Eerste Geestelijke Voordracht 18 GEWROKEN LASTER eioqdsignalen v«a dezer tijd. OPENBAAR CONSISTORIE Zaterdag Haart 1955 Heden Vrijdag avond te 3 ssisj' stipt, 551 da St lariinnskerk, door Eerwaarden Pater ÏFasa Hesteil, Dominikaan, over huishui liKIV ES TIE De Ontwapenings conferentie Het Automobislverkeer lusschen Frankrijk en België XXXIX JAARGANG UU01MËR 65 Karkstraat, 9 en 2i Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffol-De Gendt Pufcttcïtett bulten hot Arrond. AALST 2 Agentschap Havas, Adolf Maxlaan ,13. te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank BuidJng/Kingsway. 20 Londres W. C. O, H. Cyrillus Zanop6.01Zonaf5.58 L K. 13 N. M. 26 Eon eeregroet aan ©nza ohfisteft ge syndicearde arbeiders.' Moeten wij nu nog da getallen aan«- halen der andere christen sociale or ganisaties: mutualiteiten, pensioen kassen, vrouwengilden, jeugdorgani saties, werkorsverbonden, wij souden even optimistische cijfers kunnen voorbrengen. Dit alles bewijst hoe de socialistische campagne van leugon en laster is dood gelOopen op de nuchtere en eenvoudi gs waarheidsliefde der arbeiders zelf. Och, hebben vele arbeiders al niet ingezien, boe velo hunner leiders, die vroager Onder hen stonden, thans goed betaalde en tot rijk geworden prole taran zijn... ontwikkeld Hoe zij, die de armoede uitbuiten en dsn werkman ophitsen, ten slotte voor henzelven hebben gezorgd, voor dsgo- lijk betaalde postjes. Nogeens, het laatste gebeurde te Hoboksn en te Deurne heeft vele are beiders de cogen geopend' Indien er iemand door de socialisten gelasterd, bespot en vervolgd is ge worden, dan is het wel de christen de mocratie, Stelselmatig, onafgebroken v/eren en zijn de christen democraten dag-in, dag-uit, het mikpunt van de socialistische aanvallen» Door woord en schrift, door bedrei ging en broodroof is de machtige so cialistische partij er op uitgetrokken om af te rekenen met do christen de" mocraten. Kort na den oorlog meenden de socialisten er zich goedkoop vanaf te maken met te lachen en te spotten. Die onbenullige ehristen rattenbondjea waren voor hen een amusement' Wat later, toen het bleek dat dit middeltje niet pakte, zcu men er maar met de brute foree aan beginnen. Het rcod of geen brood kwam als orde woord. De christens ratten overal buiten, en waar het niet ging met be dreiging, dan maar met geweld. Indien de arme stakkerd van een Christenwerkman niet wiide bukken, dan maar naar den patroon, en wilde die dan ook niet, dan maar staking t Inmiddels werden de koppen der Bocialistische werklieden warm ge stookt in de gazetten, op de meetings en vergaderingen. De christen democratie dat was ön is de vijand. Da christen democratie was dit, Was dat. Geen enkel scheldwoord was lee- lijk ganoeg voor da roode raddraaiers. Wij willen onze lezers da opsom ming sparen van al dat razand rood gezwets, Het komt altijd op hetzelfde neder de dienaars van de zwarte reactie» «de verraders van de ar beidersklasse» «da kruipdieren van het kapitalisme» «da dompers en de fenatiekers» en patati, patata. Op een nipperken na zijn al de christen democraten menichenetars en bloedzuigers jfc 5j5 Wel, als men al dat rood gebulder en dien roodsn storm jaren rinjaanCsn over 't hoofd beeft zien uitstorten van die «arme christen democratie», dan zou men toch wel gaan denken dat het op.en-uit is mat dia mannen. Moest het alles waar zijn, wat da vot-betaalde roode propagandisten achreeuwen over huis en dak, tegen al wat christen gesyndio.erd of ohristen organisatie is. wel, hemel lief. dan zou den er geen 24 uren voorbij zijn om hen weg te vagen' Maarhat tegenovergaitelda