We naderen Paschen 11 Dinsdag April 1935 Nieuwjaarsgiften veer den Paus i e voet van Singapore naar Home Dagelijks 5 millioen goede daden Staat van Behoefte Opstand op een gevangeniseiland IN HET ONDERWIJS XXXIX JAARGANG NUMMER 85 Kerkstraat, 9 en 2i Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De GendC fPubllottèH Culten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf IVIaxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rij3 Bank Buiding/Kingsway, 2Q Londres W- O. 2. H. Leo-Paus Zonop5,1 !Zonaf6,34 L. K. 17 N. M. 24 Passiezondag en Palmenzondag ia voorbij. Zondag acht dagen verleden was 't plechtige Communie. Ale 't men niet v/ist, zag men het 's morgens toch seffens aan de rij autos die voor de kerk stond. Mijn gebuur zegda dat er minder stonden dan verleden jaar. Dc mensohen die gesn Communie cant hebben dit jaar, en dan het gewo ne publiek dat getuige is van alle hu- welijkon en begrafenissen die er in de gemeente plaats hebban, ze staan in twee rijen, waartusschen een politie agent wandelt, te wachten tot de Mis uit is. Ze zijn allemaal aan 't uitreke nen hoe lang het bij hen al geleden is. en ze weten ta vertellen hoeveel er zijn ditmaal, on dat de meesten «in 't lang» zijn. Eindelijk begint er volk buiten te ko« men. Eerst de mannen van 't portaal, die aanstonds een hartversterking moeten gaan nemen in het naastbij gelegen oafé. Dan komen de helden en heldinnen van den dag, Ze worden be geleid door hun tfotsohe moeders en (niet allemaal) door hun "geambateerde vaders». Do meisjes zijn fier, De jon gens ook, behalve zij die men in zoo'n matrozenplunje gestoken heeft, waar ze altijd geërgerd zullen door blijven. Een dikke dame, dik gepoeierd, was langs een zijpoort uitgegaan, en drong algauw met haar Communicant door de rij toeschouwers, om dan ook door de dubbele haag te kunnen stappen... En dan nog Hoogmis, en Lof en geschenkjes krijgen van iedereen, en een feest, en nogal laat gaan slapen, 't Is plechtige communie geweest. Ieder een is Katholiek dien dag. Komt na een tijdje nog het Vormsel. En daarna, misschien nog eon tijdje «pratikeeron» misschien nog voor de Kerk trou- .wen, later... Bij hcevele van deze plechtige communicanten zal 't zoo gaan Palmzondag nu. Onder gsjubel van triomf begonnen we de droeve week, onder de zegepoort van dezen dag van blijdschap trekken we de Lijdensweek binnen, de voornaamste week van 't Kerkelijk jaar. Do goade-, stille- en heilige week, metal die aangrijpende plechtigheden, vangt aan, Op dit oogenblik hebben al onze af- deelingen hun voorbereidende verga deringen gehouden om da groote Paaschaktie in te zetten. Ze zijn nu volop bezig hun uitnoodigingen rond te dragen aan al de jonge arbeiders van hun parcehie. en het Paaschblad van de K. A. J. wordt in een duizeling wekkende tempo afgenomen terwijl we dit schreven wierden zelfs de laat ste honderdtallen verzenden van die 250.000 en reeds moesten bestellingen geweigerd werden I Deze week zullen vele afdwalingen nog een triduum houden of oen Paaaoh- wake, waarna ten slotte de bekroning komt van hun werk da Paaschcom- munie, samen met de kameraden die ze opgezccht hebben, We zijn fier, wij gaan groot op enzo K. A. J. Maar mogen w® dat niet zijn als we kunnen toonen hoe in doze tij den van moedeloosheid en onverschil ligheid onze Kajofc'ers zfch da groet' ete opofferingen en