In een straatje zonder eind Be Uitvoering van de Volmacht En nu verwachten we uitleg!! 2 Vrijdag Juni 1953 Dat is juist wat de Katliolielf© raadsle den altlj d lietoben ïae "Weerd, Daarom vroegen ze reeds lang i geen nieuwe belastingen te stemmen, zonder de I vooraigaandelijke bespreking en goedkeuring der begrooting. De hopelooze verwarring bij de Sociaiisten. Het Japansch'Chineesch Conflict Het einde van Gandhi's vasten Een Merkwaardig Uurwerk te Messina Het derde Internationale Kongres eler Gasthuizen Voor Ontwapening en Welvaart XXXIX JAARGANG NUMMER |27 Ksrkstraot, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gandt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf lülaxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Maroellinu» Zonop3,54Zonaf7,44 li, M J L K. 14 Men verzekert ons. dat het Stadsbestuur een brief zou ontvangen hebben vanwege den heer Goeverneuri waarin het Schepencollege opmerk zaam wordt gemaakt, op het feit dat geen enkel voorstel voor nieuwe opcentiemen kan onderwor pen worden aan het advies van de Bestendige Deputatie en diensvolgens niet kan overgemaakt worden aan het Midden-Bestuur, indien het niet steunt op een goecigeJfeexLrcie loegrooting. 'Onze Belgische socialistische partij lieeft haar zooveelste jaarlijksch Kon- .gres gehouden1 te Brussel. Het groolc stuk van! dat Kongr.es, was als naar ge woonte, de rede van Staatsminister Van. üervelde. De rede van den patron, was een. stuk dat alles bevatte, behalve lei. ding, en voor de toekomst gaf hij niet de minste richting. Die socialisten we ten waarlijk niet meer waar naartoe. Als we immers in de socialistische hla. den, de verslagen van datKongrcs door. lezen1, idan komen we tot de verbazende vaststelling, dat de redevoeringen waar in tot algemeene staking en tot gebrul, kqn van geweld wordt opgeroepen, even goed en hard werden toegejuicht als de redevoeringen waarin gevraagd werd 'die gevaarlijke wapens niet te gebrui ken', en binnen de palen: van de wette, tijkheid te blijven. Stippen we in het bijzonder aan do Yede van het socialistisch Kamerlid tViatthieu uit Nijvel, waarin deze ais volgt de machteloosheid der socialist?, sche partij in het licht stelt De Socialistische partij is machte, loos op het terrein der parlementaire oppositie, ten opzichte van de algemee ne staking, ten opzichte van de oproe- vige beweging. Er blijft vooi de socia listische partij maar één uitweg: deel. name aan de regeering. En het ver slag in de socialistische bladen stipt hierbij aan: toejuichingen. Slippen we verder ook nog aan dat sprekers verklaarden dat de arbeiders het Socialisme den rug toekeeren, om. *lat ze vaststellen- dat hét socialisme tot machteloosheid is gedoemd, omdat het werkelijk geen positieve aktie meer kan voeren voor de arbeiders. Bij het vertoon van die socialistische 'stuurloosheid en hopelooze. verwarring, bij dat gebrek aan opbouwende kracht, 4s liet nu de taak van alle katholieke krachten het «verzamelen» te blazen. Een werking gesteund op een breeden geest van broederlijke samenwerking en doordrongen van een echten christe- lijken-sociaden geest ten bate van al de lagen en alle klassen der bevolking moet ons antwoord zijn op die socialisti sche onmacht. Gezonde sociale werking, ontdaan van alle demagogie, gezonde katholieke werking die de nooden en de belangen -van het volk, en in de eerste plaats de belangen en de nooden der arbeidende bevolking ter harte wil nemen, is meer dan ooit geboden. Het helpt