I Rond ds Jodenvervolging in Duitsciiland Zaterdag Aprill955 3 fóSMISÏiRRMD OE MEDAUES VAM HET H. JAAR Rend het Parlement KAMER De Terugkeer van het Prinsenpaar Telegraaf en Telefoon Spoorwegongeluk In Belgisch Kongo 0, L, VROUW van UURBES DE VOLKSSTEM XXXIX JAARGANG NUitiflAËR ?7 Ktrkstraat, 9 en Sï Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rij a Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Theodora Zonop5.32Zonaf6.I9 E. K. 3 V, M. 10 Het Paaschblad der Kajotters "WIJ is van de pers gekomen I 't Werd getrok ken op 250,000 exemplaren Op dit oogenblik is het al toegekomen in elk vaa de 550 afdeelingen in Vlaanderen, waar al de Kajotters het zullen verspreiden in alle werkmanswoningen, en wijken en1 steegjes, om er de Kajottersgedachte ever het heerlijke Paaschfeest te doen doordringen in alle arbeidersgezinnen. Dit Paaschblad is een krachtige op roep, vooral tot de massa der jonge arbeiders, om niet alleen de paasch-- pliehten te vervullen, maar ook en voor namelijk om hei feest van Pasohen te vieren, om mee met Christus te ver rijzen tot een nieuw leven. De Kajotters willen dat dit jaar de Paaschklokken de verrijzenis zouden inluiden van de arbei dersjeugd. Ze richten zich met dit blad niet alleen tot de brave zieltjes, maar ook en nog meer tot alle die jonge arbeiders die Christus links hebben laten liggen, die Hem uit hun arbeidsleven gebannen hebben, omdat ze niet gevoeld hebben wat Christus voor hen is, omdat ze niet beseffen dat alleen in en bij Hem de ware vreugde en de ware vrede te vinden zijn. En toch zoeken zij ook naar Hem, toch verlangen zij naar Hem, want zij zijn allen doolaards, op zoek naar wat rust en wat zielevrede, maar ze hebben den weg nog niet gevonden. Dien weg gaan de Kajotters hen toonen, omdat het hun kameraden, hun broeders zijn, jonge arbeiders die evenals zij in stof en vuil staan en midden lawaai van machines, en die evenveel recht hebben op levensblij heid en geluk als wie ook. Lees dit Paaschblad der Kajotters, lees erin hoe heel anders de wereld er zou uitzien indien zooals we zegden alle jonge arbeiders niet alleen diePAASCH- PLICHTEN volbrachten, maar WAAR LIJK hun Paschen hielden, dus mee met Christus wilden verrijzen Indien alle jonge arbeiders en arbeidsters waarlijk willen verrijzen met Christus, hunne on wetendheid, hunne dwalingen afwerpen en veranderen. Elkander beminnen, elkander stichten, elkander eerbiedigen zooala Christus het gebiedt. In zich bestrijden al hetgeen de jonge arbeiders en jonge arbeidsters bedriegt en verleidt. Samen zich vereenigen in een machti gen, een onweerstaanbaren bond tot aller steun en aller hulp, en daarom: Zich zuiveren, zich reinigen, zich ont smetten van al de zonden die verzwak ken, bederven en verslaven, Terugkeeren tot zijn Schepper en zijn Verlosser en zijn schuld bekennen, recht zinnig, nederig en oprecht. En dan met Paschen, allen vereenigd zijn in de Kerk, in het groote familiehuis, als broeders en zusters onder elkander, en samen bidden dezelfde gebeden van geloof en van hoop. En op straat, en op het werk, en overal elkander blijven aanzien als broeders en zusters. En verfoeien en vluchten voop altijd den doodenden haak en den kwetsenden nijd. En daarom vereenigd blijven, één in gedachten en gevoelens. En daarom geschaard blijven rondom Christus in de Kerk, O. JA 1 Dan zou er vrede heerschen onder de volkeren, de standen en de menschen. Dan zou er rechtvaardigheid zijn en plichtsbesef en naastenliefde. Dan zouden de krisis en de werkloos heid doelmatig kunnen bestreden worden. Dan zou de arbeid, en de arbeidleu en de arbeidsvreugde en de arbeids- eerlijkheid terug voorspoed en rijkdom brengen in 't land. Dan zou de wereld van aanschijn ver anderen en de twijfel, de moedeloosheid en de wanhoop zouden verdwijnen en wegvluchten, en