25 Zaterdag Maart 1955 GEESTELIJKE VOORDRACHT Heden Vrijdag 24 Haart te 8 w. avonds CHsis in het Familieleven De PFerkloozen- ondersteuning LOURDES en liet "7 £»sie Julaeljaar De Perken van de Fiscaliteit BOSCHBRANDEN De Ontwapenings conferentie VERGEET NIET.... XXXIX JAARGANG NUMMER Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Ceatiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het'Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Nlaxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, PajPÜ» Bank Ruiding/Kingsway, 2Q Londres W. C. 2. O.L. V. Boodschap Zonop5,4GZonaf6,08 N. M. 26 E. K. 3 in SINT MARTINUSKERK tweede Geestelijke Voordracht door I He Clippete, S.*0. over de Heden is het 75 jaar geladen, dat de Goede Moeder Maagd zich kenbaar maakte aan Bernadette, het genads- kind dat' Fyreneën Ik ben da Onbe vlekte Ontvangenis 200 sprak O. L. Vrouw. Alles wat onze Lieve Moeder Ban Bernadette heeft gevraagd en gezegd is ten volle verwezenlijkt: er zijn drij kerken gebouwd da pelgrims komen er bij honderd duizenden van wijd en zijd O. L, Vrouw heeft er doen schit teren de wonderen Gods, en heeft sal ving gegeven aan ieder die lijdt, Dit jaar. neg meer dan ooit, zullen aller blikken opkijken naar ons hemel- sche Moeder, Haar dankbaar toe lachend voor bekomen genaden of smeekend de handen verheffend om nieuwo gunsten af te bedelen, in de moeilijke omstandigheden in de welke wij verkeeren Wat een strijd heeft Lourdea gekend gedurende die 75 jaar! Wat een tweestrijd op leven en dood. uitgevochten tussc'nen Hemel en Hel, tusschen O, L, Vrouw en den duivel. Dat in een 7oo ongelijken kamp de zegepraal werd behaald door Lourdes, is wel hst klaarste bewijs van de boven natuurlijkheid der Verschijningen. Ons, Christene menschen, verwon dert zulks niet. Zij. die eens den kop van het serpent verplette, zou ook dit maal glorierijk de everwinning beha len, Maria zou niet toelaten, dat men een heiiigschendende hand zou leggen op Haar Heiligdom Te Lourdes wilde Zij aanroepen worden als «Do Onbe vlekte Ontvangenis». Wat toch hebben de vijanden van Lourdes niet in het werk gesteld om het bovennatuurlijke karakter der Verschijningen te loochenen en den toeloop der geloovigen te verhinderen Ten tijde nog dor Verschijningen, werd Bernndette door commissaris Jacomot hardhandig bejegend an met het gevang bedreigd, Indien zij het nog aandierf op de haar geliefde plaats te bidden. Baron Massy, prefect van Tarbos, wes zelfs op het punt Bernadette els zwakzinnig te deen opsluiten om met -een een einde te stellen aan de geschie denis van da Verschijningen. Toen dit mislukte, door het beslist optreden van Pastoor Peyramale, werd, op bevai van BarOn Massy* een houten afsluiting opgetimmerd voor de grot, bestendig bewaakt door da politie die den toegang tot het heiligdom op straf van boete verbood. Keizer Napoleon III beschaamde den prefect van Tarbes, door hem, voor het aanschijn van de gansche wereld, de afsluiting te doen wegnemen en de menschen vrij hunne devoties te laten voldoen. En wat bovenmenschelijke pogingen stelde de vrijzinnige pers in het werk, om de echtheid der Verschijningen te betwisten en de onmogelijkheid van het mirakel ingang te doen vinden bij hunne lezers. In bladen, tijdschriften en boeken, werden, jaren lang, de bsste pennen gebruikt om het geloof in het wonder van Lourdsa aan het wankelen te bren gen, om met leugens en drogredenen, alles te doên doorgaan als het werk van zinsbegoocheling en ziskalijka ver beelding. Sed portas inferi non praevalebunt ndversus earn Maar de poorten der hel zullen tegen Haar niot vermogen t Onze Lieve Vrouw bleef Hare beloften getrouwen werkte ontelbare wonderen uit in Haar genadeoord, Toch zou de vrijmetselarij