niet, zich te verheugen in den ondergang der socia. iistische krachten', wanneer men met de armen gekruist blijft zitten toezien, hoeveel van die ontgoochelde werklic. "den de rangen van het socialisme ver baten, om over te gaan naar de rangen, yan het communisme. Thans is meer dan ooit Katholieke actie geboden. Katholieke actie niet al leen in den politieker) zin van het woord, om stemmen te winnen, maar zuivere Kalholieke actie in de beteekenis welke de Paus aan die woorden hecht. De christelijk sociale werking der christelijk sociale organisaties moet gesteund worden, omdat slechts door die organisaties; door het behartigen van de volksbelangen, het welzijn van den werkman, ontgoocheld door het so cialisme, kan gediend worden. Niet door het onhandig afbreken van de sociale wetgeving en door het bru. taal ophitsen der andere maatschappe. lijke klassen tegen de arbeiders cn wat ten hunne voordeele werd opgebouwd, werken sommige katholieken mee. aan de vestiging van een nieuwe katholieke wereldorde. Al wat ze bereiken kunnen door hun kortzichtig fanatisme is het aanvuren van. den klassenstrijd, die oorzaak is van de geestelijke ontredding der gees, ten van veel arbeiders, en op slot van rekening worden ze door hun onkrisie- lijke houding de beste propagandisten van het socialisme, dat ze meenen te bestrijden en van het communisme dat ze verpesten en verachten. Meer christelijke liefde, beter begrip van de ncoden van dezen tijd, een klaar der opvatting van de christelijke recht vaardigheid, is bij sommigen onzer ka tholieken noodzakzelijk. Met een woord: een werkelijk beleven en toepassen van de katholieke "Beginselen door onzen grooten Paus Pius XI uiteengezet in zijn wereldbrief «Quadragesimo Anno». Tegenover de stuurloosheid, de ver. warring van het socialisme, en de ijde. Ie formuilen van het Marxisme, moeten we dus stellen de warme volksliefde yan ons universeel katholicisme. Tegenover de onmacht van het af brokkelend socialisme, moeten we stel len de schoonheid, de heerlijkheid van ons eeuwenoud en toch immer jong en vooruitstrevend Katholicisme. Tegenover klassenhaat, wanhoop, materialisme, ongeloof en zedenbederf moeten wij katholieken stellen t Echte volksliefde betrouwen be. leven van ons christen geloof bele. ven van de wet van rechtvaardigheid en naastenliefde. Daar en daar alleen ligt de redding de hoop op het einde der huidige cri. sis, de zekerheid eener betere toekomst voor allen. Katholieken denkt er aan, terwijl het nog tijd is Begrijpt den wood 'der tijden Denkt op uwe zware verantwoorde, lijkheid Doet uw plicht Gade ter ccre en ons yolk ten bate De wapenstilstand onderteekend Shanghai, 31 Mei, Men bericht uit Shanghai De wapenstilstand werd heden mor gen officieel te Tang Keou ondertee. kend tusschen de krijgsvertegenwoor- digers van China en Japan. Londen, 31 Mei. Men bericht uit Tang Keou De wapenstilstand die geteekend werd door de krijgsvertegenwoordigers van China en. Japan voorziet 1. De demilitarisatie van het gebied gelegen ten Noorden van den grooten Muur, ten Oosten vain de sporolijn Pe_ king-Moekden en ten Westen van do spoorlijn Peking Sui.Yuan. 2. Ontbinding van de Chineesche vrijwilligerskorpsen in gezegd gebied. Buitendien zal die inrichting in de toekomst niet meer mogen aangemoe digd worden noch steun ontvangen der Chineesche overheden. 