Een ingewikkeld Vraagstuk AR ROME 51 Vrijdag Maart 1955 KAMER De zoogenaamde HOIXGERMARSCH Het Princiep der Landsverdediging Hei Dalen van den Index XXXIX JAAftGArtG NUHIMER 16 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffal-De Gandt Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs m Bank Buiding/Kingsway, 20 Landres W. C. 2. H. Amoa Zonop5,34Zonaf6,17i E. K. 3 V. M. 10 Aan de ondermijning der vredesver dragen wordt reeds zoolang gewerkt, dat men gerust zeggen mag, dal het gebouw te Versailles en tG Neuilly op getrokken, aan 't wankelen is gebracht- Zoolangde verslagen naties, Duitsch- Jand en Hongarie. alleen stonden om de herziening te eischen van hetgeen hun als gevolg van de nederlaag werd oa;edrongen, werden die eisohen ge makkelijk gesmoord. Doch ze zijn niet alleen gebleven. Engeland heeft steeds bereidwillig het oor geleend aan Duitsche klachten, wanneer er cok maareenigen grond voorts vinden was en de gedachte van zekere herziening wordt dan dag van heden over 't algemeen door de pers en de openbare meaning in Engeland bijgetreden. Het Italië van Mussolini heeft zich sinds lang en onverholen uitgesproken voor herziening. Da herzieningscam pagne van Honganie en Duitschland vond warme bepleiters in de'Italiaan- sehe pers. Des te meer daar Italië zelf vindt, dat het onrecht werd aangedaan in da verdragen, welke aan den oorlog een einde stelde. Mac Donald en Mussolini hebben malkander gemakkelijk gevonden, en een van de uitslagen der Roomsche reis van den Engelschen premier is geweest Officieel, wat tot biertoe niet gebeurd was, een herziening van de verdragen op het program te stellen van het ontworpen Pact van Vier. Het staat uitdrukkelijk neergeschreven, dat het doel van den Vierbond niet uitslui tend zou zijn een accoord te vinden op het gebied van ontwapening, maar ook dat in het kader van den Volkenbond de herziening van de vredesverdragen zou kunnen bereikt worden. Duitschland en Hongarie mogen te vreden zijn; nu da kwestie gesteld is, is voor hen de slag ook half gewennen. Ze hebben overigens maohtige bond- genooten r Italië, dat voor hen harts- toentenja lu ue ures springt; cwgeiaiiu, dat groote bereidwilligheid aan den dag legt, en de wereldopinie, dia in haar zucht nBar vrede gemakkelijk zegt zoo herziening noodig is om Overeen te komen, dat het maar gebeurd I Dat zegt men natuurlijk gemakke lijkst in die landen, die bij herziening niets hebben te verliezen. "Wij willen gereedelijk Aannemen, dat Mao Donald, dat Engeland handelt met bevordering van den wereldvrede als drijfveer, doch deze edelmoedigheid werdt niet bemoeilijkt door offers welke het natie zal te brengen hebben. Italië kan, wanneer men toch aan hat herzien is, voordeelen voor zichzelf bedingen. Met Frankrijk, welks toetrading ge vraagd wordt, is het heelemaal anders gesteld. Evenals bij de herziening van da herstelragaling, zal ook deze her ziening op zijn rug moeten gebeuren. En na de eerste toegeving, zullen andere dreigen te volgen- Men denko aan Dawss- en Youngplan. Mogelijk dat, net als met finanoieele bepalingen der vredesverdragen,onder den drang der omstandigheden, tot hersiening zal moeten Overgegaan worden, doch wfj kunnen best begrij pen. dat Frankrijk aarzelt en zich zoo lang mogelijk verzet. Da herziening is een geduoht raderwerk, waarvan men niet zeggen kan dat het een vinger of een arm wegrukken zal, vooraleer het wordt stilgelegd, Tooh komt voorloopig niet van Frankrijk, het grootste verzet. Het msest nog en earst voelen sich dcor het herzieningsvraagstuw, op het voorplan gebracht door het ontworpen Pact van Vier, bedreigd Tchecho- Slowakie, Yugo-Slavie en Rumenie, samengesteld uit of verrijkt door brok ken van de uiteengotrokken Donaumo* narchie. Deze naties, welke de Kleine Entente uitmaken, hebben de bedreiging sinds lang voelan aankomen en dat is wal de groote reden geweest waarom zij zioh zoo dicht aaneengesloten hebben, dat zij in de internationale politiek nog slecht óén lichaam vormen. De Kleine Entente heeft er ook geen gras laten overgroeien en wij hebben de nota meegedeeld, waarin zij vier kant stelling nemen tegen het door Mussolini uitgedachte Pact. De Kleine