i-avond 15 De Werkloozeo- ondersteiining Zaterdag April 1933 Uit de Vafikaansshe Stad Hei Socialisme voedt zijn man WERKLOOSHEID NATIONALE MAATSCHAPPIJ DER BELGISCHE SPOORWEGEN Ex-czaar Ferdinand zoekt rust" in Afrika in s.'ui' XXXIX JAARQAniG NUMMER 88 K.rkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-Dê Gendt Pub1lolt.lt tulten het ArronJ. AALAT Agentschap Kauas, fldolf IBaxlaan ,13, te Brussel Rue de Ricliolieu, P«rlj* Bank Bulding/Kinasway, £d Londres W. C. 2, H. Basilissa Zonop5,03Zonaf6,39 L. K 17 N, M. 24 In den vroegen morgend van den Zaterdag vóór Paschen geschieden er in alle kerken eigenaardige plechtig heden en gebeden. De priester wijdt het vuur, de driekaafs wordt er aan ontstoken alsook het wierookvat, de Paaschkaars en de Godslamp. Tegenwoordig houdt men veel van eene versierde, opgezette en opge smukte paaschkaars. met daartoe gesohikt opschrift, vermeldende de namen van Paus, Bisschop, Pastoor, Patroon dar kerk en wat weet ik nog en daarrond palmtakken, bloemen, enz. Ze steat ook op eenon praohtigen kandelaar. De Paaschkaars uit wit maagdelijk was beteekent Jesus' maagdelijk Li chaam, de wiek Zijne H, Ziel de vlam de Godheid, die met Lichaam en Ziel vereenigd, een en dezelfde Jezus* Christus, God en Mensoh is. Zij blijft naast het altaar staan tot na het Evangelie van O. H. Hemelvaart, dag waarop Christus de aarde verliet Vroeger werd dia kaars uitgedeeld aan de inwoners, onder den vorm van kleine kaarsjes. Nagels uit wierook gevormd, zitten ten getalie van vijf de kaars, beteekenende de verglorle- rijkte wonden van Christus den Verrezene. Vandaag wijdt men het vontewater en het wijwater. Vroeger, gelijk oek op Sinxenavond werden de catechu menen gedoopt. Dit gebeurt nog veel in de missie-landen. De kinderen hebben veel genoegen vandaag bij 't zoeken en oprapen van de Paascheieren. De klok, op Donderdag laatst ver trokken na^r Rome, komt terug en binst d3 H. Mis, Onder den Gloria is het om doen, dan regent ze eieren Of zinnebeelden van het teeken der ver» rijzenis of herschepping, wal er in tit Eohijnt dood, doch wordt levend. Vroeger waren dat gewone, eenvou dige eieren met een spreuk voortien, hoden zijn ze in suikeren in chocolade De oude eierschalen wierden bewaard en in de kas gezetde spreuk dis er op stond diende tot leiddraad voor het kind: het was immers de les die van Rome kwam. Men set heden do alleluiakoeken. t Zit nen alleluiakoek in den oven, elk ne Zalige Paschen. MARC, Ecu afvaardiging van het Steclenver- bond van Belgie, geleid door hoeren Vinck, Partocs en Hanse, heeft Donder dag een onderhoud gehad met heer Poullet, minister van Binnenlandsche Zaken, over het actueeïe vraagstuk van den werkloozensteun. I\e afgevaardig den van de intergemeentelijke werklo zenfondsen van Luik, Antwerpen, Char leroi en Namen waren eveneens tegen woordig. (Die afvaardiging heeft de aandacht van den minister hoofdzakelijk geves tigd op den toestand van de gemeenten die niet meer bij machte zullen zijn de bijlagen in zake den werkloozensteun ,le betalen* omdat de regeering op 1 Mei niet meer de noodige voorschotten Verlecnen zal. De afvaardiging heeft erop gewezen dat vele gemeenten de noodige opcen tiemen geheven hebben; om het hoofd te kunnen 'bieden aan de uitgaven voor den werkloozensteun. Deze gemeenten zouden in elk geval; zoo zegt do afvaar diging, de noodige voorschotten moe. ten blijven genieten al was het maar gedurende enkele maanden. De andere gemeenten, die de opcentiemen niet ge heven hebben, hebben ongelijk gehad, meènt de afvaardiging. De afvaardiging heeft ook voorge steld, dat alle gemeenten een bijdrage zou storten in het crisisfonds, in ver houding tot het aantal nijverheidswerk lieden die op hun grondgebied wonen. De minister