Da politieks toestand Bond der Kroostrijke Gezinnen in Belgie Woensdag Mei 1933 De Jeanne d'Arcfeesten te Orleans De H. Bloedp rocessie te Brugge De Dictatuur van Hitler Zoiiop4,19Zonaf7,t 6 L. K. 16 N, M. 24 XXXIX JAARGANG NUMMER |Qg Kérkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiemen - Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt "Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Rlehelieu, Parijs Bank Buidins, Xingsway, £0 Lor.dres W. C 2. H. Anlonius DE GEZINSVERGOEDINGEN DER STAATSAGENTEN Indien men de geruchten moet ge. jooven die in omloop zijn en die door Je pers bekend gemaakt werden, zou ir spraak zijn, onder, de maatregelen welke uit kracht van de volmacht zou. den getroffen worden, over te gaan tot een aanzienlijke vermindering van de gezinsvergoedingen .van het Staats- personeel. Men zou deze vergoedingen afschaf. Jen voor het eerste en voor het tweede kind. Erger nog, voor hét derde kind en de volgende zou het in voege zijnde barema vervangen worden door het mi nimum barerna dat voorzien wordt door ■artikel 18 van de wet van 4 Augustu 1930. Wat zou daaruit voortspruiten Wel ke zou de vermindering aan inkomsten zijn, die men op die wijze aan de leden «van het Staatspersoneel zou opleggen? "Voor de vrijgezellen en de gehuwden zonder kinderen, zou er volstrekt geen .vermindering geschieden. Voor de gehuwden met één kind ten Jaste, zou zij jaarlijks 360 frank bc_ dragen. Voor de gehuwden mei twee kinderen ten laste, zou zij 960 frank bedragen. Voor de gehuwden met drie kinderen ten laste, zon zij 1800 frank bedragen. Voor de gehuwden met vier kinderen Jen laste, zou zij 2760 frank bedragen. Voor de gehuwden met vijf kinderen ten laste, zou zij 3960 frank bedragen. Voor de gehuwden met zes kinderen ten. laste, zou zij 5160 frank bedragen. Voor zeven kinderen ten laste, zou zij 6,360 frank bedragen; voor acht. kinde. ren, 7.560 fr.; voor negen 8.760 frank .voor tien 9.960 fr. Deze maatregel zou hierop neerko. men- dat de Regeering op de gezinshoof den een buitengewone belasting zou leg gen cn hen zooveel te strenger zou treffen dat hun gezin sla sten zwa ar ae r zouden zï.jn. Naar het schijnt, aanziet de Regee ring de gezinsvergoedingen als een soort onverdiend en overbodig buiten, kansje. Hat is eeno groote dwaling. Do gezinsvergoeding worden verleend in ruil van de diensten welke de gezins. bo-ofden aan hel Land bewijzen, al was het maar met zijn toekomst en zijn ver. dediging te verzekeren. Zij zijn eer onontbeerlijke hulp voor het onderhoud dei* kinderen. Zoo de gewone wedden en dagloonen volstaan voor vrijgezellen en gehuwden zonder kinderen, toch zijn zij onvol, doende voor degenen die gezinslasten dragen. Men zou des noods de afschaffing of de vermindering der gezinsvergoedin gen voor de gezinnen welke in 't geheel maar één of twee kinderen hebben leun. nen begrijpen, omdat de wedden en de dagloonen over 't algemeen berekend worden op den voet van een huishou den bestaande uit vader, moeder en twe« kinderen. Maar het zou wreed en. o nr.ee lit va a"r. Öig zijn dat de Staat het weinige dat hij doet zou inkrimpen voor degene zijner agenten die zware gezinslasten dragen. Dat hij het bedrag zijner gezinsver goedingen vergelijke met degene welke' •in Frankrijk verleend worden; dat hij zelfs naga wat in ons land gedaan wordt door zekere private ondernemingen die ruim hef barema overtreffen dat door artikel 18 van de wet van 4 Augustus '1930 voorzien wordt. Dat barema werd zeer laag gesteld omdat het aan de pri- Aaatbedrijven opgelegd werd en dat rnen geleidelijk tot het stelsel der gezinsver. ig'oedinlgen de bedrijven wilde" brengen, 'die