Op 1 APRIL GEMEE.NTE- - KREDIET - Kort van Memorie Tekst van 't Koninklijk Besluit betreffende den Werklozensteun Half-Vasteu Kajottersnieows Üe Aarde beeft aan de Belgische Kust AUTO IN PANNE Aan de Katholieke Universiteit te Leuven GONGQ Ereeselijk Ongeluk te Edingen Laffe Bandietenstreek nabij ff andre XXXIX JAARGAftG .MUMMIE» 72 Iinrkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgaeer J. Van Nuffel-De Gsndt publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf MaJclaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs s- Bank Buidlng/Kinasway. 2a Londros VU. C. 2, ZONDAG 28 MAART H. Castulus Zon op5,44Zonaf6,10§ MAANDAG 27 MAART 1933 H. Rubertus Zonop5,43Zonaf6,l 1 j E. K. 3 V. M. 10 't Begint te korten halfweg den Vasten. Drie weken nog en 't is Paschen, het vreugdefeest van de Verrijzenis. Paschen! Dat roept ons allemaal te binnen dat er zooiets bestaat als 'n plicht één keer per jaar biechten en communi- ceeren. 't Is een groot feest, het Paaschfeest. Een feest voor ons, voor 'i volk, voor de arbeiders, voor de mannen en vrou wen. jongens en meisjes uit de werkhui zen en fabrieken en bureelen, voor de prolotarieërs uit de pleintjes en straatjes en noodwoningen, voor de doppers en de menschen die mizerie hebben. Wij morren, klagen, bedejen.., wij zijn armen, wij hebben honger en kou, geen werk. Wij zijn arme zondaars, en hebben honger naar geestelijk brood, naar warmte van liefde... Paschen komt. Verrijzenis, opstanding vreugdeChristus in ons, met ons. Nieuwe menschen zullen we worden. Viert met ons Paschen, viert Paschen met al uw kameraden, werkgezellen, werkloozen... Half-vasten Pleziermakers, geldver- brassers, kameraden van u iijden naast u gebrek. Kent gij de vreugde die véél meer is dan plezieriemand helpen, een dienst bewijzen Zoek die vreugde, uw halfvasten zal goed geweest zijn 1 Voor onze aanstaande soldaten wij dulden niet dat jaren najaren Kajotters- werk bij onze makkers te niet gedaan worden door een jaar legerdienst, Daar-* om, van al onza Kajotters die binnen enkele weken soldaat moeten worden, geven wij naam, adres (soldatenadres) en functie in de afdeeling op aan ons verbond. We bezorgen hen ons puik «Handboek voor den Kajotter-soldaat", zelfs uit ons eigen kas als 't noodig is We leiden hen naar den soldaten-studie dag van ons verbond, waar ze voorbereid worden op het Kajotter-zijn in de ka zerne. Dat is 't eerste werk. Eenmaal soldaat, moeten die kameraden op onze trouwste vriendschap rekenen. We moe ten er mee voor instaan dat zij van het leger terugkomen als echte Kajotters mannen die paraat staan om 't leven in te gaan. Kent gij al de prachtig-gekleurde pro* paganda-spostkaarten door de K. A, J uitgegeven Weet gij al dat er een prijs kamp bestaat van deze postkaarten Vraag uitleg 1 Da prijs van die kaarten in drie kleuren 2 fr. de reeks Gebruik ze voor uwe briefwisseling (door een reeks te bestellen voorwaarden in den omslag 1) Kajotter, zijt gij gesyndiceerd 1? Niet? Dan zijt ge nog geen volbloed- KajotterUw plicht is: aanstonds uw naam op te geven aan het kristen syndi caat Een zekerheid voor u is uw naam Opgeven aan het kristen syndikaat, Zijt ge reeds ingeschreven, dan"mag het kris ten syndicaat van u verwachten dat gij er propaganda voor maakt bij uwe kame raden. Kajotters, kent uw plichten, kent uw rechten I K. HAJEE Lichte schok gevoeld te Coxyde Donderdag, om 19 uur 'werd le Coxyde een aardschok gevoeld. In verscheidene huizen zouden kadertjes en beeldjes op den grond gevallen zijn. Het observatorium te Ukkel heeft Snderdaad .Donderdagavond, om 