kredTet 50 We gaan naar een heter Bestuur VEERTIENDAAGSE! VERKOOPPROPAGANDE GEMEENTE-I Over boeken en crisis, Een plicht over openbare Besturen. BELGISCH üit ouze kolonie Donderdag Haart 1955 STADSPOLITIEK «flNISTEÜBAAD Professor Einstein te Antwerpen DE GRUWELEN VAN DEN OORLOG 2-ie APRIL, Aanslag op Mac Donald in Italië verijdeld I A II i II Millioen DE HOlïGERMARSCII XXXIX JAARGANG NUWltriËR >5 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-Da Gendt PubïToftëft bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Bulding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Quirinui Zonop5,36Zonaf6,16 E. K. 3 V, M. 10 MUIV EERSTE "WB1MIC Socialisten en Fronters hebben, na een 4tal geheime vergade ringen, besloten de bevolking van Aalst met eene ontzaggelijke vermeerdering van belastingen te begunstigen. Ze stellen voor, de opcentiemen op de grondbelastingen te brem gen van 60 op 120 'deze der belasting op de opbrengst van aangewend kapitaal van 80 op 120 deze der bedrijtsbelastmg van 80 op 120 voor de belasting op mobïlier van 80 op 120, wat een verzwaring van belasting vertegenwoordigt voorde bevolking van Aalst van niet min dan 1,382,000 (een inillioen, drie horidercf twee en tachtig duizend frank). En zesgTjen dat die Siearsn zulks voorstellen, voor aleer ze zesf hsin begroeting voor het jaar 1933 hebben opgemaakt Handel en Nijverheid maken eware dagen door. De toenemende gedwon gen werkloosheid, hat stopzetten van fabrieken en bedrijven bieden een treurig beeld van de harde werkelijk heid* Een der vakken, dat het metst door de heersohende crisis is getroffen is Ongetwijfeld de boeknijvarhaid en d aanverwante bedrijven als drukkerijen papierfabrieken, binderijen, olicheein- richtingen, enr. Waar de uitvoermogeüjkheden van Belgische producten door de bescher' mende maatregelen van het buitenland ernstig worden belemmerd, is het vei lig voortbestaan van een aantal Belgi- sche nijverheden voortaan grooten- deels en zelfs geheel op binnenlandsoh verbruik aangewezen Het is dus niet alleen oen gebiedende plicht, maar een daad van verstandig inzioht en zelfbescherming onder alle omstandigheden da besliste voorkeur aan Onvervalschte Belgische produk- ten te geven. Aan het boek wordt daarbij te weinig gedacht. Wat echter voor weefsels en linnen, voor maohinen en spoorwagens geldt, dient ook een oisch voor hat boek te worden, Onn land mag zich in talrijke belang rijke uitgeversbedrijven en wel inge richte boekhandels verheugen. Vooral sinds de laatste jaren werden ernstige pogingen aangewend om het uiterlijk voorkomen van het boek goed en dege lijk te verzorgen. Da week van het boek, laatstelijk in November 1932 ge* houden, heeft bewezen, dat het Bel gisch boek er gerust mag zijn, De Bel gische boeknijvarheid heeft dus ten volle recht op waardeering en steun, in de eerste plaats van onze Openbare besturen, dis zuq oneindig veel ten beste zouden kunnen, door zelf het goeds voorbeeld te geven. De prijsuitdeeling8n zijn in 't zicht. Ziedaar een uitstekende gelegenheid Dm het in ons land zoo arnitig be dreigde boekbedrijf flink te steunen Wat men ock over prijsboeken moge denken, welk standpunt pedagogen mogen innemen tooh zal men moeten toegeven, dat, in ons land. waar de ouders nog steeds bij uitzondering boeken voor hun kinderen koopen, da