SMtzitten MADELEINE IXa het Congres van Luzern KAMER 't Succes van Haar Laatste Wil liet zal Op Zondag, Maandag stijgend gaan Zoo 't bier «DE GHEEST» liet best van al Dat stijgt en klimt 't zal nooit vergaan. bij Wielrijdent DAGKLA-P per 6 Mei. Marteling van den H. Joan nes, voor de Latijnsche Poort. -In Vlaanderen ook genoemd St. Jan in de Olie P'e maagdelijke leerling had van den Godmensch de voorspelling verkregen dat hij-een vreedzamen dood zou sterven-, hij alleen lusschen de Apostelen, doch even eens dat hij uit den lijdenskelk zou drinken. Dit ge beurde ouder Pjomitiaan. Deze wreede keizer liet den Apostel in een ketel zie dende olie dompelen doch door een wonder kwam deze er ongehinderd uit. Deze marteling wordt- heden herdacht, vooral in het heiligdom daar ter plaat se voor de Latijnsche Poort, opge trokken. BANDIETEN STREEK TE WATERMAAL-BOSCHVOORDE Mevr. Yvonne I,... 28 jaar oud, woonachtig Ce.dersstraat, n-. 4 te Wa termaal-Boschvoorde, kwam rond 12 u. 15 's middags langs de Berensheide wanneer ze een kerel bemerkte die uit het struikgewas kwam en dreigend op haar toe kwam. Mevr. D... was' overtuigd dat ze met een gevaarlijken kerel tc doen had en nam de vlucht. Doch de kerel achtervolgde haar en kon haar vervoegen juist als ze recht stond na een val. Do schurk sprong op haar toe, wierp haar omver, plaatste zijn hand op haar mand en wilde haar n ishandelen. Mevr. P,... verdedigde zich evenwel moedig tegen haar aan valler en krabte hem in het gelaat. Daar de kerel zag zijn opzet niet te kunnen uitvoeren zoo ontrukte hij zijn slachtoffer "naar handtaschje en nam do vlucht. Mevr. D.kon een volledi ge persoonsbeschrijving vor.s-.rekk van haar aanvaller en men hoopt hem spoedig aan to houden. Het handtasch je van hel slachtoffer bevatte 75 fr. en allerlei voerworpen. Kort na den aan slag hebben voorbijgangers tegen een haag van de Aartshertogenlaan; een halssnoer en een. potlood gevonden, toebehoorende aan het slachtoffer. BRAND TE THIELRODE Woensdag avond is brand uitgebro ken bij Alfons Vo.rgucht, landbouwer en voerman, op de wijk Ho ogen Akker. Om 10 ure werd het gezin uit den slaap gewekt door een ongewoon geknetter. De stallingen grootendeels opgetrok ken uit hout en nog gedekt met stroo, stonden reeds in lichtlaaie vlammen. Gedienstige geboren, op het zicht der vlammen kwamen toegesneld er begonnen het reddingswerk, en ver. willigden in allerijl de brandweer, die onder bevel van kommandant Albert Van Lyssebetten, spoedig ter plaats kwam. In l usschen kwamen: de toe schouwers in dichte drommen toege slroomd. Aani -blusschen viel niet te denken": Het vuur bad een te goede prooi gevonden! in het hout-, stroo en wijmen die den stal vulden. Men moest zich vooral beperken tot het vrijwaren der overige gebouiwen. Rond 11 u. 30 was' alle gevaar, vooi4 verdere uitbreiding geweken. Eene af deel ing der pompiers bleef ter plaats De oorzaak der brandramp is niet ge kend. P.e schade, die aanzienlijk mag genoemd worden is door verzekering gedekt. moordpoging te ste mariaburg D|0 gemeente Ste Mariaburg werd Donderdag opgeschrikt door een. dra ma dat groote beroering bracht. De 21-jarige arbeider Louis A., wo nende te AnllWerpe-n, in de August Sniedersstraat, poogde zijn. 22jarige vrouw J. G. door een messteek te doö- den. De vrouw werd echter slechts licht ge-lwel'st aanrde pols en den rug. De dader kon aangehoudenen opge sloten worden-.' De politiecommissaris van Bras- sehaat stelde bet eerste onderzoek in en verwittigde- bet parket, dat onder leiding van lieer Heimburger, onder zoeksrechter, ter plaats is afgestat». De ecli telingen waren, pas twee maand geleden getrouwd. Donderdag morgen verscheen de vrouw op hot. gerechtshof te Antwer pen, waar de welsgeneesheeren vast stelden dat de wonden van zeer lich ten aard waren. Voor den onderzoeksrechter