Er is pen Crisis OPROEP 21 Kosteloos Onderricht voor Werktal van !5tet25 jaar Dinsdag Maart 1935 Het Samenkomen van Mussolini en Mac Donald De SCsngereis van or^a Prinsen De Politieke Toestand Dit d® VaSikaaffische StagS Het lossen in onze Staties ■DONDERDAG 23 MAART TEN 3 URE 'S AVONDS komt de HEER FORDYN Bloedige Woeiingen te Leuven tiet Kapelleken van de Werf te Aalst E VOLKSSTEM XXXIX JAARGAftQ NUMMER 67 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBL-AD 20 Ceatiemen Uitgever J. Van Nuffel-Da Gendt PubücfteTt Bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan v13, te Brussel Rue de Richeliau, .P«fUa Bank Buiding/Kingsway* SQ Londres W. C- 2, H. Benedictus 5Zonop5,55Zonaf6,02 N. M. 26 E. K. 3 't Is slappe tijd, over&l. Crisis in al- los en nog wat» Iedereen klaagt er over. Geen onkel bedrijf dat er niet onder te lijden heeft behalva het K. A*J.»?bedrijf. Opgelet, we bedoelen niet de finan cies We willen maar beduiden dat de bedrijvigheid in hot kajolterswerk niat in 't minsts geleden heeft bij dia crisis wel integendeel Als er ooit hard ward gewerkt bij ons, is het wei nu. Er is ook afwisseling genoeg in dat werk. Men is onder volle belasting b zig met de verwezenlijking van ver schillende groote ordewoorden in onze beweging, Zoo o.n. de dienst der jongo werkloozen en het syndicaat, de Paaschkommunie, de spaardienst, hst verspreiden van ons orgaan K.A.J, ofte De Jonge Werkman Voorde jonge werkloozen overal hebben onze Kajotterscfdeelingen een onderzoek ingesteld over de werkloos™ heid onder de arbeidende jeugd. Want als de Kajotters iets doen, willen ze dat ook degelijk doen. Daarom eerst hebben za gezien hoe de toestanden zijn, en dit niet alleen bij de werklooze Kajotters, maar ook bij de niet-Ka jotters. Dan, voor het syndikaat in dezan tijd is het een onvergeeflijke nalatigheid niet gesyndiceerd ta zijn. Daarom ijveren da Kajotfcars er voor, dat eerstens al hun eigen leden, en ook do andere jonge arbeiders zich dosn inlijven in een vakvereeniging. Dat is echter nog slechts liet eerste werk. Het meest noodige is een plaatsing» dienst, en... ook het moeilijkste Maar voor moeilijkheden gaan die gasten niet uit den weg. Alle leden verwittigen oogenblikkelijk hun bestuur als er bij hen een plaats vrijkomt, en geven zich ook aanstonds aan als ze zonder werk vallen. Aan da patroons wordt ge vraagd zich tot de K, A. J. te wenden ais ze jonge arbeiders noodig hebben. Go ziet van hier dat er altijd rap moet gahandel.d worden Voor dia mannen welke onmogelijk hun bijdrage kunnen betalen voor K.A.J. syndikaat, zieken kas, wordt rondgegaan op de vergade ring met een klak of pots, allen dragen zoodoende wat bij om hun makkers te helpen. Dat noemen de Kajotters het help-mekaat'-fonds, Dan worden er allerlei karweitjes gevonden voor de werklooze leden: het lokaal schilderen, versieren en on derhouden, spcilen vervaardigen. (Lees b. v. in den Jongen Werkman of K. A. J. van Maart, over de Kajotters van Kajolva die hebben 'n eigen werkplaats voor hun werkloozen!) Verder worden boeken ter lezing gegeven, ook vakboeken. Dan hebben we nog bezoeken en uitstapjes. En dat alles gebeurt in die echte Kajotters» vriendschap joviaal onder mekaar, plezierig, de eene verdraagt wat van den andere. Zoo moet het gaan, vinden do kajotters. Als er nu geen werklooze Kajotters zijn, dan trekken ons mannen naar de ciiékes en barakskes, en woonwagens en huurkazernes. En daar is gewoon- lijk altijd wat te helpen. De Paasehkommunie de Kajotters gaan dees jaar al hun kameraden, jon go arbeiders zooals zij, uitnoodigen op het Pea?ohfeest. Zij willen dat zooveel mogelijk jonge arbeiders mat hen Ier Paaschkommunie gaan. Binnon kort geven we hier afschrift van de uitnoo- diging die de Kajotters