prijsuitdeelingen een taak van werke lijk cultureels beteeken ia hebben te vervullen en zij oen ééniga gelagen heid uitmaken om jaarlijks een dege lijk boek aan de schoolkinderen te Bohenken- Voor boeken .moet er altijd geld worden gevonden en bezuinigin gen op het budget dor prijs-, biblio theek-, school-of vakboeken laat aioh door geen enkel argument veront- ichuldigen. Het ware meer dan kort zichtig en wa zouden door de geeste lijke minderwaarde van het opkomend geslacht deze verkeerd begrepen be zuiniging eens duur kunnen bekoopen. Aan de legende, als zouden er in ons land geen goede kinderboeken zijn, zal niemand meer gelooven, Slechts kwade trouw of moedwillige Ontkenningszuoht van eigen kunnen hebben deze legende uitgevonden en met allerlei dwaze argumenten in stand gehouden. De Belgische uitgeverij, daarin ten volle bijgestaan door do zoo onmisbare als gewanschte medewerking van onze voornaamste schrijvers,heeft can eigen Het vraagstuk der handelshuurceelen. Dinsdag te 6 uren hebben de minis ters eene korte bespreking gehouden welke duurde tot 7,15 u. MM. Carton de Wiart, Lippens en Forth om me hebben de vergadering niet bijgewoond. Eene mededeeling werd aan de pers niet verstrekt. De ministers naar wij vernemen hielden zich bezig met het wetsontwerp betreffende het opzeggen der handels huurceelen. Eerie beslissing werd door de ministers niet getroffen. Wij vernamen heden dat 'ook de kwestie der gewone huren, (andere dan handelshuurceelen) binnen kort door do wet zal geregeld worden. Het vooroorlogschc bedrag, zou slechts met 7 mogen vermenigvuldigd worden. Doch dit vraagstuk' zal pas aange vat worden nadat de handelshuurcee len zijn afgehandeld. GROOTE KEUS van kerkboeken, pa ternosters, beeldekens, geschenken voor de 1ste en Plechtige Communie in den boekhandel J. Van Wuffel-De Gendfc, Kerkstraat, 21, Aalst. Do Duil.sche professor Einstein is Dinsdag namiddag te Antwerpen ont scheept. Hij verklaarde aan do persvertegen, woordigers dat indien voor het oogon- blik hel nalionaal-soclalistisoh bewind in Ijuilschland eenige gelijkenis biedt inet het Ilaliaansch fascisme deze ge lijkenis niet zal blijven beslaan. Hij zeide verder dat zoolang in Duitsch- land de uitdrukking der gedachte voor alle onderdanen niet vrij zal zijn, hij niet naar zijn land zal lerugkeeren. Hij zal minstens 4 lot 5 maand eene kleine badplaats vertoeven waar hij rustig zal kunnen werken. Zijne latere verblijfplaats is nog niet gekend. Een droeve statistiek De wereldoorlog duurde 5 jaar. maanden en 10 dagen. Bij het einde van den oorlog waren cr ruim 30 rnil lioen menschen onder de wapenen, die vrijwillig of gedwongen gereed slon. den om elkaar te dood en. Tijdens derf oorlog waren cr 60 millioen. mcnschen gemobiliseerd, niet om te werken of voor den opbouw van de maatschappij maar om te vernielen, om modem en- schen te vermoorden. De menschon- teerende slachterij eischic aan doo- den en. vermisten 11 miljoen mcnschen dat wil zeggen iedere minuut werden er gedurende 5 Va jaar lang, 4 a 5 mensehen vermoord, lederen dag 6 lof. 7 duizend. tDoor hongersnood en on dervoeding zijn in de oorlogvoerende landen gestorven 7 miljoen menschen; 20 millioen menschen werden gewond waarvan, sommige meerdere malen. Er werd 168 millioen dollar weggesme ten dc f.olale onkosten