60EBIN of EDELYROUW De Toelage wegens Werkloosheid Oudheidkundig ontdekkingen De Katholieke Unie van België Een erg geval Op Japtte-kermis was er veel plezier Dit, dank zij DE GHEEST zijn bier Ook was er geen een die deze kermis bezocht En die er geen glas DUBBELEN kocht. 0. L VROUW van L0URDES DAGKLAPPER 23 Mei. H. Desiderius, Bisschop en Martelaar. Hij was bisschop van Lang res" in Frankrijk. Toen hij /«jn volk door het leger der Vandalen ge plaagd zag, ging hijzelf naar hunnen koning orn.voor hetzelve ten beste Ie spreken. Voor alle antwoord gaf de ko. ning bevel den heiligen grijsaard ie onthoofden. De bisschop offerde gaar. nc zijn leven voor zijne schapen, hij rekte zijn hals' uit en ontving den ge nadeslag. Met hern hebben nog velen zijner kristenen geleden. Allen werden Dij de stad hegraven. Kapitein John B. Cull, de comman. dant van de militaire luchthaven ie Aboekir, heeft bij een tucht over de Middellandsche Zee nabij NelsCTT.eiland de overblijfselen van een oude stad ontdekt, vermoelijk Canopus, de bad plaats van de Alexandrijnen in den Ro. meinschen lijd. Cull zal onder water iets, dat op een groot hoefijzer leek en zegde dit tegen den bekenden Egypt i- schen archeoloog, prins Omar, Toes, soen. Deze zond een duiker naar de aange geven plaats om een onderzoek in te stellen, en deze bemerkte dat het «Hoefijzer» bestond uit marmeren ko. lommen en verdere overblijfselen van oude gebouwen. O. a. beeft de duiker den kop van een wit marmeren beeld van Alexander den Groolc mee naar bbven gebracht* De kommissie voor hooger beroep, onder voorzitterschap van den arron- dissementskomniissarissen, en belast met het vaststellen van de looncijiers voor het bepalen van de staat van be hoeftigheid, hebben besloten die ver- gelijkings.loonen op een minimum te houden. Die cijfers zijn 18 fr. in tie land. bouwslreken van Waalsch Brabant en Namen; 25 tot 28 fr. in de half in. dustrieele streken van Vlaanderen; 33 fr. te Namen (stad) 24 fr. te Luik en te Verviers; 36 fr. le Brussel. Voor de overige gewesten zijn cijfers vermoedelijk nog niet bcpr.a POGING TOT DIEfTE ;TE ANTWERPEN Bij den '"wissel aftreet Lember.ger, Pe likaanstraat te Antwerpen, bood zich een vreemdeling ^in om een cheque getrokken op eene bank van Straatsburg len bedrage van 48.255 fr. uil te wor den betaald. Daar de wisselagent twijfelde aan de echtheid van den cheque en weigerde hem uit te betalen, sloeg de vreemde, ling op de vlucht,. Hij wordt door de policie opgezocht. VAN HEDEN AF groote kous van prachtige nieuwe models van beelde kens voor Iste en Plechtige Communie (gouden druk) ter drukkerij «De Volks stem», Kerkstraat, 21, Aalst. Eje Katholieke Unie van Belgic richt Dp Woensdag 24 dezer, teil iO.30 uur, eene voorbereidende vergadering in te .Brussel, in de lokalen van Palna, 23, Broekstraat. Deze vergadering beeft tot doel de nieuwe Standrcgelen in toepassing te brengen waaraan belangrijke wijzu .gingen zijn toegebracht geworden en waarvan wij onlangs den tekst hebben medegedeeld. Zij zal voorgezeten worden door de Commissie, die belast is geweest met de herziening der Standrcgelen, samen gesteld uit de beeren Baron Robert de Kcrchove d'Exaerde, ondervoorzitter van de Kamer van Volksverlegenwoordi- gers; Staatsministers Segors en Poui. Iet; Graaf de la Barre d'Erquniinnes senolar; Rubbons, volksverlegenwoordi. ger, Baron de Moffarts, senator; De Vlëcschauiwer, volksvertegenwoordiger Van Coillie, senator. De Ley, ouo.scna- tor en Delvaux, secretaris. Op do dagorde komen volgende pun- len voor t) Redevoering door Baron R. de Kerchove d'Exaerde. 