Rafael Di Santi Onze Diocesane Bedevaart in Lourdes 28 Dinsdag Maart 1953 '483 - 28 MAART - 1933 De Leening van het Vertrouwen Fransche-Belgische Plechtigheid te Dinant HET INDEXNU M VI ER -m- Os Keaprsss ven onze Prinsen XXXIX JAA8CANG NUMMER 73 Ktrkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Geatieman UitgeTer J. Van Nuffel-Da Gendt Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf flflaxlaan .13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa pij# Bank Buidlng/Kingsway, 20 Londres W. C. 2- H. Joannes Zonop5,40Zonaf6,13 E. K. 3 V. M. 10 Dexer dagen ia hat juist 450 jaar ge le den, dat de beroemde ksliaansche schilder der middeleeuwen, Rafaël di Santi, te Urbino werd geboren. Over den juiaten geboortedatum is man het thans nog niet eens geworden. Volgens het grafschrift hetwelk Cardinaal Bembo voor den schilder vervaardig de, en waarop ta lezen staat, dat «hij stierf Op denzelfden dag, dat hij gebo ren was»> (zijn sterfdag was 6 April 1520, welke Goede Vrijdag van dat jaar wasj, stolt men zijn geboortedag Op 0 April, terwijl weer anderen mae- nen, dat met denzelfden dag wordt bedoeld Goede Vrijdag, dus dat hij op Goeden Vrijdag van het jaar 1483 was geboren. Deze dag nu viel op 28 Maart. Rafaël was de zoon van Giovan Santi, die zelf een vrij bekend, zij het middelmatig schilder was, Deze be merkte al spoedig dan uitstekenden aanleg van zijn zOen en gaf hem de eerste lesson. Na dan vroegtijdigen dood van zijn vader, kwam Raf&ë! on der leiding van een onbekend moester in Urbino. Algemeen wordt aangeno men dat de2e Onbekende Timoteo Viti is geweest, met wien Rafeël ook in la tere jaren in betrekking stond. Op 16 jarigen leeftijd verliet Rafaël zijn geboortoBtad en beg f sich naar Perugia, waar hij een leerling werd van den toentertijd hoogberoemden Bchildor Perigino. Hoewel uit deze pe riode van Rafael geen sohildarijan be kend zijn geworden, is hot toch zoo goed als zeker, dat hij gedurende da jaren, welke hij in Perugia verbleef, zeer veel in kerken en kloosters heeft gewerkt, Vijf jaar lang blaef Rafr.ëi b j eijn leermeester en ging vervolgens naar Florence, waar hem de roem van den greoten Michel Angelo en Leonar do da Vinei lokte. De aandachtige beschouwing hur.- sen gaheel ander inzicht krijgen van de schilderkunst. Hij benutte al hun opmerkingen cn nam reeds terstond een veel breedere manier van werken aan. Hij wist van alle opmerkingen partij te trekken en de stukken van Massccio met de raadgevingen VBn Eartholemeus St Mar dus, die om zijn coloriet beroemd was, brachten niet weinig bij tot zijn vorderingen. Van deze bsroemde kunstenaars leerde hij correcte teekeningen en den symme- trischen en toch levendigen opbouw der figuren. Zijn kunst onderging hier den Florentijnschan stijl, waarvoor de schoolsche Umbriacho manier moest wijken. Vooral de indruk, welke Leonardo op hem maakte, komt in zijn Madonnafi guren duidelijk tot uitdrukking. Deze onderwerpen hebben hem tot den meestgaliefden kunstenaar van zijn lijd gemaakt, omdat hij door de groote fijnheid en liefelijkheid zijner compo- jsities tot het hart van allsn wist door te dringen. De naam van Rafaël bagon langzamerhand in geheel Italië aan be kenden klank ta krijgen, vooral, toen hij tijdans een kortstondig verblijf in zijne geboorteplaats hier eenige proa- ven van zijn kunsttalent h&d getoond. Hij was nog slechts 21 jaap oud, toon zijn oom Bramante, Paus Julius II or tee wist te bewegen, Rafaël naar Rome to ontbieden, waar hij da opdracht kreeg om de Stanzen van hot Vaticaan met fresco's te versieren. Deze keuze werd dastijds als een onbillijkheid be* schouwd tegenovar ander» moer be kende schilders dan Rafaël, doch Bra mante, die van hefctalsnt van zijn neef overtuigd