van deze nien- schenslachtpartij bedroegen 387 mil liard dollar. Het dooden van iedere mensch kwam op 15.565 dollar te staan. Aan goederen werd ren waarde vernietigd van 1680 milliard Goud- Mark. Voor dat bedrag zou ieder huisgezin in Oostenrijk, D.uil.schland, Belgie, Frankrijk, Engeland, in de Vereenigde Staten, Canada en Australië, een huis mei tuin ter waarde van 600.000 frank kunnen krijgen, terwijl bovendien nog. reusachtige bedragen beschikbaar zouden kunnen worden gesteld voor sociale doeleinden. Bij het overdenken van zulke cijfers moet iedere mensch met gezond ver stand en verantwoordelijksheidsge- voel een apostel worden voor. de ver spreiding der vredegedachte. -DE UITSTALLINGSPRIJSKAMP- BEGINT AANSTAANDEN ZONDAG T" APRIL kindsrlltaratuur tol stand gabraoht. die, onder geen enkel opzioht, voor daza van het buitenland moet onder doen. Daaraan twijfelen ware twijfelen aan de lovenda kracht van ontvolk en van zijn kunatinaars. Op da openbar, besturen rust dan ook in dozo moeilijk, dagen meer dan ooit de plioht aan hot nationale kinderboek,goBChreven door Beigieohe autaure, gedrukt en uitgegeven door onze nationale ultgeverabedrijven on der alle omstandigheden de besliste voorkeur te geven. Slechte op deze wijze zullen zij daadwerkelijk medewerken aan den opbloei van het aigen, friuohe, spring levende kinderboek, dat tot onze jon gens en meisjes door hun wereldje en in hun eigen taal spontaan ea! spreken. Aan vreemde boeken voorkeur geven beteekent daarenbov«n aohteruitgang en verarming van on« nog zoo jong ouituurbozit t Aldus zullen deze belturen hun plicht tegenover het land «u tegenover ziohzeif ten beste nakomen. Sleun aan werkioozen Is noodig en onvermijde lijk bestrijding der werkelc03heid door stelselmatige aanmoediging en onbetwistbare voorkeur van Belgische produkten het boek inbegrepen ongetwijfeld nog heel wat beter, nood zakelijker en gebiedender. Voor onze openbare bos'.uren weze deze gedragslijn een volstrekte eleoh, - -----1 En een eerste plicht van welbegrepen tie vervolg onaeraan volgende koionkvaderlandsliefde. Te Rome werd het gerucht ver spreid dat een kerel werd aangehouden die een aanslag wilde plegen op Mac Donald, tijdens diens reis in, Italië. De aangehoudene is zekere I'aggi afkomstig uit Alexandria. Te Ostia werd hij aangehouden op het oogen- blik dat de officieele vliegtuigen aan. kwamen. In zijn bezit werd een gela den revolver gevonden. De officieele middens denken met een krankzinnige te doen te hebben, zoodat geen poli tieke beteekenis aan zijn voornemen wordt gehecht. Aankomst van de «Elisabcthville» Nieuwstijdingen uit de Kolonie Dinsdag morgen te 9 uur, is de Bel gische stoomboot Elisabethville van de Compagnie' Maritime Beige, on der bevel van kapitein Biebuvok, van Congo te Antwerpen toegekomen. Aan boord bevonden, zich 216 passa giers, verdeeld als volgt komende van Congo 58 in eerste klas en 63 in tweede klas ingescheept te T.obilo 24 in eerste klas, 36 in tweede klas en 35 in Lusschenklas. Te Maladi waren nog 5 personen ingescheept, welke te Teneriffe ontscheepten. De lading bedroeg 3140 ton, ver deeld als volgt 99 Ion hout, 35 ton cacao, 299 ton koffie, 14 ton caout chouc, 15 ton was, 362 ton copal, 803 ton koper, 222 ton katoen, 283 ton palmolie, 10 ton ivoor, 49 Ion tinerts, 889 ton palmnoten, 49 ton Agrifor hout en 11 ton gemengde goederen. Zitting van Dinsdag 28 Waart iDc zitting wordt geopend om 2 ure onder voorzitterschap van H. P-once- Iet. •Die dagorde vermeldt een interpella tie van M. BALTHAZAR (soc.