Palmzondig en Paascliberaiding some Het Heilig Jaar In het Verhond der Katholieke Vereenigingen en Kringen De IV er king van het Rood Kruis Voormalig Hongaarsch Kinderwerk De Radio-post Toulouse door het vuur vernield LEGERNIEUWS Nieuwjaarsgiften us®? den Paus Priesterlik beneemingen XXXIX JAARGANG NUMMER 84 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van* Nuffel-De Gsndt Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Max laan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs. t=s Rank Buiding/Kingsway, 2 0 Londres W. C. 2. ZONDAG 9 APRIL Palmon-Zondaó Zonop5,l5Zon*f6,3l MAANDAG 10 APRIL I933 H. Macsrius Zonop5, l3Zonaf6,32 V. M. 10 L. K. 17 Grootsche plechtigheid in de St. Pieter Uit Rome werd Donderdagavond aan de «Msb.» geseind Om half zes hèel't vandaag de li. Va der zich in pleohtigen optocht naar de St-Pieter begeven, om bet H. Uur Een vreugdedag te midden den lij»,~-0- - --- denstijd, want op Palmzondag harin» houden in vcreeniging met alle te Ro me vertoevende kardinalen, het corps diplomatique, den pauselijken, hofstaat, den geheelen Romeinschen adel, de Mallhczerridders, Romeinsche prelaten en geestelijken en een groot aantal ge- loovigcn van alle malies, landen en vol ken. Onder het geschetter der zilveren ba zuinen, welke den Paus-niarsch deden schallen, en onder het. donderend ge jubel der met geesldrift vervulde me nigte, werd de H. Vader op de xsedia geslatoria».voor de Gonfessio gedragen waar Hij nederknielde, terwijl het Al lerheiligste Sacrament ter aanbiddin, werd uitgesteld. Op het Paus-altaar aan den; epistel kant onder de loggia der reliquiën wa een preekgestoelte opgesteld. Onder leiding van den Benedictijner abt Ferreti werden; door een duizendtal studenten varu de pauselijke muziek school eenigfi Gregoriaansche koralen gezongen. De Polifonica werd gediri geerd door Mgr Raffaele Casimiri, se cretaris van de Gommissione per ia Mu- sica Sacra. Eerst werdeni eenigo stro fen van het «Adoro Te» en «Pange Lin. gua» in koraal gezongen, waarna Z. H Em. Kardinaal Pacelli cem predikatie hield in» den vorm van een medidatie over den doodsangst van Christus den Hof van Olijven. Vervolgens werd het vierstemmig mo tet van Palestrima «Adoremus To Christe» gezongen benevens het koraal «Qui manducat carnem meam». Hierop hield Z. H. Em. Kardinaal Se- rafini een predikatie over het H. Kruis offer, welke gevolgd werd door liet zin gen van het vierstemmig motet «Quid retribuam Domino» en het koraal «Ubi caritas et amor» Tenslotte gaf de H. Vader plechtig den zegen met het Allerheiligste, nadat dcor alle aanwezigen het «Tantum Er go» was gezongen. De plechtigheid, welke om zeven uur beëindigd was, werd besloten mot het koraal «Laudate (Dominium omnes gen- tes». In plechligcn optocht verliet de H. Vader, vergezeld van alle aanwezige kardinalen, daarop weder de basiliek. De geheele plechtigheid is, zooals gemeld, door het Vaticaansch radio-sta tion uitgezonden. In de basiliek zelf was een aantal luidsprekers van de Neder- landsehe l'irma Philips opgesteld, waar door do predikaties en gezangen tot in de verste hoeken van liet gevyeldige be dehuis te hooren waren. Het centrale komiteit voor liet H. Jaar, dat films zal vertoonen van alle ceremoniën le Rome, heeft ook van de plechtigheid van hedenavond opnamen gemaakt. Het eerste Jubeljaarbezoek van