was, wist do overheid gun stig voor Rafaël te stemmen. De jenge kunstenaar werd dan ook te Rome met de grootste welwillendheid en belang stelling Ontvangen. Wanneer men zich den jongen Rafaël voorstelt, met zulk een varaerenda op dracht belast en te midden van een aan tal kunstbroeders, die hot er op toe legden em zijn roem to verkleinen, le vende in een tijdperk, toen da kunst nog verre van volmaakt was, dan zal men zioh een denkbeeld kunnen vor men van zijn kunstvermogen, hetwelk hem al zijn moeilijkheden deed over winnen. Zijn eerste en wel voornaamst# Bchildarstuk in het Vatikaan ia het werk, dat bekend ia geworden onder den naam van «De Disputs, of «Twist rede over het H. Sacrament». Dit sohilderij is geplaatst in het Vaticaan, in de zaal van de ondsrteekening. Of schoon het groots verdiensten heeft, draagt het echter het kenteokan van de eerate jeugd van den schilder en vindt men er zelfs eenige versierselen in, zooals die door zijn vcorgangers wer den gebruikt. De koppen zijn over het algemeen edel en vol uitdrukking. «De school van Athena- deed zijn roem ten top stijgen en Rafaël verhief zich tot de eersten der nieuwere toekenaars. Van toen af uitte zijn talent zioh steeds op een hooger plan en bracht hij niets dan kunstwerken voort, Rafaël was evanwel niet tevreden met de hoogte welke hij had bereikt. Steeds zette hij zijn nauwgezette stu dies voort, waarbij hij vooral de kunstwerken van de antieken voor oogen had, Ook de beschouwing van de kunstwerken van de Sixtijnsohe ka- pel, welke Bramante hem, Ondanks het streng verbod van Michel Angelo liet zien, deed zijn vernuft tot een on gekende hoogte stijgen. Nadat Rafaël voor verschillende zalen van het Vati* kaan frescos had geleverd, werd hem do bewerking van eon der galerijen opgedragen, welke nog steeds da ga lerij van Rafaël heet. Deze galerij Is gelegen in een der vleugels van da tweede verdieping en is. verdeeld in 13 gewelven, wolka alk mat vier frescos zijn versierd en voorstelling geven van gebeurtenissan uit het Oude en Nieuwe Testament. Het staat fntus- sohen vast, dat slachts enkele van deze 52 schilderijen door Rafaël 2<slf ver vaardigd, onder andere De Schep ping der wereld De meeste schilderijen werden door zijn leerlingen op aanwijzingen van den moester voltooid. Zijn meest geliefde leerlingen waren Julianus Romanus, Penni, Caravaggio Vaga, Do talrijke opdrachten, welke Rafaël da een na de andera warden op- godragen, bezorgden hem oen groot fortuin, zoodat hij een bijna vorstelij- ken staat kon voeren. Zijn leerling Penni had het bestuur over zijn huis, dat steeds gastvrij openstond voor alle beoefenaars en liefhebbers der schil* derkunet. Rsfe.ël was bevriend met de Qörate letterkundigen van zijn eeuw. onder andero met Ariste, Bembo en Castiglione, met wie hij zijn vrije uren CTTB UnstbroedofS konden er steeün rekenen door Rafaël gesteund en ge holpen te worden, terwijl hij zijn leer lingen steeds met de beste raadgevin gen terzijde stond. Hij gaf hun de meeste van zijn teekeningen en legde dikwijls palet en penseel ter zijde om hun werkzaamheden gade tc slaan. Van hun kant vergaten de leerlingen hun geliefden meester niet en bij zijn wandelingen door de bouwvallen van het oude Rome web hij steeds door een aantal getrouwen vergezeld. Morgan Vervolg en Slot. GROOTE KEUS van kerkboeken, pa ternosters, beeidekens, geschenken voor de 1ste en Plechtige Communie In den boekhandel J. Van NufFel-De Gcndt, Kerkstraat, 21, Aalst. Leening met loten 5 p.c. 1932 13o Trekking 25 Maart 1933 In de Nationale Bank te1 Brussel, heeft Zaterdag morgen de 13e trek king plaats gehad van do groote lee- ning van het Vertrouwen 5 p.c. 1932. Op te merken, valt dat deze de eerste trekking is, aan dewelke alleen de de finitieve titels mogen deel nemen. Wat bijzonder aan te slippen valt, is dat er nog 51.807 voorloopige titels £}iet uitgewisseld zijn. /De trekking werd verricht door de oorlogsblinden Bertau en Daumonl, in aanwezigheid van MM. Gilbert, afge vaardigde van minister Jaspar Wur- nant, afgevaardigde van het Rekenhof en Goryn, afgevaardigde van het Dcl- gin-gsfonds der Openbare Schuld. HET LOT VAN 5 MILJOEN Het groot lot van vijf miljoen is ge wonnen door de reeus 1G38G7. 