heeft beloofd die zaak Welwillend te zullen onderzoeken on. er over verslag uit te brengen bij zijn col- legas. Anderzijds heeft de afvaardiging Voorgesteld dat een leening zou worden aangegaan van 700 mlllioen frank, wel ke zij toereikend acht om al de gemeen telijke werken uit te voeren en werk te verschaffen aan een groot aantal werk loozen. P,e Regeering. het Gemeente krediet en andere organismen zouden die leening moeten aangaan. Ook over dit punt zal de minister overleg plegen met zijn collegaq. Rome, '13 April. De Heilige Vader ontving gisteravond een groep van 600 Oostenrijksche pelgrims, onder leiding van den lieer Cermak, minister van Na tionale Opvoeding, en van de gouver neurs van Salzburg en Opper-Oosten. rijk. De Paus hiekf een korte toespraak in de Duitsche taal. In de Sixtijnsche kapel Z. H. de Paus heeft Donderdag mór gen de liturgische plechtigheden bijge woond, welke in de Sixtijnsche kapel gecelebreerd werden door Z. Ern. Kar dinaal Granito di Belmonte. Waren ook aanwezig: Prins Joris van Saksen, Prinses Stephanie, van Belgie en haan gemaal Prins de Lonyay; M. von Pa pen, onderkanselier van Diuitscliland M. IDollfus, bondskanselier van Oosten rijk; de leden van het Diplomatiek Korps, de familieleden van Z. H. den Paus en de' hoogwaardigheids'bekleeders van het Vatikaan. MM. von Papen en Dollfus hebben de H. Communie ontvangen uit handen van Z. H. den Paus, die de H. Mis heeft op gedragen in zijne private kapel. Na de H. Mis heeft de Paus proces- sie.gewijs het H. Sakrament naar de Paulijnsche kapel gedragen, begeleid door de Kardinalen Laurenti en Verde en door acht bisschoppen, onder wie Mgr Gento, Pauselijk Nunoius in .Ve nezuela, en Mgr Sloskan, onlangs be vrijd uit de Russische kerkers. De Paus naar Sint Jan van Lateranen Uit Rome wordt aanl de <<Msb".>> ge seind 'i Naar men van zeer betrouwbare zijde verneemt, zal de Heilige Vader op He melvaartsdag zich naar St. Jan van La teranen begeven, om er een pjechtige Mis op te dragen. Wij hebben reeds meer dan eens ge schreven dat de Belgische partij der «kleine menschen» onder hare leiders moer dan 60 milliomnairs telt. Zoo noe men wij Vandervelde, Anseele, de Brouckère (met een kleine d) Frangois den bankier Hallet, den financienian, enz. enz. Wij zullen niet spreken van de onder-miljoeniairs, die er dik loopen. Meest al die mannen zijn er gek iaieu met het zweet van den werkman.: In Frankrijk is 't nog koddigec li Volksvertegenwoordiger socialist Baron, is eigenaar van een kasteel dat hij 's Zomers bewoont als een gemee- ne kapitalist. Senator socialist Paul Boncour be woont insgelijks een kasteel. Hij is eigenaar van verscheidene groote hui zen in Parijs. Socialist Bouisson, voorzitter der Kamer, bezit veel eigendommen, even- Is onze Anseele. Volksvertegenwoordiger socialist Brunet is eigenaar van een kasteel. Volksvertegenwoordiger socialist Com- père-Morel, gewezen tuiniersknecht, is eigenaar van een groot domein. Volksvertegenwoordiger socialist Fi- ancette, gewezen koetsier, heeft een kasteel met eene jacht van. 200 belsta ren grond. Senator socialist Andrë Morizet' ligt ook met es® kasteel. Volksvertegen woordiger socialist Payre is eigenaar van een groot parlikulier hotel. Henri Sell ier, socialist, algemeen raadslid, die uit zijn departement naar Parijs kwam op kloefen, is eigenaar van een groot hotel, met miljoenen er bij. Volksvertegenwoordiger socialist Spin-assB, een cumulard, heeft ook zijn kasteel. Isidoor Thivrier, die hetzelfde tielken uitoefent, heeft ook een kas teel met een prinselijke Jacht er bij. Volksvertegenwoordiger socialist Va- renne heeft maar één kasteel, maar bet is een groot. De jonge sekretaris van het interna tionaal Bureel van den Arbeid te Gene ve, bezit