Mgr VAN NUFFEL Eene belangrijke oudheid kundige ontdekking Het Heilig Jaar Onze Eorster. in het Heilig Land tijdens de Goede Week Verkeersongevallen in Engeland De Oosiendsche l'isschers aan hunne Dooden SLA VEEN IJ IN RUSLAND Begrootingsbesparingen in de Lereenigde-Staten De zegen van het Bier XXXIX JAARGANG NUMMER Kerkstraat. 9 én 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Ceatiemen Uitgever J. Van Nuffsl-De Gendt Publloftelt bultan het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Mnxiaan 13, te Brussel Rue do Richelieu, E.rU* 6=1 Ean|t Buiding/Kingswair. £0 Londres W. C. 2. DINSDAG 18 APRIL H. Idesbald Zonop4,67Zonaf6,44 WOENSDAG 13 APRIL 1933 H. Ursmarus Zonop4,55Zonaf6,45 N. M. Ï4 E. K. 2 BRIEF VAN .Catholic Presbytery Postbox 1GG, Pietersburg-, N. Transvaal. Beste IVSissievrienden, Dc lang vernachte dag en. ik mag zeggen onverwachte dag, is eindelijk aangebroken; we hebben begonnen met het leggen vari de grondvesten van on ze nieuwe residential kerk in Pieters burg. De tegenwoordigo bidplaats is van hout on zink vervaardigd, heeft haren dienst gedaan, en slaat thans invaltens gereed ten gevolge van ondermijning door de wille mieren. Het hout waar mede 't binnenste der kerk belegd is, is vernield en opgevreten, zoodat langs alle zijden de zink zichtbaar is en vele openingen laat. Dus het moest; cn de Goddelijke voorzienigheid heeft er in voorzien dat, met de goedkeuring van Rome eene leening onder gunstige voorwaarden kon worden aangegaan, en aanstonds een aanvang kon gemaakt worden met het groote werk. De bouw. onkosten zijn op een klein millioen be rekend, dat is ongeveec 7.000 Engel, sc-he ponden. Men zal wel begrijpen dat vooraleer zulke onderneming is aange. gaan, de geheele zaak ernstig werd •verwogen, en alle zijden ervan met veel voorzichtigheid en beleid werden doordacht. Het is nu een voltrokken feit. en de eerste stap is gedaan. Steunende op de hulp van dc Goddelijke Voorzienigheid, en ook op de financieele tegemoetko ming van Vrienden en Kennissen uit fi Vaderland hebben we niet geaarzeld 'den slap te doen, omdat het niet onze belangen geldt, maar de eer en belan gen van de Opperkoming, Wiens rijk moet uitgebreid en bevestigd worden tot op de uithoeken der wereld. Wc weten dat we in benauwde tijden leven en dat vele menschen hard moe ten worstelen om een dagelijbsch hé- staan; doch we weten ook dat de .'Aal moes niet verarmt en dat de christelijke liefde in hare edelmoedigheid geen pa len kent. De geldbeugel zal niet ver minderen met den penning te schenken aan dit prachtig en aan God bovenal aangenaam liefdewerk. Gij Missievrienden en Allen die be lang stelt in de uitbreiding van -ons hei lig Geloof onder de Zwarte inboorlin gen en Protcstantsche Stambroeders dezer gewesten, mag ik u vragen eene milde hand uit te steken om ons werk le steunen, en met uwe gekende chris- Icne edelmoedigheid bij te dragen om den Heer een waardigen tempel op ie richten, waar Zijn Naam door de eeu wen heen zal aanbeden en vereerd wor den. door een machtig nageslacht van trouwe dienaars, en op wier sleenen. de namen van alle edelmoedige weldoeners met gouden letters eeuwige dankbaar heid zullen gebeiteld slaan. 