11 Vergadering van den Algemeenen Raad van het Vrouwelijk Jeugdverhond voor Katholieke Actie 0. L mm vaa L0URDES Zaterdag Alaart 1955 KABINETSRAAD De Oorlog in China Ex-Keizer Wilhelm bekommerd om zijn Financies De Dollar-Krisis in Amerika De Mooie Dagen in Aantocht De toestand in Ddtschland LEGERNIEUWS XXXIX JAARGANG NUMMER 59 Ktrkstraat, 9 fin SI Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-D« Gendt >UbTTcTteTt bulten het Arrond. AALST Agentschap Hava3, Adolf, lYlaxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Pfijrijs Bank Bulding/Kingsway, 20 Londros W. C. 2, Vindicianua Zonopö, 16Zonaf5,47 V, M. 12 L K. 13 gaanstaBBfcgggHBBB^aK OP MAANDAG S MAART 1933 De Algemeene Raad van het V.J.V.K.A. heeft plaats gehad te Mechelen. in het Aartsbisschoppelijk paleis, ender voor- zitterschap van Z, Em den Kardinaal Van Roey. Hij vergaderde de Bestuur^ ders en Voorzitsters van V. J. V. K. A-, van haar verschillende specialisaties en hulpwerken. De voorzitster, Mej. C. de Hemptinne bracht verslag uit over de werkzaamhe den der laatste twee jaron; zoowel op gebied van de algemeene betoogingen,als op gebied van de diepere inwerking en van de vereenigda pogingen, De bewe ging telt op ditoogenblik 66.193 leden, verspreid over 2.136 centra; deze cij fers bevestigen een aanwinst van 12.000 leden en 355 centra op een jaar. Na lezing van het verslag der voor gaande raadsvergadering, legden de afgevaardigden der onderscheidene or ganisaties een bondige uiteenzetting voor, over de belangrijkste initiatieven van het jaar. De opsomming van deze initiatieven was buitengewoon belangrijk en deed nieuw licht opgaan* Langs ver schillende wegan, aan de onderscheiden middens aangepast, beoogen de secties hetzelfde doel. Hun voornaamste bekommering op dit oogcnblik is wel dieper vorming, ster ker discipline, en volledige beantwoor ding aan de noodwendigheden van dit oogenblik, Juffrouw C-de Hemptinne gaf kennis van een brfaf, waarin de «Vrienden van de Basiliek hun hartelijksten dank uit drukken aan het V. J. V. K. A. voor den mcoien uitslag bij den verkoop van het «Bloempje van de Basiliek». Een gedenk- teeken zal, uit dankbaarheid in de kapel van O- L. Vrouw geplaatst worden; Zijn Eminentie drukte* in naam van het Belgisch Episcopaat, zijn voldoening uit over den prachtigen uitslag van den verkoop. Hij drukte den wensch uit, dien verkoop telken jare terug in te rich- tin op het fe9St van Christus Koning. Een geaachtenwisseling greep plaats over het inrichten van parochiale dagen op dit feest, door het V. J. V. K. A. Juiste inlichtingen zullen ten gepaste tijde aan ieder centra geworden. Zijne Eminentie nam vervolgens het woord. Hij drukte zijne tevredenheid uit over het innerlijk leven van de gansche beweging en de onophoudende en afge wisselde pogingen tot sterkere actie. Hij trok de aandacht op de noodzake lijkheid van de Katholieke Actie vooral bij de Vrouwelijke Jeugd die de moeders van morgen zullen zijn. Hij sprak over den huidigen strijd tus- schen de macht van het goed en de macht van het kwaad, en steunde op de noodza kelijkheid in dichte gelederen te kampen en te overwinnen. Hij gaf een wacht woord van optimisme, maar van klaar ziend en overwinnend optimisme dat uitstraalt over een heidensche wereld en zeker is, in naam van Christus, te triom feoren. Zijne Eminentie herinnerde aan de be- tcekenis van het Heilig Jaar en onder lijnde het belang, de grondwaarheden, gehecht aan het Verlossingswerk, in- daehtig te zijn. Hij steunde het voorstel een beêvaart naar Rome te ondernemen en herinnerde aan de beteekenis van de ceremoniën der Goede Week waaraan al de leden der verschillende afdeelingen in hun parochiekerk zullen deel nemen. Daar zullen ze zich ook allen bevinden op Goeden Vrijdag om