De Uitvoering van de Volmacht De H. Sacrament«- processie te Rome G0NG0 PLIGHT Overwegingen bij de Noodverordeningen Het Jaarlijksch Congres van het Davidsfonds Te veel groenten in Holland Ongeval aan het Spoor te Morisel Moord te Deurne XXXIX JAARGANG NUMMER |29 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Geatiemen Uitgaver J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het flrrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2 ZONDAG 4 JUNI Sinksen Zon op3,52Zonaf7,46 MAANDAG 5 JUNI I933 H. Bonifacius Zonop3,52Zonaf7,46 V. M. 8 L. K. 14 WIE GEEN RECHT HEBBEN OP DE KOSTELOOZE OUOERDOWISRENTET0E8LAG Art. '10. De kostelooze .ouderdoms rente toe slag kan niet verleend worden aan de tot de volgende categoriëii be- Jioorende personen 1. De personen die in de aanvullende personeele belasting zijn aangeslagen, bedoeld onder titel II van de bij konink. lijk besluit van 6 Augustus 1931 sa. anemgeschakelde wetten op de inkoms tenbelastingen 2. Zij die een dienstbode of een ande. iren persoon in bun persoonlijken dienst hebben; 3. Zij die een autorijtuig voor hun eigen benutten; 4. Zij die een huis bewonen waarvan het kadastraal inkomen meer bedraagt dan: 2.000 frank in de gemeenten van minder dan 5.000 inwoners 2.500 frank in de gemeenten van 15.000 tot en zonder 30.0*00 inwoners 3.G00 fr. iq de gemeenten van 30.000 inwoners of meer. bij koninklijk besluit vast te stellen re gelen. Art. 12. Artikel 32 der wet van 14 Ju. li 1930 wordt als volgt aangevuld In geval de echtgenooten feitelijk ge- scheiden zijn, is de toeslag voor de belft aan den aanvrager en voor de andere helft aan den echtgenoot betaalbaar, maar op voorwaarde dat laatstgenoem de den leeftijd van 65 jaar heeft bereikt of overschreden. flPlit kan insgelijks gelden, indien bet belang van de fechtgenoote of van het gezin zulks vereischcn na beslissing vanwege den vrederechter van hot öo_ micilie der echtgenooten bij wien. het verzoek der eclitgenoote aanhanging werd gemaakt. Art. 13. Wanneer het aanvragers bc_ treft, die met andere personen samen wonen of wier inkomsten worden sa mengebracht met die van andere per sonen, wordt het maximumbedrag van den toeslag waarop zij mogen aan. Ten einde de categorie aan te duiden,spraak maken, bepaald op 50 t. «mn waarin een. gemeente is begrepen, wordt gebruik gemarkt van de door het Minis terie van Financiën vastgestelde rang schikking voor de toepassing van arti- kei 25 paragrafen 2, 3 en 4 van de wet,_ ten op de inkomstenbelastingen; 5. Zij die in den loop van de vijf ja- lrc-n die de indiening van hun aanvraag voorafgaan a) In hun nijverheids., handels of landbouwonderneming benuttigd heb ben, hetzij de medewerking van een loontrekkenden of bezoldigden persoon, hetzij een bedrijfskapitaal van mins tens 2&-.000 frank. Er wordt rekening gehouden, met de loontrekkenden of bezoldigden die als beneficianten worden aangezien van een normale vergelding, met het oog op de toepassing van de bedrijfsbelasting b) Behalve de weduwen en huishoud, filers geen enkele bedrijfsbezigheid heb. ben uitgeoefend, hoewel zij niet door arbeidsongeschiktheid zijn aange daan c) Op normale-wijze vrijs beroepen hebben uitgeoefend, of lastgevingen of diensten hebben vervuld. Die oorzaken van uitsluiting worden itoeigepast ten opzichte van de in artikel 8 bedoelde onderscheidene personen, zoodra een hunner zich in een of an. tiere bovenvoorziene gevallen bevindt, j; Art. 11. Artikel 39 van de wet d.d. 14 «Tul i 1930 wordt als volgt igcwijzigd De woorden «noch de door de afstam, melingen betaalde onderhoudsrenten Vvorden ingetrokken en door de volgen de bepalingen vervangen De renten wegens onderhoudsplicht, 'die ten laste der bemiddelde afstamme. hingen kunnen worden gelegd, worden van het bedrag van den toeslag afge. itrokken. Worden aangezien als zijnde bemid deld, wat de toepassing dezer bepaling