JEUGD IN NOOD 'I Is vandaag, Mrdagnnnd te 71/2 u. K aTTTr- 7 De Werkloozea- onderstenmog Vrijdag April 1933 Jeugdverbond voor Kathoiieke Actie Feestavond. II11§S3 MSÊm8#- De Wereldtentoonstelling te Brussel Vliegtuigen voor het Vatihaan Nieuwe Spoorlijn Gent-Brussel De Luchtvaartramp der Akron DE VOLKSSTEM XXXIX JAARGANG NUMMER 82* Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het Afrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxiaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Pari je Bank Buidinfl/Kingsway. 21] Londroe W. C. 2. H. Hossgippus Z onop5,19Zonaf6,28 V, M. 10 L. Ke 17 Ala Algemeen Secretaris van het Jeugdverbond voor Katholieke Actie heb ik voor enkele weken do gelegen held gehad da aandacht der welden kende bevolking te vestigen op oe toestand die aller belangstelling ver dient de toestand der werklooze jeugd. Zij wordt zeer zwaar getroffen docr de crisis niet slechts door ge brek aan werk, en de daaruit vlooien de onhebbelijke toestanden waarvan die jongens en moisjes, jammer ga noeg, maar ook dikwijls genoeg d slachtoffers zijn, ook in den huiaelij kon kring, maar vooral door gebrek aan welkdanige bezigheid, waardoor ze feitelijk de straat-op gejaagd worden om hun lange, lange dagen door te brengen in alle-hooger-Ieven-sloopende lediggang. De oproep van hat Jeugdverbond werd, naar men mij bêrichtto, met goed gevolg beloond. We danken er zeer hartelijk al de vrienden om die de zwaarte van den noodtoestand hebben ingezien en begrepen. We hernieuwen dan nogmaals onze poging om in breeder kringen belang stelling te wekken voor de «Jeugd in nood» om aan zooveel menachen mo gelijk te vragen dat zij het initiatief van ons algemeen sekretariaat zouden bijtreden door steun en waardeering om wat «De Kristen Arbeidersjeugd in het werk stelt om te redden wat te redden valt, om grOotere onheilen te voorkomen, om Opbouwend en heil zaam werk te verrichten ten bate der arbeidalooze werkjongens en werk meisjes. We hebben deze laatste dagen veel gehoord en gelezen Over «dö honger- march» der Communisten. Alle dag bladen hebben melding gemaakt van de pogingen die in 't werk werden gesield om in massa protesteerend de hoofdstad te bereiken. Wat men er ook Over denke, spotten minachtend met het opzet der communiatan. Wij begrijpen zoo goed als wie ook het manceuver dezer trieitige onrust stokers. Maar het feit dat een «honger- march» gedecreteerd wordt, moet iedere mensch die het wel meent met zijn broeder den arbeider, moet iedere jongen en ieder meisje die het wel meenen met hun broeders en zusters uit don arbeidersstand tot nadenken stemmen over de tragedie die zich daar in den arbeidersstand aan al- spelen is. Een tragedie die met aangrijpends tooneelen zich afspelen laat aan de dopbureelsn, waar ontegensprekelijk vesl schande verkropt wordt, die niets uit te staan heeft met de door sommi gen zoo luidruchtige aangeklaagde vad sigheid en misbruiken. Een tragedie dia zich gewaldig-aan- grijpsnd afspeelt vooral in hei gemoed en in ieder geas! van do maast rechtgeaarde arbeiders. Ik overdrijf niet I Ik geloof in de klacht van duurbare vfiondon en trouwe helpers uit dsn arbeidersstand Ik versta don angst die spreekt uit hun woord, die spreekt uit hun blik, die spreekt uit hun ontmoediging. Weet gij ook wat het zeggen wil, de volle fleur en da volle kracht van het loven te staan, met niet ta temmen werkkraohfe en blijde werklust, om gedwongen arbeidsloos te zijn. Weet gij wat het zeggen wil in zijn eigen huis zich niet meer thuis ta ge* voe'en, omdat man er staan moet op cogenblikken