33 LOTEN VAN 25.000 FR. Er zijn 33 loten van 25.000 fr. ge wonnen door de volgends reeksen - .206808 1.64757 171019 183452 191846 158968 219012 227-624 1184813 150360 287848 272854 222947 20-4203 228592 215852 255204 220006 27 2797 280119 247455 206125 298712 192681 188291 227879 413799 157406 JÜC2445 209917. .131624 134910 212064 Voor de slachtoffers van den oorlog Onder bescherming van de Belgische regeerimg, het Fransche Gezantschap en het stedelijk bestuur, hebben te Di nant Fransoh-Belgische feesten plaats gehad, met medewerking ;van de plaatselijke vereen jgimgen. Een stoet begaf zioh Zaterdagmid dag naar de begraafplaats en begroet te er met bloemen de graven van de gesneuvelde Belgische en Fransche soldalen en van de gefusiljeerde bur gers. Zondagochtend had" in de hoofdkerk een plechtigheid plaats tot hulde aan de gesneuvelden en gefusiljoerden. (De deelnemers begaven zich stoets gewijs naar het stadhuis. Bloemen werden neergelegd -bij bet gedenktee- ken van. de 674 Dinanleezeh die als onschuldige slachtoffers vielen yan den Duitschen inval. Op liet stadhuis waren minister P.e- vèze, do burgemeester van Dinant, de Fransche gezant, de Fransche mili taire attaché em andere afgevaardig den. Het woord werd gevoerd doof M. Sasserath, burgemeester M. 'R au lus, voorzitter van Pro Gallia»; rwu.rter Devèz-e en M. Corbim, de gezant van Frankrijk. Na afloop van de plechtigh fid be gaven de overheden zich naar dc.n «Muur Tschoffen» en naar de Fran sche begraafplaats en brachten er bloemen. Vervolgens keerden minister Devé- ze, de Fransche gezant en de Fransche militaire attaché naar Brussel terug. Daling van 7 Punten Volgens' een mededeeling van het ministerie van nijverheid en arbeid zijn de index-getallen voor de maand Maar.t als volgt x Maart Febr. Kftll.i nl/ r i i L*. Antwerpen cri omgeving Brussel en omgeving Gent en omgeving Luik en omgeving Provincie Antwerpen Provincie Brabant Provincie West Vlaattd. Provincie Oost Vlaand. Provincie Henegouwen, Provincie Luik Provincie Limburg Provincie Luxemburg Provincie Namen •De 747 682 ,703 728 ,74 4 718 098 726 697 .721 714 718 stabilisatie-index ivoor het bedraagt 91.2 756 755 695 705 737 722 726 707 732 704 730 720 724 Rijk tegen 92 verleden maand reis beste De reis verloopt in de beste voorwaarden Belangwekkende bezoeken Men meldt u-it Iroemoe dat de van het prinselijk paar in de. voorwaarden verloopt. (Re prins heeft zich lang opgehouden in de neerzettingen van Baroomboe, Yamgambi, Ngazi-Loela. Hij stelde vooral belang in de verschillende wer ken van soortkeuze en proefteelt, strekkende tot bescherming van de elaisplanten, de cacao, de koffie tn de inlamdsche voedingsplanten. Na een bezoek aan het laboratorium van inselctenleer vnor inlandsc.be teelt- leiders, en. aan eenige hoeven voor kippenkweek, begaf de prinselijke zending zich naar Stanleystad en dan langs de prachtige wegen van de Oos telijke provincie naar Banalia. Roeta. Bambesa, Neungara, Wamba, Epoela en Iroemoe. De prins bezocht insgelijks Dingili, zeer belangrijk centrum voor teelt keuze. Zijn aandacht werd bij herha ling gevestigd op de inrichting van katoen teel ten. Uit Iroemoe reisde de prins naar Nioka waar hij de 'groote kweekhce- ven van den Staat een, bezoek bracht