eene villa, goederen, en smeert zich jaarlijks met verscheidene duizen den Zwjt.sersehe franken. ■De hoofdman der partij, citoyerï Louis Blum, volksvertegenwoordiger, is de grootste cumulard der wereld en zijn vriend Jules Moch, volksvertegenwoor diger. zwemt in weelde en overvloed. Voorwaar, een stichtende palmarès 1 Men mag het gerust zeggen; het fio- ftialism voedt zijn man 1 Men kent eindelijk de officieel© cij fers der. werkloosheid in de maand Fe- bruarju Zij zijn, zooals het te verwachten was, niet aanmoedigend. Het percent der verloren dagen heeft een recordcij fer bereikt 26.5 i% van het totaal der mogelijke dagen4 Voorheen was het 25 Nochtans, het getal der werkloozen, opgenomen in het begin van Maart, duidde eene gunstige neiging aan,wel licht ter oorzaak van het naderen van het goede jaargetijde. Vergeleken bij het begin van Februari was er een da ling van 6000 volledige verlet tecs en 10.000 gedeeltelijke. Getal werkloozen fn. Belgie Einde maand Volledige iSedeeilcl. Oktober 1932 ;157.000 ;149.000 December 1932 (171.000 156.000 Januari 1933 207.000 :i95.000 Februari 1933 201.000 185.000 Men mag op eene s'eizoensverminde- ring rekenen voor Maart en vooral voor April. Maar het gedurig toenemen der werklieden in de Kassen ingeschreven, laat niet hopen op een sterk afnemen van het getal werkloozen. In November 1932, waren er 386.000 ingeschrevenen in Januari 1933 wa ren er 938 000. Verleden maand had men er 957.000 en het is niet al. De toevloed komt meest van den buiten en dat is onrustwekkend. In de vreemde landen wijst men, over het algemeen op een afnemen der werkloosheid, die het kader der sei- zoenverhetering schijnt te overschrij den. In Duitscliland is ér eene verminde ring van 6.050.000 werkverletters ma ximum op 15 Februari 5.600.000 was lvet cijfer op einde Maart. Tusschcn deze datums was verleden jaar de er- mindering nauwelijks 100.000. In Frankrijk gaat het afnemen nu sneller dan verleden jaar. Ex-koning Ferdinand van Bu'garie, die als gevolg van den grooten oorlog zijn troon verloor, woont nfu in een kleine zit-slaapkamer in een hotel te Nairobie in Oeganda. Zittende op den rand van zijn bed heeft de ex-monarch een half uur ge sproken met een Reuter.correspondent en verklaard waarom hij zoo'n eenvou dig leven leidt. Ik ben hier. gekomen», zeide hij, «als geleerde en reiziger en niet als een politieke persoon. Ik houd van de rust van Oeganda en Kenya in deze veelbewogen wereld»". Vanaf mijn jongensjaren heb ik altijd boeken gelezen over de groote onderzoekers en pioniers in Afrika, en ik heb altijd gewenscht ook zelf dit pionierswerk te verrichten Ex.konïng Ferdinand is, zooa's' be kend een hartstochtelijk botanist, vo gel- en insectenkenner. Zijn verzame ling vlinders en vogels is een van de beste in de geheele wereld. Ofschoon hij reeds 73 jaar oud is. is hij nog bewonderenswaardig flink. Hij heeft juist per auto 3000 mijl afge legd in 17 dagen, langs ongebaande wegen. Socialistische bladen failliet Uit Berlijn wordt gemeld, dat talrij ke socialistische bladen hun bllan heb ben neergelegd. Deze faillissementen zijn natuurlijk het igevolg van dc schorsing, waardoor de socialistische bladen sedert den brand in het Rijksdaggebouw 2ijn ge troffen. Uit den persbond gesloten Voortaan zullen Joden en socialisten geen deel meer mogen uitmaken van den Duitse hen persbond. zcodat de iio- tionaal-socialistische dagbladschrijvers met een slag, de meerderheid verwer ven in dit organisme. Joodsche hoogleeraars afgezet Op last van do Pruisische regeering, werdeni vijftien Joodsche leeraars, van de Pruisische h oogeschol en Berlijn, Bonn en Frankfurt, ontslagen uit hun ambt. Parlement var» Dantzig ontboden Het Parlement van Danlzig, heeft (Donderdag, do