den H. Vader in Sint-Pieters Vrijdag bracht Z. II. de Paus zijn eerste Jubeljaarbezoek in de Basiliek van Sint-Pieters. Op 't middaguur trad hij in de Basiliek langs de Heilige J'oort vervolgens, gevolgd van de Kardinalen, ging de Paus de middenbeuk door, om zich naar het Altaar van het H. Sakra- ment te-begeven, en naar1 de andere al taren. Deze plechtigheid, streng privaat werd slechts bijgewoond door de semi naristen cn de reguliere geestelijkheid, alsook door afvaardigingen van de bij zonderste bedevaarten, thans te Rome aanwezig, opdat al de Naties er zouden vertegenwoordigd zijn. nart de H. Kerk dan intocht van Jesus te Jerusalem- Te dier gelegenheid wordt voor d« Hoogmis met plechtig heid de palm en gewijd en processie- gewijs rondgedragen. Men sluit den pastoor buiten, zeggen de menschen, wanneer hij aan de kerkdeur met het kruis op de deur klopt bij het gezang van attolite porta vestraa en binnen gelaten wordt om hst H. Misoffer te beginnen. De palm werd In verschillende stre- ken vervangen door planten die best het zinnebeeld der hoop daarstelien in onze streken is het bukshout daar toe aangewezen, aangezien het semper virena altijd groen blijft, winter en zo mar. Dit beteokent daarbij het vurig blijvend geloof van het volk. Reeds in de 6e eeuw had da procss- sie plaats te Rome. en in de 92 werd ze In de kerkgebruiken opgenomen. Deze processie was in de middeleeuwen zeer indrukwekkend door het mysteriespel waarover de boeken en handvesten spreken. Thans in vele plaatsen, zelfs buiten de kerk, houdt men processie en al de geloovigen dragen nen palmtak, Zie bijvoorbeeld Astene bij Deynze en elders. De gewijde palm wordt eerbie dig in de huizen bewaard tot welzijn Van ziel en lichaam boven 't Christus beeld of wijwatervat. Het dient tot wijwaterbesproeier, dat palmtakje. En de landman steekt het op zijn akker, zeggende Ik zegen hier mijn hoorn, tegen den bliksem en den oorm tegen meisens en knechten dat ze mijn koorn niet omvechten en tegen dat duivelsch zioin-gés dat zoo kwaad om pikken és. Amen Hoort thans 1 HET UUR IS GESLA GEN HOUDT UW PASCHEN. EN HOUDT HEM GOED 't Is de Goede God, uw Schepper, uw Hemelsche Va der die het u zegt en gebiedt- Luistert naar zijn stem Hij is de Waarheid zelf en Hij vermaant u indien ge niet communiceert, zult ge 't leven in u niet hebban. Indien ge wilt leven, in dien ge geen gaande en staande lijk wilt zijn, houdt goed uw Paschen. HOUDT UW PASCHEN 'I Is de H. Kerk, de Moeder van uwe ziel, wiens kind gij word door hat Doopsel, die het u zegt en gebiedt Luistert naar Haar. Zij hseft het recht u te gebieden En Zij vermaant: Gij zult communi- Ceeren ten minste omtrent Paschen. Indien gij als christen wilt leven her kent het gezag uwer Moeder: Houdt dus uw Paschen HOUDT UW PASCHEN. De duur bare overledenen vermanen uuw vader en moeder, uw eohtgenoofe, uw echtgenoot©, uw kind. Luistert naar de stem die weerklinkt uit het graf of liever uit de eeuwigheid. Zij roept u toe uw Paschen te hou den, indien gij u wilt bereiden tot de zalige eeuwigheid. Plaat3t Christus in uw ziel- Leeft vurig van Zijn Leven. Daarin vindt ge het geluk hier en hiernamaals, 't Is uw eeuwig geluk dat ge hier moet bereiden op aarde..,, vci- beurt hv.t niet Wie weet of ge toeko mend jaar nog zult loven. Stelt niet uit! Wrcht niet! Het uur is geslagen 1 