is gebeurd. In plaats van ta verdwijnen an ta worden weggekeerd onder de verach ting dor arbeiders an der bevolking, ie de chriaten demooratia in sliig:nda lijn gegaan hart organisatie, "met hare menigvuldige inrichtingen is geweldig verstevigd en schenken honderd duizenden arbeiders hun vertrouwen aan de christen sociale instellingen- Stellig, het is niet altijd gemakkelijk gegaan, Hardeen droeve dagen hebben de leiders der ehristen arbeidersbeweging moeten doormaken de socialistische hetze-oampagna heeft tijdelijk wel st mmige arbeiders kunnen opjagen en verblinden, doch da waarheid zege viert ten slotte. De tester der sooiaiisten wordt door de arbeiders zalf schitterend gewroken Dit blijkt uit de laatste statistieken die WIJ vinden over den groei der christe lijke vakbeweging. Het aantel christen gesyndiceerden zal in ons land weldra de 350.000 leden bereiken. Dcoh da sooiaiisten zelf moeten nu da maoht der ohristane demooratie er kennen en kunnen niet langer dezer maolit en invloed looohenen. Door den Algemeanan Raad der Bel. gischa Socialistisoho Partij werd een propagandabrochuur verspreid, waar in wij het volgende lezen De ohristen democratie maakt In ons politiek leven een element uit, waarvan de werkzaamheid sedert 1918 voortdurend groeide. Wij worden verplicht rekening te houden met de massa dor 220,000 christelijke vakvereeniglngsleden, (thans bijna 350.000 leden, N. d. R.) dar 150.000 leden der christelijk. vrouwenbonden, der 75.000 Kajotters en der 310.901 christelijke mutualis ten. De verkozenen dar ohristelijke arbeiders vormen een belangrijk, en bijzonder werkzame fractie van den katholieken rechtervleugel. De christen d.mooraten riohten op alle gebieden hun eigen organisaties nop. Hun propaganda wordt gevoerd met behulp van een leger betaalde of vrijwillige propagandisten, die worden aangeworven onder d. gaas- t.lijken of onder de leerlingen van hun sociale scholen. Zij sohrikken voor geen enkele in» spanning terug, waar het gaat om do uitboaiding hunner kaders en de op. voeding hunner leden naar den geest Van de pauselijke encyclieken, die de basis van hun sociaal programma aangeven' Hun bladen en hun tijdsohrlften, die over het algemeen bijzonder ver- zorgdzijn, overetroomen hitland. Da christen-demooratia besohlkt over jonge kaders, dia dagelijks aan- gevuld worden. Zij paart aan een bijzonder lenige sociale doctrine,een mystiek, die ean groot gedeelte on- zer diepgeloovige arbeiders en boe- renbevolking beïnvloedt- Wij moetan ons hoeden voor de gemakzuchtige dialaotiek, die er in bestaat ta bewaren, dat de econo- mische tegenstellingen van het ka- pitaiismo tan lange laatste da ean- heid der katholieke partij en het anti-soeialisme der christen demo. oratie zullen aantasten.. SC- Ge ziet het. niet waar, de roode las» ter wordl schitterend gewroken I De christen sociale werking kan niet langer mserdoop de socialisten wor den geloochend, noeh den machtigen bioei die met dan dag toeneemt spijts oriBisen zedenvorval. Donderdagmorgen had in de St. Pie tersbasiliek te Rome het openbaar con sistorie plaats voor de overhandiging van den kardinaalshoed aan de nieuw- benoemde kardinalen van het geheim consistorie van Maandag: Mgr. Dolci, apostolisch afgevaardigde le Buca Mgr Fumasoni-Pjandi, apostolisch af gevaardigde te Washington; Mgr Dalla Costa, aartsbisschop van Florentiö Mgr Fossat, aartsbisschop van Turijn; Mgr Villeneuve, aartsbisschop van Que bec; Mgr Innitzer, aartsbisschop yan Weenen. Het Consistorie had met' groote plechtigheid plaats. Tevens werd de heiligverklaring van den gelukzalige An dié