2) Aanduiding van de provincie.ar. gevaardigden bij liet Hoofdbestuur, door de afgevaardigden van de Katlio lieke Arrondissemenlsbor.den van léde. re provincie. 3) Aanduiding van Staatsministers en oud-Ministers bij lief. Hoofdbestuur. 4) Verkiezing van den voorzit'.er der Algcmeene Vergadering van de Kalh Unie voor een termijn van drie jaren 5) Redevoering dooc den nieuwen voorzitter. 's Namiddags zal de eerste vergade jring van het Hoofdbestuur plaats heb ben. Het nlet-onderteekend Koninklijk besluit In verband met het onderzoek dat gaande is in het ministerie van Maat schappelijke Voorzorg, naar de ver. antwoordelijkheden inzake de toepas, sing, sedert maanden, van een konink lijk besluit dat nooit door den Koning enderteeken-d werd, woidt nader verno. men dat het gaat over de invordering van de onderhoudsrenten aan ouder, domsgepensiormneerden. Daar dit koninklijk besluit nooit door den Koning onderteekend werd, is de toepassing ervan onwettelijk. In het ministerie zelf verzekert men dat de heele zaak alleen door een ver. warring werd veroorzaakt. Het ontwerp van bestuit was voorgelegd door M. Heyman aan den Kabinetsraad. De toenmalige eersle-minisler or.dcrtee. kende. Het betrokken personeel meen. de dat hel. dokurnent met de koninklijke handteekenin'g onverwijld zou inkomen. Onderrichtingen voor de toepassing werden gegeven... En die bekrachtiging door den Koning werd uit het oog ver. leren. Men voegt cr aan toe dab de Staat niet het rninsle nadeel door de toepas sing van-den maatregel heeft geleden maar men vraagt zich af wat eene op. lossing de bestuurskwestio moet krij gen, die hiermede gemoeid is. SMARTELIJK ONGELUK TE BRUSSEL Vrouw gedood Mad. Philomena Mellart, weluwe Peeters, 55 jaar oud, wonende St Mar. tensstraat te St Jans Molenbeek, werd Zaterdag morgen op de Antwerpenlaan te Brussel verrast en ten gronde ge worpen door den auto gevoerd door M. August M. uit Waver. Het slachtoffer dat erg gekwetst.was aan het hoofd en over gansch het lichaam, werd naar het Sint Jansgasthuis overgebracht, waar het kort na zijne aankomst be zweek. Door de politie is een onderzoek zoek ingesteld. TE DQODEL! JK MOTO-ONGELUK LEMBEKE Zondag voormiddag rond 1 1,30 ure, deden de twee vrienden Raymond De Pauw, daglooner, 32 jaar en Arsene De Zotter, velornaker, wonende Vaartstr. le Lembeke, een uitstap per moto.Ge. komen aan de Gentslraat moest de motorrijder uitsteken voor een auto, waarvan de eigenaar te Sint Amands- berg gevestigd is. De'moto kwam terecht op een boom; de schok was echter zoo geweldig dat De Pauw die dtuurde om zoo Le zeg gen op slag gedood werd. De automobilist stopte bij het zien van het vreeselijk schouwspel, reed hij dadelijk om den heer dokter Claeys van Lembeke, die ter plaats gebracht slechts den dood kon vaststellen. Vervolgens verwittigde rnen de gen darmerie van Eekloo, die ook toesnelde om een onderzoek over de