Goede Vrijdag 14 De Werkloozen- oodersteuning Vrijdag April 1955 Belgische Boerenbond von Papen en Goering bij Z. H. den Paus KAB9ÜETSRMS nieuwjaarsgiften voor den Pans XXXIX JAARGANG .NUMMER 38 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt PuMtollalt buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rij» Bank Buiding/Kingsway, 20 Lendros WV. C. 2 H. Goede-Vrijdmil Zonop5,05Zonaf6,38 L. K. 17 N, M. 24 Wij gedenken heden de dood vfin den Verlosser, Hij stierf voor ons en voor Onze zaligheid over 1900. Vandaar het jubileum door Z. H- den Paus dit jaar ingericht, De Dienst van Goede Vrijdag is zeer indrukwekkend. Na het zingen van de Passie en de grootge beden voor de verschillende noodwen digheden en personsn, ontdekt da Priester hst Kruis en biedt het ter aanbidding aan het volk. Voor de zoo gezegde mis of beter de nutting van de te voren geconsacreerde hostie door den officieerenden priester, gaat men processiegewijs naar het Hofken de Eucharistie halen, die aldaar berust sedert den Witten Donderdag 's mor gens en brengt ze naar het midden altaar waar de priester ze nut. Binst den dag komt ons christen volk het Kruis aanbidden, 's Avonds wordt de Kruisweg plechtig gegaan en gedaan. 't Kruisakruipen en in West Vlaan- deren heeten ze dat eruca erupen, bestaat in 't Geeraardsbergsohe, on der andere 't Ophsssslt. te Smeerheb- bc, Vloersegem. Steenhuize, enz. Men zet zich op de knieën, een afstand verre van het neergelegde kruis op do communiebank en men kruipt of treedt vooruit op da knieën tot bij den Ge»» kruisten God, sn dan kust mon Zijne wonden. Ook in vroegere tijden trokken door steden en derpen boetprocessien met hst kruis of de relikwie van het H- Kruis. Cools, in het paroohieboek van Ak- kergham, leert ons't volgende Op de zen wijk stonden verscheidene en ver schillende kapellekens van den Bloe- digen Kruisweg, Ieder Jaar op Goeden Vrijdag, ging men tot over enkele ja ren, uit de kerk naar deze kapellen; heden geschiedt de weg binnen de kerk. Die kruisweg heeft 18 statiën, te weten Jesus in het Hofke van Olijven, het verraad van Judas,Jesus bij Annas bij Caïphas, bij Pilatus, bij Harodus, hot hof van Pilatus, ds kruisdraging, de aersie val, de ontmoeting van Ma ria, de hulp van Simon, de tweede val, de dochters van Jerusalem, de laatste val, da ontkleeding van Jesus, de op- rechting van 't Kruis, de afdoening, de begrafenis. Genoeg stilstanden om te overwegen.* De verefiring van de reliek van het H, Kruis wordt heden ook irt alle ker ken gehouden. In St Baafs'hoofdkerk te Gent, in St Michielskerk derzalfde stad en te Eyne bij Audenaerda be waart men nog al veorname stukjes van deze kostbare rolikwie. Een oud liedeke luidt Het is op een goeden Vrijdag geschied dat Jesus lag in 't zwaar verdriet met Zijn duurbaar Bloed besprangen, met Zijn doornenkroon behangen een kroon van 75 takken dat liep op Jesus gebenedijde jakke Toen Jesus Zijn Kruis wou dragen, den veldweg op, den veldweg ajach% achach MARC. Verbond der Boerengilden van het Arrondissement AALST De Algemeene vergadering van liet Verbond, zal gehouden worden lo Aalst, in S. Jozefskring, Meuleschettestraat, op MAANDAG 17 APRIL 1933 (2en iPaaschdag) te 2 Vz ure namiddag. Dagorde j 1. Opening door den voorzitter. 2. Verslag over de werking van ons Verbond sedert de laatste vergadering. 2. Belangrijke voordracht over ;«Land-bouw cn crisis», door Ecrw. lieer Colpaert, hoofdbosluurlid van den Bel. gischen Boerenbond. 4. Aanspraak door den heer Prof. Van Hecke, volksvertegenwoordiger. 