A De Zitting van den Gemeenteraad werd gisteren wederom uitgesteld m 18 Ooslvlaamsche Boerinnendag Donderdag Mei 1953 VAN HET MISSIEFRONT Een Boodschap van Roosevelt Kongres der Koffiehuishouders te Bergen In het kamp van Beverloo DE BIJZONDERE MACHTIGINGEN XXXIX JAARGANG NUMMER ||Q Kerkstraat. 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O' Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C, 2. H. Venanklua Zonop4,08Zonaf7,27 N, M. 24 E. K. 1 UIT MIJN DAGBOEK, CHRYSANTHEN. Van bloeiende blommen met kelkjes gericht naar zoenende zonne, en het lokkende licht. Go cl zij gedankt voor uw komst, zei Gabbo ik wist dat Ge komen zoudt, ik wist, het met een sterk be_ trouwen.»; Gabbo was af en lenden, hijgde las_ tig en diep naar adem haar. scherpwit gezicht en diepgeslonken oogen yoor- Spelden een nabije dood. Hoe dat nu gekomen was Als ik water haalde aan den put groote koude gevoeld koorts en hevige pijn in de zijde gekregen pneumonia Padn 'Sahib en nu... bij God onzen Vader gaan... Zijn wil geschiedde I..-a wat hij doet is goed De man en de negen kinderen van Gabbo zaten rond haar bed gehurkt, weenend, het lioofd op de knieën ze keken niet" op en snikten hun tranen in stilte. Dit huisgezin, waarvan de moeder sterven ging was het allerbeste mijner kristenen. Het was dag op dag zes jaar geleden dat ik hier 's avonds laat op Sint Antomiuspost was aange komen als de nieuwe Padri Sahib dien laten avond zaten Gabbo met haar man <en hun negen kinderen aan de gesloten deur van mijn huis me op te wachten om de eerste den zegen van mij te krijgen. Leeft uw moeder nog, Padri Sahib had Gabbo toen gevraagd. Neen; Gabbo, mijn moeder is sedert lang gestorven... Bij die woorden had Gabb-o mijn oogen 'voi tranen ge_ zien, en wijl ik binnentrad ui mijn eenzaam huls legde zij bedeesd haar hand op mijn arm en vezelde komt ziekte of droefheid over u, laat dan mij, de arme Gabbo, uw moeder zijn». 'En zes jaar lang was Gabbo voor mij als een moeder geweest. God had me van ziekte gespaard want Gabbo waak. te en bad. God had mij met blijheid 'en ievor gezegend want Gabbo steun de cn baid. Nu ginig die Gabbo ons ver laten, nu ging Gabbo sterven. Een waas van weemoed beklemde mijn hart... God is goed geweest voor Gab. b"o «Bovenmate goed, Padri Sahib. Hij plooide mijn lippeni en ik loech van Vreugde, Hij verblijdde mijn hart als ik weende van smart...» God schonk u vier sterke zonen ën vijf teedere dochters en zette een kroon Lvar. ideugd op hun hoofden Frissche Ievensbloemera, Padri Sa. lïib. God legde .mijn bloemenhofjs aan, liet, zij:n zegen er op dauwen die bloemen zijn 'de zijne maar ik mocht ize planten, zien wassen cn zien bloeien danken zal ik Hem in eeuwig heid...'^ God versierde uw huis met wel stand, Gabbo...» Er is graan voor twee jaar, Padri Sahib kleederen zijn er lichte en warme voor allen... God was buiten, mate mild voor mij en de mijnen... laat ons biddend Hem bedanken...» We knielden en; lazen de gebeden. Man en kinderen gingen buiten. Ik hoorde Gabbo's biecht, de biecht van eem heilige. "Voior de Communie kwa. men allera weer binnen en schaarden zich vader en konen links, de dochters rechts rond liet bed. Ze stonden recht als reisvaardig maar weenend en met gevouwen handen. Ontvang o zuster, als reispand het lichaam van onzen Heer