het nog niet opgeven, want vijandschap zou er blijven tusschen Maria en de tra- wanion van den duivel door alle mid delen zou ze trachten den steeds stij genden tooloop naar 't Heiligdom Lourdes te beletten. Voetstappen worden aangewend bij het beheer van Spoorwegen om speci ale treinen te doen aflasschsn met bedevaardorB naar Lourdes r Een eigendom ward aangekocht, zco dicht mogelijk bij de Grot, om alles beter te kunnen gadeslaan eo het werk van Lourdes te bestoken Meer dan eens zelfs stelde zij alles in het werk om groote troebelen to verwekken, tijdens groote congres- en bedevaartdagen te Lourdes, om een optreden van de politie uit te lokken en op die wijze optochten en prooes- siën te doen verbieden. Maar alles te vergeefs Onze Lieve Vrouw heeft met Haar hoogero macht Haar Heiligdom bewaakt en be schermd. Onbestreden thans straalt als een lichtbaak, de waarheid van Lourdes boven alles uit. Voor de gansche we reld Is het nu voor goed uitgemaakt dat de Onbevlekte Ontvangenis. 18 maal, aan Bernadette verscheen en dat de wonderbare genezingen te Lourdes door Maria'3 voorspraak be komen, thans met meer te tellen zijn. Waar zijn ze thans, de openlijke vijanden van O, L. Vrouw van Lour des Wie durft het nog aan da hand ta leggen op da haiiiga rotsen van Massablella Wat zijn de tijden tooh veranderd Bij het plechtig Triduum van 9, 10 en 11 Februari jongstleden waren al de burgerlijke en militaire overheden van Lourdes en het district aanwezig, om den kardinaal-legaat van Zijne Heiligheid den Paus te begroeten en welkom te zeggen in de heilige stad. 25 aartsbisschoppen en bisschoppen volgden de drijdaageohe pleohtigheden en vereérden de oefeningen door hun ne tegenwoordihheid 20-000 bedevaarders, in stiohtende godsvrucht, kwamen Maria danken, huldigen en nieuwe genaden afsmee- ken. Wat zullen de zomermaanden geven Het is buiten kijf dat Lourdes nog nooit zulk een zee van volk zal gezien hebben, en dat de bêdevaarders nog nooit zulk een heerlijke pelgrimstocht zullen beleefd hebben als thans, bij de gelegenheid der oversohoone feeste lijkheden van het 75 jubileumjaar. Zijn Heiligheid de Paus moet wel die groote hulde aan Maria verlangen en goedkeuren, gezien de bijzondere voordeelen welke hij dit jaar aan de bedevaarders naar Lourdes toekent Aan allen, zoo schreef Zijne Heilig heid. die gebiecht en gecommuniceerd hebben, en de grot van Massabiella zullen bezoeken, tusschen den 11 Fe bruari 1933 en den 11 Februari 1934, vergunnen wij een vollen aflaat, eens te verdienen, op den dag dien de ge loovigen vrij zullen kiezen fgegsven te Rome, den 11 Januari 1933). Die blijde Boodschap heeft weer klank gevonden over de gansche Ka tholieke wereld. Even als de blijde Boodschap des Engels Gabrië! aan Maria, klinkt ons thans, op den 25 Maart, dat goede nieuws tegenChristenen, het jaar 1933 zal een jaar zijn van buitenge wone genaden voor allen die naar Lourdes gsan. De Onbevlekte Maagd zal, meer dan ooit te voren, hare smee- kende almacht ten dienste stellen om hulp en troost te geven. Gij allen, die nog niet het geluk smaaktat onze geade Moeder te voet te vallen in het heiligdom van Lourdea, ditmaal meet gij or bij zijn en een krachtig besluit nemen In de Mei- of in de Oogstmaand maak ik de reis mede, want ook ik heb veel aanbeve lingen te doen aan mijne Moeder Gij, dia reeds Lourdes kent. gij wilt dia senile kans van het jubilaumjaar niet voorbij laten gaan waart g9 reeds zoo gelukkig bij vorige bedevaarten, dit jaar zult ge overgelukkig zijn zes genadevolle dagen aan de vosten van Maria door te brengen. Ik heet het ook een zeer wijs initia tief, van ons rusteloos bestuur, den be devaartdag te Oostacker belegd te hebben op Zondag ?6 Maart. Dien dag zullen