richten tot hun werkmakkers om met hen deel te ko men nemen aan het Paaschfeest, Aetie voor het sparen. Wie nog KAN sparen, v/eet be3t dat het in deze tijd ncodig is. Daar wijzen de Kajot ters gedurig op bij hun leden. En het sparen gaat zienderoogen vooruit in alle gewesten. We sparen voor ons vereenigingsleven en voor onze toe komst. We werken er voor, dat elk Kajotter em spaarder zij, en dat is reeds grcotendeels bereikt. Ons blad- Wist ge. dot we op dit cogenblik 13 (zegge dertien) maal meer losse nummers van ons blad verkoo- pen dan over anderhalf jaar Wist ge dat ons blad nu getrokken wordt op bijna tienmaal het aenfal exemplaren van het ergaan dar Ajotters (socialis tische arbeidersjeugd) Dit beteekent dat elke maand in duizendo arbeids- gezinnan de Kajottersgedachtc binnen dringt, Ziedaar een heel zwak beeld van de verwezenlijkingen van dit oogenblik in onze beweging. Zcu er crisis zijn in de K.A.J. K.jotter. De gevoerde gesprekken Rome, 19 Maart.- De gesprekken tusschen M.M. Mus solini en Mac Ponalid duurden van 18 Lot 20 ure. Geen mededeeling werd aan de pers gedaan. Naar het schijnt werd onderhandeld over de internationale uitwisselingen. Vertraging op het spoor, Rome, 19 Maart De trein) waarmede M. Mac Donald van uit Genua te Roma aalikwam had vertraging. De vertraging was ]iet ge volg van een geweldig onwedcr. P.e electrische kabels langs het spoor wer den geëlectrifieerd. De trein moest te Serrawallö-Scriria stoppen en de elec trische locomotief werd door; .eene stoomlokomotief vervangen. Elk gedacht van een aanslag op het spoor moet opgegeven worden.* Bij den Koning Rome, 19 Maart. Na eene wandeling in Rome werden de Engelsche ministers door den. ko ning ontvangen. Een ontbijt werd hen in het Quiri naal aangeboden. Het gevoerd gesprek Rome 19 Maart Het onderhoud 'tusschen de' Engel sche ministers en M. Mussolini had een algemeen karakter. M. Mussolini had de gezanten van Frankrijk en Duitschland. ontvangen, daar men feitelijk te doen heeft met eene samenwerking tusschen groote 'mogendheden. Het is onjuist dat M. Mussolini zij ne instemming zou verleend hebben tot het Engelsch plan. Verder werd het vraagstuk van den vlootaanbouw besproken. Het Chigi paleis deelt volgende net a mede Het regeeringshoofd onderhield zich gisteren vam 18 ure tot 19.30 u. en he den van 14.30 u. tot 16 uren met den eensten Britschen Minister M.' Mac Do nald en met het Staatshoofd voor bni- tenlamdsche Zaken, Sir Simon. Na een breedvoerige gndacht.enwis- selimg over den algemeenen toestand onderzocht men in den loop der ge sprekken een overeenkomstontwerp voor de bijzonderste politieke vraag stukken. Het ontwerp werd door de Italiaansche regeering voorbereid en is bestemd om de samenwerking te ver wezenlijken der vier groote Westelijke Mogendheden met het doel in den geest van het KeUoggpian en der vcrklarin; geen toevlucht tot het geweld te nemen, een langen vrede aan Europa te verze keren. De Enigelsche Ministers verlaten morgen Rome voor Londen. Zij zullen zich te1 Parijs ophouden en met de Fransche regeeringsleden het ontwerp bespreken. De bedoelingen Parijs, 19 Maart. De correspon dent uit Rome van «Le Temps» doet uit schijnen dat de .gesprekken tusschen M.M. Musolini en Mac Djonaid gevoerd voor doel hebben de vier. groote Euro- peesche mogendheden tot eene over eenkomst le voeren, maar dal de Staten die Frankrijk steunden, daar stelsel matig zullen buiten gehouden worden. M. Mussolini zou Hitier aanmanen lot gematighoid. Daar men in Duitschland vreest dat men M. Mussolini wel tot een nauwer toenadering tot Frankrijk mocht overhalen, zal M. Hitier denke lijk einde dezer maand of in begin van April naar Rome gaan. Men zou ook drukking op Frankrijk willen uitoefenen opdat het zou