Sint Jozefsfeest Gsmeenfa krediet twee millioiiflairs meer tellen 2 millioen lol 25.000 Fr: MADELEINE De Buitengewone Begrooting De Ellende in dé Brusselsche Krotten De tocht van de aBelgicar) Hoe men het Indexcijfer opmaakt Het Schoolschip Mercatornaar Kongo Geen nieuwe Divisie» Het lXaiionaal Instituut voor Radio-Omroep De Britsch-ltaliaansche Besprekingen XXXIX JAARGANG NUMMER QQ Kerkstraat, 9 ön 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffol-De Gendt Pub!lc!tolS Culten het Arrnnd. AALST Agentschap Havas, Adolf [Saxlaan .13, te Brussel Rue de Rlohelleu, P.pijï Bank Buld.ng/K.ngsway, 20 Londres W. C. 2, ZONDAG 19 MAART H. Jot.f Zonop5,59Zonaf5,59 MAANDAG 20 MAART I933 H. Joachim Zonop5,57Zonaf6,01 N. M. 26 E. K. 3 Er zijn Heiligen die in de eene o! andere noodwendigheid kunnen helpen, maar de H. Joseph kan in alles helpen 200 verzekert de H. Theresia van Avila, de groote vereerster van St Joseph. De Zonen en Docfhters van de groote Theresia, hervormster van Car mei, zijn het niet meer alleen om den Beschermer hunner orde eer te brengen en 't christen volk aan te zetten om hulp en bijstand door de tussehenkomst van den Onder- Koning des Memels af te smeeken. Op onze dagen van toenemender devotie tot den machtigen Bruidegom van Mari hebben wij de Paters Jozefieten zoowel als de Paters der HH. Herten zien wed ijveren om Christus Voedstervader door de godvruchtige pelgrims te voet te va len. Niet alleen te Georaardsbergen, in St Jozefskerk, waar de opvolgers der geschoeide Carmelieten. of de zonen van zaliger Kanunnik Van Crombrugghe zulk goed werk verrichten, maar ook in tal rijke parochiekerken aan St Joseph toe gewijd in 't bijzonder, en in 't algemeen in alle bidplaatsen viert men meer dan vroeger den machtigen Patroon van Iielgiê. Overal zelfs in onze christene huisge zinnen ziet men het beeld van den Patroon der H. Kerk uitgesteld en wordt Zijn Litanie en beschermingagebed gebe den of prevelt men zeven weesgegroeten ter eere van dezeven droefheden en de zeven blijdschappen van den naderigen, doch toch zoo machtigen Heilige, De Paters der HH. Harten of Picpus- sen te Leuven staan in alle geval aan de spits van dien eeradienst die zij door woord en schrift doen groeien eiLBloeien. Hunne propaganda strekt zich uit over ganseh ons vaderland. Gedurende de geheela maand Maart komen de bedevaarders op St Antonius berg te Leuven het heiligdom van Sint Jozef bezoeken en stroomen in machtige drommen, iederen dag dit pelgrimsoord in en uit. Daar wordt aangewakkerd en aangevuurd de godsvrucht tot ons aller b.schermer, de goede Sint Jozef. De eeredienst van Sint Jozef moeten wij beminnen, hoogschatten en beoefenen.En thans bij zijn feestvieren dat eens goed overwegen en in ons leven eene eareplaats verleunen aan de bescherming van dien aUermachtigsten patroon. Vergeten wij niet wat Z. H. Pius IX zaliger eens hield staan «de steunpilaren der H. Kerk, Maria en Jozef, hebben in de herten de plaats weder komen innemen, welke zij nooit hadden moeten verliezende wereld zal nog gered worden Dank aan Pius IX nam de godvruch tigheid tot St Jozef eene groote uitbreid ding, want 't was die Heilige Paus die het beschermingsfeest van den H. Joseph verplichtend verklaarde. St Jozef is de geneesmeester der kwa len onzer eeuw. Zijn geloof maakt onze ongeloovigheid beschaamd. Zijn inwen dig leven is een verwijting voor het los bandig en uitbundig leven. Zijn familie leven is eene veroordeeling van al dat leven buiten huis. Onze zielon, onze families hunkeren naar rust, vrede en godsdienstigen voor uitgang! Het lijden, de vervolging, de te*oring, de versmading willen we ver van ons