Oize Bedevaart naar Rome Een nieuwe Heilige in Frankrijk Naar 't Eenheidsfront van socialisten en kommunisten CONGO Het Duitsche gestook rond Eupen en Malmedy Officieel Bezoek onzer Eliegscholen Het Lager Onderwijs Het Heilig Jaar ilsS In den Kath. Eolkskring ie Lede Benoeming Leenlsg Verwoeste Gewesten EBEMBODEGEM DE VOLKSSTEM XXXLX JAARGANG NUMMER 60 Ktrkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arrond. AALST J Agentschap Havas. Adolf IHaxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Bu.ding/Kingsway, 20 Londros W. C. 2. ZONDAG 12 MAART Reminisoere Zon op6,14ZonRf5,49 MAANDAG 13 MAART 1933 H. Euphrasia Zonopd,18Zonaf5,50 L. K. 18 N. M. 26 De bijval van onze bedevaart beeft de stouste verwachtingen over troffen. Het aantal bedevaarders zal zoo talrijk zijn dat de Spoor wegmaatschappijen ziCh verplicht zien een bij zonderen trein tan on zen dienste te stellen. Zoo veel te beter, de reis zal des te gemakkelij ker en aangenamer zijn Vergeten wij niet dat onze bedevaart, onder de bescherming van Z. H. Exc. Mgr Coppieters, bisschop van Gent en onder het, geeste lijk geleide van den Z. E. H. Beynaert, pastoor-deken der stad Aalst, de eerste officieele is die in de Eeuwige Stad zal toekomen. De plechtigheden van bet Heilig Jaar nemen in April aanvang, wij zullen dus getuigen en deelnemers zijn van de eerste feestelijk heden, die voorzeker de voornaamste zullen zijn. Onze bedevaart zal ook de eerste Belgische zijn die door Z. II. den Paus in bijzonder gehoor zal worden ontvangen. Wij raden onze lezers aan, die de bedevaart met ons zouden willen ondernemen, zich zoo spoedig mogelijk te laten inschrijven. Hek .e- spreken der hotels, het gereedmaken'der reispassen, en .andere, for maliteiten vergen veel tijd, en opdat alles in orde weze, boeit men niet te laat te komen. Voor het con fort onzer medereizigers, voor het gemak der lange en schoone reis wordt melts verwaarloosd. Het ordewoord weze dus Zoo haast mogelijk inschrijven, niet meer gewacht. Als wij ons voorgestelde get.al hebben bereikt, kunnen geene inschrijvingen meer aanvaard worden. Voor alle inlichtingen zich wenden: Bureel der Volksstem, Kerk- Straat,' 9, Aalst. Tegen het Fascisme Men. meldt uit Riga aan dc «Times» dat d-e kommunistischo leiders te Mos kou besloten hebben, bun buitenland- se-he politiek tc. wijzigen en samen te •werken met de He Internationale. Als gevolg op dit besluit heeft het uitvoerend komiteit van dc Komintern een voorstel bekend gemaakt tot bond genootschap met de socialisten, inzon- derheid met. de soeiaal-d-emokratisohe partij in ïUiuilschlang cn. do onafhanke lijke labour-partij in Engeland (niet te verwarren met dc officióelc labour-par tij), ton einde een algemcenen. en over eenstemmenden aanval te kunnen op touw zetten tegen niet-socialistische stelsels. De Komintern beloofde, zijn aanvat- tegen de socialistische, niet kommunis- lischc organisaties stop te zetten, die tot. hiert oe als vijanden beschouwd wer- d-en. Het «bondgenootschap zou name lijk do onmiddellijke vorming'van «on derlinge beschermingsafdcclingon» om vatten en de gezamenlijke inrichting van betoogin.geii, stakingen, enz. De «Pravda» verklaart, dat het hier 'gaat. om een oorlogsverbond tegen den gemeenschappelijkeii vijand en dat la ter, na de zegepraal,, de Komintern zal herbeginnen met de niet kommunisti- sche socialisten te bestrijden. JDeze ommekeer van de Komintern, aldus de berichtgever van de «Times» schijnt ingegeven te zijn door de ge beurtenissen in Duitschland, dat tot verleden week nog met dezelfde wel willendheidals Italië en Mussolini werd bejegend De «Izvestia» verklaart thans inder daad, dat de regeering van I-Iitler «haar stelsel van roerverspraktijkon en uit dagingen» op hef gebiod der buiten- landscho politiek wil uitbreiden en dat hieraan, kost wat kost, een einde moet gesteld wonden. Vertrek van de «Albortvllle» Vrijdag middag.is onder een grooten toeloop van, belangstellenden de Belgi sche stoomboot «Albertville», uit de haven van Antwerpen naar Congo ver trokken. D-e «Albertville», die onder het bevel van commandant Bosquet staat, on zijn 32ste reis aanvatte, had 155 passagiers aan boord, verdeeld als volgt Vcor Congo. 