18 u. 148, een lichten- aardschok waargeno men, die zich moet voorgedaan hebben aan de Belgische kust. Ook te Tielt T)e aardschok, gevoeld te Coxyde, werd ook waargenomen te Tielt, waar zich zijn middenpunt zou bevonden hebben. Men herinnert zich niet ooit in Vlaanderen een aardschok waarge nomen te hebben. Voor Belgie is dit thans de vierde, die zich voordoet sinds 11 Bebruori. Er werden dan t'wee lichte schokken gevoeld te Bergen. Op 21 Maart voelde men er een te Edingen en thans, Donderdagavond na mmen er een waar langs de kust. Enkele dagen geleden lag op een 300-tal meters van de Werf een auto in panne en daarrond stond een hands vol scouten. Wat hadden die met die auto te makeni Wat hadden die daar verloren Verloren: niets. Te maken: meer dan een vluchtige voorbijganger zou. vermoeden. Twee I-Ieiercn vreemdelingen, en dat zijn ze hun geblevenhadden daar Ier plaatse een bandbreuk en hadden al een heel tijdje al hun materiaal uitge haald en al hun krachten ingespannen om 't ongelukswiel los te maken. Een dommekracht was in werking gesteld, maar in plaats van de auto op te lich ten, ging hij maar immer dieper den giond in. Die Heeren ontbrak niets dan een doodgewoon stuk hout; dat wisten ze misschien, en dat hadden de scouten, die daar juist aankwamen, aanstonds bemerkt; maar waar het te vinden wis ten die Heeren niet. De scouten ze kunnen immers in alle moeilijkheden hun plan trekken, of men leert het hun len minste, hadden gauw- aan de werf hun gerief gevonden. In een Amerijlje werd tot plezier van de Heeren, en met het minst tot dat der scouten, de kop pige auto opgelicht en, ontdaan van zijn wiel, dat plaats maakte voor een ander. Alles liep van een. leien dakje; alleen een moer, die de Heeren met te weinig zorgvuldigheid hadden neergelegd. Was zoek geraakt; maar de scouten mét hun speuroogen hadden het ras gevonden. De auto stond weldra vlot. Een hand druk, een «.besle dank», een «zonder dank» en de scouten trokken verder, blijgezind omdat ze nog een goede daad te meer hadden gesteld: Dat hadden die sccuten daar te maken. En het stuk hout Dat. hebben de scouten teruggedragen, waa® ze 't ge haald hadden. Maar er is nog. meer. Met zoo weinig-sympathieke bogen en eer met wat achterdocht hadden do automobilisten de scouten tot zi:h zien komen. Maar zoo groot hun misprijzen, zoo groot was nadien hun dankUaarbeid. Waar ze zich eerst afvroegen wat sooif kinderspel dit wel te beteekenen had, en welk nu het de maatschappij kou opleveren, zullen ze nadien ongetwijfeld de reflexie gemaakt hebben wie weet hoelang nadien «zonder die jongens stonden we misschien nog ginder.» Die s< ou£en moeten hun des to vriendelij ker geschenen hebben als een paar mo torijders, die onder het monceuver voor bijvlogen, hun onvriendelijk en spot tend hadden toegeroepen. In dem nood kent men zijn ware vrienden; aloude (waarheid die d'ie au tomobilisten dien dag aan den lijve hebben gevoeld. Als die scouten daar maar alleen dat gedaan hebbent, dan hebben ze toch zich zeiven gelukkig gemaakt, andere uit den nood geholpen en misschien bet zij dan nog z-oo nederig een' stapken verder gezet op den weg der verbroe dering tusschen de menschen. Volgend bericht werd in al de gebou wen em lokalen der katholieke Hooge- school te Leuven aangeplakt «Wij vernemen dat sommige, studeh- ten er zouden aan denken om, in na- volging van wat aan een Universiteit up den vreemde is gebeurd, in zake krijgsdienst een motie aan te nemen die door de akademische Overheid hict zou kunnen geduld. Wellicht geldt het een: grap. Maar zelfs een grap