Aan onze achtbare klienteel Hel Beheer der Brouwerij OE GHEEST N. V. Aalst. BOERIN of EDELVBOUW VAN HET MISSIEFRONT EEN NORMALE §Pf»SVERTERING TE BEKOMEN Indien' gij lijdt aan overtollig ztwir begint het voedsel in de maag te gis ten on verwekt talrijke ongemakken der spijsvertering: O"1 een normale spijs vertering'le verzekeren, vrij vad over tollig zuur, dat de werking der maag belemmert, neem 2 tot 3 tabletten Ma- gnésie Bismurée. Dit tegenzuur maakt bijna onmiddellijk het overtollig zuur werkeloos, belet de .gisting en voor komt: brand, zuuroprispingen, en zelfs no;g meer ernstige verwikkelingen als: maagontsteking, maagkrampen of zwe ren. De Magnésie Bismurée, het echte loogzoutachtige geneesmiddel, is te koop in alle apotheken aan den prijs ,van Fr. 7.30, en het groot spaarzame 'formaat aan fr. 13,50. 14 Juni. H. Basilius de Groote, Bisschotp en Belijder. Hij werd rond 330 te Cesarca in Kappadodië uit zeer kristelijke ouders geboren. Hij stu deerde aan- de hoo,gescholen van £Iesa- fea, Konstantinopel en Anlhene, waar hij de boezemvriend werd van St. Gre- gorius van Nazianze. Hij werd monnik, bezocht de eremijten van Egypte, Pa lestina en Mesopolamië. Hij stichtte de Orde der Basilianen en werd in 370 bis schop van Cesarea. Hij besteedde al zijne krachten aan de verlichting der armen, de ouderrichting zijner kudde, de bekeuring der heidenen en de bestrij ding der ketters. Hij is een schitterende ster aan den hemel der II. Kerk. SMARTELIJK ONGELUK TE MALONNE l Zondag avond werd de- Naamsehe ge meente Malonne in opschudding ge-, bracht. Rond 9 uur namelijk werd do kleine Ju.les Tillieux, 7 jaar oud, over reden door den autokamión van- Leon C..., die aaiTT lecren rijden was. Het knaapje was op deiïH'fig-gedood.Het; lijkje werd naar de ouderlijke woning overgebracht. De droefheid der cchte-D lingen Tillieux, een kroostrijk en naar-J stig gezin, die op de wijk Petit Ba bin; wonen, was onbesehrijfeljik. De ontroe ring is groot in de gemeente waar het gezin algemeen geacht'en geëerd wordt, NOODLOTTIGE VAL TE DENTERGEM Maandag morgen was de genaamde 'August Danneels, voerman en fruilhan.. delaar, bezig kersen te plukken in den bof van den heer Burgemeester. Toen enkelen tijd daarna een voorbijganger in den Boulevard een gekreun hoorde, er op gewezen door schoolkinderen, komende uit den boomgaard. Hij ging naderzien en zag August aan den boom liggen kermen. Hoe was hij uit den boom gevallen Hij werd binnengedra gen. In der haast werd een geneesheer bijgeroepen, die een schedelbreuk vast stelde alsmede verwondingen, over gansch het lichaam. De E. H. Pastoor diende hem reeds de IIH. Sacramenten der Sterven den' I oe. Een specialist;. Pr Vamie Putte"; uft KegeiTf, kwam ook ter plaatse en stelde vast dal. een long ge scheurd is door een gebroken rip.. EEN WERKMAN VALT TE PLETTER IN EEN MIJNSCHACHT TE £lSDENr ST-BARBARA Zondag rond 21 uur- voerde -een werk man herstellingen uit .aan.de wanden van een schacht in de koolmijn van Eisden-Sl-Barbara. Bij dit soort van werk-bedienen de arbeiders zich van een yeiligheidssin- gel. - - - J Toen de.iporion, op ronde, vaststelde dat voornoemde werkman verwaar loosd had zijn singel te sluiten maakte hij hem daarop attent en waarschuwde hem tegen het gevaar waaraan hij zich aldus blootstelde. Spijtig genoeg voor hem hield de ar beider met dezen raad geen rekening en bij het grijpen van een gereedschap ver loor hij dan ook het evenwicht en stort te in: den 40 meter diepen put'te piet- ter op een houten vloer. Werklieden die van het ongeluk getuigen waren vonden hun makker levenloos in een bloedplas liggen Het 'bloed lekte den origelukki- gen mijnwerker uit verwondingen ami het hoofd en de borst. 