verwijderd houden I Daarom viert St Jozefsfeest, bidt den H. Aartsvader en volgt den raad van de H. Theresia - Ik heb immers altijd ge* zien, zoo getuigt de heiligste vereerster van den zoo machtigen heiligen, dat de genen die eenen waren ijver hadden tot den HJozef, altijd voortgang deden in de deugd.» In andere woorden: immer beter leefden en voorzeker goed en zalig stierven. Marc. 72ste "Vervolg. Ja, zeide hij bijna half'. lid, zij en ik, wij zullen openbaar op eene schitterende wijze in onze eer hersteld worden, dat is mijn vaste wil l Made leine beschuldigd van mijne minares te zijn en van hier weggejaagd! Ma deleine, wellicht ronddolende in Pa rijs Maar ik zal haar terugvinden, ik zal hare tranen drogen, ik zal, door haar mijnen naam le schenken, be wijzen, dat cr op hare eer, «evenmin als op de mijne, eene smet rust. Hal ellendige vrouwen, die ons beiden be- leedigd hebt, wacht maar, de goede God is rechtvaardig Hij zal u lóón naar werken geven I Paul ging de trap af. Toen de portier hem bleek, met hol le wangen on verwilderde blikken de lbinnenplaats zag overgaan, trad hij Voor een milliard openbare werken Uit de memorie van toelichting Het ontwerp van buitengewone be- grooüng voor 1933 is thans uitgedeeld Aan de bijzonderheden, die wij er reeds over mededeelden, kunnen wij nog liet volgende toevoegen i De begnooting, builen liaar normaal doeleinde: uitbreiding van 's lands toe rusting, beoogt ditmaal voornamelijk bet nemen van maatregelen tot milde ring van de werkloosheid. Wanneer men het heele programma van openbare werken overschouwt, dat voor 1933 is opgemaakt en men in aan. merking neemt dat voor verscheidene van. die werken de gemeenten, en pro vinciën geldelijk hebben lusschen te komen, dan stelt men vast dat er voor meer dan, één milliard aan uitgegeven zal worden. Het gebruik van de kredie- ten zal zoodanig worden geregeld, dat er zooveel arbeidskrachten mogelijk bij betrokken wonden. -De Rijkstoelagen Zullen bij voorkeur gaan, naar de ge meenten met de grootste .werkloosheid en de kredieten voor ondernemingen waarbij binnenlandsche grondstoffen en produkten worden verwerkt. Bercep op de 'leeni.ng De begrooting voorziet aan buiten gewone uitgaven 818 millioen 184.000 frank; aan buitengewone ontvangsten: 26 millioen, 653.000 frank. Het tekort zal gedekt worden door een leening. In. het ontwerp van. b'e- grooting komt een bepaling voor, waarbij machtiging wordt verleend om ten «beloope van die lieening Schatkist- bions uit le geven op maximum 5 jaar. Eenige belangrijke kredieten Onder de belangrijke kredieten, op do buitengewone begrooting uitgetrok ken, komen voor Ongeveer 18 milliioen voor werken aan de universiteit Le Luik; 3 14 mil lioen voor werken aan de Gentsche uni versiteit; 3 millioen toelagen aan de gemeenten voor werken aan middelbare scholen; 15 millioen voor Werken aan lagere scholen 400 millioen voor hel fonds van groo te werken; 125 millioen voor bet we genfonds plus 59 V> millioen voor ont eigeningen, aanleg, rechttrekkingen, en andere werken aan wegen; 2 Vz mil lioen voor do centralisatie van de Ju- belparkmusea in den linkervleugel van hei Paleis; 1,800.000 voot werken aan den rechtervleugel van het Koninklijk Paleis te Brussel. 1.460.000 fr. voor werken aan rijkswachtkazernen; ver der belangrijke kredieten voor werken aan de haven van Zee brugge (2 mil lioen)', aan die van Nieuwspoort (2 mil üoon), aan de Schelde (5 millioen)', de Lcto (2.740.000 fr.), aan Moervaart, Zuidlede en Durme (7.