we Lourdes eens herleven en cr met betrouwen de Oefeningen volgen Maria ter eere, en ons ten bate; En Zondag zullen veel goede voorne mens gemaakt worden ;Tot wederzien te Lourdea... te Lourdea... De samenvatting van (berichten om trent het geschil inzake werkloozenon- dersteuning kan als volgt luiden: de Re- geering heeft dan. definitieven tekst \an het K.B. inzake den staat van behoeftig heid vastgesteld. Nog enkele wijzigin gen en, tegemoetkomingen konden wor den ingevoerd. Een verslag aan den Ko ning is klaar. Een ministerieel besluit houdende de 10 epas s ings modaliteiten zal volgen. Dat komt neer op: Ont spanning in den politieken toestand de clir.-demokraten voldoening nemend met de tekts, wat zorgen van den poli tieken hemel '.weggenomen. De reg'eeringsleden vergaderden Don derdag morgen in, Kabinetsraad onder voorzitterschap van den h. de Broque vil'le, Eerste Minister, om in hoofdzaak den definitieven tekst van het Konink lijk Besluit tot vaststelling, van den staat van behoeftigheid inzake werk loozenoindersteuning vast te stellen. fDeze vergadering duurde een drietal uren. Bij hun heengaan deelden ver scheidene ministers ons mede dat de regeerijngsleden zich eenparig akkoord hadden gesteld op den tekst, die Vrij dagmorgen in, het Staatsblad zou ver schijnen en zou voorafgegaan worden door een verslag aan de,n Koning. Na derhand vernemen we dat de regeerings. leden, voor zoovel de toestand van de staatskas het eenigszins toelaat, i;n een breeden geest van tegemoetkoming heb ben willen rekening houden met de wenschen door de christeh-demokrati sche parlementsgroepen uitgebracht. Zekere wijzigingen aan den tekst werden algemeen bij getreden. Aldus heeft men art. 6, waarbij een schaal werd aangegeven voor trapsgewijze vei mindering van de werkloozenonder- steunimg 'naar gelang de inkomsten van den betrokkene weggelaten, doch het Koninklijk Besluit behelst uitdrukke lijk de verklaring dat met alle inkoms ten va.n de werkloozen zal (worden reke ning gehouden en dat het bedrag der ondersteuning zal worden verlaagd naai: gelaimg dier inkomsten. Anderzijds zal eeno strenge konitrool wórden toege past. Verder heeft de; Kabinetsraad de mi nisters Carton de Wiart, Van Isacker en Forlhomme belast met liet opstellen va-a een ministerieel besluit, waarin de toepassingsmodaliteiten van het K. B. zullen aangegeven worden. De tekst van dit ministerieel besluit zal onverwijld worden, opgesteld en een der eerstvol gende dagen verschijnen. Wij meenen de kenmerken, van de getroffen schikkingen als volgt te mo gen vastleggen: ter inneming van de misbruiken (t.t.z. van steunverleeni'n.g' voor werkloosheid aan personen welke zedelijk en practisch op zulke steunver. leening geen aanspraak kunnen maken, of niet op volledige steunverleening) vaststelling van een staat van behoef tigheid, 't is te zeggen de .normale werk- loozens'teun verminderbaar daar waar de steunbehoevende toch over zeker in komen of zeker bezit beschikt. Aan vaarding va(n de werkloosheidonder steuning als hulp, als staatshulp, niet zoozeer meer als in ieder geval ver schuldigde betaling ten allen tijde voor aangename verzekering. Als tegemoetkoming aan de desidera ta van de verfegemwoordigers der chris telijke werkliedenorganisaties zal het criterium voor den nood waarin is te voorzien bij ministerieel besluit, vol gend op het algemeen Koninklijk Be sluit, worden vastgelegd. De behoeftig heid zal dan wellicht anders dan per centsgewijs of per schaal worden, ge schat.. Financieel zal het resultaat na genoeg dit zijn wat de regeering na streefde. Practisch zijn de belangen voorgestaan door de organismen der christelijke werkliedenorganisaties waardig gevrijwaard, zoo komt het ons vonr. Dc leiders