Jesus-Christus, die u beware van den boozen. vijand en u geleide tot het eeuwig leven. Amen.» Na de zalvingen met. de Heilige Olie begon het gebrui kelijk familie.vaarwel. Sundar de man van Gabbo struikelde weeklagend naar het bed O Gabbo, mijn goede zach. te Gabbo... wat zal ik zonder u... O Gajibo... hebben we niet gebeden, om te zamen te sterven... O Gabbo... mijne goede zachte Gatbho...» zoo weende de man zijn harte uit, en hield Gabbo's hoofd in zijn handen. De kinderen had den Gabbo's handen of voelen vast en snikten zoo droef en zoo bitter O moeder... O moederke lief... moederke blijf bij ons... O moeder... O moederke lief...» Gabbo weenide niet maar haar oog was zoo droef ën haar, stem zoo gebroken. O vader mijner kinderen... Dat Gods Wil geschiede Hij moet... Hij zal u helpen en sterkèn... Ge waart zoo goed voor mij... vergeef me wat ik ooit misdeed... O mijn kinderen1, ik was zoo trotscli op u mijn zonen... mijn Solina, mijn goede sterke Solma, mijn Santoe mijn goed© vrome Santoe; mijn Jalaal mijn goede vroolijke Ja- laal... mijn Barkat mijn goede liefste dochters... mijn Begoem mijn' teedere Barkat... ik was zoo blij om u mijn goede Begoem... mijn Mehran mijn zorgende goede Mehran... mijn Wir-o mijn lachende goede Wiro... mijn Ji_ waan mijn zingende goede Jiwaan... mijn Poli mijn klei:ne liefste Poli... O mijn kinderen... weet dat t-oen- ik hier was, de waarde eener speld nooit verloren ging... zoo zult gij nu zelf voor alles zorgen... de menschen die van ons graan hebiben geleend moet ge die schulden vergeven, ter gedenke. nis aan mij... en opdaf. God mij ook barmhartig weze...» Al op eens ging Gabbo halfrecht zit_ ten- en ijlde bloemen... bloemen... Oh zoo schoone bloemen... bloemen...» Uitgeput viel ze neer en, scheen liet erg bevangen te hebben. We brachten haar. buiten onder den schoonen puppel- boom. Die boom, had Gabbo me vroe ger dikwijls gezegd, die boom borg zijn schaduw mijn lachen en Tni.jn tra_ nen, het wel e;n het wee van mijn le_ ven... in zijn schaduw sleet ik mijn leven, in zijn schaduw kome mijn dood Het volk van het dorp stroomde toe rónd het bed. Gabbo was weer heter nu. Ze deed me teeken en fluisterde mij m het oor. Broeders en Zusters, s.prak ik, onze zuster Gabbo vraagt vergiffenis aan Jihoen Nmnbardar, hoofd van dit dorp ook aan eenieder \an u vraagt ze vergiffenis voor wat ze ooit misdeed.» Daar ging uit de menig_ te een weenend gehuil op wat... wat... zij moet ons vergeven... O zus ter Gabbo... liefste beste Gabbo...» Joboen Numbardar kwam nader schreiend lijk een kind nam nij zijn turban van liet hoofd en legde die als grootste eerbewijs op Gabbo's voeten. Gabbo greep mijn hand en hield die stevig vast. Met haar andere liand hield ze 't kruis op' haar borst. Als ik weg zal zijn, Padri Sahib, moot ge de eerste dagen dagelijks ten huizo komen... want mijn kinderen..., en hun vader... zullen zeer droef zijn...» Dan nolden twee tranen haar le venswel en haar'levenswee uit Gabbo's gesloten oogen. Laat me nu slapen» zei Gabbo. Ze draaide 't lioofd om, en was dood. Oh Gabbo, de puppelboom stond plechtig stil en wikkelde uw vredig sterven in; 'zijn zoele schaduw. Van uit den -Hemel spreek voor ons ten besl Pater Gaspar vari Aalst, Kapucien.Missionaris in Panjab Engelsch-Indië. Washington, 16 Mei. In de poli. tieke kringen