verantwoor. delijkheid vast te stellen. Het lijk van De Pauw werd naar liet dcodenhuis van Lembeke overgebracht De ontsteltenis onder de bevolking zooals men begrijpen kan, was groot. Het slachtoffer De Pauw woont in bij zijne zuster in de Kerkstraat; deze v.erd met alle omzichtigheid van het erg ongeluk verwittigd. Wat De Zul ter betreft, die op c"e acMerzadel zat, die had niet het min sle letsel. EEN JONGELING TE ELSENE DOODGEREDEN Zaterdagavond, werd de 18jari Emiel Vanderlinden, wonende Belvedè. reslraat, te Elsene, op de Kroord.ian rechtover hel krijgsgasthuis door een aulo overreden, j. Het slachtoffer werd erg gekwetst overgebracht naar. het gasthuis van Elsene, waar hij -kort daarna bezweek, Het parket van.Brussel is ter plaatse geweest. HET VUUR TE ANDERLECHT Fabriek van elektrische lampen In brand Een hevige brand heeft gewoed in eene fabriek van elektrische lampen en uurwerken van de firma VVarxam, in de Plantijnslraat. Dadelijk werden de pompiers van den post van de Van Lintslraat opgeroepen.. Zij snelden toe onder geleidde van kapitein Fossoul.Na krachtig werken, gelukten de brand, weermannen cr in het vuur, dat op de eerste verdieping bij den trap van een groot achter bygebouw. uitgebroken was, na het vertrek der arbeiders, meester te wórden. Éen gedeelte van de fabriek en eene hoeveelheid goede ren werden de prooi der vlammen. De adjunkt-kommissaris Van Genechten, van den post van de Georges Moreau. straat, heeft een grondig onderzoek ingesteld. Men denkt dat de brand le wijlen is aan een kortsluiting. De fa. briek. was voor ongeveer 300.000 fr. verzekerd. EEN BEWOGEN VELOKDERS TE MECHELEN Zondagnamiddag werd de koers der Veteranen, als proef voor het baan. kampioenschap van Belgie, te Meche. len gereden. Tijdens deze koers hadden verschil, lende ongevallen plaats. Zoo stuikte de renner Van de Kerckhove van Ter- heide Kalmthout, op den Leuvenschen steenweg le Muizen, ter hoogte van het kasteel Van Langendonck, hals over kop over zijn rijwiel en moest zwaar gewond naar Mechelen overgebracht worden. Dr Gillis diende hem de noödi- ge zorgen toe. Tusschen Hever en Kampenhout werden twee toeschouwers door een motorrenner die de koers volgde aan. gereden*en gekwetst. Verder vielen op bet grensgebied tusschen Mechelen en Muizen een vijftal renners ten gronde en liepen lichte kwetsuren op. 2de Vervolg. Ik laat haar niet, zeg ik u, ik wil .Weten, waarom zij gister avond zoo laat is thuis gekomen, toen wij allemaal al te bed waren, dat wil ik weten, dat moet ik weten. En waar is bet geld van: de eieren Het meisje, dat blijkbaar met angst deze vraag had verwacht, kromp ineen en kreeg eene kleur-cn zegde op bijna waanhopigeni toon: Ik kan het u niet peggen, tante Martha. Gij weet wel, dat jk anders gewillig ben, maar nu kan ik niet. Gewillig, schoon gewillig, als gij gehcele nachten uit huis loopt en al ons zeer verdiend geld weggooit; waar is liet geld geef op. Och maak nu gcene ruzie omdat geld, dat zal wel terecht komen; zij mag ook wel eens iels voor haar. zelf hebben, zegde de boer weer op kalmen loon. En ik zeg dat ik 't geld hebben wil, maar waar is de mand Waar is 'de mand Alice, hoort gij niet, waar is 'ile mand Zij greep in haren drift eenen.bezem, toen zij dezen