der Chr. Werkliedönorga- nisatics betuigden hun akkoord met dc beslissing van den Kabinetsraad. In het begin van dan namiddag hadden, de Mi nisters Carton de Wiart en Van Isacker een onderhoud met verscheidene leden etn namelijk de leiders van dc Kristen, dcmokratische Kamergrocp om hen de beslissing van den Kabinetsraad medej te doelen. Het blijkt dat de kristen dejnokraten voldoening hebbcin: uitgesproken om trent de volgende regeling liet kriterium van den staat van be hoeftigheid wordt vastgesteld op 4 loondagen voor 1 persoon; 5 loondagen voor een gezin van, 2 personen; 9 dagen Zie vervolg onderaan volgende kolom, Hei huidig bedrag der belastingen bereikt het maximum van hetgeen dc Belgische ekonomie kan leveren. Hun overdreven gövvicht. is een belangrijk factor in de verergering van de krisis. A. Zij drukken loodzwaar op de inkoopsprijzen der nijverheid, hetgeen den uitvoer belemmert. B. De landbouwbevolking is er het ongelukkigste slachtoffer vain. In derdaad de landbouwbevolking heeft slechts weinig vat op de vérkoopprij zen barer produklen deze prijzen worden door de wereldmarkt bepaald De belastingen maken een niet in te krimpen element uit van de inkoops prijzen ook zijn zij, in krisistijd, een gevaarlijk verschijnsel. De kadastrale herziening, welke thans aan den gang is, leidt vaak tot eene ver meerder in van den fiskalein last, en dit op het oogenblik zelf waarop de pachten ver minderen. C. De lasten welke op den ge bouwden eigendom drukken doen de' waarde der groote woonhuizen in aan zienlijke mate dalen, omdat talrijke eigenaars,die niet over voldoende geld middelen beschikken. 0111 de belastingen te betalen, verplicht zijn deze huizen prijs te geven. Ook zijin, thans, de groote hotels bijna onverkoopbaar en zijni als doode takken in 's lands eko nomie. Talrijke onrechtstreeksche belastingen leiden, tenslotte, tot eene vermindering der uitgaven welke niet volstrekt onontbeerlijk zijn, en doen bijgevolg in aanzienlijke mate het za- kencijfer der handelaars en nijveraars en diensvol.gcns, de ontvangsten van den fiscus, dalen. Het huidig bedrag der belastingen bereikt eveneens liet maximum van wat dc fiscus kan innen. Inderdaad 1 een overdreven fiscaliteit 1) doet de belastbare sloffen verdwijnen. Voor beeld De verschillende taksen welke op de automobielen drukken en de in voerrechten op de -essence, hebben voor- gevolg het gebruik van, den auto geweldig te verminderen en, als na tuurlijk gevolg daarvan, het getal be stellingen aan de Belgische nijver, heitT 2) geeft aanleiding lot eene reeks nkrimpingen welke tot werkloosheid en ellende leiden 4 Werkloosheid den dienstboden, waaraan hunne werkgevers zich ver plicht zien te verzaken Werkloosheid van de werklieden uit de luxe-nijver heid. In de kategorie r Kunst-nijver- b.eid en nauwkeurige, werktuigkunde, is dc verhouding werkloozen veel groo- ter dan elders. Het seizoen nadert, waarin onze bos- sclien erg zijn blootgesteld, door brand beschadigd of vernield te worden; om een denkbeeld te geven van de belang rijkheid van dat gevaar, is het volnoen- eraan te herinneren dat, in 1921, 4.1 GG ha. bosch, in 1922 2.234 ha. in 1928, 1,285 ha. en 1931, 819 ha. door brand zijn ven woest. De laatste bracht een schade aan van 1,400.000 fr. In het tijdstip, waarin wij nu zijn, waarin den noordenwind heerscht en liet sap naar bcrven komt, zijn de bosch- branden het talrijkst 90% van die on gevallen doen zich voor in de loop der maanden Maart, April en Mei. P.e bosch- beambten hebben vastgesteld, dat ze zich meest voordoen door onvoorzich- igheid en nalatigheid van wandelaars. Wij kunnen onzen lezers niet genoeg aanbevelen, zoo voorzichtig mogelijk 'e zijn bij hunne wandelingen door de bosschen, vooral