59 passagiers in eerste klas, 72 in tweede klas; voor Lobito: 10 pas sagiers in eerste klas, 6 in tweede lila3, 6 in tusschenklas, en voor Teneriffe 2 in eerste klas. Tus8chen de vertrekkenden bevinden zich d-e Eerw. Broeders P. Scaulan en F. Gielis, der Xaverianen. Er was ongeveer 2100 ton lading aan boord, verdeeld als' volgt 90 ton ce ment, 250 ton ijzeren vloer voor laad brug van Matadi, 100 ton ijzeren pla ten, 1 reservoir van 1 ton, een auto van 3 ton, 5 andere anlos, een ijzeren brug van 28 ton. Het overige was gewone la ding. Bij dit nummer behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijde.!. De «Germania» kondigt een bijblad van twee bladzijden af, voorbehouden aan Eupen'en Malmedy en door den 1-ei der de buitenlandsche politiek aan het blad óiiderteekchd. Het blad. wijst er op dat de terugkeer van de Sa ar nanr Duitschland aan sl a linde is. In 1935 .zal het reieren-tem gebeuren dat vast en zeker een;; groo- te meerderheid aan Duitschland zai ge ven. In het belang der herneming- der vriendschappelijke Belgisch-Duitsch bétrekkingen en in. naam van het Recht hoort het volgens d-e «Germania» dat op het oogenblik dat de F rans riten, en de iDuitscihers het vraagstuk van de Saar zullen regelen een nieuw referendum te Eupen en Malmedy bepaaldelijk de na tionaliteit bepalen zou der «gescheiden grondgebieden. Het bijvoegsel van de «Germania» behelst buitendien drie artikels, voor behouden aan bet «zoogezegd referen dum», aan «de bloedende grens» en aan de gevaren die de Duitsche kuituur, te Eupen cn Malmedy loopt. Het is de eerste maal misschieVi dat de Duitsche eischen betrekkelijk het grondgebied van Eupen .en Malmedy zoo krachtdadig geuit worden. Een nieuw referendum in 1935 Het centrum is 'natuurlijk niet meer aan het bewind. Dit laat aan die partij toe niet meer vrijheid te spreken. Zal de Hitlerparlij bet Gentrum op dien weg volgen? Het is voorbarig daarover ge volgtrekkingen te maken. Vrijdag morgen, omstreeks 10. ure, bracht de Minister van Landsverdedi ging heer Albert Devèze, een officieel bezoek aan de vliegsohool van Wevcl- gem-bij-Kortrijk. Hij was vergezeld door zijn kabinetsoverste; Luitenant- Generaal Gillieaux; de algemecno Voor zitter der Belgische Invaliedeu en ver scheidene vooraanstaande militaire overheden. De Minister woonde luchlkrachttoe- ren en oefenvluchten bij en bezocht vervolgens de welingerichte kazernen, hangars en herstellingswerkplaats«;n. De kolonel van de vliegsehool Dau- merie, vergezelde den Minister en gaf uitleg over interessante toestellen. fOe overheden van het vlicgplcin en een paar adjudanten-monitors die de krachttoeren uitvoerden, werden gul hartig gelukgewenscht door den Minis ter. In de werkplaatsen drukte lieer De vèze meermalen de hand aan het perso neel en ging met hen een gemoedelijk gesprek aan. De Minister van Landsverdediging uitte zijn tevredenheid over de model inrichting van Wevelgem. Een «lunch»' werd gegeven in de «mess» van de officieren. Kort na de hoen, vertrok do lieer Devèze terug in een prachtig «Fokker»-toestel, (3 mo toren) .in d-e richling van Nijvel, waar hij insgelijks een bezoek bracht* Wij (hebben gisteren gemeld dat dc Ministerraad eene parlementaire kom missie heeft benoemd voor het onder zoek van het schoolvraagstuk. Die eerste minister heeft daarover het volgend verslag gericht tot Z. M. den Koning Sire, Wanneer de