werd bet slachtoffer geconfronteerd met haar man, die beweert dat hij gehan deld had uit woe-de, omdat hij zich door zijn vrouw helecdigd achtte. Deze •zou namelijk tijdens een. twistparlij het trouwboekje aan stukken gescheurd hebben. Na verhoor, iw-ord Louis A. terug naar de gevangenis gevoerd. JI Ode Vervolg. Na het vertrek van Paul en. iGilbert overdacht Madeleine opnieuw in haren geest de geringste bijzonderheden van het onderhoud, i "jh heb dien zonderlingen vriend .van Paul toch lief, zegde zij bij zicb- zelve, en ik ben er zeker van, dat mij ne .toegenegenheid onvergankelijk zal zijn. Hij heeft, beloofd mij te genezen, en hij zal zijn woord houden, ik gevoel Jiet... Onder deze zoete gedachten duurde bet niet laiitg of Madeleine sioDt de oogen en lag weldra in eenen kaimen verkwikkendcn slaap, die tot dén mor gend duurde. De barones de Garennes had niet .verzuimd den raad vgn haren zoon le volgen. Reeds den volgenden morgend bad zij eeaien kniecht .naar dokter Lou- bol gezonden met het verzoek onmid dellijk op de.villa te. willen komen. De oude dokter liet zich met P,ng wachten, en kwam ongeveer le negen •Ure aan. Hoe gaat het lieden met onze zie ke vroeg de dokter, na de barones en Philip gegroet te hebben. Haar toestand schijnt mij zorgwek kender dan vroeger, antwoordde de ba rones; vandaar dat ik u heb laten ver zoeken om hier te komen. Hebt gij haar dezen morgend al gezien Ik ben in bare kamer geweest, zij sliep en ik heb haar niet willen wakker maken. TWEE HUIZEN AFGEBRAND TE LOMMEL Donderdagavond, rond 8 uur, in twee woningen ter plaats Luthommcl. Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De twee bui zen werden vernield. Dank zij de pom piers en de geburen, die- onmiddellijk lei plaats waren, kon het vee en ook de meubelen gered worden. TR1AM30TSING TE LUIK Een erge trambotsing waarbij 15 personen werden gekwetst, waaronder Uwice zeer erg, bad Donderdag voor middag plaats té Sclessin. Een tram met sleepwagen, bestuurd door den wattman Léon Franckcr, woonachtig te Flemalle, reed in de Ernest Solvaystraat in de richting van Luik. Do. tramontvanger had gebeld voor den stilstand op vraag dicht de werkhuizen van de Maas en de watt man stopte. Op drie meier achter deze eerste tram reed met zekere snelheid een tweede tramrijtuig, en eene geweldige botsing was onvermijdelijk. De reizigers van de twee buitenaf- deelingen werden- ondereengeworpen en velen werden door glasscherven gekwetst. Vijftien werden in de infir merie van de werkhuizen der Maas verzorgd. Twee' hunner waren erg gekwetst:. Mevrouw Beggen-Magis, 52 jaren oud' uit de Vrijheidstraat, 40, tc Luik, die inwendige kneuzingen! ere kwetsuren aan liet linkerbeen had opgeloopen, wordt in het Beicrsch gasthuis te Luik verzorgd; en Madame Marie-Anne Fouring, 39 jaar oud, uit de rue du Laminoir, te Schlessin, die erge ver wendingen aan de linkerzijde heeft toekomen door het handvat van liet remloeslel. Al de andere gekwetsten konden naar hunne (woning worden overga bracht, Binnen enkele dagen zal het Congres van Luzern, wiens beslissingen het plan van Praag zullen vervangen, aan_ van-gen. De uitslag hiervan zal denke lijk zijn, een betere verdceling der golflengten. In ieder geval, z-ullen verscheidene stations heel waarschijn lijk hun golflengte moeten veranderen zoodat de regelschalen die den naam dezer zenders dragen zullen gewijzigd moeten iw/orden. Aan do super-induc. tanice apparaten, met micrometer schaal, zullen nochtans geen veran.de. ringen moeten aam-gebracht worden. Temeer, deze toestellen zullen, blijven, de voldoening schenken, vermits de regeling ervan uiterst eenvoudig' is -en de ongeëvenaarde selectiviteit geens zins aan de muziek-weergave schaadt. VAN HEDEN AF groote keus van prachtige nieuwe models van bedde kens voor 1ste en Plechtige Communie (gouden druk) ter drukkerij «De Volks stem», Kerkstraat, 21, Aalst. Helaas mevrouw, ik heb u mij ne mcening reeds tc kennen gegeven. Om dit arme meisje te redden, zou er bijna een wonder moeten geschic- den. De dr.ie personen begaven zich nu naar bet paviljoen. |De barones trad het eerst de kamer binnen gevolgd door den dokter en haren zoon. Madeleine om zich geen rekenschap tc geven van 't gccni zij ondervond, toon zij don dokter, mevrouw de Ge rennes eii .Philip ontwaarde. Ternau wernood mocht zij tc antwoorden op de enkele vragen, die de oude dokter haar deed. Deze gaf echter geenc nieuwe voor schriften. Me.t het drankje voortgaan, dan zal alles wel goed afloopen, luidde zij ne beslissing. Daarna verliet hij de kamer, wederom gevolgd door Philip en de barones. Gij hebt zeker wel begrepen, dat ik in tegenwoordigheid der zieke bet tegenovergestelde zei van hegtoen mij ne mcening is. Het is onnoodig, nog dezen avond bet drankje toe te dienen. Met uwe gezelschapsjuffer zal hel de zen nacht gedaan zij-n. Nadat de barones een veolbeteeko- nenden blik gewisseld had met haren zcon, bracht zij haren zakdoek voor de oogen en fluisterde- met klagende Stern Arm kind Arm meisje Hebt gij de familie doen waar schuwend, verrvolgde de dokter. Nog niet, dokter l Nu, dan is het meer dan tijd!... 't ip ook tijd te .zórgcgi voor hare gees- Zitting van -Donderdag 4 Mei Morgendzitting De zitting om 10 ure, M. PONCELET voorzitter. De bespreking betreffende het wels- o!nl\verp der 1 and pa c. hl? en,4 waarmee men reeds voor het verlof was be gonnen, wóreft voortgezet. M. Pierco lib. wil de stemming wet. tigen die hij over dit ontwerp zal uit brengen. Hij oordeelt dat de wetge ver zich zoo weinig mogelijk in het particuliere leven der burgers moet mengen; wanneer het volstrekt nood zakelijk wordt, moet het met omzich tigheid gebéuren. I\e wet betreffende het huurceel van 9 jaren en op' langen termijn heeft vele teleurgesteld. Spreker oordeelt dat het ontwerp Van DievoetAMasson voldoening z'ou geven. M. SAP, minister van landbouw. Dat is mijn meeninig niet. M. PIERCO. Deze wet brengt goede resultaten-voort in Nederland. Waarom zou het zelfde niet zijn in Belgie. Aan dem vrederechter kan men de zorg overlaten o'm de belangen der eige naars en huurders te regelen. M. BUTAYE (front.) oordeelt dat het voorstel Mass-on-Van Dievoet veel goeds 'bevat, maar liet komt te laat. M. DESMEDT (kath.) zegt dat dit ontwerp bij de landbouwers groote hoop heeft gewekt. Er is rnaar één af doende. middel om de landbouwers te helpen zegde men D|e algemcer.e re geling van de pachtprijzen. Somihige eigenaars koesteren echter overdreven argwaan. Van beide zijlen wordt het voorstel verkeerd uitgelegd. Het Is niet van algemeene. toepassing, en zal ze kere eigeiiELar^niet scha-ie:i. Het is .no'ódign-4'ïc-t ergendoriisrecht tc 'eerbie digen, omdat zulks mov het huisgezin en den -godsdienst de gr on ds! a gen vormt van onze samenleving. Liever zou ik van 't voorstel afzien dan het eigendomsrecht te zien aantasten. Moest de Slaat eigenaar worden van de gronden, en de productiemiddelen, dan zou de persoonlijke vrijheid een denkbeeldig iets worden. M. MASSON (lilb.) zegt dat de eige naars wel begrijpen dat in deze moei lijke tijden .toegevingen moeien ge daan worden door de eigenaars. De pachters hébben trouwens eenigen tijd geleden er in toegestemd dat de buren verhoogd werden. Het- ontwerp Van Dicvoet heeft deze goede zijde dat de. te veel-feiischende efigenaars verplicht zijin een minnelijke schikking te aan vaarden. Het" ontwierp laat ïian den vrederechter de taak over als scheids rechter op ie treden tusschcii éii naars en huurders. Het is een oplos- gende dagen k-unneni we; dan yerdcrj sing die iedereen- voldoening geeft. Het zien (Instemming.) eigendomsrecht wordt er, door niet gé- schonden. Spreker