St Aitonius' vereering De aanmatiging van m openbaar ambt r 19 De Werfcloozen- ondersteuning i De Japanners rukken vooruit in China. De Boodschap van Roosevelt voor den Vrede Vrijdag Mei 1935 De Volmacht aan de De Volmachten en de voor- Als Puntje bij Paaltje komt Regeering in Frankrijk genomen maatregelen BIJ DE SOCIALISTEN XXXIX JAARGANQ NUMMER ||7 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon U4. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nuffel-D» Gendt Publiciteit buiten het Airond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. Nog do De vroomheid der bewoners van Padua heeft St Antonius eene kerk gebouwd, die alle heerlijkheid der kunst in zich vereenigd en het wonder van Padua geworden is. De versiering van het in wendige is overrljk, bijzonderlijk deze van de kapel des heiligen, waar zijne relikwieën in eene zilveren kist rusten Het heiligdom dezer kapel bewaart, ach ter met zilveren beslagen deuren, eenen kostbaren schat, de ongeschonden tong van den H. Antonius en deze staat ten toon in eene prachtvolle gouden mon strans. Indien gij wilt mirak'len vinden i Ellende, dood en ketterij Melaatachheid, duiv'len zelfs verzwinden De zieke wordt gezond en blij, De zee en kluisters vallen neder En jong en oud vindt door zijn macht Gezonde ledematen weder, 't Verloorne wordt terug gebracht, Gevarennood en ramp verzwinden, Dit meldde Padua'e geslacht En zij, die 't mochten ondervinden, Verkonden luide zijne macht. Toen namelijk de groote H. Bonaven tura, bisschop en kardinaal der Francis- caansche Orde, het heilig lichaam in de nieuwgebouwde kerk liet overbrengen, vond hij de tong geheel frisch en van natuurlijke kleur. Hij nam ze met grooten eerbied in de handen en terwijl hij haar godvruchtig kuste, riep hij uit O geze gende tong, die ateeda den Heer ge •prezen hebt en anderen geleerd hebt Hem te prijzen, nu wordt aan allen bekend gemaakt, hoe hoog gij door God gesehat werd.» Alle pelgrims die naar Padua komen, beschouwen met verbazing dit onafge* broken wonder. Onophoudelijk wordt het graf van den heilige door de geloovigen bezocht, vele lampen branden daar dagen nacht, won deren en genezingen geschieden tot op den huidigen dag, zoodat in het heilig dom van Padua het woord der Eeuwige Waarheid schitterend vervuld wordt: ftDe reehtveerdige zal in eeuwig aan denken blijven Da stad Padua vierde het zevende eeuwfeest dar geboorte van haren heilige met de grootst mogelijke pracht reeds over jaren en dat verheven heiligdom, dat de «eerbied des volks aan den Heili gen Belijder Antonius» (opschrift boven het graf van den heilige) gebouwd heeft, heeft nauwelijks de duizenden kunnen bevatten, die den grooten wonderdoener daar wilden huldigen, waar de Heer hem eens zelf uit den mond der kinderen en zuigelingen lof bereid heeft. (Ps. 8, 3) Er zijn weinig andere dienaars Gods die hem in roem gelijk staan, wier beel tenis men zoo veelvuldig aantreft en die door zoovelen met zulk vertrouwen wor den aanroepen. Geen wonder ook heeft toch de Almachtige alles gedaan, om aan dezen grooten zoon van den serafijnschen vader Franciscus eenen naam te geven, die boven vele namen Is, daar Hij hem gedurende bijna zeven eeuwen verheer lijkt heeft door onloochenbare wonderen. Verheugen wij ons tevens uit ganscher harte over de goedheid van God, die wonderbaar i? in Zijne Heiligen. Jubelen wij over de voortdurende verheerlijking van den H. Wonderdoener, waarin het geloof de bevestiging erkent van datgene wat Jesus aan zijne leerlingen beloofd heeft De werken te doen die Hij ge daan heeft, ja zelfs nog grootere dan deze,» (Joan, 14. 