regecring voor de Ka mers is gekomen, heeft zij het inzicht te kennen gegeven, het zoogezegd «schoolvraagstuk» in zijn geheel aan een parlementaire kommissie le onder werpen, ten einde op dit gebied, con be stendigen vrede te bewerkstelligen, welke ongemeen vruchtbaar zou zijn voor de toekomst van het land. Het Parlement en de openbare mee ning hebben dit voorstel kunstig ont haald- De vraagstukken welke op het on derwijs betrekking hebben, maakten' het voorwerp uit van koortsachtige be sprekingen en harde strijden; andere, even omstreden vraagstukken, bekwa men met den tijd bevredigende oplos singen. De eerbied welke al d-e rechtgeaarde lieden voor bet kind koesteren, het toe nemend verlangen aan den familieva der, welke ook zijn maatséha'ppelijken stand moge wezen, zijn. plicht van op- Voeder te vergemakkelijken, de drin gende noodzakelijkheid, het princiep van den leerplicht in overeenstemming te brengen met het grondweltelijku'eeht der vrijheid van onderwijs, laten ons Toe te gelooven, dal. het oogenblik aan- Jgebroken is om,.onder de voorstanders der verschillende opvattingen, tot een volledige en rechtzinnige gedachten- wisseling over te gaan. Wij hebben dicnsvolgcns de -eer aan Uwe Majesteit de sameïisUlling eener parlementaire kommissie van achttien 1-eden voor te stellen. Bedoelde kommissie zal -iet gansche vraagstuk onderzoeken: zijhal verzocht worden een nieuw onderzoek* to wijden aan dc organische wetten, welke het on derwijs regelen en, gebeurlijk, de wij zigingen voor te stellen die van aard Zrijn eeri.e ruime toetreding te ontmoe ten. Zij zal kunnen beroep doen op al de voorlichtingen, en al de specialisten raadplegen die van aard zijn, de ver schillende strekkingen der openbare meening weer te geven. /Dc namen welke wij de eer hebben aan Uwe Majesteit voor te stellen, be wijzen dat de Regeering, in deze zaak geen ander-e oplossingen betracht dan deze -welke op overeenkomst en verzoe ning steunen. Het schoolstatuut moet duurzaam en beschut wezen tegen <te veranderingen van hel Ministerie en zelf tegen de ver anderingen der meerderheid. Het moet steunen op het vertrouwen, op de eer lijke toepassing van de grond vettdi.jke princiepen, op het stipt nalevm van liet voort reffelijk recht van het kind, op don eerbied der in den huiseli jk in heard voorgehouden overtuigingen en tevens op den eerbied der rechten van den Staat, waarvan de hooge zending geen betoog vcreischl. De Regeering heeft., diens vol ge 113, de eer Uwe Majesteit te verzoeken, bierbij- gaand ontwerp van besluit met Zijne handteekening te willen bekleeden. (get.) graaf de BROQUEVILLE. Volgt dat liet. besluit met de namen van de kommissieleden, welke wij gis teren reeds hebben meegedeeld. In tegenwoordigheid van Paus Pius XI werd het dekreet «de tuto» uitgeroe pen, ter goedkeuring der mirakelen van den gelukzaligen Andre Hubert Four- net, stichter van dc Orde der Zusters van het Kruis. In Juni aanstaande zal hij heilig ver klaard worden. Hiernaast een afbeelding van dou! nieuwen heilige, toen hij pastoor was. te Maillé. Hieronder het huis van den gelukza lige, waar hij geboren werd ten jare 1752. Het wordt onveranderd bewaard in d-en eigendom van liet Moederhuis der. Zusters van liet Kruis te La Puye. De plechtigheden van April in het Vatikaan Het Middenkomiteit voor het Heilig Jaar heeft het program der plechtig heden van de maand April opgesteld. (Dien 1 April, des morgens zal Z. H. de Pajie d-e Heilige Poort openen; dert G April zal de H. Vader in Sint Pieteï het Heilig Uur bijwonen; den 7 April, ie 11 uur, zal de Paus, vergezeld door al de te Rome aanwezige Kardinalen, in Sint-Pieter het eerste jubelbezoek afleggen.; den 13 April, Witten Don derdag, zal in het Apostolisch Palei: eene grootscho plechtigheid plaats hebben voor de herdenking der instel ling van de H. Eucharistie; den 1-4 April, Goede Vrijdag, zal ook de derge lijke plechtigheid gehouden word-en voor de herdenking van den dood van den Zaligmaker; den 16 April, Paasch- dag, zal de H. Vader in Sint-Pieler eene plechtige H. Mis opdragen, en zal dan, van in de buitenloggia van Sint-Pietcr, zijn zegen schenken aan de mejiiglot W8 Heden Zondag geeft de V.K.B.J.