Entente is niet zinnens, hetgeen zij noemt de dictatuur van de Vier, te aanvaarden. Zij zal geen be slissingen erkennen welke buiten haar zouden getroffen worden. Overigens, waar een Volkenbond bestaat, aoht zij een Pact van Vier gansch overbodig. Polen sluit zioh volkomen bij dezen gedaehtengflng aan. Het was moeilijk anders te verwachten, want de aange- konde herzieningsplannen zouden nog, ™."nri?r»"wWs BadonVan naar de zee, door Duitschland als het schraeuwendste van allo onpechten wordt aanschouwt. Met dit al blijft de kwestie der her ziening tooh gesteld en zal er eene op lossing moeten gevonden worden, ge leidelijk en door minnelijke Bchik- kingen. Een ander alternatief zou oorlog zijn, zooals vóór het bestaan van den Volkenbond, in dc Geschiedenis het geval is geweeat wanneer de tijd rijp was om tot herziening over te gaan van vredesverdragen waarmede grenzen gemoeid waren. Een netelig vraagstuk aldus, waarbij da mogendheden wcderzijdsch mogen beseffen, dat de geweldige oplossingen nooit duurzame oplossingen hebben beteekend. Zitting van Woensdag 29 IVlaart I)u zitting wordl. geopend lu 2 .ure, Joor M. PONCELET, voorzitter. M. KOELMAN dient tiet verslag in over de begrootingen van Congo voor [1932 en 1933. Daarna wordt de bespreking voor de begrooting van '3 lands middelen yoortgezet. - M. MERLOT (soc.y gaat statig naar de spreektrïbune, waar hij ook zijn jaarlïjksche rede, als financieele spe cialist uitspreekt. Hij moet antwoorden aan. de hoogdravende rede van M. Jas- par, zegt hij. Zijn plan was het een antwoord te geven aam de socialisten, maar ook aan de christen democraten, waarvan sommigen de regeerings- meerderheid dreigen te deserteeren. Hij keurt de houding van M Jaspan goed, waar deze verklaarde dat de ach terstallige belastingen spoedig zullen geind zijn. In vier maanden werden bijna twee milliard achterhaald. Dat is uitstekend. Spreker heeft liet dan over verschil lende kwesties, doch van een weder legging der beweringen van M. Jaspar komt niets in huis. Spreker zegt dan dat de tegenwoor dige .crisisbelasting door een bijzon dere belasting op do gemonopoliseerd bedrijven zou moeten vervangen wor den, zooals de gas- en elektriciteits maatschappijen, met verbod "oor die vennootschappen om de tarieven hun ner ondernemingen te verhoogen. M. Jaspac bespotte het denkbeeld van een Staatsbank. De socialisten zullen te zijner tijd met practische voorstellen op dat gebied voor den dag komen. Spreker proclameert zich zeil een goed vaderlander, doch daarom juist meent hij dat de kapitalistische anarchie gevaarlijk wordt voor het land. (Toej. bij de socialisten.) De bespreking wordt daarmede sloten. Men stemt Met 90 stemmen tegen 70 wordt daarna de begrooting van 's lands middelen aangenomen. Met algemeene stemmen wordt het ontwerp gestemd betreffende de ver- doovingsmiddelen. Begrooting der gendarmerie Vervolgens behandelt de Kamer de begrooting der Gendarmerie voor liet dienstjaar 1933. M. ERNEST (soc.) hekelt de veran deringen die onlangs door den minister in liet korps der Gendarmerie werden gedaan. Hij heeft het ten slotte over do we duwen der militairen. M. DEVEZE, minister van Lands verdediging, verklaart dat hij zich om het lot der weduwen en weezen bekom mert en degelijke maatregelen heeft genomen. Verder brengt hij hulde aan «Ie gen darmen, die o.a. verleden jaar er ii geslaagd zijn de orde te handhaven j zonder dat er bloed werd vergoten. Namen nog het woord M M. Jac- quemotte en een paar socialislen. waarna de artikelen der begrooting worden aangenomen. De zitting wordt geheven te 6.15 u. Te Aalst Alhoewel maatregelen waren geno men om de opmarsch naar Brussel te beletten, grepen hier geen incidenten plaats, 's Nachts besmeurden de com munisten eenige muren en daarbij bleef het. Woensdag was het even kalm als een andere dag, alleen eenige nieuwsgierigen die nabij de St Anna- brug naar op post staande gendarmen kwamen zien. 