Kei Oehaim Goosisiori 16 GEMEENTE KREDIET Donderdag Haart 1953 Hei Heilig daar De Landsbond est het Krediet voor den Middenstand De Aardbeving in Californië KAMER Z. H. de Paus en de Katholieke Filmliga Op 1 April zal De gevechten tusschen Japan en China Dood van kolonel Chaltin XXXIX JAARGANG NUMMER 63 Kerkstraat, 9 en St Aalst. Telefoon li4. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Pubfloltelt bulten het flrrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Nliuriaan 13, te Brussel Rue de Riohelieu, Paplie Bank Buiding/Kingsway. 20 Londrea W. C. 2, H. Papas Zonop6,06Zonaf5,55 L K. 18 N. M. 26 JBERilCHT AAN ONZE ABONNENTEN Bi.nnen enkele dagen zullen, kwijt- fcchriffcen ten huize worden aangebo den, voor de hernieuwing dec drie. Jmaandelijksche abonnementen. Wij verzoeken beleefd onze abon- henten te willen zorgen dat de kwijt- schriften bij de eerste aanbieding be taald worden, dit om nieuwe onkosten te vermijden. fèe eerste ceremonien te Rome Rome, 14 Maart. Het onderzoek 'der Heilige Poort in de Basiliek van S. 'Jan van Laterahen heeft lieden piaals gehad in aanwezigheid van Mgr Suvne, Kanunnik-Vicaris van het kapittel en andere kanunikken. D,e" binnenste muur werd afgebroken en de steenenkruik er [uil genomen, met de akt van de slui ting die ze bevatte sedert de sluiting van 1925 door wijlen kardinaal-legaat Pompili. Ook bevonden zich in de kruik het verslag over het H. Jaar 1925, en kele medalics en muntstukken. Aangaande de toespraak, Maandag door.den Heiligen Vader In hei Consis- lorie gehouden, verneemt men nog het volgende Blik op den Internalionalen lossland Na een toespeling op hetgeen in ItaliS tot stand gebracht is, gat de H, Vador een overzicht over den treurigen inter nationalen toestand, die nog steeds kri tiek, onzeker. verward en verontrust is door het gebrek aan wederzijdsch ver trouwen en door overdreven en onrecht vaardig nationalisme. Z, H. beireurde liet, dat helaas, zoowel in de oude ais in de nieuwe wereld, opnieuw het gekletter opklinkt der broedermoordende bewape ningen. Van de met bloed besmeurde en verwoeste aarde, zeide Z. H. stijgt de kreet van het bloed van den medebroe der ton hemel. Een andere bron van droetnis noemde A H. Vader het voortduren in de geheele wereld van de economische crisis, waar onder de zwakken het zwaarst te lijden nebben en die tengevolge van de werk loosheid van miliioenen arbeiders met ai naar gevaren en verleidingen wordt uit gebuit door de vijanden van iedere poli tieke, maatschappelijke en godsdienstige orde. Hetgeen sedert lang in Rusland, Me. xico en Spanje en den laatsten tijd i groot, en kleine landen van Midden Europa gebeurt, zegt maar al te duidelijk wat men kan en moet duchten overal, waar de propaganda der rampzalige ordeverstoorders doordringt. En ondanks alles is het slechts de stem des Pausen, die waarschuwt tegen de groote gevaren, welke de christelijke beschaving in alle deelen der wereld bedreigen. Overal haal legen Godsdienst en Kerk Men most niet vergeten, zeide Z. H. dat de tegenwoordige tegen God ontke tende oorlog, zoo goddeloos en zoo uit dagend is, dat deze ook wel besohouwd kan worden als een wereldoatastrophe, evenals de wereldoorlog en de econo mische crisis. Door den steeds toenemenden haat van de vijanden van God en de Kerk ziet men, dat zij in den Katholieken gods dienst den grootsten steun zian van alles wat zij bestrijden. De Kerk echter weet uit de belofte van Haar Goddelijken Stichter, dat Zij steeds strijden moet, maar dat niets Haar kan vernietigen. De ergerlijke woordbreuk van den Kening van Bulgarije De Paus besprak vervolgens in 't kort de Protcstanlsche agitatie in Italië, in zonderheid