De Kruisdagen De Redevoering van Mev. Gravez BIJ DE INAMBTSTELLING VAN BURGEMEESTER NICHELS Gonao Priesterlijke benoemingen De Nieuwe Financieel Maatregelen De Vredesboodschap van M. Roosevelt DE Ff EEK VAN DE K. Ae J, Belgische Dollarleening BIJ DE SOCIALISTEN Van Hasselt te voet naar Rome XXXIX JAARGANG NUMMER ||9 Kerkstraat, 9 ên 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-Dê Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaati 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs I Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. i" iTTiiim!IT-i**7l!BftM1iTI1lll«tiL' ZONDAG 21 MEr H. Crisplnus Zon op4,04Zon«f7,80 MAANDAG 22 MEI 1933 H. Juli» Zonop4,03Zonaf7,32 N. M. 24 E. K. 1 Bij dit nummer behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijden. Pasclien en de dagen die volgen zijn de verrijxenistijd en het vreugdeseizoen voor de zielen, wel te verstaan, De boe vennatuurlijke verlustigingen gaan te samen met de natuurlijke ontwaking en opgeruimdheid- De lente is aangebroken. De bloemen vormen hel tapijt der aarde er. verspreiden hare geuren en kleuren. De lucht is zuiverder, de vogelen zingen terwijl ze hunne nesten opbouwen. Alles verheft ons hert tot God door het aange name. De boomen staan in vollen groei en 'i fruit belooft, terwijl de oogst groeit en de wijngaard den overvloed belooft. Doch een koude nacht met wat vorst, een onweder met wat hagel, een etorlre- gen met overstrooming kunnen een einde stellen aan al die veelbelovende weelde. Niet te verwonderen dat de jd. Kerk, die alles voorziet, met alles medelijden heeft, en ook de macht van het gebed en de boetveerdigheid hoogschat. Hare Paaschvreugde wat onderbreekt om de vergankelijkheid en de flauwte der aard- sche goederen ons te herinneren en af te bedelen aan God dat Hij ons en allen zou sparen en ons betrouwen niet zou teleur stellen. Vandaar die ommegangen en gebeden op de Kruisdagen, de bede- en boeteda gen, drie in getal, vóór O. L. Heer He» meivaart. De eerstelingen dier processies tot afkeer van alle rampen en tot zegening der vruchten der aarde, komen we tegen in Frankrijk. De vijanden van land en volk vielen in de Dauphineestreek en in de Rhonevallei en wisten er geweld en wreedheid te gebruiken. Sint Mamertus was alsdan bisschop van Vienne en zijne Gouw werd toen erg beproefd. Daarbij de aardbevingen hadden zelfs de wilde dieren schrik op 't lijf gejaagd en deze hadden hunne schuilplaatsen en bosschen verlaten om in de steden rond te loopen. Branden door onbekenden ontstoken, woedden en 't was eene omwenteling en schrikaanjaging welke overal heerschte- St Mamertus was aan 't celebreeren in de groote kerk van Vienne met den Paasehnacht en daar was aanwezig al het volk. Al op eens riep men dat het stadhuis in brand stond, Het volk, halt zot en uitgelaten, liep de basiliek uit om elk zijn eigen huis te bewaken. De Kerk voogd, gansch alleen, stond daar nu aan den voet des altaars, hij bad en beloofde: Heer, indien ge die geesels van mijn volk wilt afkeeren, beloof ik U jaarlijks in mifh Bisdom plechtige gebeden te storten en boeteojnmegangen te doen. Dit zal ook gebeuren om de toekomstige rampen af te weren. Nauwelijks was zijn gebed ten einde, of de brand hield op en verslond niet een huis, alhoewel men het ergste vreesde- De stad werd gered.'t