is men ongerust over de ontwikkeling van den toestand in Eu. ropa. Iedereen staat op het standpunt, dat een wederbewapening van iDuitscli- land onder voorwendsel de gelijkheid te verwezenlijken 'biet kan gedoogd worden. President Roosevelt zal Woensdag een verklaring afleggen over de buiten, landsche politiek van. de Vereenigde Staten. Die verklaring zal, volgens sommige bericlrten, zoo belangrijk zijn, dat zij een Roosev.elt-leer zal ves. tigfen betreffende de verhoudingen van Amerika tot Europa, zooals Monroe een leer vestigde met betrekking Lot het Amerikaansche vasteland. De boodschap van Roosevelt zou het gansche gewicht van den invloed van Amerika in de schaal werpen, tot be. vestiging en bestendiging van den vre de. Zij zal gericht zijn tot de gansche Wereld, en beroep doen op de samon. werking van alle mogendheden die aan d.e ontwapen/i'ngskonferentic deelne. men om den vrede te verzekeren. Het lijdt geen twijfel, schrijft de New York Times dat Roosevelt,dit besluit heeft genomen tengevolge van de bijeenroepimg van den Rijksdag waar Hitier alle hoop op' liet, welslagen van de ontwapeningsconferentie zou kunnen' te niet doen. Roosevelt zal bepalen in welke om standigheden de Vereenigde Staten hun onzijdigheid 'zouden opgeven, in. dien de vrede in Europa door een aan rander zou bedreigd zijn. Duitschland zal aldus weten, icoo besluit de New York Times tegenover welk front het zal komen te staan, indien het on. rust wil stoken. De inambtstelling' van M. Nichels en de benoeming van een nieuwen schepen konden gisteren niet doorgaan, omdat een lid van de meerderheid M. Steenhaut ongesteld is. De Gemeenteraadszitting moest dus wederom worden uitgesteld Wij vragen aan het Schepencollege of het bereid is het zelfde te doen telkenmale als een lid van de oppositie ziek is Gelijke maten, gelijke gewichten, a. u. b. Dinsdag wercTte.Bergen het 13e Kon. gres geopend der Confederatie der Bel gische Koffiehuishouders. De opkomst was zeer talrijk, uit alle gewesten van liet land. 'De openingsvei'gadering werd voor. gezeten door M. Godsdeel, ondervoor zitter der Federatie, bijgestaan door M. Proesmans, algemeen sekretaris en omringd van een aantal afgevaar. digden van verschillende bonden. M. SPLÏNGARD, voorzitter van het Verbond van Bergen, verwelkomde de kongressisten en verzekerde hen van de volle sympathie der Bergenaars. M. GODSDEEL verontschuldigde de algemeene voorzitter, M. Fubiani,door gezondheidsredenen weerhouden, en sprak de openingsrede uit van het Kongres. De redenaar wees op liet erge van den toestand, voor alle handelsbedrij. ven, maar vooral voor de koffiehuis- houders, holclliers -enz. verpletterd on. der allerlei soorten van taksen, terwijl zij dan nog door de schandelijke al- koolwet van 1919 als" minderwaardige burgers behandeld cn verongelijkt worden. Daarom is ook de eerste eisch de rechtvaardige en doelmatige her. ziening van het alcoolregiem. Na eeh minuut ingetogenheid gewijd aan de sinds het jongste kongres afge. storven leden der Federatie, dankte de spreker de koffiehuisliouders van Bor gen, voor het gulhartig onthaal era de inrichting van het 13e Kongres. M. PROESMANS, sekretaris, bracht hulde aan de bedrijvigheid van M. Feb. cani, den federalen voorzitter, en gaf verslag over -de werking der federatie gedurende het