H.Sacramentsdag Economische Wereldconferentie 15 Donderdag Juni 1953 TE3 LiOIVlDJSIINr BEAURAING Oudheidkundige Ontdekkingen De Overdrachttaks CONGO XXXIX JAARGANG NUMMER 137 K.rkstrant, 9 «ft 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt AgentSchaP Havas' fldolf Waxla*" Brussel - Rue de Richelieu, Parijs - Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Sacramentsdag Zonop3,48Zonaf7154 N. M. 23 E. K. 30 Het Agentschap der «REGIE FRAN- jCAiSE DES TABACS» bericht ons dat de CIGARETTEN «ROULEES» in België worden aangeboden tegen den prijs van 2 franken do 20. Deze cigaretten wor den verkocht in alle goede tabakswin- ke,s- 2.566/1 Dat is de dag van 't Goddelijk Sacra ment des Altaars, zoo glorierijk in eeuwigheid en waarop ons zoovele weldaden herinnerd en zoo talrijks gunsten verleend worden. Met Witten Donderdag on O. L.Heer Hemelvaart is deze dag een triom dag Jesus menschheid ter oere doch waarop we ook vieren zijne Godheid want hier onder de gedaands van Brood en Wijn is hij als Godmensch tegenwoordig. O zoete herdenking van een zoo hoog verheven Sacrament Chrlsti, waarin Hij zelf in persoon aanwezig blijft en waardoor Hij ons schenkt zijn eigen Godheid en Menschheid tot spijs en drank; tot offer en medegezelachap. O liefdevolle Meester van leven en dood, o gezegende Heiland van 's men- schen welzijn, laat ons de genade ge- worden U dikwijls, ja dagelijks, te ont vangen in de H. Communie, te slacht offeren in de H. Mis, te bezoeken in uw paleis dezer aarde, ik wil zeggen in den tempel Gods. Schenkt ons dsn iever om de devosie tot uw H. Sacra ment te beoefenen, om U beter te ken nen, te beminnen, te waardearen in die liefdegave ons zoo mild en volgaarne geschonken. De zalige Juliana van Ratinnes kloosterlinge van Cornslisberg bij Luik, die eens door haar gedane open baringen en hare onophoudende smee kingen dit feest deed instellen, moeten we dankbaar zijn. Ook den zaligen Petrug Julianus Eymard,stichter der Paters en Zusters van 't H. Sacrament mogen wo niet - -- i.wgw.i WO IJIUÓ achteruit schuiven als er spraak is van viering en siering des H. Sacraments. Want hij deed de H. Sacramentsdag het jaar door dagelijks duren mot de gedurige aanbidding dag en nacht zon der ophouden in te stellen en in zijne kloosterkerken to doen onderhouden. O wondere goedheid van een algoede God, o weldoende Sacrament, dat de zielen en de lichamen voedt, sterkt en hulp biedt bovenmate, wees duizend maal, ja oneindige keeren en stand vastig gebenedijd en gezegend En dan de plechtige processie van Zondag toekomende of op den dag der plechtigheid van 't H. Sacrament in de cctaaf, hoe zal ze niet bijdragen om in 't openbaar de algemeene huldo aan Jesus te bezorgen, O liefdevolle, opgesmukte, diohfcer- lijke verschijning van den rond gedra gen verborgen God. Op dan buiten bijzonderlijk zijn die stoeten en die optochten zoo indruk wekkend. Vroeger jaren in hunne eenvoudig, heid, toch zoo ohristelijk en godsdiens tig, spande men in zekere gouwen van West Vlaanderen koorden over de straat waaraan kronen hingen, versierd met rozen en linten en soms met stuk jes glas die ook aan de draden waren opgehangen. Dia, glasscherven door dan wind bewogen, braoht een aange naam gerinkel voort, terwijl het zon nelicht er al de kleuren van den regen boog in weerkaatste. Strooisel of twijg jes, bladeren en geplukte bloemen of zelfs papiertjes, fijn gesneden, wordt of worden gebezigd om de processie wegen te bedekken. De huizen worden behangen en versierd, kapellakens stelt men op en brandende kaarsen vlammen het H. Sacrament ter eere, Bijzondere processies zijn ook in voege ln sommige streken. Tot in 1721 ging te Gent eeno groote proceaaie van de Augustijnerkerk naar Akkergem, waar 't H. Bloodkapelleke stond. Het was tot eerherstel van eene heilig- schendende diefte in 1354 gepleegd. Zoo gaat ook uit te Brussel eene processie van hot H: Sacrament van