Het Verbond van Katholieke Kringen vergadert te Brussel Vrijdag Mei 1955 De Volmacht aan da Regeering Goedgekeurd KAMER Mac Donald uit Amerika terug Vrouwen in Openbare Diensten HET CONSISTORIE De Mijnstaking in hei Walenland Voor de Duitsche Vluch telingen in Frankrijk Geen Katoen van Belgisch- Congo naar Japan De Socialisten de Bijzondere Machten Merkwaardige Uitvinding XXXIX JAARGANG NUIYIIYIER |Q5 Karkstrant, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gandt Publiciteit buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buidin9/Kingsway, 20 Londrcs W. C. 2. H. Piue Zonop4,28Zonaf7,07 V, M. 9 L. K. 16 Het Verbond van Katholieke Kringen en Vereenigingen heeft Woensdag te Brussel vergaderd, onder het voorzitter, schap van heer Segers. Bij den aanvang van de vergadering wijst de voorzitter het verwijt van de hand, dat tot hem gericht werd in een plaatselijk blad door heer Michaux en volgens hetwelk hij, heer Segers, het debat over de werkloozenvergoeding in de kiem gesmoord zou hebben. De werking van het Verbond Door den heer NOTHOMB wordt de wenach uitgesproken dat de debatten die in het Verbond plaats hebben, een min. der academische strekking zouden heb ben en dat de iraditionneele katholieke partij, die door liet Verbond van Katho lieke Kringen verzinnebeeld wordt, een werkdadiger deel hebben zou aan de politieke werking. Heer SEGERS antwoordt dat het Verbond regelmatig de wenschen, die op de vergadering worden uitgebracht, niet enkel aan de rechterzijde, doch ook aan de Regeering overmaakt. Het zijn even. wel de parlementairen die er voor moeten zorgen dat de wenschen van het Verbond in vervulling zouden gaan. Anderzijds kondigt heer Segers aan dat de Katholieke Unie in den hervorm den vorm, op 24 Mei zal vergaderen. Het Verbond van Katholieke Kringen zal in den loop van de Lente een reis n iar Rome inrichten, ter gelegenheid van het Heilig Jaar. De politieke actie van het Verbond Heer Segers spreekt nadien over den politieken toesland, en namelijk over de geruchten die de ronde hebben gedatn over eene mogelijke vorming van een drieledige Regeering en over de vol macht- Spreker ontkent niet dat er een zekere malaise in het land heerscht en ook in da katholieke partij. Hij schetst den financieelen toestand, die verslecht is door de wegvalling van de Duilsche betalingen. Er is een tekort van 600 miiiioen frank en die som kan niet ge. dekt worden, noch door leeningen, noch door nieuwe belastingen. Er moet dan ook een gezaghebbende Regeering zijn, die de noodige. besparingsmaatregelen durft toepassen. Heer Segers heeft het ook over de builenlandsche politiek, over het Vier- machtenverdrag, over da besprekingen te Washington, over de economische wt- reldconferencie, over de herziening van de verdragen, over den val van den dollar, enz. Uit dit alles is in België de gedachte ontstaan een drieledige Regeering te vormen. Ik zeg niet, zoo zegt spreker, dat de drieledige regeering een dwaas heid is, maar ik zeg,dat wij de drieledige Regeering niet wenschen, omdat wij veeleer een Regeering verlangen die over gezag en wilskracht beschikt. Trou wens, de socialisten willen de drieledige regeering niet. (Toej.J Anderzijds is het noodig dat de afge vaardigden van België, op de economi- sehe wereldconferencie, naar Londen zouden gaan uit naam van een land waar do begrooting in evenwicht is en waar de valuta gezond gebleven is. Kost wat kost moet de begrooting in evenwicht ge bracht worden. Kan het Parlement dit doen? Ja, als het Parlement dit wil, doch in werkelijkheid zal van dien wil van het Parlement niets terecht komen, omdat de Kamerleden meestal handelen onder den druk van