Hubert Fcmrnet verwacht. Het consistorie werd gehouden in de rechlerbeuk van de St-Pietersbasiliek raar ook speciaal het Hoogaltaar was gericht. im 15.000 personen, y.erdrongon zich" in de basiliek. De pauselijke troon -Was opgericht voor het aulaar van de Heilige Proces sen cn der Martiniers. Een ontzaigelijk behangsel in cra- moisi-zijde en fluweel was crj aange bracht met daarboven de afbeelding van God den Vader en yan den Heiligen Geest. Langs beide zijden van dcrï troon hadden plaats genomen, de diploma tisch korps, het Roomsch patrikanaat, de Orde van Malta, de familieleden van den Paus, enz. Voor het verhoog, langs weerszijden van den troon bevonden zich de Kardi nalen, patriarchen, bisschoppen, de colleges van prelaten, deeluitmakende van de pauselijke kapel. Zeventien hon derd plaatsen waren voorbehouden voor de ontelbare delegaties. Achter deze stond eene ontelbare menigte, weerhouden door barreden om het dé filé van den Stoel door le laten. Do nieuwe kardinalen bevonden zich in de Kapel van de Heilige Petronella, waar zij den voorgeschreven eed afleg den in, aanwezigheid dor kardinalen, oversten der orden. De Paus kwam in de baziüek larigs do nieuwe lift, die onlangs werd in ge bruik genomen. De stoet bestond uit het Kapittel van het VaLikaan, met aan het hoofd kar dinaal Pacelli, staalssekretaris, die den Paus vergezelden bij zijn bezoek aan hel. Allerheiligste. Vervolgens nam de Paus plaats op de Sedia Gestatoria en de stoet 'werd gevormd langs de rechterbeuk, dicht de Kapel van het Heilig Sakrament, waarvan de toegang voor het publiek verboden is. Aan het hoofd van den stoet stappen de Kamerheeren, vervolgens de verte genwoordigers der geestelijke orden, dan de procurators, advokaten van het Konsistorie, de prelaten, het Heilig Kollegie. Die stoet wordt omlijnd door de Zwit- sersche wachten. De edellieden van de Pauselijke Hui- zinge volgen met de vicarissen gene raal van de Vatikaansche slede, den geheimen aalmoezenier, de Kapelmees ters, de prinsen assistenten van dsn Troon en gansch eene menigte bis schoppen en prelaten. Eindelijk de dra gers, schitterend gekleed in rood flu- weelen kasakken. die de Sedia Gesta toria ondersteunen, van waarop de Heilige Vader de menigte zegent. Pius XI draagt den majestatischen geborduurden mantel en den gouden mijter. Hij zegent langzaam en onop houdend de menigte, die bil zijn voor bijgaan neerbuigt. Bij den pauselijken, troop stapt de Heilige Vader af en neemt hij plaats bij het autaar. Rond hem scharen zich de kardinalen Laurenti en Verde en de prefect van, de apostolischs ceremo niën. Een voor een bestijgen de kardinalen de trappen van den troon om akte van rnderwerping aan den Paus te doen. Het eerste gedeelte van het Consisto rie betreft de heilig verklaring. De prefect der ceremoniën noodïg't den prelaat der Congregatie van den Ritus en de advokaten van het Con sistorie uit, nader te komen en het voorgeschreven verzoek voor de heilig verklaring van den gelukzaligen Four- net te doen. Eien der advokaten zegt dan een'i,ge woorden in het latijn om de voor naamste beelden uit het leven van den gelukzalige le beschrijven en drukt de redenen uit. waarom het kristen volk voor den gelukzalige de eer van de autaars wenscht. Hij verzoekt vurig Zie vervolg onderaan volgendQ kolom De bijzond-ere Kamerkommissie be last met bet vaststellen van een tekst op de handelspachlen heeft hate werk zaamheden geëindigd. Ziehier] do tekst die werd aangeno men. Art. T. De huurder van een goed of gedeelte van goed voornamelijk aan een handelsdoeleinde gewijd, en waar van de pacht werd gesloten