mirakel uit de S. Gudulakerk. Te Hasselt heeft de uitgang plaats van eene precessie van de wondere H. Hostie van de abdij van Herekon' rode. Te Maltebrugghe bij Gent nog eene andere van het zoogenaamd Putje Te Poederleete Hoogstraeten kan men ook bijwonen niet gewone omme gangen van het H. Sacrament. Laat ons immer en altijd het godde lijk Sacrament öeren,aan bidden,loven, danken en ontvangen, alsook meda- offeren. MARC. UIT MAC DONALDS REDE Hier volgen nog eenige grepen uit Mac -P,onald's rede Een Bilan Sedert verscheidene jaren ligt liet economische leven der wereld ter neer. Dit heeft tot gevolg gehad, dat fabrie ken gesloten moesten worden en de ar beidsgelegenheid .beperkt. Sommige sta ten zijn bijna tot een bankroet gebracht en de begrootingen van vele andere Blaten zijn al jarenlang niet in even wicht. De organisatie van den interna tionalen handel, waarvan de welvaart der menschheid afhangt, wordt ver traagd. Sedert 1929 zijn de prijzen' voorldu rend gedaald tot een peil, waarop de productie niet meer loonend is. Boven dien had deze daling onregelmatig plaats, zoodat de normale verhoudin gen verbroken moesten worden. De daling der prijzen lieéft den schuldenlast der wereld aanmerkelijk verzwaard. In 1932 is, vergeleken met 1929, de productie der grondstoffen met 30 afgenomen. Het ruilverkeer tussch-en de steden en het platteland is geweldig verminderd. In alle landen is het nationale inkomen gedaald in som mige landen zelfs met 40 tot 50 per cent. Nationalisme beteekent de doodstraf voor de welvaart Economische eenheid geboden Wie de feiten heeft bestudeerd en de ontwikkeling er van heeft nagegaan, kan er geen oogenblik aan twijfelen, dal de ervaring der laatste jaren een bittere is geweest, en dat een puur na tionale economische polotiek een poli tiek is, die niet alle-en de andere na ties verarmt, maar ook de natie, die, - - haar toepast. Op economisch terrein I 00rl°o vermijden' die zoowel als luidt het nationalisme de doodsklo nnrW A" J- 1 voor de welvaart en den vooruitgan0. Hoe meer wij er in slagen, de wereld lot een economische eenheid te ma ken, des te meer zal elke natie er voor deel van trekken. Voortgaande -zei Mac Donald, dat dc agenda der conferentie slechts gewijd is aan de polotiek der regeering met betrekking tot het economisch herstel, en dat deze agenda niet beschouwd moet worden als -een volledig program. De binnenlandsche organisatie en de handelstransacties zijn er niet bij be trokken. Ook de loonen der arbeiders »in de werktijden zullen niet bestudeerd worden. Wij moeten ons bepalen t.ofc hetgeen essentieel lot de verantwoordelijkheid der regeeringen behoort en wat betrek king heeft op een gemeenschappelijke actie. Wij moeten ions allen bewust zijn van de zware verantwoordelijkheid, die op ons rust, zei Mac Donald, en vast voor nemens zijn, het succes van dc confe rentie te verzekeren. Halve maatrege len zullen niet voldoende zijn. Wij zijn niet bijeengekomen, om te beraadslagen-, maar om besluiten te nemen. EENE NEVEN-CONFERENTIE De «Financial News» meldt, dat ter- gelijker tijd met de Economische We reldconferentie internationale onder handelingen zullen plaats vinden in de Bank of England. De belangrijkheid van die besprekingen is minstens zoo groot als die van de economische con ferentie. Terwijl de politici van 66 na ties langdurig zullen beraadslagen, zal -een werkelijke poging gedaan worden achter de schermen om de fundamen- teele vraagstukken der monetaire sta bilisatie te regelen. Aan deze conferen tie zal echter geen ruchtbaarheid wor- oen gegeven. Onder, haar deelnemers bevinden zich de vertegenwoordigers van de banken en de ministeries van Financiën van Gnoot-Brittanje, Frank rijk en de Vereenigde Staten. DE TWEEDE ZITTING Dinsdag morgen, om half elf, opende Mac Donald de fcwecde voltallige zitting der Conferentie. Eerste spreker hadde heer Norman Davis moeten zijn. Bij dezes