het nog niet in voege hadden ge.' bracht. Dal barema is ten andere slechts een minimum en de wet zelf voorziet dat het zal overschreden worden tel. kens dé toestand der verrekenkassen ^'ii.lks zul Ten toelaten. Het was dus een Vooruitgang, een stap naar een beteren toestand. In plaats daarvan, zou de fnaatregel welke ons bedreigt eeii ach teruitgang zijn. In het Koninklijk Besluit van 25 April 1933 werd voor het vaststellen van het barema van den staat van behoefte voor $e werklooz-en rekening ge-houden met do samenstelling van het gezin cn zien Wij dat de wegens kinderlast toegestane .verhoogingon de gezinsvergoedingen overtreffen welke Jhans door den Staat jyerleend worderi,- jnWil men logisch hanfdelert, dan moet nat piunoiep zoo veel te meen geëerbie- iigd worden dat de gezinsvergoedingen feeds onvoldoende zijn indien men ro. M. Üaspar over den Finantieelen toestand M. Jaspar, Minister van Financies, had Maandagmorgen een onderhoud niet de voorzitters der Katholieke groe pen van Kamer en Senaat. Daarop waren aanwezig MM. Segers, voorzitter van de rechterzijde van den Senaat; Poncelet, voorzitter der Kamer; Ftenkin, voorzitter der. rechterzijde van de Kamer en MM. Van Overberighe en Marck, wederkeerig voorzitters der de. mocratische groepen van Senaat en Ka. mer. Tijdens dit onderhoud heeft M. Jas. par eene uiteenzetting gegeven over den financieelen toestand en beroep gedaan op de christen democratische groepen opdat deze de volmacht zouden stem men. Er werd geene beslissing getrof fen: al vorens zich uit te spreken ver langen de christen democraten eerst kennis te nemen van het ontwerp lot volmacht dat heden zal worden neerge. legd. De eerste minister hersteld M. de Broqueville, eerste minister, welke totaal hersteld-is heeft Maandag een ontbijt aangeboden waarop ver. scheidene Katholieke ministers en. staatsministers aanwezig waren. Ook bevonden er zicb meerdere Katholieke Senators en. volksvertegenwoordiger-». KABINETSRAAD Vandaag neerlegging van het ontwerp van vel macht, vermoedelijk voor twee maanden. De regeering blijkt over eene voldoende meerderheid te beschikken De ministers hebben Maandag na. middag eene vengadering gehouden on. der voorzitterschap van graaf de Bro. queville. Eene officieele mededeoling werd niet verstrekt; na de zitting die lot zes ure duurde, verklaarden de ministers dat Dinsdag- het ontwerp van volmacht zal ingediend worden. y^rse.sUdd zal worden hetzelve- da delijk naar eene spwuia..-, te verzenden, zoodat de bespreking Woensdag zal aangevat worden. Die ministers- hebben niet gezegd hoe lang de volmacht zal duren; doch we meenen te weten d.at het twee maanden zal zi.jn. Het voorstel zal ingediend worden door minister Hymans. Alhoewel graaf de Broqueville volop aan de beterhand heeft zijn dokter hem afgeraden Dinsdag de Kamerzitting bij te wonen, hij heeft niettemin, naar de heer Devèze verklaarde, Maandag den heelen dag ge werkt. In de memorie van toelichting zal aangeduid worden welke maatregelen noodig zijn voor de redding der finan. ciön. De algemeene indruk was Maandag avond dat de regeering over eert vol. doemde meerderheid zal beschikken en dat er geen regeringscrisis te vreezen is< De feesten der 504e verjaring der, verlossing van Orleans door Jeanne d'Aro, namen gister aanvang door de plechtige overhandiging van dén stan. daard der heilige door den Maire aan den Bisschop onder 'n geweldigen volks toeloop. Heden voormiddag had in de hoofd- Reeds van In den vroegen morgen veel volk Gisteren, Maandag zou dus te Brug. ge, de il, Bloedprocessie uilgaan, als het weder meö wii ten minste 1 Niettegenstaande het wankelbaar w der, was