Volk kwam God en de Bisschop seffens bedanken en stemde er in toe om die beloofde pro cessies te houden. Vandaar da Kruisprocesslês. dia naar het voorbeeld van den H. Mamertus overal gehouden worden. Daarbij vastte men, naderde men tot de HH. Sacramen ten en zong men dat het klonk. De drie dagen die O, H. Hemelvaart voorafgln. gen, Dit godvruchtig gebruik werd wel haast in de gansche Kerk ingevoerd,doch eerst in 't Fransch zuiden. Sedert dat O, L. Heer op het Kruis stierf, hielden de christenen veel van dat werktuig onzer verlossing, ie vereerden het en dragen het in hunne processies. Dat teeken dat safan doet beven en weg vluchten. Ziehier het Kruis des Hee- ren, vlueht vijandelijke partijenDe Leeuw van Judas ia overwinnaar werd dan ook mêegenomeu in die boete ommegangen en later ook de relikwie van het H. Kruis, gelijk thans nog, vereerde men. Vandaar de naam van Kruisdagen. Laat ons met die dagen meevoelen met de H. Kerk en mêebidden. MARC. BISDOM GENT Z. H. E. Mgr. de Bisschop heeft be noemd tot Onderpastoor te Adegem, den E. H. C. Morre, onderpastoor le Herdersem; te Nevele den E. H. G. Bre. wée, onderpastoor te S. Pauwels..Waas; - te S. Laureins den E. H. R. Temmer man, onderpastoor te Welle; te Zwijn, aarde den E. H. A. Bouckaert, onder pastoor te yra.cene» In den yiaamschen tekst, die Don. derdag' na afloop van den ministerraad aan de yiaamsche pers werd verstrekt in verband met de beslissingen der. re geering aangaande nieuwe financieel© maatregelen tekst, die in ongeveer, alle ylaamsche bladen is verschenen, is' er een grove font geslopen. Lid 2 van de beslissingen van dtn Kabinetsraad luidt n.l, in bet Fransch als volgt 2) Que tous les subsides inscrits aux budgels, sauf les subsides.traitcments, seront frappés d'une indisponibilité de 20 p.o. En de Vlaamsche vertaling daarvan in den door do Vlaamsche bladen af ge- drukten tekst luidt 2) Dat al de op de begrootingen in geschreven kredieten, behalve de wed. dekredieten zullen ingekort worden met 20 t.h. Hel zal iedereen onmiddellijk opval len dat «subsides» geen «kredieten» maar wel «toelagen» zijn. Afgaande op bovenstaanden Vlaam. scben tekst, van Lid 2 zo-oals hij in de Ylaamsche bladen is verschenen, heeft men er in het Vlaamsche land uit fce- slcten, dat alle kredieten, inb3,<rcpon deze van den workloozensleun, pensioc. nen e. d. met 20 t.h. zouden worden ver. jninderd. Geen enkele 'der door de regecring genomen beslissingen! slaat op vermin, dering van kredieten voor workloozen sleun of pensioenen. De ministerraad heeft zich Donderdag, wat werkloozen. steun en pensioenen betreft, alleen be. zig gehouden met strafmaatregelen te genover degenen die bedrog plegen, dat leest men] in Lid 1 van de beslissingen, als volgt [De Raad beslist' 7 1. Dat nieuwe strafmaatregelen on. middellijk zullen genomen worden om bedrog op alle gebied te keer te gaan. Een waarschuwing In eeni mededeeling aan de pers, uit. gaande van het Kabinet van den Eer sten-Minister, wordt er op gewezen, dat berichten:, die in sommige bladen zijn verschenen in verband met de door de regeering te treffen maatregelen, van allen grond zijn' ontbloot. Wij meenen eveneens dat het veili ger is de besluiten van de regeering af te wachten ini plaats van zich aan voor. spellingen te wagen die meestal berus. ten op geruchten