Os politieke tosstand M.Herriot naarFrankrijk terug In de Koninklijke Serren van Laeken Het Conflict tusschen Japan en China DE DOLLAR-KR1SIS De Ontwapenings conferentie Nog de aanvaring in de Noordzee Donderdag Mei 1955 Dood van Mgr Van Hoeck S.J. Bisschop van lianchi Jubelfeesten te ïper Komt Roosevelt naar Engeland Drie Amerikaansche Staten door wervelstormen geteisterd !H. KERRfOT Aan boord van de lis de France M. Harriot is na eene week in Ameri ka vertoefd te hebben ingescheept aan boord van de Ila de France en wordt Vrijdag r.s. te 15 u. in Le Havre verwacht. M. Harriot heeft alle betoogingen die zijna vrienden hadden belegd ge weigerd. Hij aanvaardde slechts dat eene kleine ontvangst plaats greep in de statie vooraleer schsap te gaan. Een telegram van MRoosevelt. M. Harriot ontving bij de afvaring van de lie da France volgend tele gram van president Roosevelt: In mijnen naam en in naam van Mevrouw Roosevelt, wensch ik u eene voorspoedige reis, die als de voorbode most zijn van hat weilukken der pogin gen dia wij samen hebban ondernomen. Ik heb da Fransche delegatie met de grootste vreugde op onzen bodem ont vangen en het spijt mij dat zij niet langer hier verblijven kon, Aan allen die er deel uitmaakten, alsook aan de Fransche dagbladschrijvers, zend ik een hartelijken groet. Ontvangst te Le Ha?ra Men voorziet dat M. Herriot plechtig La Havre zal ontvangen worden. Hij zal er in naam der regesring ver« welkomd worden door HH. Paul Bon cour en Guy Lachambre. ROOSEVELT Deze week waren da koninklijke serren van Laken, zcoals ieder jaar rond de maand Mei, toegankelijk voor de Brus selaars, welke dit jaar in grooter getal dan ooit zijn samengestroomd uit gansch den Erusselschsn omtrek. Men schat ds toeschouwers, die uren lang moesten aanschuiven, Op ruim 15,000 man. Het park van Laeken biedt voor het oogenblik een botoovcrenden aanblik en gelijkt wel aan de Fioraliën in miniatuur. waren tegen het ontwerp van volmacht gekant, de heeren Jenissen, Mundeleer. Foucart, Marcel Henri Jaspar en Borat. De senatoren Dens, DIerckx en Selys en Carpentier verklaarden er zich even eens tegen gekant. Onder de heeren die het ontwerp van volmacht hebben verdedigd, kunnen ge noemd worden de heoren Max. Bovesse en Van Kesbaeck* Na de vergadering werd een verklaring aan de pers medegedeeld, waaruit blijkt dat de liberale groepen de Regeering zullen steunen voor wat de kwestie der volmacht betreft. Het spcorwegconflict Rusland-Mandchukwo In het tiweede protest,, dat. Sowjet_ Rusland naar Mandclmkwo heeft gr zon. den in verband met het conflict over hel rollend materiaal va a den Chinee, schen Ooisterspoorweg, dat naar Rus land is vervoerd, beschuldigen de Sow jet-overheden Mandchukwo er van de Overeenkomst van Mukden van 1924 te hebben geschonden. De overheden van Mandchukwo v klaren, dat deze overeenkomst niet is geschonden, aangezien deze door de vorige regeering van Mandchune was onderteekend van welker zwakheid de regeering van SowjeLRusland voordcel heeft getrokken. Volgens persberichten uit lïsingking beschouwt Mandchukwo een nieuw ver. drag op voet van gelijkheid ter vervan. ging van het verdrag van Mukden als de eeni.ge mogelijkheid om hot conflict op te lossen. Te Tokio neemt men een onverschil lige houding aan ten opzichle van het conflict en wordt verklaard dat er geen ernstige gevolgen te verwachten zijn. Medegedeeld wordt dat Zondag Jn- pansche mijn leggers in de Golf van Ljadoen, 35 km. van Ta koe, 1e Chinee- sche stellingen hebben bescholon. Aan de Chineesche artillerie is het zwijgen opgelegd. Japan dreigt met nieuwe