}; doch deze is te Gent weerhouden. Tweede interpellatie Van M. PIE- RAR.D (s'oc.)" over. de diefstallen in de Kon. Bibliotheek. •Deze interpellatie is gericht lot den mi-nister van onderwijs, doch ook deze is afwezig wegens ziekte. M, POULLET, minister van binnen- landsche Zaken, zal- in zijn plaats ant woorden. M. PIERARD (soc.)' verhaalt hoe onlangs verschillende boeken van groote waarde in de Koninklijke Bi. bliolheek van Brussel ontvreemd wer den. De (gezamenlijke waarde bedroeg 260.000 frank. Spreker geeft dan bij zonderheden die reeds in de bladen werden vermeld. Hij vraagt welke maatregelen de minister zal nemen om dit in de toekomst fe verhinderen. M. POULLET antwoordt dat M. Lip pens in een volgende zitting zal ant- woorden. M. DESTREE (soc.)' oordeelt dat een rechtstreeksche verbinding zou moe ten bestaan tusschen de Musea van oude en moderne kunst. Men zou eene groote nieuwe Bibliotheek moeien bouwen, daar dc tegenwoordige on toereikend is.Er is geen plaats genoeg. Men zou vervolgens een. algemeene catalogus moeten maken van al de bibliotheken van Brussel, opdat de zoekers dadelijk zouden kunnen yinden wat ze noodig hebben. Nadat ook nog M. FISCHER (söc.V enkele beschouwingen heeft doen gel den, wordt een dagorde ingediend door MM. PIERARjD», PIER CO, WAUWER MANS. welke den wensch' uitspreken dat van het krediet van groote wer ken de noodige bedragen worden gehe ven voor de Bibliotheken. D|e zitting wordt daarop geheven £o half vier. JVoengdag sitting is a Uie, De 1e officier op do terugreis overleden Gedurende de terugreis, deed zich aan boord een droevig geval voor de le .dekofficier M. Monet Edouar.'l, oud kapitein van de «Mayu.rn.be», overleed een twintigtal uren nadat het schip Lob ito verlaten had. De overl -dene was slechts 39 jaar oud en had gedu rende den oorlog de campazne van Ta- bora meegemaakt. Hij werd voet ge bruikelijke eer in zee begraven. De passagiers brengen de volgende tijdingen mee Op 20 Februari zijn M. en Mevr, de Villenfagne de Loën uit Elisabetij- slad naar Albèrtstad, den nieuwen post van BI. de Villenfagne vertrokken. De goudproduolie in Congo be droeg 8547 kil. in 1932. Men denkt dat de productie voor 1933 wel tol bijna 10.000 kilo zal stijgen. De Bond der Kroostrijke gezinnen van Katanga, richt, onder bescher. ming van den heer gouverneur Hee- nen eene tombola in ten voordeelo van het studiefonds van Europeesche kin deren. Op 7 ~Maart is boven Leopold- stad een vreeselijk onwed-er losgebro ken. Het dak der gevangenis van N'Dolo werd afgerukt, een mc.ur van hetzelfde gebouw stortte in. Een ge vangene werd daardoor gedood en een tiental andere gevangenen v ei den zwaar gewond. De K'höngazi», een blad in Kiswa-hili-laal, uitgegeven te Stanlev- stad door de Broeders Maristen,heeft uit oorzaak van de crisis, voorloopig zijne uitgave gestaakt,- April De 2o TREKKING Wan de LOTENLEENING van haf cmuat (46 LOTEN voor een bedrag van mot loten afwisselend van 2 millioen tot 25,000 frank Gedurende 5 jaar. 4 trekkingen per jaar. telkens voor een totaal 1 bedrafi van 7 1/2 MILLIOEN