dat men aan het werk zijn meest, om er aeer gaarne don kost ta verdienen voor vrouw en kroest, die toch van dit werk. ©n niet van stoun of bedelgeld, gezondheid en welvaart en geluk ta verwachten heb ben Wat het «eggan wil dat de arbeidende klas gebukt gaat onder een noodtoestand die, naar men het heeft g3heeten, dag voor dag en slag voor slag sloopend aanbeukt op haar vertrouwen in de mensehen en helaas bij velen, op haar vertrouwen in God Dat de Katholieken gerust in over weging nemen wat de Paus reeds her haaldelijk dienaangaande heeft gezegd •n geschreven en uit zijn vaderlijk woord aanvaarden zijn dreigend ver zoek om medelijden en hulpbetoon. Staat do Werklooze Jeugder boter voor Neen Neen Neen Al heeft zij niet den angstvollen go» zin.slast van den werkloozen huisvader en echtgenoot,talloos veel zijn de huis gezinnen waar de «pree» van zoon en dochter thans uiterst welkom zijn zou: tallooi veel zijn de huisgezinnen, waar da «werklooze jeugd» een legt wordt, die ondanks krisi3 on nood, toch meet gevood en gekleed worden I De onder zoeken wijzen uit dat er meisjes ei jongens de straat-op gejaagd worden., de wijde wereld in, op zoek niet alleen naar werk, maar ook naar voedsel en onderdak Jeugd zonder werk die stilaan wordt Jeugd zonder haard Werpt gean steen naar de enkelen die cinema-, dancing- en kermisloopers zijn en daarvoor geld vinden en ovar hebben Uw verwijl brengt geen op> lossing en is niet in staat het ontzenu wend geweld dsr werkloosheid en der lediglooporij te milderen en weg te nemen Uw verwijt werpt geen dam op tegen de versmachtende invloeden die als een stormvloed neergekomen zijn over degansohe arbeidalooze jeugd en haar bewerkt, meer dan we het vermoeden, niet tot werkjongens en werkmeisjes die z# opwerken tot den adel» van een gewetensvollen, werk- lustigen en werkkraohtigen arbeiders stand, die werken wil en werken kan, maar tot werkersjeugd dia ten prooi valt aan vertwijfeling, verbittering en alzoo haar schoonste en Iaat ons zeg gen haar vruchtbaarste jaren prijs geeft aan theoriën en menschen die etaan in den dienst van opstand en Goddeloosheid 1 Ik wilde dat ik me hier aan over drijving» bezondigde I Maar, nogmaals ik overdrijf niet 1 Het wordt hoogtijd dat iedereen be gaan zij met de werkelijkheid van den toestand. Het wordt hoogtijd dat ieder een hst zijne ertoe bijdrage om een helpende hand toe te steken. De helpende hand moet vooral de organisatie der Kristen Arbeiders jeugd vastzetten. De K.A.J en de V.K.A.J. betrachten al do belangen dar Arbeidersjeugd. Maar ook volgen we met angst en ontzetting de uitbreiding van de zwaar ste der rampen die over de arbeiders jeugd neerkomen. Met kennis van toestanden beramen ze hulpmiddelen die voorkomen moe ten dat da arbeidersjeugd in deaen zwaren strijd voof Krisfcus en de Kerk te loor gaat. Hulpmiddelen die, dank zij kracht- dadigen, weideenden invloed uitoefe nen over geheel het land. Hulpmiddelen die den werkloozgn jongon en het werklooze msisje aan pakken en redden zullen HEEL-EN- GANSCH. Hulpmiddelen die zijn moeten én be veiliging én vorming én opleiding, én waar 't nood doet ook vo®dsel en on erdak, ook verzorging en genezing voor uitgeputte lichamen van zieke, ondervoede werkbroeders en werkzus ters. Is dio taak, die edsle taak, zwaar genoeg Al de organisaties van Ons jeugdver- bond hebben het zich tot een plicht gerekend hun steun niet te weigeren voor hun noodiijdendon broeder. Iedere jongen dia bij ons jeugdverbond langs welke organisatie ook aangesloten is, zal edelmoedig het zijne geven om aan zijn