'De dóód was oogenblikkelijk geweest. liet lijk werd aan de oppervlakte ge bracht waar een geneesheer een sche delbreuk vaststelde. De ledematen wa ren eveneens gebroken en de Dorst was ingedrukt. Het bestuur der mijn verwittigde het mijnkorps dat ter plaatse kwam. De gendarmerie van Eisden-St-Bar- bara stelde het parket van liet gebeurde o,p de hoogte. De Kermis nadert en onze voorraad EXTRA en DUBBEL-EXTRA vermindert alle dagen deze bieren zijn nu goed op trok daarom raden wij onze Achtbare klienteel aan, indien zij met de kermis hunne genoodigden iets lekkers willen - laten proeven, zoo spoedig mogelijk hunne be stellingen te doen opdat zij nog van de laatste flesschen zouden kunnen genieten. BOTSING TUSSCHEN MOTO EN AUTO TE AUWEGHEM Zondag avond, rond 7 ure, kwam de genaamde Jerome Malfait, wonende Deorlijkslraat, te Harelbcke, met Mi chiel Améyo, wonende Gentstraat te Harel'beke per rnoto van de velokoers yam Munckzw.alm afgereden. Aan het gepuchl «Het Peerdeken», te Auwc- ghem, kwamen zij in botsing met den aulo gevoerd door een geneesheer van Atii. komende uit de richting van: Gent op den steenweg van Audenaerde. P<e botsing was geweldig. Beide molorij- ders werden ten gronde geslingerd en erg gekwetst. Malfait was den voet ver brijzeld en Ameye den bil gebroken; daarenboven waren beiden gekwetst aan het hoofd en gekneusd over ganscli het lichaam. Na ter plaatse de eerste zorgen ontvangen te hebben, werden boirien naar een heelkundig gesticht van Audenaerde overgebracht. MACHINIST VALT VAN EEN LOKOMOTIEF Op de lijn van Montlugon naar Cler mont is een doodelijk ongeluk gebeurd. Toen een trein over het. grondgebied van de gemeente La Sellettc reed, stei. de de stoker opeens de verdwijning vast van den-machinist Gabriel Dat tout. Hij stopte onmiddellijk, stapte ui" en vond nevens de spoorlijn bet -lijk van den ongelukkigen machinist, die van de lokomolief gevallen was, den schedel verbrijzeld werd. en op dart slag dood gebleven was. Men denkt dat de man een draajnis gekregen heeft toen. bij zich voorover bukte om naar het sein te zien. DRAMA DER JALOERSCHHEID Maandag morgen werden de echlge- noolen Eugene Marechal, onderschei denlijk 50 em 48 jaar, avenue de la Porie de Choisy te Parijs, vol bloed in hun bed aangetroffen. Een geneesheer stelde vast dat de vrouw was bezweken. P,e man had verscheidene messteken bekomen en werd in zorgwekkenden toestand naar het gasthuis overge bracht. Daar werd hij ondervraagd door de policie. maar hij weigerde te spre ken. Uit het onderzoek is gebleken dat Marechal. tijdens een tooneol /erwekt door jaloerschheid, zijn vrouw gedood heeft. Uit mijn Dagboek. MADELIEVEN Venolen blanke bloemen mét goudgeel hart vol licht, ais stormen dreigen... doemen... sluit stil uw kelkjes dicht. '«Dag Boeddoe, wat geluk D op de been en de baan. te zien... .