toewijding ge troosten om hun werkmakkers ook wat te gaven van hun kristene blijmoedig heid, van hun hoop en hun lietde Palmzondag, Goede Week, Paschen Wij trachten allen, in zoover on werk het ons toelaat, do roerando plechtigheden ta volgen in onze kar- ken. Nog deze waak zullen wij ons vereenigen met do Kerk om in stille ingetogonheid het oppersta Lijden en den Kruisdood te hordenken, En v/e zullen dan mee jubelen als we na daodsche stilte de klokken weer hooren juichen on als de Gloria weer opklimt. Want v/e zuilen ons epmaken om ma© met da gansche Katholieke Kerk te verrijzen in Christus en met Christus tot nieuwe menschan, tot de nieuwe jeugd van Christus, die morgen aen arbeidersstand zal opgebouwd heb ban, waarovar Hij. de Arbeiders' Zoon zal heerschen in vrsde en liefde en P®eht. K, HAJEE. VAN HEDEN AF groote keus van prachtige nieuwe models van beelde kens voor 1ste en Plechtige Communie (gouden druk) ter drukkerij «De Volks. !Btem», Kerkstraat, 21, Aalst. Inschrijving geopend door den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Bolgie, onder de hooge bescherming van het Episcopaat 27ste LIJST Miles Macau, Tournai, 200; Mme Vve C. De Poortere, Courtrai, 200; M. et Ml Ie Van der Meersch, Bruge3, 200: Fraternilé du Tiers Ordre St Francois d'Assise, hommes Tournai, 20; Onbe kend, Kain 5, Annonyme Tournai, 20; •Onbekend Coxyde 10; Bruges anonyme 50; Anonyme Bruges 100; P. F. Brug ge 100; E. D. Brugge 20. M. en Mad. Lenneels, Welkenraedt, 100; Mme Wed Ch. Vogels, Brugge 50; M. Randaxhe, Fléron 50; Mej. Oct. Lcenaerts, Ors- mael, 50; Onbekend Eysedn 25; M. Fr. Debrenf^er, Laeken 20; M. Ft. Papier, Sehaerbeek, 10; M. R. Van Beirendonck Pulle 10; Dnc familie de Sart Uisbart 10; M. D'hané, Gent 5, A. G. Antwer pen 50. Rév. Sceurs Augusliniennes, Gand 200; E.H. Schelpe en Zusters Nevelc, 25; Ecrw. Zusters Aposlolinen, Gent 300. id. Maricolen Waasmunster. 100; id. Franciscanessen. Gent 200; id.Ver rezen Zaligmaker id. 200; Refuge de Marie, Gand, 200; Eerw. Zusters Jo- sephienen Gent 200; Z.E.H. Kanunnik Joos, id. 100; R. Dames de lTnstrucu Lion chrélienne, Maisoü St Pierre Gand, 200; 'Ju fff. Emma Van Wacs, 20; E. H. Schollaert Capruyeke 50; Naamloos Olsene, 20; E. H. Bestuur der ën Zusters, Hospitaal Aalst 200; M. Vanderlinden, Opbrakel 50; Naam loos Eecloo, 100. E. H. iDe Groo, Mc.cr- beke, 200; E. H. Van Goethem Btleele Waas, 10. L.F.L'. V. 100; Z. E. II. Ka nunnik Ha el term an Gent, 200; Eerw. Zusters der Kindsheid Jezus Gent,200; Naamloos Saffelaere. .35; E. H. De Pre/., Belcele Waas, 50; Eerw. Paters Jesuiten Gent, 200; Derde Orde van St Franciscus Deynze, 25; Congregatie O. L. Vrouw, Deynze 25; E. tl. Be stuurder en Zusters, Klooster der II.li. Engelen, Lokeren 200; Z, E. H, Pastoor Deken Herzele, 100; Een priester, Bis dom Gent, 50. Eerw. Zusters II. Vin centius Devnze, 200; E. H. Van lleeke id. 100; V. B. K. S. Niklaas 100; E. H, Bonte, Pastoor Balgerhoeke, 100; E.H. Dekoo D.cndermonde 50; Onbekend id. 20; Kloosler S. Maria Audenhove 200; E. H. Pastoor id. 20; M. Van Hoorebe- ke. Maldegem, 100; Klooster O. L. Vr. Presentatie, S. Niklaas 200; Klaia Be- gynhof Gent, 375; Klooster H. Hart van Maria, Nederbrakej, 200; E. H. Bruggcmani id. 25. A. D, Mieh. 100; Bestuurder en Klooster S. Denys, Wes- Irem, 250; Klooster Grootenberge 100 Onbekend Nevels, 100; Zusters