betreft, de afstammelingen wier in. komsten, daarin die van den echtgenoot begrepen, 10.000 frank overschrijden, indien de belanghebbende zijn verblijf plaats heeft in een gemeenle van min. der dan 5.000 inwoners, 12.000 frank in fien gemeente van 5.000 en minder dan •30.000 inwoners of 15.000 frank in een gemeente van 30 inwoners of meer. Indien de afstammeling gehuwd is en indien zijn echtgenoot nog in leven is, vvorden bovengemelde sommen met een tiende vermeerderd; dezelfde vermeer, dering is toepasselijk voor ieder kind van minder dan 16 jaar ten laatste van den afstammeling. Indien een ascendent of de ascenden ten van den echtgenoot van een geluiw. den afstammeling of van een afstam meling weduwnaar met kind de ouder. 'domsrente genieten, zoo worden de zooals hierboven gezegd, bepaalde inkomsten met 25 t. li. vermeerderd om vast lo stellen of laatstgenoemde in welstand verkeert. 'De inkomsten van de afstammelin. gen zullen berekend worden als volgt 1. Voor de gebouwen en niet-gebouw. 'de eigendommen, volgens de regelen be paald in artikel 7, lo; 2. Voor de roerende kapitalen, vol gens hun werkelijk inkomen; bij gebrek aan erkelijk inkomen wordt het inko. men forfaitair geraamd naar den ren tevoet, door de Algemeene Spaar, en Lijfrentekas bepaald, voor de haar toe vertrouwde deposito's; 3. Voor de bedrijfsinkomsteu of de bedrijfswinsten, volgens hun belast baar bedrag. Het bedrag van de rente wegens on derhoudsplieht wordt, voor de tocpnsl sing dezer bepaling, geraamd volgens den toeslag voorzien voor de gehuwde aanvragers. Overgangsbepaling Art. 14. Voor het tijdbestek begrepen tusschen 1 Juli 1932 en 1 Juni 1933, wordt het bedrag van de bij artikel 11 van de wet dd. 23 Juli 1932 voorziene rente wegens onderhoudsplicht geraamd op de drie tienden van het verschil tus. sclxen de sommen, zooals ze waren vastgesteld in artikel 11 van bewuste wet en het bedrag der inkomsten van den afstammeling, berekend zooals ge. zegd in voorlaatste paragraaf van dit artikel. Wanneer de aanvrager samenwoonde met den. afstammeling, die de rente we gens onderhoudsplicht verschuldigd was, of op kosten van laatstgenoemde in een openbaar of privaat gesticht ter verpleging was opgenomen, maken de aldus door den aanvrager bekomen voordeden de raming uit van de doo", den afstammeling verschuldigde rente wegen onderhoudsplicht ten laste van iedere afstammeling. Do volgens voorgaande ramingen voor de bekendmaking van dit besluit door den Staat, ter ontlasting van de afstammelingen, betaalde sommen, zul. len door het toedoen van het bestuur der belastingen, zooals inzake inkomst- belastingen worden ingevorderd. De in te vorderen som mag evenwel niet meer dan het bedrag van den ou- derdomsrenleloeslag bedragen. Art. 2. Artikel 8 der wet van 23 Jtiii 1932 wordt ingetrokken. Art. 3. De kostelooze ouderdomsren tetoeslag of de weduwentoc.slag, waar. van de regeling van 1 Juli 1933 af vervalt, zullen worden vastgesteld over eenkomstig de bepalingen van dit be. sluit, dat in werking treedt den dag van de uitgifte er van in den «Moniteur De Minister van Sociale Voorzorg en Volksgezondheid wordt belast met do uitvoering van dit besluit. VOOR DE REDDING VAN ONZE STAATSFINANCIËN De vermindering der toelagen aan de mutualiteitsinstelUngen Overwegende dat, wegens de geldelij ke crisis, zij er toe genoodzaakt w-ordt haar tegemoetkoming op alle gebied «e verminderen, heeft de regeering beslo ten de toelagen van der. Staat aan de Mulualiteilsinstellingen, volgens de ge. vallen, te verminderen met 10 tot 25 p.h" Het koninklijk besluit is verschenen in het Staatsblad van Vrijdag 2 Juni. De wedden der ministers De wedden, welke op de eerste plaats in de beigrootingen voorkomen, zijn de ze van de ministers, welke, na do ver. laging met 10 pet. van April 1932, 90.000 frank bedroegen. Op deze wedden zal in de eerste plaats de