Houdt uw Paschen en houdt hem goed I EEN GOEDE PASCHEN HOUDEN! dat is O. L. Heer in de H. Communie onder de gedaante van brood ontvan gen met eena zuivere consciëntie en een vast voornemen van voortaan ean God en aan uw plichten, m«t da hulp der goddelijke genade, getrouw te blijven. Dit is wel ontvangen, met de vrede des harten en de vreugde der ziel, het onderpand van het eeuwig leven. EEN SLECHTE PASCHEN HOU DEN dat is niet rechtzinnig zijn in de biecht, geen leedwezen hebben over Uw zonden en geen vastan wil u er van te beteren. Dat is O. L. Heer in een met doodzonde bezoedeld hart ont vangen. Dat ie da vermaledijding der heilig* Schenderijen op zich trekken en zijn eigen veroordeeling eten. Dan ware het beter niet te oommu- niceeren. Het uur is geslagen Hcudtuw Pasohen I en houdt hem *Oed 1 MARC. De werkloozensteun De afgevaardigden van het Verbond Idör Katholieke Vereenigingen en. Krin gen hebben in Patria, te Brussel, ectie private vergadering gehouden voor het onderzoek van heb verslag Van M. Car ton de Tournai over de herinrichting van. den werkloozensteun. Wij hebben dit verslag breedvoerig meegedeeld bij de vorige vergadering der afgevaardig den. Inmiddels fs dit vraagstuk in de regeering te berde gekomen en hooft er de politieke herrie veitwekt, welke bijna tot eene' krisis heeft geleid. De afge vaardigden hebben verzot aangetcekend tegen de handelwijze van de regeering, die in zulke gewichtige aangelegenhe den alleen eene fraktie der katholieke partij raadpleegd. Er zal bij den Eer sten-Minister aangedrongen worden dat voortaan in alle politieke aangelegen heden gansch de rechterzijde zou ge raadpleegd worden. De vergadering onderzocht vervol gens de besluiten van het verslag Car ton en was bet eens, om met den ge wezen minister van Binnenlands che Zaken te vragen: dat de Staat, die al les betaalt, ook alle recht van kontrool op de uitgaven zou hebben; strengere vaststelling van den staht van behoef tigheid; het getal vergoede verletdugen vei minderen; beperking der tussohen- kemst van de gemeenten en de provin cies; herziening van den toestand der seizoenarbeiders en der gepensionnóer- den, die geen werkloozensteun hoevon te ontvangen; uitvoering van werken als prestatie voor den ontvangen s/eun. In dit laatste opzicht heeft M. No- thomb aangedrongen dat de gemeenten hunne werkloozen aan den arbeid zon den zetten. Er is geen enkele stad of gemeente, of daar zijn werkgelegenhe den genoeg om de arbeiders een heel jaar bezig to houden. M. Glaessens, senator, bestreed het Koninklijk Besluit betreffende den staat van behoeftigheid, welke niet itia« berekend worden op het dagloon, der overheerschende nijverheid van de streek, doch op het gemiddeld loon van de streek. In vele stroken is er lussehen beiden een' verschil van 30 pel! cent. Met. het stelsel der regeering kan een gezin met een kind en met oen inko men van 18,720 fr. per jaar nog werk loozensteun ontvangen. Zulk stelsel is niet geschikt om de misbruibon to we ren. De vergadering heeft den voorzitter, Paul Segers, staatsminister, op dracht gegeven de wenschen van het Verbond over te maken aan de regee- Hier volgen enkele cijfers die een al- gemcene gedachte geven over de steeds aangroeiende werking van het Roode- Kruis Op dit oogenblik telt het Roode- Ivruis 110.00Ö volwassen leden en 50.000 