3. T\e herneming van het spoorver. keer tusschen Peking en TcJiang Hai Kouan. Mafiatma Gandi heeft, zooals bekend Maandag zijn drieweeksche voedselsla- king, ten gunste van de paria's onder groote plechtigheid beëindigd. Het huis van lady Thackery, bij Poona, waar Gandhi den tijd van zijn voedselsta. king heeft doorgebracht, was door een groote merïïgle Indiërs, Mahommeda- nen en Europeanen omringd. Ongeveer 150 menschen mochten de hall binnen. Gandhi's bed werd opgerold en de" ne_ nigle zong heilige liederen. De secre taris van Gandhi las met luider stem een voor deze gelegenheid door Rabin, dranath Tagorc, gemaakt- gedicht voor. Na een kort gebed, dicteerde Gandhi den secretaris In Gods naam heb ik mijn voedselstakiing aangevangen, in Gods naam beëindig ik haar.» Mevrouw Gandhi gaf dén mahatma een sinaasappelsap. Gandhi is geheel verzwakt. Hij weegt tha"ns' nog maar 72 pond. 'Daar hij zich tijdens zijn voedselstaking niet heeft laten sche. ren, had hij een zwaren baard, dien hij nu heeft laten afscheren. Te Messina zal binnenkort een zeer groot en merkwaardig, stedelijk uur werk in gebruik worden genomen. Deze klok wijst niet alleen op vier wijzer, platen de uren aan, doch bovendien de dagen en de weken, den stand van de maan en de planeten. Twee typische Messïneesche figuren Tino en Cla. reriiza, die volgens de overlevering, de bevolking te wapen riepen, toen Karei van Anjou, in den nacht van 8 Augus tus 1282, met zijn troepen de wallen van Messina naderde zullen het slagwerk van de klok bespelen, een bronzen haan van 2 meter hoogte, be groet den dag, en een bronzen leeuw, ter hoogte van 4 meter, zal eiken dag om 12 ure zijn majestueus gebrul over de stad doen weerklinken. Ten huidige dage is de geneeskunde niet alleen meer de kunst van de ziek ten te genezen, ze is ook de kunst om, de gezondheid te bewaren, de ziekten te' voorkomen, dank zij het onderhouden der voorschriften yan de hygiene. In deze nieuwe opvatting der ge. neeskunde speelt het gasthuis eene groote rol. Het moet een centrum wor. den van de voorkomende gezondheids, leer. Daartoe moet het gasthuis wijzigin gen ondergaan. Dat is eene der rede nen, waarom de internationale veree. niging der gasthuizen haar 3e Kongres inricht, dat te Knocke zal plaats vin. den van 28en Juni tót 3en Juli. De verschillende vraagstukken wer. den door tien bestendige commissies onderzocht, die vóór twee jaar aange steld werden. Ziehier enkele verslagen; Het bouwen van gasthuizen; technische inrichting en bemeubeling; bestuur en beheer; wetgeving en bestuurlijk re giem; ziekenzorg; voeding; personeel; gasthuis en maatschappelijk midden. Die zorg waarmede de verschillende verslagen opgemaakt werden laten toe 2ie vervolg onderaan volgends kolom Hot was Woensdag een bewogen dag in de Wetstraat. Nadat de afgevaardig den van de chtristene democraten ken. nis hadden gekregen van den inhoud van de Koninkl. Besluiten, die in uit voering van! de volmacht werden gstrof. fen heerschte er groote beroering on. der hen. |Pie Regeering had beloofd aan de o-ul derdomspensioenen niet te raken en nu kwam plots het bericht, dat die pen sioenen met 15 t.h. zouden verminderd worden. Hiertegen, en tegen enkele andere ge. troffen maatregelen, kwamen de chris. ten democraten in verzet. Drukke on derhandelingen haddeni plaats. Woens dag voormiddag hadden opvolgenlijk Pater Rutten en heer Yan Overbergh gesprekken met heeren Tschoffen, Poul. let en nadien met heer De Broqueville. Men dacht eerst dat een besluit aan gaande de ouderdomspensioenen zou worden uitgesteld, doch naderhand kwam het bericht dat de ouderdomspen. sioenenniet