nieuwe ver laging met 5 pet worden toegepast. Wat de vergoeding der parlementsle den betreft, wordt door de Kamers zelf geregeld, zooals we trouwens reeds de. den opmerken. Het is waarschijnlijk dat dadelijk bij de heropening van het par. /ement cene verlaging met 5 pet zal wor den voorgesteld en gestemd, evenals de 10 pet in April 1932. Een edelmoedig besluit van den Goeverneur-Generaal van Kongo Luitenant-Generaal Tilkens, gocvor neur.generaal van Kongo heeft aan den h. minister van Koloniën eenen brief laten geworden waarbij hij dezen ver zoekt het bedrag van zijn pensioen als generaal van dit zijner wedde van Goo- verneu£ af te trekken. Het is thans zeker dat de H. Vader, op 15 Juni a.s. aan de H. Sacraments, processie op het St-Pietersplein zal deelnemen. Zijne Heiligheid zal even. als bij de internationale bedevaart van seminaristen uit de geheele wereld in 1929, zelf het Allerheiligste dragen op den zg. «Talamo», dat is op een «se- dia igestatoria» van aanmerkelijk groo teren omvang dan die welke bij den Pauselijken intocht in de basilieken ge. bruikt wordt. Op den «Tala-mo» staat een bidstoel en daarvoor een soort altaartje. Do H. Vader knielt op den bidstoel neer en houdt met beide handen den monstrans op het altaartje vast. De draagbare bid stoel werd naar een ontwerp van Ber. nini uitgevoerd. Aan de aanstaande Sacramentspro cessie zullen niet alleen de seminaris ten en geestelijkheid deelnemen, maar ook, evenals voor 1870 het geval was, alle aartsbroederschappen van. Rome, de pauselijke garden, enz. Zijne Heiligheid zal plaats nemen op den voor de processie van 1929 geres. taureerden bidstoel van Bernini, die door de Pauselijke «sediarii» zal wor den gedragen. Naar vernomen wordt, zal de proces, sic den zelfden, weg nemen als in 1929, dus door de beide colonnades, en wor den besloten met den zegen die van een op de trappen van de Vaticaansche ba siliek opgesteld altaar door den H. Va der zelf zal worden gegeven. Boven het altaar zal het beroemde go belin worden opgehangen van Leonar. do da Vinei, dat het Laatste Avondmaal voorstelt. Daar de processie 's avonds zak plaats hebben, zooals dit in Rome tij dens de zomermaanden steeds gebrui. kelijk is zullen krachtige schijnwerpers het altaar, do basiliek en het geheele St-Pietersplein verlichten. Vertrek van de «Elisabethvllle» Vrijdag voormiddag te 10 uur is de Belgische stoomboot «ElisabethvilTe»' van de Compagnie Maritime Beige onder bevel van kapitein Biebuyck, uit onze haven naar de kolonie vertrokken. Eene overgroote belangstelling heerschte er, vermoedelijk wel tenge. volge het groot getal zendelingen, be- hoorende tot verschillende orden, en komende uit alle deelen van liet land, die naar onze kolonie vertrekken om er het heilzame missiewerk voort te zet. ten. 158 passagiers waren aan boord, van wie 63 in le klas en 59 in 2e klas voor de reis Anlwerpen.Comgo; en 20 in le, 8 in 2e en 8 in tusschenklas voor de reis Anlwerpen-Lob i to. Onder de vertrekkenden bemerkten wij Zijne Hoogw. Mgr Sak, apostolisch prefect, van de Congregatie der Sale, sianen, die zijn Missiepost opnieuw gaat betrekken. Verder nog van dezelfde Congregatie: de Eerw. Paters Hemelryck, Anloine, Roex, Van Averbeek, Pansard en Pieron; de Eerw. Zusters Ilederova A., M. Papa! I\eze zendelingen zullen te Lobito ontschepen. Van de Eerw. Paters van Scheut, ver. trokken: de Eerw. Pater A. Cruyen, dé sympathieke apostel van het werk «Ndako Ya .bisu», die nu te Matadi een nieuw telmis voor negers gaat opcüen. Dit tehuis, dat een gelijksoortige in stelling zal zijn van de «Ndako Ya Bi. su» die hier te Antwerpen bestaat, en waaraan B. Pater Cruyen al zijn iever en al zijn tijd wijdde, is eene gift van den heer Bouzin, bestuurder der Cie du Chemin de fer, en bestaat uit een ruim lokaal dat vroeger als gasthuis heeft dienst gedaan en nu geheel voor zijn nieuw doel wordt