WERKLOOZEJEUGD 14 Dinsdag I Maart 1955 Hevige Aardbeving in Zuid-Iialifornië DA VIDSFOS1DS Aalst en Omstreken BIJ DE LIBERALEN Fonds voor Groots IFerken De Dmtsch-Belgische steenhooFonderhandeling Getalsterkte van het Dnitsche Leger XXXIX JAAtfG&NG NUMMËR @1 Karkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114, - DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gondt +ubIIcftolt bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Bulding/Kingsway, ZO Londres VJ. C. 2, j H. Gelukzalige Eva I Zonop6, lOZon af5,52 L K. 13 N, M. 26 Het gebeurt wel eisns dat de politie- de zal moeten inzien hoe haar heb bers aandacht wijden aan vraagstuk»» zucht en egoïsme tot de vernietiging leidt. De jöugd heeft aich apostel gemaakt van de nieuwe sooiala ordening, en zoo zal binnen afzienbaren tijd, voor jon geren eon nieuwe en rechtvaardige verdeoling van arbeid en.kapifcaal over da wereld komen. ken, die vcor de jeugd en de jeugdop voeding van het allergrootste gewicht zijn, en el hebben dia besprekingen niet altijd een practisoh resultaat, toch toonen zij aan dat die politiekers, er soms wel eens aan denken, dat er ook oeno jeugd in hot land bestaat. Zoo hs'oben zij zich dezer dagen on° ledig gehouden mot 'fc instudeeren van het vraagstuk van den gedwongen vrijen tijd dsr jonge werkloozan. Vele redenaars habbon angstwek kende tafereeien opgehangen van den pijnlijken toestand waarin zioh talrijke jonge werklieden bevinden, zoo cp Btoffelijk. als op zedelijk en culturesl gebied er werd zelfs gewaagd van een ernstig dreigend gevaar voor de samenleving, daar velen dier jongelin gen nog nooit gewerkt hebban, en door vadsigheid en wanhoop naar da mis daad gedreven worden, Wij zouden inderdaad stekeblind zijn indien wij nie'. opmerkten hoa tal rijke jongelingen langs de Btratön lui' eren, en ook'maar geen stukje winst» gevonden arbeid kunnen bereiken- Da tijden schijnen voorbij dat de so cialistisch© volksopruiers onze arbei ders toeschreeuwden Alle radaren staan stil, als uw sterks arm het wil>, Er is inderdaad een tijd geweast, dat het schering en inslag was, met werk- Btolcing ie dreigen, wanneer de arbei ders hunne eischen kracht wilden bij zetten, doch heden zouden miilioenen armen toegrijpen om de stilstaande raderen terug in beweging to brengen. Een gansch complex van oorzaken draagt schuld aan do werkloosheid die uit de economische wereldontredde- ring voortvloeit. Wij hebben ons hier k met die oorzaken niet bezig te houden, ^■trouwens vele ervan zijn voldoende bekend. Het brengt ook geen aarde aan den dijk, deze zwarte crisis te vervloeken en met gebalde vuisten verwensehin- gen te uiten. De oplossing der crisis moeten wij overlaten aan do staatslieden en eco nomisten, die evenwel goed zouden doen het voorbeeld dar nieuwere jsugd te volgen en naar het gezaghebbend woord van Rome te luisteren, Da jeugd heeft zich enkel ^bezig te hcuden mat do vraagstukken die in hare onmiddellijke omgeving liggen. Er wordt wel «ens beweerd, dat de jeugd leeft van het heden, en juist daarom is er wel geen vraagstuk, dat meer dringend schijnt dan het middel te zoeken om een nuttig gebruik te maken van dezen gedwongen vrijen tijd. Studenten an diegenen die neg aan den arbeid zijn, kunnen zich bezwaar lijk een gedachte vormen van don ge moedstoestand, die den werklooze be- heerscht. Ook vele jonge werkloozen zien de toekomst somber in. Voor deze laatsten galda dan het woord dat een flinke leider der ohris- isne werkliedenjsugd in een artikel, aan de jonge werkloozen gericht,neer schreef Werkloos Gij voelt u neer gedrukt, onieerd, verveeld en hongerig naar werk. Terwijl gij vroeger bij me nig kouden wintermorgen verdrieterig zijt opgestaan, nijdig tegenover allen die zich op dit uur in 't wcTme bed nogmaals mochten omkearen. doet het u nu hevige zielepijn, wanneer gij des morgens den