HERZIENING DER PACHTPRIJZEN 6 FEGEERINöSVOLMACHT Italiaansch Vliegeskader over den Noordelijken Atlantischen Oceaan De Gezondheidstoestand van M. de Broqueville Een genezing te Lourdes Zaterdag Mei 1955 De Ouderdomspensioenen Luisterrijk Jubelfeest te Gysegem De Dictatuur van Hit Ier DE VOLKSSTEM XXXIX JAARGAIUQ NUMMER 10 6 Kerkstraat, Oen 21 Aalst. Telefoon 114, DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, ftdotf Maxlaan 13, te Brussel - Rue de Richelieu, Parijs - Bank Buidln9/Kingsway, 20 Londres W. 0. 2. Vergadering der Liberalen en van de Socialistische Kamtrgroep Donderdag morgen werd te Brussel, onder voorzitterschap van heer senator Dierckx, een vergadering gehouden va het bestendig komiteit van den landsraad van de liberale partij, samen met de llbe, fale linkerzijden van Kamer en Senaat om hel vraagsluk van de bijzondere machtigingen ie bespreken. Msn weet dat de bijeenkomst die de liberale parlementsgroep verleden Dins, dag hield, eer een ongunstigen indruk naliet door het tamelijk scherp veriet dat vanwege een aantal leden aan het licht was gekomen. De vergadering van Donderdag mcr gen liet een anderen indrukna: men had het gevoelen dat een ommekeer zich had voorgedaan aan liberalen kant. Welis, waar is nog geen volkomen eensgezind heid bereikt, maar het blijkt nu dat de groote meerderheid achter de regeering staat en bereid is, haar de beperkte vol macht toe te staan, die zij vereisoht acht tot verwezenlijking van '3 lands finan cieele zekerheid. De kwestie werd uiteengezet door mi nisters Hymans en Devèze, Grooten indruk maakte een redsvoe ring van oud^minister Petitjean, die toe gaf dat de omstandigheden van zoo'n aard zijn, dat de regeering gerechtigd is bijzondere machtigingen aan te vragen. Ook is hij bereid haar die te verleenen op voorwaarde evenwel dat zij eindelijk zonder nog langer getalm en met vast beradenheid aan het werk gaat. M. Mundeleor trad andermaal op als vlakaf bestrijder van het verleenen der volmacht. Hij wil niet hooren van eene volmacht voor het huidig kabinet. Minister P. E. Janson stelde den oppo sant de vraag f Veronderstel dat er morgen een drie-partijenregeering komt. Ook deze zal zich in de noodzakelijkheid bevinden bijzondere machtiging aan te vraeem Zult gij die volmacht aan een dergelijk ministerie toeslaan Ja 1 antwoordde M. Mundeteer. Waarop minister Janson er zijn ver bazing over uitte, dat een liberaal meer vertrouwen zou schenken aan een coali tieregeering, alleen omdat er ook socia listen zouden deel van uitmaken. Vartrouwanskwestie aangenomen Op voorstel van MM. Bovesse en Hicguet werd vervolgens mei algemeene stemmen tegen 10 en 4 onthoudingen, de volgende motie aangenomen, Het bestendig komiteit uit zijn ver- trouwen in de liberale ministers en in de liberale parlementsleden, opdat de regeering in staat zou worden gesteld, de politiek van financieel en economisch herstel, vereischt voor 's lands heil, te verzekeren met de noodzakelijke vast beradenheid en spoed De indruk is, dat aan liberaleu kant ten hcogate vier of vijf kamerleden tegen de volmachtverleening zullen stemmen. Vergadering van de Socialistische Kamergroep. De socialistische kamergroep verga derde Donderdag. Een gedachtenwisse- Iing had plaats over den politieken toe- stand en de middelen werden besproken, welke door de groep zullen worden aan gewend, om het regeeringsplan betref fende de bijzondere machtiging te doen mislukken. Einde IVlei of begin Juni Omtrent de nieuwe Italïaansche es- (kjade/rvlucht over den Atlantischen .Oceaan <w)ordt thans gemeld, dat waar schijnlijk tussehen 24 Mei en 5 Juni het vertrek zal plaats hebben. In bet, geheel zullen twintig vliegtuigen aan den tocht deelnemen, In plaats van naar Berlijn to vlie gen, zooals eerst was voorgenomen, is