-550.000 fr.), aan de vaart Ieper-IJzer (3,700.000 fr.) 30 millioen zijn voorzien voor toelagen voor werken aan de gemeentewegen 45 millioen voor, werken in verband met de watervoorziening en gezond heidswezen uit le voeren door de ge meenten. Voor landsverdediging i3 een 30 mil lioen. op deze begrooting voorzien, waarvan 6 Vz millioen voor den aan koop van vliegtuigen, 4 millioen voor munitiefabrieken, enz. Voor Zeewezen bereiken de kredieten ongeveer 19 millioen, voor Posterijen, telegrafie en Telefonie 6 millioen. Tiaar werd een -onderzoek gedaan cn het verslag (deelt ons het volgende me de !J De huurders der bezochte wonin gen» beschikken, niet over het getal slaapkamers noodig volgens het belang der familiën en om de voorwaarden der gezondheidsleer en der zedenleer, te doen naleven. Over het algemeen is er overbevolking p<er bewnonde ruimte. In omtrent al de huisgezinnen, sla pen jongens en meisjes in dezelfde kamer en soms in de nabijheid j an het bad der echtgcnoolien. Zelden zijn de bedden door c-enc- gor dijn van elkaar gescheiden. In de meeste bezochte huisgezinnen staat bet bed dér ouders in de keuken. Voor 18 govallen heeft men vastge steld, dat de keuken ook diende tot slaapvertrek van een or twee kinderen, betzij bij middel van een klein vast bed, hetzij bij middel van een vouwend bed ofwel met eene matras op den vloer gelegd en 's morgends; opgeno men. In den loop vart twaalf 'jaar heeft men acht-cn-twintig steegjes doen ver- dwijnïien, maar hoeveel staan er nLi nog te veel Omtrent de laatste opstijging van de «Belgica» ontvangen wij thans de vol gende nadere mededeelingen. Het vertrek had plaats, Dinsdag 'jl. om 22 u. 15. Ofschoon het vertrek des nachts plaats had, velierp alles normaal. Er werd gevlogen op een hoogte van 400 tot 600 meten met een Snelheid van ongeveer 50 kilometer per uur. Om streeks 3 u. 15 werd de Rijn gepas seerd. De ballon steeg voortdurend en op een hoogte van 2.500 werd het Thu- ringerwoud gepasseerd. Boven de ste den Erfurt en Weimar werd de maxi mum hoogte van 4.000 meter bereikt. Tjo landing had plaats Woensdag middaf om 4 uur ten noord-oosten van de Saksische stad Chemnitz, nabij de g'rens van Tsjechoslovakije. De reis had dus in het ge heal 16 uur geduurd. In vogelvlucht werd een afstand van 700 kilometer, afgelegd. Binnenkort hoopt men een nieuwen tocht met de .«Belgica», la. onderne men1. Aan boord van den ballon bevonden zich Max Gosijns, Laou; Coeckelbergh en Pecher, Uit een antwoord van den minister van Arbeid en Nijverheid op een'Schrif telijke vraag van Kamerlid Hoyaux blijkt dat. voor het opmaken van het indexcijfer, elf beambten belast zijn met het opnemen van de prijzen 59 gemeenten werdén hiervoor bezocht, waaronder de vier groote agglomera ties: Antwerpen, Brussel, Gent en Luik; de opneming van de prijzen werd ga- daan in nagenoeg 4.000 winkels. Tot die verrichtingen wordt overge gaan van den 8en tot den 20en van elke maand. QDie zeilboot «Mercator»' is uit de dro go dokken van de «Société Cockerill te Hobokein gebaald. Dinsdag werden de nieuwe masten aangebracht, wegen- de 6 ton. Eerstdaags zal de «Mer.ca tor» naar het bassijn Guilliaumc, te Antwerpen, worden gesleept. GROOTE KEUS van kerkboeken, pa ternosters, beeldekens, geschenken voor de 1ste en Plechtige Communie In den boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 21, Aalst. naar hem toe-. Wat is toch, mijnheer de burg graaf vroeg hij belangstellend. Gij zijt niet wel Mevrouw de Brennes hoeft mij verteld, dat het meisje, in wie ik een levendig belang stelde, voor wie ik zelfs do hoogste achting koesterde, mojuf- vrouw Vandam, niet meer bij haar Jn betrekking is, en dat beeft mij zeer bedroefd. Mij ook heeft dat verwonderd. Ma deleine was een zeer braaf meisje. Denkelijk in eene andere betrek