12) en danken wij de goddelijke bermhertighcid dat ons zulk ten voorspreker en zaakwaarnemer bij den troon der eeuwige gerechtigheid ge geven werd. O Sint Antonius, heilige der geheeio Katholieke wereld, bid voor ons I Wilt gij wondren. vrome seharen, Roepe Antonius dan uw stem Weinig die hem evenaren. Want de dood zelfs wijkt voor hem. MARC. Oorlog tot het uiterste IDc Japanner zijm verder vooruit,ge- (rukt; zij hebben ÓeTjen bemachtigd en marcheeren in de richting van Tsji Tsjeoe. Daar alle verbindingen met Tocn,g Tsjan verbroken zijn, denkt men, dat de stad ingenomen of omsingeld is. Op het Engelsche en Belgische gezant, schap is men eenigszins ongerust, we. igens de belangen die deze landen in de plaatselijke mijnen hebben. De bevolking van Peking ontvlucht steeds de stad. Al de plaatsen in de trei nen zijn tot Maandarg voorbehouden.. In de Kwomintang Verklaart men, dat deze algemeene vlucht door de vrees ,van ee,n,< staatsgreep veroorzaakt wordt. Oproep tot ontwapening en economi sche samenwerking De tekst van de boodschap van pre. sident Roosevelt aan de Staatshoofden en de regeeringsleiders van de landen vertegenwoordigd op de Ontwopenings. conferentie of op de" economische Con ferentie, luidt 'nagenoeg als volgt: Mijn innigste wensch en die van het Amerikaansche volk is dat de vre. de zou worden bevorderd en dat de we reld uit den economische chaos zou worden, geholpen. De volkeren hebben: met dit doel twee conferenties bijeengeroepen de ontwapeningsconferentie en de econo. mische conferentie. Van de besluiten dier conferenties hangen af do verbete. ring van de sociale toestanden, de eer- bied voor de rechten der énkelingen en het bestaan vani de sociale rechtvaar, digheid. President Roosevelt onderlijnt' de doeleinden van de economische cönfe rentie en namelijk de stabilisatie van de valutas; de vrijheid van den handel en de verhooging van het peil der we. reldprijzen. Een internationale aktie moet met dit doel ook gevoerd worden. Een Egoïstische zegepraal wordt een nederlaag Aangaande de ontwapenimgsconfe. rentie nu sinds een jaar aan den arbeid is en geen: bevredigende uitslagen op geleverd heeft. Allerlei verwarde bijbe. doelingen botsen tegen malkaar aan. Op ons berust dan ook "de plicht door een, gemeenschappelijke aktie de hoogst mogelijke summa van voordeelqn aan het meest mogelijk aantal volkeren. Om dit doel te bereiken moeten alle kleingeestige hinderpalen worden weg genomen en moeten ook alle enggcesti. ge verzuchtingen worden weggeruimd. Een egoïstische zegepraal moet nood. zakelijkerwijze een nederlaag worden. Alircn het vestigen' van den vrede in al le werelddeelen moet het einddoel van ons streven zijn. De moderne wapens President Roosevelt gaat na welke de oorzaken zijn van de bewapeningen die zoo zwaar drukken op de volkeren en bij toont deze aan 1) Het bedekte of openlijke inzicht van sommige volkeren hun grondgebied uit te breiden ten nadeele van een an. der land. 2) Die vrees van sommige volkeren door anderen te worden aangerand. Ik geloof zoo voegt hij er bij dat slechts een gering aantal volkeren eerstgenoemd opzet hebben. Ik geloof zo-o zegt Roosevelt dat de groote meerderheid van de volkeren zich verplicht acht omvangrijke bevva peningen te hanfdhaven omdat zij vreest dat een aanval tegen hen zou worden gericht. Die vrees is gegrond, want de moderne aanvalswapenen zijn op dit oogenblik veel uitgebreider en van