ware hier onduldbaar. Daarom moeten wij lien die de Universiteit z,ouden in het gedrang brengen, er- van verwittigeni dat zij niet langer als student zouden aangezien wor- den». Alle goede katholieken en vaderlan ders zullen niet anders dan deze wijze maatregel der Akademische Overheid beamen en hunne tevredenheid erover uitdrukken. Onze katholieke jeugd moet niet alleenlijk christen- zijn, maar ook ware burgers die hun land iief hebben. Recht en Vrijheid van heden, maakt er Ons Volksblad en De Volksstem een verwijt van dat ze nog spreken over de onbekwaamheid van Mr Nichels- Maar is dan Recht en Vrijheid vergeten, dat het niet de Katholieken zijn, die dat woord hebben uitgespro ken, maar wel de Fronters, de bondgenooten van de socialisten. En tot overmaat van ongeluk voor Mr Nichels, tot hier toe hebben we nog niet vernomen, dat de Fronters hun woord hebben ingetrokken, omdat ze zouden gemeend hebben zich te bedriegen in de bestuurscapaciteit van Mr Nichels. Van der Boeken werd letterlijk in twee gesneden, onder het oog van tal rijke reizigers. Dei ongelukkige was 50 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen, die beiden echter ook reeds geluiwd zijn. De familieleden werden met de noo- dige omzichtigheden op de hoogte ge steld yan het gebeurde. Vertrok van de Anversville Onder groote belangstelling is gis teren middag de Belgische stoomboot Anversville van de Compagnie Maritime Beige, onder bevel van kapi tein Polie, uit Ant'werpen naar Congo vertrokken. Aan boord bevonden zich 145 pas sagiers, verdeeld als volgt voor Con go 79 in eerste klas en 37 in tweede; voor LobHo 10 in eerste klas, G in tweede klas en 13 in tusschcnklas. Er was een lading van 2200 toni aan boord, waaronder 2 landbouwmachie- nen van, 45 ton elk, 2 ketels van 10 ton elk, 70 ton ijzeren platen, 25 ton bak. sle-enen, 40 ton ijzeren bouten, 5 autos en. 29 Ion olie. Het overige waren goe deren van verschillenden aard en mei kleine hoeveelheden ingescheept. Een man door con trein vermorzeld Vrijdag namiddag moest zekere Van der Beeken, uit Geeraardsbergcn, sto ker bij de Belgische Spoorwegmaat schappij, zich naar zijn werk begeven in liet Walenland. Daar hij te Geer aardsbergen zijn., trein miste, nam hij plaats in een goederentrein lot in Edingen. Teneinde zijn dienst nog tij dig te bereiken, moest hij hier plaats nemen in een andereni goederentrein, die echter niet stilhield in de statie! Ce ongelukkige wilde du's op den rij denden trein springen, misrekende zijn sprong en kwam onder een voorbijrijd denden sneltrein terecht. Zia vorvolfl onderaan vorige kolom, Eiceftde2a trekking pSaals der 7 1/2 tsiiiiiosit VAN DELOTENLEENING van het 3 loten van 8 loten van 132 loten van 1 lot van 1 lot van TE WiffffiEN s 2 millioen 1 millioon 500.000 fr 100.000 fr. 50.000 fr. 25.000 fr. GEDURENDE 5 JAAR, EEN TREKKING VAN 7 1/2 RfSiLLBOEM OM DE DRIE MAiNDEN OBLIGATIES VERKRIJGBAAR IN ALLE BANKEN Op het gehucht «Xhougnée», te Ciié- ratte-Houte, nabij >Vandre woont al leen in een huisje de G5-jarigc juf frouw Orban. Daar deze oude juffrouw zeer spaar zaam en werkzaam is, is het op het gehucht algemeen bekend, dat zij een tamelijk mooien spaarpot schijnt te bezitten. In den nacht van Donderdag op .Vrijdag zijn drie gemaskerde kerels in haar woning gedrongen. De inbrekers maakten eerst een gat in den muur van den stal. Langs daar drongen: zij de wo ning binnen. Daar braken -zij de deur, toegang verleenend van den stal naar de keuken open. Na langs de trap de slaapkamerdeur opengebroken te heb ben, drongen zij in de slaapkamer van het