ont wapenen. Mac Donald en Sir John Simon bij den Paus. Rome, 19 Maart. De Paus heeft Mac Donald en sir John. Simon om IS u. 30 ontvangen en het onderhoud duurde 35 minuten. Het is de eerste maal sedert het be zoek van lord Asquilh tijdens den oor log, dat een Britsche eersto-minister door den Paus ontvangen wordt. VAN HEDEN AF groote keus van prachtige nieuwe models van bedde kens voor 1ste en Plechtige Communie (gouden druk) ter drukkerij «De Volks stem», Kerkstraat, 21, Aalst. Prins Leopold, die in gezelschap van prinses Astrid een studiereis 1 Congo houdt met liet oog op de landbouw-ont ginningen, bracht een bezoek aan de Belgische Missies. Te Kisanlu bezoch ten de prinscni den beroemden tuin van broeder Gillet. Te Leopoldstad voerde een inlandsdie tooneelkrirag. door dc missionarissen opgericht, «het lijden der martelaren van Ouganda» op ter, eere der prinsen. In afwachting van het Kamerdebat over de wer-kioozenvergoedingen De kwestie van den noodtoestand in verband met den iwerkloozenslen zal, zooals aangekondigd, tot drukke onder handelingen aanleidig geven in af wachting van de interpellaties die Dinsdag in dc Kamer plaats vinden. Maandag voormiddag komt een af vaardiging van de kristcn-demokra- tische parlementsleden, bijeen met de afgevaardigden van het Algemeen kristen Werkersverbond era van het algemeen kristen Vakverbond. Op deze bijeenkomst zullen de parlementsl den aangeduid worden die om elf uur, een onderhoud zullen hebben1 met mi nisters de Broqueville, Jaspan .on Car ton de Wiart. Dinsdagvoormiddag komen in den Senaat de rechterzijden van Kamer eri Senaat bijeen. Men verwacht cr zich aan een mededeeling van de regeering betreffende 's lands financieelen toe. stand en het nieuwe noodbarema voor den werkloozenonderstand. De Regeering zal de vertrouwens kwestie stellen In regceringskringen vertrouwd men, dat de besprekingen met de af gevaardigden der kristen demokraten tot een bevredigenden uitslag zullen leiden daar iedereen het eens zal zijn, dat de financieele toestand van het land in ieder geval stevig moet bli, ven. Moest dit niet het geval zijn, dan zouden, zich allerhande verwikkelin gen voordoen welke den heelen werk loozensteun in gevaar; zouden brengen wat dient vermeden te wordern. Wat de interpellaties van de kom- muniste-n en socialisten in dc Kamer betreft zal de regeering, aan het slot van het debat, de vertrouwenskwestie stellen. Tijdelijke openstelling van de Heiiige Kapel te Rome Uit Rome wordt gemeld, qat in den loop van het Heilig Jaar ook de roti quicën uit de Heilige Kapel in het Va- tikaam zullen worden tentoongesteld. Deze kapel wordt slechte hij zeer bij zondere gelegenheden geopend. Zoo was zij ib.v. ongeveer 30 jaar geleden, met bijzondere toestemming van den Paus, gedurende korten tijd toeganke lijk, nadat zij 400 jaar achtereen ge- sloten was' geweest. Behalve de vermaarde reliquiën, vond men toen nog oude kerksieraden en boeken van groote waarde, welke laat ste naar de Yatikaansche bibliotheek zijn overgebracht.. Ook de schrijnen, waari-ra dë rcli- quieën werden bewaard, bevinden zich tinins in die» bibliotheek, omdii de Paus destijds reeds van meeniug was, dat, zulk belangwekkend studiemateriaal niet verborgen mocht blijven in de na genoeg altijd gesloten kapel. De koperen bal op den St. Pieter Op aandringen van' den. Paus, zal de groote koperen bal op den koepel van de St-Pieterskerk, die groot genoeg is om 16 menschen te bevatten, omlijst worden met een raam van houtvezel om den bal koel te houden. Des zomers wordt de -bal n.l. zoo heet, dat. bezoekers, die naar hoven gaan om het schitterende uitzicht over Rome te beschouwen, het, niet kunnen uithouden van de warmte. De Nationale Maatschappij der Bel gische Spoorwegera