Tegen de nienwe belastingen 9 Mevrouw Gravez, Scliepsue van Financiën SINT ANTONIUS en zijn vereering Dinsdag Mei 1953 Het Negende Congres der Mutualiteit van de Onderofficieren HE COLMACHTEN DER REGEERING F*r otestmotie Nederland verdedigt den Gulden Bestrijding der Werkloosheid Hei Heilig Jaar XXXIX JAARGANG NUMMER |Q8 Ml K ri9 9" f'AaUt- - Tel0f00n 114- - DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-D. Gendt Public,te,t buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adc.f Max.aan 13, te Brussel - Rue de Richelleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Gregorius Zonop4,70Zonat7,l4 V, M. 9 L. K. 16 Op d«n 15 Oogst 1195, op het feest van O. L. Vrouw Hemelvaart werd te Lissabon aan Martinus van Palloeès of Bulhem of Bouillon door zijne' echtga- noote Maria een zoontje geschonken, dat in het H. Doopsel den naam van Ferdi nand ontving. Zijne godvreezende ouders, beiden uit hoogedel geslacht, droegen de meest mogelijke zorg voor de opvoeding van den begaafden knaap en vertrouwden hem reeds op zijn tiende jaar toe aan de Kanunnikken der Kathedraal ter onder» richting. Later trad hij in de orde der reguliere Augustijnen, doch bij het vernemen der marteling van St Franciscuszonen, voel de hij zich gedwongen de ord« van den H. Vader van Assisiö binnen te treden en aan te nemen den naam van Anto- nius- Onze Sint werd, nadat men te Forly de schitterende geestesgaven die men uit ootmoed verborg, met verwondering er kend had, doer den H. Franciscus naar Nercelli gezonden, om zich daar op het fo (geleerde leerambt voor te bereiden, Reeds na korte studie benoemde hem de Serafijnsche Vader tot leeraar der HH. Weienschappen voor de Minder broeders. Groot waren de uitkomsten des heiligen in deze hoedanigheid, doch grooter nog die zijner apostolische welsprekendheid, welke met Gods genade in Italië en Frankrijk duizende zondaars bekeerde, en ontelbare dwaienden tot het geloof terugvoerde, zoodat hij den bijnaam van hamer dar ketters verkreeg. In het jaar 1225 werd Antonius Gardiaan van Puy, in de provincie Narbonne, later Custus van Limoges in Zuid Frankrijk. Hij predikte in dat land op veie plaat sen, waarbij God door talrijke wonderen aan zijne woorden bovennatuurlijke kracht verleende. Omstreeks Paschen 1227 werd hij lot Provinciaal der Romagna benoemd. In die hoedanigheid kwain hij ook naar Padua, wiens burgers door hunnen vro men ijver voor den heilige de eer ver. dienden dat hij den naam hunner stad draagt. Daar versoheen Hem de Goddelijk Hei- iand in de gedaante van een beminnelijk Kindje, daar predikie hij onder de grootste deelneming der bevolking, deed buitengewone wonderteekenen en be schermde de stad tegen de gruwzaamheid van den tiran Ezzelino. Herhaaldelijk predikte hij ook in ande re steden van Italië en woonde daarop in Mei 1230 hei generaal Kapittel van Assi- bij, door heiwelk hij in aangelegenheden der Ordenaar Rome gezonden werd. Daar verkondigde Antonius het woord Gods voorde talrijke vreemdelingen die in de eeuwige stad samen slroomden, en 0 wonder I ieder hoorde hem in zijn eigen taal spreken. Paus Gregorius IX door bewondering medegesieept, sprak «Daf ia de ark der beide Testamenten en de Sehat- kamer der HH. Sehri/ten.' Welhaast geheel uitgeput door zijne apostolische reizen en arbeid boven krachten, ontsliep St Antonius op 13 Juni 1231 zalig in den Heerop 18 werd zijn heilig lichaam onder groote wonderteekens naar Padua overgebracht ten einde in de kerk van Sint Maria Maggiore op de plechtigste wijze begra ven te worden. Zoo talrijk waren de ge- bedsverhooringen op zijn graf, dat de bovengenoemde Paus Gregorius IX hem reeds den 30 Mei 1232, dus nog geen jaar na zijn zalig afsterven, tot Heilige der Kerk verklaarde, Op denzeifden dag luidden te