het verlossings werk te vieren. De vergadering eindigde met den zegen van Zijne Eminentie. ring van Jehol door de Chineesche troepen en ecnige bijzondere kwesties van binnenlandsclien aard Jbo onder zoeken. Ten 5 ure namiddag zijn de opper generaal en M. Soong opnieuw ver trokken naar het Zuiden. Er werd nog geen enkele beslissing getroffen over het ontslag van den maarschalk. Alhoewel de Japansche troepen nu alle strategische punten bezetten en de he-rgpassen van Jehol afsluiten aan Noord China, toch hebben nog steeds botsingen plaats op verschillende plaatsen van de veroverde provincie. Volgens berichten uit Tokio zouden de Chineezen versterkingstroepen en mu nitie samentrekken achter der. Grooten Muur, in de hoop de thans bewaakte bergpassen te kunnen heroveren. De commissie van het Technisclf onderwijs. De parlementaire commissie voor de schoolkwestie De leden der regeering vergaderden Donderdagmorgen in het ministerie van landbouw. Zij sloten: zich aan bij liet ontwerp van het koninklijk besluit daags le vo ren opgemaakt door den minister, van openbaar onderwijs, den minister van landbouw en den minister van arbeid en nijverheid, waardoor het ambt van het technisch onderwijs werd geregeld. Zullen deel uilmaken van dit a'mbt de minister van openbaar onderwijs, van landbouw en van arbeid en nijver heid, evenals drie leden gekozen ten raadplegenden titel onder de leden van den. hoogeren raad vanl het onderwijs, pit besluit zal nog doze week in het Staatsblad verschijnen. De Cabinetsraad heeft zich vervol gens t' akkoord verklaard mei de sa menstelling der parlementaire commis sie welke bet geheel der schoolkwestie zal te onderzoeken hebben. Van deze commissie zullen deel uitmaken: M. Poncelet, voorzitter; d-e ministers van binnenlandscihe zaken en openbaar on derwijs; M.M. Van Cahwelaert, de Wou ters d'Oplinter, E. P. Rutte'n, Segers, de Moffarts, Van Overbergh, Dew inde (katholieken)Adolf Max, Miindeleer, Dierckx, Petitjean, Van Kesbeeck en Godding (liberalen)'. Het overige der zitting w-erd besleed aan het afhandelen valï loopende zaken. Beschieting door Japansche vliegtuigen Japansche vliegtuigen hebben de stad Chi-Ho-Cheng, over den grooten Chineeschen muur beschoten om er ©en opslagplaats van munilies en le vensmiddelen te vernielen. Het lot v*|ï den Goeverneur pe berichten loopen uiteen over bet lot van den afgcstelden goeverneur van Jehol. De Japanners beweren dat hij aangehouden en ,gefusiljeerd werd. Dit nieuws werd echter door de Glii- 'neesche overheden niet bevestigd. Rond Koefei-Kcoe De Chinoezen logenstraffen de mee- deeling volgen wTelke de stad Koopei- Keoe door de Japanners werd ingeno men, doch bekennen dat er een ver woede strijd heeft plaats gehad. Onderhoud tussche.n legeraanvoerders In een bijzonderen trein, -even lui ten de stad Peking, heeft een onder- boud plaats gehad tusscheri maar schalk Chnng Hsueh Liang en den op perbevelhebber der Chinecsoiie troepen Chang Kai Shek. In geval het aangeboden ontslag van den maarschalk aanvaard wirdt, zal hij waarschijnlijk opgevolgd vor- den door generaal Yo Yin TMien', -.nar.s minister van oorlog te Peking. De nieuwe legeraanvoerder De regeering van den Mandchoukouo heeft besloten den generaal Tang-You Lin af te stellen als goeverneur der provincie Jehol en als ondervoorzitter van den Privaten Raad. Het gouvernement heeft eveneens besloten generaal Tchang Hai Peng- aan te stellen als hoofd-aanvoerder van de expeditietroepen in Jehol, en als plaatsvervanger van den afgestel. den generaal. Do .nederlaag van Jehol De verantwoordelijken De kontroolkommissie, gelast met hét onderzoek over de oorlogsgebeur tenissen in Jehol, heeft besloten maarschalk Chang Hsueh Liang en generaal Tang You Lin in beschuldi ging te stellen. Zij