't Was alles 1 Relletjes te Brussel De opmarch naar Brussel welke door de communisten op bevel van Moskou moest ingericht worden), dreigt een zwanspartij te worden. Woensdag was het de.groote dag, waarop de opmar cherende massa's Brussel /.ouden be reiken. Welnu, de leiders, dc heeren Jacquemolte en Glineur in plaats van aan het hoofd hunner troepen te staan zaten Woensdag namiddag heel ge woon op hum bank in het parlement. Daar zooals we reeds meldden, voor zorgen genomen /waren door policie en rijkswacht om langs de haan de door tocht der communisten, te verijdelen1, besloten deze per spoor Brussel te be reiken. Het valt moeilijk te schatten hoevelen er aldus in de hoofdstad toe kwamen. Het hoofdkwartier was op gesteld in de Vluanderenstraat rond hun .lokaal «Coo.pérons». Een weinig voor drie uur bemerkte men voor de Beurs een ongewone drukte. De talrijke agenten die aan wezig z/ijn sluiten al de straten af die op de Beurs uitgeven. De tafels en stoelen der koffiehuis-terassen werden binnen gehaald en de trappen der Beurs totaal ontruimd. Gedurende een veertig minuten gaf de politie elk een bevel van door t,e wandelen en verbood elke samenscholing. Het tram- en autoverkeer gaat zijn ang doch de wielrijders worden tot stand gebracht en verzocht om hun eep ze Ivig he i d sbewij zen. ...ünisten zich naar het centrum. Het drukke verkeer bemoeilijkt len zeerste de taak der policie. Vanuit de Anloine Dansartstrnaf, die loodrecht op hel Beursgebouw uit geeft komen de betoogers in groep af gezakt en roepen al maar door *Naar de Beurs met matrakslagen worden ze door de policie uiteengedreven. En kele betoogers worden aangehouden. Zij behooren meestal tot de commu nistische partij en zijn afkomstig uit de verschillende centra van het land, voornamelijk uit Antwerpen. Per camion wordt thans politie ver sterking aangevoerd en een weinig la ter komen ook de twintig politiebon den ter plaatse. Rond vier uur is liet Beursplein om zeggens gansch scboongevaagd. Voor enkele stonden wordt het voet gangersverkeer verboden tusschen de Beurs en de Kiekenmarkt, wijl slren; politietoezicht gehouden wordt in heel de omgeving, bijzonder op de laan tusschen de Beurs en de Brouekère plaats. Veel wandelaars hebben heil gezocht achter een pint bierj in een der koffiehuizen. Middelerwijl had de politie het lo. kaal totaal doen ontruimen. In groep jes blijven de communisten echter toeh steeds in de buurt. Een honderdtal aanhoudingen ge beurden in den namiddag. Geen en kele werd echter gehandhaafd. Moge lijk doen 'zich later in den dag nog wel incidenten voor. Communistisch gemeenteraadslid aan gehouden Rond 17,30 uur was de rust te Brussel hersteld en het verkeer' terug normaal. Tijdens de opstootjes werd het com munistisc-h gemeenteraadslid M. De- boeck aangehouden. Te Luik. Een communistisch kamerlid aangehouden Gisteren morgen rond 11 uren heeft de politie in de rue de TUniversité het communistisch Kamerlid Lahaut aan gehouden. Deze stapte spijts liet verbod afge kondigd door den heer burgemeester aan het hoofd van; een honderdtal be toogers en deelde vlugschriften uit. Rond 3 uren in den namiddag toen de rust in1 de stad hersteld was werd Labaut terug vrij gelaten. Onze reis naar Rome van 17 tot 27 April a. s. kende een ongelooflijken sn ongeboopten bijval, bij zooverre dat wij, tot ons groot spijt, verplicht waren onze inschrijvingen stop te zetten. Toen we, luisterende naar de stem van onzen H. Vader die ter gologenheid van het li. Jaar talrijke pelgrims naar da Eeuwige Stad riep, deelden we onze lezers mede dat w© eene reis naar Rome inrichtten, waaraan alle gemak en alle comfort zou verbonden zijn. Om onze belofte eer kunnen aan te doen, zijn wij verplicht het getal medereizigers te beperken. Vergeten we niet, dat honderd duizen den vreemdelingen te Rome worden verwachten dat de hotels en gasthuizen het natuurlijk zullen druk hebben. We hebben voor onze medereizigers zooveel mogelijk onderkomen gezocht in hotels dia dicht bij elkander liggen en die we kenden. We moesten ons dus beperken. Spijtig voor de talrijke inschrijvers wier aanvragen ons nog iederen dag toekomen. Doch ziehier voor hen tone goede oplossing We vernemen zooeven dat de Ghristene Middenstand van Oost-Vlaanderen, met geeste lijken bestuurdor E. H. Joos Pastoor, eene rei» naar Rome inricht in Sep tember a. s. EÈe Vhrislen Middenstand ran tiPost- Vlaanderen deed met ons