king. Ik heb zulks namelijk meeiien op le maken uit eenige woorden, die er lusschen haar en een Jong mensen ge sproken werden, die haren koffer i§ ko men halen. Weet gij dan ook soms niet waarom mevrouw de- Brennes haar. weggezon den heeft. De knechten en de meiden zijn daac niet achter kunnen komen, zoodat Het schoolschip zal eerstdaags naar Kongo vertrekken. Het zal voor onze kadetien 'eene iaangetn-am;e .en (levens! Il.eerrijke reis wezen. Zij zullen er onze kolonie lee- ren kennen, wat niet te verzuimen is, Mededeóling van het Ministerie van Landsverdediging Het ministerie van Landsverdedi ging deelt mede, dat e'Ë nimmer spra. ke is geweest van liet stichten van 12 nieuwe divisies. De minister van Lands verdediging heeft zich er toe bepaald aan de leden van de kommissies, die zich met de verdediging van onze gren zen bezighouden, op te merken, dat het stichten van 12 nieuwe divisies, welk plan door sommigen ter sprake is ge bracht, ongeveer 4 milliard zou kosten. Een dergelijke uitgave laat de- finan- cieele toestand yan Bel.gie niet toe. ze het mij ook niet konden zeggen. Ik dank u, mijnheer, ze! Paul, die de onmogeljkheid inzag hier nauwkeu rige inlichtingen in te winnen. ■Droefgeestig verliet hij het hotel, liep' de Dominiquestraat uit, steeds recht vooruit gaande, het hoofd op de borst gebogen, de ziel beroerd door. de somberste gedachten. Eensklaps, geleid door de kracht der, gewoonte, bevond hij zich in de Garan- cièrest.raat, trad het hotel binnen van wijlen graaf de Vadan en begaf, zich naar de kamer van Hon oré. Gedurende eenige oogonblikken on derhield de jonge man, zich met den ou den dienaar, en zonder hem iets te openbaren van dö plannen van dokter Gilbert, zegde hij hem, dat hij in vrij heid was gesteld op zijn verzoek en onder zijne borgtocht. Hon,oré had beloofd té zWijgcn t hij hield dan ook zijne belofte en veinsde z.elf nooit den naam des dokters go- DEN Islen APRIL zal liet laxxci dank zij de lotenleening wan het wuns (weeds (rekking 1 46 loten behelst voor een totaal VAN 7 1/2 millioen met loten verschillend van Verkijkt de gelegenheid niet en neemt deel aan de talrijke lotingen van deze leening- Gedurende 5 jaar eene trekking van 7 1/2 millioen alle alle 3 maanden Obligaties te bekomen In do Banken Uit een antwoord van den minister van Posterijen op eene vraag van M. Horrent blijkt dat de inkomsten van het N.I.R. (bedrag dec taksen aan het In stituut afgestaan)] 20.1.73,500 fi\i be droegen. De staat komt niiel lusschen in de inrichtings- en werkingskosten. Bedrag der vaste wedden (100 een heden), 2,535,000 fr» Orkestkosténi (85 muzikanten, met inbegrip van eene reserve en van de aanvullende muzikanten voorj sommige uitvoer in gen)', 3,290,000 fr. Bijzondere vergoedingen 1 Muzikale dienst, 1,200,000 fr.; Gesproken uit zendingen: Franschië', ,4 30.000 fr. 5 Vlaamsche, 430.000 fr. hoord te hebben. Mijnheer de burggraaf zal nu ze ker in hrt hotel komen, wonen vroeg hij. Neen, vooreerst len minste r.og niet, antwoordde Paul; ik zal zoovee! mogelijk vermijden hier le komen, lot tijd en wijle het v-on'nis, dat ovc.r mijn lot beslissen' zal, uitgesproken is. Paul verliet Honoré, deelde Uerthaucl zijne bevelen mede en begaf zich naar de barones de Garenn.es, bijna met de zekerheid, er op dit. uur Philip niet le zullen aantreffen. Hij dacht T Is beter dat zij niet le samen zijn. Dan zal ik achtereenvolgens den indruk kunnen waarnemen, die mijne tegenwoordigheid op mijne tante en op mijnen neef maken zal. De deur werd geopend door ecnen knecht. fDezé had van zijne inhechtenisne ming howcTL spreken en kon bij zijne verschijning e.en gebaar yari