of veronderstellingen. Antwoord van Koning Albert Voor den terugkeer tot de vrijheid der handelruilingen en voor den vrede De Koning der Belgen heeft aan, pre. sident Roosevelt te Washington, ant woordend op de presidentieel© bood. schap, het .volgende telegram gezon den: Ik dank hartelijk, ik heb uw te. legram bezorgd aan mijne regeering, die met de meeste aandacht de aange duide ontwerpen bestudeert. Uwe boodschap' heeft mijn gansche bewondering en ik houd er aan u le zeg. gen dat Belgie reeds in verschillende opzichten gepoogd heeft te beantwoor den aan de verheven inzichten welke gij uitdrukt. Belgie heeft, zéven jaar geleden zijn munt gestabiliseerd en heeft een vasten wiil deze munt te be. houden aan hare huidige waarde, waar onder men niiet zou kunnen dalen zen. der het land tot algemeenen ondergang te leiden. Mijne regeering, 't akkoord met het parlement, heeft niet opgehou den te bevestigen en door daden hel hoofdbelang te bewijzen, welke de Bel. gen hechten aan den terugkeer tot de vrijheid der wederlandsche handelsrui lingen. Eindelijk, mijn land heeft te veel ge. leden van een oorlog gevolgd door de noodzakelijkheid zijn onafhankelijkheid en zijn grondgebied te verdedigen en zijn wederlandsche verplichtingen! te eerbiedigen, opdat het niét vurig zou verlangen dat alles in het werk gesteld worde voor het verstevigen van den vrede en de volstrekten eerbied te ver zekeren der waarborgsverdragen, waar. aan het zijn instemming heeft gegeven. Dit zegt genoeg hoe Belgie doordron gen is van den geest van^amenhoorig. heid, waarvan uwe boodschap zulke ede le uiting is. VAN HEDEN AF. groote keus van prachtige nieuwe models van beelde kens voor 1ste en Plechtige Communie (gouden druk) ter drukkerij «De Volks- etem». Kerkstraat, 21, A&lefi Ditmaal geert week van het water1, of week van het verkeer' bf van de veilig heid, of van wat weet ik nog allemaal. Nu eens een WEEK VAN DE K.A.J., of Kajottersweek, of Propagandaweck. PROPAGANDA 1 Dan denkt men aan reusachtige plakkaten, en slrooibrief. jes en opstootjes, en mannen die op een stamineetafel met veel lawaai ver. moeide menschen iets trachten wijs le maken, enz. enz. De Kajottors gaan propaganda voe. ren, en reusachtige propaganda. Ze heb ben ook plakbrieven, ge kent ze, met dien geweldigaard op. Ze zullen ook opstappen door de straten. Maar vooral zullen ze stille propaganda voeren, huis na huis, rnet hun speciaal nummer. Ze zullen goed ontvangen worden, ze zul len buitengesmeten worden •met 'nen vloek. Maar ze gaan voort, in elk huis moeten ze zijn, overal moet men de K. A. J. leeren kennen, alle arbeidersge. zinnen moeten weten dat er een jeugd is opgestaan in Vlaanderen, in \Vallo_ nië, in tien vreemde landen. Een mach tig blok is het reeds geworden'. Men noemt honderd-duizenden. Honderddui zenden. frissche, sterke jongens, vol levenskracht en levensmoed, die allen 't zelfde denken, \t zelfde willen. Die al. ien 't roode kruis met de rijpende kore. naar op hun borst dragen en op hun vlaggen hebben geborduurd Een macht' is dat geworden. Een stuwdam wordt hél tegen de rotheid en het valsclie in! deze tijden. Geen verslenste, vroeg-verslelcn vod- demannen, die geen toekomst hebben, maar jeugd, slerkc blije jeugd, die eon rijkdom belooft voor de toekomst. Arbeidersjeugd, jongens die van hun