allen zouden kunnen opzien met betrouwen en moed, naar een tonkomst van zegen en geluk l Komt, jonge arbeiders, semen vieren wij WAARLIJK Paschen, ais broeders en zusters van dezelfde families, samen gaan wij op, hand in hand, naar hetzelfde licht en dezelfde blijdschap. Naar Christus onzen Heer I K. A. Jee. De ministers vergaderden in .Kabi netsraad Donderdag voormiddag on. der voorzitterschap van -M. graaf de Broqueville, eerste minister. Minister Hymans bracïft den raad op de hoogte van de internationale po- litiek en had bet onder meer over, do ont wap en i nigsk onf erentie. Minister Jaspar zette den financiee- len toestand uiteen, |Dle balans werd opgemaakt van wat reeds verwezen lijkt werd op gebied van bezuinigingen en inkrimpingen van de uitgaven- Verder iwerd nagegaan wat er nog te' doen overblijft op dien weg. De mi nister legde er den nadruk op dat nieuwe inspanningen vereischt zijn ten einde een nieuwe ontwrichting van het beg-roolin.gsevenwicht te voorkomen. Meteen werd kennis genomen van een ontwerp van verslag dat do regee ring gehouden is bij het Parlement uit te brengen over het gebruik dal zij gemaakt heeft van de bijzondere fi- nan.cieele machtigingen die haar 3n December werden verleend. iDiit dokument werd goedgekeurd. De kabinetsraad hield zich eveneens bezig met het ontwerp van ministe rieel besluit tot regeling van den werkloozensteun in verhouding tot de werkelijke behoeftigheid van. de werk lozengezinnen, besluit, dat minister Carton de Wiart, Forthomme en Van Isacker opdracht kregen voor te berei den». Minister Forthomme heeft den raad op de hoogte gebracht van de omstan digheden waarin zich de vliegtuigramp bij Dixmuide heeft voorgedaan. De minister deelde aan zijne colle ges de eerste uitslagen mede van het onderzoek. Tot thans toe werden nog geene bepaalde uitslagen bereikt doch het schijnt wel dat de motors niet in kwestie komen. Het is echter mogelijk dat een defjekl werd veroorzaakt aan een of ander orgaan bij oen vorige lan ding of bij het vertrek. iDe veronderstelling van eene on voorzichtigheid door een passagier be dreven moet terzijde gelaten worden. Ook de expert en zijn het eens om het heldhaftig gedrag te prijzen van den loods die tot het laatste oogenblik alles beproefde om zijn toestel op te richten en eene landing te verwezen lijken. Verschillende vaststellingen be vestigen zulks. Hoewel er nog geen vast besluit kan •etrokken worden schijnt het zeker dat er voor de ontploffing eene vlam is uitgeslagen die wel kan veroorzaakt- zijn door het verhitten van een of an der. stuk. Rome, 30 Maart. Het Middencomiteit van het II. Jaar heeft de medaljes doen siaan ter her innering. Zij zijn van twee grootten. De eene meten 3.5 centirn., de andere slechts 2.5 cenlim. Dc eerste zijn in goud, zilver of brons de tweede m wit metaal. Op de eene zijde staat het. kruis met de woorden Crux Ave, Spes Unica», op de keerzijde de beeltenis van P»us XI met het jaartal Anno J 933-1934. Vergadering van de Rechterzijde iDIe rechterzijde van Kamer verga derde Donderdagmorgen om de" kwes tie van, de handelshuurc-eelen te- be spreken, die voorkomt op de agenda van de Kamer. Geen definitieve houding werd aan. genomen. Verscheidene leden spra ken cr zich over uit, dat de wol enkel de mogelijkheid zou inhouden van ver breking of herziening van de huurcee. len, en dat zij geen maxioaum-huu'r- ceel zou bepalen. Anderen stonden vijandig tegenover den voorgenomen grendelmaatregel. Aan een anderen kant werd door sommigen aangedrongen, opdat de kwestie van de landpachten in ieder geval aanstaande week zou besproken worden. Ook waren verscheidene leden van oordeel dat dringend een regeling moet genomen worden ten gunste van de niet-verzekerde werkloozen. De voorschoten aan de gemeenten Donderdagmorgend werd