worden verantwoor delijk verklaard voor de nederlaag van Jeliol. De Missionarissen in Jehol Volgens een bericht uit geloofwaar dige bron is er aan de vreemde mis sionarissen, verblijvend in Jehol geen letsel overkomen. Onmiddellijk voor het begin der vijandelijkheden, had de Japan-eesche vliegdienst manifesten doen uitwerpen, de vreemdelingen verzoekend de stad te verlaten en zich in veiligheid te stellen. Jehol nog niet prijsgegeven door de Chineezen Nieuw verdedigingsplan op touw gejet Je Poking heeft Donderdag een on derhoud van 6 uren plaats gehad tus- schen maarschalk Tcanng-Sueh-Liang, den opper-genera.al Chiang Kai Shek en M. Soong. De Chineesche officicele overheden verklar-en dat deze konfe- rencie voor doel had een verdedigings plan op touw te zetten voor de herove- J Zie vorvolg onderaan vorige kolom. Een bijzonder.© verslaggever beves- tigt in een schrijv-en aan «Het Vader land», de inlichtingen van de Engel- sche pers, als zou ex-keizer Wilhelm geen pretendent meer zijn voor de Duitsch-e keizerstroon. Zoo zijn gema lin zich te Berlijn bevindt, zou het zijn om voor de keizer het verlof te verkrij gen, als particulier naar Duilschland weer. te keeren. (Het bericht dat Wilhelm afstand zou gedaan hebben van zijn rechten, werd zooals men weet, ondertusschen tegen gesproken). Tijdens de afwezigheid van zijn vrouw-, te |Doorn, leeft Wilhelm II slechts slechts in .gezelschap van rnpfi- nen, zeer teruggetrokken, en zoekt hij zijn eeni.g.© verstrooiing en lichamelij ke ontspanning in wandelen en hout hakken. Daar 't park van Huizen Doorn reeds grondig is uitgekapt, oefent Wilhelm II zijn houthakkersbedrijf thans bij het kasteel Amerongen uit, waarheen hij eiken morgen, precies om kwart voor tien', per auto vertrekt, Belmlve om Duitschland, is Wilhelm II op het oogenblik voornamelijk be zorgd om de mogelijkheid, dat de dol lar zijn waarde verliest, en om de dan waarschijnlijke waardevermindering van den Nederlandschèn gulden. Reeds bij den val van het Engclsche pond, heeft Wilhelm II, die een gedeel le van zijn vermogen in Engeland had belegd, ge'voelige klappen gekregen. Het gevolg was toen, dat de keizerlijke huishouding te Doorn werd ingokrom pen en de loonen van het personeel werden verlaagd. Mocht het tot een val van den gul- den komen, dan zou Wilhelm II ook hierbij ernstig betrokken worden, want een groot deel van zijn" "ermegen be vindt zich te Amsterdam, en wordt daar beiheerd door Je Joodsche firma Men. delssolfn en Co. Dollars t.n omloop gebracht Het Post-OlTice trof maatregelen om meer dan een milliard dollars in om loop te brengen, die zich thans in de Spaarkassen bevinden. Men werkt ij\erig aan liet drukken van de nieuwe biljetten die voorzien zijn door het uitbreidingsplan van het geld. Twee milliarden dollars gaan in om loop gesteld wordeh. M. Glass die ondervraagd werd over den aard der gouddekking van de nieu we uitgaaf, antwoordde dat die niet be staat, maar dat zij door regeerings- bons zou gedekt worden. De nieuwe munt zal uitgegeven wor den onder den vorm van briefjes van de Federal Reserve bank, maar zullen een ander uitzicht hebhen dan de brief jes van de Federal Reserve, die 40%' gouddekking yergen. Vlamingen! uwe eerste vo.orjaarreïs kan niet beter besteed worden dan door een bezo-ek aan den IJzertoren le Fuks- muide. Gezien, liet zachte weder heelt het Bedevaarlkomiteit beslist het to- renbezo-ek enkele weken te vervroegen. Vanaf a.s. Zondag 12 Maart zal de IJzertoren opnieuw bestijgbaar zijn. De crisis verplicht U misschien ©ene voorgenomc kostelijk© buitenlandsche reis op te geven; U kunt die best ver vangen door een bezoek naar Vlaande- rens IJzermonument, midden Vlaan- dereps doodenveld te Diksmuide. De teren is' thans e-en cen.ig huklemonu- ment, geheiligd