meer moordenden aard dan vroeger. In elk geval de aanvalswapenen overtref, fen de verdedigingswapenen. De vestingen op de grene; de loop. graven, de prikkeldraad, de kustverde diging, met een woord alle: verdedi. gingswerken zijn niet meer bestand le gen. een aanval uit de lucht. De ware en beweeglijke artillerie en de pantser, schepen alsmede de stormwagens en de stikgashoudende bommen zijn doel. treffender dan alle verdedigingswerken! Dus, zoo besluit Roosevelt als alle landen er. in toestemmen die aanvals wapenen te schrappen dan moeten ook automatisch alle verdedigingswapenen tegen eiken aanval bestand zijn en wordt de onafhankelijkheid van volkeren gewaarborgd. Het plan Mac Donald Het doel van de ontwapeningsconfe. rentie moet dan ook zijn alle aanvals wapenen te schrappen. Het onmiddeiij. ke doel moet zijn enkele dier wapens të verminderen en andere volledig af te schaffen. [De Amerikaansc.be regeering is ook van oordeel, dat het plan tot verminde, ring van de bewapeningen dat thans aan do conferentie voorgelegd is slechts een eerste stap is naar het eind doel. Doch de Amerikaansche regee. ring stemt met genoegen in met de maatregelen die nu reeds worden voor gesteld. Duftschfand mag niet opnieuw bewapenen President Roosevelt somt daarna drie maatregelen op welke geen uitstel dui den. 1) Ken eerste stap moet gedaan nor den zooals in het Britsch ontwape" ningsplan vervat is. Zie vervolg onderaan volgende Kolom H. Celestinua Zonop4,07Zonaf7,28 N. M. 24 E. K. 1 Definitieve vaststelling van vergelijkingsloonen Oprichting van Provinciale Bcroepskommissies In het Staatsblad van Woensdag morgen is een koninklijk besluit ver. schenen waarbij provinciale beroeps, kommissies voor het vaststellen van het dagelijksoh vergelijkingsloon wor_ den opgericht. Tegen het door de gewestelijke klachtenkommissies vastgestelde ver. gelijkingsloon kan slechts na het ver strijken van een termijn van drie maanden ten minste in beroep worden gegaan. Tegen de beslissing getroffen door, de klachten-kommissie zal kunnen in beroep gegaan iw-orden bij een provin. ciale kommissie bestaande uit twee Werkgevers, twee (Werknemers en een persoon vreemd aami de nijverheid of den handel. Het lid vreemd aan de nijverheid erf den handel neemt de functie waar van voorzitter. De functie van secretaris zal worden waargenomen door een beambte aangeduid door den minister, van Arbeid en Nijverheid. Er zal slechts ééne dergelijke kom. missie zijn vonr de provinciën Namen en Luxemburg. De provinciale kommissies welke zullen worden opgericht in uitvoering van dit besluit zijn, eveneens bevoegd voor .wat betreft het beroep aa.ngetee_ kend tegen de beslissingen van de kommissies van reklamatien nopens de indeeling der ambtsgebieden van de werklöozenfondsen in nijverheids- en handelsgewesten, landbouwgewesten en half-landbouiWgewesten. De voorzitter zal in beroep kunnen gaan bij den minister van Arbeid en Nijverheid tegen de beslissing van de. kommissie. VAN HEDEN AF groote keus van prachtige nieuwe models van beelde kens voor 1ste en Plechtige Communie (gouden druk) ter drukkerij «De Volks stem», Kerkstraat, 21, Aalst. Wij hebben eorgisterea het feit aangeklaagd dat Mr D'Haese sinds Maandag deelneemt aan de beraadslagingen van bel Schepencollege, alhoewel hij geen SGhepen is. Het feit is érger dan sommigen denken. Dt aanmatiging van een openbaar ambl wordt met recht en reden door de wot gostraft. We kunnen in het huidig geval goede trouw aanvaarden vanwege Mr D'Haese, maar een advokaatzou