groepen en van poli tieke invloeden. Er blijft dan ook slechts een middel over, namelijk aan de Regec- ring de gevraagde beperkte volmacht te schenken. Hij verzoekt ook de vergade. ring eensgezind achter de regeering te staan in dit geval. (Toej.) Een bespreking heett daarna plaats. Heer Carlo DEMEY dringt aan op het handhaven van een sterke Regeering Overal, in alle landen, heeft men die behoefte aan een sterke regeering. Heer D'ALLEMAGNE onderlijnt de gevaren voor ons land van een waarde vermindering van dan dollar en het pond sterling. Hij is voorstander van de volmacht en zelfs van een herinrichting van den Staatsuitbouw. Als wij hooger op geen sterke regeering hebben, zoo zegt hij, dan zullen wij de revolutie langs onder krijgen. Heer FEUILL1EN is eveneens voor stander van de volmacht. De parlemen. taire proceduur is veel te traag, zegt hij, en het is niet doenlijk langs dien weg de financieele gezondmaking van het land te verkrijgen. Doch de Regeeringj voegfhijer bij, moei duidelijk zeggen, wat zij van zin is. Het Parlement is er niet voor te vinden afstand te doen van zijn bevoegdheid, zonder te weten waar heen men het leiden wil, Zoo. bij voorb. moet de Regeering verklaren, dat zij de misbruiken op ieder gebied wil wegrui" men. want er zijn ook misbruiken op ander gebied, dan op het gebied der sociale wetten. Heeren D'ASPREMONT LYNDEN.en LHOEST, klagen da gebreken van het parlementair stelsel aan. De eerste ver klaart, dat zoo morgen de volmacht niet geschonken wordt, men zijn toevlucht zal moeten nemen tot een dictatuur «waaruit alles zat herboren worden," De tweede spreker verklaart zfch voor stander van de volmacht, op voorwaarde dat zij op vaderlijke wijze door den Staat zou worden uitgeoefend en dat zij van niet te langen duur zijn zou. Boven alles zegt hij, valt toch het stelsel van da ge matigde vrijheid te verkiezen. Maar ook moet de regeering de beiofle doen dat zij overal rechtvaardigheid zal doen heer- schen. Heer VAN RENINGHE DE VOXRIE is eveneens voorstander van de volmacht Heer KOELMAN verwijt aan de Re. geering dat zij te lang getalmd heeft en dat, zoo zij van af de maand December met een plan was voor den dag gekomen, om de financies gezond te maken, de meerderheid haar zou gevolgd hebben. Nu heeft de Regeering zich te lankmoe dig getoond. Heer CLAESSENS vraagt dat telken male de democratische greep een ver gadering houdt om over de politieke toesland (e beraadslagen, er Onverwijld een voltalligs bijeenkomst van de rech terzijde als tegenhanger zou gehouden worden. Heer Firm. VAN DEN BOSCH meent dat de executiemacht niet meer ma» het noodig gezag omringd is. Hij komt er tegen op dat de ministers worden be. nosmcr. niet door den Koning, maar door de politieke fracties. Hij verklaart zich voor een sterke Regeering, gewapend met de volmacht. Heer SEGERS vat het debat samen en verklaart op handgeklap dat de leden van het Verbond van Katholieke Krin gen, eensgezind zijn om de Regeering te steunen, op liet oogenblik dat zij de volmacht vraagt. Ten half tien wordt de vergadering geheven. Voor Cherbourg Parijs, 3 Mei. Mac (Donald heeft iaan boord van. de «Berangaria» de Ua- yen van Cherbourg aangedaan. Een officieel stuk van de Fransche regeering heeft aan het hoofd der Britsche reféeering overhandigd. Mac Donald weigerde eenige yerklaring af te loggen. De <a Berangaria is naar, Sout hampton vertrokken» Te Southampton aangekomen Londen», 3 Mei. Mac Donald Is iaan boord van de «Bercngaria», te SouthaniDlon aangekomen. Voldaan over zlj'n besprekingen met jRoosevelt Londen, 3 Mei. Bij zijn ontsche ping te Southampton verklaarde de Engelsche eerste-minister, Mac Donald