5. Voordracht over «Iels over de wer. king van den Boerenbond», door* Eerw. Heer De la Croix. Het Bestuur. en. Adelaar» zich laten inschrijven-bij de Centrumpartij. In zekere kringen zegt men dat de nalionaal-socialisten de slichting van de groepecring «Kruis en Adelaar» zeer gaarne zouden zien. Geen wonder, trou wens; het ideaal der nazi's is de uit schakeling van de politieke partijen, zooals zij in. Italië door het fascisme is doorgedreven, 't Zou den nazi's groot genoegen doen, van-slonde-af de katho lieke jeugd een meer nationalistische richting te zien inslaan. Rome, 11 April. In verband met de berichten dat de voorzitter, der Centrumspartij, prelaat Kaas, te R-orne is aangekomen, kan worden medegedeeld dat Dr Kaas .reeds geruirnen tijd te Rome vertoeft. Het is niet uitgesloten, dat op de eerste bespreking van onderkanselieï; von Papen met kardinaal staatssecre taris Pacelli nog een tweede zal volgen. von Papen lieeft Dinsdagochtend met zijn echtgenoote een uitstapje ge maakt in de, omgeving van Rome, waarbij Tivoli, Palestrina en de Cas- telli Romani bezichtigd werden. Woensdagochtend zullen de beide Pjuitsche ministers door den Paus in partikuliere audiëntie worden ontvan gen. Rome, i2 April. De hee.ren von Paperu en Goering werden hedenochtend ontvangen door Z. I-I. den Paus. De heer en Mevr. von Papen,, vergezeld van den heer. Klee, Duitsch gezanlschapsraad bij den H. Stoel, begaven zich naar het Vaticaari en werden ontvangen met "de aan hun rang verschuldigde eerbewijzen. On- derkanselicr von Papen en zijne echt genoote werden onmiddellijk toegela ten bij den Paus. De heer Goering en zijn adjudant, kwamen een half uur later dan de heer von Papen zij waren'vergezeld van den eersten secretaris van het Duitsch Gezantschap bij den Heiligen Stoel. Bij 't onderhoud dat de heer. von Papen heeft gehad met Kardinaal Pa celli, Staatssecretaris vóór de ont vangst bij den Heiligen Vader, werden vermoedelijk al de vraagstukken ana- geroerd die de hitleriaansche regee ring en den H. Stoel gemeenschappe lijk betreffen. Onder die vraagstukken vindt men dat van het Concordaat. De kwestie heeft eenige dagen geladen een anderen vorm aangenomen tengevolge van de in Duitschland tot stand ge brachte centralisatie. De Concordaten van Pruisen, Beieren en Baden waar aan Cardinaal Pacelli zelf heeft mede gewerkt, gelden feitelijk voor hel grootste gedeelte der katholieke bevol king van (Duitschland. De moeilijkheid van een Concordaat voor het Rijk sproot hieruit voort, dat dergelijke overeenkomst onder de wetgeving van de Staten viel. De vermindering van de bevoegdheid der Landen, een ge volg van de centrale organisatie van het Rijk, verandert plotseling don staat van zaken en, maakt het sluiten van een Concordaat voor het Rijk veel gemakkelijker. 't Lijkt derhalve waarschijnlijk, dat- de heer von Papen ook deze kwestie heeft besproken met den pauselijken Staatssecretaris. Maar in. de Duitsche kringen zegt men, dat het voornaamste punt van de gevoerde bespreking veel eer de organisatie van de katholieke partijen in Duitschland is geweest. Rome, 12 April. Bij de hedenmor gen verleende audiëntie heeft Z. H. de Paus den heer von Papen een gouden gedenkpenning van 't Heilig Jaar ge schonken, en aan Mevr. von Papen een barnsteenen rozenkrans, in een doosje van schildpad. Rome, 12 April. Het bezoek van den heer Goering aan Z. II. den Paus heeft twintig minuten geduurd. Vervol gens begaf zich de heer Goering naar Kardinaal Pacelli, Staatssecretaris, met wien hij ruim een uur in gesprek bleef. «Kruis en Adelaar» Berlijn, 12 April. Naar men be weert, zal de heer von Papen te Rome trachten, de