met 15 doch met 5 t.h. zouj. den verlaagd -worden, zooals de staats, wedden. Dil is te danken aan de spoedige en krachtige tusschenkomst van de chris ten democraten en dft mag hier worden onderlijnd, dat zij een waakzaam oo« in het zeil hebben gehouden. Dit belet niet dat in christen syndica. Ie kringen er een zekere ontstemming blijft bestaan over den werkloozensteun eD de verlaging van de ouderdomspen- sioenen. Op Woensdag namiddag heeft de Hoofdraad van het Algemeen Christen Vakverbond vergaderd en een motie goedgekeurd waarin de vroegere hou. ding wordt bevestigd en verzet wordt aangcleekend tegen de volmacht en het gebruik dat er van wordt gemaakt. Dit alles heeft in politieke kringen een zekere spanning- verwekt. Toelichting van den heer Jaspan In zijn redevoering voor de radio heeft heer Jaspar, een samenvatting ge. geven van de besluiten, door de Regee- rmg getroffen en welke heden Donder dag in het Staatsblad verschijnen. Hij voegde er dadelijk bij," dat dit maar een eerste stap is naar het finxn. tieel herstel, die door andere zal ge volgd worden. Strenge bezuinigingen, zijn reeds gedaan en in afwachting van andere maatregelen heeft de regeering de volgende getroffen: 1. Herinrichten van de uilbetaling van den werkloozensteun en openen van een gemeenschappelijk fonds, door gemeen, ie en provintie; versterken van toe. zicht; verplichting voor de werkloozen om aangeboden werk te aanvaarden en strafbepalingen uit te vaardigen. 2. Betreffende de ouderdomspensioe nen wordt het toezicht verscherpt ter bestrijding van alle bedrog; verlaging met 5 t.h. van 1 Juli af en uitbetaling per maand 3. .Diezelfde maatregelen zijn voor zien voor wat betreft de toelage aan ge. brekkelijken en verminkten 4. Alsmede ook wat betreft de inbe- schikbaarheidstelling van de staats, agenten en beteugeling van sommige misbruiken; 5. 20 der toelagen van allerlei aard door den Staat aan organismen en werken van allen aard,-zullen niet uit. gekeerd worden; 6. Wijziging van de bepalingen in za ke betaling van staatswedden; beper king van cumuls (n.l. wedden, pensioe. nen, vergoedingen, delegaties, enz.) en 5 vermindering der wedden 7. Wijziging van1 het staatspensioen; vermindering van 5% cn afschaffing der cumuls; 8. Verandering van de crisistaks; n.l. V2V0 verhooging, uitgenomen voor de staatsbedienden en aanpassing van deze ,taks voor diegenen, die meer dan 35.000 fr. per jaar verdienen; 9. Een reeks maatregelen zijn voor zien aangaande het iiivaliditeitspeiu. sioen en betreffende de ouderdomsgrens der oud.strijders, de grootinvalieden uitgezonderd 10. Strafmaatregelen tegen bedrog in alle opzichten zijn voorzien. Daarna wees heer Jaspar op de nood zakelijkheid, de begrooting in even wicht t-e houden en kondigde aan, dat de Regeering nog zal verplicht wor. alen verscheidene taksen te verhoogen, bijv. op bewezen diensten, als afleveren van paspoorten, enz. Verder zal de Regeering alle maatre gelen treffen.o,m 't economisch bedrijf te bevorderen en openbare werken doen voor openbare werken. Het credict van uitvoeren; reeds is 1 milliard voorzien 't kleinbedrijf cn de kleine ambachten zal bevorderd worden alsook de uitvoer, wat een bijkomende" uitgave vergt van 1100 millioen, samen dus meer dan twee milliard. Ten slotte zegde lieer Jaspar, dat al deze maatregelen genomen werden met het doel den frank te verstevigen: en het land onafhakelijk tc behouden van al. lerlei vreemde invloeden. De vermindering der Credieten