zich zeer tevreden over zijn bespre kingen met president Rioosevelt, Dc door de staatshoofden gevoerde onderhandelingen zouden een zeer ge lukkig verloop gehad hebben. Te Londen aangekomon Londen, 3 Mei. Woonsdagnamid. dag kwam Mac Donald te Londen in. het VVaterloostation aan. Hij word bij het uitstappen van den trein, begroet door dc meeste leden van hot Engel sche kabinet, alsook door Norman Da- vis en een lid van de ambassade van de yer.e.enigde Staten! Zitting van Woensdag 3 Wel De zittiu'g vangt aan om 2 ure on der het voorzitterschap van den lieer, PONCELET. M. Carton de Wiart, minister van sociale voorzorg, die zich aan de re- gc-cringsbank bevindt, is in druk ge sprek van M. Herman. M. Sap, minister van landbouw en openbare werken, is ook aan 't rede kavelen met zijne politieke vrienden- Weldra komen MM. Jaspar en Hy- mans ook in de vergaderzaal. Er wordt overgegaan tot de uillo ting der afdeelingen voor de maand Mei, De bijzondere machten M. VANDERVELDE (socialist)] zegt met verwondering vernomen te heb ben dat de neerlegging van liet ont- werp betreffende de bijzond-cre mach ten aan te vragen door de regeering, werd verdaagd om reden van den ge zondheidstoestand van den eersten mi nister. De tekst van het ontwern bestaat nochtans. Spreker vraagt dat dezelve bij hoog dringendheid zou neergelegd worden. Het geldt een zeer zwaarwichtig ont werp en de Kamer moet de gelegen heid hebben hetzelve grondig te beslu- deeren. Waarom die vertraging, als, zooals men beweert het on Ij werp' zoo. dringend was M. HYMANS (minister van builen- lamdsche zaken) zegt dat alle minis ters met inbegrip van M. de Broque- ville, volledig t'akkoord zijn ncpens het wetsvoorstel. •D.e heer eerste-minister, wiens ge zondheidstoestand zulks nog niet toe laat heeft eraan gehouden zelf liet voorstel ter Kamér neer te leggen en te verdedigen. D/il zal Dinsdag eelrstkomendc .ge schieden en. de Kamer zal zicli in volle onafhankelijkheid kunnen uitspreken. M. VANDERVELDE, zegt dat de op- possilie niet wil dat het ontwerp zoo maar geescamoteerd wordt. Zij zal er de hand aan. houden dat het den re- elmatigen parlementairen gang vol- ge en aan de beoordeeling der secties worde onderworpen. Het. incident is gesloten. De Handelspachten De bespreking in tweede lezing van het wetsontwerp wordt aangenomen. Een amendement van M. JANSON, minister van rechtswezen aan artikel 1, wordt na tusschenkomst van M.M. Jennissen en Meysmans verworpen. •Die overige artikelen worden dan opvolgendlijk voorgelezen. cEn debat van juridischen aard tus- sc-hen M.M. Janson en Brunei, heelt plaats met betrek op artikel 8. De overige artikelen wórden met enkele opmerkingen en lichte wijzigin gen goedgekeurd. Een derde .lezing zal" in zitting van morgen Donderdag plaats hebben. De zitting wordt geheven om 5 ure 30. Een ofTicieele statistiek over 1933 Luidens een statistiek opgemaakt door het ministerie van Binnenland- sche Zaken is er een betrekkelijk groot aantal vrouwen die in ons land een openbaar mandaat of een gemeen, tebediening uitoefenen. In 1933 lelt men 1 vrouwelijk ka merlid (uit Luik) en 1 vrouwelijk Se- naalslid (gekoopteerd) Verder zijn er 4 vrouwelijke provin. cieraad3leden, waarvan 2 in Antwer pen, 1 in West-Vlaandcren en 1 in Oost-Vlaanderen, 171 vrouwelijek ge meenteraadsleden, waarvan 19 in West Vlaanderen, 32 in Oost-Vlaanderen, 5 in Limburg, 25 in Henegouwen, 18 im Luik, 4 in Luxemburg, 9 in Namen. Me,n» lelt 13 burgemeesleressen, n.l. 3 in Antwerpen, 2 in Wesl-Vlaanderen, 5 ï'ni Oost-Vlaanderen, 1 in Limburg, 2 in Nament; 14 vrouwelijke schepenen, waarvan 3 in Brabant, 1 in West- Vlaanderen, 2 in Oost-Vlaanderen, 1 