gevechten Uit Tokio wordt gemeld, dat de mi nister van Oorlog officieel heeft aange. kondigd dat, zoo de Cliineezen hun mi. litaire toebereidselen ten Oosten van de rivier Luan, dus in de streek die kort geleden door de Japansehe troepen werd ontruimd, niet stopzetten, de Japanners hun militaire verrichtingen ten Zuiden van den Groote Muur .zullen hernemen. Stijging van de Fransche fondsen liet lijkt nog steeds onmogelijk, iets bepaalds te vernemen, betreffende de wijze waarop de Amerikaansche regee- r'ng de inflatiewet zal toepassen, wan. neer deze binnen enkele dagen zal goed gekeurd zijn. Intussclien lijkt liet Amerikaansche staatskrediet zeer geschokt. Het is praktisch onmogelijk geworden rog schalkistbo'ns onder het publiek te plaatsen. Alleen de banken nemen er nog op en hun portefeuille steekt reeds overvol. liet feit van den dag op de beurs van Dinsdag, was de- stijging van de Fran sche staatsrenten'. )D-e Belgische renten darentcgcu noteerden onregelmatig, tengevolge van een bericht, dat de uit betaling van de. koepons in Belgische franks of in goud.dollars, beperkt is lot de efïekten die in België afgestem. peld zijn. In een uitvoerige rondzendbrief, ge richt tot al zijn leden, beveelt het «Clearing House» aan de banken aan, van olie obligaties met goudbepaling die bij hen belegd zijn, betaling te vra. gen in goud. Wanneer dit geweigerd wordt, moeien de klanten verwittigd, zoodat bundels kunnen aangelegd om later processen in te spannen'. Ander zijds beveelt het «Clearing House» de banken om, hunnerzijds en zelfs wan neer zij dit kunnen, niet in goud te be talen. Geen goud meer voor den Intrest van obligaties Volgens de «Journal of Commerce heeft zelfs do scliatkistdienst den uit voer van goud venboden, voor do uit. betaling in het buitenland van koepons van de Amerikaansche obligaties, of voor de terugbetaling van de obligaties zelf. De scliatkistdienst. wijst erop dat, die betalingen in Amerika zelf ook niet in goud geschieden. De gevolgen voor de Ekonomischo Konferentie Tengevolge van de Onzekerheid over de toepassing van de inflatie-wel is de toestand verre van klaar. In gezaghebbende kringen Mndt "de ruccning meer en meer ingang, dat de ekomomisclie komferentie tot geen uit. slag ka'n leiden, indien de inzichten van Rcosevelt niet bekend gemaakt zijn. Indien Roosevelt op leen verdere waaij deverlaging van den dollar aanstuurt", zouden, ten andere, volgens de meesten, dc besluiten van de ekonomischo kon,, foxen Lié toJL nieiê sJtrskkeftj Duitschland dient nieuwe amendemen ten in. De Duitsche afvaardiging heeft in de hoofdcommissie der onwapeningscon. ferentie een reeks nieuwe amendemeii. ten op Mac Donald's plan ingediend met het doel het. kaliber »'Oor het ver plaatsbare geschut op een Jager peil te stellen.. Zoo stellen dc „JTiuitsehers voor, dat alle- verplaatsbare kanonnen boven 105 milimetcr zullen worden afgeschaft. Het Britsche plan houdt in, dat geen, nieuw verplaatsbaar geschut zal w.orden aan. geschaft tusschen 105 -en 155 milimc. ter, zoodat slechts voorde nieuw aan lo schaffen kanonnen de grens-van 10 millimeter zou gelden.. Voor het vaste landgcschul stolt Duitchland een grens voor van 210 mil limeter en voor de vaste kustartrllerie een grens van; 40G rnilimeler, terwijl het Britsche plan geen grens voor de niet verplaatsbare landartiileric voor stelt. Volgens de Duitsche voorstellen zal voor eiken staat nauwkeurig het aan tal kanonnen moeten worden bepaald, dat liij mag behouden. Verder stelt Duitschland de afschaf, fing voor van alle tanks, tertwijl Mac. Donald slechts de tanks boven 