het ook mogelijk dat over het Boden- meer en door het Rijndaal naar Am- Sterdam gevlogen wordt. Daarna zal nog eenmaal geland wor den nabij de Iersche kust, waarna de tocht over den Oceaan aanvangt. Zoo als men weel. wordt dc tocht onderno men met 'Watervliegtuigen "j De heer Graaf de Broqueville, eerste minister, is aangetast do.or een begin van hloedaandrang in de longen, kwaal die bij lieden van zekeren ouderdom zooals hij, als zeer gevaarlijk moet worden beschouwd. Men heeft dan ook nog geen zekerheid, dat hij Dinsdag aanstaande de vergadering van de Ka mer zal kunnen bijlwiönen cm dë yol- macht te verdedigen. Er wordt gemeld, dat indien de heer. de Broqueville' deze taak niet kan vol- brengen dé h. Jaspar hem zal yervan- gen. Een stervende tot het leven teruggekeerd De eerste ophefmakende genezing te Lourdes tijdens het Jubeljaar voorge komen, is inderdaad wonderbaar, Mej. Helene Perdereau, 24 jaar oud, wonen de te Parijs, ee,n iweeze die bij hare zuster imwoontfi was te Lourdes: aan gekomen met de bedevaart der, «Bcr- nadettes» van Parijs. Van 1926 was het meisje, voor eene longziekte in de hoogste graad, in ver. schillende gasthuizen, o. a. te Cannes, Versailles en Parijs, in behandeling. Alle hoop op genezen was opgegeven. Eene hersenvliesontsteking was eiibij ontstaan, en mej. Perdereau was ge deeltelijk lam igeworden. In dezen el- lendigen toestand werd zij, den 17 April 1.1. maar Lourdes gevoerd. De geneesheerem, verklaarden dat zij aan drie doodelijke kwalen lijdende was zij was stervend. Den 19 April 's' avonds, iwerd haar. de H. Olie toege diend. De ziekendienster wilde de sterven de eenige druppels water, van de Grot doen innemen, doch tevergeefs. Zij be_ proeft het een tweede maal, terwijl de om staanders de aanroepingen deden «O. L. Vrouw van Lourdes, bid voor ons; «Gelukzalige Bemadette, bid voor ons...» En op 't zelfde oogenblik werd de stervende terug tot bet leven ge roepen.'Zij vraagt om drinken, nader hand om eten; de geneesheer stelt de verbetering vast. An^vcfaags in den morgen gaat zij heen en «weer en gebruikt met den besten eetlust alle spijzen. De gene zing was geheel en werkelijk. Den 21 April gaat mej. Perdereau. naar het Geneeskundig Bureel waar, bij onder zoek, geen enkel ziekteverschijnsel meer bestatigd tojerd. Na het gestelde tijdverloop zal het Geneeskundig Bureel definitief uit. spraak vellen over deze ophefmakende genezing door O. L'. .Vrouw van Lour des bewerkt. H.Joannes Zonop4,25Zonaf7,10 V, M. 9 L. K. 16 Voor de personen geboren in 1866 en 1867 Uit inlichtingen door den minister-»" van Sociale Voorzorg, op een parle.J mentaire vraag verschaft, blijft het volgende 0,m met den ouderdomsrentetoeslag voorzien bij de wet .dd. 10 December 1924, gelwijzigd ;bij die van 22 April 1930, en 14 Juli 1930, te kunnen wor den begunstigd, diende de personen geboren in 1866 en 1867, beneden ver melde stortingen bij de Lijfrentekas te verrichten. Geboren in 1866 Mannen r; 'één to tale storting van 108 frank voor de ja. ren 1926-1931. Vrouwen: één totale storting van 36 frank voor dc jaren 1926-1931. Werd er een geringer stor. ting dan de wettelijke gedaan, maar gelijk aan minstens 50 t.h. van bo_ fvenvermelde storting, dan wordt de ouderdomsrentetoeslag met de helft verminderd. Werd er eene storting ge daan die minder dan 50 t.h. van de wettelijke storting bedraagt of geen storting gedaan, dan wordt bedoelde toeslag geweigerd. Geboren in 1867. llwee wettelijke stortingen dienden gedaan. Mannen één totale: storting voor jaren 1926- 1931, van 72 frank, en een storting voor het jaar 1931-1932, en van 120 frank. Vrouwen één totale storting voor de jaren 1926.1931, van: 24 frank en een storting voor het jaar 1.931- 1932, van 60 frank. Werd er slechts één wettelijke stor. ting