ie Rome, en weidde daarna uit over den doop van het Bulgaarsch vorstenkind, wélke doopplechtigheid, gelijk man weet, volgens den orthodoxen ritus werd voltrokken. Deze gebeurtenis, aldus de Paus. heeft overal veel opzien gewekt. H:j wilde daarom van de gelegenheid gebruik ma ken, om zijn leedwezen erover uit te In zijn vergadering van. Dinsdag 1.1., heeft de Hoofdraad van Chr. Midden stand, opnieuw de kwestie besproken van nieuw kredi-et. voos den Midden stand. Er werd herinnerd dat reeds verleden jaar bij Minister Van Dievoet voetstap pen werden g-edaan door het Algemeen Secretariaat van den Landsbond om 100 millioen bij te bekomen voor Klein Beroepskrediet, en 50 millioen voor Bewerktuiging, beide van de Algemee- ne Spaar- cn Lijfrentkas onder waar borg van goed eindverloop door den Staat. De heer Minister was die gedachte volkomen genegen en had ze zeker uit gewerkt ware het Ministerie aan het bewind gebleven. Hetzelfde voorstel werd gedaan aan zijn opvolger, Minister Sap, die als verkozeno van den Middenstand, voor zeker niet liever vraagt dan deze te kunnen helpen en zinnens is, zonder uitstel, een tweetal wetsvoorstellen voor te leggen aan den Ministerraad om aan beide kredieten de noodige uit breiding te geven. Er werd destijds en later nog her haalde malen -aangedrongen op een gunstiger inlrestpercent, zoo voor klein beroepskrediet als voor bewerktuiging. Er is middel om het huidige percent sterk te doen dalen, door toepassing van den laagsten intrest vanwege de Alg. Spaarkas, door uitschakeling van tusschenorganismen, door drukking van algcmecne onkosten. In dit opzicht werd gewezen op de wenschelijkbeid van. één enkel hoofdorganisme voor beide kredieten: klein beroepskrediet cn bewerktuiging. Zoo konden de federalen voor kre diet aan bewerktuiging wegvallen, en de toelagen welke zij genietjn korden benuttigd worden om het interestcij- fer verder te drukken. Ook de premién thans verleend aan kredietnemers voor bewerktuiging zouden beter omgezet worden in een verlaging van den in terest. Lage interest is hoofdzaak wil men den Middenstand waarlijk helpen en krediet zien afnemen. Ook aangaande krediet op lang ter mijn (voor woningen, werkhuizen V, werd de meening van den Landsbond edert lang op het Ministerie en aan de bevoegde personen bekend gemaakt. Eon bl'lan Gisteren had men iin Zuid-Californiö eenigszins een overzicht van do scha de, welko de aardbeving in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hooft aango. richt. Er zijn ongeveer 150 dooden te be treuren, van wie meer dan de helfL te Long Beach, Compton en Huntington Park, waar de vernieling het grootst is. Het aantal gewonden bedraagt tus- sohen de 1000 en 1500, van wie velen in ernstigen toestand zijn opgenomen in alle beschikbare ziekenhuizen. Het totaal bedrag van de aan eigen dommen toegebrachte sch'ade wordt door do autoriteiten van liet aardbe- vings,gebied, dat zich uitstrekt van San- te Barbara tot San Diego, naar Reuter meldt geschat op 75 millioen dollar, 50 millioen alleen te Long Beach. Duizenden zijn dakloos geworden en geven er de voorkeur aan in de ooen lucht te overnachten in plaats van naar hun verwoeste huizen terug te keoren. Vooral voor oudere menschen vree zen de gezondheidsoverheden het ge vaar van longontsteking, indien ook zij de nachten in de openlucht doorbren gen, heigeen het geval was in den nacht van Zaterdag op Zondag met een groot gedeelte van de 1 10.000 inwoners van Long Beach. spreken, dai het prinsesje door een niet Katholieken geestelijke sedoopt werd, Zulk» geschiedde, volkomen in strijd met een plechtig gegeven belofte. De Paus wist echter door bijzondere documenten, wie voor