juniores. Deze leden behooren tot 210 plaatselijke afdeëlingen, die over het noodige personeel cn materiaal beschikken voor alle spoedige hulp.In den loop der laatste zeven jaren wer den 13.000 ambulanciers en ambulan- ciersters gediplomeerd. Het Roode-Kruis onderhoudt 500 hulpposten langs de wegen. Het be schikt over 28 centra van ambulance auto's; dezen hebben verleden jaar het vervoer verzekerd van 11.000 gekwet sten en zieken. In Belgie is geen enkele gemeente öp meer dan, 40 km. afstand van een auto- Zie vervolg onderaan volgende kolom Vertrek der «Eliisabethvillc» De Belgische stoomboot «Elisabeth", ville» van de Compagnie Maritime Bel. ge, is Vrijdagmiddag uit Antwerpen, onder bevel van kapitein Biebuyck naar Congo vertrokken. Aan boord beyonden zich 51 passa giers van eerste en 50 van tweede klas, die te Matadi zullen"ontschepen. Te Lobito gaan. aan land 10 passa giers van eerste, 11 van tweede en 16 van tusschenklas. Verder nog l passa- ~ier voor Teneriffe. Tusschen de vertrekkenden bevinden zich de Eerw. Paters P. Denoël en G. Range en Eerw. Broeder M. De Meyer, der Jezuieten de Eerw. Zusters J. Storms en E. Dille, der Zusters van het H. Hart van Maria; dc Eerw. Zusters E. Van Caloen en M. .Beboosere, der Zus ters van "Liefde. De lading bestond uit ongeveir 2350 ton, verdeeld als volgt: 70 ton cement, 60 ton, feuillard, 100 ton. ijzeren pla ten, 50 ton ijzeren geraamten, 3 vraeht- autos. een electrische stroomwisselaaf van 45 ton met twee stukken van .0 ten elk. Het overige was algemeene lading. post. iDiit is zoo nog in geen enkel an der land verwezenlijkt. Het hygiënisch onderricht werd ver leden jaar verzekerd door ongeveer* 2.000 leergangen en voordrachten. De opleidende tijdschriften van het Roode Kruis tellen 40.000 abomnenten, zoodat zij elke maand door ongeveer 200.000 personen gelezen worden.. In den loop der laatste zeven jaren heeft het Roode-Kruis van. Belgie 25 millioen frank uitgegeven voor hulp verleen bij rampen Hierbij moeien wij voegen dat do Staat het Roode-Kruis geen toelage toe kent en het bijgevolg voor de Belgische bevolking een plicht is en heli er tevens alle belang bij heeft, Rat ie steunen. Om voldoening te geven aart den vvensch van vele pleegouders zullen er dezen zomer onder toezicht van den E. H. Kan. Valoeken', Eere-Beken In Rib laar de volgende reizen ingericht wor den 4.) Budapest-Brussei-Budapest. Het vertrek uit Budapest rond 20 Juni en de terugreis naar Ilongarie tegen 8 September, zullen1 overeenstemmen met den aanvang en 't einde der verlofd zoodanig dat de kinderen den langst mogelijken tijd alhier zullen, doorbren gen. De reis zal met veel contort ge daan worden, geleid door verkleefde, cn ondervindigrijke dames. Dank aan de herhaalde jaarlijkschc transpoilen» en aan het groot getal deelnemers zijn van wege de belanghebbende behceren hee- le bizondere verminderingen toegestaan zoodat het ons dit jaar mogelijk is de reiskosten lieen en weer op 9S5 fr. te bepalen. 