«Wees gegroet, Padri Sahib.»; Als Boeddoe me tegenkwam deed hij altijd twee dinigen: hij hield mijn peerd staan en hij knielde; had hij mijn zegen gekregen, dan gebood hij twee dingen, «afstijgen Padri Sahiib, en een beelje klappen met den ouden: Boeddoe...», Ik zat gaarne bij Boeddoe; hij kan zoo smakelijk vertellen. Boeddoe,. was oud en verfrommeld, lijk de turban op zijn hoofd; maar hij droeg zijn hooge jaren met pracht: fijne lippen loechen in zijn witten haard, vinnige oogen schitterden in zijn kalm hoofd, ver- ecld waren zijn handen en pezig zijn acmen. Boeddae was met vasten stap door een hard leven gestapt. Boeddoe, hoe oud zijt ge wel? Hoe oud God weet... hoe oud ik hen, Padri Sahib; daarmee heb ik nooit mijn hoofd gebroken... God zond me 't leven in1, en Hij weel voor hoe lang-... als mijn draadj-o tenden loopt, kuipt hij het af. Welen hoe ver het draadje géloópen is: wat maakt dat. uu;,. daarmee wórdt bet draadje nu toch niet langer... Maar hoe dat draadje liep, daar denkt men soms nog aan... «Liep uw draadje altijd glad, Boed doe Neen Padri Sahib: er liepen nog al knoopen in, twee grooie en vele klcinl jes;... de eerste groote knoop was mijn trouw...»; «Uw trouw- Boeddoe?... vereer me en vertél me dat eens «Goed Padri Sahib. Mijn vader had me verloofd met de dochter van een hard mcnsch. IIet meisje kreeg de ju weelen der verloving t>n ieder jaar veel nieuwe klecren. Vier jaar had mijn ver. loving geduurd, toen een goede vriend ons kwnrn verwittigen dat Kassita, de vader van 't meisje, die juweelen had verpand en er geld op geleend. Mijn vader ging eens kijken: en waarlijk hét meisje droeg geen juweelen meer; en erger nog. Kassita ging het meisje op nieuw elders verloren. Vader kwam th.uiis, en at niet meer, zoo kwaad was 18de Vervolg. Het kostte Valerie buitengewone in spanning hare ontroering te verbergen Nu was zij inderdaad in gevaar de kleindochter van lord Humphrey,daar naar zouden alle naspofingen wórden gedaan, meer dan.naar Alice Brown en dan, zij kende haren broeder, als die dat vernam, zou hij zeker haar voor een losgeld uitleveren, zonder zijne zuster te sparen. Bleek en bevend ging zij den gang in, waar zij Davis ontmoette. Dit meis je ontweek haar anders zooveel mo_ gelijk, sedert zij het eerst de verden. king had uitgesproken, die Davis en- gerijmd voorkwam. Wat is er Davis riep Valerie in haren angst haar gewone deftigheid geheel vergetend, het meisje toe. Is er iets gebeurd Davis zag haar kalm aan. Niet'dat ik weet, jufvrouw, ant woordde zij op koelen toon en liep met een dóór. «Dan heb ik mij zeker vergist, zei Valerie-, vérder-gaande. Daar hoorde zij haastige stappen naar boven ko men en zij hoorde terstond, dat Roy die daar bij; -w<as, vooraan liep. Ro-y stormde langs haar heen, met langzamen stap, als 'vermoeid, kwam ook lord Humphrey naar boven. Moeder, hoorde zij Roy roepen, groot nieuws, Wij hebben den roover gepakt en zijn op het spoor van Alice. Hare nieuwsgierigheid niet kun- hij. Maar ons familie1 stak de koppen bijeen en besloot: «We gaan- om 't meis je.» 