heeft er alle belang bij de klienteel te behouden van handel en nijverheid, voor bei vervoer der koopwaren per spoor. De mededinging van scheepvaart on. aulokamions is nooit zoo scherp geweest als thans. De Maatschappij moet dus geen maatrege len treffen, welke het, klienteel verwij deren. In dien zin zou zij het reglement der lossing in de staties moeten verbe teren. Dc neringsdooners zijn nu ver plicht, de voor hen bestemde wagons binnen de 8 uren te lossen. Eens die tijd verbij, moet er standgeld betaald worden. Wij begrijpen dat ter zake een reglement noodig is. Immers de maat schappij heeft hare wagons noodig. 1-Iet is echter niet altijd mogelijk de wa gons binnen de 8 uren te lossen, hij voorbeeld bij slecht weder en wanneer het bederfbare produktera betreft, zoo- ais cement, plaaster, enz. Het is niet noodig daartoe het regle ment te wijzigen. Het zou volstaan deh statieoverste machtiging te geven om, in uitzonderlijke omstandigheden» uit™ stel te yerleeneh. Inspecteur van het Ministerie van den Midden stand spreken over middenstandsbelangen en middenstandsorganisatie in den BURGERSKRING, Korte Zoutstraat. ALLE BURGERS ZIJN WELKOM! Tusschen fronters e.n socialisten Drie gekwetsten Zaterdag avond hielden de afge scheurde fronters, aanhangers van oud-volksvertegenwoordiger Joris Van Severen, eene vergadering in een lo kaal te Leuven. Pas was de zitting be gonnen of daar viel de socialistische Jonge Wacht, ruim honclend in getal, de zaal binnen' en wierpen zich op de Van Severe'raisten. Er ontstond een wa re herrie: tafels, stoelen, enz. dienden tot wapens. De leider Thiers, die de vergadering voorzat, werd ernstig aan het hoofd gewond, evenals twee zijner partijgenooten. Dc rijkswacht en de policie waren weldra ter plaats era lie ten de zaal ontruimen. Een geneesheer bij hoogdringendheid opgebeld, gaf de gekwetsten dë eerste verzorging. Thiers schijnt ernstig toegetakeld. Tot laat in den nacht doorkruisten gendarmen en policie-agenten de straten van, Leu ven om nieuwe woelingen te voorko men. Dë aanhangers van Van Severen wrerden onder policiegeleide naar de sint ie gevoerd, terwijl een groote me nigte stond toe te zien. Hier eu daar slaakte mora vijandelijke kreten. Zelfs werd er tusschen een fluitkoneert «Uil- Ier ter dood!» geroepen. STAD AALST Na twee jaren crisis heerschte het algemeen gedacht dat de toestand moest beteren. Wij bestatigen jammer genoeg dat zulks een illusie is en zijn dan ook de meening toegedaan en dit na advies van de leiders der, vakveree- nigingen onzer stad dat er van wege het stadsbestuur dient uitgezien naar bezigheid voor al de werkloozen en bij zonder voor de jeugd. De jeugd zelf, zoowel jotigens als meisjes wenseht een einde ie stellen aan het gedwongen niets doen, het doelloos dagen doorbrengen... en daar zij geen lichamclijken arbeid vindt en wij niet ira staat zijn haar zulks te ver schaffen wenseht ze naar do meening van menig onder haar zich op een an dere wijze bezig tc honden, zich verder te ontwikkelen door beroep of vakkon- nis; afwisseling te zoeken door sport en wandelang. Zij wil deze tijden van gedwongen werkloosheid gebruiken om zich verder op te leiden en zich verder te ontwikkelen, ten. einde bij gunstiger tijden de taak die haar te wachten staat met, meer bekwaamheid aan le pakken. Het Stadsbestuur onderzocht alle mogelijkheden en is tot inrichten van gewenschlc lessen bereid, overtuigd dat zulks het peil barer bevolking zal doen stijgen on dat liet. van allergrootst be lang is de werklooze jeugd bezigheid te verschaffen. Aan hclainglicbberaden wordt ge vraagd mede te werken omdat deze zware poging zou lukken, om aldus te bewijzen (door warme belangstelling en ijver dat dergelijke werking aan een noodwendigheid beantwoordt. IDat zij zonder uitstel te kennen ge ven welke lessen of vakken hen aanbe langen, omdat aan hun. wensch in de mate van het mogelijke voldoening zou geschonken worden. Dat zij deze gele- lieid niet voorbij laten gaan, om zich zelf te ontwikkelen en aldus meer en beter in staat, te zijn den strijd voor liet levein, aan le pakken, Enkel goed onderlegde en wel opge voede krachten hebben kans iri het le ven te lukken.. 