2.) Brussel-Budapest-Brussel. Het vertrek uit Brussel zal plaats grijpen einde Mei en dc terugkeer begin. Sep. tember. IDeze reis die insgelijks onder bege leiding en in de beste voorwaarden zal afgelegd worden kost heen en weer 1050 fr. 3.) De kinderen die langer dan twee maanden alhier, zouden verblijven cn deze die voor onbepaalde tijd naar Hon garije terugkeeren kunnen aan een de zer reizen 't zij aan de heen of terug reis deelnemen voor. den prijs van 630 fr. 4.)' Reis der pleegouders. Eindelijk zal er ook in Oogst eene reis ingericht worden ten voordeele der pleegouders. Deze reis zal gedaan worden langs Ba zel, Locarno, 4 woudstedenmeer, St. Gothard, Milano, Padou, Venazia, Tries te, Budapest. Weemen Nurnberg, Frank furt, Wiesbaden. De boorden van den Rhyn. Koblenz en Koln. Alle inlichtingen zuMert «weFwilfèiüL verschaft worden door de Eerw. Heer Kanunnik 'Valoeken, EereJP^ken, Ril- laer of door M. G. Boghaert 254, Van Volxemlaan, Brussel. N.B. De pleegouders wórden 'drin gend verzocht zonder uitstel bij den Heer Boghaert de inschrijvingen le ne men en in duidelijk schrift, liefst in drukletters hun juist adres cn dit der pleegkinderen te sturen. Woensdagnacht rond 23 uur brak brand uit in de villa Schmit te Toulou se, waar zich het auditorium bevindt van den radiopost varu Toulouse, be stuurd door M. de Kierskowski. Tegen 9 uur 's avonds was door liet station een concert aangekondigd, dat door zeventig musici zou worden gege ven. Dit concert kon echter, zooals ook sommiigo luisteraars in Belgie zullen hebben bemerkt, niet op' tijd beginnen aangezien een defect aan het uitzend- apparaat was vastgesteld. Men trachtte deze storing te verhelpen, doch toon deze pogingen om half i i nog niet met succes waren bekroond, werd het con cert afgelast. De musici begaven zich naar de voor hen gereed staande autocars, die hen het radiostation is op eenigem afstand van Toulouse gelegen naar de stad zouden terugbrengen. Nauwelijks in de autocars gezeten, dus om circa kwart voor II, zagen de musici plotseling de vlammen uit bet radio-station oplaaien, dat in een minimum van tijd geheel verwoest was. De brandweer werd gea larmeerd, doch aan blussclien viel niet te denken. Gelukkig was niemand in htt gebouw achtergebleven, zoodat or geen mon- schenlevens te betreuren zijn. Indien de zeventig musiói niet nauwelijks iien minuten te voren het gebouw hadden verlaten, zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Omtrent de oorzaak van. den brand tast men tot dusver volkomen in het duister. Het slation Radio-Toulouse. ofschoon tot lieden nog' niet behoorend tot de. z.g. krachtzenders, kon ook in Belgie goed worden gehoord en genoot hier zelfs een vrij groote populariteit. Te vreezon is, dat met dezen brand kostbare in stallaties verloren zijn gegaan1, omdat men bezig was Toulouse een. nieuwe zendapparatuur te geven met een 'sterk te van 120 K.W. Toulouse is, zooals bijna alle andere Fransche radiostations, steeds een par ticuliere ondoïmeming geweest. De schade bedraagt ongeveer'; twee millioeft. Een onderzoek naar de oor zaken der ramp werd ingesteld. Annuleering van tijdens den oorlog opgelegde straffen Dc meeste militairen die tijdens dein veldtocht 1914-1918 straffen hebben opgeloopen hebben hunne soms lichte fouten ruimschoots weder goed ge-, maakt door hun schoon gedrag op de slagvelden. Welnu, die straffen, slaan nog steeds, al dan niet doorgeschrapt op de strafbladen der belanghebben den vermeld cn kunnen aldus een slechten indruk verwekken bij de mili taire overheden die hunne onderge schikten moeteni bcoordeelen. Anders is het gesteld met de zware straffen die, hel zij rechtstreeks, het zij door den tuchtmaatregel