Aposto. Imnen, Wetleren, 200; Kneippgestbicht Sleydinge, 300; Juffrouw T'SJoen, Wan. ne.gern-Lede 50; Ziekhuis S. Niklaas 200; E. H. Bestuurder! en Zusters Oostacker-dorp 200; H, en Cl. D. p. Deynze 200; Twee kinderen van Maria Oostaoker 50; Groot Be.gymhof Sint Ainandsberg, Sfeö; Naamloos Nazareth 100: z. E. H. Président en Professors Séminarie, Gent, 200. Totaal ff.; 271.916.50 Pelgrimstocht van een jongen Chinees 'Jozef AJoïsius Wei, kwam juist voor de opening vara liet Heilig Jaar te Rome aan en zal door den H, Vadei; ontvan gen worden. Die 21-jarige Chinees kwam te voet van.Singapore en legde dus bij de 15.000 km. af. Hij behoort lot een oude familie van Shanghai, die sedert Lwee eeuwen ka tholiek is en reeds talrijke priesters en kloosterzusters gaf aan de H. Kerk. Aan den redacteur van «Fidesn. ver klaarde de pelgrim, dat hij twee jaar had noodig gehad voor zijn reis, en ze ven paar schoenen versleten had Nabij Rodin, tusschen Bangdok on Rangoun, werd hij overvallen door struikroovers, die hem afsloegen' en voor dood lieten liggen. Dank rij de liefdadigheid van een statieoverste vond hij eem onderkomen, waar hij zijn wonden, kon herstellen. Terug op we" betogen, had hij heel wat koude en honger te verduren. Nebij Damascus viel hi.j weer in han den van roovers, die hem echter gena- d.giijker behandelde dan die van Siam. Op mijn weg heb ik veel gelo ivrgen j en zendelingen ontmoet, besloot de pelgrim 'Ja drie millioen goede daden per dag of meer dan 1 milliard 95 millioen per jaar, worden door de Baden Powell Boy-Scouts over; de gansche wereld ge. steld. In het begin heeft men die dagelijk- ische plicht \an den verkenner met een glimlach aanzien. Maar wanneer de ouders bemerkten dat hun zonen dienst baarder en min egoïstisch van de scouts lokalen weer kwamen; wanneer geen voetganger langs den bijgang kon staan, zonder dat een scout hem den weg aanwees; wanneer geen automo bilist in panne kon vallen zonder dat een scout hem vriendelijk zijn hulp aanbood; wanneer men bemerkte dat op de eerste tien jaren van hun bestaan, er 1840 reddïngs medaliën aan scou ten toegereikt werden, wraaronder 323 voor. reddingen uit vuur en water, tel kens met ernstig doodsgevaar, en dat niet zelden ten koste van hun leven van liwee kinderen gered door een scout van 17 jaar oud, die gansch gekleed in de Schelde sprong op een plaats waar ze zeer diep en woelig wras. Wat geeft er aan die jongens zulk een zielekracht Het is deze dagelijksche vorming van opoering, gehoorzaamheid, dienstvaar digheid, rechtzinnigheid, getrouwheid, reinheid en werkzaamheid, die van die jongens zulke flinke kerels maakt. We hebben het wel noodig, want onze huidige jeugd staat zoo ver van al die schoone deugden. Gehoorzaamheid aan ouders en oversten dat was goed voor den ouden tijd; rechtzinnigheid wel lie-gen «is zoo gemakkelijk, dat trekt on:s altijd zoo goed van plan, (in dc oogen van de menschen misschien wel, maar 'voor God... dienstvaardigheid onze persoonlijke begeerten eerst, daar na de rest; reinheid 't ware beter daarover niet te spreken. Neen die toestand moet veranderen, want onze opkomende jeugd staat aan den boord van den afgrond, en 't is daarom dat Lord Baden Powell gansch zijn leven- heeft toegewijd aan de her leving van onze goede christene jeugd. Het is daarom dal hij in 1908 het scou time ingesteld heeft; en 