harden tred van bana- g8lde schoenen op den plavei en het vroolijke fluiten hoort van de werkge zellen dia naar de fabriek trekken. Doch laat den kop niet hangen. Ook deze booze tijd heeft zijn goeden kant, gij hebt ©en hoop en een toekomst. Wanneer bejaarde huisvaders droe vig den dag tegemoet blikken, kan man deze droefh3id maar al te best begrij pen* want voor deze ouderen is hot uitzicht nog ooit werk te vinden, bijna tot nul godaald. Kan men zich oen hor der lot wel inbeelden, dan. zonder hoop Pn met de drukkende zorg van een gezin belast, een onzekere toskomst tegemoet te gaan Als gij nu uw lot met dit dier huisva# ders vergelijkt, zult go met meer moed de beproeviag dragen, Want gij hebt geen reden tot wan hoop, daar gij zeker eens terug aan den arbeid gaan kunt, flaar God u slechts een proeftijd ge zonden heeft. Wij kunnen die woorden voorzeker beamen. Er moet eens een lijd komen lat de manschhaid te scha en te schan- Doch dio toekomstmuziek mag ons niet betoovarem hard, zeer hard zal ar nog moetan gowroet worden voor aleer de eerste flauwe schijn van een beters toekomst zal lichten. Daarom moet dit oogenblik gebruikt worden, en goed gebruikt- Do werkloosheidsvlccd kan een ze gen v/orden voor da jongeren,wanneer zij zich wel van hunnen plicht bewust zijn. Ook het veld is tot eetl rustpoos tij dens den Winter veroordeeld, doch geen slaap kan er bekoring brengen; het veld is ook niet dood, maar laat In den boezem de krachten zich uitspan nen om bij de eerste lentewarmte zaad en vrucht te doen gadijen, Nu i3 er voor dQ jonge werkloozen een uitstekende gelegenheid om rijke vruchten voor later te verzamelen. Wie weet komt de kans nog ooit Een oud spreekwoord zegt heel ba naal. maar juiststaande water stinkt I Zoo ig het ook voor diegenen, die geen gebruik van dezen gedwongen vrijen tijd weten te maken. Een economist, die zich zeer speciaal Onledig houdt met de studie van da hui dige wereldcrisis, hoeft gé schreven dat alle standen thans aan 't ziften zijn om slechts de kloaksta en meest werkzame menschen bovenop te hcuden. Ep schijnt veel waarheid in deze ge waagde stelling te liggen; daarom komt het er Op aan dat de jonge arbeiders zicnzelven ontwikkelen' Neen, het ligt niet in onze bedoeling jonge arbeiders asn te zetten zich op te werken, opdat handenarbeid on waardig zou zijn. Wij moeten evenveel eerbied hebben voor den goedgeschoolden handarbei der als vcor dan hooggeleerden drager van een dokterstitel. Er is echter heel wat goed te maken in den arbeidersstand. Was het de Brouckèra, stellig een der meest ver standige leiders de» socialisten niet,die ©ens beweerde dat hot socialismo d mannen aard, ruw on triestig heeft gemaakt Daarom keeren de jongeren hen den rug toe, zooals wij in onze vorige bij drage reeds aantoonden. De jongeren hebben den plicht thans zichzalven op te werken tot beschaafde en ontwikkel de werklieden, opdat alzoo hun stand in het kader der- algemeens standsor- ganisatie, noch ondsp, noch boven; doch naast de drie andere standen een gelijkaardige plaats zou innemen, Vooreerst is er dan eene vakkundige kennis nooóig. Zelfs in dezen tijd moe ten wij ln onze volksboekerijen nog beslatigen, hos zelden een jongö werk looze gebruik maakt vin de kosteloozo Vakboekerij, Na die grondige vakstudie komt dan eveneens de algemaena ontwikkeling on de talenleer. Neen, werkloosheid is geen schande in dezen tijd, en zij die met do doppers den spot drijven zijn onwaardige en meedoogenloozo menschen. Doch doppen zal eens een schande worden wanneer de zifting der beste alemen ten zal geschied zijn en de herleving ingeluid, want dan zullen alleen diege nen. die tijdens den gedwongen vrijen tijd ieder uur van don dag nuttig aan zslfvorming besteed hebben, eanc waardige plaats kunnen innemen. BERICHT AAN ONZE ABONNENTEN Bi.nnen enkele dagen zullen kwijt schriften ten huize worden aangebo den, voor de hernieuwing derj drie. maandelijksche abonnementen. Wij verzoeken beleefd onze abon- nenten te willen zorgen dat de kwijt schriften bij de eerste aanbieding be taald worden, dit om nieuwe onkosten te vermijden. 