ingericht. De Eerw. Paters A. Verrest, J. Dec kers, J. Van Hamme, E. Goeyens, j" Quinet, J. Mernier; de Eerw. Broeders P. felaets, J. Stabel, F. De Kempeneer, L. Lautin en P. Seleck, allen van dé Missiën van Scheut. De Eerw. Zusters S. Verbruggen en E. Verbeke, der Zusters van Liefde, die naar den Boven Kasia 'vertrekken. De Eerw. Moeder M. Djelforge en de Eerw. Zusters G. Legrand, R. Delopier- re en A. Mastelinck, van de Zusters der Visitatie, die den nieuwe post van N,gi gaan betrekken. De Eerw. Zusters M. Bekaert eri A. Vandevenne, der Zusters van het Kindje Jezus; Eerw. Pater L. Van den Dyck, der P. Redemptoristen. De Eerw. Zusters van Liefde, die zich in den Katanga "aan vestigen. veryols onderaan vpig^ida kolom 't Schijnt dat er op gansch den aard. bol geen land, geen streek te vinden is, waar het, na zooveel zware beproevin gen en drukkende moeilijkheden, zoo goed gaat als bij ons. Het zwarte spook dat in zoovele Ian. den, zelfs in deze die de meest.rijke heeten, waait hier nog niet rond met grimmige armoede en liongernood... Dat getuigt dat aan 's lands bestuur mannen zaten en nog zitten met kennis van zaken, dat onz.e regeeringen steeds het vertrouwen hebben, genoten der vol keren waaraan ons bestaan, onze wel vaart is verbonden... Nochtans regeeren is, in deze ramp spoedige tijden, voorzeker geen klei nigheid... Nochtans, iwat zien we, de bijzonder, ste regeeiringsgroep wordt gelasterd, aangevallen langs alle kanten en zij den de katholieken deugen voor niets... ze zorgen enkel voor de rij ken... voor 't volk doen zc niets... ze buiten den godsdienst uit voor eigen zak... voor de bescherming van den porte.monnaie...» 'Dergelijke zegswoor. den zijn schering en inslag bij dezen die enkel doelen op Omver... Er. over... en... in hun plaats Niet om beter Geloof daar. maar niets van Wat kwame er terecht van zulk een bestuur in wien de gebuurslaten, in wien de bijzonderste staten waaraan ons land zijn handel en bloei moet danken, geen vertrouwen kunnen heb. ben. Ja, bfieschen zullen we hooren cn veel, het zal schande en wraak roe pen, Gode en den menschen geklaagd, dat er een noodoffer gevraagd wordt om het bestaande vertrouwen bij de volkeren, eerste levenskwestie vror ons volk, igezond te houden. Men zal wijzen op gedane kiesbelof- ten... op trouweloosheid.of verrade. rij... op schijnheiligheid... geen woord zal grof genoeg zijn, geen zwadder vuil genoeg om de regeering te lakciï en te lasteren... Maar men zal zwijtgen van de groo- tere en scherpere wending die de crisis heeft genomen de wereld door... men. zal zwijgen van de financieelo inzin king sedert dien in zoovele lauden... Men zal zwijgen van het dreigende ge vaar dat ook ons landeken in zijnen nijpenden klauw wou prangen Ze zullen bassen en huilen... Ze zullen raaskallen over te nemen maatregelen die voorzeker ons land naar den afgrond zouden stoot en... En dan wat gebeurde er dan Dan ja... dan zouden we eens gevoelen wat bet zijn zou door afbrekers bestuurd te worden... Ze zouden 't volk wel af persen... niet een enkel emmer bloed... maar vele'... Daarom plicht gebiedt als christen menschen, vol naastenliefde het offer, te brengen voor den lijdenden mede broeder... Alle gevoel van haat en wrok... alle wrevel die in ons opkomt, (en bij wien komt er geen wrevel als hij onverwachts geldelijke offers brengen moet) onderdrukken... Elkan der plichtbewust aanmoedigen en ge rust stellen met hoop op een blijdere toekomst. Ons oor sluiten voor de twistzaaiers, voor de omvers en or- overs... Zelf meer katholiek te zijn. als wij ons katholiek noemen en voelen...