veertiende jaar op eigen becnen moes. ten staan, alleen in werkhuis en fabriek en bureel. Die nu in massa moeten gaan stempelen: vijf minuten bezigheid op 24 uren. Arbeidersjeugd En toch levenslust, en frissche blijmoedigheid, en echte «jeugdigheid»; Toch hebben wij eek- lacli om den mond, en kunnen wij zingen nog, on gaan wij kop omhoog... omdat wij GE. LOOVEN, omdat wij overmoedig fien gelooven Want wij zijn de Krislcnc Arbeidersjeugd, juister de Katholieke arbeidersjeugd. Want wij zijn allen broers en werkmakkers onder mekaar, met allen dezelfde nooden en dezelfde mizerie, maar samen hebben wij onver woestbare hoop en geestdrift, samen KUNNEN wij, want wij 2ijn de nieuwe jeugd. De jeugd die zich niet bekom mert om veci geschiedenis, maar die met al -ïair zwakheid het bloedspoor van Calvarie wil volgen, die ROOMSC1I en ROOMSCH wil zijn en leven, dwars- door en zonder omzien Roomsch.katho- Iiek 1 Omdat zóó en zóó alleen er, oplossing komt voor ALLE mizerie. Zóó is die je.ugd. En zij wordt mach. tig en machtiger. Wil, en gij zult over winnen Jeugd, die fier uw> wegen gaat II Veel lawaai zullen, 'de Kajottcrs niet maken in hun propagandaweek, maar zeker van hun stuk zullen ze overal doordringen. Nu, volgend jaar, gedurig, tot weer de arbeidersstand waarachtig ontvoogd is, de arbeidersstand die men zoo brutaal heeft willen misleiden. Op Ons Heer; Hemelvaartdag, stemt iedereen af op onzen K.V.R.O., om het radio.uurtje te beluisteren van de K. A.J., met nieuwe spreekkoren, prachti ge liederen, en natuurlijk met Ka jot. tersgeestdrift 1 Het is te doen om 18 u. 30 1 Dus op 25 Mei, luister naar K. V.R.O. I K. HA JEE. Vertrek van de «Anversville» tüe Belg. st. «Anversville» vani de Compagnie Maritime Beige, is Vrijdag middag onder bevel van kapitein Potié, uit Antwerpen naar Congo vertrokken. Aan boord bevinden zich 127 passa giers, waar ónder 28 van eerste klas en 55 van tweede, die te Matadi zullen ont. schepen, en 10 van eerste, 15 van twee de en! 18 van tusschenklas voor Lobito. Er is ook een passagier aan boord voor Teneriffe. Tuss'chen de vertrekkenden bevinden zich de Eerw. Zusters E. Degaye, R. Roelandts en M. Michielsen, der Zusters van. Liefde. De lading welke 2400 Ion bedroe was verdeeld als volgt: 250 ton ijzeren platen, 50 ton elektrische kabels, 150 ton. cement, 2 ketels van 3 ton elk en 8 kassen auto's Het overige is «general fearg>»^ LWij hebben bij toeval de hand kun. nen léggen op de redevoering die Mev. Gravez heden avond hij de inamblstel- ling van M. NicheJs wil uitspreken, en ziehier de tekst Achtbare Heer Burgemeester, Hot is mij een groote eer cn levens een groot genoegen, in naam onzer partij, en als le Schepen der Stad een voorname plicht u op dezen heugelijken dag van. harte te felicileeren, met de groote doch welverdiende onderschei, ding die u te beurt is gevallen. Vooraf Wil ik hier echter de verkla ring afleggen, dat onze Partij een con. fessioneele Partij is. een bewijs dat wij U verkozen! hebben als onze eerste ma gistraat. Hieruit komt dat wij in vele gevallen verschillen em wij elk onzen eigen weg afleggen, wel al knibbelend in woorden', strijd langs de baan, maar. toch 't akkoord, niet in de liefde maar wel in den afkeer voor ons beider vijand de- Katholieke Partij. Dat moet ons ster ken dat moet ons samensnoeren, ons