goedkeuring van den Hei ligen Stoel te verkrijgen voor een nieu we katholieke politieke groepeering, «Kruis en Adelaar», met nationalisti sche lendenz en bestemd om het Cen trum achteruit te duwen. In de bevoeg de kringen verklaart men, dat de stich ters van «Kruis en Adelaar» geenszins de 'bedoeling hebben, een politieke par tij in 't leven te roepen, maar enkel een jeugdvereeniging In den aard van «Stahlhelm» of van de hitleriaansche formaties. Deze vereeniging zou open staan voor de jonge katholieken, die zich niet bij den «Stahlhelm» of bij de hitleriaansche milities willen aanslui ten en die van den anderen kant geen lust hebben, om deel uit te maken van de al le zeer naar links zwenkende jeugdorganisaties van de Centrumpar tij. Do stichting van de nieuwe groe peering «Kruis en Adelaar» zou feite lijk de beleck'enis hebben van een ver schuiving naar rechts van de katholieke jeugd. Niettemin mag een lid van «Kruis Zie vorvolg onderaan vorige kolom. De leden, van den Ministerraad ver gaderden Woensdag voormiddag onder voorzitterschap van graaf de Broque- ville, eerste minister. M. Paul Hymans, minister van Bui ten, landsche Zaken, heeft uitleg gege ven over den toestand in hét buiten, land. Hij heeft aan den Raad mededee- ling gegeven van het programma der werken, van de Conferentie van Was hington, conferentie waarop' de kleine en middelmatige mogendheden, waar bij Bölgie, niet uitgenoodigd zijn ge worden, maar toch deze werkingen kun nen doen volgen door een hunner di plomatische vertegenwoordigers. Men is inderdaad zinnens aan de besprekin gen van Washington niet het karakte? conferentie 'bijeengeroepe pOIvdu Qéfik te geven van eene economische confe rentie, gezien de Economische Wereld conferentie bijeengeroepen is voor; de maand Juni. M. Hymans hoeft ook den Raad op hoogte gebracht van h,et onthaal dat het memorandum voorbehouden was dat door Belgie aan de mogendheden is ge zonden ten opzichte van het pact-ont werp der Vier. De Kabinetsraad heeft zich bezig ge- houden met de Financieele kwestie en heeft de bezuinigingsmaatregelen on derzocht voor de uitgaven, maatregelen die zullen, moeten getroffen worden bij de heropening van het Parlement in het begin van de maand Mei. Een gedachtenwfsselirig liad ook plaats nopens de kwestie van de werk loosheid en in het bijzonder voor wat betreft de toezichtsmaalregelen ii kwestie werkloozensleuri. ;De Ministerraad behandelde verde: de kwestie der- voorschotten door de Regeering aan de gemeenten gedaan voor den werkloozensleun, voorschot ten die na het einde dezer maand niet meer zouden gegeven worden. De be trokken, ministers zullep de zaak" on derzoeken, doch tot nu toe werd nog geen besluit getroffen. Tenslotte werd ook nog geen besluit getroffen nopens het toekennen aan dé Regeering van eene beperkte volmacht in kwestie finantieel herstel. Na het PaaschVeiiof zal hierover .ver der beraadslaagd worden. Woensdagmorgen hield de kabinets raad zich andermaal bezig met de kwes. tie van den werkloozensleun. Minister Van Isacker heeft, naar blijkt uit een officieele mededeeling, de aandacht van zijn kollega's gevestigd op het feit, dat de kontroleurs van het Nationaal Kri- sisfonds hun werkzaamheden hebben aangepakt, onder meer te Binche, waar men, onder de thuiswerkers twee en twintig \yerkloozen telt. Vastgesteld werd dat zes onder hen steungeld be komen zonder dat zij er recht op heb ben, alsmede dat aan verscheidene vrou wen steungeld wordt uitbetaald, alhoe wel zij hun man bij 2ijn werk behulp zaam waren. De passende sankties werden, on middellijk genomen.' Voor bedoelde