gedaan, dan wordt de ouderdoms rentetoeslag met de helft verminderd. Werd er geen storting of geen enkele storting ten volle gedaan, dan wordt de ouderdomstoeslag geweigerd. De stortingen bij de Algemeene Lijfrentkas verricht in uitvoering van voornoemde wetten komen enkel in aanmerking voor het verleenen van de bij die wetten voorziene ouderdoms. rentetoeslag. Het is te betreuren, voegt' de minis ter erbij, dat sommige sekretarissen Verleden (Dinsdag-, vierden de Zus ters van den Heiligen Vineentius ii Paulo van Gysegem het gulden jubel, 'feest hunner al\gemeene Overste, de Eerwaarde Moeder Marie de Sales, (in de wereld Juffrouw M. A. Van den Boseh, van- Eisenei) Om 10 ure werd een plechtige dank- mis gezongen door den zeer eerwaar, den Heer Kanunnik Van den; Gheyn, visitator. Het feest werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Zijn Ex cellentie Monseigneur Coppieters, die in een hartelijk toespraak het rijke aposlolaatlevm der juibitarisse hul. digde, achtereenvolgens was zo im mers schoolbestuurster te Basel, no. vicemeesteres, assistants en, in' 1927, algemeene Overste haren Congregatie'. Zijn Excellentie drukte zijn erkentenis uit voor al het goed door de zusters van Gysegem in menige parochie van zijn bisdom bewerkt, in- scholen, hos. pitaten en weezenhuizen. Per telegram ontving de geachte Julibarisse de ee lukwenschen en dankbetuigingen van Zijn Eminentie Kardinaal Van P.ooy en van Hun Excellenties, de bisschoppen van Luik en Doornik. Onze Heilige Va der do Paus, gewaardigde zich de vreugde van dien schoonen dag te ver hoogen door het verleenen van zijn apostolischen zegen'. Na dc mis, vergaderden genoodig- den, zusters, leerlingen en dienstbo denvolk voor het puik huldefeest. On der de genoodigden, willen we Hoe. men de liaeren Kanunnikken Van Britsom en Valere, de Heer Doken van Aalst, de Heer Pastoor vani Gysegem, de eerwaarde Paler Hector der Jczuiel teni \an Aalst, do eerwaarde Pater Overste van het seminarie der Heilige Familie van Gysegem, enz. Op Zondag 7 Mei, wordt een jubel, feest ingericht yooj; de oud-loerlingeiü van mutualiteitsvereenigingen ver waarloosd hebben de omderrichtin na te leven hun door mijn departe ment herhaalde malen gegeven en waarbij aan de hun opgelegde .ver. plichtingen werd herinnerd. De organisatie van den gedwongen arbeid Do gedwongen arbeidsdienst zal wel dra in: Duitschland Worden ingevoerd. De bevoegde overheden leggen, de laat. ste hand aan de inrichting van dezen dienst. jDe eerste klas van gemobili- seerdem -zal de jongelingen omvatten, die op 1 Januari 1934 hun twintigste jaar zullen intreden. Deze klas zal slechts de helft worden opgeroepen. De belanghebbenden zul. len gedurende zes maand aan den ar beidsdienst worden onderworpen. Daarna zal de tweede helft der klas 1934 gemobiliseerd worden. Later zal den' duur van den gedlwongen dienst op een jaar worden -gebracht. De inlijving van de vrouwen zal het voorwerp van eene speciale regelin uitmaken; de onderhandelingen dien aangaande zijn nog niet. geëindigd. De getalsterkte vanaf het begin van den gedlwiongen arbeidsdienst zal reeds op 1 October 120.000 man bedragen. De ploegen van. de arbeidskampen: zullen minstens met 60 man moeten gevormd worden door leden van de na- tionaal.socialistische partij of van de> Stahlhelm, die reeds voor 31 Januari jongstleden deel uilmaken van deze groepeeringen. De Kampen zullen worden geplaatst onder de leiding van personaliteiten die alle waarborgen bieden in natio naal opzicht. De leiders zullen aan drie hoofdvereischten moeien voldoen: Jong en Werkzaam zijn, en bezield met Militairen Geest. Grootn ij veraar bij Hitier Rijkskanselier Hitier heeft Woens. dag den voorzitter van het Verbond van de Duitsohe nijverheid Krupp van Bohlen-Halbach, ontvangen en