'Over de aardbeving- die Zaterdag in Californie plaats greep worden de vol- gendé bijzonderheden gemeld. De aard Voor enkele dagen werd aan de Da- vidsfonds-ers aan huis besteld liet eerste boek der volksreeks voor \t jaar .1933: «Berïiadelle Soubirous». Het Lourdes-mirakel is oud sedert 75 jaar. Het blijft nochtans immer nieuw en frisc-h met de onmetelijke reeks van nieuwe mirakelen waarmede de Almachtige dit uitverkoren oord be genadigt. Bij de 75e verjaring van de eerste verschijning van de Onbevlekte Ont vangenis aan Bernadetle, was het een heerlijke gedachte *^an 't üavidsfonds onder 't volk te verspreiden een ge schiedkundig-trouwe sterk detailleerde, eeftvoudige doch tevens diepzielkunde levensbeschrijving van 't arme meisje, later geworden zuster Marie-Bernard in het klooster te Né-vers. Met schitterenden luister werd op 14 Juli 1925 het decreet der Zaligverkla ring van zuster, Marie-Bernard voorge lezen. Wanneer dit jaar Z. IT. de Paus de Heiligverklaring zal uitspreken, dan zal er een jubel opgaan over de gansche wereld. En niet min in Vlaanderen. Want het heerlijk boek van Willem Gro. neman «Bernadette Sobirous» zal door en met de 80.000 exemplaren van de Davidsfondsuitgave heel Vlaanderens geloof rotse-sterk bewaren, en zijn lief de, indien mogelijk, nog warmer doen aanzwellen voor 't immer nieuwe Lour- des-wonder. Zoo wordt de katholieke levens schoonheid in haar eenvoudige doch heerlijke klaarte ten aanschouwe ge steld; zoo straalt de katholieke levens blijheid nog eens over onze gouwen zoo werkt eens te meer de verheffende zedelijke volksopvoedende taak yari 't Davidsfonds. Wij ontvingen te gelijkertijd een zeer -beknopt overzicht van de werking onzer plaatselijke Davidsfondsaldeet ling. Wij drukken het in ons nummer, van morgen heel graag over om ook de niet- leden op de hoogte le brengen van de werking van dit heerlijk organisme, Zondagmorgend greep te Brussel dö statutaire vergadering plaats van den Landclijken Raad der Liberale partij. M. Albert Dcvèze, minister vari Landsverdediging, zat voor. Aan het schokken, die zich in Noord-Zuidelijke bureel namen ook plaats MM. Dignef- richting bewogen, hielden verscheidenefc, voorzitter van den Senaat; Lippens, Voor d3 anderon, dieniet onder de werkloosheid te lijden hebben, dringt zich natuurlijk ook een heiliga en schoon» piioht op Medelijden on so- tiof medehelpen tot lenigen van den zwaren nood dia in zoovee! gezinnen nijpt. De jonge werkieozen luisteren naar den goeden raad, dis Sauerland m zijn jeugdboek neerschrijft; «Nie mand heeft het reeht v.-erkiooa te zijn. God wil dat wij arbeiden. Volk en land willen dat wij onzen vrijen tijd niet vergooien. Laat oils dan, wanneer ens de arbeid dor hand ontzegd is, naar binnen werken, opdat deze poos schop pend inwerkt en ens een trap tot per soonlijkheidsvorming en Booialen! op» ging zij.» Wij hebben vroeger al «enige bij zonderheden medegedeeld over een wetsontwerp Sap houdende verh. oging van het Fonds voor Groote Werken van 1,800 op 3,300 miüioen. Thans is dit dokument uitgedeeld. In de memorie von toelichting wordt de verhooging göwettigd door de nood zakelijkheid van de voltooiing van do ondernomen werken. Een wijziging aan het richtingsplan van het Albert-kanaal bracht een nieu we uitgave vap 300 miilioen. mede. Een herziening van de prijzen voor de ver breedingswerken aan de vaart Brussel- Charleroi laat een aanvullende uiigave van 92 milliocn voorzien. Gemoenie- werken moeten worden gefinancierd tot wanneer de gemeenten die voor- scholten zullen aflossen. De werken uitgevoerd door de gemeenten aan de Luiker-Maas beteekenon een nieuwe last van 50 miilioen. Buitendien wach ten op voltooiing: de verbreeding van de Kempische vaarten -en de aanleg van den Beneden-Samber. Tenslotte legt de memorie van toe lichting voornamelijk den nadruk op de verbinding Antwerpên-Luik, die ge waarborgd moet zijn voor schepen van G00 ton nog voor het Juliana-kanaa! in bedrijf wordt genomen. Het i y2 milliard, waarmede het Fonds wordt verrijkt, worden verdeeld over verscheidene begrootingen '500 miilioen in 1933, 400 in 1934, 350 in 1935, 300 in 1936. 