binden. En niets is meer in staat ons nader bijeen te brengen tenzij uw Bur gemeesterschap. Een Burgemeester; moet zijn, iemand meer, begaafd dan anderen, en dat zijl Ued. Een Burgemeester moet zijn, ié mand die ontzag inboezemt... dit ont zag straalt van Ued. uit. Een Burge. meester moet iemand zijn met alzijdige ontwikkeling... en wie zal het niet er kennen dat Ued. die ontwikkeling bezit in de hoogste mate. Een Burgemeester nog, moet iemand zijn, die door zijn verleden, door zijn werk, door zijn per. soon zelf, boven alle anderen uitblinkt, en er door aangewezen is, zelfs lang op voorhand om dien hoogsten post van vertrouwen te bekleedcn. Hoe dikwijls zegt men niet van ie mand in dorp of stad, ja zelfs van in de kinderjaren Die zal nog Burgemoes. ter'worden.» Ook heb ik dat gezegd en begrepen van bij ons eerste ontmoeting. Wij Vlaamsch-Nationalisten, Fron. ters, strijden -niet. alléén voor het stof felijk welzijn onzer medeburgers (be. wijs de nieuw-i gestemde belastingen. Red.)maar bovendien streven wij een veel hooger doei na, een1 doel eigen aan or.ze Partij, en waarvan wij het mono. pool bezitten. Ik bedoel hier het hooger kultureel leven onzer bevolking. De menschen hooger opvoeren, beter ont- wlikkelen, ze meer mensch, ze beter mensch maken, Hoe schoon. Hoe edel I Hewrel achtbare Heer Burgemeester, door uwe benoeming in de hand te wer. ken, dooi; U, een zoo edel, hoog be schaafd, ontwikkeld mensch ie verkies zen ul3 eerste Magistraat onzer Slady hebben wij ongetwijfeld een belangrij ken steun aan dit zoo hoog, zoo edel doel gegeven. Wat hebt Ued. immers niet al gedaan; cn gepresteerd voor de Yiaamscho; Zaak Wat is er niet nog' al meer vurt Ued. onder dat opzicht te verwachten. Uw verleden is borg voor de toekomst I Ten andere, Ued. zijt volbloed Aalste- naar, en Vlaming geboren. Ued. spreekt en schrijft onze schoone duurbare Moe dertaal, zonder eenig accent, zondof! zelf een Holïandsch of ander vreemd kuchje; daarin, en het zal steeds als aangename muziek in de oaren de-4 Aalstenaars klinken Ued. het woord to hooren voeren. Wat dan nog gezegd over uwe liefde en uwe kennis voor de schoone kunsten, waarin de Aalstenaars altijd hun aan. deel in den roem hebben opgeëisclit ert verdiend. Ook dit is u niet vreemd, en; hoeft steeds uwen steun uwe wnar- deering en bewondering op Gevoegde wijze gaande gemaakt. Zelfs de sport' heeft u niet onverschillig gevonden. U zult vooral uitblinken door uwe ge- matigheid, uwe gedienstigheid, uwe onpartijdigheid (tenzij tegenover da katholieken zie verslag zitting ge. meenteraad hi data 10 Februari) U, zijt wat men noemt een Übermensch', en Ued. stellen wij tot voorbeeld aan onze ylaamsche Partijgenooten. Het lijdt dan ook geen twijfel, of Ued* zult overal en in alle omstandigheden de eer en het prestige van onze Start Aalst hoog- houden, hooger dan iemand uwer voorgangers op den Burgcmees- lerszetel het ooit gedaan of gekunnoii heeft, want het zal u natuurlijkerwijs ze gemakkelijk vallen. En wij Fronters, uwe bond gen ootcn* wij gaan er fier op U zoo hoog te heb. ben helpen plaatsen, en wij zullen TJed'* steunen zoo noodig U helpen Ued* verdedigen als 't pas geeft. Aan ons is het grootendeels te d a ri de n dat uwe beeltenis eens zal prijken in de gallerij dier vroegere vroede Bui% gervaders, waarvan