Lissabon (Portugal) de klokken plotselings en dat ai de klokken van al de kerken, als wil de de Heer aan hare burgers de vreugde boodschap verkondigen van de hoogste eer die hunnen medeburger ten deal viel. En sedert dezen dag wordt de H- Anto nius. zooals nauwelijks oen andere die» naar Gods, in de geheele katholieke we reld vereerd door ontelbare christenen om zijne voorspraak in te roepen,en door duizenden getuigenissen van verhoorde gebeden door Gods genade verheerlijkt. Laat ons thans de 9 Dinsdagen ter zijner eer voortvieren. Gebeden, H, Mis en onze Dinzdaagsche H. Communie zui len. we niet daarlaten. Ook in de sermoe nen dienen we aanwezig te zijn. Groote mirakeldoener en volksheilige Nu dat onze bekwame Scliepene van Financiën burgemeester is geworden, moet er voorzien worden in zijne ver. vaniging J Men weet dat volgens het rood-groen akkoord die plaats toekomt aan een lid van de frontpartij. i .Verleden Donderdag heeft deze daar over beraadslaagd. Het schijnt (Wiel dat de volgende com. bina.lie werd vooropgesteld. Mevrouw Gravez zou Sohepene wor_ den van Financiën. He Neve zcu weder, om goed gevonden zijn voor. liet depar tement van openbaar, onderwijs, en Albert D'Haese zou schopaiie wórden van den Burgerlijken stand .1 Sommigen zullen zich over deze com binatie verwonderen. Wij denken echter, dat bot Schepen ambt. van Finantiëni voor Mevrouw Gra. vcz datgene is wat best overeenstemt met de vrouwelijke bescheidenheid en met haren bizonderen aanleg. De bevolking van Aalst weet dat zij op uitstekende iwiijze; het departement van Openbaar Onderwijs heeft be. stuurd zoodat de benoeming van een bizondere secretaris een der bizondersle punten van het Vlaamsch. Nationalistisch programma niet dien- do te geschieden. IDei bevolking weet ook dat de men- schen nooit zoö goed zijn getrouwd geraakt dan <wijl Mevrouw Gravez zich met die zaak &ezi.g hield. Zij zal in 't vervolg verbaasd Staan over de finantieele kunde van rnze nieojwe sehepene de vermaardheid van M. Niche Is zal er bij verbleeken. Voor wat M. D'Haese betreft, we moeten bekennen dat zijn aandeel zeer klein is... zou het dan waar zijn dat hij in zijne partij niet zoo hoog word' geschat als men wel denkt Waarom, zal men zich ook afvragen, waarom krijgt M. Bocqu.é geen: plaats te van Scliepene. Hij is toch een der oudste gemeenteraadsleden' M. Bocqué heeft overigens zijn best gedaan om aan Nest te' behagen... in den gemeenteraad klapte hij alles goed wat Nest had verteld in wijlen «De'n Werkman hij was grof k souhait en toch krijgt hij de sjerp niet M. Bocqué wat hebt u toch' mis. daan Kwade Longen beiweeron dat uw grootste ongelijk is, 'n Aalstenaar te zijn I Eene troepanschouw door den Koning irv Sint Antonius, bid voor ons MARC. VAN HEDEN Af- groote keu3 van prachtige nieuwe models van beeide- kens voor 1ste en Plechtige Communie (gouden druk) ter drukkerij «Do Volk3. 6tem», Kerkstraat, 21, Aalst. .Ter gelegenheid yan het Ode Congres der mutualiteit der Belgische onder officieren. welke 8000 leden lelt, heeft de Koning de deelnemers in oogen. schouw genomen op de Paleizenplaats. Lfe Koning was' vergezeld door M. De. ■Vóze, minister van Landsverdediging, Mas, burgemeester van Brussel, door de generaals Biebuyck, Termonia, Pontus, Cattoir, den hoofdaalmoezenier Dujar_ din, majoor van Cauiwberg, adjudant Bovenisty, voorzitter der verecniging, sergeant M. Lenders, voorzitter -der' verbroedering van Brussel en van de le. den van het inrichtend comiteit. IDe vaandels der verschillende veree- niginigen en groepeeringen der onder officieren, evenals deze rogimentsver broedcringen. Volgden daarop de FranI sche, Nederlandschb, Eiïgelsche en lta- liaansche afgevaardigden. De muziek korpsen van het garnizoen en der Inv; lieden