5.000 fr. geeft recht op den titel van medestichter der kerk; 1.000 fr. tot den titel van eeuwigdaagselie weldoener; en 500 cn minder tot een bijzonder, aan deel in al de gebéden en goede werken met dit inzicht verricht in al de scho len em missieposten van ons Geestelijk Gebied. Op den eersten Vrijdag van el ke maand wordt eene Plechtige H. Mis opgedragen, voor de levende en overle den Weldoeners der Prefektuur. Indien de Heer een glas water in Zij nen Naam gegeven niet onbeloond zal laten, welk loon mogen zij dan ver wachten die met een edelmoedig- hart en bovennatuurlijk inzicht medehelpen om Hcrn dit waardig huis le bezorgen, waar Zijne oneindige liefde Hem nachl en dag zal doen verblijven om onder de kinderen der menschen te wonen We vertrouwen dat we in onze bere kening niet zullen teleurgesteld wor den; dat we ook benevens den geldelij- ken steun welke we van edelmoedige genegenheid verwachten,ook den geeste. lijken steun van uwe gebeden zullen mogen ondervinden. Moge dan in ver gelding s' Heeren rijkste zegeningen over u Allen nederkomen, en Zijn vre de Uw Aller harten vervullen I .Uw steeds toegenegen 'fn Xto. D. S. Van Nuffel, O.S.B. Apost. Pref. Giften mogen gestuurd worden op 138.559 (J. Van buffel, Tijdens graafwerken uitgevoerd in de zandgroeve van Mevrouw Méry, ge legen Ier plaats genaamd «Klein-Nimy», te Nimy (Henegouw.), werd eene be langrijke oudheidkundige ontdekking gedaan. Er werd namelijk op één meter diep te een Galiisch-Romeinsch graf blootge legd. De lijkurne bevat talrijke beende ren; daarnevens vond men twee bron zen goed bewaarde gespen (fibula), een aarden kruikje en schotel twee vaatjes in blauw opaalkleurig glas en een Ro- meinsch geldstuk dagteekenend uit het eerste tijdperk van de bezetting van Gallisch-Belgie. Een eerste onderzoek, ingesteld door den geleerden oudheidkundige, Kanun nik Puissant, doet veronderstellen dat men hier te doen zou kunnen hebben met een Gallisch-Romeinsclie begraaf plaats. Er valt inderdaad aam le merken dat de groote RomeTnsche heirbaan van Ba. vay naar Utrecht door de gemeente Ni. my liep en namelijk in de wijk van «Klein-Nimy» zich in tweè splitste om Noordwaarts de bolwerken van de ver sterkte plaats Bergen om te trekken. Er zou dus niets verwonderlijks aan zijn, dat er langs deze heirbaan graven werden aangelegd. Melden wij nog, dat de lijkurne over dekt was met een Romeinsch doek, dat moet dagteekenen uit de eerste eeuw van onze tijdrekening. De Pontifikale Mis in de Vatikaansche Basiliek Ex-Koming Georges van Griekenland, postcheok Aalst). De verzamelde gelden zullen echt- streeks aan Mgr. Van Wuffel o.stuurd worden. Het bezoek van H.H. M.M. 'de Koning en de Koningin aan het H. Land heeft bij de Katholieken hier verblijvend of wel tijdelijk vertoevend diepen indruk verwekt.. Bij huru bezoek aan hel H. Graf wer den onze Vorsten door alle katholieke overheden van Jerusalem opgewacht. Het. bezoek* geschiedde onder leidin van den Belgischen Pater Minderbr. Lemaire en gebeurde zonder het minste officieel praalvertoon zoodat de oninge- wijden niet eens vermoedden wie er op bezoek was. Onze Vorsten hadden als wereldsche vorsten elk praalvertoon bij het graf van den Zaligmaker geweigerd. Na aTloop van het bezoek onderhiel den zich onze Vorsten allergemoede- lijkst met de aanwezige landgenooten •m. met den Mechelschen Beiaardier Victor van Geyseghem, die met Paasch, dag het klokkenspel van Jerusalem in huldigde. Na hel. bezoek aan Jerusalem bega ven onze "Vorsten zich naar Bethlehem waar zij door den Belgische Pater Ver- cauleren, van, de orde van Dom Bosco werden rondgeleid. Ook op de M ahorn e'danen maakte het bezoek onzer Vorsten voortrelïelijken