met hem een langdurig onderhond gehad. Nieuwe Binnenlandsche leening Met het oog op de groote werken', die de Duitsche Rijksregeering ont wierp, zal een nieuwe leening werden uitgeschreven. De eerste sn.edp zou 300 tot 500 millioen mark bedragen, met eeij m- Ir est yan, th. Katholiek werk' Reeds heeft het Parlement de be. spreking bekomen van het wetsvoor. stel tot tijdelijke vermindering van sommige pachtprijzen, destijds inge diend -door den heer Van Dievoet, oud minister van Landbouw en Midden, stand. Brengen de komende dagen geen storende politieke beroeringen, dan kan er eerlang met die bespreking voortgegaan, en zal binnen alzienba- ren tijd dit voorstel kracht van wet krijgen). Eens te imeer zal de land- bouwwereld dan een vurig verlangden nood-maatregel genomen zien d-oor toe doen van katholiek initiatief, bij door. drijvend optreden van een katholieken Minister van Landbouw« Opgepast I Het is niet overbodig, van hedon af daarop de aandacht der boeren te ves tigen. .Want de andere partijen, wier bekommernis' met het lot van den boer begint en eindigt met het beginnen en eindigen van den verkiezingstijd, gaan er niet voor achteruit, al wat door ka tholieken ten v-oordeele der boeren wordt verwezenlijkt, op hun, eigen ac tief te schrijven. Vooral de socialisten hebben daar een handje van weg. Na. dat ze jaremlang den landbouwer ver waarloosd, ja bevochten hebben, zullen Z'ij thans, wanneer (Te wet, door een katholiek onliworpen, d.oor een kajlio. lieke landbouwgroep ingediend, door een katholiek Minister van Landbouw verdedigd en ingevoerd, zal toegepast worden, weer brutaalweg verklaren, da de boeren dit alles aan de socialis ten te danken hebben» (Doch' de belanghebbenden, die wel beter weten, zullen de roode bluffers, voorheen de roode blaffers, naar. lust laten liegen, zooals gewoonlijk. Geen landbouwpolitiek aan de overzijde het geval zal zijn weer geruimeif tijd moeten arbeiden on uitgaven doen» aleer dit nieuwe bedrijf hem iets op. levert. De Middenafdeeling heeft dan ook het wetsvoorstel van den liberalen volksvertegenwoordiger niet eens on derzocht, het enfkel ter kennisgeving vermeld in haar verslag. Voorstel Mundeleer Een ander lid van de liberale Ka mergroep, heer Mundeleer, diende een wetsvoorstel in tot tijdelijke herzie ning van: de landpachten. Daardoor werd de pachter gemachtigd, de her ziening van het contract aan te vra gen, en zulks met ingang van den eer sten vervaldag, volgende op het indie nen der aanvraag. In dit ontwerp werd ook bepaald, dat de pachtprijs zou be rekend worden op vijfmaal den pacht prijs van 1914. Met dit ontwerp heeft de Midden afdeeling zich evenmin kunnen veree nigen, daar de er in besproken herzie ning van het contract slechts bedoeld toerd voor één jaar, en dat ze. zooals luidde enkel van kracht zou worden vanaf den eersten vervaldag na het indienen. Onaannemelijk' Die bepaling was, echter, de eer.ige', zelfs de voornaamste oorzaak niet van het afwijzen door de Midden-afdeeling. Want over het «wijzigen van datums erf tijdperken had men wel van gedachten kunnen wisselen, en het eens kunnen werden. Hoofdreden van dit afwijzen' was het voorstel, den met het coëffi ciënt 5 vermenigvuldigen pachtprijs van f914 thans als wettelijken pacht prijs te nemen. Inderdaad, indien dit als algemeene nuatregel intgfevoerd' twerd, zou het tot vc-le betwistingen, tot groot misnoe gen, zelfs tot erge onrechtvaardighe den, aanleiding geven. Het is, immers, voor iedereen klaar, dat men liedenl ten dage al minder en minder rekening *ag houden .met den vooroorlogv schen toestand, om naar dezen de hui dige levensomstandigheden en levens- Het is heden weer eens scherp in- het licht gesteld dat noch de liberale, noch de socialistische partij, een eigenlijke landbouwpolitiek