afwezig heid wordt het .woord verleend aan heer >P,aladier, die gedurende tien minuten sprak. DE STEM VAN FRANKRIJK Heer Daladier sprak namens de Fran- schc regeering. Hij ook begon met het tragische bilan van de wereld toes tand meer dan 30 millioen werkloozen, hier riameloozc ellende, ginds ontzagolijko stocks graan, koffie en andere voort brengselen die men verbrandt. De in krimping van de voortbrengt»en van de verwisselingen wijst een verlies aan van meer dan 35 milliard dollar goud, meer dan driemaal de hoeveelheid goud dat in de wereld voorhanden is. Gedurende en na den oorlog is de voortbrengst -opgejaagd zonder zich om de werkelijke behoeften van hot ver bruik te bekommeren tot aljes ineenge stort is. Op deze puinhoop-en moet nu opge bouwd worden. De eerste vereischte is "de vraagstuk ken van de munt, van de voorbrengst en de uitwisseling te regelen, den mensch niet langer ter beschikking van de machien, doch de machien ter be schikking van den mensch te stellen. Aan den muntoorlog, aan de instabili teit van den wissel moet een einde ko men. Er is geen handel mogelijk zon der de muntv-eiligheid. Alles hangt nu te veel af van grilligheid en toeval. Wat zou meni zeggen van een bouwmeester die zich van een elastieken m-eter be dient Ten tweede is het noodig dal de nij verheden hunne voortbrengst regelen en die regeling moet uitgestrekt wor den lot de landbouwvoiorfbrengselen. Ook de arbeid dient georganiseerd en meent (fat er iets te- bereiken is met eene internationale Conventie betref fende eene arbeidsweek van bijv. 40 uren, groote openbare werken, enz. Het plan door het Inernationaal Arbeidsbu- reel voorgelegd, verdient, meent hij, de bijzondere aandacht der Conferentie. Thans staan de pogingen van de ver schillende landen al te dikwijls tegen over elkander, ze moeten integendeel mengaan wil men een economischen irlog vermijden- die zoowel als een oorlog door.de wapens de beschaving zelf in gevaar zou brengen. Samen naar den afgrond gesleept, zullen de volken alleen in samenwer king hun heil vinden. ITALIË Onmiddellijk na de vertaling van Da. ladier's rede besteeg heer Jung, minis ter van Financies in Itali-e, het verhoog. Onomwonden gaf hij om te beginnen te kennen dat eene algemeene en defi nitieve regeling der intergouvernemen- teele schuldenlcwestie onontbeerlijk is voor welke andere beslissing ook. De drie hoofdzakelijke kwesties op de dag orde der conferentie, prijzenverhoo- ging, muntslabilisalie en afschaffing der tiolbarreclen, zijn eng en saam ver bonden en kunnen gescheiden worden. Jung verklaarde overtuigd te zijn dat er.ne kunstmatige opdrijving der prij zen enkel den toestand verergeren zou. Het feit, dat alle naties aan eenzelfde ziekte lijden, bewijst dat de oplossing van de crisis niet alleen in de munt- kw-eslie te zoeken is. De Italiaansc.be woordvoei-der zegde den onvoorwaardelijke™, steun zijner regeering wil alles' doen, opdat tot de wereldmalaise te overwinnen. JAPAN Ishii sprak namens Japan. Hij meen de dat -een onderscheid diende gemaakt lusschen het uiteindelijk doel dat men wil bereiken en de maatregelen welke ■onverwijld dienen gen om-en. p,e Japan. sche regeerfng wil' alles doen opdat tot de gouden standaard kunne weerge keerd. Overhaasting zou hier echt-er kunnen schadelijk zijn, doch maatrege len om de schommelingen van .den wis sel te keer te gaan mogen niet m-eer uitgesteld worden. DE MINISTER VAN URUGAY AAN HET WOORD Heer Cospo, Minister van Financiën en afgevaardigde van Urugay was de eerste vertegenwoordiger der landen van Zuid Amerika om het woord te ne men., .In zijne rede heeft hij op krachtda dige wijze de thesis verdedigt der lauden die schulden te betalen hebben. Hij heeft er op gewezen dat het ne verplichtingen eer aan le doen, be- eenigc middel voor die land-en om lfun- staat in het betalen in natura. Hij heeft -dientengevolge als een overmij- delijko maatregel doen