broador-de-werkjongens ta laten zien en voelen dat zijn lot hem ter harte gaat, en dat hij hem helpen wi! met echte, diepe en waardeerendt broederlijke liefde. Ik vraag alleen van U, oudaren, dat hun gebaar volgen zoudt, en dat ge begrijpend het gewichtige en het ge vaar van hst oogenblik, geven zult wat ge dervan kunt om de Kristen Arbei dersjeugd te sterken in haar reddende initiatieven. Stort uw penning op postcheck 1001.55 K. A. J. Brussel voorde jaug»i dige werkloozen. Ik dank U, uit flznscher harte, in naam van heel ons jougdverbond maar speciaal in naam der Kristen Arbeids- jaugd zelve I Geloo.d me, öe hulp die 26 van u ontvangt, zal 23 omzetten in dadsn die een ze^en en een redding zullen zijn voor de Jeugd in Nood Jos. Cleymans. Algemeen Sekrelaris van het J.V.K-A, De toepassing van den staat van behoeftigheid Een besgissing in den Kabinetsraad ,'De leden der regeering vergaderden Woensdagmorgen in Kabinetsraad on der 'voorzitterschap van den h. de Bro- queville, Eerste-minister. In hoofdzaak heeft men zich bezig gehóuden met de kwestie van de werk- loozenondersteuning. Zooals men weet werd nog steeds naar eene formule ge zocht tot toepassing van art. 6 van het Koninklijk Besluit betreffende den staat van behoeftigheid. «P,e hh. Van Isacker, Carton de Wiart en. Forthomme hadden zich akkoord .gesteld op een tekst be palende dat de inkomsten van den werk looze of van zijn gezin verhoogd met het bedrag der werkloozenondersteu- ning, het. kriterium vastgesteld als grens van den staat van behoeftigheid niet mag overtreffen. Minister Jaspar vreesde dat deze formule nog n.iet de noodige bezuini gingen zou uitwerken. In een uitvoe rige uiteenzeting over het vraagstuk der werkloozenondersteunimg heeft mi nister Van Isacker Woensdagmorgen aangetoond welke de werkelijke draag kracht er van was. Wat de besparing betreft welke zij zal laten verwezenlij ken moet men eerst over de noodige elementen beschikken zooals de opga ven van de inkomsten der werkloozen, verklaring welke vatbaar is voos kon- trool. De minister van Arbeid en Nijverheid toonde verder aan welke groote voor deden de voorgestelde formule bood op de schaal van trapsgewijze verminde ring der toelagen, welke in het ontwerp van K. B. voorkwam en welke groote toepassingsmoeilijkhedem behelsde. De Kabinetsraad heeft zich bij deze formule aangesloten. Zij maakt het voorwerp uit van een; ministerieel be sluit dat in het Staatsblad van Donder dagmorgen verschijnt. Het Kon. Be sluit zal nu weldra integraal worden toegepast; in het ministerie van Arbeid 'en Nijverheid werden reeds de toebe reidselen getroffen. Maandag reeds zul len de vragenlijsten, in te vullen door de werkloozen in 't bezit der. betrokke nen zijn. De kommissie voor reklamatiën zal harerzijds het gemiddeld loon der streek vaststellen'. De h. Hymans, minister van Builen, landsche Zaken, heeft verder zijne ge wone uiteenzetting over den internatio nalen politieken toestand gegeven wel ke werd besproken. Besloten werd, iff verhand met de parlementaire werkzaamheden, de Ka mer en den Senaat te verzoeken de be^ handeling der begrootingen te bespoe digen. Ten slotte werden nog 'n aantal administratieve zaken afgehandeld waaronder een goed aantal voorstellen tot verlcening van decoraties. in de Feestzaal van liei Stadhuis, dat de PLAATS HEEFT INGERICHT DOOR DE PLAATSELIJKE AFDEELING VAN 't ROOD KRUIS Ingang volstrekt kosteloos. Na liet dejeuner Woensdag door, de «Cercle Industriel et Commercial de Belgique» ingericht, sprak graaf Adrien Van der Burch, algemeen kommissaris van de tentoonstelling, een