16 ton wil afschaffen. Ten slotte eischl Duitschland dat de helft van het aldus verboden materiaal binnen een%jaar en de andere helft voor het verstrijken van het tweede jaar worde, vernietigd. Hoe de aanvaring gebeurde iDe paketboot «Prinses Marie-José kwam Maandagmamiddag, ma de aanva ring die zich had voorgedaan met de paketboot «Stad Antwerpen» met (trie kwartier vertraging te Oostende aan. Kommandant Kesteloot weigerde in. lichtingen le verschaffen nopens T on geluk. Het schip liep schade op langs stuurboordzijde, waar de verschansing over meer dan 15 meter weggerukt werd. Het verhaal van enkele ooggetuigen De h. Delrue, uit Brussel, stond op de brug, toen de aanvaring plaats greep Volgens dezen persoon was cr een licit, te mist, toen het andere schip opzetten kwam. Niemand daclit eraan dal. een aanvaring zou plaats hebben. Plots riep een officier «Achteruit». Toén was de aanvaring gebeurd. Er deed zich geen paniek voor, hoewel verscheidene vrou wen begonnen te schreeuwen. Niemand werd geiwlond en beide booten zetten hun reis voort. Een Engelschc dame, die met haar dochter aan boord was, verklaarde dat zij zich op het dek bevond, toen in een lichte mist, de «Stad Antwerpen» kwam aangevaren. Slechts twee minuten, na dat deze getuige de aanvarende boot gezien%had, greep de aanvaring plaats. Door den schok werd zelfs haar reis goed beschadigd. De meeste menschen liepen in het salon, maar waren toch spoedig gerustgesteld door de officie ren. Beide schepen bicven een minuut stilliggen om vervolgens hun weg voort te zetten. Een derde ooggetuige vertelt, dat da., delijk na dc aanvaring een scheldpartij ontstond tusschen de matrozen der bei. de schepen, die. malkander de vcrant. woordelijkheid wilden geven. Een dame uit Londen, die zich bene den in de boot bevond, is dadelijk naar, boven gesneld nadat zij een geweldigen schok gevoeld had. Boven gekomen werd zij echter dadelijk gerustgesteld. De «Prinses Marie-José» voor enkelen tijd buiten dienst gesteld De «Prinses Marie-José», die bij do aanvaring in de Noordzoo met de «Siad Anitwerpen» het zwaarst beschadigd werd, zal voor een achttal dagen uil de vaart genomen worden, teneinde cr de noodige herstellingswerken aan uit te voeren. Zij zal door do «Prince Charics» vervangen worden. Do «Stad Antwerpen» kwam terug to Oostende aan. P;e schade, door deze boot opgeloopen, is zoo gering, dat deze zelfs niet uit. de vaart zal genomen worden, om hersteld le worden. XXXIX JAARGANG NUMMER £Q4 Karkstrant, 9 én 21 Aalst. Telefoon UI. DAGBLAD 20 Centieman Uitgever J. Van Nuffel-D» Gendt publiciteit buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue do Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londros W. C. 2. Ministerraad' De Regeeringsleden vergaderden Dinsdag morgen, onder voorzitterschap van heer Hymans, minister van buiten- landsche zaken- De Raad legde de termen neer van het ontwerp ter heropbeuring van den finan- ciee'en toestand, ontwerp dat aan den Koning zat werden voorgelegd en dat voor doel heeft het evenwicht te bren gen in de begrooting. Bij dit ontwerp zal een nota gevoogd worden waarin de ver schillende redenen zuilen uiteengezet worden. Voor den aanvang der zitting werden de hoeren Hymans, minister van buiten- landsche zaken en haer Jaspar, minister van finantiën door den Eersten Minister heer de Broqueville onlvangen ten einde den voorgestelden tekst te onderzoeken. Het is met de volle toestemming van heer de Broqueville dat de tekst goedge. keurd werd. De eerste minister heeft het verlangen uitgedrukt het ontwerp zelf voor de Ka mers ie brengen