verloopen dienstjaar, 's Middags werd in stoet, met eeh aantal vaandels aan! het hoofd, een groet gebracht aan het monument dor gesneuvelden van den oorlog en aan het monument Antoine Clesse, de zan ger van liet.bier. Bloemen werden neer. gelegd. Om 12 uur 30 werden de kongres. sisten ontvangen ten stadhuize, door den heer burgemeester Maistriaux,om ringd van verscheidene schepenen en gemeenteraadsleden, en die, benevens de Belgische kongresleden, ook de Fransche era Luxemburgsche afgevaar. digden verwelkomden. De schietoefeningen van de infante, rieregimenten vara het 2de legerkorps (2c' 3c 4e 5a 6e en 9e linie loopen ten einde. Op 19 Mei, zullen de le era 2de artil. lerieregimentem, die uit het kamp van Elsenborn komen, aan de manoeuvjers deelnemen. i Volgens de onderrichtingen van M. Üevèze, minister van Oorlog, zullen de maneuvers plaats hebben den 22, 23 en 24 Mei. De drie bijzondere maraceuvers zul. len staan! onder de bevelen van luite nant.generaal Pouleur, besralhcbber van het legerkorps, in tegenwoordig, beid van den minister lui temm („gene raal Nuyten, algemeen staf over sta ver. gezel d van 'den on^er. staf overs te kolo. nel Vanderaberghe, van de artillerie. De eerste afdeeling (militaire opera ties) zullen zich op het terrein bege. De luchtvaart en de andere wapens, zullen aara de operaties die vooral des nachts zullen plaats hebben, deelne- men. De revue der troepen zal geschieden; den 24 Mei, om 10 ure, in liet aanpa. lend plein van den steenweg van llech. tel. Het is ook de eerste maal dat in Bel gië manceuvers vara zulken omvang zullen uitgevoerd worden. De regimenten en de diensten vara het tweede legerkorps alsook de mili. cianen; die onder de wapens zijn ge roepen, zullen in hunne wederzijdse'ne garnizoenen op 27 Mei terugkeeren. HIPPISCHE WEDSTRIJDEN TE BRUSSEL Dinsdag begon het Concours Hip- pique in de Hall van liet- Verjarings. park, tot piste hervormd, en mooi met bloemen en planten versierd. Ock door den Senaat goedgekeurd met 91 tegen 63 stemmen bij 1 onthouding Gedurende twee 'dagen! heeft do Se. haat de Bijzondere Machtigingen besproken. De eerstc.minisler de Broqueville was op de eerste vergadering, Maan. (lag tegenwoordig en hield er eene be langrijke redevoering die door de meer. derheid met geestdrift werd toege. juicht. Do heer scnalor Moyersoen, verslag, gever, verdedigde het standpunt van de Regecring era antwoordde aan de. op. merkingen der tegenstrevers. Hij ook werd meermaals luidruchtig toege. juicht^ Dinsdag hadden 3 vergaderingen plaats, 's morgens, 's namiddags en 's avonds. M. Jaspar minister van Financien hield eene belangrijke redevoering,wij zende op do noodzakelijkheid der vol. macht. De tegenstrevers poogden hier ook, als in de Kamer, obstructie te ana. ken, door hunne ellenlange redevoer in. gen. Eindelijk Dinsdag avond te ll u. 15 is de algemeene bespreking a1Vrrt loopen. De openbare tribunen zijn dat oogenblik allen nog druk bezet. De stemming Bij hoofdelijke stemming wordt dai hel machtigingsontwerp goedgekoun door 91 stemmen (kath. en lib.) legei G3 socialisten bij 1 onthouding (Linde kens VI. Nationalist), Het is Middernacht als de ver, ting uiteengaat* op jade. De Koning, de Koningin, de Hertog en, de Hertogin van Brabant, en Prins Karei, woonden cle sportmeeting bij. Zij kwamen om 