welke er het gevolg van was, een weerslag heb ben gehad op de loopbaan dór militai ren. De straf die oorzaak geweest is van eene vertraging of tegenhouding van de bevordering, bij voorbeeld, moet noodzakelijk vermeld blijven op de officieele stukken, aangezien die oorzaak de onontbeerlijke rechtvaar diging is van een wettelijken, of regie* mentairen maatregel. Diensvolgens heeft dc minister van Landsverdediging ter gelegenheid van den verjaardag van, Zijne Majesteit den Koning, besloten te annuleeren 1) de tusschen 1 Augustus 1914 cn li November 1918 opgelegde tucht straffen, behalve die welke aanleiding gegeven hebben tot een tuchtmaatre gel welke een terugslag geluid heeft op den milifairen toestand der belang hebbenden, alsrhede die welke hunne bevordering rechtstreeks vertraagd of tegengehouden hebben. Voor die, lagere militairen, aan gaande, wie het bij gebrek aan per soonlijk dossier onmogelijk is vast te stellen of eene tuchtstraf dergelijk gevolg heeft gehad, zal de vermelding van dc straf kunnen geschrapt won den, zoo de belanghebbenden, na hun'- n.e bestraffing, het voorwerp geweest zijn van eene bevordering tot oen hoo- geren graad, zoo zij een eervolle on- "dersS^Ldmg wegens oorlogsfeiten, hebben bekomeiT, Z'J vö°n werp ge'weest zijn van eene' óev ^'de- ring tot een hoogeren graad, een eervolle onderscheiding wagens, oorlogsfeiten hebben; bekomen, of zoo zij het. voorwerp geweest zijn van een eervolle vermelding. 2) De tijdens dezelfde periode op gelegde tuchtmaatregelen, met uit sluiting van die welke een terugslag gehad hebben op de loopbaan der ge strafte militairen. De strafbladen der belanghebben den zullen vernieuwd worden en de al, dus geannuleerde straffen zullen eq niet op worden overgeschreven de oude strafbladen zullen worden yeq- nietigd. Deze bepalingen zijn toepasselijk opi officieren van het actief leger, op reserve.officieren^ op de in dienst zijnde militairen, alsmede op de gede* mobiliseerden die nog militairs yer, plichtingen hebben. Inschrijving geopend door den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers vari Belgie, onder de hooge bescherming van het Episcopaat Zes-enutwintigste" lijst. Baron en baronnes van de Put, 1000;! V.V.S. 1.000; baron Ch. Gilles de -ëli, chy, St. Kruis, 500; Mow T.C.H., Leuven 200; wed. Alf. Simkens, 200; ridder La* gasse de Locht, Elsene, 200: Mejuffer^ Bernaerts, Molenbeek, 100; uit Ternatlf 50; E.D.V., Anderlecht, 50; II. Jozef, 5;. naamloos, 5 C.B.. Yper, 10 M. M., D.enderhaulem, 100 naamloos, 100 naamloos, Gent, 20; E. Evert, 20; M. Dn Wittebrood!, Antwerpen, 100; M. y, Servaes Senden, Oostende, 100: Familie Cottegne, Antwerpen, 20 M« V. M., *10; krijgshospitaal, id., 100; A» D. N. 50; X.L.S. 20: Baesrode, 50; L.I.Qs 100E.G.Z., 20; I.V.L. uit Mol 100; E. H. K. De Vos, Brugge, 100: M. Jh. Van den Broucke, Brugge, 100; naamloos, Gent, 100; M. F. Croonenbcrghs, Has selt, 50; naamloos, Leuven, 50; 'naam loos, Ka in, 50; P.B.. Aalst, 25; MM. Adams en Prévos, Elsene, 20; M. 1L Mans, Brussel, 10; naamloos Nam/en 10. Tolaal tot lieden: 262.316 o0 fr! Dc inschrijving is gesIot».n op hedeii Zondag 9 April. bisdom gent II. 13. Mgr. de Bisschop heeft bc« noernd tot Pastoor te Bazel-Waus derï E. II. C. Van Brando, onderpastoor van St. Baafg te .Gent,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1