voor i Jan. 1932, kon binnen de zes maanden na de afkondiging der wet, hetzij de ver breking der pacht, hetzij een vermin dering van huurprijs aanvragen indien de prijs door hel konlrakl voorzien honger is dan .7. maal de huurwaarde van 1914. Art. 2. tDe rechter bij wien de vraag om verbreking is ingediend, spreekt deze uit, zonder dat er aan weerszijden vergoeding zij, en mach tigt den, huurder het goed t.e verlaten binnen een maximum van drie maan-. d<en te rekenen van den datum yan liet indienen der vraag. Hij beslist torzelfderlijd over de rechten van den verhuurder, betref fende de vervallen of verschuldigde huishuur en bepaalt do termijnen en do waarborgen der betaling. De rechter kan de uitvoering beve len, niettegenstaande beroep rnet of zonder borg. Indien de uilvoering ge beurt, zal er, gebeurlijk, in beroep ge- stalueerd worden nopens mogelijke s chad overgo e ding. Art. 3. In geval van onderverhu ring, of van overlating van geheel of een gedeelte van het goed, welke ook de duur zij, heeft de verbreking voor uitwerksel den eigenaar te stellen in ae verplichtingen en rechten van den voornaamslen huurder of den conces- sionnaris tegenover den onderhuurder. Art. 4. De onderhuring of overla ting toegestaan na 1 Maart 1933 is on geldig indien het oorspronkelijk kon- trakt verbroken is. In geval van betwisting lusschen den onderhuurder en den eigenaar, is de proef van den datum der akte van on- derhuring ten laste van den onderhuur d-er. (Pjez-e proef of bewijs zal mogen worden geleverd door alle wettelijke middelen, met inbegrip van getuigen en vermoedens. Art. 5. De pachtvermindering zal toegepast worden, welke ook het be drag der vraag weze>, van het pachlter- mijn begrepen lusschon 1 April .1933 en 1 April 1935. Art. 6. De pachtprijs zal bepaald worden op 7 maal de huurwaarde die het goed in 1914 zou hebben gehad, rekening houdende van al de elemen ten van schatting, en namelijk van den huidigen staat, van den uitgeoefenden handel, van de bedrijvigheid der zaken in de gemeenten, vooral van de plaats waar het goed is gelegen, van de be lastingen. lasten en onkosten, door de verdragsluitende partijen gedragim. De vonnissen zijn uitvoerbaar] bij voorraad niettegenstaande beroep met of zonder borg. Art. 7. Alle bepalingen tegenstrij dig meL de voorschriften der wet zijn nietig en 'ongeldig. Art. 8. De betwistingen waaraan de toepassing der huidige wet zou aan leiding geven, vallen, doch enkel in eersten aanleg, In de bevoegdheid van den vrederechter waar het goed is gele gen, zelfs bij betwisting van titel' Het beroep zal gebracht worden voor een rechter van Eersten Aanleg, door den Koning aangeduid efi oordeelendo zender lusschenkomst van het open haar ministerie. BERICHT AAN ONZE ABONNENTEN Binnen enkele dagen zullen kwijt schriften ten huize worden aangebo den, voor de hernieuwing dec dri©- maandelijksche abonneme-nten, Wij verzoeken beleefd onze abon-» nenten te willen zorgen dat de kwijt schriften bij de eerste aanbieding be taald worden, dit om nieuwe onkosten te vermijden. den Paus tot de heiligverklaring over te gaan. Vervolgens' antwoordt Mgr Bacci, s-ekretaris der Breven in het Latijn. Hij verklaart dat de Paus .niet beier wenscli' dan nieuwe bemiddelaars bij God te voegen yan het christen volk. Doch nopens eewi» zoo ernstige kwes tie denkt de Paus niet een definitief antwoord te kunnen geven vooraleer het advies te hebben gevraagd van het Kollegie der Kardinalen en der Bisschoppen, op een aanstaande semie- openbaar Konsistorie. Daarna had met de gebruikelijke plechtigheid d-e overhandiging van den Kardinaalshoed