- En hebben we leiding, zijn we ge. zagdragers in de kaaholieke rtangen, verwaarloozen we niet het volk op rech te manier in te lichten, zwichten we niet den toestand en. den dreigenden nood klaar uiteen te zetten, boezemen wij vertrouwen in. Doen wij liet niet, dan werken wij de onrustkraaiers in de hand, dan dra gen we schuld voor gebeurlijke erger lijke en zwarte noodtoestanden die alsdan ons volk zouden bedriegen en ten deele vallen. Zulks verhoede de Heer Katholieken doet uw plicht I R S. iPiit congres moet eens te meer het bewijs leveren, dat de Katholieke Vlaamsche Vereeniging die het houdt, aan de spits staat van alle organismen die in Vlaanderen aan kuituurwerk doen. Wat de leden, en afdeelingen-aan- tal betreft, is dat zeker, ën ook voor de bedrijvigheid. Het bijwonen van het jaarlijksch congres moet nu uitwijken, dat de gehechtheid van de leiders der afdeelingen aan de vereeniging even. eens merkwaardig is, zooals ook hun belangstelling in de kullureele vraag stukken van de Vlaamsche beweging, waarvan er drie zeer voorname op de dagorde voorkomen. Laten dus de belanghebbenden en. de belangstellenden op Donderdag 15 Juni H. Sakramentsdag, hun dag vrij houden voor Leuven. De aanvoer van salaad op de Ven- Ioscbe veiling is de laatste dagen zoo overstelpend geweest, dat gedurende de ze week 20.000 kisten als onverkoop. baar op de mestvaalt zijn geschud. Don derdag werden weer niet mindes dan 6000 kisten aangevoerd, waarop geen bod werd vorkregen. Voor binnen- landsch gebied werden lieden slechts 250 kisten salaad verkocht tegen den door het bestuur der veiling vastgestel- den minimumprijs van 50 cent pee '100 stuks. De grootste Duitsche markten waar, vroeger de Nederlandsche salaad gretig aftrek vond, worden thans overstelpt met waar uit eigen land, zoodat liet Ne derlandsche product, waarop een in voerrecht staat van ongeveer 9 cent per kilo, niet meer op do Duitsche markt kan worden gebracht, aangezien de ver koopprijs in .riuitschland lager is dart het invoerrecht op Nederland3che sa laad bedraagt. Het is te voorzien dat op deze wijze millioenen kroppen Nederlandsche sa laad waardeloos op het veld zullen be derven. Verleden nacht, rond middernacht, had aan de spoorbaan van Morlscl een! ongeval plaats, dat erge gevolgen had kunnen hebben. Een •autovrachtwagen geladen met ijzeren vaten, reed met igroote snelheid van Mortsel naar Antwrerpen. De voer der had niet bemerkt dat de barreel ge sloten was en toen hij pas er voor stond, kon hij door eene plotse zwenking eene geweldige botsing voorkomen. Door den hevigep zwaai ec.hter vloog de vracht vatten van den wagen en ver brijzelde op eene breedte van 10 meter, de afsluiting van den bareel. De vaten rolden tot op de spoorlijnen. Op dit oogenblik kwam de sneltrein Amsterdam-Parijs in volle vaart aan gereden. Daar de vatten de sporen bc. lemmerden was een ramp onvermijde lijk. Dit beseffende sprong de voerdcF óver, den barreel en liep koelbloedig den sneltrein tegemoet. De man zwaaide een rood licht heen cn weer om de machi nist van het .gevaar te verwittigen. r\oze had het gebaar gemerkt en de trein kon nog tijdig stoppen. Toen de baan weer, vrij was gemaakt, zette de trein zich' weer in beweging. Gisteren had ten 8 ure 's avonds eene gruwelijke moord plaats in liet nieuwe kwartier te Deurne, gelegen aan de Schijnpoort. In de Van Duystslraat, 90, werd on langs eene kruidenierszaak geopend, ge houden door zekeren II. M. Do schoonvader van den winkelier} was gisteren avond per tayi bij zijrfi schoonzoon toegekomen. Een twist ontstond tusschen beide. M. trok daarbij eeati revolver cn vuurde het wapen op zijn schoonvader, af, die. op slag gedold word. Het parket kwam spoedig ter plaatse* samengesteld uit M.M. Mechelynck, on. der^oeksrechter, Dupout, griffier, Van Ueuren, wetsdokter en den rechterlijken De lading omvatte 2200 ton waarvan 150 ton cement, 75 ton machtenstukken, waarvan 6 stukken van 6 en 4 stukkeni dienst van hot parket, van 4 ton, 25 ton buizen, 50 ton Do heer politie-officier \Volies, vait 75 ton platen en 6 ft.o.tomobiolenw jiP.eurne, doet het onderzoek»

De Volksstem | 1933 | | pagina 1