deze gebeurtenis sen verantwoordelijk zijn, en dat hij zijn vaderlijken Zegon niet kon onthouden aan een zoo zwaar beproefde moedor Oje verklaarde onschuldig te zijn aan alles, wat is voorgevallen. Aan hen, die aan dit alles schuldig »!ln, foept Hij toe, zich liet woord te herlnne- Kn«De gerechtigheid verheft de volken maar de zonden maken ze ongelukkig-» Zitting van Dinsdag 14 Maart 1933 De zitting vangt aan om 2 ure, on- de£ yoorzitterschap van M. Poncelet. De Krisistaks De Kamer aanhoort de interpellatie van M. VAN WALLEGHEM, socialist tot den heer Minister van Financien, betreffende de toepassing van het Ko ninklijk Besluit van 13 Januari 1933 tot invoering van een nationale krisis- bijdrage. M. Van Walleghem herinnert 'eraan', dat, toen de regeering, ingevolge hare volmacht verklaarde te willen overgaan tot de instelling eener algemeene na tionale krisistaks, de socialisten pro testeerden tegen die willekeurige han delwijze, en erop aandrongen dat ten minste het bedrag van het onontbeer lijke levensloon zou vrijgesteld worden. De regeering, bij monde van den mi nister van financiën, antwoordde en beloofde dat van de gedane opmerkin gen zou worden rekening gehouden. Wanneer echter de Koninklijke Be sluiten betreffende de nieuwo taks werd afgekondigd, moest men bestatigen dat er van die belofte niets was in huis gekomen. M. Van Walleghem, vraagt dat het teveelbetaalde zoil worden terugge keerd. M. JASPAR, minister van financiën, antwoordt dat er feitelijk In sommige gevallen wel iets teveel betaald werd. D'it komt echter slechts voor op enke le franken, en de terugkecring dier mi nieme sommen, zou dergelijke verwis selingen veroorzaken, dat er onmoge lijk kan op ingegaan worden. Het grondbeginsel der nationale krisistaks werd op volledige rechtvaardigheid ge steund. M. JACQUEMOTTE, communist, vraagt de zuivere afschaffing van de krisistaks. M. DjELATTRE, socialist, ziet in do toepassing van de krisistaks ongehoor de moeilijkheden. Hjj haalt verscheide ne bijzondere gevallen aan. M M. LAHAUT en JACQUEMOTTE verwijten aan de socialisten dat zij de politiek steunen der bourgeoisie. M. JASPAR wijst enkele vooruitzet tingen van M. Delattre terecht. M. VAN WALLEGHEM, socialist is niet voldaan over de verklaringen van den minister en zegt dat gansch het stelsel der krisistaks illogisch is. De ondervraging is gesloten. Be omzendbrief van M. Lippens Thans komt de interpellatie aan de beurt van MM. SAINTE, HOYAUX DELVIGNE en PIERARDi tot den mi-: 'nisber van openbaar onderwijs, over zijn omzendbrief van 12 Januari 1933 betreffende de uitingen van polilieken aard van de leden, van het onderwij zend personeel. M. SAINTE (socialist) beweert' dat de omzendbrief van M. Lippens niets gemeens heeft met den omzendbrief destijds door M. Destrée toen hij mi nister van kunsten en wetenschappen was, uitgevaardigd. Het aanschrijven van minister Lippens legt de onzijdig heid op aan de onderwijzers, zelfs bui ten de school. De omzendbrief is overigens niet klaar, terwijl er anderzijds sche tuchtmaatregelen zien. In Holland bestaat er een krachtig katholiek leven verschijnselen hier van zien we rn zijn boeiend vereni gingsleven en ook in zijn uitingen van de verschillende kunatvertakkingen. Holland gaf ons de eerste katholie ke film KENTERING en Holland bezit ook een ijverige filmmaatschap pij Eidophon I Wat ons voor het oogenblik als ka tholieken interesseert is wat Zijne Heiligheid de Paus over deze onderne ming denkt, want voor ons is het van groot belang te vernemen wat de hoog ste vertegenwoordiger van Kristus op aarde over de filmbeweging zegt; zoo schrijft hij aan den Aartsbisschop van Utrecht: Beangstigende