personen wiordt het steungeld inge trokken en waarschijnlijk zullen zij geval zal schadeloosstelling worden gerechtelijk worden vervolgd. In elk geëischt voor de burgerlijke rechtbank voor de onregelmatig opgestreken gelden. Men weet dat liet ministerie van Arbeid en Nijverheid door het Konink lijk besluit van 25 Oktober 1930 co'S gemachtigd is om in to grijpen legen kassen voor werkloozensteun, die hun reglement niet nakomen zooals het aan hoogerhand werd goedgekeurd en onregelmatige uitbetalingen doen. Een van de sankties bestaat in hel tijdelijk of definitief intrekken van de normale toelagen en het schorsen van de erkenning. Een nieuw ontwerp in voorbereiding Zooals reeds vroeger gemeld is de regeering voornemens zoo streng mo gelijk in te gaan tegen de misbruiken op gebied van werkloozensleun. Ijverig wordt gewerkt aan de voorbereiding van een wetsontwerp, dat na 't Paasch verlof zal worden ingëcliend en waarbij zware sankties zullen voorzien worden ten opzichte van wie onrechtmatig steungeld weet le bekomen. Boeten en gevangenisstraffen worden in overwe ging genomen. Men denkt dat deze drie maanden en misschieni meer zul len kunnen bereiken. En ook de po gingen tot bedrog op onderhavig ge bied zouden onder toepassing van die wet yallen. 28ste en laatste lijst M. en mev. Claeys Bouuaert de Nayer Gent, 500; Gravin M. Cornet d'Elzius du Chesnoy, Brussel, 500. Bar in H. de Pittcurs, Luik, 500; St-Bernardusge- slicnt, Knocke aan Zee, 357; M. C. de Laminne de Bex, 20Q; M. en Mevr. F. V. D., Gent, 200. Principaal leeraren en leerlingen, St. Jozefs College, Thielt, 400; Naamloos, Yper, 500; M. F. Dela'oorde, Antwerpen, 500; M. L. Hermans, Appels 200; Con gregatie der kinderen van Maria, Ver- viers, 200; Président en leeraars groot Semina rie, Brugge, 675; Congregatie der Broe ders van O. L. V. Oostakker, 300; St. Jozefsgesticht, leeraars, Torhout, 250. J. I.., kinderen en klein-kinderen, Kortrijk', 100; S.B.B. Stavele, 100; M. Fernand Baudoux, Fontaine-1'Evöquc, 50. Naamloos, Oostende, 20; M. Jh Hep- tia, Luik 100; J. F. Sprimont, 20; M. C. Lovens Sarolay, Argenteau, 20 Naamloos, Gent 100; id. id. 100; M. en Mevr. M. Waterloos, Mont Sl-Amand, 100; M. Van Hoecke Delmarle, Gent, 25 A.I.R H.E. Gent, 100; Naamloos, Aalst 100; M. en Mev. M. B.. Wavrc 100; M. Jh Guffens, Brussel 100; Chimay, My- lours 50; Mme Chelpichiels, Mechelen, 100; M. Valaert, Haesdonck, 50. M. Germ. Bovin, Tirlemont, 25; M. Jh Van Uytvanck, Leuven, 25; M. J. Bouchez, Jemappes 10; AI. P. Lavalleye, Etter beek 10; M. J. Memarteau, Grivcgnée, 10; Een priester van Doornik, 20 Naamloos, Doornik, 50 id. Gent 50; I.C. S. 20; M.V.M. Verpoest, Merxem, 10; Naamloos, 25; B. 25; M. L., 20 Naam loos Doornik, 20. Mev. wed. P. de Smet, Hove, 100; M. J. Schiffcler, Spa. 100; A. S. M. R. P., Gent, 50: Naamloos, El- sene, 10: M. A. Lefebvre Doornik, 5 Naamloos, 0.10. Eenige vrienden en familieleden, 75; M. Emile D., Kortrijk. 50; M. Vereist, Koekelberg, 20; S.S. Brussel, 10; L.M.K. Oostende, 10; T.B.F.B., Samtes, 15 R. V., Oostende, 5; Naamloos Mechelen 5. C A. Brussel, 5; Naamloos G. Kortrijk, 20; Audenaarsche, 100; Onbekend, Haecht, 20; Naamloos, Verviers, 20 id. id., 10; A.M., Verviers 10; Jim. Ver- Verviers, 10; A. S., Sle-Gudule, 100; D. E.M.A 400; Mev. Hofman, Watennael, 100; Baron en Baronnes de Roest d'AI- kemade, 100; Un ami du Pape, 100; Voor on.ze zeven kinderen, 70; M. IJ. dé Foy, 50; Dr L. Recuire, Lessen, 50; M. en Mevr. J. De Haeck, 50; Octave, 50- Louis S. D., 50; M. Coekelberghs, An. derlecht, 25; P. P. Valcke, Ypres, 25 Wenceslas A., 25; A. D. Tongrinne's 20- Robert, de H., 10; Mej. Marg. Fisotte, 10 Naamloos, Cortenberg, 10; Julien C., 10 I.L.N.M.B A„ 10; Abonnee, 5 Naamloos 100; M. S. Pauwels, Antwerpen, 100 M. L, Arnould, Salzinnes, 50; M. en Mev Victor Gillain, Namen. 