reeds de reis mede naar tfieme en naar €?arthafjo (Woord /fl/WAïi). Het lijdt geen twijfel dat die reis dus in bijna de zelfde voorwaarden zal ingericht sijn als de onze. We raden dus onze lezers aan hunn? inschrijving te nemen Bureel der ^Volksstem'" 9 en 2i, Aalst. De voorwaarden en bijzonderste inlichtingen over deze reis zullen wij bet kort kenbaar maken. Een Ie® van M. Destrée aan de socialistische jonge wachten P'e socialistische leider M. Jules iDestrée heeft in de socialistische fe deratie van Charleroi eene redevoering uitgesproken tegen de hatelijke pro paganda van de jonge wachten zijner partij voor dienstweigering en voor het eenig front tusschen socialisten en kommunisten. Men weet dat deze jonge wachten hunne vertegenwoordigers hebben in bet Parlement, waar de snaak Spaak verklaarde dat hij zelfs tegen het princiep der landsverdedi- trijxst c-ekant is JVf. Destrée zegde in Ik lïaat den oorlog evenzeer als 0ij. Maar de socialistische jonge wach ten mogen ons niet af/wenden van de noodzakelijkheid onzer verdediging tegen de Hitlerdiktatuur. De jonge wachten gaan zelfs zoover te verklaren dal zij in geval van overweldiging hun plicht niet zouden doen. Dat mag niet, want wij moeten ons werk en onze vrijheid verdedigen, zoowel tegen den buitenlandschen als legen den binnenlandschen v;jand.Wat dan gedaan tegen den oorlog Het eenig front der kommunisten en so cialisten j. Wij zijn geen kommunisten. Wij veroordeelen het brutaal geweld. Door dit eenig front zullen wij de vrij heidslievende arbeiders van ons ver wijderen. En' •welk vertrouwen kunnen wij in de kommunisten stellen Zij beschouwen ons als verraders. Zelfs over den oorlog is er een hemelsbreed verschil tusschen onze en hunne op vattingen. Onze partij is vóór de landsverdediging. Wij moeten of. nog meer voor zijn. sedert de Hiilerbcdrei- ging. Mussolini en Hitler zullen ver dwijnen. Wij haten den oorlog, zeker, Maar zullen wij daarom het eenig front maken Ja, indien wij zeker waren van de goede trouw onzer bond- genoolen. Maar, zijn deze alleen! on. dermijners van onze organisaties, vreest dan het ergste. Do onrlervin- Zle vervolg onderaan volgende kolom. Het index-number der maand Maart is dus 7 punten gezonken rnet op1 715 te komen, brengt bet ons op bet punt waar hij in het begin van den laal.sten herfslopslag stonden. IJet minimum werd bereikt in Augustus 1932 met den 'index 706. Sedert dc maand No vember bedraagt het zakken 11 punten ondanks de nieuwe belastingen. De laatste afslag is niet onverwacht gekomen. De zachte temperatuur hoeft er toe bijgedragen dat de seizoenfak- toren voluit gewerkt hebben. Van de eene maand tot de andere sloegen do eieren een derde af, wat eene vermin dering van 5 punten in den index te weegbrengt. Brussel de eieren op index lüöü. Te genwoordig is het nog 410 en te Gent 390. Melk en boter zijn lichtjes ge daald en hebben een punt afslag ver oorzaakt in den algemeenon index. Het gezamenlijke van de andere ar tikels heeft van 1 tot 2 punten ver mindering meegebracht. De koloniale waren en de boonen zijn opnieuw gezonken in betrek met het dalen der grootprijzen, dat reeds van over twee maand gebeurd is. Op het einde van Februari .waren de grootprijzen in Belgic op' hun minimum van verleden zomer gekomen 512. Zij hebben ook den opslag verloren, die zij in het tweede kwartaal van 1932 genoten hadden. !De vooruitzichten zijn ten voo'rdeele van. den seizoenafslag. De boter zal afslaan, zonder uitwerksel der konlin- gentomenten.. Die beweging daar gela ten, neigen een deel der prijzen naaC afslag. Maar deze is tot nu toe niet te vinden noch voor het vleesch, nor-li" voor de kleedingstukken. Is dat geen wonder Die waren, gezien den al- gemeenen toestand, zouden moeten afslaan. ding heeft u dit geleerd. Blijft lieven u zelf en blijft apostels van den vrede- Gaan wij tot de kommunisten, dan zou: men te Moskou jubelen. Maar de kom munisten. zullen niet tot ons komen,.- Woest dus aandachtig en voorzichtig,»; DE GRUWELIJKE LUCHTVAARTRAMP TE EESEN BIJ DIKSMUfDB Wat er van het uitgebrande vliegtuig nog overbleef 'Alen leze de laatste inli c.hlingen op ons 2e bladfc

De Volksstem | 1933 | | pagina 1