er reeds van 's morgens vroe veel*volk inde stad. De. geloovigen spoedden zich naar de II. Bloedkapel, om ep den zegen met de kostbare Reli kwie van het E. Bloed te ontvangen en om daarna in alle godvruchtigheid den Omgang te doen, rozenhoedje m de hand. lhtusschen komt de massa voortdu rend zeer talrijk toe: de gewone trei nen en de 24 bijzondere treinen werpen tienduizenden geloovigen uit, de trams zijn proppensvol en de autobussen en autos zijn ontelbaar. Al die menschen trekken naar hel centrum der stad, om er plaats te nemen in de straten, waar de processie zal voorbij trekken. De Pontificale hoogmis Kwart voor 9 urer werd de kostbare Relikwie van het II. Bloed naar de ka. thedraal overgebracht. Dit gebeurt m een kleinen optocht, want aan de over. brenging nemen deel de leden van het Edel Broederschap, de i'eclor van hel H. Bloed en meerdere burgerlijke en militaire overheden. Om 9 ure heeft in de kathedraal de Hoogmis plaats. Het is Mgr Lamiroy, die de hoogmis opdraagt, bijgestaan door de ZZ. EE. HH. Kan. vftn het Ka_ pittel. In hef middenkoor bemerken wij Z. Em. Kardinaal Van Roey, Aartsbis schop Mgr Micara, Pauselijke Nun. tius. hunne Excell. Mgr Rasneur, Bis schop van Doornik, Mgr Coppieters, Bisschop van Gent. Mgr Kerckhofs, Bisschop van Luik, Mgr Ladeuze. Mgr Lawel, Mgr Van Rechem, verscheidene Missionarissen.Bisschoppen en een 20 tal Iloogeerw. Gemijterde Abten gemeester en schepenen der staff Brugge, de heer.en De Bruyne en. Gepens, Kamerleden, Becelaere, sena tor en een groot getal andere burger lijke overheden. De kathedraal was proppensvol met geloovigen om de Hoogmis bij Ie wonen en om de kost. bare relikwie te vereeren. De uitgang der Processie wordt uitgesteld tot 's namiddags Om 11 ure was de uitgang der pro. cessie bepaald. Maar om 10 ure begon het te motregenen, orn 10,30 ure viel de regen reeds dapper en om 11,15 u. werden de hemelsluizen nog meer ge. opend-. Het Comiteit der Processie besliste de processie uit te stellen tot 's na middags, om 3 ure, indien het weder beier was. Hoe spijtig voor de lienduizende me nigte. Maar met nieuwen moed spoed den zich de menschen naar de ver. scheidene hofels en drankhuizen, om hun eten te verorberen en met de hoop dat het 's namiddags beter zal zijn. De H. Bloedprocessie gaat toch uit Het was eert algemeene verlichting en eenieder die zich naar Brugge had begeven was gelukkig te vernemen dat de beroemde H. Bloedprocessie loon zou uitgaan. Ojn 2 uur dan ook werden de voorbereidselen gemaakt en, niet. kerk eene godsdienstige plechtigheid {egen5taanüe het motregenen dat hot van lijd tot tijd deed. trok de gods- De H Bloed Processie Hitler spreekt te Kiel -Het uur der afrekening is aangebroken Hitier Heeft hier voor de SS., S.A. en Hillerjeugd een rode gehouden waarin hij o. a. verklaarde, dat. thans in Duitschland moer dan 600.000 man ach ter de banier der revolutie geschaard staan. Het doel van ueze groote ver heffing. aldus Hi Her. is de overwinning op 18 November 1918. Het uur moet ko. men. waarop de mannen van de Novem. berm is-laad voor den rechlterstoel kun. nén worden gedaagd. Men- moet zich geen illusie maken, dat deze kwestie om een of andere reden een niet natuurlijk einde zou kunnen nemen. liet einde der Duilschc revolutie is het einde van de November-misdadigers. het einde van hun systeem, het einde van hun zijn. Thans is het uur der afrekening aan gebroken en zullen wij tjzig.koud de olgen trekken. Mülioenen arbeiders zijn bet slachtoffer gewerden, van die miliioen mannen, die zonder verdienste en arbeid, geen levensdoel meer nebben. Wij verwijten den leiders van 1918, dat zij het Duitsche volk