namen deel aan den optocht. Na afloop hiervan heeft de Koning de leden van het inrichtend comiteit geluk gewenscht om de flinke houding der deelnemers en het' verloop van het con gres.Hij heeft zijne langdurig onderhoud den mot de buiteniandsohe afgevaardigj den etn vooral met de Nederlandsehe on. derofficieren. Na het défilé Had de plechtigheid van den groet aan het vaandel or, de Groote Mankt plaats. De leden van het Congres werden ton Stadhuize te Brussel ontvangen alwaar zij werden begroet door den lieer sehe pen Catteau.. Waarna de slolzillin: den. we.rd goh ou- Zie vervolg onderaan volgende kolonj fVlinlsterieele verwikkelingen 't verschiet De week is voorbijgegaan zonder de beslissendegebeurtenissen die voor den terugkeer van graaf de Bro. queville im het vooruitzicht waren ge- st-eld. &ijn wankelende gezondheid was daar de oorzaak van. En nu, hoe teekent de toestand zich af Eigenlijk heeft de k/wëstie van de bijzondere machtigingen, zonder de welke de regecring het onmogelijk acht 's Rijks financien op te knappen geen stap vooruit gedaan. Men slaat nog, wat het verloop van zaken bet re Ft voor een even groot vraagteeken als bij den aanvang van de week, De houding der meerderheidsgroepen Wel hebben de drie groepen, waar. uit de fegeeringsmeerderheid bestaat, beraadslagingen gehouden. Alleen de konservalieve vleugel van de rechter zijde beeft zich onomwonden uiige, sproken en zich bereid verklaard iiet volmachtsontwerp te steunen. Maar met de kristenLdernokr§.lische groep is dit niet het geval; zij kant zich, al hoewel drie van haar vertegenwoordi gers zetelen in de regeering, tegen de volmachtsverleening, zoodanig dat, indien zich geen. kentering voordoet in de kristen.demokratisohe gemoederen, eeniei minislerieele krisis voor. de deur staat*. 5 Ook aan de liberalen kant is de eensgezindheid nog niet volkomen. De week zette in met een. vergadering van de liberale linkerzijden, en deze liet een indruk na, die niet heelemaal gunstig voor de regeering was. Echter is deze uilgewischt door de bijeen komst van het bestendig komileit van den landsraad, waarvan de overgroote meerderheid zich achter de regecring schaarde. Dit neemt niet weg, dat nog een aan. tal «Jonge Turken», weliswaar uiterst beperkt hasstarig vtfhi&rdt ïn zijn te. genkanting. Gespannen toestand Er kan niets anders uit afgeleid wor den, dan dat de toestand qitejsl ge spannen is. Zelfs ministers ontveins, den Zaterdagmorgen niet, dat er wel eens kansen voor minislerieele verwik kelingen, zouden kunnen bestaan. Ten. zij op het laatste oogenblik een gedeel. te van de tegenstribbelaaras bij de meerderheid tot betere gevoelens ko men. Natuurlijk wordt alles gedaan wat mogelijk is, om een nieuwe aaneenslui ting van de meerderheidsgroepen te be. vorderen. Zaterdagmorgen nog hadden achter eenvolgens minister Poullet en Tschof. fen gesprekken met den minister van Financiën. Maar uitslagen werden nog niet bereikt. Heden Maandag beraadslagen eenige krislcndomokratische leiders met eeni. ge ministers. Daarna kor raad bijeen. Dinsdagmorgei] schappelijk de V rechterzijde. En gings ontwerp ingj ralen weer beraa En in gev; Op die vraag g w:cord. Het geruc gen dat reeds gepi indien de regeeri ec-n regeering te fen, krislen-deimofc «Jonge Turken», lijk ver genoeg. M ten moet 's lands lijk ten onder. Eigenlijk weet me huidige regeering, minderheid iw>erd ges maohtskwestie, ikan vel En omdat men dienaar maal in het duister tas' in de Wetstraat die ma gen zien: óf de ontbindin nancieelen toestand zou maken, of een minisl leein zou aanblijven den tij den financieelen toestand brengen, tenwïjl het Parle öaagd is. Op de Vergadering van dan Katholieken Strijdcrsbond Maandag 1. 