omstandigheden heb ben ons het aanwenden van de film opgedrongen. Vijanden van God en de zielen hebben zich van haar meester gemaakt en schamen er zich niet voor goddelijke en godsdienstige waarden te bekampen op de meest gewetenloozo wijze. Wanneer nu katholieken het zoover kunnen brengen dat zij meester wor den van dit krachtige wapen, dan be wijzen zij aan de katholieke zaak een onschatbaren dienst. De Heilige "tfader wenscht vurig dat deze onderneming moge gelukken. Aan al degenen die medewerken om deze zaak leefbaar te maken en te doen bloeien verleent de Heilige Vader Zijn Apostolisch'en Zegen». Zoo denkt Zijne Heiligheid de Paus ever Eidophon! De Katholieke Filmliga werkt in dezelfde richting en dezelfde geest als de Eidiphon! Wat de Paus dus zei' over de Eidophon is tevens be doeld voor de Katholieke Filmliga. VAN DE -4 G Loten, verschalende van 2 MILLIOEN tot 25.000 Fr. voor esn totaal van 7 I 2 Millioen verdeden tusechen de bezitters van obligaties van de Lotenlesning van het Gedurende 5 Jaar, 7 1/2 miiliccn alle 3 maanden MEN KAN OBLIGATIES BEKOMEN 2N AL DE E3AKKEN. GROOTE KEUS van kerkboeken, pa ternosters, beeldekens, geschenken voor de 1ste en Plechtige Communie In den boekhandel J. Van Nuffel-De Gcndt, Kerkstraat, 21, Aalst. De Ver. Staten en het conflict Do Ver. Staten hebben officieel laten weten dat zij er in toestemden deel te pieis&Sui puoquoqjoA uop joop uopeq geweten, maken van het comiteit der IX mogend- j wijten De Melknijverheid In Belgie bestaan er op dit oogenblik ongeveer 700 samenwerkende melke- rijen die boter voortbrengen. Verder telt ons land 150 private inrichtingen en eenige naamlooze maatschappijen. Samen brengen zij 14 millioen kgr. bo ter voort per jaar; de overige 40 mil lioen kgr. worden op de hoeve vervaar digd. Uit deze cijfers blijkt- dat de groot ste hoeveelheid boter nog altoos op de boerderijen wordt voortgebracht, en dat deze boter van mindere hoedanigheid is en dan ook aan kleiner prijzen ver kocht wordt is door iedereen genoeg Waaraan is die toestand te draconi- worden voor- De held van Redjaf, een onzer kolo niale beroemdheden, Kolonel Chiltin, is Dinsdag morgein om 9,15 u, over leden. Louis Chaltin werd geboren te Else- ne, 27 ApriJ 1857. Hij die eens de Ara bische slavendrijvers in Congo zou uit- M. LIPPENS (minister van open baar onderwijs)' dikwijls door de uiterste linkerzijde onderbroken, zegt dat wat eerst en vooral moet in het oog gehouden worden is, het belang van hot kind. De onderwijzer moet zijne rol vervuilen ais opvoeder en dat kan hij niet wanneer hij zich door verkiezihgspolitiek laat medeslepen. M. HOYAUX (socialist) beweert dat, terwijl de politiek wordt verboden aan de officieele leerkrachten de vriie scholen volledigo centra zijn van pn. litieke propaganda. De schoollokalen zouden moeten onverbiddelijk verbo den worden voor politieke meetlnge». z'in immers gebouwen die onder houden worden door den Staat. M. LIPPENS (minister); schudt ontkennend het hoofd. M. HOYAUX stelt voor dat er in do schoot van het ministerie eene kom missie zou ingesteld worden, bestaan de uit ministerieele ambtenaar vertegenwoordigers der Bij gevallen, minister Schudt en - onderwijzers. - - - syndikaten, voor onderzoek dor roeien, trad op 10-jarigen ouderdom in i beurlijke aangeklaagde de pupillenschool. Op 16 jaar was hij j M. LIPPENS m kaporaal-fourrier bij het 10e Linie en krachtdadig bet hoofd op 14 Juli 1878 onderluitenant bij het M. HOYAUX TnrliAn w n - 3e Linie en iS90 vertrok hij „aar Con-aan het. hoofdwas vaf het t f"'0 der "™*st°'gelL?