200 in 1937. 200 in 1938, 150 in 1939, 150 in '940, 73 in 1941. De reddingsploegen halen nog voort lijken van onder de puin-en. 1-Tet igetal dooden kan nog niet be paald worden. Naar het schijnt zijn er reeds meer; dan .4.700 gckvyo's-teuj minuten aan. Groote en kleine gebou wen begonnen te wankelen. De stoffelijke schade was' in do breede straten van Los Angeles ter stond zichtbaar. liet puin van do in gestorte huizen -bedekte de straten en maakte liet tramverkeer onmogelijk. De bevolking van Los Angeles werd door een panischen schrik aangegre pen en rende in groote groepen langs de straat. In verscheidene doelen der stad ging het licht uit en braken de vensters. Talrijke personen werden van onder de puinhoopen van het ingestorte' ge bouw van de Kamer van Koophandel l,e voorschijn gehaald en 'naar, het gast huis gebracht. Hooge kantoorgebouwen stonden 10 tot 20 minuten op hun grondvesten le wankelen. Ooor de onderbreking van alle ver bindingsmiddelen en gezien de moei lijkheden waarmede de opzoekingen in de puinen gepaard gaan, weet men nog niets met zekerheid omtrent de verschrikkelijke ramp'. Voor de veer tien sleden welke het ergst geteisterd geworden, zijn bezit men de volgende cijfers, welke «venwel niet definitief zijn. Long Beach, 65 dooden en 1000 ge wonden. Vares, 4 dooden Complon, 13 dooden en 150 gekwetsten -Santa Anna, 3 dooden Huntingdon Park, 12 dooden San Pedro 2 dooden,Wil- mingdon, 1 doode ;*Allflower, 1 doode. Arlesia 4 dooden Hermosa Beach, 1 doode en 1 gewonde Garden Growe 1 doode en 1 gekwetste; Walnut Park 1 doode Norwalk, 1 doode. Zaterdag namiddag had het' gast huis van Los Angeles reeds 6.000 personen verpleegd, welke er niet werden opgenomen. Men schatte dan het getal slachtoffers die zich kwamen laten verzorgen op 700 per uur. Overdreven berichten Ten gevolge van de paniekstem ming in het aardbevingsgebied, werd het getal van de vernielde woningen aanvankelijk fel overdreven. Volgens de eerste berichten waren in Long Beach 62 duizend gebouwen verwoest in werkelijkheid werden een groot aantal van deze woningen slechts duchtig geschud en gedeelte lijk beschadigd. In meer dan honderd plaatsen had men de gevolgen te dragen van deze aardbeving, do hevigste die sedert menschengeheugenis in Californie plaats vond. Een twintigtal aardschokken wer den waargenomen, van 's morgens 6 ure 48 lot 's avonds laat en de vrees bestond «dat zich nog nieuwe schok ken zouden voordoen. Vliegtuig gevallen Een vliegtuig dat onderweg was naar Long-Beach om aldaar deel te nemen aan de reddings- en bergings werkzaamheden is gevallen. De drie inzittenden waren op slag dood. Reeds drie en twintig aardschokken Zaterdagavond (Europeesche tijd) werd in Amerika de drie en twintigste aardschok van den dag waargenomen. Uil. Poplar-Bluff (Missouri), wer den vrij hevige aardschokken gemeld. D.e slaat Mus sou ri ligt nochtans op een afstand van 2.200 Km. van de kust van Californie. Honderd negen e.n dertig docdcn Het aantal slachtoffers wordt ge schat op 139 dooden en 4 tot 5.OOG ge wonden. Eelektrieke centrale ingestort 209 werklieden bedolven Vo!?