rede uit met als onderwerp «Wat de tentoonstelling zal zijn», waaruit wij enkele bijzonder heden lichten. Die oppervlakte dcf tentoonstelling zal 130 bektare bedragen. Het terrein zal aangelegd worden met een helling van 60 meter, wat zal toelaten de pa leizen en paviljoenen prachtig aan te gen. Een waterloop zal het aanleg gen van een meer van 500 meter lengte mogelijk maken. De groote paleizen zullen in blijvende materialen opgetrok ken worden,. Zij zullen een oppervlakte van 40.000 vierkant» meter beslaan. De middenhal zal het grootste ge bouw van dien aard zijn dat tot heden bestaat: 150 m. lang en 90 breed, met een enkelen boog overspannen. Daar bij komen nog twee zijhallen van 10.000 vierk. meter. Bij den ingang der tentoonstelling zal Oud-Brussel wor den opgetrokken!. De tentoonstelling van oude kunst zal bestaan uit inzendingen van vreemde landen, die de doeken uit hun bloeiperiode zullen leenen;. België zal er vertegenwoordigd zijn door vier ecu-! wen Brabantsche kunst» Veer Ambulance-diensten De H. Vader heeft reeds ge ruimen tijd het plan overwogen, om een eigen luchtvloot te laten bouwen. Paus Pius XI kwam op dat idee naar aanleiding van de groote successen van den be kenden missionaris-vliegenier Schulte, die voor de Katholieke Missie in Afrika een afzonderlijke vliegdienst heeft in gericht, met een JunckersvliegtuLg ty pe F. 13 dat bijna uitsluitend gebruikt wordt voor het snelle vervoer van zie ken, geneesheeren en geneesmiddelen, alsmede voor het transport van levens middelen en goedereDi naar geteisterde gebieden. De H. Vader Iieeft thans enkele vlieg tuigen besteld die voorzien zijn van ra dio en die worden ingericht als ambu- lance voor twee liggende patiënten en voor het personeel van den geneeskun digen dienst. In totaal zal de luchtvloot van het Valicaan bestaan uit 20 machines* De nieuwe spoorlijn die Gent-Sint- Pieters rechtstreeks met Brussel-Zuid verbindt, is thans voor den dienst van zekere rechtstreeksche reizigerstreinen opengesteld. Dieze treinen zullen- niet meer langs Denderleeuw rijden, doch zullen links van deze statie (komende van Gent-St-Pieters) afgeleid worden en de nieuwe spoorbaan gebruiken, die onlangs langs de dalen van Dender en Zenne werd aangelegd, met als eind punt Brussel-Zuid. Er werd alleszins eene verbinding- verwezenlijkt met Brussel-Noord langs de Westelijke ceintuurbaan. De nieuwe spoorlijn zal toelalen, den weg Gent-Brussel in' 35 of 40 minuten af te leggen. De Nationale Spoorwegmaatschappij schikt de nieuwe lijn te gebruiken voor de talrijke speciale treinen, die ter ge legenheid van de Gentschc Floraliën en van het hadzeizoen voorzien zijn. Zitting van 'Woensdag 5 April Het luchtschip door bliksemschichten omgeven Hoe Kapitein Wiiey de ramp beschrijft New-York, 5 April. De kustwacht op het Stateneiland heeft een radio-telegram opgevangen waarin kapitein-luitenant Wiley, een der vier geredden van de Akron», de ramp beschrijft. In dit eerste bericht van een over levende luidt het Wij namen ongeveer dertig mij lort ten Zuiden van Philadelphia om om streeks acht uur eën onweder aan. Do aarde was met nevels bedekt. Het luchtschip bevond zich in; goeden staat. Om tien uur passeerden wij de kust. Bij het Barncgat lichtschip zagen wo ons plotselings door bliksemstralen omgeven. De atmosfeer, "was echter niet zeer stormachtig. Tot ongeveer 1 i uur vlogen, wc in Oostelijke richting. vervolgens tot middernacht Westwaarts. Om half een begon het luchtschip plotseling van oen vlieghoogte van 1600 voet met groote snelheid omlaag te vallen. Wij