1. werd hiernavolgende proteatmotie afgelezen en met geestdrift goedgekeurd Aan de Heeren Burgemeester en Sohepsnen der Stad Aalst De onder geleehenden t belastingbetalers der stad Aalst, protest eer en tegen de ivijze waarop het nieuw stadsbestuur de gemeentebelastingen heeft verhoogd in een tijd dat de crisis haar toppunt bereikt en dat zoovele huis gezinnen in een benarden toestand verheeren. Zij klagen het feit aandat die verhooging gestemd is geweestzondei dat voorafgaandelijk de gemeenteraad onderzocht hadwelke besparingen of inkrimpingen konden worden gedaanja zelfs zonder dat de gemeenteraad kennis kreeg van een ontwerp van begrooting De onder geteekenden protesteer en bovendien tegen hel feildat die ver hooging gestemd werd voor een tijdperk van drie jaardan als de dagorde van de gemeenteraadszitting enkel vermeldde Stemming van belastingen voor 1933.» Zij durven verhopen dat het College van Burgemeester en Schepenen zal rekening houden met hun rechtmatig protest en er het billijk gevolg zal aan geven. Hoogachtend De personen die zich bij da* protest willen aansluiten kunnen da motie ter onderteekan ing vinden in de volgende lokalen 1) Katholieke Kring Groote Markt. 2) Katholieke BurgerskringKorte Zoutstraafc. 3) Groen Kruis St Joriastraof. 4) In de lokalen van de wijkkringen. Besprekingen hebben plaats gehad tusschen de Nederlandsehe Bank en de parlikuliere banken orn een spekulatie. ve beiweging van het buitenland tegen den gulden zooveel doenlijk Lo bemoei, lijken. Men denkt er bijvoorbeeld aam bui tenlanders gelegenheid te weigeron «h la baise in guldens le spekulecren door het verleenen van voorschotten namelijk het voorleggen van guldens. Provincie- en Gemeentewerken In de Kamer werd den Eersten Minis, ter de volgende vraag gesteld In de algemee>ne uiteenzetting van de begrooting der ontvangsten *on uitgaven voor 1933, ging de regeering de verbin tenis aan de werkloosheid te beslrij. den door het begunstigen en aanmoedi gen van elk initatief dat inzonderheid door de provinciën en de gemeenten zou genomen (worden tot het uitvoeren van openbare werken van Ioonenden aard, hetgeen de gelegenheid zou 3cheppen aan een zeker aantal werkloozen werk te verschaffen. Zou de minister willen rnededeelen welke maatregelen door de regeering genomen werden om de gemeenten aan te moedigen tot het uitvoeren van De Belgische Bedevaarders aait de eer. Onder titel Katholiek Belgie op de eereplaals in het Heilig Jaar wijdt de Osservatore Romano een artikel aan de Katholieken uit Belgie die In grooten getalle naar Rome zijn gereisd om den, aflaat van het Jubi. leum te winnen. Sedert I April, zegt hel blad, be. reikt dit getal het cijfer van 1.400 personen waarbij door Belgie da eeirerang wordt ingenomen, zooals het ook het geval was gedurende hol Heilig Jaar 1925, en; voornamelijk in 1929, hot Jubeljaar van den H. Vadert Djan slipt do «Osservatore enkcla van de audiënties aan dezer dagen door den Paus aan «groepeeringen vai> pelgrims uit Belgie verleend. Eerst de ontvangst door Pius XI van 130 jonge studenten uit het Middelbaar Onder- wijs, err loebehoorende aan de stu- dentenafdeclingesn. van de K. A. J.-or. ganisatie. De H. Vader dilukte er zijn genoe. gen over uit een zoo groot getal Bel. gische studenten te ontvangen van Viaamsche en Fransche tale, en daar ze onder de leiding stonden van twee speakers, voor Viaamsche en Fran* sche taal, van; de Katholieke Radio- Omroep, sprak Hij den lof uit dei; ka. tholieke Belgen', omdat ze voor hun apostolaat ge"Bruik weten te maken hulpmiddelen dea« indingen Telegrammen van hulde we zonden aan den Koning en aan nisier van. Landsverdediging. Het congres slemdei versche wen,schen met betrekking op de sla' de bevordering ep de kleeding tfer deroffiqierou.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1