hoopt dat de Kamer het socialistisch ontweirp zal verwer pen». Neemt nog lïet Nvioord M. JACQUE- MOTTE (comm.). waarna de zitting wordt gehevm te 11.50 ure. Namiddagzitting De zitting wordt hervat te 2,30 u. M. VANID'E'NEYNDE (kath.) zegt dat men het eens is op dit punt: dat velé pachtprijzen te hoog zijni en dat er een venweermiddel moet worden gevonden tegen die overdreven pachtprijzen. Er is in de Kamer ook' vrees voor verda ging van deze bespreking. Moest men er toe besluiten nog langer Te talmen, dan zou dit gevaarlijk zijn, omdat veile landbouwers voor den ondergang staan Immers, de landbouwers zijn niet ka pitaalkrachtig én hebben geen reser- ven. Daarom moet te hunnen gunste worden- ingegrepen. Daar zijn er die bezwaren tegen het voorstel aanvoeren. Zij beweren! dat ben igeen praktische resultaten zal opleveren en -dat onze boeren liet niet zullen aandurven een pachtverminde-meer dan twee milliard fr. Dit rcsul- M. VAN BELLE-stelt voor dat mor gen slechts tot vijf ure zou gestemd worden (Protest). Ten slotte ivvordt besloten dat men- morgen de» bespreking der, pachtwet zal voortzetten. De Jachtwetten M. SAP, minister van- iandbomv, protesteert tegen het geschrijf der, bladen waar men leest dat de landbou wers aan hun lot worden over gelaten. Welnu, geen andere regeering hoeft zooveel voer de boeren gedaan als de Belgische regeering. Mijn Voorganger verdient de erkentelijkheid van do landbouwers. Hij betreurt dat M. San- daet in zijn blad dingen beeft geschre ven die onlwaar zijnl. Spreker zegt dan dat liet ontwerp niet door de regeering werd ingediend en dat hij het niet kan goedkeuren. De Kamer zal beslissen. De minister betoogt dat de landbouw grootelijks (werd begunstigd door de continigenteeringen- en de tolrechten. Daardoor werd een meerwaarde aan de landbouwproducten verzekerd van ring te vragen. Wij deelen die meening niet. Ziet Nederland: daar heeft men reeds eene wet in den aard van deze welke -wiij bespreken. En daar heeft die wet geen bezwaren opgeleverd. De dagorde der volgende week PONCELET Gaan we voort met het wetsontwerp .of stellen we de dag orde vast der volgende week. (Ja, ja.) M. HEYMAN. De Kamer weet dat Dinsdag liet ontwerp betreffende do •volmacht wordt ingediend. De regcc- taat werd bereikt zonder dat de prij zen! te zwaar zijn geworden voor het publiek. De prijzen zijn inderdaad niet' hoogcr dan voor den oorlog. Spreker bestrijdt daarna de socia listische politiek op landbouwgebied. Het ontwerp va<n Pievoet behandelend, zegt spreker, dat daar door niets wordt opgelost. LINKS. Er is 'eenheid rechts. M. SAP gaat voort en tracht te be wijzen dat het ontwerp Van Dicvoe-t ring zal de Kamer verzoeken dit voor- on'oereikend is en slechts een parade- stel dadelijk te behandelen. Het is dus wet is- minister betoogt daarna dat overbodig iets anders op de dagordoP10" in dic kwestie niet mag Lusschen, lelijke belangen en den pastoor te ver- witliigen. Nog béden zal ik een telegram zenden aan hare ouders en, voor al liet overige zorgen. Daar zult gij wel aan doen, mor gei zo-u het te laat zijn. De oude geneesheer grootte en ver trok. Hoe dénkt gij er over, viocg Philip aan 'zijne moeder: Dat de dokter zich vergist. Niets bewijst dat Madeleine dezen rn\éht zal sterven. - Ik -ben liet niet niet u eeiis, moe der. :Door liahr dozen avond een iaal- slen. lepel van bet drankje te geven, zal de ontknooping bijna zeker zijn. Moet gij Vandaan dan niet waar schuwen Na' het'PnUii-jt zal ik hém en te legram zenden.. Ook Paul zal ik waar schuwen. Gaan wij niet. eens naar boven om Madeleine 4e ziert vroeg de ba rones. i Waartoe zou dat dienen Zij zal wel alleen hare klos afspinnen..