door het stoffelijk overschot onzer symbolische Ijzcrjon. gens der 5 Vlaamsche provincies; ver der indrukwekkende krypte, moer dan 200 licihtbeclden uit den «oorlog, een prachtig vergezicht op- de slagvelden, enz. enz. Een snelle lift brengt U in enkele seconden 50 meter hoog, waar de klok NELE hangt, het hart van Vlaanderen. Geen schooner reisgelegenheid dan don IJzertoren te Diksmuide en van geen enkele reis zult U een diepereii indruk mee naar huis dragen* De opening van den nieuwen Rijksdag •De rijkskanselier heeft met d-en pre sident van den Rijksdag Gosring cn mi nister Frick de Garnizoenskerk te Pots dam bezocht, om met de kerkelijke en staats-overheden over de a.s. eerste zitting van den Rijksdag overleg te ple gen. Daarna hebben de ministers de Lange Stal te Potsdam en liet Kroll- theater le Berlijn bezichtigd, omdat in een van die twee de Rijksdag na de eer ste zitting zou bijeenkomen. De keuze is gevallen op het Krolltihcatcr. De kerkelijke plechtigheid voor de opening van den Rijksdag zal voor de. evangelische afgevaardigden in de Ni- colai-kerk en voor de katholieke in de Stadtpfarrkirchc te Postdam plaats yinden. President- Hindenburg zal de plech tigheid in d'O Nikolai-kerk hijwonen. Na afloop trekken de afgevaardigden naar de Garnizoenkerk, waar de rijkspresi dent een welkomsrede zal houden. Daar na zal rijkskanselier Hitter de regcc- ringsverklaring afleggen. Vervolgens zal president Hindenburg zich alleen naar de koninklijke graftombe hegeven, waar hij een lauwerkrans zal neerleg gen tussc-hen de lijkkisten van Fried- ï'iohi Wilhelm I en Frederik de Groole. Als besluit van de plechtigheid zal de Ujkspresident voor de Garnizoenskerk de ©erecompagnie schouwen, welke daarna zal defileeren. Na afloop begeven de afgevaardigden en de leden der regeering zich naar Berlijn, waar de Rijksdag zal worden geopend. Vermoedelijk zal do openings: itting reeds op 21 dezer plaats vinden. Hakenkruis en zwart-wit-rood Gistermorgen vroeg w-erd op het ge bouw van de- Berlijnsche beurs, do Ber- lijnsche universiteit on do Rijksbank- de liakenkruis-vlag geheschen. Op de Stegessaule heschen Duitsch-nitionale studenten onder leiding van dm oud kapitein ter zee Sclieibe, de zwart-wit- roode vlag. Eveneens op '1 gebouw der recht bank te Moabit, waai* Dinsdagmiddag do hakenkruis-vlag op ambtelijk nevel weer naar beneden moest wordpn ge haald, werd gisterenmorgen de. zwart- -wit-i'oode en de hakenkruisvlag ge plant. Ook op de Brandenburger Poort werd een 10 m. lange zwar'.wii-rocde vlag geheschen. Sedert gisterenmiddag waait de zwart-wit-roode vlag op Sans Soucï te Potsdam, waar ook de oude oorlogs vlag gehesc-hen is. Op' het nieuwe pa leis en op het gebouw van liet landsge- recht te Potsdam waait nu ook het zwart-wit-rood naast de hakenkruis- \iag. Nationaal so.ciali.3l.cn hebben te Bi: lijn het geboortehuis, van Karl Marx bezet en er de hakenkruisvlag op ge heschen. Drie roode vlaggen zijn voor het huis verbrand... De politie houdt thans het huis bezet. Een incident te Bremen De ccnsu! van Peru licht gewond In de Schillerstrasse te Bremen heeft «een onbekend gebleven dader den con sul van P-eru overvallen en licht aan het oog gewond. Volgens de politie heeft de dader een hakenkruis ge dragen, maar het onderzoek moet heb ben uitgewezen dat ongetwijfeld een communistische provocatie in het spel is De president van politie heeft onver., wij ld den consul de deelneming der po- litie-directie betuigd. BISDOM GENT, Post-Vlaanderens Bedevaart naar Jubeljaar 1933 VIERDE LENTEBEP.EVAART van 9 tot 17 MEI 1933 onder de Ilooge Bescherming van' Z. II. E. Mgr. den Bisschop van Gent. Geestelijke Bestuurder Kanunnik Van den Gheyn. De Sermoenen zullen in het Vlaamsch' gepredikt worden door den