oudje en haar verblindend met drie krachtige zaklampen, vroegen zij haar waar zij haar. geld verborgen hield. Juffrouw Orban behield echter haar tegenwoordigheid van geest, en ver klaarde geen ander geld te bezitten dan wat op den schoorsteenmantel lag. Daar vond een van de dieven 50 fr. Terwijl twee van de kerels de vrouw bewaak ten, doorzocht de derde eerst dc kas ten op de slaapkamer en daarna in de keuken. Niets kon hij echter nog buit maken. Toen riep hij zijn makkers en na beneden nog een stukje taart gege ten te hebben, verdwenen de inbrekers. Bij dageraad ging juffrouw Orban den veldwachter van de gemeente waar- schuwen, die dadelijk de rijkswacht te Wandre ontbood. Ook het parket kwam ter plaatse. Op aanduiding van het slachtoffer, die de slem van een van haar aanranders herkend scheen te hebben,, kon de rijkswacht overgaan tot twee aanhoudingen. <Dc aangehoudenen zijn zekere Léon Nicolas, woonachtig: gehucht Coridhez, nabij Housse enj Gilles Heuschcn, ge- liuwd en vader van vier kleine kinderen, die te Wandre verblijft niet ver van de woning van mej. Orban. Hoe de staat van behoeftigheid wordt vastgesteld Artikel 1. De staat van behoeftig heid wordt vastgesteld door, de verge lijking tusschen al de bestaansmidde len, om liet even dewelke, van den per- 1 soon die alleen leeft of van het betrok ken gezin en het normaal dagelijksch loon van de volwassen werkman, wat betreft de voornaamste nijverheid van de streek, waarin id ie persoon of dit ge zin verblijft. Art. 2. Worden aanigezien als zijnde in staat van behoeftigheid i 1. De persoon die alleen leeft, indien de wekelijksche bestaansmiddelen het vergelijkingsloon niet 4 maal bereiken; 2. Het gezin van 2 personen, indien de wekelijksche bestaansmiddelen het ver- gclijkingsloon niet 6 maal bereiken 3. Het gezin van 3 personen, indien de wekelijksche bestaansmiddelen het ver. gelijkingsloon niet 9 maal bereiken 4. IleL gezin van 4 personen, indien de wekelijksche bestaansmiddelen het ver- gelijkingsloon niet 12 maal bereiken; 5. Het gezin van meer dan 4 perso nen, indien de wekelijksche bestaans middelen het totaal van 12 maal het vergelijkingsloon, vermeerderd met 2 maal hetzelfde loon per persoon boven dc 4, niet bereiken. Bovenbedoelde bedragen .worden ver meerderd met éénmaal 't vergelijkings loon per week en voor ieder kind van minder dan 14 jaar ten laste' van den persoon of van het gezin waarvan spra ke, onder voorbehoud dat de werklooze die bestaansmiddelen bezit gelijk aan of hooger dam deze waarover hij, inge volge het vergelijkingsloon, aangevuld door de gezinsvergoedingen zou be schikken, als niet zijnde in staat van behoeftigheid zal worden beschouwd. Voor de toepassing van. dit besluit dient door het "woord persoon ver staan, iedereen! die meer dan ten volle 14 jaar oud is, en door het woord «ge zin» dient verstaan het huishouden 't zij bloed- of aanverwanten die samen leven, 't zij niet verwante personen die samen leven en die tcgader de kosten van het gemeenschappelijk leven dra gen. Wat verstaan wordt door bestaans middelen 'Art. 4. De bestaansmiddelen bestaan uit al de inkomsten in het algemeen en goederen waarover de persoon, die al leen leeft, of het gezin, beschikt (na me.lijk de loonen, de handelswinsten, de renten, de pensioenen).. Ze worden, vastgesteld onder inacht neming van de werkelijke of vermoede lijke: inkomsten. Ze worden voor het totaal aangege ven, maar koinen slechts in rekening ten beloope 4 1. Van de vier vijfden van den huur prijs voor de in huur gegeven onroe rende goederen en gedeelte er van j Van