plotseling weer neerzet- •le en naar de deur keek, waarvoor voet- etappen werden geho'ord. Een harde bons op de deur deed den boer en zijne vrouw verschrikken en Alice bleek worden. Toch was op haar gezicht, geene verwondering te lezen. Een heer, in deftig uniform gekleed, vargezeld .van vier policiebeambten BLOEDIG DRAMA TE LA LOUVIERE Zondagnamiddag rond 2 uur, had «en bloedig drama plaats in een drankhuis, door Louis Danzfe gehouden in de ruc Guyaux te La Loiivière. De genaamde Hermant, uit Houdeng. Gcegnies, heeft er zekere Michaux J'vr- m r.d, herbergier te Iloudeng Gcejnies met- twee revolverschoten gedood. De moordenaar moest in eene eet. plaats vluchten om zich aan de woede der bevolking te onttrekken. Daar liet hij zich dooi: een policie-agent gevan. gen nemen. Hermant was een gewezen reserve luitenant. Hij was door Michaux ge vreesd, daar vroeger reeds moeilijkje, den met hem waren ontstaan. LIJK ONTDEKT LANGS DE SPOOR. BAAN TE UKKEL CALEVOET Het zou een ongeluk gelden Zondag morgen rond 6 uur heeft het personeel van de statie Ukkel Calevoet nabij den overweg het lijk van een man ontdekt, letlerlei in twee gesneden, fn de kleederen vond men het eenzel. vigheidsbewijs van het slachtoffer. De ongelukkige is de 40-jarige Adriaan Monnoyer, oorlogsinvalied, wonende Sterstraat,.76. l'e Ukkel. Men denkt dat bet een droevig ongeluk geldt. AUTOMOBiELONGELUK TE ZULTE Zaterdag avond Is een auto komende uit de richting van Kortrijk, op het gehucht Kapelhoek te Zulte, op een boom gebold. De eigenaar M. De IVonne van Astene, werd tegen den boom slingerd en bekwam erge kneuzingen aan het hoofd en de beenen. Het slachtoffer werd vervolgens naar zijne woning gebracht. BELANGRIJKE DIEFSTAL TE HYEST-OP.DEN.BERG.GOOR In den nacht van Zaterdag op Zondag brachten dieven een bezoek aan/Je groo. te stoommelkerij St Joseph N. "V., be. sluurder J. Ceulenians, en gelegen op don Aerschotschcn steenweg', gehucht Goor, onder Heyst op den Berg. Bij mid. del van braak en beklimming geraak ten zij in liet bureel, hier werd alles o-pengebroken, kassen, koffer, schrijfta fel en daaruit werd een som gestolen van ruim 50.000 fr. in geld. Zondag morgen bij het bestaigen der inbraak, werden onmiddellijk dc gen darmen verwittigd, die ter plaatse kwa. men voor het onderzoek. Het parket van Mechelen telefonisch verwittigd, kwam in den namiddag, samengesteld uit de beeren Baers, substituut; Helle, mans, onderzoeksrechter en Notelteirs, greffier ler^plaalse voor het onderzoek. Ook de bijzondere brigade van het par. ket van Antwerpen kwam ter plaatse. stond voor hen. Een dezer droeg eene mand. Goeden morgend. Brown, ik ben de kommissaris van policie uit de stad en heb u eene vraag te doen: Behoort die aan u, zooals de bedienden, op kasteel mij hebben gezegd Zeker, uwe hoogheid, antwoordde de vrouw, op hare wijze trachtend te glimlachen, (prwijl de boer met glazige oogen het tooneel zat aan te staren en Alice op het punt scheen zich in het gesprek te mengen. Wanneer hebt gij die mand hei laatst gebruikt Daar hebt gij het al, ik wist wel dat die zaak niet pluis was, viel de vrouw uit, nu zal ik u eens alles ver. lellen, hoogheid, en dan zal uitkomen1, wie het best leest in het hart van dit schepsel, ik of mijn