daar bevinden zich specimen van hoornvee, wolschapen, paarden en •worden de proeven van de Arabicakof- fieteelt voortgezet. Veel belang hechtte de prins aan het landbouwonderwijs voor inlanders, waarover hij volledige inlichtingen in won. Tijdens dit gedeelte der reis bè- BDCht prinses Astrid de merkwaardige inrichtingen van de weldadigheidsin stellingen van Yakoo.soe, ovenais de hospitalen en de missies die op reisweg lö&éiL '(Ooslackef)' op 26 Maart 1933.; Begunstigd door een heerlijke Len tezon, gingen de bedevaarders van af 9 uur in den yo,or middag Lourdes- waarts. Wie had gedacht dat de vrienden van 'Lourdes, in zulk getal, den oproep van hél bestuur zouden beantwoorden? Eer de plechtige hoogmis, door on zen onvermoeibanen geestelijken be stuurder, Z. E, II. Kanunnik Van den Gheyn opgedragen, begon, was de kerk van het heiligdom vol geloop en, zoo dat velen buiten moesten aansluiten om het Heilig Misoffer te volgen. Het Koor. der E. Broeders van O.L. Vrouw van Lourdes, zong op onberis-1 pelijke wijze een drijslernmige mis en na het einde een heerlijk 4-stem.mig lied voor gemengd koor, dat al de toe hoorders naar waarde wisten te prij zen. \t Was oprecht ,een aangrijpend lièd. Da af na de oefeningen aait de Grot. Eerwaarde Pater Vanderplanken, S. J. beeft de zielen doen zinderen on- der zijn overtuigend en gloedvol woord. Hij legde de beleekenis uit van bet feest van den 25 Maart, aangepast aan de 16e verschijning te Lourdes, in Frankrijk. Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis zei O. L. Vrouw. En zoo. mocht zij spreken. Evenals de goede God over. zich zelf getuigde Sum qui sum «Ik ben die ik ben s>, om dat die woorden op Hem alleen pasten zoo ook mocht O. L. Vrouw van Haar zelf zeggen Ik* ben de Onbevlekte Ontvangenis omdat die woorden Ilaar alleen toekomen. Wat is er reeds gebeurd sedert Ma ria Zich dusdanig kenbaar, maakte IDoor groote optochten, door m as - christenheid Maria vereerd en hulde gebracht. Vandaag zijn wij hier allen samen gestroomd, niet alleen echter om onze Moeder die kinderlijke vereerende hul de te brengen, maar vooral om Maria daadwerkelijk onzen dank te betuigen, voor al bet goede dat Zij het arme moinschdom heeft gegeven. Dat zullen wij door niet meer. Ie zondigen, en de gelegenheid van zonde te vluchten door de deugden te be oefenen, vooral de nederigheid, en door een sterk inwendig leven, naar meer volmaaktheid op te klimmen door vurig te bidden, en door het ge bed de genaden af te smeeken die wij noodig hebben door een helpende hand te reiken aan onze onvermogen de arme, lijdende broeders. Zoo zullen wij Maria onzen dank betoonen, en in die gesteltenissen mo gen wij gemakkelijk aan Maria de be geerten van ons hart 'uitdrukken. Gebeden en zangen eindigden het voormiddagfeest. De clou was echter den namid dag voorbehouden. Monseigneur zou komen, en dan ook moesten zijne dio- cesanen daar zijn. Van af 2 uur in den namiddag was het rond Lourdes een gewemel om er draal Loos van te worden. .Re versterk te elektrische trams op korten afstand van elkander, brachten duizenden be devaarders naar. 't Heiligdom, en au to's, moto's em velos zetten er. élk oogenblik nieuwe drommen af. Er was een buitenkansje bij, hange- teekend op de plank naast de kerk Na het pontifikaal lof optocht en sermoen aan de grot door zijne Excel. Mgr Coppieters, bisschop van Gent.» Welke aangename verrassing voor al de bedevaarders, nogmaals het diep ingrijpend woord te lioorerj. van hun geliefden Bisschop. Welk een massa volk Hoeveel menschen stonden daar, op dat breed uitgestrekt plein voor. de kerk vijf duizend... tien, duizend Ik waag mij niet aan schaften, maat} wat ik wel durf te schrijven, is, dat ik nog nooit zooveel volk zag in bel Vlaarnsche Lourdes, e.n dat het aantal bedevaar ders van dit jaar, minstens met de helft, dat der vorige diocesane bede vaarten overtrof. De bellen klingelen... 