«airn vcrdwijnt e"nl20u dergelijke kommissie nietPjkeer oI ',aai medebrengt die der meest gekende dienaars van het I 0,61 ijk te verduiken zijn. geniale werk van Leopold IL om het Ghineesch-Japansch conflict te volgen. ■De Ver. Staten moeien ook geant woord hebben op de vraag betreffende een algemeen accoord inzake het em bargo op wapens voor het Verre Oos ten. Het antwoord zou gunstig zijn on der zekere voorwaarden. Embargo geheven Minister Baldwin deelde in liet La gerhuis mede, dat de regeering beslo ten heeft het embargo op den uitvoer van wapens voor China en Japan op te heffen, daar er geen vooruitzicht be staat op internationale overeenstem ming. IDe beslissing werd reeds te Tokio meegedeeld. Uitbreiding der operaties De woordvoerder van de regeering te Nanking, verklaarde dat men zich ver wachtte aan eene uitbreiding der ope raties ten Zuiden van de grooten muur en de streek van Peking en Tientsin. De Chincesche troepen blijven heftig verziet bieden aan den pas yan Ku-pei- keou. hoodig zijn.Maar. nu, met de nevenge dachten die M. Lippens steeds koes tert M. LIPPENS, ontkent, lachend. M. HOYAUX zegt dat hij eene dag orde zal neerleggen, de zienswijze in dezen bepalende der socialistische partij. M. HORRENT (liberaal)] zegt dat de onderwijzers vooraf het vertrouwen moeten genieten der ouders en zich al leen aan hunne opvoedingstaak wij den. M. ELIAS (Vlaamsclio nationalist)] vat niet goed waar men met deze on dervraging heen wil. M. r\ESTREE (socialist)] keurt den omzendbrief van M. Lippens goed. De onderwijzer moet voor alles opvoeder, zijn. Hij moot de ziel vormen van het kind, en zulks kan hij niet degelijk wanneer hij zich bezig houdt met po litiek wat altijd zekere gevoelens van moei zijn, Zie vervolg onderaan volgende kolom Dfi zitting wofcd.t geheven om 6.,UJJh Eerst en vooral aan de behandeling van de melk en van de boter in de rnel- korijen. Men besteedt cr voorzeker be ter zorgen aan dan wel op de hoeve. Verder ligt ook de groote oorzaak aan de doelmatige voeding. De ver-, eenigde landbouwers worden op dat ge bied op voldoende wijze ingelicht, en zijn dan ook meer bekwaam om de rantsoenen samen te stellen. Dat is hiet het geval bij de gewone landbou wers die te huis afgezonderd leven en op hun manier melk en boter behande len en hun dieren voeden. Welko groo te winsten zouden de landbouwers niefi verwezclijken, indien zij allen voldoen de ontwikkeld waren om de oordeelkun dige en doelmatige voedingswijze toe te passen! Benevens rapen, voedepbeeteri, hoof, Stroo, kaf, gras èn klaver, geven onze landbouwers ook krachtvoedcr zooals Iijnmeel, zemelen', araehidemeel, rog gemeel, enz. Lijnmeel en araehidemeel kunneft zeer voordeelig vervangen worden door Remy voeder A.B.F. dat zeer yoedzaant is, gretig door de dieren genomen, wordt, en daarenboven veel melk pit fijne boter voortbrengt. Men geeft bewoonlijk '1' kgr. per 5. liter melk; dus voor, 20 liter melk za? men 4 kgr. per dag en pee kop toedie- n. De zomer- of bolerschilfers van Reu my verdienen ook de volle aandacht van onze landbouwers. Deze zijn zeei; aan bevelenswaardig voor de melkkoeten door hun samenstelling en hun vooi?- deelige prijs. Zij geven ten' andere een groote opbrengst aag melk en yaste ent smakelijke boter. Men kan ze onder, vorm van brij 'erë ook droog toedienen, in proportie van '4 kgr. schilfers per 4 kgr. melk, zoo dati een koe die 20 lot 22 kg'g. melk per dag geeft 5 kgr. schilfers zou dienen te ver orberen. Vag het oogenblik" dat de dieren feïj weide gaan of klaver eten, volstaat hefi hun 'i V? tot 2 kgr, als toespijs le ge ve m Landbouwers leest' deze wenken mefi aandacht, brengt ze in toepassing, en ge zult u in iooilfinde uitslagen mogen: vorh.eugeik aki It,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1