hebben gedemora liseerd, dat zij liet volk vernederen,, dat zij ontzettende wantoestanden heb ben gedoogd/' Wij richten ons tegen hun streven om een groot volk te vernederen Die leiders moeten niet denken, dat aan te Brugge. (Zie hiervoren). die afrekening vanzelf een einde zat komen. Het einde der revolutie is liet einde van de November-misdadigersv het einde van dat systeem, liet eindo van dit tijdperk. Wij zullen die man. nen vervolgen tot in hun laalstcri schuilhoek cn niet rusten, voordat diti gif spoorloos uit oris volk is verwijderd* De dag van den soldaat Op initiatief van de nationaal, socia* lislische feieralie der oorlogsslachtof, fers zal op 2 Augustus aanstaande een dag van den Duilsohen soldaat worden ingericht om de groote opstanding van de Duitsche natie in 1914 te herdenken.- De voorzitter van deze federatie heefK in volgende bewoordingen deze betoos ging gekenschetst «Al de oud.strijders, opnieuw in re. gimenlen en compagnies gegroepeerd, motten eereburgers der natie worden genoemd, opdat de geest der loopgraven, opnieuw or.-ze jeugd beziele 1 fftaar Duitschland wil vrede l In een rede. te Ghamnii.z uilgesnrn der propaganda eens te meer beweerd {.dat Duitschland met vrede wil gelaten I worden. J «Wij verklaren voor de ganscho we. i re!d, zoo zeide hij, dat Duitschland in I vrede wil leven, dat het den oorlog niet zoekt. Voor ons binnenlandsch werk hebben wij kalmte noodig en hebben wij or.re handen vol DE MATCH H O LLAN D-B ELG! E (1-2) plaats, voorgezeten! door Kardinaal Ver. dier, aartsbisschop van Parijs, waarna de IradLtloneele optocht door de stad trok. Te 15 -uur defileerden de g'arnizoen3. troepen voor het standbeeld der heldin. Daarna begaven zich de geestelijken processiegewijze naar het stadhuis, om aan den. Maire den standaard terug te schenken, die door de stad bewaard wordt tot rnet de feestelijkheden van 1934. kening houdt met de lasten welke de sociale stand der ambtenaars, en der magistraten oplegt. Nationale Crisisbelasting treft reeds de groote gezinnen zonder zici> om hun lasten te bekommeren. Het is niet aan te nemen dat het fi_ nancieel herstel van den Staat gebeure ten nadeele der gezinnen die de meeste lasten dragen en het minslo overtollige bezitteni. Het financieel herstel moet gescliic. den in de palen van de rechtvaardigheid en van de zorg om de hoogste belangen van< het Land wiens bestaan met dat der Zfé vervolg onderaan volgende kol org groote gezinnen innig verbonden is. dienstige stoet toch door de straten. Aan de hoofdkerk werd de H. Bloed processie in oogenschouw genomen door de geestelijke en burgerlijke over heden. Bij de kerkelijlke voor aanstaan, den werden opgemerkt Zijne Eminem tie Cardiniaal Van Roey. Monseigneur! Micara, Pauselijk Nuntius. Mgr Lami.i ray, bisschop van Brugge, Mgr Ras-j neur, bisschop van Doornik, Mgfsi Kerckhofs, bisschop van Luik, Mgr Goppieters bisschop van Gent. Verder heer Janssen, de Bisthoven; gouver neur van West Vlaanderen, heer Van den Borghe, bestendig afgevaardigde, beer Van Hoestenberghe, burgemees ter van Brugge en senator, heer D6 Bruyn.Geels, kamerleden, enk. i iDe processie, evenals overigens al. tijd, vormde weer een allerprachtigst geheel en voltrok in de volmaakste or. de den voorgeschreven weg. Overal dan ook maakte de H. Bloedprocessie een overweldigenden indruk op de 10 dui». zenden menschen welke in de slr&^en van Brugge, in de vensters, aan deu. ren eu op alle mogelijke plaatsen wa_ pen samengestroomd. Eelgie teekent het eerste doelpunt aam Een worsteling vóór hei Belgiseh doelenkele oogenblikken voor het netten van het gelijkmakend doelpunt

De Volksstem | 1933 | | pagina 1