toch den inhoud moeien kennen van ert. 227 van het Strafwetboek, dat zegt Al wie zich met openbare, burger lijke of militaire ambten inlaat, wordt gestraft met gevangenisstraf van een tot twee jaar Er is een ander reden nog dat ons tegen do aangeklaagde handolwijze ven Mr D'Haese doet protestveren het is het feit dat Mr D'Haese in de plaaïs van hei gezag van den Gemeenteraad, het gezag steii van een politieke groep van zijn politieke groep. Wij weten immers dat er verleden week in het VlaamBCh Huis werd be slist Mr Haese als kandidaat voor te drageu. Mr D'Haese gedraagt zich nu heelemaal alsof die beslissing hem met de macht van het Schepeaambt werkelijk had bekleed. Dat is onaannemelijk I Alleen de Gemeenteraad, die gansch de bevolking vertegenwoordigt, heeft het recht een schepen te benoemen en niet een onverantwoordelijke groep die niets vertegenwoordigt. Het is wonder hoe de ideale verdedigers van de democratie, met deze grondbeginselen omspringen als hun eigen persoon ermede bemoeid is. De tegenwoordige gouverneur van Yozcaya (Spanje) stond algemeen be. kend vanwege zijn haat legen alles wat maar naar godsdienst ziweemde. Bij een reis naar Madrid werd hij dezer dageii l:et slachtoffer van een ongeluk toen hij met zijn auto teigen een boom reed. Zwaar gewond werd hij naar 't zieken huis vervoerd. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis smeekte hij voortdu rend «Roep toch gauw een priester». Deze handelwijze vormt een schrille tegenstelling met het optreden van een burgemeester van een klein stadje rond Barcelona, die een verzoekschrift af. wees, om'dat er de woorden in voor kwamen. «Moge God u nog jarenlang kehouden Het verzoek werd niet in behandeling genomen omdat er, voor. God geen plaats meer is in het laicis. tische Spanje. 2) Een overeenkomst moet worden bereikt aangaande de te volgen proce. duur met het, oog op verdere inkrim ping van de, bewapen ingen. 3), Intusschentijd maig geen enkel land zijn bewapeningen verhoogen bo_ ven de perken door. de verdragen voor. zien. Een algemeen niet aanvalspakt Ten slotte zouden alle volkeren een plechtige verbintenis moeten aangaan tot geen aanval over te gaan en zouden, zij meteen ook de verbintenissen moe. ten erkennen die zij hebben afgesloten en namelijk wat betreft de beperking en de verminder inig van de bewapen in gen. Anderzijds moeten, zij nok de plechtige verbintenis aangaan, in geen geval behalve in geval van niet nale ving .van die verbintenis door een ander land hun legers buiten hun eigen gren. zen te zenden. Het spreekt van zelfs dat zoo een groote mogendheid weigert aan dit doel mede te werken de vrede niet kan ge_ handhanfd worden. Maar in dit geval zal de beschaafde wereld ook weten wie ervooé verantwoordelijk te stellen Ik dring er op aan opdat geen enkeï land die verantwoordelijkheid op zich zou nomen en dat alle landen die aan, de ontwapeningsconferentie deelnemen door daden zouden, bekrachtigen d - tot iele die zij verklaren te voeren, De stemming der volmacht in de Belgische Kamer heeft in Frankrijk de aandacht gaande gemaakt te meer dat M. Daladier, voorzitter van den raad, een maand geleden een dergelijk voor-N stel had aangekondigd- De buitenlandsch'C politieke toestand heeft deze ontwerpen eenigszins op den achtergrond gedreven, maar in afzien, baren tijd zal de Fransche Kamer toch eene beslissing moeten nemen. De be. sparingen in Frankrijk verwezenlijkt bedragen; 8 milliard, maar daar het deficiet 14 milliard bedraagt heeft men nog 6 milliard