hebben. Zoodat ze er ook geen kunnen voeren. Daardoor komt het, "dat ze voor die zoo gewich. tige en ingewikkelde: zaak van het aan- passen der pachtprijzen aan den h.iiJ t be°ordeelen- tKon digen! economische toestand, geen an-; ;l den oorlog, nog dere maatregelen kunnen voorstellen ^"'Kszins steunen op die basis, in de dan degene, die ze zoo al gauw aarieen. J°ngSte Jaren 18 08 w«etdeoonomi geflanst hebben. Soms zijn die voor gestelde maatregelen z-oo onbekookt, üat de Middenafdeeling der Kamer, met het onderzoek er van belast, ze niet eens in overweging kan nemen, daar zij den toesl van een ernstige kritiek niet kunnen onderstaan. Voorstel Marcel H. Jaspar Zoo werd door den lieer Marcel TI, Jaspar, liberaal volksverlegenwoordï. ger, een wetsvoorstel ingediend, zoo gezegd tot oplossen vani de huishuur, crisis. lm dit voorstel was ook de kwes tie der landpachten voorzien. Het be paalde onder meer, dat de pachter het recht zou hebben, een einde te stellen aan de loopende huurovereenkomst door ze op te zeggen bij aangeteeken- den brief. Die opzegging zou van kracht worden drie maanden nadat ze verzonden werd. Verhuizen en verhuizen is twee Men moet. toch al bitter weinig van landbouiwaangelegenheden afweten, om te meenen, dat een dergelijke maatre gel eeniige verlichting aan de in nood vorkcerende boeren zou hezorgen. Blijkbaar heeft de indicnor van dit wetsvoorstel (gedacht, dat het verhui zen voor eeni boer juist hetzelfde was als voor een stedeling, die van het verhuizen geen ander nadeel ondervindt dan dat er al eens wat porselein ge broken iwbrdt, en dat hij den verhui- zi'ngsondernömer moet (betalen, Uocb de boer laat in de akkers die hij be. werkt heeft, in do hoeve die hij mis schien verbeterde en herinrichtte, heel wat meer1 achter, dan de stedeling in het door hem verlaten huis of appar. tement. Daarenboven 7 Zoo dc boer in nood verkeert, zal verhuizen, hem dan redding brengen Na de groote kosten, daaraan ver bonden, zal hij op de andere hoeve in de veronderstelling dat hij er on. dertusschen een aan hetere voorwaar den gevonden, heeft, wat niet altijd non, zoodanig gewijzigd, dat een vergelij ken met het vooroorlogsche niet meer opgaat, dat men de toestand louter, objectief, en los van alle verband meti het verleden moet beoordeelen4 Onbruikbare formule Doarenboven, zelfs al kon- men. nog voortgaan op den thans onbruikbaar geworden grondslag der prijzen van 1914, dan zou de formule van den lieer Mundeleer Vermenigvuldiging met vijf, tocli nog onmogelijk kunnen aangenomen- worden als eene van algemeene toe passing. Inderdaad, wat voor de eene streek van ons land tamelijk billijk zou blijken, zou integendeel, in een. andere streek van Belgie iets overdre vens,. iets onrechtvaardigs kunne zijn. Naar gelang van aard en ligging# waren de landerijen voor den oorlog soins aan onbeduidende, soms aan be- belangrijke prijzen verpacht. In vel© gevallen zou [iet met vijf vermenig vuldigen van die onbeduidende prijzen ze nog in verre na niet bréngen op; den heden geldenden waardevoct. En in evenveel gevallen zou het mot vijf vermenigvuldigen van die belang- rijke prijzen ze tot een overdreven hoogte opvoeren, buiten alle verhou ding met. de werkelijke waarde van hot gepachte bedrijf Wat er noodig is Derhalve moest de Middenafdeeling belast met het onderzoek der inge diende voorstellen, ook dat van den heer Mundeleer ter zijde leggen. /De moeilijkheden van de pacht hei*, ziening zijn niet te hoven to komen met een simpele vermenigvuldiging. Zij vergen eene lenige, zich aan do onder scheidon toestanden aanpassende for. mulvi, welke, zonder eenigerwijzc het, recht te krenken, toch doeltreffend en onverwijld hulp brengt aan da zooi zwaar geteisterde pachjfïrs. .ISIDQöIfc

De Volksstem | 1933 | | pagina 1