indruk en een onder hen verklaarde aan onzen loevalligen briefwisselaar «Allah is groot, uw koning is ook groot doch klein voor Allah Anderzijds meldt men dat de Staats- secretaric en de Heilige Vader zelf zich de jongste dagen herhaaldelijk met oprechte ontroering» uitlieten over het bezoek van Belgle's Soevereinen aan de Heilige Plaatsen en over het «heerlijk voorbeeld» dat een katholiek vorsten paar iw dit Heilig Jaar aan de katholie ke wereld in nederigheid en eenvoud heeft gegeven. Tn Engeland en Schotland zijn in 1932, 18 4.000 ongelukken gebeürd ten gevolge van het verkeer of 3000 meen dan in 1931. Daarbij zijn 6600 personen gedood of binnen een maand aam de gevolgen overleden en 206.000 gewond. Auto's en motorfietsen waren ver antwoordelijk voor 143.000 ongeluk i W' o uk- ken, en waar eeme Herdenkingsplaat a nnamlnn prins Christophe, prinses Stephanie van Belgie en haar echtgenoot graaf de Lonyay, de heer en mevrouw von Pa pen; de heer Dollfus, bonds-kanselier van Oostenrijk, de heer Malta, voorzit ter van den Griekscheii Bondstaat, heb ben Zondagmorgen te Rome de plechti ge pomtiFikale mis bijgewoond, die voor de eerste maal sedert 1870 de Paus in de Basiliek van het "Vatikaan heeft op gedragen. Er waren meer dan vijfdoi- zend geloovigen aanwezig. ■De Paus deed zijne intrede in de ba siliek langs de pooi;L, .uitgevende op de Sedia Gestatoria. (De plechtigheid eindigde slechts rond 13 ure. Eene aanzienlijke menigte geloovigen zoowel uit Rome als uit den vreemde uit alle landen der wereld en geschat op 50.000 personen had de ont zaglijke basiliek die met groot rood ta pijtwerk was behangen, gevuld. Het voltallig diplomatisch korps, de leden van den Romeinschen adel en de Ridders van de Orde- van Malta, de hoogwaardigheidsbekleders van het Vatikaan, de familieleden van den Paus en de prinsen, van Koninklijken bloede zaten in de speciale tribunes. Toen de Paus op de Sedia Gestatoria verscheen, onder het baldakijn dat was gedragen door de eerwaarde paters van de apostolische handteékening, stegen ontelbare loejuichtingen op onder de menigte geloovigen. Bijgestaan door de kardinalen Laurenti, Verde en Fuma- soni-éiondi, is de Paus op den troon geklommen, ma het autaar te hebben bewienookt. Het is op den Troon dat de Paus de Heilige Spijze heelt genut on der beide vormen, zooals voorgeschre ven naar den pauselijken ritus; na de lezing van het Epistel en het Evangelie, in het Grieksch en in het Latijn gedaan om de algemeenheid van het Katholiek geloof aan le Loonen. Gedurende de verheffing galmen de zilveren trompetten van op den koepel, lerwiijl midden een godsdienstige stil te de korte bevelen weerklonken van de Vatikaansche troepen, die den knie had den gebogen. Na de II. Mis werd de stoet hervormd. Deze hield stil voor het altaar der Be lijdenis, waar de Paus de tèn toon stel ling der relikwieën van. het Bitter Lij den heeft bijgewoond. Deze tentoonstel ling had plaats van op de loggia van de Heilige Veronica. De stoet vertrok vervolgens lang zaam en de Paus keerde naar zijne ap partementen terug, vanwaar hij eeni- gen tijd later naar de zaal des Zege ningen is aTgedaald om aan de menig te, die op de St. Pietersplaals was sa mengestroomd, den apostolischen ze gen te schenken. Eene menigte van twee duizend per sonen "bevond zich, voor dien zegen «Urbi et Orbi» op de St-Pietersplaats. De sterke Italiaansche gordels, ge vormd door de Ttaliaansche troepen