-af- dceling van onze gemeente een luister rijke tooneelavond. Builen, Miuziekuit- voering^lomen op hot programma voor opvoering van liet mooi spel: «Hoe Lie- veke bruiloft vierde» van Blanke Gij. selen 011 daarna De schoone in het slapende t-osch een sprookje-zang spel in vier deelon voor kinder- en meisjeskoor door II. Van Tussehon- broek, .Dat belooft een prachtige avond te wezen. De regie wordt waargenomen door Eerw. Heer Hub. Buyle, schrijver van het spreekkoor «Dageraad Het Staatsblad kondigt de benoeming van M. L. Muylaert, als burgemeester; d-er gemeente Herdorsem. Beste gelukwenseheii. 5 p.c. 1922 130c trekking van 10 Maart 1933 S 137627 n. 19 uitbelb. met fr. 250,000 S. 137627 n. 16 uitbetb. mcr. fr. 100.000 S. 137627 11. 6 uitbetb. met fr. 100.000 Do andere nummers dezer serie liiet bovenvermeld en d-e ser.es 131824 en 104737 zijn uitbetaalbaar met 301) IT. VAN HEDEN AF grccte kous van prachtige nieuwe models van beelde kens voor 1ste en Plechtige Communie (gouden druk) ter drukkerij «De Volks stem», Kerkstraat, 21, Aalst. OP Zaterdag 4 Maart laatstleden, greep Tn onze .gem-eente de two 3d e al- gemeene vergadering plaats dor on langs gestichte c Katholieke Jonge Wacht Alle jonge wachters waren tegenwoordig, alsook de Heeren De Cock O., De Rijck L., en Temmerman L., gemeenteraadsleden. Met handgeklap werd den Ilcer 11. De Schaepdryver, ingenieur uil; Aalst, in ons midden begroet. Meer dan een uur en half hield (leze laatste eene boeiende loospflaak in venband rnet het edele en schoone werk dat door de opoffering der Katholieke Jonge Wacht te Eremboilegem komt le worden gesticht. Niemand beter dan R. De Schaep- drijver, kon ons het tafereel toetsen, "hetwelk ons door zijne diepdoordachte rede werd ontrold. Zijne uiteenzettingen, waren brok ken van ieders leven, vanaf de jeugd lot aan hét graf. Tiet. waren klare waarheden over denkbeeldigen en ide alisten, over rijkdom en armoed», over droefheid en genot, over goddeloos heid en kristenzijn, oveq hoogmoed en Zie vervolg onderaan voigendq kolom nederigheid, over haat en over liefde. Gij jongelingen, zegde hij, die staat op den drempel van het werkelijke le ven, beeldt u niet in, dat de toekomst die u is voorbehouden, alleen deze zal zijn welke gij door uw wil veroveren zult hoopt ni-et op de toekomst vol fortuin, vol genotzucht noch vol eer, en roem. Zij zal alleen zijn deze die ge be werken zult door uw arbeid en strijd, in den dienst van God. RicUt in het le ven dat u nog wacht, het oog naar het katholieke apostolaat, naar de be grippen van. broederlijkheid en liefde, die toch maar alleen de grondvesting! zijn van het werkelijke katholieke le ven. Wees dan ook mannen van de ka tholieke -daad. Steunt uw bestuur eiï de katholiek'e leiding, die met -een vu- rigen iever bezield zijn, te *1 rijden om; 11 en om de katholieke gemeenschap. Breng dan uwe kameraden in uwd rangen, opdat de katholieke jengö wacht moge -groeien en. bloeien tof glorie van God en tot eer van het meiü schelijk beslaan. Een warm applaus sloot d-e talent volle redevoering van den Heer D0 Schaepdryver, dewelke zonder twijfel een diepen indruk zal hebben gelaten bij al de aanwezigen. Na een warm dankwoord van den voorzitter, en eene vurige aanmoedi ging tot het buitengewoon teost van 9 April toekomende, sloot deze tweeda j verga de rtng in de beste stemming*

De Volksstem | 1933 | | pagina 1