aan de nieuwe Kardi nalen plaats. Daarmede liep het openbaar Con sistorie ten einde. Do Pauselijke stoet vertrok' met de zelfde plechtigheid. - Later werden de nieuwe Kardina len door den Paus in privaat gehoor ontvangen. De Paus overhandigde hun 'den ring ën, den mijter. Zooals men weet' is Mac r.onald dei Brilsche minister van Builenlandscbe Zaken naar Genève gereisd, om do ontwapeningsconferentie die tot mis lukking gedoemd scheen, op te wak keren. Donderdag heeft hij dus te Ge nève een nieuw plan voorgelegd en uitgebreid. liet schijnt in t algemeen een tgoed onthaal te hebben genoten. Ziehier de princiepen waarop hol plan van Mac Donald berust •-% Ons plan, zegt he<er Mac Donald zal geen enkele vertegenwoordiging vol doen, maap na vier of vijf dagen nadenken, zal dit veranderen. Zeker, onze studie in bijzonderheden is zeer haastig moeten gedaan worden, zij zal missingen bevatten, maar ik vraag aan eenieder cn3 voorstel le willen beschouwen in een geest yan samen werking. Vervolgens' duidt de Engelsche Pro- mi-er de vijf hoofdzakelijke karakte ristieken aan van het Engelsche plan voor de overgangsperiode. 1. - Het plan zal over. vijf jaad loop en. 2. I-Let voorziet de vermindering der bewapeningen en verzet zich tegen alle herbewapeningen. 3. Het stelt een internationaal toezicht daab opdat geen enkele mo gendheid zich aan hare verplichtingen zou kunnen onttrekken. 4. Het voorziet de stichting vatt een bestendig organisme, gelast het besludeeren van nieuwe vermin deringen van bewapening. 5. Het laat de mogelijkheid loei orn politieke werkingen op getouw la zetten in het vooruitzicht de ontwik, keling van het vertrouwen in de hand! te werken. De nieuwigheid in het ontwerp,zeg^ Mac Donald is, dat er cijfers in ge steld worden. Tolnuloe is zulks nooit gedaan geweest, omdat wij schrik had den door dit le doen-/ onoverkomelijke! hinderpalen Ce- ontmoeten. Mogelijk zullen er in inze cijïers missingen cn zelfs onrechtvaardigheden voorkomen', maar zij zouden het onderwerp kun nen uitmaken voor onderhandelingen! lusschen de belanghebbende mogend heden. Dit is eene practische bijdrage lot het werk van de ontwapening -en die het scepticisme zullen doen schipb/euk lijden, die wonde van het internatio nale leöen welke als een soort lafheid is voor de 'natiën. ■P.e overeenkomst betreffend hel Fransch-Belgisch automobiel verkeek •s'inds 1 Maart laatstleden van kracht, begint op normale wijze toegepast li worden, doch men heeft er, nu zekere leemten in gevonden. Het Bestuur van den Automobiel Club van "t Fransch Noorden heeft de ze leemten aangeduid en tracht verbe teringen te. bekomen. Langs Belgischen kant. zou men willen dat d? automobi listen, die het voordeel der nieuwö overeenkomst tusschen Frankrijk en Beigie gesloten, niet genieten, of die eïj geen aanspraak kunnen opmaken (ta xis, vcrvoeraulos, kamionnetlen)', zou den voort mogen gaan met gebruik la maken van het tegenwoordig verblijf- beekje, en dat de wijze van laksenbe* laling bij twaalfden, boven de 31. door tochten, zou behouden blijven. Langs Fransehen kant- zou men. do plaatsen van grensdaorloe.ht van 30 oj> 90 willen zien gebeuren van ecu grens pas en yan een fiskaal boekje, aan el- ken grensbewoner dio zulks verlangt* en, om bel tolbesluur le verlichten, de; A. C. van 't Noorderdepnrlemcnt toe laten verloven af te leveren. GROOTE KEUS van kerkboeken, pa« ternosters, beeldekens, geschenken vooi* de 1ste en Plechtige Communie in den boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt^ Kerkstraat, 21, Aalst,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1