's Anderdaags trokken we op met 32 man en 30 stokken...» Waarom geen' 32 stokken, Boed doe «Hierom Padri Sahib. Ik kreeg geen stok: de familie zei bet was de gewoon te niet in zulke gevallen; en een nonkel van moederskant die had maar eene-n arm... We kwamen ginder v-er bij Kas sita aan en bleven zitten aan den. uit kant van 't dorp: zoo ter bruiloft gaan, 't was niet plezierig Padri Sahib. Twee broers van mijn. vader gingen bij Kas sita, en snauwden hem toe: «we willen, uw leelijke dochter niet meer, maar we komen om de juweelen en de kleercn die we zonden, en weggaan zullen wc niet zonder die.» Kassita werd bazend van woede. Hij sprong op het dak van zijn huis, hij en zijn vrouw, en van daar verweten en verwenschi.en zij ons: mochten honderd slangen U bijten... valt dood... valt dood... verdroogt... verdroogt...» Dat, als eerste welkoms- roet van uw schoonouders te moeten hooren... 't sneed door mijn hart lijk een zigg-el... en 't was niet plezierig, Padri Sahib. We zaten daar den lieden nacht en heel den volgenden dag, dood van honger, met den kou van den nacht en de hitte van den dag. Nog een twee de nacht ging traag voorbij. Doch rond den middag van den tweeden dag zond Kassita den barbier naar 't dorp om vader en zijn, twee broers. Ze gingen, en bleven weg tot 's avonds; dan kwa men ze weer met goed nieuws; Kassita gaf het meisje, maar hij stelde twee voorwaarden we zouden geen sjokken meebrengen, al zingend naar zijn huis trekken en hij zou/ geen feest houden. De stokken vlogen in 't suikerriet, wo trokken zuigend het dorp in. Mijn keel zong wel maar mijn hart zong niet want ik was half dood van ellende en te droef om le sterven-... 't was niet. plezierig Padri Sahib. In den vroegen morgen het Kassita me trouwen mep zijn dochter; een uur nadien brachten we haar naar buis. Den eersten keer we samen al leen waren; zegde mijn vrouwtje «bad mijn vader me onleerd door een tweede verloving, en me niet laten trouwen met TJ, ik bad vergif gedronken... Haar woord baarde mij een groote vreugde, en ik had haar voor eeuwig lief... Wat was die twee-de groote knoop in uw leven, Boeddoe QDi-e tweede grooie knoop, Padri Sa hib, dat was we waren toon reeds Kristenenl als mijn oudste zoontje is gestorven; twee jaar oud was hij een zonnekind; zijn oogjes waren als twee slerrekcns, zijn mandje was oen open bloem; ik bad hem «Zegen» gchectcn... Hij stierf. Ik en zijn moeder, hadden zoo'n verdriet. De Padri Sahib plaatste nende bedwingen, trad zij ach Ier de deur le voorschijn, om beter, te luis teren, maar op hetzelfde oogcnblik kwam zij voor, lord ilpmphrey te staan. Wij hebben den roover gevangen gezet, zei deze, voor haar staan blij vend en haar -scherp aanziende, zoodat 7. ij hare oogen neersloog. En er volgde de lord kalm, wij hopen nog meer te vangen. Valerie's- hart klo-ple riu eens onstui. mis, dan weer was het haar, of het bleef stil staan en hare ademhaling joeg fel. Eindelijk vond zij woorden met, een pijnlijk lachje, maar zonder op te zien, vroeg zij Is hij woest Ziet hij er gevaar, lijk uit Neen, heel gewoon, was het ant woord, hij lijkt wel wat op u zelf. Het draaide en duizelde haar voor de oogen zij greep de deur, maar. viel toch haast neder. De lord liep' een paar schreden wég. Mijn broeder Paul, zuchtte zij binnensmonds, maar toch zoo luid, dat de oude heer bet had gehoord. Uw broeder Paul is geboeid. O, O... Zij strekte hare handen uit, die door den lord werden gegre pen en stevig bij de polsen werden vastgebonden. Wat is er gebeurd, o, lord, ik smeek u, belp