aan den voet van den trap die naar de ba siliek leidt, hebben de wapens gepre senteerd, terwijl de Paus den Zegen gaf. Alle jaren met Paschen, herdenken do stoere zeelieden hunne makkers oie in de afgelóopen jaren, en bijzonder tijdens den oorlog, verdwenen zijn. Te Oostende werd, aan de Vischmijn, een lange stoet gevormd, met aan het hoofd de schilderachtige gTjcp' der Vrienden van de Vischmijn, waarvan drie meisjes, in plaatselijke kleeder- dracht, een groot bloemenkruis droe gen. Talrijke plaatselijke maatschap pijen hadden zich bij de visschers aan gesloten. De stoet toog niaar den Ouden Vuur toren, getuige van zooveel schipbreu- an l.ct sterkst 1 g t.h - '-den muur ?ovesti»d is- ne Braban. ken, maar betrekkelijk is de toenemin, „kJi ongelult* j conne» werd op gedempten toon ge- 'speeld, en eene bloemenhulde gebracht zijndoor M. Bauwens. namens de feeders Een Oostenrijksch soldaat ovoc den toestand in Rusland Onder de passagiers van den lta- liaanschen Oceaanstoomer Quirinala^ die in Napels aan land zijn gegaan be vond zich ook de Oostenrijker; Valenli- no Brussilelli, afkomstig uit de buurt van Triest, en- die als soldaat in het Ooslenrijksch-Hongaarsch leger, aan het Russische front gevangen werd genomen. Noch bij de revolutie van 1917 noch bij bet einde van den oor log werd hij vrijgelaten, maar 18 jaar lang, totaal afgesloten van de buiten wereld in volslagen slavernij gevangen gehouden. Tenslotte is het aan het krachtdadig optreden van den Ilaliaanschen gezant te Moskow te danken dat deze nieuwe Ilaliaansche onderdaan in yrijheid gesteld werd. Tegenover de journalisten verklaar de Brusinelli dat hij door de Bolche- wiisten als kapitalist gevangen werd genomen ofschoon zijn heele kapitaal slechts bestond uit eene melkkoe. Over de levensvoorwaarden van het Russisch volk deelde hij verder mede dat er zeer veel Russen van honger zijn omgekomen. Wanhopige moeders gaven hun kinderen weg aan. de han delaars in blanke slavinnen omdat ze geen kans zagen in hun levensonder houd te voorzien. De laatste en de grootste troost van deze menschen die bestaat in de genademiddelen van den godsdienst moeten ontberen. De kerken zijn veranderd Tn verga derzalen en zelfs in paardenstallen. De Ikonen (Russische heiligenbeel. den) zijn reeds lang verbrand of -stuk geslagen;. De levenden hebben geen Fust noch duur maar ook de dooden kunnen zelfs in het geheiligde stilzwijgen van het kerkhof geen rust vinden. Wanneer de achtergebleven familie leden niet in staat-zijn om een kist te bekostigen wordt het lichaam hier of daar in den grond gestoken. Volgens rnededeeling van Brussi. nelli zijn er thans nog honderden Oos- tenrijksche, Tcheko-Slovasch «'n Ila liaansche krijgsgevangenen In Soviet Rusland. te GROOTE KEUS van kerkboeken, pa ternosters, beeldekens, geschenken voor de 1ste en Plechtige Communie in den boekhandel J. Van NufFel-De Gendt, Kerkstraat, 21, Aalst. M. Roosevelt hoopt, deze week, aan het Amerikaansch Kongres, zijn defi nitief program voor te leggen, in zake bestuurlijke hervorming, waarvan hij eene totale winst van 350 miljoen dol lars verwacht. Met de 450 miljoen dollars vooriko- mend van de vermindering der toelagen aan do veteranen, de 120 miljoen, gele verd door de inkrimping der wedden van d& ambtenaars, en de 150 miljoen, door de taks op het bier t.e leveren, is het 1 miljard besparingen dat do Pre. sident denkt te zullen verwezenlijken, zonder te spreken