en te verdedigen. Daar zijn gezondheidstoestand hem niet toe laat deze week deel ie nemen aan de Parlementaire werkzaamheden, heef» de 'ministerraad besloten, pas volgende Dinsdag het ontwerp ter Kamer neer te leggen en onmiddellijk met de bespre kingen ervan te beginnen. De Regeering en de volmaakt. Heel verrassend is he» bericht, dat de ministerraad het besluit getroffen heeft slechts op Dinsdag aanst. aan de Kamer het ontwerp op de volmacht voor te leggen. Er is evenwel daartoe een gegronde reden namelijk, dat heer de Broqueville, eersle minister, het verlangen uitgedrukt heeft persoonlijk in de Kamer het ont werp op de volmacht te verdedigen. H;er de Broqueville is nog niet en al herstelden kan deze week de vergade ringen in de Kamer niet bijwonen. Er zijn zelfs personen, die het goed meenen te welen en zeggen dat heer de Broquevillo om wille van zijn gezond heidstoestand wei genoodzaakt zou kun nen zijn zijn ambt neer te leggen. En ais rzïjn opvolger wordt genoemd heer Jase par zelf. Doch tot daar. De indruk zal lil elk geval toch niet weg genomen kunnen worden, dat da regee ring aarzelt de volmacht te vragen. In ieder geval, dit niewe uitstel van een week is niet van dien aard, dat de positie van de regeering er door ver» sterkt wordt als zij verklaart, dat hooge spoed geeisoht wordt en dat de volmacht juist gevraagd wordt om alle dingen met den hoogsten spoed te kunnen afhandev len. De ziekte van heer de Broqueville is natuurlijk een tegenvaller. Niemand vermag daartegen iets. Zij heef» een an deren gunstigen kant, dat da regeering de gelegenheid hebben zal om van te voren aan de groepen haar plan bekend te maken en duidelijk te zeggen waar heen zij wil. Want daar komt hel op aan namelijk dat de regeering een stevig plan zou opmaken. Met beloften dat de misbruiken zullen worden uitgeroeid en dan aan de dagbla den zegevierende mededeelingan toezen den dat men hier of daar een werklooze of een oude van jaren ontdekt heeft, die in strijd, met de wet steun getrokken heeft zijn wij niet en al gediend. Da regeering heeft dan nog een week respijt. Zij maken er gebruik van om ai- les goed in de plooien te leggen. Het land wacht er op, Het liberaal comiteft is door zijn voor zitter, Heer Dierckx, tegen Donderdag bijeengeroepen, om over de volmacht te beraadslagen. Sommigen zien hierin een aanduiding dat. alvorens de Kamer de volmacht zou goedkeuren, de libaraie partijraad dient geraadpleegd te worden. De ontwerpen op de volmachten zijn ter onderteekening aan den Koning voorgelegd. De Kamer aal dus deze week verga* deren en de ontwerpen van wet op de handelspacten en ook op de landpachten afhandelen. Vele katholieken hadden eraan gahouv nen dat die ontwerpen zouden goadge. keurd worden alvorens de Kamer zou verdaagd worden, Hiermede krijgen zij voldoening. De Liberalen en da Volmaeht De liberale groepen van Kamer en Senaat vergaderden Dinsdag namiddag en hoorden vanwege de liberale ministers een uiteenzetting nopens het plan der regeering om zekere volmachten ie vra. gen. De ministers lubben vooral de beteekenis dezer bijzondere volmacht uiteen gezet en verschillende leden van de liberale groepen hebben er zich tegen verzet, Namelijk van de Kamerleden ?ie vervolg onderaan volgende kolom H. Monica Zonop4,28Zonaf7,07 V. M. 9 L. K. 16 Mgr Louis "Vani Hoeck, van hot Gezel schap Jesu, .bisschop van Ranclii En. gelsch-lndie) is aldaar overleden. Voor, eenige maanden was Mgr Van Hoeck, die in 1870 le Antwerpen werd gebo ren, naar Belgie terug gekomen in zeer ziekclijken toestand, om zich in eene kliniek le Leuven te laten