^ Na liet ontbijt beigaf Philip zich naar het telegraafkantoor van de spoor wegstatie en verzond daar de twee volgende telegrammen «Paul de Challin, Sint Dominique- sfrnat, mumper.,45, Parijs. «Madeleine ligt zeer bedenkelijk. Kom onmiddellijk. Philip.» Het andere telegram, niet minder kort en bondig luidde «Julien, Assess tr a at, 90, Parijs. Uwe zuster, 'ligt op sterven. Zal den nacht niét meer tialej*. Neem maatre- van volgende week te plaatsen. M. VAN DIEVOET. Het is wenschc- 1 ijk dat het ontwerp betreffende d,e pachtwet worde afgehandeld. Daar we misschien weigens de. omstandigheden ^noen°men met 92 stemmen volgende week niet kunnen .beraads- slagen (geroep links),-stel ik voor dat we dit ontwerp morgen namiddag zou den afhandelen. Morgen zouden, we dus ook, bij uitzondering moeten kunnen stemmen. M. PONCELET. Voor morgen na middag staan de begrootingen op de dagorde. Morgen voormiddag de in terpellatie van* M. Van Walleghem over den staat van behoefte. M. VAN BELLE. We moéten noch tans bepalen 'welk de dagorde zal zijn indien liet voorstel van spoedbohande- lin.g der regeering niet wordt aange nomen-. M. PONCELET. Goed. Indien, dit het geval zou zijn, zullen Dinsdag de in terpellaties doorgaan. En voor de vol komen. De beperking der pachtprijzen is onmogelijk. Bij naam afroep ing wordt het wets ontwerp .betreffowlé de handelshuren tegen Namen, nog het woord M. HOUSIAUX die hot ontwerp bestrijdt, waarna de zitting wordt geheven. ZonneslagDragen en Stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met Doos 4 en 7Zz frank, lie Apotheken. gelen. Philip. Toen de beide telegrammen verzon den waren, keerde Philip weder naar de villa om daar de verdere gebeurte nissen af te wachten. Te 9 ure was (Lokter Gilbert te Nan- Icuil aangekomen. Hij iwtas zich recht streeks naar de meierij begeven, waar hij bet adres vroeg van de familie Vandam. Men gaf hem dit, waarna hij onmiddellijk den weg rrisloegn'aar de woning der ouders van Jlilien. Een grijsaard,op eenen stok leu nend, en wiens ingevallen gelaat ge tuigde van ontbering en verdriet, kwam hem open doei*. Toen hij eenen vrcem- .deling zag, maakte hij eén gebaar van verwondering. Ben ik hier terecht bij Nikolaas Vandam vroeg Gilbert: Die ben ik. Wat verlangt gij Mijnheer Ik moet u eens spreken. l>e dokter trad binnen en sloot de deur .weder achter zich toe. Gilbert liet zijnen blik in 't ronde gaan. Eene vrouw, wier leeftijd moeilijk to zegigen viel en die op een armzalig bed la,g uitgestrekt, scheen op het punt den laalslen adem uit le blazen. Is dat uwe vroujw vroeg de dokter. 'Ja, mijnbeer. Wat wcr\,scht gij van mij to we- ten vroeg Vandam. In do eerste plaats waar uw zoon is Te» Parijs, mijnbeer. -t: Hij heet, denk ik, Julien Xandam\ Ja, mijnheer. Hebt gij geene .andere kindoren? Wij hebben nog.wel eene dochter gehad, maar zij is al lang geleden ge storven. Is dan de persoon die te Parijs woont en. daar als gezelschapsjuffer, in betrekking is en Madeleine Vandam beet, of zich ten minste aldus laat noemen, uwe dochter niet Waarom vraagt gij ons dat vroeg de zieke. Omdat ik er belang bij heb zulks te welen Ha zoo, hebt gij er belang bij zei Nikolaas, Ja, de juffrouw die gij bedoelt is onze dochter. Zijt gij daar bepaald zeker van Ja, daar ben ik zeker van. In dit geval zult gij wel.zoo goed willen zijn le zeggen, iwat er geworden is van de andere Madeleine, het meisje dal bier bij u gebracht is den 17 De cember 18G3, door eene zekere Hono- rine Leféibre, gewezen vo-advrouw tq Compi'ë'gne. Gij vergist u, beer, men heeft bij ons geen kind gebracht. Gij spreekt onwaarheid, en dat nog al op eene vrij onhandige wijze, antwoordde dc dokter haastig. Ik wil de waarheid, de algeheele waarheid kennen. Welnu, wij zullen u die zeggen, amtwoordde de arme vrouw Madeleine is dan toch het ?onge meisje dat den 17 December 1863 door Honorine Lefobre bij u is gebracht Ja, mijnheer, antwoordde Niko laas y.andam, 'i Vervoert

De Volksstem | 1933 | | pagina 2