motie goedgekeurd, waarbij do p'arlementson thin ding ge vraagd wordt. Bij dc stemming hebben do socialisten zich onthouden. Volgens de grondwet moeten nieuwe verkiezin gen plaats grijpc-n tussohen 2S Mei en 11 Juni In 't vooruitzicht van het aanstaande rei8seieoen zal hat wellicht niet on nuttig wezen uwe aandacht te vestigen op de voordeden die het benuttigen van den Spocrweg oplevert, voornima lijk wat de gemeenschappelijke reizen betreft. Vale groepeeringen (vereenigingen, kringen, clubs, broederschappen, con gragaties, Scholen, enz.) zijn heden daags geneigd hun toevlucht te nemen tot private vervoermiddelen (voorna* melijk tot do autcoars), omdat hunne aandacht afgeleid wordt van de onbe' twistbare gemakken die aan het reizon por spoorweg eigen zijn. COMFORT. In de spccrwegrijtui- gen zit men niet ineengedrongen, zoo- als doorgaans in de autocars het geval is- Het handreisgOtd kan met alle ge mak meegenomen worden. De rijtuigen zijn, in ovargrOote meer' derheid voorzien van W. C. De verluchting ia er op de bevredi- gandste wijze geregeld en het uitzicht Op het landschap wordt door niets belemmerd. Groote vooruitgang werd gemaakt In den bouw der rijtuigen, het schokken onderwege is omzeggens volledig ver^ dwenen. Een reis paf spoor is op verre na zoo vermoeiend niet als een rit op den openbaren, soms slecht aangalegden weg- Door het voorbehouden van plaatsen voor school- en maatsohappljgroepen en waaraan door het Beheer de groot ste zorg wordt bastoed, is het recht staande reizen niet meer te vreezan. REGELMATIGHEID. Da treinen vertrekken en komen aan op stipt vast gestelde uren. De aansluitingen wor den overal verbeterd, Daarbij kunnen op aanvraag bijzondere maatregelen getroffen worden voor het overstappen in de belangrijke aansluitingsstatiën te vergemakkelijken- SNELHEID. De bloktreinen en de internationale treinen werden door alle school- en groep3reitigers toegan kelijk gesteld, wanneer zulks eenlgs- zins mogelijk ia. Ieder geval wordt steeds met de grootete aandacht en de meeste bereidwilligheid onderzocht. Aldus gebeurt het zeidon dat het vervoor diar reizigers niet in den kortst mogelijken tijd geschiedt. Zulks iaat toe aeer schcona reizen te maken zonder veel moeite. In de aansluitingsstatiën kafl ha Beheer de Bohoolgroepen doen op> wachten door zijne bedienden, om ze van den asnen trein Hesp dsn anderen te geleiden, op zulke wijze dat de ge leiders met alle gamak do kinderen of hun medeleden kunnen bijeenhouden. Wanneer de inrichters zulks wen- sohen, kunnen de spoorwegkaartjos bij hen ten huize besteld worden. VEILIGHEID. Op het spoor doen zich slechts zeer zelden ongevallen voor. Op de baan integendsel gebeurt zulks dagelijks, het Inzien der dagbla den levert daar een overtuigend bewijs van. De oudera die hunne kinderen lan private vervoermiddelen toevertrou wen, kunnen niet altijd gerust zijn. De treinen integendeel worden min stens door vier agenten begeleid die dan nog op hunne beurt gedurig ondo controol staan. De autogeleider wordt door niemand geholpen noch nagegaan Op do spoorlijnen wordt het vervoer door eene moderne seininrlchting ge zegeld, tot dusverre is zij op do bacn ten minste onvoldoende. Een spoorma- chinist kan geeno onvoorzichtigheden begaan, hij kan met geen overdreven snelheid rijden, de seinen laten hem daartoe niet de noodige vrijheid en da statieoversten kunnen ham het trager rijden oplegden. De autobegeleider is «Oma gedwongen zaer gevaarlijke zwenkingen te doen en elke vertraging in den reisweg wordt op gevaar van de inzittenden met een verhooging van snelheid ingewonnen. De spoormschinist rijdt steeds op eene baan die op voorhand vrij ge maakt en achter hem wordt de wag afgesleten, de begeleiders van auto cars hebben