het kadastraal inkomen voor de bebouwde eigendommen betrokken door den eigenaar of den vruchtgebrui ker 3. Van de waarde, door het bestuur der recht slreeksclic belastingen a!s jaarlijkseh inkomen aangenomen, voor de niet bebouwde eigendommen bestemd voor groontenkweok of landbouw, door den eigenaar of vruchtgebruiker ten nutte gemaakt; 4. Van 2 t.h. van de handelswaarde Men vermoedt de hand gelegd te heb- voor de terreinen.niet voor groenten- ben op twee van de drie gemaskerde kweek of landbouw bestemd, noch in bandieXeas, [huur. gegeypn, alsmede vo.or de b03- schen, wanneer het kadastraal inko men minder dan 2 t.h. van de handels waarde bedraagt 5. Van 2 t.h. van de verkoopwaarde der aandeelen, obligatiën en andere roerende kapitalen, voor zoover deze verkoopwaarde 50.000 frank niet be reikt, of ten beloope van hun werkelijk inkomen indien dit meer dan bedoelde 2 t. h. beloopt 6. Van 2 t.h. der verkoopwaarde van het levend vee, zoo de opbrengst ervan op de aangegeven beroepsinkomsten geen invloed heeft uitgeoefend. De beroepsinkomsten van de seizoen arbeiders worden berekend voor het gansche jaar in wekelijksch gemiddel de, zonder het tijdstip waarop zij wer den verkregen in aanmerking te nemen. Art. 5. Wordt buiten rekening gesteld het inkomen van het woonhuis en van de niet bebouwde onroerende goederen, geëxploiteerd om rechtstreeks winst op te bréngen, indien het kadastraal inko men niet overtreft, in de gemeenten van: Minder dan 5000 inlwoners fr. 2.000 5.000 tot minder dan 30.000 fr. 2.500 30.000 inwoners of meer fr. 3.500 Met het oog op het vaststellen van de categorie waarin een gemeente is in gedeeld; wordt er gebruik gemaakt van cD classificatie ingevoerd voor de toe passing van de wetten betreffende de belastingen op' het inkomen. Werden insgelijks builen rekening gesteld de roerende goederen, voor geen beslag vatbaar, krachtens artikel 592 van het Wetboek betreffende de -bui; gerlijke rechtpleging. Art. 6. De tegemoetkomingen van het Nationaal Crisisfonds wordon vastge- feleld onder inachtneming van de glOr- bale bestaansmiddelen, waarover de be langhebbende of het gezin beschikt on danks de werkloosheid. Zijn uitgesloten Art. 11. Worden van het voordeel der tegemoetkomingen van het Nationaal Crisisfonds uitgesloten de werkloozen. die tot een der volgende categorieën behooren: 1.De werklooze, die leurder is of dia lot een gezin behoort waarvan een lid leurder is; 2. De werkelooze met klaarblijkend slecht gedrag of die zich aan drank of spel overgeeft 3. De werklooze van meer dan 65 jaar oud, tenzij deze minstens honderd vijf tig dagen heeft gewerkt in den loop der twaalf maanden die aan de aangifte voorafgaan; 4. .De werklooze die recht heeft op een rento wegens onderhoudsplicht ten laste van een eventueelen schuldenaar, klaarblijkend solvabel, en die de beta ling ervan niet vergt. Art. 12. Mag de tegemoetkomingen 22 van het koninklijk besluit dd. 25 De als huishoudster voorzien bij artikel tober 1930 niet .genieten, de vrouw die zich niet uitsluitend met het huishou den bezig houdt, en namelijk: 1. De echtgenoote die een bezoldigde betrekking uitoefent; 2. De echtgenoote die een handel of een drankslijterij uilbaat of gewoon* lijk daartoe helpt; Dc echtgenoot e die zich gewoon,, lijk bezig houdt met een landbouwon^ derneming, mot vogelteelt of een ande onderneming van commercieelen rd. 4. De gescheiden echtgenoote die niet meer ten laste is van den echtgenoot. Art. 13. Het ministerieel besluit yao 45 April ,1926 wordt ingetrokken,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1