3 uur toe ira (ie ga- lakoetsen en bij hun verschijnen in de Hall speelde het muziekkorps van het le Gidsen de Brahanconne. Tal van autoriteiten waren eveneens aanwezig. De koninklijke stoet, was vergezeld van. een eskort gidsèni. Herhaaldelijk gaven de Vorsten het teeken van de toejuichingen. De Koninklijke Familie begeeft zich naar de Hippische Wedstrijden Te Oostakker zou men verleden Dins dag 16 Mei, hebben mogen zingen en met reden Het wemelt in de Mei van vele potsen nabij de Lourdesgrot want met meer dan drie duizend waren de leden van boerinnengiiden en jeugd- afdeelingen uit de provincie Oost Vlaan deren aldaar bijeengestroomd om hun jaarlijkschen boarinnendag le beginnen en meer dan de (wee derden er van waren B. J. B.-meisjes. De H. Mis, opgedragen door E. H. Gommaerts, werd ingetogen bijgewoond; rond de grot geschaard aanhoorden zij toen het gemoedelijk woord van Z. Em. Mgr Coppieters van Gent die begeeste rend en hartroerend sprak over da lieve Hemelmoeder als beschermster der chris telijke huisgezinnen en ten slotte de ver nieuwing der toewijding van den Boe» rinnenjeugdbond aan O, L. Vrouw van Lourdes voorzat. In de sectievergaderingen heerschte geestdrift bij het zingen en leerzucht bij het aanhooren der toespraken. Voor de vrouwen spraken Mej. Van Hoof en Me vrouw Gathy, voor de meisjes Mej. De Cock en Mej. Cardijn, over de taak der moeder en dar dochter in het huishouden en in het bedrijf. 's Namiddags was het in den Nieuwen Cirlrus te Gent een gewemel van belang waar alle plaatsjes bezet waren. Op het verhoog Mgr Luytgaerens, algemeen secretaris van den Boerenbond, E. H. Ansay, bestuurder van den Boerinnen- bond, E. H. De Ia Croix, E. H. Gom maerts, Mej. Cardijn, hoofdopzienster, enz. Na het gebed spreekt Mgr Luytgae» rens hartelijke woorden van welkom tol de zee van vrouwen daar vergaderd en van fierheid en voldoening bij liet zien van dat jong en opborrelend teven, en den vooruitgang in de beweging. Het verslag over de werking, voorge dragen door Mej. Cioet hangt een beeld op van de bereikte uitslagen 20S boe rinnengiiden met 19.200 leden, 64 jeugd- afdeelingen met 2.090 in Oost Vlaaaderen in volle werkzaamheid en wedijverend ten bate van het godsdienstig-zedelijk, het maatschappelijk welzijn der leden, voor hun beroepsopleidingen toont daar bij ook de punten waar nog verbetering mogelijk is. Professor De Vleeschauwer, volksver tegenwoordiger, slaat nagels met koppen bij het bespreken van den huidigen toe stand van den landbouw en toont aan welkeen invloed een sterke vereeniging beeft op den verloop en bet bestrijden der moeilijkheden waarmee de boeren stand te kampen heeft, Samenzang wisselt da spreekbeurten at en bij het einde voert de B. ,1. B.- afdeeling van Bevingen-bij-St. Truiden het mooie zangspel op «Buitenleven», dat aantoont hoe het leven van het bui tenmeisje aangenamer, mooier en rijker kan worden gemaakt door hun vereeni ging op voorwaarde dat zij een bekwame en deugdzame leidster bezit en er een •terke geest van christelijke naastenlief de onder de leden heerschtvoor al dat mooie verdient de leidster der groep Mej. Majeila Van Hauwenhuyze voorzeker de beste gelukwenschen en de toejuichin gen, die niet gespaard werden waren voorzeker ten volle verdiend.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1