een ver gadering gehouden van de kristen-de- mokratiscbe Kamergroep, om de aan schrijving van minister Poullet te on derzoeken die de gemeenten verplicht de voorschoten terug to betalen, die de Staat hen met het oog op de uitkeering van de gemeentelijke bijgeiden op ge bied van werkloozensteun toegekend had. Geen besluit werd genomen, rnaar nieuwe beraadslagingen zullen plaats hebben, onder meer, met syndikale or ganismen. Verscheidene leden waren van mee ning, dat sommige gemeenten zonder moeite leeningen zullen kunnen aan- gaanfc om de voorsohotlen aan den staat af te lossen, maar vreczcn, dat zij nadien toch weer in de onmogelijk heid zullen zijn, om op eigen kracht hun verbintenissen ten opzicht© yan den werkloozeasteuD na te komer- Verleden nacht braken onbekenden te Emden 24 vitrienruiten van Jood- sche winkels. Te Ncrnigorode in het Jïerzgebied .gingen racistische troepen over tot de sluiting der magazijneni door Israëlie ten gehouden en tot de aanhouding van Joodsche gezinneni. Zulks ge schiedde op last der politie. D,e aan gehoudenen werden in den loop van denl voormiddag in vrijheid gesteld. Te Gorlitz betoogden duizenden na tionaal socialisten voor het gerechts hof, de oogonblikkelijke afzetting eischend van de Joodsche magistraten. •De uitstalramen van bijna al de Jodenwinkels van Gtftlingea werden door onbekenden verbrijzeld. Patroel- jes van Stormhel en Racistische afdee lingen oefeneqj slraatbewakirig uit en beschermen de Joden. Te Berlijn had een optocht plaats van meerdere duizenden nationaal- socialisten die voorbij dc Joodsche herbergen trokken Tmder het gehuil van Ter dood de Joden; I De verbruikers dier huizen, 'sloegen door panischên schrik bevangen, op de vlucht. Hitler bespreekt In den Kabinetsraad het Jcodsche Boycot In. den» kabinetsraad die heden ver gaderde, heeft rijkskanselier Hitler overs de afkondiging' van den v boycot tegen Joodsche zaken en inlellectuee- len: gesproken. De rijkskanselier zegde dat het nationale DSuitsche volk eenige weken geduld heeft gehad met liet buitenland of dit de grootschhcid van revolutie zou weten- te erkennen. Toen de nationale verheffing en de nationale in plaats daarvan in het buitenland geruchten, berichten en ten slotte een stroom van laster opdoken, is in. dat zelfde nationale volk het gevoel gebo ren dat hiertegen maatregelen van verweer vereischt^ waren. Deze spontane gevoelens van het volk hebben de boycot-beweging jp het leven geroepen, maar deze moet nu georganiseerd worden, want zondei organisatie zou zij gemakkelijk lot buitensporigheden kunnen leiden cn dus ongewcnschte vormen aannemen, Dc. aangewezen leiders bij deze orga nisatie zijn de leiders der N.S.D.A.P., die het werk op vaste grondslagen en volgens strenge beginselen moeten uitvoeren. Het mag niet tot geweldda den tegen individueele Joden komen en het lastig vallen vap personen Js ook al verwerpelijk. De bedoeling is dat het internatio naal Jodendom zal inzien dat een Joodsche oorlog tegen Duitschland het Jodendom in Duitschland jn de eerste plaats met de grootste scherpte zou treffen, maar zoolang het interna tionale Jodendom met zijn ophits- en •gruwel-campagne doorgaat, even lang zal het nationale -Duitschland daarte gen de eenig afdoende maatregelen van Legeniweeg nemen. Ook vandaag zijn weer berichten uit het buitenland ingekomen, die er op wijzen dat het Jodendom de cam pagne daar nog voortzet. Het is bewe zen dat deze beweging door het inter nationale Jodendom ingericht werd. Ook te New-York maakt het Jood sche boycot vorderingen, vooral onder den vorm van massa-bijeenkomsten en 'toespraken voor de radio. Er zijn zelfs al bedreigingen' geuit tegen AmeYikaansche burgers van Duilsc.be afstammelingen. Zittingen De hertog en dc hertogin van Bra bant, die beloofd hebben ae inhuldi ging