uitschijnen het verlagen der tolbarreelen welke voor hel oogenblik den vrijhandel der land bouwproducten belemmerd en ook eene muntstabilisatie die op vaste gronden berust. De conferentie werd nadien verdaagd tot .15 ure., Eene wonderbare genezing Er zouden zich twee nieuwe verschijningen hebben voorgedaan. Berichten welke heel wat opziens zul len baren kwamen ons toe met betrek king op gebeurtenissen; welke zich Maandag te B-eauraing hebben voorge daan. Wij deelen deze gebeurtenissen on der het strengste voorbehoud mede- De feiten welke ons niet te min uit eene zeer vertrouwbare bron toekwa men, zouden zich voorgedaan hebben als volgt M. Come Tilmant, 58 jaar oud, woon achtig le Mettet, hoofd d-er nachtbriga de der fabrieken «Sambre et Moselle» te Montigny sur Sambre, leed aan een letsel aan de ruggegradt -en dit sedert het begin ider maand December 1932. Sacralisatie der longrihben met ostheo- phytis der ribbeenderen, e-en begin van spondylitis, dit waren de kenmerkende eigenschappen' zijner ziekte. Dokter Gouy had het volgend getuig schrift algeleverd. «Tilmant Conre, uit Pontaury-Mettet 58 jaar oud, lijdend aan rugpijnen ter hoogte van de longen, aangetast door eene spondylitus der .werveldeelen van de laagste werveldeeltjes dei*- rugge- graat en eene chronische beenontste king van de 5de ruggewervelde betrok kene heeft alle twerk gestaakt sedert 12 P(ecember 1932; sedert dien datum was elke beweging der ruggograat onmoge lijk». Tilmanit was inderdaad niet bekwaam eene enkele beweging te doen zonder de hevigste pijn. Zondag morgen bracht men hem per auto naar Beaurainig. Hij ging bidden op d-e plaats waar zich eertijds de ver schijningen hadden voorgedaan. Toen hij terug plaats wou nemen in den. au to, keerde hij zïch eene laatste maal naar de ijzeren afsluiting van het kloos ter. Hij werd als dan -eene buitengewone warmte gewaar, welke van de voeten naar zijn hoofd' ging. Terzelfder tijd \oelde hij eene weldoende gewaarwor ding. Later-«wist hij m-ede le deelen dat ook hij de verschijning van O.-L.-Vrouw had gezien. Verwonderd over zijne plot selinge beterschap, wankelde hij. Hij kwam echter spoedig bij en riep uit «Ik ben genezen!» Hij kon inderdaad bewegingen maken welke hom se-dert lang onmogelijk wa ren. Hij deed zelfs eene wandeling in Beauraing alvorens naar huis terug te keeren. De terugkeer kon zelfs in volle snel heid plaats hebben daar waar bij de heentreis alle voorzorgen in acht geno men waren. Verscheidene'dokters hebben M. Co- me Tilmant nadien onderzocht en het geval voor heel buitengewoon ver klaard. Ook Dr Maistriaux heeft Tilmant on- derhoord in de spreekplaats van liet klooster der Zusters. Hij deed hem ver scheiden bukkende bewegingen doen. Alles gebeurde -zonder pijn. Dr Mais triaux telefoneerde naar zijn kollega M. Gouy, van Mettet, die Tilmant behan delt. Hij kondigde hem de plotselinge genezing aan. -Buitengewoon 1 'riep Dr Gouy uit. En onmiddellijk voegde hij er bij In alle geval, Come Tilmant is een betrouwbaar man. Dr Maistriaux is met Tilmant bij Dr Gouy gegaan. <P,e twee mannen van de wetenschap hebben te zamen den plot seling genezene onderzocht. De man herhaalde dat er van zijne vroegere kwaal niets overblijft. Z. H. Exc. Mgr Heylen, Bisschop van Namen, zal toekomende Zondag naar Beauraing komen. Hij zal er het H. Vormsel toedienen, waaronder de klei ne Albert Voisin, een der bevoorrechte kinderen. Mgr. heeft beloofd dat hij zich dien dag met den knaap en met de andere begenadigden, Gilberte Voisin en Gilberte-Dlegeimbre, zal onderbonden over de gebeurtenissen te Beauraing. dat zich met een kleiner loon zou tevre den stellen. Zoo zou er 11 millioen fr. uit te sparen zijn. Verder zouden dè diensttijden van twee op drie jaar gebracht worden ou de autovervoerdieniten zouden heele- rnaal heringericht worden, om nog tot Ijwee besparingen van respectievelijk 4 en 5 millioen frank aanleiding le