Ued. een der groot, stc, der weendigste, zooniet de grootste, do weerdigste opvolger zijt, en ten eeuwige dagen zal do geschiedenis, ver melden dat het de Vlaamsch-Nationale' Fronters.partij is gew-eest die aan dé. Stad Aalst een groot Burgemeester! heeft geschonken en Ued. onsterfelijk heeft gemaakt voor het nageslacht. Ik stel u voor de Ajuinstraat te her-* doopen in de Alfred Nichelsstraat. De bezitters van titels van de Belgi sche dollarleeningen w^ordt bericht, dat zij van 22 Mei af hun afgestempelde ti tels aan de loketten van de Nationale Bank, waar de indiening geschiedde, kunnen weerhalen. De teruggave zal gedaan worden óp vertoon van het ontvangstbewijs, dat zij gekregen hebben, voor kwijting ge- teekend en mits betaling van 0.75 per titel voor, de onkosten van afstempeling. Vrijdag morgend had een vergadering plaats van den algemeenen raad Óer socialistische partij om den politieleen toestand te bespreken. Het doel was namelijk na te gaan hoe de socialistische gemeenten en provin ciën zich aansluiten zouden bij de pro testbeweging tegen de regeeringsvol. macht. Onder de voorstellen die ingediend worden was er namelijk dat der socia listische mandatarissen allen te gelijk, bij wijze van protest tegen de uitbrei ding van de inkrimpinigsmaalregelen tot. de gemeente- en provinciebesturen ontslag zouden nemen, maar voor den afloop der vergadering werd ons verze kerd dat dit voorstel maar weinig kans fieeft om te wiorden goedgekeurd. Verder was er spraak van het zen den bij de regeering van een afvaardi. ging van socialistische burgemeesters en provincieraadsleden. Een Kamerlid deelde mede dat mi nister Poullet hem de verzekering had gegeven dat het gemeenschappelijk fonds voor de gemeentelijke bijgeklen aan werkloozen nog voor het eincle dfiE jnaand in werking zal treden, De Pelgrims stroomen in massa naad Rome toe, ten einde den aflaat van het) H. Jaar te verdienen. Zij worden twee maal per dag 's middags en 's avonds op het Vatikaan toegelaten. Z. H. Pius XI doorloopt hunne ran', gen en laat hen tot den ringkus toe. Maandag laatst hield de heilige Va. der stil bij een hunner die hem bijzón der was aangewezen: een bedevaarder! uil Belgie te voet naar Rome gekomen* De Paus sprak hem toe, vragende hoeveel kilometer hij had afgelegd, ei* hoeveel tijd de tocht had gevergd. «Gij hebt den vollen aflaat wrel verdiend!...»! besloot de H. Vader vooraleer zijn ze. gen te geven. De moedige pelgrim is een inwo. ner van Hasselt, Edmond Duvivier, 50, jaren oud, die de middelen niet bezit tende om den trein te bekostigen, bc. sloot te voet naar Rome te gaan. IIij vertrok uit Hasselt den 21 Maart] en doorliep Belgie, Luxemburg, Lor- reinen, den Elzas, Zwitserland en Italië* Eens de Italiaansche grens overschre den te Chiaso, begaf hij zich naar Ro. me langs Milaan, Bologne, Florentic* Sienna en Vilerbo en kwam in do ceui, wige- stad na 51 dagen ga'ans, 1679 ki lometer te hebben afgelegd en een paaij schoenen versleten. 5 Geen cent bezittende bij zijn vertfeB leefde hij meestal van brood en walcij en sliep meer clan eens onder den bloo. ten hemel. Edmond Duvivier is in 'de boste ge zondheid en hoopt, 11a een verblijf varij eene week te Rome, naar Belgie terug; te koeren, altijd le voet, en ditmaal ovcS .Pisa en Genua,

De Volksstem | 1933 | | pagina 1