in het begin der lente. Een lucifertje, ecm stompje sigaret, dat in hel heidekruid of in het droge gras valt, is dikwijls de oorzaak van ernst i- ge, soms onherstelbare rampen. voor ccn gezin van 3 personen; 12 da gen voor een gezin van. 4 personen, en veédc.r twee dagen meer voor elkem persoon ten laste, zelfs voor 4 kinde ren beneden de 14 jaar. De trapsgewijze verlaging -van den sleuni volgens het (werkelijk inkomen welk aanvankelijk was vastgesteld brj art. Cr, wordt vervangen door ccn tekst luidende in dezer voege: «De ondersteu ning zal in verhouding staan tot de in komsten dor belanghebbenden Van christen demorkalischc zijde be tuigde met instemming met deze rege ling en .dankte meii de regeéring voor deze tegemoetkoming. Er werd de hoop uitgedrukt dat hot Ministerieel besluit, behelzende de toepassingsmodaliteiten, met de uitgebrachte wenschen op rede lijke wijze rekening zal houden, Niet verdaagd TJit Genève, 23 Maart De Algemeene Commissie van dó. Ontwapeningsconferentie is Donder dagmorgen bijeen gekomen. Er wareni talrijke afgevaardigden aanwezig. De lieer Henderson heeft aan da Commissie uiteengezet, dat hij Maan dag de afgevaardigden van oud strij ders ontvangen heeft, die aangedron gen: hebben op voortzetten van do werkzaamheden. De Ontwapeningsconferentie heeft! de keuze tusschen het reeds nu begin nen! van de Paaschvacantios en het uit stellen van de bespreking van liet' voorstel van den hoer Mac Donald, of wel thans nog voort te zettem tot opj een datum, die dichter bij Paschen zou' zijn, om daarna de verlofperiode to doen beginnen. Hij vroeg het oordee.l van! dc leden van de Algemeene Commissie. Er waai niemand die nog aandrong op uitstel van de werkzaamheden, zoodat de heeij Henderson meende uit dit stilzwijgen! te besluiten, dat de afgevaardigden' verkozen den arbeid voort te zetlon. De heer Tilulesco, afgevaardigd ei voor Roemenië 'bevestigde dan ook iff een korte rede, die te midden van een groote agitatie plaats had,die meening. Er werd dan gestemd of men Vrij dagnamiddag reeds beginnen zou met de bespreking van! het voorstel van Ramsay Mac Donald. B.e 'stemming was eenparig .gunstig aan die vraag. Men zag achtereenvolgens de afgevaardig den van Groot Brittanie die het uitstel nochtans gevraagd hadden, dan die vart Frankrijk en Italië de liand opheffen, om hun, instemming met hel. begin der, bespreking op .Vrijdagnamiddag te be tuigen. Nader seint men:' Het besluit dat getroffen werd heeft groote opschudding gewekt. De beteekenis er van is de volgende Het besluit, stelt eem protest daar tegen het plan te Rome gevormd een directo rium der vier groote Europcesche mo gendheden le vormen, -dat im gemeen schappelijk overleg de oplossing deij groote Europeesclie politieke vraag stukken zou onderzoeken en de vredes* en ontwapemingsverdragen horzien. De kleine mogendheden Hebben wil len beletten dat de hoofdvraagstukken dor internationale politiek elders dan. te Genève in het kader van den Volken bond zouden behandeld iworden. De Italiaamsche middens van deff bond betreuren het, dat het plan van IvL Mussolini Maandag te Genève niet me degedeeld werd. Het gevolg daarvan is geweest dat de kleine Staten die alles te vreezen hebben van eene herziening der vredesverdragen, voorbarig eeno houding tegen het plan genomen heb ben. Wel zal dc commissie na twee, drie dagen algemeene besprekingen van het' Britsche plan hevoerd te hebben, moe'- ten uiteengaan, maar dit zal alsdan; geen politiek karakter meer Jrebbta echter wel van lechnischen aard z,jn. dat Zondag morgen te 2 uur het Zo meruur intreedt. Te 2 uur springt het uur op 3. Doet als «baby» verandert het uufl eer ge slapen gaat.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1