¥»ns zekere berichten werden niet minder dan 200 werklieden be dolven oncler de puinen der elöktriek- cenlrale, gelegen te Terminal Island San Pedro. In de omgeving dezer stad is ook -een gedeelte der Pales Verdó- bergen ingestort. Anderzijds wordt ook gemeld cat twee 'pelrolputlen in brand geraakt minister van Openbaar Onderwijs; Jan- son minister van rechtswezen; llyrnans, minister van Builcnlandsche Zaken Dierckx, senator; Forthommc, Demets, Hicguel, enz. Na afhandeling van verschillende aangelegenheden zette M. Dcvèze do redenen uiteen die hem noopten als voorzitter van den Landelijken Raad, af te treden, dit ambt, met het ambt van. minister onverc-enighaar zijnde. M. -D.eveze verklaarde dat het, naafi zijne meening de plicht was der libe rale partij aan do regeering mede to werken. Hij verklaarde zich ook vijan dig aan de algeheele onttrekking dei} toelagen aan het vrij onderwijs. Een d-ergelijke handelwijze zou on der het volk een geweldigen terugslag teweegbrengen die den ondergang zou kunnen beteekenon van de liberale par tij en aan de katholieke partij de vol strekte meerderheid terug le bezorgen. M. Dierc-kx senator, werd bij hand geklap tot voorzitter van den landelij ken raad verkozen. GROOTE KEUS van kerkboeken, pa ternosters, beeldekens, geschenken voor de 1ste en Plechtige Communie ?n den boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 21, Aalst. De Belgische voorstellen De Belgische tegenvoorstellen aan gaande de steenkool zijn bij de Duit- scho regeering toegekomen. P.ie voor stellen zouden hierin bestaan den in voer van vreemde kolen toe le passen aan den huidigen toestand van de Bel gische sleenkoolmarkt, wat voor ge volg zou hebben dat er elke maand on geveer 200.000 ton vreemde steenkool zou mogen ingevoerd worden. Dit cijfer vertegenwoordigt slechts het derde van dc hoeveelheid steenkool welke in den loop der laatste jaren vrij in Belgio mocht ingevoerd worden. Een Duitsch blad dat de kwestie be spreekt, zegt «Indien de Belgische re geering er op staat deze voorstellen te behouden, dan zijn er negen-en-negen tig kansen op honderd dat de Duilsch- Belgische onderhandelingen zeer lang* durig zullen zijn. Duizenden personen kampeeren in open lucht Luizenden personen kampeeren in open lucht. De politie heeft bevel ec- egen op d*e plunderaars te schieten. Men schat dat er voor Los Angeles alleen 30 miljoen dollar schade is. Zie De Parijschc medewerker van da «Sunday Express» zou inzage gekregen hebben: van dö geheime stukken van den Franschen. inlichtingsdienst, die do toenmalige minister-president Hcrriol enkele maanden geleden dreigde vooé te leggen aan don Volkenbond. IDeze stukken bevatten zeer nauw» keurige gegevens over de geheime be wapening van Duitschland, in strijd met het Verdrag van Versailles. D,e Rijksweer, die volgens dit ver drag slechts 100.000 manschappen waaronder "ii000 officieren mag tellen, telt feitelijk 51.000 officieren, en in ge val van mobilisatie-wordt ieder rrjks- weerreginrenl automatisch een divisie* De kaders worden door de rijksweer en de manschappen door de Stahlhelm ge leverd. Volgens' den medewerker van de «Sunday Express» telt de Stahlhelm 3,600.000 leden, waaronder 1,200.000 ten volle gewapend en uitgerust kun nen oprukken. j Daarnaast staan de Hitleriaansch» stormtroepen 4 50.000 man stérk, die thans bij de'S0.000 man vo de ge* wone en 35.Q00 man voor de gemilita* riseerdc pofrne word «en ingelijfd. Geschoolde officieren gaan onmid* del!ijk in de reserve over: om plaats te maken voor nieuwe. Geweren, machinegeweren van eeri mouw model, veldgeschut, vo-htwagens van het Èngelschc type munitie, vlieg tuigen gassen, zijn in overvloed voor handen. Fabrieken van giftgassrn zijn op gericht lo Boehum en te Slolzenberg, on te Trotsk (Rusland); is een gëheimef opslagplaats. Over gansch Duitschland zijn tal rijke fabrieken uitgerust om onmid dellijk mun-ilie aan te maken en alia vliegtuigen van de handelsluchtvlóot kunnen in zeer korten tijd lot Hlitaka vliegtuigen worden uitgerust*

De Volksstem | 1933 | | pagina 1