te kort te dekken. De toestand is in Frankrijk dus eveneens zeer ingewikkeld en het laat zich niet aanzien dat dei regeering vdijlwillig van de kamer zal verkrijgen dat er nog meer opofferingen van de belastingschuldigen zullen gevergd worden. Dus heel eni al dezelfde toe. stand als in: Belgie en M. Daladier nam dan ook het besluit volmacht te vragen om de noodige maatregelen tc kunnen treffen. De Fransche middens zullen nu met belangstelling nagaan op welke wijze de Belgische regeering de volmacht zal gebruiken die zij bekwam. Men mag gerust aannemen dat het welslagen der Belgische regeering van grooten invloed zal zijn op de besluiten die in Frankrijk zullen getroffen worden. GROOTE KEUS van kerkboeken, pa ternosters, beeldekens, geschenken voor de 1ste en Plechtige Communie in den boekhandel J. Van Nuffol-De Gendt, Kerkstraat, 21, Aalst. PQ, DE RONDE VAN BELGIE VOOR BEROEFSfiIJBERS Georges Ronsse overwinnnaar. in de 1ste rit. Het wetsontwerp op de bijzondere machtigingen der regeering is nu ge stemd. Het geldt nu de noodige maat regelen tot het financieel herstel uit te' vaardigen. Naar verluidt zi jm enkele van die maatregelen reeds voorbereid, of na. genoeg. Dit geldt onder meer voor, de verhoo- grng van taksen als die op de naturaii. saties, passen, enz. Wellicht houdt de Kabinetsraad zich daar reeds heden Donderdag mede bezig, want nu komt het er voor de regeering op aan onver, wij ld aan het werk te gaan. Echter zijn de maatregelen, waarme de onmiddellijk kan worden uitgepakt, enkel die welke eigenlijk tot geen groo. te betwistingen aanleiding kunnen ge.» ven. Maar met de andere zal men vermoe. delijk nog wachten. In' de eerste plaats, omdat over de teksten in den kabrnets. raad nog dient beraadslaagd. En ver volgens omdat, de regeering niet voor. nemens blijkt te zijn haar belangrijkste maatregel broksgewijze af te kondigen, maar wel alles ineens, opdat metoen. duidelijk zou blijken hoe gestreefd is naar een-rechtvaardig evenwicht in de offers, die van de verschillende standen zullen worden geeïscht. De socialistische Kamergrocp ver. gaderde Woensdag namiddag onder, voorzitterschap van M. Max Hallet. Er werd besloten dat de groep een of meermalen per week zou samenko. men met de senators der partij gedu. rende gansch het termijn der ontsten tenis van het parlement, tem einde dó dekreten ingevolge hare volmachten door de regeering uitgevaardigd aan een nauwgezet en streng onderzoek te onderwerpen. Er werd ook besloten een manifest uit te vaardigen, waarin het land zou gewezen, worden op de rampvolle ge volgen van den stilstand van het par. lementair leven en de schorsing der wetten door de Kamer gestemd. Kennis werd genomen van de klachten van verscheidene burgemeesters van be. langrijke gemeenten, nopens den toe. stand (waarin zij door de afschaffing der staatsvoorschotten tegenover den wcrkloozensteun geplaatst zijn, Eene resolutie in dien zin, zal aart M. Jaspar worden overgemaakt, wij zende op den cllendigeiL toestand van de werkloozen, wier vergoeding werd ontnomen of verminderd, en ook zeke re zoogezegde tekortkomingen aankla. gende van den Staat, tegenover sommi. ge gemeenten. Tevens zal worden aangedrongen op de verdere uitbetaling der voorschot, ten, totdat eene gemeenzame regeling van het vraagstuk zou worden gelrof, fen.. Er moet ook verholpen worden in het gebreke blijven der kommissiën van Openbaren Onderstand, onmach. tig verdere hulp te verleenen aan niet verzekerde fwdrkioozen»

De Volksstem | 1933 | | pagina 1