20; M. F, Lam bert Cadet, Montegnée, 25; S.C., Luik 20 Geeraardsbergen, 10; Mej. M Jac ques, Luik. 5. Franciscaansche 'Derde Orde, Wstvik 100; Een familie, Brugge 50; T. H. Gent 50; Franciscaansche Derde Orde, Soda- lileit der Zusters, Oostende 100; M. K. Brugge, 20; Naamloos, Geeraardsber gen, 10; Derde Orde Franclscus Oo® lende 100; Uit Aalst, 10; Onbekend Zfo vervolg onderaan volgende koïom. Wetenswaardigheden over de voeding der kiekentjes Alle jaren hooren wij van lal van kweekers zeggen dat het stcrfcecijle-r, onder de kiekentjes vrij hoog is; doch men voegt er onmiddellijk aan toe dat, naarmate men rekening houdt mot de veredeling, de gezondheidsvoorschrif ten en de doelmatige voeding, deze diertjes ldoeker en gezonder zijn, en ook meer 'bestand togen de ziekten, zoo. dat de sterfgevallen verminderen. Zoo vertelde ons onlangs een land. bouwer uil Vlaanderen die 900 kuikens had opgekweekt, doch onder do beste voorwaarden, en in zeer gezondo hok ken, rekening houdende met lucht, licht reinheid, temperatuur, enz., en aan die diertjes enkel REMY's speciaal voeder. A.P.P.I. toediende, dat hij slechts 21 kiekentjes door sterfte had verloren, wat overeenkomt met 2.66%'. Men moet bekennen dat dit getal heel gering is als men nagaat dat sommige kweekers 10 en- soms meer verliezen hebben. Doch het is en 't blijft altoos hetzeir. de, zonder veredeling, ruime zuivere en gezonde hokken, en daarbij een doel matige en beredeneerde voeding be slaande uit producten van, eerste ge halte, bekomt men geen goede uitsla gen. Men geve dus aan de kuikens', gedu rende de twee eerste levensdagen, enkel water of versche karnemelk, en men plaatst ze in een lokaal waar eon warm tegraad heerscht van 34 Lot 36 graden Celcius. Van den derden dag af, en zoo voort gedurende 3. tot 4 weken zal men RE MY's speciaal meelvoeder A.P.P.I. toe dienen; men kan dit meer ter beschik king stellen van de kuikens die er naar- beliefte van nemen, of wel dit voeder, vijf maal per dag geven derwijze dat het na 25 tot 30 minuten verorberd is. Het spreekt van zelfs dat, naarmate da diertjes ouder worden en groeien, de hoeveelheid van lieverlede vermeerderd en de duur verlengd wordt. Benevens dit voeder zal men aan do kuikens ook zuiver water, en malsch groen toedienen. Na drie weken of een maand zal men trapsgewijze overgaan tot het aanwen den van het gewoon REMY's meelvoe der A.P.P.I; men zal dus dagelijks 10 °/J speciaal voeder min geven en er 10%) gewoon voeder A.P.P. I bijvoegen der, wijze dat, na tien dagen, de kiekentjes nog enkel gewoon voeder A.P.P. i ont vangen. Men geeft daarvan zooveel de diertjes lusten tot ze een paar maanden oud zijn. Tusschen in zal men ook twee of drie maal per dag 5 h graanles per kop geven van REMY's korrelvoede? P.P.P. I. .Deze hoeveelheid wordt ook trapsgewijze vermeerderd zoodanig dat men na een paar maanden regelmatig het korrelvoeder P.P.P. 2 mag toedienen dat zeer wel geschikt is voor poeljen, J. Aidit. Brugge, 20; Een lezer, Beveren W., 50; A.D.P., Anwerpen 100; Uit Vorst, Brus sel, 10; Naamloos, Antwerpen 50. r Erratum Leest in den 2ste lijst 3i. t Mathilde Morroye te Denderhautem in plaats van M.M. Totaal op heden 231.563.60.- Zesdaagsche van Parijs Ziehier da twee overwinnaars, onmiddellijk gekiekt na hun zegepraal Linke Guimbretiire. Reehts Broeeardo*

De Volksstem | 1933 | | pagina 1