mij, help mijnen armen broeder. Gij weet niet wat ik door hem heb geleden. Maar help rnij. Zij welen er niets van, en hij zal wel zwijgen. Verraadt gij me niet. Ik zou in den grond zinken. Ik wil voor u op de knieën vallen. Ik zal u altijd eeuwig 't kruisje op zijn- graf, en zegde tegen mij wijl zijn hand lag op mijn schou der: «Boeddoe ween niet meer... onder_ werp U aan Gods Wil... ik zeg TJ, Boed doe, God zal U andere zoontjes zenden! en veel;... bid iederen morgen als de zon opstaat -driemaal het Onze Vader den Schepper ter eere;... en iedérent keer als U een kind geboren, wordt of fer iets aan Onzen Lieven Heer.:..» Ik eed het. En voor elk.zoontje dat God me schonk ben ik ter- kerke gekomen en- heb er een haan geofferd.» En hoevéet hanen hebt Ge zoo ge offerd, Boeddoe Negen hanen en vier kiekens, Pa dri Sahib; voor ieder zoontje1 gaf ik een haan, voor ieder dochtertje gaf ik een kieken. «Boeddoe, wat waren die kleinere knoope,iï in uw levensdraadje «Oh... de gewone gang van 't leven, Padri Sabib: ziekte, tegenspoed, slech ten oogst; maar zuilkc knoopen ioopenv open van zelfs: ziekte door genezing; tegenspoed door voorspoed, .slechten oogst slechte jaren door goei; na tuurlijk;... mijn dertien kindereni zijn getrouwd en ik heb reeds twee en der- iig kleinkinderen; natuurlijk er is al tijd iets; maar. die 't groote kreeg moet zijn oog voor 't mindere sluiten... Het leven is wat Ge 't maakt... Maakt Ge 't goed, ge hebt het goed. Maar men moet deugen om het leven doen te deu gen. Gij Padri Sahibs hebt ons den Kris lus gebracht, den Kristus met zijn kruis, den Krislus met zijn hoop. Deugd en hoop is 't geheim van 't leven met deugd en m-et gevouwen handen moet menr door 't leven gaan... Boeddoe stond op, strékte «zijn stram., me leden uit en glimlachend «het leven is goed, het léven is schoon, Padri Sa hib, tot later... Ik reed weg. Zonder het te weten of le willen» was ik aan 't zingen: God onze Heer Gij zijt de Heer der lvecren Gij draagt de wereld op uw hand. Lacht Ge op een volk hel bloeit in roem en eere... P. Gaspar van Aalst, Kapucijn-Missionaris, Panjab, Engclsch-Indie, VLAAMSCHE KERMIS De Franciscaansche Pierde-Orde der Paters Kapucienen van Sint Job, Aalst, richten op Zondag 27 en Maandag 28 Augustus en op Zondag 3 September een Vlaamsche Kermis in ten bate van P. Gaspar, hun stadsgenoot Missio naris in Panjab, Engelsch IndiS. Alle deftige menschen erheen I dankbaar zijn, maar hëlp mij, Verraad inij niet. Steeds haastiger kwamen hare woor den er uit en eindelijk zou zij op den grond zijn neergezonken, als lord Hum phrey baar niet bad gegrepen. Ik wil trachten iels voor u te doen zei hij zacht, en ernstig; maar onder ééne voorwaarde. Ik wil deze voorwaarde vervullen, 0 zeg li» bet maar.. Dat gij bekent, welk. aandeel gij zelf in den roof hebt g-ghad. Zij gaf bijna oenen „schreeuw, maar richtte zich-terstond loorpig. op. Ik be grijp u niet, wat wilt gij Gij weet heel goed wat ik wil. Gij beleedigl mij, gij krenkt, mij ne eer. Komaan, zei de oude lord, met een half vriendelijkóh, half spotlenden toon in zijne stem, die eer zou ik maar zoolang op zij zetten. Ik heb werkelijk te veel menschenkennis ó'm niet in te zien, waar de schoen wringt. Beken nu dadelijk, of ik help u niet.' Nooit, zei ze, eerie schrede ach