der Gentsche Floralien op 22 April bij te women, worden op Zendag 16 April Paschen)] te Brussel yer- Wacht. Volgens de laatste berichten', bevon den zij zich in de streek van het Natio naal Park. noordelijk van het KJvu- meer en. zullen vandaar, reizen naar Ooeganda, vanwaar, zij langs de lucht lijn langs den Nijl naar, Europa zul len terugkeeren. Over Athene bereiken, zij Brindisi, waar zij op den trein stappen, die hen naar Brussel zal voeren. Prins Leopold heeft gedurende zijne reis talrijke nota's genomen die hem zullen toelaten voor den minister van Koloniën een uitgebreid verslag op te maken over den toestand yan den land bouw in de Kolonies Donderdag 30 Waart 1933 Worgenzitting IDe zitting vangt aan om 10 ure on der voorzitterschap van M. Max Hallel ondervoorzitter. De aangekondigde bespreking over de landpachten en de handelspachten heeft veel volk naa.c de openbare tribune gelokt. Landpachten Ingevolge de afwezigheid van de mi nister van landbouw, weerhouden door een vergadering van den kabinetsraad wordt de kwestie van de landpachten verdaagd Lot de volgende week. Handelspachten iDie Kamer vangt dan de bespreking aan van het wetsvoorstel op de han delspachten en de gebeurlijke herzie ning derzelfde. M. MUNDELEER, liberaal oordeelt het ontwerp gewettigd, op grond van de heersohende ekonomische krisis. Menigvuldige handelaars zijn niet meer in. staat om hun huurprijs te be talen en wij moeten hen in de gele heid stellen het benarde tijdperk dat wij doormaken, te boven (o komen. Het geldt hier geenszins aan met tegen de eigenaars, of tegen de eigen lijke afgesloten conventies. De voor waarden achter deze conventies be antwoorden in vele gevallen niet meer aan de werkelijkheid der feiten. Wij moeten de middenstandsklas steunen. Het doel van het ontwerp is de hande laar te helpen de krisis te boven te ko men. Spreker stemt in met het voorstel van de kommissie, die den rechter vrij laat over de omstandigheden te beslis sen en uit le maken welke vermenig vuldiger op de vooroorlogsche huur waarde dient toegepast. M. DE HASQÜE (kath.)) kant zich 'tegen de voorgestelde regeling uit naam van don middenstandsbond uit Antwerpen. Hij is van oordeel, dat de tekst, waarover beraadslaagd wordt, een bron van menigvuldige geschillen en processen zijn zal. M.-JENNTSSEN, libe'raaL 'Gij véf- geet de mogelijkheid der conciliatie. M. DE HASQUE. De meeste scha delijke pachten dag teek© non van na 4 926. Zij komen tot den vervaldag. De eigenaars hebben toegevingen gedaan aan hunne goede huurders. Spreker vermeent dat het tijd wordt een einde te maken aan al de uitzonde ringsbepalingen. D,e Kamer is al te z-eer geneigd dien weg op te gaan, M. JAGQUEMOTTE, communist, verwijt aan de regeering geen stand punt te kiezen in' onderhavige kwes tie. Devergadcring wordt om !12 Ure geheven. Namiddagzitting De zitting vangt aan om 3 uur onder voorzitterschap van M. PONCELET. De Kamer zet de bespreking voort van het wetsontwerp op da Handelspachten M. DE WINDE, Katholiek, erkent dat de krisis een bij-zonderen toestand gesoliapen heeft en neemt aan, dat er gevallen kunnen zijn, dat de wetgever genoopt wordt tot zekere bescher mingsmaatregelen in bet algemeen belang. Spreker is echter niet 't akkoord met den' algemeenen zin van de wel. De eigenaars zijn niet alléén verantwoor delijk voor de afgesloten conventies en de gevolgen die eruit voortvloeien M. De Winde is overtuigd dal ds veil ruikers riet zullen genieten vaii' «1e pachtvermindermgen voor de han.Je- laars deze zullen daarom hunne prijzen niet afslaan. Het gevaar" van hel "ontwerp is zéér groot, omdat het een voorgaande daar. stelt, dat den weg baant lot verdere aanslagen der. collectiviteit, cd het princiep var. den indivldueelsn eigen dom. Het feit, zegt redenaar, 'daf er in sommige gevallen