van de Laks op de naphla, waarvan het behoud door da Regeering zal gevraagd worden. De Begrooting van 1933-34 door M. Hoover aan 't laatste Kongres voorge legd, beliep lot ongeveer 4 miljard dol lars, M. Roosevelt zal de Begrooting herleiden op ongeveer 3 miljard 275 miljoen, en alzoo zijne belofte houden van de openbare uitgaven met 25 ten honderd te verminderen. Anderzijds, zal hij in het ministerie? van Handel een organism gelasten met het toezicht over al de .vervoernetten per land, zee of lucht. Aan het beheer der Posterijen woe den voor 150 miljoen dollars besparin gen gevraagd; aan de ministeries van Zeewezen en. van Oorlog zal er maar in 't geheel één miljoeni gevraagd worden. Hel ministerie van Landbouw zal af. zien van alle opzoekingen en proefne mingen, welke beschouwd worden ala weeldeuitgaven niet vereenigbaap mei den tegenwoordigen toestand,; I\e wettige toelating van biorveft koop in de Vereenigde Stalen heeft een opleving tengevolge in verschillende nijverheden en volgens een rapport van het handels-departement worden aankoopen voor millioenen dollars verricht in automobielen, vrachtautos, flesschen, vaten, glazen, rubberslui» tingen, mout en andere artikelen. Bierbrouwerijen zouden lot den aan koop overgaan van In totaal 4590 vrachtautos en 4960 personenwagens, terwijl een groote hoeveelheid oud ma teriaal weer in orde moet worden ge bracht. Bestellingen aan bierflesschen wof- den verwacht voor eene jaariijkscba hoeveelheid van 720 millioen.De vaten, industrie heeft het zoo druk dat men op volledige capaciteit tot laat in den Zomer ban doorwerken. Onze Kroonprinsen te Brussel terug iDo hertog en de hertogin van Bra- aanwezige personaliteiten overrompeld nt zijn Zondagnamiddag van hur. Kongoreis jn de hoofdstad teiugge- keerd. Zij werden in de Zuidslatie verwel komd door de heeren Hadelin d'Oultre- mont, grootmeester van het Prinselijk Huis, Capclle, secretaris van prins Leo pold en diens vleugeladjudant kolonel Ook de algemeene beheerder voor ken veroorzaakt door fietsers De cijfers voor GrooLLonden 43.000 ongelukken, 1.200 dooden en j kommandant Gouteaux, namens de Zee- Kongokolonie, de heer Charlïs, en 52.000 gewonden, of duizend per week.! vaartschool; M. Laroye, namens de I burgemeester Max, alsmede het sla- Door betere geneeskundige inrichting j Vrienden van de Vischmijn, en M. Pinc- t-ionshoofd Regniers, waren aanwezig, is do verhouding tusschen gewonden en kei. namens de Vereenigde Motpristen. Dc exlra-trein waarin zich hel kroon, cloouei. te T.onrfe,, en in eenige andere Deze laatste, zelf een oorlogsheld, sleden ongeveer 20 t.h. gunstiger dan j richtte cenige ontroerd» woor.den tot de over het geheels land- ^Dooden, prinselijke paar bevond, liep binnen te 2 u. 30. Ir de eerste öogenblikkea weiden de door journalisten, persfotograf nieuwsgierigen maar weldra was de or« de hersteld en prins Leopold trad naatj voren met prinses Astrid. Zij waren vergezeld door vleugeladjudant, majoor. Vanden Heuvel cn mevr. Delandsheeröj eeredame van de prinses. Vervolgens begaf het gezelachap zicif in den grootsten eenvoud naar den uit. gang, waar een auto gereed stond om de terugkeerende prinsen naar het p$< leis te brengen, waar zij verwacht Wer den door hun kinderen, den kleinen' prins Boudewijn en de kleine prinses; Josephine-Charlotte, die 'b morgens tci 7 u. 45 uit Zwitserland in de Noordsta* tie waren aangekomen*

De Volksstem | 1933 | | pagina 1