man, die haar al. tijd verontschuldigt. Ja, vrouw Brown, we zijn. niet ge komen om huiselijke twisten te beslech ten, antwoord nu kort en goed, wanneer is die mancTuw huis uitgegaan Alice wilde naar voren treden, maar hare tante hield haar tegen. Houd gij uWen mond, gij zoudt weer willen liegen, ik zal het zeggen. Dit meisje hoogheid, is met die mand en eieren er in, gisteren avond naar- 't kasteel gezonde^^en pas laat in den nacht, zonder mand en zonder geld te ruggekomen en als gij er iels aan doen kunl, zou ik wel graag het geld... Waart gij gisteren avond in de laan naar 't kasteel, toen... gij weet zeker wel wat ik bedoel, daar gebeur de Ja, mijnheer, ik weet wat gij be. doelt. Wat is dat dan vroeg de vrouw nieuwsgierig. Maar zij kreeg'geen1 antwoord. Wilt gij u dan even wat aanklee. den en meegaan'naar 't. kasteel? Naar 't kasteel, wat heeft zij ge daan, wat is er gebeurd vroeg de vrouw nogmaals, terwijl de boer nog altijd onbeweeglijk met wijd open mond luisterde. Maar toen ook nu geen antwoord werd gegeven, Trok ide vrouw mompe lend af en begon de boer een praatje over 't weer, dat eindigde toen Alice na enkele minuten eenvoudig, maar netjes te voorschijn kwatm en meeging naar T kasteel. Zwijgend werd de weg afgelegd, langs een ander pad, dan men gewoon, lijk ging en na iien minuten was het kasteel bereikt. Zij zag niets van 'de pracht, waarop zij anders gewoon was bewonderende blikken te slaan,t nam zwijgend plaats op eenen stoel in de spreekkamer wachtte lot zij werd geroepen. Daar was veel -geloop van meïischen in het huis: telkens gingen er weg en kwamen weer aqdere. eindelijk, nadat- een rijtuig was gekomen, werd het stiller en kwam een policieagent baar roepen. In een groote zaal stond de jon_ ge heer van 't kasteel Roy, omringd door eenige polieieagen.ten; in eenen hoek der zaal wjaren zijne moeder en Valerie. Achter eene tafel zat een oud, deftig heer naast de kommissaris van. policie, die aanleekeningen, maakte. De JUBELJAAR 1933 BISDOM GENT Oost.Vlaanderens Bedevaart naar 13e Zomerbedevaart 3 tot 11 Aug. 1933 onder de Hooge Bescherming van Z.H. Exc. Mgr. den Bisschop van Gent. die de Bedevaarders naar Lourdes zal vergezellen. Geestelijke Bestuurder Kanunnik VAN DEN GHEYN. De Sermoenen zullen gepredikt worden in het Vlaamsch door Z. H. Exc. Mgr. den Bisschop ën E. IT. Van Kerek. hove, Diocesaan Bestuurder deü Maatschappelijke Werken te Gent. in bet Fransch door Kanunnik Van den Gheyn. 5 Bijzondere Treinen 1) Witte Trelr» Rechtstreeks Lourdes en terug.Met zieken en bedevaarders Vertrek 3 Augustus uit Gent St Pie. Iers rond 8,30 uur. Prijzen der plaatsen uit Aalst Witte Trein, rechtstreeks Lourdes en terug 2e klas 630 fr.; 3de klas 410 fr. 2) Roze Trein Langs Parijs, Mont. mortre (H. Hart) en terug langs Lisieux. Vertrek 3 Augustus uit Antwerpen» (Vlaamsch Hcofd) rond 6,15 uur. Roze Trein Prijzen uit Aalst 2de klas 735 fr. 3de klas 500 fr. 3) Oranje Trein Langs Parijs Mont- martre (H. Hart) en terug iangs Lisieux. Vertrek 3 Augustus uit Brugge "rond 7 uur. Oranje Trein Prijzen uit Aalst 2de klas 735 fr. 3de klas 500 fr. 4) Groene Trein Rechtstreeks Lour. des en terug langs Nevers Vertrek 3 Augustus uit Antwerpen (Vlaamsch Hoofd) rond 10.20 ure. Groene Trein