overdreven huishu ren bestaan, mag niet. uitgebaat wor den, zondek eens te onderzoeken waar de redenen of oorzaken van die toe standen liggen. Het kan niet zijn dat, om reden dat een of andere kandelaar in benarden toestand verkeert, dat do fakulleil van verbreking der pachten aan eikeen zou gegund worden, waar van ook we! zou kunnen misbruik wor den gemaakt do-or personen wier ra ken zeer bloeiend zijn. M. JENNISSEX, liberaal verslagge ver. zegt dat al de opwerpingen door M. D,e Winde voorgebracht, ook door de Kommissie werden in overweging- Wijzigingen vanaf 1 April iPSQ volgende wijzigingen worden in den telegraafdienst ingevoerd vanaf 1 April 1) Dringende telegrammen. De taks der binnen, cn buitenlandsche dringen de telegrammen wordt van 'iet drie dubbel tot het dubbel der laks van de gewone telegrammen te ruggebracht. 2) Uitgestelde telegrammen. De uit gestelde telegrammen van den buiten. Europeeschen dienst zullen eenvormig de getakseerde dienstaanwijzing -10 dragen. Zij mogen opgesteld zijn in een en dezelfde taal gekozen lussrhen de talen die voor het gewoon schrift toegelaten zijn. 3) Brreftelegrammen. De brieflele- gramnien. mogen insgelijks opgesteld zijn in een en dezelfde taal gekozen tusschen de talen die voor, het gewoon schrift toegelaten zijn. Het minimum der getakseerde woorden der nacht-en dag-telegrammen (NLT en DT/r wordt eenvormig op 25 vastgesteld. De WLT (weckeindfelegrambrioven) zijn afgeschaft. .Daarentegen wordt er een dienst van brieftelegrammen ingericht in het Europoesch verkeer behalve met Alba nië, Algerie, Frankrijk, Groot Hertog- Kanarisch© eilanden, Marokko (behal- dom Luxemburg, Ierland, IJsland, do ve Tan-ger) Spanje, Tunis ié, Turkije en Zweden. Deze telegrambricven ELT genaamd, worden aan den bestemme ling besteld 's anderendaags morgens van den dag van bun afgifte. Voor ver deren uitleg wende men zich tot do te legraafkantoren. Drie dooden en vier gewonden Men' meldt dat op 25 Maart, ir. Ma. yumbe, een spoorwegongeluk gebeurd is nabij kilometerpaal 103, vertrek kend van het Zwarte Punt.y Op deze plaats werd een autómo- trice aangereden door een ledigen trein die uil do tegenovergestelde richting kwam. Drié personen werden gedood. Bo. vendien werden nog vier andere Euro. peanen gewond. Men vermoedt dat bet ongeluk ioo te- schrijven is aan liet niet werken van de telefoonlijn, waarvan dé draden doorgebroken werden door neervallen de boomen. BISDOM GENT Oost-Vlaanderens Bedevaart naar Jubeljaar 1933 VIERDE LENTEBEDEVAART van 9 tot 17 MEI 1933 onder de Iloo.ge Bescherming van Z. H. E. Mgr. den Bisschop \an Gent, Geestelijke Bestuurder Kanunnik Van den Gheyn. De Sermoenen zullen in liet VlaamscU gepredikt worden door den E. H. Van Bossuyt, Algemeen Bestuurder van het Vrouwelijk Jeugdverbond voor Katho lieke Actie. Twee bijzondere Treinen. Vertrek langs Parijs-Montmartrc (H. Hart). Terug langs Lisieux. De prijs uil Aalst is Tweede kias: 740 fr. Derde klas: 500 fr De inschrijvingen worden aanvaard tot 18 April. Vraagt uitgebreide prospectus aan: Mevrouw Van de Kerckhove-Cercelet, Aalst, Lange Zoulstraat. M, of aan do Gewestelijke Afgevaardigden. N. B. De Zieken worden b.'J dezo Bedevaart niet toegelaten. Men. schrijve in bij de Afgevaardig den voer Aalst Mevr. Van de Kerckhove-Cercelel, Vf, Lange Zouts tra at'. E. II. Impens, Onderpastoor, St. Mar tens ol a als. M. J. Van Nuffel, Kerkstraat, 2L genomen. {Ie vscvolg ond«ta«n volgende kolom» Begrootrng der Gendarmerie. Dé begroeting der gendarmerie wordt gestemd door 7 8 stemmen tegen 68. Dagorde Dn Kamer stelt dan hare da gord of vast voor de eerstkomende week Dinsdag interpellaties. Donderdag en Vrijdag begroolingen. en verdere hangende ontwerpen. De Zitting w.ordt geheven Qrn 5u.3Ö.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1