E, H. Van' Bossuyt, Algemeen Bestuurder van het Vrouwelijk Jeugdverbond voor Katho lieke Actie. Twee bijzondere treinen. Vertrek langs Parijs-Montmartrc (H. Hart). Terug langs Lisieux. De prijs uit Aalst is 3 Tweede klas: 749 fr. Derde klas: 500 fr; De inschrijvingen worden aanvaard lot 18 April. Vraagt uitgebreide prospectus aan?. Mevrouw Van de Kerckhove-Cercelèt, Aalst, Lange Zoutstraat, 11, of aan do Gewestelijke Afgevaardigden. N. B. «D'e Zieken worden bij deze Bedevaart niet toegelaten. Men schrijve in bij de Afgevaardig den voor Aalst Mevr. Van de Kerckhove-Ccrcelet, 11, Lange Zoutstraat. E. H. Impehs, Onderpastoor, SI. Mar* tensplaats. M. J. Van Nuffel, Kerkstraat, 21'. VAN HEDEN AF greote keus van prachtige nieuwe models van beelde kens voor 1ste en Plechtige Communie (gouden druk) ter drukkerij «De Volks stem», Kerkstraat, 21, Aalst. Wijziging der Militiewet De gevolgen der kinderarme jaren 1914-1918 •De minister van landsverdediging, M. Devèze, heeft eergisteren in de Ka mer een wetsvoorstel tot wijziging van de militiewet voor de jaren 1935-1939 ingediend. /Doel van dit voorstel is zoo veel mogelijk iri de gevolgen van de kin derarme oorlogsjaren 1914-1918 voor de landsverdediging te voorzien. In 1935 zal hol aantal miliciens 80 pet., van het voor 1934 beschikbare to. taal bedragen. Voor 1936 rekent men op 60 pel., voor 1937 op 50 pet. en voor 1938 op slechts 40 pet. Jlel wetsvoor stel voorziet, dat. een deel der militie lichting van 1935 eerst in 1936, van 1936 in 1937 en van 1937 in 1938 zal worden opgeroepen len einde aldus, tij dons deze vierjarc periode, steeds on geveer hetzelfde aantal miliciens on der de wapens te hebben. In het gemis aan soldaten zou ver der, naar in militaire kringen wordt verzekerd, door het aankoopen van ma chinegeweren! en andere snelvurende wapens, worden voorzien. j Aa.n onze lanbouwers 'Aangezien de Lente in aantocht is zullen onze landbouwers weldra ver plicht zijn hun velden gereed te maken voor het zaaien van haver, liet planten: van aardappels, voeder- en suikcrbee. ten, enz. Onze paarden zullen heel do Lente door, en ook tijdens den Zomer, lastigen arbeid te verrichten hebben, en zoo men wil dat zij maximum van Werk leveren, cn dat zoo goedkoop mo gelijk, zullen de landbouwers gehouden zijn hun ernstige aandacht te vestigen op de voedingswijze hunner paarden cri op hun gezondheidstoestand. Met kloek gevoede en gezonden dieren bereikt men immers gemakkelijkst zijn doel. Meestal de landbouwers denken, en hebben zelfs dc vaste overtuiging, dat alleen haver paardenkost is, en dat e? niets haver kan vervangen. jDat is naar onze meening een dwa* ling; ten andere als de dieren zwarert arbeid moeten verrichten, moet de por tie ook vermeerderd worden, en iu groo_ te hoeveelheid toegediend, wat altoos blootstelt aan kolieken, waaraan de paarden zeer gevoelig en onderhevig zijn. Er dient dusvolgens rekening ge houden met den gezondheidstoestand der dieren. Welnu de fabrieken Romy hebben een voeder weten samen te stellen dat d© eigenschappen van de haver heeft, maan vorloerbaardcr en gezonder is, name lijk hel voeder A. M. Dat een gezond, kloek en voedzaam voeder. Vergeleken mot de samenstelling van de haver, b„evat het voel méér voedend© bestnnddeelen zooals blijkt uit. onder staande tabel Re my voeder A.M. Haver Eiwit .13% 8 Vet 2.5%. 4%J Koolhydraten 60% 44%' Een mengeling van haver cn Remy's A.M. is een ideaal voeder fp. daarom raden wij aan per 100 kgr hut volgen- do mengsel lo gebruiken 40 kgr. Remv voeder A. M. 40 kgr. g'eplellorde haver cn 20 kgr. goed kal' of gehakt slroo. Men zal deze voeders zorgvuldig dooreen mengen en een weinig bevoch tigen. Volgt deze doenwijze, landbouwers, 'i is. ia uw belang* J. pljdUï

De Volksstem | 1933 | | pagina 1