Prijzen uit Aalst '5 2de klas 735 fr. 3de klas 500 fr. 5) Blauwe Trein Langs Lisieux, St Laurent s/Sevre en terug langs Parijs Montmartre (H. Hart) Vertrek 2 Augustus uit Maestrichfc rond 7,50 uur. N. B. De inschrijvingen voor -lezen trein worden aanvaard alleenlijk bij E. Pater Hupperls, Klooster van O L. j Vrouw Middelares, iDietsche Vest, 121, 1.euven. Vraagt uitgebreide prospectus aan: Mevrouw Van de Kerckhove-Cercelet, Aalst, Lange Zoutstraat, 11, of aan do Gewestelijke Afgevaardigden. De inschrijvingen worden aanvaard tót 10 Juli. N. B. De inschrijvingen van de Zie. ken worden na 31 Mei niet meer aan vaard. Men schrijve in bij de Afgevaardig den voor Aalst Mevr. Van de Kerckhove-Cercelet, Lange Zoutstraat. E. H. Impens, Onderpastoor, SI. Mar- tensplaats. M. J. Van Nuffel, Kerkstraat, 21. parkwachter Miles vroeg of men hem nog iets te vragen had en of hij anders kon heengaan. Op de laatste vraag knikte de oude heer toestemmend ep wendde zich toen lot Alice. Hoe heet gij Alice heet ik en de meïischen bij wie ik in huis ben, heeten Brown. Maar hoe mijn familienaam is, weet ik niet. Weet niemand, hoe dat meisje heet vroeg de officier van justicie op afgemeten toon. Zij is daar gebracht, zonder dat men wist waar zij van daar kwam klonk hier opeens de zachte stem van mevrouw Darrell. de vrouw, die haar bij zich had, scheen: tot eene kermis troep of zoo iets le behooren en was dood, toen men haar vond. Dank u, mevrouw, zei de rechter en vervolgde toen lot Alice Hoe oud zijt gij Twintig jaar 'ongeveer. Zijt gij van nacht in de laan ge weest Gister avond om tien ure, ja. En wat hebt ge toen gezien, of zaagt ge niets Ja, ik zag iets, het was' maanlicht, ik zag mijnheer Roy met den anderen heer, die hier zoo lang- is geweest, met elkaar praten. Kondet gij hooren, wat zij zeg. den Neen, mijnheer, maar ik zag, dat zij elkaar de hand gaven. Mijnheer Roy ging toen weer naar het kasteel en dc ander kwam in mijne richting. Plotse. I ling schoot ec iemand uit het boseb cn liep op den ander toe en stak hem in de borst. Wnt gebeurde er verder Ik weet niet, wat er verder ge beurde, ik liet mijn mand vallen en ver. school mij im het bosch. Maar de beer, die gestoken was, gilde luid, zoodat mijnheer Roy het wel moet hebben ge hoord. Is dat 'dezelfde verklaring, die deze heer heeft gegeven vroeg de rechter, aan den beambte, die de verklaringen opschreef. Deze las zijne aanleekeningen ovei' en zegde: Ja, alleen heeft bij wel den! gil gehoord, maar niemand gezien, cïen moordenaar niet en liet meisje niet. Hebt gij den moordenaar in het gezicht gezien vroeg de rechter, aani Alice. Ja mijnheer, Ier loops'. Hoe zag hij er uit Hij had eenen baard en geleek 0$ iemand, dien ik ken. Op iemand, dien gij kent zei 'dei reehter zich belangstellend naar voreni buigend. Op wien dan Niet op1 eenen man, maar óp eeh^ vrouw, eene dame. Welke dame, spreek! j Op die daarin den hoek, naast,rr/e.. vrouw' Darrell, zij wees met den vingeü naar Valerie. /Deze werd doodsbleek, maar zei niets,- Mag ik u verzoeken hier le koiienÉ klonk het kalm uit 's rechters mond. Valerie trad langzaam en bevend na.* der. Hebt 'gij nog eenen bïoeï of enenj 'neef die aan ,u gelijkt 1 1 'i ïeBttlgjfc 1

De Volksstem | 1933 | | pagina 2