't II. Sacra ment is daar, voorafgegaan door 16 den .vlaggen en omgeven doof flambeeuw- j dragende Uajoltcrs dij, priester?. Eerst' een doods'ohe stilte cn dan galmt luid cn helder de krachtige stem van den Lourdesvoorzanger, Eerw. I-Ieer, Alfons Van de Fonteyno Adoro te devote. En duizende monden antwoorden Ave Jesu, pastor fide- lium. Daarna het Magnificat' het Benedialus qui veu.it cn het «Tan tum Ergo.» Wat zegeningen zal Jesus door Ma ria uitgedeeld hebben onder de bene dictie van het H. Sacrament 1 De zoo van men schen bad om genade en om hulp', en Jesus zal ze niet geweigerd hebben.. Onder het zingen van het Lauda Jerusalem Dominum werd liet H. Sacrament naar de Sacristy terugge dragen. Een krachtig mannenkoor heft de li" lanie aan van O. L. Vrouw en de zege. zang werd begeleid door ene goed ge. oefende fanfare. De laatste tonen sterven weg... en, Mgr beklimt het ver hoog. Zijn vaderj^jk woord verbreekt do doodsche stilte Mijn eerste plicht is U allen ge- luk te -wen schen om uwe talrijke opkomst, bij de gelegenheid van liet plechtig jubileumvieren der. Ver ft schijningen te Lourdes. Re ze bede-, ft vaart brengt mij voor den geest den eersten pelgrimstocht, die meer dan 1900 jaar geleden plaats greep, na- melijk, de bedevaart der Wijzen uit ft het Oosten naar Bethlehem vonden het Kind' Jcsus met Maria zijne Moeder. Dat zou ik ook van U vragen, dat f gij Jesus met .zijne Moeder zoudl vinden. Wat zoekt gij anders Onder het Lof hebt gij Jesus ge. t> vonden, Hem aanbeden en lof loege- izongep hier, dicht bi.j mij ettiat Wij echter, zijn gelukkiger dan de' Wijzen. Wij kennen Jesus veel beter dan zij zijn leven, zijn lijden, zijn kruisdood. Wij kennen Maria veel beter, onze Moeder, de Smeekcnde Almacht en wij weten, dat wij Je zus niet kunnen scheiden van Maria. Dezelfde gesteltenissen die de Wijzen leidden bij die eerste bede vaart, moeten ons nu ook bezielen: 1) zij baden et procidentus ado- raverunt eum en! neerknielend aan baden zij Hem. Dat ook hebt gij gedaan dat gaaf gemakkelijk altijd vindt men men. schen die gekenden of, nog meer, ongekenden nood te klagen hebben; bidt daarvoor en Jesus zal U 'nelpen door Maria. 2) zij offerden 1 goud, wierook cu myrrhe. »-Gij ook moet offers brengen g:en igeld en goed, maar dingen die moer» kosten, zonder u armer te maken uw versland dat geleid moet worden door het geloof uw hart, dat ge trouw moet blijven aan God en aaa uw.c plichten. Maria, zegen die jeugd, bier zoa talrijk aanwezig, opdat zij offeren zou de edelheid van hare ziel cn dp. zuiverheid van, haar hart. 3) en langs een andoren weg zijp' zij naar hun vaderland terugge keerd. Dat ook moeten wij doen. En wie onder ons zou beweren, dat hij dat niet kan Ik, uw Bisschop, houd staan, dat ik wel iets kan verbeteren en gij allen ook. Gij dan, die-banden moet breken, die staat op een gevaarlijken weg, keert terug langs een bétere baan.: Zeg van avond aan uwe goede Moe der, bij de gelegenheid van bet dub bel jubileum Ik heb vaiulage Jesus en Maria gevonden, en voor, Hem wil ik mijn harte bewaren.» Nog enkele gebeden en liederen, en die massa volk, gesterkt en getroost verliet liet heiligdom, overvoldaan over* dien heerlijken dag. Wat een dag van zegen Wal blijdschap zal hel hart, van 'Jesus en Maria vervuld hebben Wat genaden zullen zij uitgestort; hebben over Monseigneur, ons ijver vol bestuur, de duizende bedevaarders, de zieken voor wie wij gebeden, hebben met hart en ziel met óu-g vereenigd on de nog duizende thuisblijvers, die met hart en ziel met ons. vereeuigd

De Volksstem | 1933 | | pagina 1