yercas- «Mussolini de redder van deit wereldvrede Aller aandacht is gevestigd op; da Britsch-llaliaansche besprekingen die dezer dagen le Rome zullen beginnen. De Openbare opinie in Italië begroet die onderhandelingen die de voorbode kunnen zijn van een totale ommekeer, in de internationale politiek. ï\e kom-» menlaren, van de pers zijn zeer. gun stig. Een blad inoemt Mussolini den red der van den wereldvrede. Doch van grooter beteekenis zijn de uitlatingen, van het blad «Giormale d'Italia». «Do Britsche ministers, zoo schrijft dit blad, zullen, in Mussolini een man ontmoeten die klare en heldcVe gedach ten lieeft over het ontwapeningsvraag- si.uk en bereid is lot het vestigen van den wereldverde mede te werken. Mus solini wenscht dat alle bewapeningen op radikale wijze zouden verminderd worden. Hij wil zelf Italië volledig ont wapenen te land, te water en in de lucht indien de andere stateni van Europa' even ver willen gaan. Ditzelfde blad, dat van officieele zij de wordt ingelicht schrijft eveneens; dat niet enkel het ontwapeningsvraag- s'tuk het onderwerp van de besprekin gen tusschen de Britsche en Italiaan-» sche ministers zal uitmaken doch dat ook alle economische en financieels vraagstukken die thans aanhangig zijn, op het tapijt zullen gebracht worden. Mussolini zal namelijk een algemeens verlaging van de toltarieven, voorstel len, alsmede de stabilisatie van de Eu ropeesche valutas op .goudbasis en teif. slotte de likwidatie van de oorlogschul- den!. i Ook Hitier naar Rome Men neemt aan dat na afloop van dé besprekingen tusschen Mac Donald en Mussolini ook Hitier een reis naar. Ro me zal ondernemen.- Samenwerking tusschen de vier groote Europeesche mogendheden Rome, 18 Maait. Voor de Italiaans sche openbare meening is de beteeke nis van de ontmoeting Mac Donald- Mussolini een toenadering lusschen de twee mogendheden die de overeenkomst van Locarno waarborgen. Die besprekingen zouden h«et begirf kunnen, zijn. van een tijdperk van sa menwerking tusschen de vier grooté Europeesche mogendheden, waarbij te. vens rekening zou gehouden worden met «den. Engelschen weerzin voor bond, genootschappen en den Ilaliaanscherj weerzin voor het vormen van blokken' Mac Donald is Zaterdag aangekomen en zal Maandagochtend weer vertrek ken. Mussolini heeft de Britsche Ministers persoonlijk verwelkomd Rome, 18 Maart. Mussolini heeft zich Zaterdag in eigen persoon naai! hot vliegveld te- Osti begeven om (laai} Mao Donald en sir John Simon le ont vangen. IDe Britsche ministers hebben zicli onmiddellijk naar het Britsche gezant schap begeven, waar zij den maaltijd in intiemen kring hebben gebruikt. On middellijk daarna namen de bespreking gen een aanvang. Dezen avond zi! door* MussoHni een maaltijd aangeboden worden ter eere van de hooge" bezoe kers. Zondagochtend za! Mac Donald Romi® bezoeken, torwij! in den .namid dag de besprekingen weer zullen wor den hervat, 's Avonds heeft dan eeiï maaltijd plaats op' het Britsche geL zantschap. sing niet onderdrukken. Mijnheer de burggraaf de Chal- Hn mompelde hij met het voorkómen: van. iemand, di0 niet ka 11 ge 100vena waf hij ziet. Wees zoo goed mij aan le dienen^ sprak Paul. Mevrouw de baronnes is niet .irt de stad. Waar is zij naar toe Ik zou het 11 niet kunnen zeggen"* Maar als mijnheer zich de moeite wiE geven om even in het salon le gaan! dan zal ik hem de gezelschapsjuffer vara mevrouw toesturen-, die hem beter za| kunnen inlichten dan ik. Heeft mevrouw eene gezelschaps juffer Ja, sinds aclil dagen reeds.- De. knecht opende de deur van lieS salon voor Paul en ging de gezelschap* juffer waarschuwen. Vervolgt*

De Volksstem | 1933 | | pagina 1