wierpen ballast uit en bereikten weldra weer. de vroegere hoogte. Thans waren wij geheel en al 'dooi1 bliksemschichten omringd en het scheen dat wij ons in het centrum van het onweder bevonden. Het luchtschip begon hevig Ie sid deren cn met den neus omlaag te dui. ken. Alle manschappen werden gealar meerd en opnieuw werd ballast uit geworpen. Op dit oogenblik werd de stuurcon, trolc weggerukt en het luchtschip stortte in zee. Door de kracht van het vernield. Ik zag vele leden van de bemanning in het door den bliksem verlichte wa ter rondzwemmen. Het wrak de «Akron» dreef snel af.» De positie van het wrak Het wrak van het luchtschip «Akron? bevond zich Dinsdag op 39 graden 25 min. N.B. en 73 gr. 53 min. W. I de Barnegal-baai. den yal werd ui t, - In congreskringen verluidt dat rie De zitting vangt aan om 2 ure on- ron~friir>f;„ 00 00 t j constructie van het luchtschip fouten hoeft vertoond en dat het hei-stel van de «Akron» na hel ongeval, dat het luchtschip verleden jaar te Lakehurst heeft gehad, niet grondig is uitgevoerd, Zijn de vermiste in het wrak opgesloten Washington, 5 April Het depart temont van de marine te Washington vreest dat de 73 opvarende van °den «Akron» opgesloten gebleven zijn! in \l wak van het gezonken luchtschip. Alle pogingen der schepen en den vliegtuigen om lijken of overhlijselehl van het luchtscip terug te vinden zijn der voorzitterschap van M. Poncelct. tDe bespreking Wordt aangevangen over ue volgende ontwerpen 1. Gewone begrootin.g van Belgisch Congo en van Ruanda-Urundi voor het dienstjaar 1932 Nrs 14, V 102 Am 93. 2. Gewone begrooting van Belgisch Congo en van Ruanda-Urundi voor het dienstjaar 1933, Nrs 15 V 103. 3. Wetsontwerp tot huldiging der geldelijke tusschenkomst van Belgie ten voordeele van Belgisch Congoen van Ruanda-Urundi. Minister Tschoffen antwoordt aan de redenaars die het woord namen cn doet opmerken, dat de Kongo-kolonie zoowel als Belgie zelf door de krisis is getroffen. Dit belet echter niet dat er nog nijverheden zijn die in voor- spoedigen toestand verkeeren. Het is onmogelijk de ontvangsten te doen stijgen, en ook onmogelijk de uitgaven te verminderen. Aan eene leening op eigen hand valt thans niet ie denken. Er blijft dus slechts de tusschen komst en hulp van het moederland en de minister verhoopt dat de Kamer daarmede zal instemmen. Ondervraging De Kamer aanhoort dan de inter pellatie van de heeren Lahaut en Gli- nour tot den. heer Minister van Nij verheid en Arbeid over de beslissing van het Nationaal krisisfonds op grond waarvan de mijnindustrie niet meer beschouwd wordt irt krisistoe- stand te verkeeren en tengevolge inderdaad vruchteloos gebleven. De bemanning was voorzien van red- dingsgordels en bootjes in caoutchouc, maar waarschijnlijk heeft niemand daarvan gebruik kunnen maken. Men bericht dat M. Llovd Bennett Field, dat het vliegtuig-, dat uitgezon. don werd om de «Akron» op1 te zoeken en dat men vermist waande, de. aero- port vervoegde. Belgische deelneming De heer Hymans, minister van bui- lenlandsche zaken, heeft den Belgi. schen gezant- te Washington gelast, do innige deelneming «n de smartelijk® sympathie der Belgische regeering over; te maken aan de Amerikaansche regee ring ter gelegenheid van de ramp var? den «Akron», waarvan met ingang van l April 1933 [werklozensteun tot negentig Zie vervolg onderaan volgende kolom ja ar <3 beperkt worri^ de mijnwerkers van de tegemoetko mingen van het Krisisfonds verstoken, worden gedurende het tijdvak van clo verlenging en de totale duur van den' dagenf

De Volksstem | 1933 | | pagina 1