verzorgen. Men raadde hem alsdan aan in België te blijven, doch de ievcrige mtssiona. ris. weigerde en vertrok terug naar Ran- chi om er zijn Apostelwerk te hervat ten.'Nu is hij ginder op het eereveld te midden zijn kudde gevallen. Na schitterende studies was Ludo. vicus Van Hoeck in het Gezelschap van Jezus gelreden en op 22-jarigen 'ou derdom naar de missie vam Enge.lseh. Indie vetrokken. Aldaar werd hij pries ter gewijd en iels later professor be noemd aan het Kollege te Darjeeling. Eenige jaren later werd hij reklor te Ranchi. Hij heeft het schoolwezen her. ingericht, scholen van lageren on mid delbaren graad gesticht. In 1922 werd hij lot eerste bisschop; van Patna geiwijd en in 1925 bisschop van Ranchi (nieuw gesticht, bisdom) waar hij Zondag morgen laatst zijn schoone ziel aan den Schepper heeft terug gegeven. Arkansas, Louisiana en Missipi lcis_ teirdc, luidt 81 dooden en 1000 gokwel- stem. Vijf steden werden zwaai4 geteisterd onder wie Minden, (waar men 51 dooden lelt, meest allern negers. De ncgerwijk [der. Stad is aligchejd vernield» Op Zondag, 6 Augustus aanstzat de stad leper, schitterende godsdionsti. g> en burgerlijke feesten- op touw zet ten, als viering van de vijfhonderd en vijftigste verjaring van den eered-enst van 6. I». V. vani Tuine, palror.es van di stad en het oude bisdom leper. De- Ieperïingen hebben steeds de be vrijding van hun stad, tijdens liet be* rucht beleg van leper, in 1383, toege schreven': aan de lusschenkomst van de H. Maagd Maria, aanroepen onder den naam van O. L. V. van Tuine. Tijdens den laatslen groot en oorlog werd leper vier jaar lang bestormd doop de Piuitschc legers en volledig verwoest; maar hét wonderbeeld bleef gelukkig- gespaard. De aanstaande jubelfeesten, én heel in het bijzonder, dc groote historische en godsdienstige stoet, beloven grootsch' te zijn en waardig van leper's Patrones, en van de aloude faam der stad. Deze grootsc-he plechtigheden van G Augustus, vallen samen met de offi. cieele toewijding van de stad aan het IL Hart en zullen besloten worden door. de onthulling van het nieulwfc beel van O. L. Yr. van Tuine. opgericht tegen het; hr.ropgebouwde stedelijk Belfort. Bij de onderhandelingen, die in het Wille; Huis plaats hadden over de sa menstelling der afvaardiging welke do Ver.- Staten zou vertegenwoordigen op dc aanstaande economische wercldoon. ferentie le Londen, zou het ter oore ge komen zijn, dat lieer Roosevelt zelf zin. nens was den Oceaan over le steken, on\ van zeer nabij de conferentie te volgen^ die hij echter niet zou bijwonen. Dadelijk echter werd in het Witte Huis dit bericht tegengesproken, al hoewel van zekere zijde wordt beweerd* dat het niet vam grond is ontbloot. In Engeland zelf acht men het uiige* slotem dat de heer Roosevelt naar dg conferentie zou komen. Dooden en gekwetsten Uit Shreveport, 2 Mei. Het Zuide lijk gedeelte van de Amerikaansche sta ten Arkansas, Misburi e-n Louisiana," werd door hevige wervelstormen geteis-» lord. Men tolt dertig do-odon en vijftig ge kwetsten. Te Minden (Louisiana) werd de negcrwijk door een brand totaal ver^ nield. De verbindingen zijn verbroken. Het bedrag der schade kan nog'niet geraamd worden. Meer dooden Uit Nrf.v>_York, 2 Mei. j'.e wervel stormen. die boven de Mis-souri-vallel gewoed hebben, hebben 55 dooden en een 40-lal gekwetsten geeis<;l',i te Mm, den» Te Chicago bedraagt liet aantal doo den vijf en dal dep gekwetsten twintig* Noodlottige cijfers Uit Shrcvepoort, 2 Mei De balans Oer slachtoffers van den wervelstorm,dig Zie vervdJg onderaan vorige kolom*

De Volksstem | 1933 | | pagina 1