't is zoo dat we het nu aan hem mogen; danken dat er in ons land meer dan 8000 van die flinke kerels zijn, dat er in Holland 10.000 zijn, in Frankrijk 11.000, in gansch het Engelsch gebied 600.000, in de Vereenigde Staten 88,.965, dat er. geen land van do wereld is waar men geen Baden Powell Boy-Scouts aantroft; tot zelfs in Belgisch Congo, waar onze missionnarissen al rond de dertig troe pen van jonge negers gevormd hebben. Is dat niet prachtig Welk is de mensch, op gansch de «jereld, behalve Lord Baden Powcji, die zou kunnen zeggen dat hij een bij." zonidere opvoedingwijze heeft gesticht die spontaan op 25 jaar tijd zulk een uitbreiding heeft genomen. Geen een... .Waarom dan Baden Po well? Omdat de Cblefscoül de jongens, de kinderen begrepen heeft, omdat hij'zij. ne jongere jaren herleefd heeft, omdat het een prachtman is die onze jeu-»d verstaat. Dit alles wil niet zeggen dat nien al leen^ door het scoutisme zijn eeuwi" geluk kan vedienen, ave] neenl Maar hel is een middel, een prachtig middel, dat aan on.zo kinderen aangeboden is om zich door het spel bijzonder en in het dagelijksch leven door, bet dor scoutswet en der scoutsprinoiepen een flink karakter, een prachtige ziel', een sterk fichaam, een groote bekwaam! heid op alle gebied te vormen. Dat kun nen ze in hun openluchtlcven, dat. kun nen ze in hun vergaderingen;, dat kun- Mededeeling van het Ministerie van Nijverheid en Arbeid Ee Minister van Arbeid en Nijver, heid heeft de definitieven tekst vastge steld van de vragenlijst welke de werk. loozen zullen in te vullen hebben voor de vaststelling van hun slaat van be hoeftigheid. De gedrukte formulieren van bedoelde vragenlijst zullen in de eerste dagen van de aanstaande week door de plaatselijke organisaties wor den uitgedeeld aan de werkloozen. Uiterlijk Dinsdag 18 dezer, zullen de vragenlijsten behoorlijk beantwoord door de belanghebbenden, dienen terug bezorgd te zijn aan het plaasolijk A'erk- loozenfonds. Een dringende oproep wordt gericht tot de betrokken patroon en tot de Ge meentebesturen opdat de werkloozen. bij het opmaken van bedoelde aangif te hunner bestaansmiddelen, die uitte. raard een vrij uigebreii eri complex do cument uitmaakt, zouden kunnen reke nen op daadwerkelijke hulp en voorlich ting. Met niet minmer aandrang wordt be roep gedaan op dc toewijding en don ijver van alle plaatselijke organisaties, zoo werkloozenfondsen als arbeiders organisaties, opdat, in bet belang van het land zoowel als in het belang der werkloozen zelf, de nieuwe maatrege len oen spoedige eri doeltreffende toe passing zouden krijgen. Een streng kontroolstelsel zal wor den ingevoerd om de oprechtheid en juistheid der ingediende aangiften na te. gaan, staat voor staat. Alle bedrog zal krachtdadig worden onderdrukt; niet alleen de werkloozen welke bedrieglijke aangifen zouden doen, maar ook de werkgevers welke tot eenig bedrog hun medewerking zou den verleenen, zullen gerechtelijk .ver volgd worden. Een speciaai -wetsontwerp strekken de tot beteugeling door strafmaatrege len van alle misbruiken inzake werkloo- zensteun zal onverwijld worden neer gelegd. De regeering kart- inderdaad niet dul den dat aan, misbruiken zouden te loof gaan die finanicieele middelen welke zoo broodnoodig zijn om de waarlijk behoeftige werkloozen ter hulp te ko men. Op bet eiland Porcas, slechts 3 xh