Het eerste besluit in zake het inhou. den der credieten, n.l. 2 t.h. der be schikbaar gestelde credieten voor sub sidies en toelagen slaat enkel op au. ilere dan deze die verband houden met uitvoering van werken of uitbetalingen, •van wedden en bezoldigingen. De credie-lenj voor uitgaven aan ma teriaal, leveringen, kantoorwerk, ver. plaatsings. en verblijfkosten, zitpenl ningen worden, met 10 t.h. verminderd. De inbeschikbaarheidstelling der- In geen geval mag de duur van de be schikbaarheid in één of meermalen den duur van den werkelijken dienst over. treffen. De inbeschikbaarheidstelling wegens ziekte of gebrekkelijkheid wordt van ambtswege uitgesproken. Voor een ambtenaar niet minder dan 10 jaar dienst als hij 3 maand afwezig is ge weest; telt hij 10 en minder dan 15 jaar; dienst bij 4 maanden afwezigheid en daarboven bij 6 maanden afwezigheid. Pensioenen Het aanvullend pensioen gelijk aan het bedrag van het vast gedeelte van het pensioen aan oorlogsweduwen, t.t.z. 1500 fr., wordt na 1 Juli 1933 niet meer uitbetaald aan de hertrouwde "weduwen. Indien de vrouw opnieuw weduwe wordt heeft ze weer recht op pensioen. Te rekenen vanaf 1 Juli 1933 kunnen de personen die een wedde of een peii. sioen genieten, ten laste van Staat" Provincie of Gemeente, waarbij kin dertoeslag is voorzien, deze bijslag niet meer ontvangen voor het le en het 2e kind. Vanaf 1 Juli a.s. worden de invalid!, teilspensioenen van alle graden gelijk gesteld, natuurlijk rekening houdende met den ernst der werkonbekwaamheid; met uitzondering van, de invaliditeitsl pensioenen uitbetaald aan hen wieit wedde niet boven de 10.000 fr. gaat. Eveneens de invalitideitspensioenen uit. betaald voor invalieden met meer dan 40 t.h. zijn. aan deze maatregel niet' onderworpen, evenmin zij die niet in Staatsdienstzijn en geen inkomen bo ven de 10.000 fr. hebben. De vergoedingen voor accienneteifi aan oorlogsinvalieden die een Staalsbe. trekking hebben, mogen vanaf l Juli a.s. geen geldelijke voorwaarde mee brengen hooger dan 450 fr. per half jaar. Al de pensioenen toegekend volgens; de wetten van 1930, worden met 10 t.h. verminderd voor de militairen die geeni recht hebben op het voordeel dezer wet. ten. belangwekkende en vruchtdragende de. batten te verwachten. De voorafgaande verslagen zullen ge. publiceerd worden in. het tijdschrift «Nosokomcion», orgaan van de inter nationale vereeniging der gasthuizen. Een deel der verslagen wordt overgeno men in L'Assistance hospitalière bullelijn van de Belgische vereeniging der gasthuizen. Een bezoek aan de Krankzinnigenko. lonie te Glieel en aan de gasthuizen van Brussel zal ingericht worden. Na het Kongres, grijpt van 4ert tot 9cn Juli eene studiereis plaats in Ne. derland. De inschrijvingen worden ontvalt, gen in den maatschappetijkeij zetel, 80, Livocnostraat, Brussel» 11 Juni Biddag in Engeland De aartsbisschop van Ganterburjj heelt een door den koning van Enge land goedgekeuiden oproep tot alia christelijke onderdanen gericht om zich op Zondag 11 Juni gemeenschap, pelijk te vereenige.n in een gebed vooij het slagen van de ontwapenings- cri de economische wereldconferentie. De aartsbisschop van Canterbury spoort, de geloovigen aan, in dit gebild te vragen', dat een geest van wijsheid; moed en eenheid de conferenties mogot leiden en dat de eendrachtige wil mogq "bestaan om niet uiteen te gaan; voofl dat beslui teat voor den vrede en welH vaapt van alls naties genomen 2>jnt

De Volksstem | 1933 | | pagina 1