af te rekenen met het druk schier ongeregeld baanverkeer. Indien gedurende de rois iemand zich onwel voelt, kan men den trein tot stilstand brengen en worden door gediplomeerde ziekenverplegers de lerste zorgen toegediend. Moet een scholier achter blijven wsgens ziekte, dan wordt hij na de zorgen van den dokter te hebben ontvangen, met den eerstvolgenden trein thuis gebracht. Dit alles is niet mogelijk met de autocars. Da treinen rijden zoo veilig bij nacht als bij dag, 's naeht3 is het rijden per auto-cars niet zonder wezenlijk gevaar. Kan een train riet verder wegens beschadiging van de locomotief, dan wordt Onmiddellijk een andere ma chine in vervanging gevraagd. Een stoornis aan den motor legt de auto car voor lange uren stil. heel het reis* plan is in de war gestuurd. Sommige ongevallen met autocars zijn toe te schrijven aan oververmoeid heid van de begeleiders, die achter liet stuur insluimeren. Op hat spoor zijn dergelijke toestan den niet denkbaar (beperking der diensturen, strenge controol van het personeel voor het vertrek), men wordt wel geen nutooar begeleider zonder proaf maar toch wordt op dat gebied niet zeer streng opgetreden. Op den spoorweg wordt man slechtz machi nist na lange dienstjaren en na met sucoea verschillende psycho-teohni4 scha proeven te hebben ondergaan. Hfit benuttigen van den spoofweg, die als algemeen bezit dient beschouwd is zeker te verkiezen boven het gebruik van de autocars die door particulieren worden uitgabaat, grootendeels ten koste van da algemeenheid. Elke burger draagt immers bij tot het onderhoud der staatsbanen alhoe wel de private vervoerondernemers er alleen wezenlijk voordeel uit trekken- Hoe beter de treinen worden benut» tigd hoe meer zorg het Beheer zal kun nen besteden aan hun onderhoud en hunne vernieuwing. Iedereen heeft of belang bij, het gemeenschappelijk be zit in stand te houden en te verbeteren. Dikwijls wordt ten onrechte beweerd dat het voervoer per autocar goedkoo- per is dan per spoor. Bijna altijd noch tans is het vervoer per spoor voordee- ligar, de spoorweg moet tarieven toe passen die wettelijk worden bepaald. De autocars ondernemers stellen hun prijzen vast naar mate de mededin ging van den spoorweg zich doet ge voelen. Wettelijke vastgestelde ver* voerprijzen worden hun niet opgelegd. Het is mijn overtuiging dat deze kortbondige beschouwingen U zullen doen besluiten dat het reizen per spoor In alle opzichten te verkiezen valt bo ven welkdanig andere wijze van ver voer, Ik durf verhopen dat zij U zullen aanzetten voor uwe aanstaande uit stappen in de ruimste mate gebruik te maken van de diensten van den spoor weg, die zich ter uwer beschikking houdt voor alie gewenschU bijkomen de inlichtingen. De Dieii8tbestuurder der Exploitatie» Groep der beide Vlaanderen. Van Renterghem. Vermindering toegestaan aan Maatschappijfadan van 3—3—1933 35 o'o voor ten minste 12 kaarten. 40 o/o vcor ton minste 50 kaarten, 59 o/o vGor ten minste 150 kaarten. Aan de gidsen (geleiders) die als af* gavaardigdan van reisagentschappen of van firma's die excu s'es inrichten kan kosteloos vervoor toestaan worden (voor de voorwaarden gelieve men zich tot den stationchef te wenden). SCHOOLREIZEN. 50 o/o voor ten minste 10 kaarten. Heen-en terugreis moet op denzolf- den dag geschieden. De leeraars of onderwijzers dia leer lingen vergezellen bekomen het kose teioo8 vervoer op den voet van een leeraar per of onderwijzer por groep van 20 leerlingen* BIJZONDERE TREINEN. RADIO-TREIN. De voorwaarden voor het inrichten; van bijzondere treinen iljn merkelijk verbeterd- Da Maatzohapplj beschik! Ook over een Radio-trein. De noodige Inlichtingen kunnen Iff alle staties bekomen worden.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1