets derge lijks overkomt. Wij. zitten nu een paa'f dagen in de maand Maart, een maand die ons een eindje dichter bij de lente brengt, maar nog verrassingen brengen kan. De Maartsche buien hebben nu juist geen voordeelige faam verworven. Als het weer zou nog een dag of wat blijft zoc- als het nu is, valt het ergste te vree- zen. Zegt het spreekwoord niet: Een goed begin betcekent voor de maand Maart een slecht einde, of zooals do Fran- schen het uitdrukken: Komt de maand Maart binnen als een schaap, dan gaat zij weg als een leeuw J Nu schijnt het tegenovergestelde ook waar te zijn, deugen de eerste da gen van Maart niet, des te beter zullen de laatste zijn. Maar er is in de laatste tijden zoo veel dat heelemaal anders is, dan het in werkelijkheid zijn moet, zoodat wij e'B ten slotte .toph niet meer op aan kunnen. •Eén feit staat vast de Fraiische wijn boer, verwacht veel yan de houding der maand Maart. Komen er, dan veel on- weders, maak dan duigen en vaten ge- toe d. Eenieder dié 'in 'dc tuin werkt, moet zijn snoeimes scherpen cn snoeien van vroeg loUTaat, want niets blijkt beter te zijn dan de Maartsche snoei. Minder gunstig is de volksopinie te genover- de schoone dagen yan Maart. Als in de maand de zon schijnt trek dan maar gerust uw frak aan, zoo klinkt hot oordeel. Een 'feit staat vast, !aat h'ct dit 'jaar heel de maand door. donderen, de wijn zal er bier voor ons niet goedkoo- per om worden, Daar zorgt de fiscus wel Yoot. M. Devèze neemt ontslag als voorzittec van den landsraad Door den Landsraad der liberale partij werd volgende mededcelmg ver-, strekt «Dc li. Albert Devëze beeft ter ken nis gebracht van hel Bureel van den Landsraad, dat de huidige omstandig heden hem niet toelaten met zekerheid het oogenblik te bepalen, waarop hij zal gerechtigd zijn de regceringslaak, welke hij op zich genomen heeft, alij al'geloopen te beschouwen. Anderzijds is hij van oordeel, dat, op grond van de'ervaring welke gedu rende de jongste maanden werd opge daan, het beklceden van hel voorzitter schap bezwaarlijk met de boedanigheid van lid der regeering v.ereenigbaar is. Dienvolgens heeft hij aan het Bureel laten weten, dat hij op 12 Maart aan staande de vernieuwing van zijn man daat als .voorzitter niet mees zal aan vaarden. Tot nu toe werd de kandidatuur vöoïj het voorzitterschap van den heer, Dierckx, senator, ondervoorzitter van den Landsraad, regelmatig ingediend^ .Wetenschappelijke dooi' den SJ-aat gesubsidieerde zendingen naar liet Lui. leniand hebben in 1931 cn 1932 plants gehad in het belang van den dienst van, hel onderwijs en dien der jehoone kun. sten. Do uit dien hoofde betaalde ver goedingen en reis. en xerblijfkostcn beloopen ;s Voor het jaar '1931, ïr, 329,001,90 Voor hot'jaar; 1932, fr. 270,129,09 De.zc bedragen omvatten de toelngo verleend aan het epmileii dei cpgrn. Singer, to: Apamea.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1