geven. In het geheel zou er aldus een bespa ring van 50 millioen frank yerwezen- lijkt worden. TE ST. GILLIS-BIJ-DENDERMOKDE Oudheidkundige vondsten te Zwijvik-Kouter Zooals men weet, worden er onder do leiding van den lieer Breuer, van het Brusselsehe Museum van Oudheidkun de, opgravingen -gedaan op den Zwij vik-Kouter te St. Gillis-bii-Dondermon- de. Dicht bij de plaats waar men de eer ste ontdekkingen gedaan heeft rees des tijds voor de Fransche omwenteling, een klooster dat dagteekende uit het begin van de dertiende eeuw, op een strategisch punt, dat gevrijwaard was van de regelmatige overstroomingen van den Dender. Dit verklaart waarom de Frankische bevolkingen -er vertoef den, gedurende de invallen van de Ve ec.uw. De graven Dc graven zijn georiente-ord van het Westeni naar het Oosten. Alleen de grondplanken van de doodskisten zijn overgebleven. Zij dragen bronzen* ver siersels. (De geraamten zijn vergaan tot een soort fijn poeder dat op zekere plaatsen den vorm van d-e lichamen ver toont. De gebitten zijn doorgaans goed bewaard. De doodskisten zijn groot, men denkt dat het vooral vrouwen, zijn die er begraven liggen, gezien de groo te hoeveelheid juiweelen die men aan treft barnsteen-parelen, parels in ge kleurde terra-cotta en in glaswerk, somstijds verguld, geciseleerde gouden doekspelden,, enz. Daar waar mannen begraven zijn vindt men wapens, lansen, bijlen, schildplateni en andere meer, die alle totaal verroest zijn. In en naast de graven bevonden zich vazen in terra-cotta. Men heet! er reeds zeven en dertig -opgehaald, die volko men ongeschonden zijn. Daaronder zijn er die een ongemeenen vorm hebben, daar zij onderaan bolrond zijn, en dus niet in evenwicht kunnen geplaatst worden. Een slot van een halssnoer heeft den vorm van een roofdier; het oog is ge vormd door een groote parel. Dit stuk gelijkt veel op sloten van halssnoeren die men in Midden-Azië gevonden, heeft en die zeker dagteekenen van voor de zesde eeu|wi. Het gevondene werd naar Brussel overge-braoht en opgravingen worden methodisc.h voortgezet. Nieuwe bepalingen. Van kracht met ingang van 12 Juni Volgens een mededeeling aan de pers verstrekt, wordt een forfaitaire over drachttaks bij de bron! (invoer) geves tigd, waarvan het bedrag bepaald is op 5 t.h., op 1. De ananassen; de bananen r; de sinaasappelen, citroenen en dergelijke (mandarijn-en, pampelmoesen, enz.) 2. Op de gegiste kaas met harden of halfharden deeg (Gruyère, Hollandsche kaas, Parmcsaansche kaas, Chester, Roquefort, enz.) (D.ezelfde bestuiten brengen de for faitaire taks o-p het droog lafclruit en de specerijen van 5 op 9 t.h. Tenslotte leggen zo een weeldctaks van 9 -Ui. bij de bron op de ontvang toestellen voor radiofonic, hunne losse stukken en hun wissels tukken. Deze besluiten werden van 12 Juni af van kracht. Generaal Tilkens, gouverneur-gene. raai van Congo heeft aan het ministerie van Koloniën een plan lot herinrich ting van het beheer overgemaakt. Dit plan omvat de afschaffing van de vier groote provincies van Congo en de vc-rd-eeling van onze kolonie in zes pro vincies, die ieder, zeventien gebieden -zullen omvatten. Ieder van die nieuwe provincies zou' aan het hoofd een algemeen commissa ris hebben, 'bijgestaan door drie dis trictcommissarissen en 23 agenten. In plaats van 374 eenheden zou het kolo niaal personeel er alzoo maar 102 meetf ■omvatten. De hoofdplaatsen van dc nieuwe provincies zouden'* zijn Leo- poldstad, Lusambo, Elisabolhstad, Cos_ terma*stad, Stanlevstad en Coquühat- stad. Generaal Tilkens stelt verdoii voos het rechterlijk personeel te verminderen; Ei' zon alszoo 30 millioen frank uitge spaard worden. P.narbij zou namelijk ■reeds het getal magistraten van 119 op 91 verminderd worden. Verder voorziet generaal Tilkens dn vervanging van 200 ondergeschikte blanke agenten door zwart personeel, Zie vervolg onderaan, vorige ketone

De Volksstem | 1933 | | pagina 1