kilom. van de kust van San Paulo, dal dient als BraziTaansche strafkolonie is, naar Reuter meldt, onder de gedetineer den een opstand uitgebroken, die mo gelijk is geworden doordat een deur toe vallig open was gebleven, waardoor de gevangenen zich geweren en munitie konden toeeigenen. ff>e gouverneur van- het eiland en de bewakers werden gevangen gezet, de gebouwen geplunderd, de brandkast leeggehaald en het radiostelsel werd vernield, teneinde de verbinding met bet vasteland onmoigelijk te maken. In korten tijd was bet geheele eiland in handen van de opstandelingen. Sommi ge van hen bouwden vlotten en veertig waaronder de aanvoerders, die allen gewapend waren, verlieten hierop het eiland, terwijl zij de anderen achter, lieten. De gouverneur was er inmiddels in esiaagd toch de verbinding met San Paulo tot stand te brengen, van waar weldra militaire versterking was aan- navolgen gekomen. De rebellen zijn verhaal, maar ontelbaar programma afwerken nen ze bijzonder gedurende de kampen die zoo prachtig- ingericht zijn. In hun openluchllevcn leeren ze de menschen, do dieren en de planten ken nen. de schoonheid van de natuur, t-n 'God die ze ons gegeven heeft. Ze veï. krijgen daar stilaan een opmerkings geest, die hun in hun dagelijkscn leven op duizenden manieren zal van nut zijn- In hun vergaderingen zullen ze slib aan bekwaam worden om allo werken uit te voeren, 't zij intellectueels, 't zij ma- lerieele. En ten laatste, op hun kampen die ze maanden lang te voren zuilen voor. bereid hebben tot in de minste puntjes, daar zullen ze onder leiding van hun Aalmoezenier en veriennerieiders, °.p v?orllaP-d vastgestelde heidenen. Ik had er geen vermoeden van, dat er zooveel heidenen waren. Zouden de katholieken van het Westen zich daar goed rekenschap van gsvea i 't is la zeggen. li, '-i-n-i.n, hun wet, bun sc-outswet gansch door en gaven zien over en de opstand kon zonder bloedvergieten be dwongen worden. Van dc gevangenen die op de vlotten ontsnapt zijn, heeft men tot dusver niets meer vernomen. work eni de vooruitgangen van gansch het verloopen jaar zich op duizenden manieren zullen uiten. Dat kamp waar allen groepjes van 5 tot 8 man ver- deelcf^ ffenige dagen in een geest van broederlijkheid, dienstvaardigheid, rein heid, vreugde en plezier onder, de tenten zullen leven. IDat schoone kamp, waar ze 's mor gens allen samen, mis hooren en zooveel mogelfjk communiceeren, waar ze sa. men eten, werken en spelen, waar ir.cn dag-in dag-uit. altijd die flinke jongens aan hun bezigheden ziet, met dien zui veren glimlach op de lippen en een vriendelijk woord in den: mond. Ziedaar de echte Baden Powell Boy. Scouts, die alle dagen 3 millioen goede daden stellen, om te trachten naar een wu grooter verbroedering tusschen! do door leven allen samen. Ja dat kamp, J mensphew van de Wereld, het eenig dat zoo lang verwachte kamp, waar helmiddel om ons to bevrijden van oorlog Zie vervolg onderaan volgende kolom 1 .eT? revoliLUff jn, toekomst; Glecvalk, Middelbaar Onderwijs. Bezuinigingen en zwaarder prestaties Ingevolge den bezuinigingscJwang. voor dewelke de regeering staat heeft minister Lippens een aauschrijving ge richt tot de hoofden van de Rijksmid- delb^je onderwijsinrichtingen, waar bij navolgende maatregelen worden toegepast 1. De Vergoedingen voor vervanging wijzend personeel, nog enkel toegekend worden aan de leden- van het onderwijs van den 16n dag af. Voorbeeld een vervanging van 20 dagen geeft recht op een bezoldiging voor 3 dagen. Voor de beroepsstudiemeesters teüen die vergoedingen van den Oen dag at Voorbeeld: een vervanging van 15 da gen geeft recht op een bezoldiging voor, 7 dagen. 