in Limburg, 5 iin Henegouwen, 1 in Luik, 1 in Luxemburg; 16 gemeentesekreta- ressen en 50 gemeenteontvangeressen. In 1928 waren er enkel 1 vrou welijk semiaats-lid, 5 vrouwelijke pro vincieraadsleden, 154 vrouwelijke ge meenteraadsleden, 9 burgemeesteres sen, 9 vrouwelijke schepenen, 13 ge- meentesekretaressen en 34 gemeente- omtvange r és s e n. De aanstaande heiligverklaring van den Zaligen Fournet Uit Rome wordt aan de «Msb.» ge seind Hedenmorgen is in het Vaticaan het 'aangekondigde semi^openbarc consis- Tie gehouden. Nadat de II. Vader op den troon had plaats genomen en het Veni Creator was gezonigen, moesten alle onbevoeg den op bevel van den prefect van het ceremonieel de zaal verlaten^ iPiR kardinalen, patriarchen, aarts bisschoppen en abten «nullius» lazen vervolgens hun votum betreffen:lo de heiligverklaring van den zaligen Four net voor, dat eenstemmig gunstig lum'- de. In een korte toespraak, Sprak de H. Vader daarna zijn vreugde uit over het votum der aanwezigen, doch verzocht tevens allen te blijven volharden in het gebed. Indien het God behaagt, aldus be sloot de> H. Vader, zal op 4 Juni a.s. de plechtige heiligverklaring van den za ligen Andreas Robertus Fournet plaats vinden. De prefect van het ceremonieel, Mgr Carlo Respighi, beval tenslotte den aanwezigen protonotarli het protocol der stemming op te maken, waarop de II. Vader den pauselijken zegen gaf en het cpnsisjtorig sloot* Woensdag morgen hebben de afge dankte mijnerwerkers van de ncribus- koolmijn te Cucsmes, vergezeld van den sekretaris van het syndikaat, zich opnieuw aangeboden, doch dc toegang lot de mijn werd hen ontzegd. Toen de andere werklieden dit za gen, hebben zij verklaard, dat zij zich tot hun wierk zouden begeven, maar dat zij bij hun terugkeer uit de mijn hun werk zouden opzeggen. Anderzijds heeft de gouverneur van Henegouw de policieverordeningen nie tig verklaard, die de samenscholingen verbieden in de streek van Bergen en Boussu. Hulpkomiteit tot stand gekomen Onder het eore-voorzitterschap van MM. Einstein en Lange vin, professors aan het' College dc France, is te Parijs een komiteit tot stand gekomen tot hulpverleen aan de Duitsche uitwijke lingen, die hun land hebben moeten verlaten om reden van politieken of godsdienstigen aard. Onder de Fran sche leden van 'dit komiteit bevinden zich parlementsleden en hoogeschool- professors. Onder de vreemde leden, de onlangs afgestelde en verbannen hoogesehoolprofessors', letterkundigen en de kineast Pabst. liet komiteit heeft voor doel, in verstandhouding met do r«cds bestaande organismen, zedelijke en stoffelijke hulp te verleenen ran al do uitwijkelingen en bannelingen van gelijk welke politieke of godsdiensti ge strekking. Omder den tilel «Commercicele wed ijver in Oost-Azië» hebben sommige Belgische bladen eene mededeeling ge publiceerd, waarbij ter kennis werd gebracht dat men aan do Federatie der Japansctie Spinnerijen.», zou aan geboden hebben om in Japan katoen in te voeren herkomstig uit Belgisek- Congo. Er valt hieromtrent op lö merken dat de productie onzer kolonie slechts 60.000 balen bedraagt, en dat bedoel de productie geheel en al bestemd is voor Antwerpen, vanwaar het grootste deel ervan geleverd wordt aan de Bel gische spinnerijen. Bijgevolg zou hot moeilijk zijn den verkoop aan Japan van katoen uit Belgisch-Congo in over weging te nemen. Daarenboven zijn do bij de Afri- kaans'ehe Oostkust gelegen koloniën, zooals Oeganda, Tanganika en- Mozam bique, in welke streken de katoenoogst steeds gunstig is, beter geschikt- dan Belgisch-Congo om de JapansQhé markt yan katoen te voorzien» De Algemeene Raad der. Socialisti sche Partij vergaderde