teruit gaande, het is niet waar, ik weet niets. Ik hoor graaf 'DabrëTl komen, zei hij, haar nu loslatend, ga naar uwe 1 kamer en vertoon u niet, dat zal voor. lóopig bet beste zijn. J Haastig liep zij den gang door "naar hare eigen kamer, en in- die -enkele oogenblikken vatte zij.reeds weer moed j en vormde het besluit, alles t.c blijven ontkennen, ook als Alice weer werd ge. vonden, want deze kom eigenli jk, zoo meende zij, niets van hare medewer king hebben bespeurd* Aan- de mogelijkheid, dat Paul zelf haar zou verraden, dacht zij nu niet. Toen zij op hare kafner was geko men en de deur achter zich had geslo ten, liep zij als een gevangen tijger been en weer. Want zij begreep dat ten slotte, ook al zweeg Paul en al wist Alice ni,ots,,de omstandigheden van den diefstal, in verband met lord Hum phrey' svermoedens, haar toch oen ver der leven, hier onmogelijk maakten,ori bovendien zij «lacht er met btileren haat aan nu Alice was gebleken, van edelen bloede te zijn, was hare kans. om. deze mededingster naar do band van den graaf, te overwinnen.locb zoo goed als. verdwenen. Nu echter, haar kalmte kwam te rug, moest zij pogingen doen, ha ren broeder zoo spoedig mogelijk te doen verdwijnen in angst of in on. voorzichtigheid kon hij haar verraden. Zij trok aan dé bel en haar. kamer, meisje verscheen'. Breng mij eene kop koffie, zei ze zicfh in eenen leunstoel zettend, mijne zenuwen zijn door al dat rumoer ge heel en al in war. Ik zal het terstond brengen, juf- frouw, ik kan zeer goed begrijpen, dat in de war zijt, want ik weet zelfs g'J sinds de laatste drie dagen soms met, "Waar ik ben of wat ik doe. Het kasteel lijk wel heelemaal onderste boven en vroeger was het hier zoo stil. Ze heb ben hem toch eindelijk, dien vrecselij- ken, leelijken- moordenaar. Een moordenaar, wat zegt gij riep Valerie met half geveinsden half werkelijken schrik en verbazing. Zij iW'ilde welen, o.f st inderdaad yan eeneö moord sprake was, en of het. geheim van Rivers" dood reeds was verraden, dan wel of Alice soms dood was gevon. den. Och ja, ik zeg maar moordenaar, want iemand die zoo slecht is om al die diamanten en juffrouw Alice mee té ne men, die kan ook wel iemand dooden, want Davis zegt, juffrouw-Alice was zoo lief eri zoo goed. Wanneer brengt gij nu die koffie?, klori'k het scherp. Dadelijk juffrouw, antwoordde do meid en zij verwijderde zich. Kort nadien kwam zij terug mut een dampende kop koffie, dien zij zwijgend neerzette en bleef staan wachten ol' ha re1 meesteres nog iets had te bevelen. Hebt gij nog iets gehoord vroeg Valerie eindelijk,, nadat hare nieuws gierigheid op haar trots de overwin ning behaald had. O, jufvrouw, antwoordde de meid, verheugd dat hare jufvrouw weer wat vriendelijker was en zij gelegenheid vond bet nieuws, dat zij in de keukeij bad vornomen', te vertellen. Zij hébben hem opgesloten in de portiers-kamer en er was eene oude vrouw ook bij, maart die is weer losgelaten, die is eene kon- nis van den ouden heer, die hier giste ren is gekomen en die is niet plichtig. Dus hij zit in de portiers-kamer, zei Valerie als werktuiglijk en bleek wdrdend bij de gedachte dat de oude vrouw, wier babbelachtigheid zij kende, alles zou verraden. En is die vrouw weer. ■weg 1 .vroeg zij. Vervolgt*

De Volksstem | 1933 | | pagina 2