Obligaties zijn in de Banken verkrijgbaar Te Gent Dinsdag morgend rond 10 uur, kwa men kommunislen in groepjes van drie vier naar dc Vrijdagmarkt af gezakt. Een bijzondere ordedienst was door de politie ingericht, om de «honger- march» te verbieden. De kommunist Van Acker, die tot de menigte het woord wilde richten, werd daarin verhinderd door de politic en werd naar het politiebureel van de le wijk geleid, waar hij na koit verhoor werd losgelaten. Van Acker trok dan terug naar de Vrijdagmarkt en noodigde zijne par tijmannen uit zich te begeven naar het lokaal Onderstraat, waar hij zon. der hindernis het woord kon voeren. Verders hadden er geen incidenten plaats. Langs den Brusselschen steenweg: even buiten Gentbrugge, alsook ver. der, op al de kruispunten, waren piket ten der gendarmerie opgesteld. Ook aan de bruggen en spoorweg overgangen en bij de standplaatsen van tram en autobussen, wa3 de be waking zeer streng. De groepjes wer den allen opgebracht naar do ver- plaatsbare wachtpost, gevestigd in een autocamion, waarin zich gendar. mcrieverslerking gereed hield. AI deze verrichtingen liepen vlot van sir pel en, na vaststelling van hunne identi teit werden de hongermarchecrders meestal teruggezonden vanwaar zij gekomen waren. Kalmte te Charleroi Te Charleroi patrpeljeerden er veel gendarmen in de voornaamste stralen die naar de hoofdstad leiden. Alles bleef kalm. Het gerucht deed echter de ronde, dat de kommunisten hot wacht- woord hadden gegeven, de betooging 24 uur uit te stellen. Dinsdagmorgend te 10,30 uur was in de streek van Charleroi nog geen enkel incident aan te slippen. De we gen, en vooral den Brusselschen, steenweg waren streng bewaakt door gendarmen te paard. De hongërmarcheerders moesten op de stadhuisplaats te Gosselics bijeen komen., doch te 10,30 uur, oogenblik vastgesteld vo.or het vertrek, waren slechts een tiental deelnemers onder de leiding van het communistisch Ka merlid Glineur en onder het waakzaam oog van 30 gendarmen,, bijcengeko. men. Glineur was 's morgend* uit Roux vertrokken met een 20taT werkloden doch deze hadden hem onder weg ver laten. Te Gosselies wachtte hij op zijn getal. In de Borinage Dinsdag morgend was het >uslig lö Bergen en in de Borinage. Een vijftig, tal werkioozen werden aangehouden doch terug losgelaten. De wederwaardigheden der commu nisten te Gosselies Terwijl de gendarmerie den Bros- selschensleenweig en de plaats van Gosselies bewaakte, is een groep van ongeveer honderd communisten uit den omtrek van Thiméon erin geslaagd bij groepjes van drie tot vier langs de velden van "Ransart den Brussolscnen steenweg terug te bereiken zij wer den achterna gezet door gendarmen- wielrijders en na twee uren ingehaald.- Zij werden naar Jumet t-eruggedroven- waar zij zonder incidenten 'uiteenge- jjaagd werden. Te 2 uur Dinsdag namiddag was we, der alles rustig te Gosselies. Per spoorweg l Dinsdagmorgen is het kommuni, siisch kamerlid Jaequemotle in da Borinage aangekomen om zijne man nen bijeer. te trommelen en de mis lukte poging van Maandag te herben ginnen. Hij heeft stilgehouden te Perargnoï waar hij niet veel sukses had. Einde-, lijk raadde hij de kommunislische werkioozen aan Woensdag morgen den! trein te nemen naar Brussel. De gendarmerie blijft RitfroeljcoiiCQ*

De Volksstem | 1933 | | pagina 1