2. Geen jaarverlio.og.ingen woïden nog verleend aan de waarnemers, do verworven verhoogingen blijven ge handhaafd. 3. Be onderwijzers en onderwijzeres sen van de Rijksmiddelbare scholen, dio de wedde van regent of regentes genie ten, zullen geen aanspraak meer mogen maken op de vergoeding varu 3.000 fr., wanneer zij een regent of oen regentes tijdelijk vervangen. 4. De vergoeding uit hoofde van over bevolking zal nog slechts van den 31n dag uitbetaald worden. 5. De leeraars in bijzondere kursus". sen aan de Athenea, die een volle wed de hebben voor 16 uren les per week, be. komen nog enkel van het 19e uur af (in plaat3 van het 17e) recht op een vergoeding voor overwerk; die uit de middelbare scholen, die een volle wed* de hebben voor 18 uren les per week, bekomen recht op die vergoeding van het 21e uur af (in plaats van liet 19c); voor die welke les houden in twee of meer scholen;, geldt eenzelfde regiem wat dit betreft als voor de bijzondere atiheneumleeraars; de muziek leeraars krijgen recht op een vergoeding voor overwerk voor het uur samenzang, in dien die les wordt gegeven boven de volle opdracht van. deze leeraars. 6. Bij berekening van de besluurs- vergoeding komen enkel klassen van eenzelfde studiejaar in aanmerking,.die ten minste 30 leerlingen Lellen. 7. Studiemeesters uit athenea, die. ook les houden, krijgen hiervoor een vergoeding wanneer de studie- en les uren samen 36 te boven gaan (in plaats van 32)'. 8. Hel aantal diensturen voor studie meesters wordt vastgesteld op 36 peö week. Die voorschriften, die ook tot het normaal-onderwijs uitgebreid zijn wor den toegepast sedert l April. In zijn aanschrijving wijst de minis ter er op, dat zonder zijn instemming geen wijziging, zelfs tijdelijke, in de ambtsbevoegdheden mogen- toegebracht die een nieuwe uitgave voor de Schat kist medebrengen. Technisch onderwijs Het bestifurskomiteit van den Diens'n van het Technisch Onderwijs hield Vrijdagnamiddag zijn tweede vergade ring onder voorzitterschap van minis ter Lippens. Waren aanwezig: minister - Van. Isacker, Mgr. Van Eynde, de hee- ren Hiernaux en du Bus de Warnaffe, Minister Sap was vertegenwoordigd door den heer Van der Vaeren, alge meen sekretaris van Landbouw. Het komileil heeft M. Hiernaux tech nisch bestuurder van den Dienst, op dracht. gé-geven over te gaan tot een herklasseering van dc technische scho* Ien, op grond var. de statuten. Het heeft de bevoegdheid vastgesteld van de vertegenwoordigers van der» Staat in den scifool van de bestuurs commissies van de scholen er. in den schoot van de jury's voor examens vooij technisch ieeraar. Een gedachten-wisseling had plaats over de voorwaarden waarin do toela gen worden verleend, over de pensioe nen van het technisch onderwij zond personeel, over de inrichting va.u het! beroepsonderwijs voar vrouwen', als mede over den zetel en den openings* datum van de Vlaamsche veearts mij* school. Op oen volgende vergadering zal dQ bespreking worden voortgezet. %/V* PIRIO TOMATEN NAGEMAAKT. MQ.Q1T GEEVENAARO

De Volksstem | 1933 | | pagina 1