21e vervolg onderaan volgends kolgirt Het stedelijk Resolutieboek nummeT? 14, bladzijde 67, op het plaatselijk ar chief, brengt ons ira kennis met een der, oude kosters van dit vermaard bede huis Actum int Collegia den 26 meyë 1725. Alsoo met de doodt van Marli- nus Arents is common te vacchieren het craaepschap van de werf cappel- le, ende dat hem tot die bedieningho van 't selve cnaopschap heeft geprc- senteert svmen soonc Francois Arents, waer op gehoort de provi- scurs der selve cappclle, die deri selven Francois Arents tot de bedie- ninghe voors, bcquaem oordeelen, soo ist dat borgemeëstef ende schc- pe'raen dezer stede 'tvoors, cnaep- schap provisoirelyck gcconfereert hebben aen den gemeklon francois Arents, op het pensioen van sesthien guldens tsjaers, bij de cappollc to hetaelen. Wij kennen een eeuwenoude privi legie, die luidt dat de Sint, Mart.enskerk hot. klokzeel aan de Werfkapel moest leveren. De Aalstenaars, bijzonderlijk deze van den waterkant, hebben te allen tij de een groot betrouwen en een vurige devotie gehad voor Oi.;-L.-Vrouw van de Werf, aldaar, volgens de traditie, op mirakulcuze wijze toegekomen, cn Zij was steeds voor de Aalstersche ge slachten een beschermende Moeder. In benauwende dagen van oorlog, wanneet do Dender rood van bloed zag, bij be legering of besmettelijke ziekten, kwa men de Aalstenaars daar vol betrouwen bidden, en stonden er de aal laars en de blakers vol lichtende kaarsen en snen- dekens. De altaars der Werfkapel* zal men vragen... Wijlen Petrus Daen», die daar, in 1872 in de Molenstraat nevens ons, schuins rechtover woonde, Verzekerde ons meermaals flat er drie altaars waren en dat in dit bedehuis veel dienst gedaan werd. Later is hét heiligdom bouwvallig geworden en vervangen geweest door bet klein ka pelleken. hetwelk heden nog bestaat. Na de Cholera, ten jare 1856, werd da, kapel rijk versierd en, druk bezocht. Hef kosterschap was toen waargenomen: door Jan-Baptist Tack, een dor afstam melingen der vermaarde en rijke familie Tack, die zijn ambt met iever cn kunst smaak vervulde. Kinderen zijnde, heb ben wij den toen oud geworden Tistja Tack, met zijn perkamentkleurig wezen en spitsen neus, ziera de kaarsen aan steken en T klokje luiden: hij staat ons nog zoo levendig voor den geest; en hij woonde op den Dam, in die roet klein huizekens, aan den Radijzen- gang, nu afgebroken. In datzelfde jaap had een der kapelmeesters, M. Marten. Gheeraerdls, een pion in het hoofd on>' T Kapelleken der Werf in- en uitwen dig te verfraaien. I Vervolgt. Petrus Van IMuffoL Bij de vakbondleiders vooral wordt aangedrongen opdat zij de jeugd zou den aanzetten de noodzakelijkheid van deze poging in tc zien en naar waarde le schallen*, hen werden, briefjes met- volgenden tekst overhandigd om dezoi aan de jeugd uit te deelen. Ondergeteekerdc verklaar! bij voor keur de vakken, door hem mot een kruisje aangeteckeud le wiBon volgen? Lezen, schrijven, reken ca, vlaamsch* fransch. olectrieiteif, scheikunde, me- kaibiek, loderbewerking, '.rekenen, schil™ doVen. houtbewerken, Tnodetecren, "kloL bewerken, tuinbouw., weven, huishoud kunde, koken, naafcm, knippen, kinder-, verzorging, ziek o'i ve rp I eg i rag d? k 1 :i m a - lie, zang, muziek, tuinen. Zeer leesbaar; Naam, adies, ouder- 'dom.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1