Woensdag- morgend in het Volkshuis, te Brussel, onder voorzitterschap van M. Hubin. Het debat liep over den politieken toestand en de, volmacht door, de re geering gevraagd. Eene suggestie van M. Mathiou tem gunste eener gebeurlijke deelname aan eene drieledige regeering, werd door; verscheidene redenaars heftig bestre den. M. Balthazar namelijk verklaarde dat alleen een kongres bevoegd was om daarover te beslissen. M. Pierard deed opmerken, dat in dien de volmachten aan de regeering geweigerd worden, zulks eene minis- lerkrisis uitlokken zal en dat er tegen over die gebeurlijkheid tot besluiten dienden genomen te worden. Ten slotte word de volgende dagor de gestemd i «De Algemeene Raad waarschuwt do werklieden tegen de nieuwe poging der regeering om aan de kontrool van het parlement te ontsnappen, en van. hare meerderheid machten te bekomen die haar het middel zouden geven aan slagen te plegen telgen de sociale wet geving en de rechten der arbeiders, en voor welke er in het parlement zelf geen meerderheid zou te vinden zijn; «Indien de meerderheid der Kamers er moest mede instemmen in verlof te gaan zonder de begrootingen te hebbe-ni gestemd en de ontwerpen op den han delseigendom en de landpachten, zou dergelijke kapitulatie hare verantwoor delijkheid tegenover het land erg in het gedrang brengen. «■D,e algemeene raad betuigt zijn vertrouwen in zijne mandatarissen in het parlement, om zich te weer te stel* len tegeni de pogingen van bewimpel de diktaluur eener ploulocratie, die meer en meer wil regeeren tegen de meerderheid van het land en slechts uitkomt op warboel en onmacht «Beroep wórdt gedaan op al do ar beiders om de socialisten te 'steunen in hunne aktie tegen het kapitalistisch' fascisme, cm voor de verdediging der rechten die zij na eene halve eeuw krachtinspanning hebben verworven. a Men ziet hoe bovenstaande dagorde": vol groote holklinkende woorden erop gericht is om dc werklieden verder te misleiden en op te nuiem tegen de re- geering, door aan deze inzichten toe te schrijven die zij niet heeft. In elk geval, al die woordenkramerij brengt géén geld in de kas en het is; dit nochtans dat er hoog noodig is. De socialisten kunnen wel alles be knibbelen, maar (wat zij zelf zouden, doen om den toestand te redden, daai>* over gewagen zij geen ziertje. Het is gemakkelijk 1 Besparingen moeten er zijn ónvoor- waardelijk en bet is te hopen dat de ongesteldheid van M. de Brcqueville geen voorwendsel of aanleiding wezen zal om de zaak op de lange baan te schuiven, of van de gelegenheid gee bruik te maken om toegevingen op loc- gevingen uit te lokken die het herstel- lingsplan op een sisser zouden doen uitloopen. Dat begrijpt al wie den toesland wil inzien zooals hij is I We lezen In! de Hollandschc Tijd, dat do Nederlandse!) e. Oclrooiraad bre vet heeft verleend aan een oud torpe. dist der Koïiandsche marine, den hecgj Stam uit Bergen op Zoom, voor Zijn alleszins merkwaardige uitvinding; Er is spraak van een. apparaat, gé* schikt om de bemanning van een ge* zonken onderzee»l>oot op enkele minu ten naar de oppervlakte der zee lerug ta brengen. Het tuig door 'dcfi heer Stam ge bouwd biedt ruimte voor 12 personen, doch mer> zou gemakkelijk groolcra kunnen maken. Door saamgeperste lucht, door een handbeweging te ontladen, lost bet apparaat van den onderzeeër en schiet met een snelheid van 20 meier, poij minuut recht naar omhoolg. Aan de oppervlakte blijft liet drij vent terwijl bovenop een gloeilamp brandt waarmee, het morse-tockens* hot S.O.S.sein kan gegeven wór den- De uitvinder zou zijn apparaat aait den Nederlandse-hen staat aanbic* i den»

De Volksstem | 1933 | | pagina 1